[ Aleksandar Marković @ 20.04.2006. 21:51 ] @
nternet domeni su ponovo "vruća stvar". Ove godine je petnaest imena koja se koriste u Internet adresama preprodato za šestocifrene dolarske iznose kompanijama i pojedincima koji se nadaju da će privući veliki broj posetilaca. Ime domena On.com je prodato za 635.000, a Macau.com za 550.000 dolara, ali pravi rekorder je lokacija Sex.com čije ime je u januaru prodato za rekordnih dvanaest miliona dolara u gotovom novcu i akcijama kompaniji za zabavu odraslih Escom.

"Ime domena je prava vrednost u 21. veku", kaže Voren Adelman, predsednik kompanije GoDaddy.com, najvećeg matičara imena domena s 12,9 miliona registrovanih. "Ekonomija u velikoj meri pokreće sektor Interneta", dodaje Adelman.

Analitičari kompanije Zetetic, specijalizovane za istraživanje tržišta, navode da je u 2005. godini od prodaje 5851 imena domena ostvaren prihod od dvadeset devet miliona dolara, dok je u 2004. godini prodato 3813 imena za petnaest miliona zelenih novčanica. Prodaja i dalje ide uzlaznom linijom - u prva tri meseca 2006. prodato je 1949 imena za 14,2 miliona dolara. Analitičari navode da sve više kompanija prelazi na oglašavanje na Mreži, tako da se i prodavcima domena poboljšavaju izgledi za ostvarivanje unosnih poslova. Prihod od oglašavanja na Internetu bi ove godine u SAD trebalo da dostigne 13,6 milijardi dolara, što je za 14 posto više nego u 2005.

U trendu su kratka imena domena - posebno ona koja se odnose na poker, nekretnine, hotele i "podove", kaže Adelman. "Sve je zo zbog iPoda i emitovanja namenskih usmerenih audio datoteka (podcast)", dodaje on. Prodaju se čak i imena s pogrešno napisanim rečima. Primera radi, ime Mortage.com je prošlog meseca prodato za 242.000 dolara. Analitičari navode da je tržište živnulo posle "depresije" u koju je upalo 2000. godine posle propasti velikog broja .com kompanija, tako da strpljivi špekulant trenutno može da kupi ime domena za trideset hiljada dolara i da ga, za nekoliko godina, proda po mnogo većoj ceni.

(M.Đ.)
[ kupidisk @ 21.04.2006. 08:49 ] @
Ja sam prodao http://www.musicvangogh.com/ za 2 karte i primerak albuma, i time sam odlicno zaradio :-)
[ Boki4u @ 24.04.2006. 01:45 ] @
E, pa sto si za tako male "pare" prodao taj domen
[ kupidisk @ 24.04.2006. 05:19 ] @
Ma super je zezanje ispalo, tkao da sam vise nego zadovoljan postignutom cenom.
[ Frane Marinković @ 24.04.2006. 18:19 ] @
evo ja se javljam