[ somil @ 16.04.2006. 17:05 ] @
Nalazim se u Velikom Mokrom Lugu na nekih 550m od kbc-ovog AP Kaludjerica 1. Imam odlicnu opticku liniju vidljivosti. Interesuje me da li neko moze da mi kaze kolike su odprilike snage predajnika (AP-a) i koje se antene koriste (koliki su dobici antena)? Ovo me interesuje kako bih moga da kupim potrebnu opremu za povezivanje.

HVALA
[ roli @ 17.04.2006. 10:08 ] @
Na toj razdaljini se mozes kaciti sa masnim kanapom
Snage AP-ova koje se koriste su razlicite...zavisno od gazde predajnika...klinci i njihove mreze uglavnom idu sa AP-ovima od 50-60 mW...malo ozbiljniji koji se bave ovim poslom idu sa 200 mW i recimo da im Mikrotik daje mogucnost za ne daj boze neke kontrole da skinu snagu na 100 ili 30 mW..a ima i ovih koji su se osilili i imaju para al nemaju mozga pa oni rade sa 1 W pa i 5 W sto sam cuo...a i posto se bavim ovim poslom otprilike tacno mogu da procijenim ko sa kojom snagom emituje..
Polazi se od toga da se predajnik moze dernjati do mile volje i da se cuje dosta daleko...al da on ne cuje sagovornika koji recimo radi sa nekom normalnom antenom i AP-om od 60 mW...tako da to gubi smisao...
Moja filozofija je da se AP postavi sto blize potencijalnim klijentima i da se emituje sa istom snagom kao i oni sto imaju...i tu tek ima prafi efekat..
Na podrucju Novog Sada i okoline ja sam postavio dvadesetak baznih stanica koje rade sa malim snagama ali idem recimo na varijantu da pokrijem par avlija i dovoljno...jer je nebuloza raditi bilo kako drugacije...

Znaci ti ako ti je komp blizu prozora a odatle vidis redajnik...dovoljna ti je samo PCI kartica i recimo neka yagi antena i imaces net...
Govorim za net samo..jer za mreze i malo ozbiljniji rad na njima ipak treba i malo ozbiljnija antena recimo tanjir...koji uz dobar bikvad radi mnogo bolje od grida


Pozdrav!!
/mrdja
[ somil @ 17.04.2006. 12:52 ] @
Hvala na savetima. Poprilicno si mi pomog'o.

Podrav