[ toroman @ 19.04.2006. 23:30 ] @
Nisam nigdje našao (na forumu) neki dobar tekst za početnika u AI programiranju.

Konkretno me interesuje slijedeća stvar - postoji jedna potezna igra, open source, sa kojom bih volio nešto eksperimentisati, pogotovo sa AI, jer podržava pisanje inteligencije u Python skriptama. Svi pokušaji do sada da se napravi AI su bili "logički", odnosno - ne inteligentni. Svi su strogo determinisani, neinventivni, ne-inteligentni itd.

Kako (i da li je uopšte i moguće?) naučiti računar da igra poteznu strategiju? Predpostavljam da je stvar teška za uraditi (inače bi milioni ljudi vikali eureka), a pogotovo ako sam tabula rasa ;)

Zato - valjalo bi da neko popuni ovu temu dobrim linkovima za učenje. Dobro bi mi došao i neki direktni savjet što se tiče igre.

PS: Igra je The Battle for Wesnoth - http://www.wesnoth.org

Hvala i živjeli
[ Shadowed @ 20.04.2006. 15:58 ] @
Nisam mnogo gledao igru jer cu se navuci i poceti da igram :).
Ali, generalno, kod potezne strategije, osnovno bi bilo:
-da sam pronadjes pravila u kojoj situaciji sta treba da se uradi
-da nadjes nacin da opises takvu situaciju
-da imas nacin za detekciju situacije
-da imas nacin da preuzimas akcije na osnovu pravila iz prve stavke

Malo naprednije je da uvedes alternative tako da za odredjenu situaciju mogu postojati vise mogucnosti pa da slucajnim izborom biras sta ce biti uradjeno.

Jos naprednije bi bilo da napravis neuronsku mrezu koja bi ucila pravila ali je to verovatno malo previse za ovako nesto.

Predlazem drugi metod. Mozda pogledam ipak kakva je igra pa kazem i nesto konkretnije :).
[ Mali Misha @ 27.04.2006. 22:53 ] @
Citat:
Jos naprednije bi bilo da napravis neuronsku mrezu koja bi ucila pravila ali je to verovatno malo previse za ovako nesto.

Drugim recima: Ako se vodi log partije, program moze da analizom igre protivnika s vremena na vreme nesto i nauci. ;)
[ toroman @ 24.05.2006. 18:54 ] @
Ljudi ja nemam pojma o AI programiranju (osim onom determinisanom, logičkom etc) pa zato vas pitam da me uputite na neke free/slobodne online resurse sa kojima bih mogao naučiti kako da napravim AI za tu igru.

Dakle - dajte mi neka uputstva za početnika plz.

Hvala na već napisanom, nadam se da ti se igra dopala. Ako ti se svidi, pridruži mi se u prevođenju, ćirilica, ekavica. (iako ja većinom "živim" na ijekavici)
[ Nemanja Avramović @ 25.05.2006. 08:51 ] @
Ne znam u čemu radiš ali evo šta sam ja koristio za Delphi:
http://solair.eunet.yu/~ilicv/