[ I_LOVE_BUREK @ 24.04.2006. 00:04 ] @
Kao prvo interesuje me postoji li program koji podrzava MSN Messenger i video konferenciju...(posto, kao sto znamo, MSN Messenger za MAC OS ne podrzava video konferenciju :-( )
I kao drugo, imam Philips WebCam (model Philips ToUcam FUN II)...koja je u WIN XP platformi Plug And Play sto nije slucaj i za MAC OS X. Uz nju dolazi instalacioni CD koji ima podrsku samo za WIN makine. Dakle kako da nateram Philips da radi, ima li iko iskustva i gde bi mogao da potrazim drajvere...i sta mi valja ciniti?
Pozdrav svima i HRISTOS VOSKRESE!

UPDATE by madamov: promenjen naziv teme kako bi se bolje generisao spisak srodnih tema

[Ovu poruku je menjao madamov dana 17.06.2006. u 11:17 GMT+1]
[ madamov @ 25.04.2006. 10:13 ] @
Da li je zaista toliko teško koristiti Google i Versiontracker?

http://www.apple.com/downloads/macosx/drivers/macam.html
http://webcam-osx.sourceforge.net/

Pretraga po reči "webcam" na www.versiontracker.com je dala 52 rezultata, uključujući i ovo: http://www.versiontracker.com/dyn/moreinfo/macosx/25617
[ madamov @ 03.05.2006. 10:59 ] @
Juče se pojavio macam 0.8.5.
[ madamov @ 03.05.2006. 13:35 ] @
BTW, na ovom linku http://webcam-osx.sourceforge.net/cameras/index.php kažu da je podržana kamerica koju pominješ.
[ madamov @ 17.06.2006. 10:13 ] @
Pre nekog vremena nam je na našim redovnim sastancima koje održavamo svake druge subote u mesecu jedan korisnik rekao da je u Beogradu kupio Geniusovu Web kamericu koja ima drajver za Maca (dobija se na CD-u koji stiže uz kameru, a može se skinuti sa sajta). Od pre desetak dana sam i ja vlasnik iste, reč je o Genius WebCAM Trek (http://www.geniusnet.com.tw/product/product-1.asp?pdtno=564) i ista radi na Macu. Uz patch koji omogućava da USB kamere rade sa iChatom radi i sa iChatom. Tako da ako vam je iSight ili neka FireWire kamera skupa (ili nemate MiniDV video kameru koju takođe možete koristiti uz iChat), ova kamerica je jeftino rešenje i sigurno radi sa Mac OS X operativnim sistemom.
[ maxxex @ 17.06.2006. 10:38 ] @
Pozdrav,
i ja sam kupio Genius Webcam Trek, ili kako se vec zove, i radi sve kako je predvidjeno, svejedno sa Genius ili MacAlly IceCam drajverima. Medjutim, pri aktiviranju kamerice, svejedno na koji kompjuter je prikljucim, Titanium G4/500 ili G4 DP/1.25, opterecenost procesora je izmedju 90 i 100%. Moguci problem je nekompatibilnost sa QuickTime 7, posto na obe masine imam njega instaliranog. Da li neko ima slicne probleme?
[ madamov @ 17.06.2006. 10:45 ] @
Sad ću da probam pa da javim, nisam primetio toliku opterećenost, ali bolje da proverim.
[ madamov @ 17.06.2006. 10:52 ] @
Kod mene na Pantheru, dakle 10.3.9 sa svim updateima (dakle i poslednji Security Update), QuickTime 7.1.1, Acitivity Monitor kaže da WebCAm aplikacija uzima između 48 i 52 % CPU vremena. Pretpostavljam da si ti na Tigeru?
[ maxxex @ 17.06.2006. 11:26 ] @
Da, na Tiger-u. Nisam imao prilike da je probam na Pantheru.
[ madamov @ 17.06.2006. 13:12 ] @
Citat:
Da, na Tiger-u. Nisam imao prilike da je probam na Pantheru.

Na Lampi kod kuće imam Tiger, pa mogu da probam, a mogu i da se butujem sa drugog diska na laptopu. Čim probam, javljam.
[ MacOS @ 20.06.2006. 22:03 ] @
~Uz patch koji omogućava da USB kamere rade sa iChatom radi i sa
iChatom. Tako da ako vam je iSight ili neka FireWire kamera skupa
(ili nemate MiniDV video kameru koju takođe možete koristiti uz
iChat), ova kamerica je jeftino rešenje i sigurno radi sa Mac OS X
operativnim sistemom.

Jesi li napokon probao sa nekim u iChatu? Ja se ipak otarasio kad vec
nece da radi kroz proxy. Al zato sam proteklih dana smimio skoro pun
DVD dok sam bio na putu. Jeste da sa default podesavanjima daje bolji
kvalitet na pisiju al da se doterati i na Macu. Sad mi jedino krivo
sto nisam probao uGrabIt (versiontracker.com/dyn/moreinfo/macosx/
20573) da vidim kako se snalazi sa iMovie.
[ madamov @ 21.06.2006. 09:49 ] @
Citat:
Jesi li napokon probao sa nekim u iChatu?

Da, radi. B)

Citat:
Ja se ipak otarasio kad vec nece da radi kroz proxy.

Rad kroz proxy nema veze sa kamericom, već sa iChatom, tebi nijedna kamera neće raditi ako iChat ne radi kroz proxy.
[ MacOS @ 21.06.2006. 15:42 ] @
>> ~Jesi li napokon probao sa nekim u iChatu?
> ~~Da, radi. B)

A drajver i registracija? Jel radi i dalje osim sto vuce internet za
registraciju?

>> ~Ja se ipak otarasio kad vec nece da radi kroz proxy.
> ~~Rad kroz proxy nema veze sa kamericom, već sa iChatom, tebi
> nijedna kamera neće raditi ako iChat ne radi kroz proxy.

!@$$# Zezas, a? :) Ko mi je kriv kad pretpostavljam da ce drugi
shvatiti sta sam hteo da kazem.
[ madamov @ 21.06.2006. 18:41 ] @
Citat:
A drajver i registracija? Jel radi i dalje osim sto vuce internet za registraciju?

Ne razumem pitanje, iChatUSB nije drajver, a probao sam pre nego što je istekao trial.
[ MacOS @ 21.06.2006. 19:40 ] @
>> ~A drajver i registracija? Jel radi i dalje osim sto vuce internet
>> za registraciju?
> ~~Ne razumem pitanje, iChatUSB nije drajver, a probao sam pre nego
> �to je istekao trial.

Dobro, nije drajver vec enabler. Aman, znas o cemu pricam. :) Pre
nego sto sam se odrekao kamere startovao sam iChat i 'enabler' me je
povukao na internet da se registrujem a ja se tek juce setio da sam
ispao blesav i nisam proverio da li iChat i dalje vidi kameru. Ajde
to probaj da znamo za ubuduce.
[ parlae @ 21.06.2006. 19:47 ] @
Ja se izvinjavam na neupucenosti, ali hteo bih da pitam da li ichat moze nekako podrzati serviser kao sto su Yahoo MSN itd?
POZ svima
[ madamov @ 22.06.2006. 10:34 ] @
Citat:
Dobro, nije drajver vec enabler. Aman, znas o cemu pricam.

Veruj mi, stvarno ne znam, moraš da budeš precizniji. B)

Citat:
ispao blesav i nisam proverio da li iChat i dalje vidi kameru.

Trial traje 7 dana i preko slike koja ide kroz kameru stavlja svoj potpis. Posle sedam dana se deaktivira i ne vidiš kameru iz iChata.
[ madamov @ 22.06.2006. 10:36 ] @
Citat:
ali hteo bih da pitam da li ichat moze nekako podrzati serviser kao sto su Yahoo MSN itd?

Jabber i ICQ, kao i AOL, podržava, za ova dva ne znam. MMX je napisao FAQ kako se to radi sa Jabberom.
[ parlae @ 22.06.2006. 20:22 ] @
hvala madamov, ali geneeralno je bedak sto mnogi programi(tj. mali broj onih koje znam) ne podrzavaju kameru, a voice jos manje, a glupo b'e d sedi mic dokon ili pak kamera - ko je ima to jest!
POZ svima
[ madamov @ 23.06.2006. 10:07 ] @
Meni je dosta iChat, mada bih pozdravio da i Skype za Maca dobije podršku za video. Naime, Web kamerica je kupljena, a pred sledeći put za Pariz će biti kupljena još jedna za Lampu kod kuće, da mogu sinu da mahnem za laku noć kada sam na privremenom radu u inostranstvu. B)
[ madamov @ 26.06.2006. 10:43 ] @
Ima li koga da je probao iVisit? Prepoznaje kamericu, registracija je free, pa ako je neko voljan da ga isprobamo neka mi se javi.
[ madamov @ 30.06.2006. 13:41 ] @
Navodno je "procureo" interni beta release Skype sa podrškom za video za Macintosh. I isti može da uništi kontakte i još ponešto u Skypeu. Dakle, ne instalirajte ako dođe o vas, ionako će uskoro da bude u final fazi i javno dostupan. Izvor: http://www.tuaw.com/2006/06/29...o-leaked-will-destroy-your-mac
[ madamov @ 06.07.2006. 13:05 ] @
Još malo na ovu temu, izgleda da stvarno stiže uskoro:

http://share.skype.com/sites/m..._for_mac_with_video_comin.html
http://forum.skype.com/viewtop...&postorder=asc&start=0
[ madamov @ 26.07.2006. 11:57 ] @
Stigao preview Skype with Video za Maca: http://www.skype.com/download/skype/macosx/videopreview.html
[ madamov @ 26.07.2006. 15:10 ] @
Citat:

Probano sa mojom Genius VideoTrek USB kamerom sa jedne i iSigthom sa druge strane. Radi. B)
[ madamov @ 13.09.2006. 18:25 ] @
Skype je danas izbacio finalnu beta verziju za Maca sa podrškom za video konferenciju: http://www.skype.com/download/skype/macosx/20beta.html

Kao i finalnu verziju 1.5: http://www.skype.com/download/skype/macosx/
[ madamov @ 10.10.2006. 16:00 ] @
http://www.ecamm.com/mac/imagewebcam/

E još kad imali gde to u Beogradu da kupimo.
[ madamov @ 24.10.2006. 09:03 ] @
Skype sa podrškom za video nije više u beta fazi, već je zvanično juče postavljen za download: http://www.skype.com/download/skype/macosx/
[ M-84 AB1 @ 21.01.2007. 22:08 ] @
Imam Web kamericu, "odavde" sto bi se reklo, i koristim je na fino PC-ju. Da li je moguce da je ta kamerica proizvedena samo za Windows i da nema sanse da je ikako ukljucim na moj vremesni Mac?

POZ
[ iZoo @ 21.01.2007. 23:25 ] @
Ja nisam uspeo da nadjem drajvere za Logitechovu webcam (neka starija varijanta). Jedino radi pod programom Macam, ali tu nema ulogu web kamere.
[ madamov @ 21.01.2007. 23:40 ] @
Citat:
M-84 AB1: Imam Web kamericu, "odavde" sto bi se reklo, i koristim je na fino PC-ju. Da li je moguce da je ta kamerica proizvedena samo za Windows i da nema sanse da je ikako ukljucim na moj vremesni Mac?

Zavisi koja kamerica. Ako ne postoji nativni drajver za Mac OS X treba probati sa macamom. A ako ni on ne upali, mrka kapa.
[ M-84 AB1 @ 22.01.2007. 12:48 ] @
Sad sam video ovu malu fuziju tema.
Skinuo sam macam, i radi fino. Ionako mi je namena kamere monitoring (ono kao sekjuriti) ;-)))
POZ
[ Karlo Gavric @ 24.04.2007. 15:50 ] @
Jucer sam malo googlao i trazio ovdje ali bez neke velike pomoci... naime zanima me, posto sam instalirao MSN 6.0 za Mac, i posto moji svi prijatelji imaju Win MSN vidim da nema funkcije na Macu za Video call, da nema mozda neki dodatak ili neki program drugi koji moze da radi Video call izmedu mene (s OSX) i onim drugima na Win MSNu???

Hvala...
[ markom @ 24.04.2007. 16:25 ] @
Imaš iChat koji navodno može da radi sa Jabber video klijentima. Takođe, Skype radi sasvim fino. MSN na žalost, mrka kapa :-/
[ Dachaz @ 24.04.2007. 16:38 ] @
No, pošto sumnjam da ćeš naterati svoje prijatelje da promene program samo zbog tebe i pošto pretpostavljam da baš želiš da ih gledaš - skini aMSN ili Mercury.
[ madamov @ 24.04.2007. 17:13 ] @
Citat:
Jucer sam malo googlao i trazio ovdje ali bez neke velike pomoci...

Slabo si ovde tražio, ukucao sam "MSN video" i kliknuo "Pretraga ovog foruma" i iskočila je ova tema.
[ madamov @ 24.04.2007. 17:16 ] @
Citat:
Imaš iChat koji navodno može da radi sa Jabber video klijentima.

Nije navodno, radi, probah greškom danas da zovnem jednu klijentkinju i umesto kroz iChat, gledasmo se kroz Jabber iChat prozor. E, sad, da li ovaj zna da je sa druge strane iChat ili ne, ne znam. Ako je neko voljan da proba, neka me "cimne", jabber imate levo. B)
[ Karlo Gavric @ 24.04.2007. 17:50 ] @
Citat:
madamov: Slabo si ovde tražio, ukucao sam "MSN video" i kliknuo "Pretraga ovog foruma" i iskočila je ova tema.



Hehe... nema sta nisam ukucavao, a "MSN video" nisam :-) te sam kucao video call s MSNom, te ovo te ono, hehe, ali to ne!!! Hvala... Probat cu ovo pa da vidim...
[ madamov @ 24.04.2007. 20:15 ] @
Da si ukucao samo MSN video našao bi temu. Nikada u polja za pretragu ne ubacivati padeže, pogotovo ne one nastale u kombinaciji sa skraćenicom. Takođe, "call" je višak, možda je neko otkucao poziv, neko konferencija itd. Što bi se reklo, previše si suzio izbor.

A što se cele ove prolematike tiče, nagovori ih da pređu na Skype, to skoro ceo poslovni svet, čak i oni na Windowsu, više koristi od svih ostalih zajedno.
[ Karlo Gavric @ 24.04.2007. 20:45 ] @
Eh znam hehe, ali sta cu... probao sam aMSN i samo onome kada prihvati izbaci da sam prekinuo :-) (a u biti nisam)!!! Ali nema veze, valjda vec sredim nekako!!!
[ MacMladen @ 27.05.2007. 09:41 ] @
Braćo i sestre, dragi korisnici Meka i iChata, koju USB kameru sa tonom (tj mikrofonom) preporučujete?

Od verzije 10.4.9 oslobođeni smo obaveze FireWire kamere ali ne rade sve kamere (znam da znate) već samo one koje imaju (valjda) punu specifikaciju, tj malo su pametnije od boranije od 3€.

E sad, ima i boljih i lošijih, skupljih i jeftinijih, brendiranih i noname (jedan tip reče kako je dobio zastupništvo kompanije NoName za naše tržište).

Dakle, kakva su iskustva? Računaju se samo ona koja nisu bazirana na iSight kameri (koja očigleedno sve radi).

Napišite u formi:

Proizvođač: (Logitech, Labtec, Canyon, itd..)
Model: (npr. WCam35h)
Video: (npr. 640x480)
Zvuk: (npr. ima, stereo)
Drajver: (najmanji os na kome radi, npr 10.4.9 i za one kojima je nešto sem samog OS potrebno, npr, MaCam)

Nadam se da će svima biti korisno.
[ madamov @ 28.05.2007. 09:35 ] @
Citat:
Od verzije 10.4.9 oslobođeni smo obaveze FireWire kamere ali ne rade sve kamere (znam da znate) već samo one koje imaju (valjda) punu specifikaciju, tj malo su pametnije od boranije od 3€.

Gde to piše? Odmah ću da probam kod kuće jer mi je tamo ona Genius VideoCAM TREK 3 kamera.
Citat:
Računaju se samo ona koja nisu bazirana

Zasnovana ... B)
[ Mil0sh @ 13.07.2007. 19:19 ] @
Da li je neko probao/uspeo da instalira Toshiba USB webcam?
Probao sam sa macam i nije je prepoznao.
[ GuJa_NeBeSkA @ 19.11.2007. 17:11 ] @
Sta umesto DC++ da koristim na Meku, a da je dobro?

Koristim neki Shakespeare, ali mi se ne svidja ni malo. Ni brzinu DL-a ne vidim, nista!

Ako imate nesto da mi preporucite...

Hvala na odgovoru.
[ Dachaz @ 19.11.2007. 18:38 ] @
Otvori fijoku, more!
(Toggle Transfer Drawer)
[ cikaKosta @ 17.01.2008. 14:04 ] @
Ljudi, koliko vam memorije uzima skajp??
Na intelu za povuche 300MB rama, pa to nije normalno...ili ovaj moj ne radi kako treba.imam najnoviu verziju, i ubi me skroz kad sam ovo video.
[ Dachaz @ 17.01.2008. 15:16 ] @
Real Memory: 38MB
Virtual Memory: 970MB (OMGWTFBBQ?)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 17.01.2008. 16:44 ] @
I meni je 36 vs. 974 :)

Ali je na stand by-u...ne pričam i ne kucam na njega. Kod razgovora vidim da angažuje procesor, ali nisam gledao memoriju.
[ madamov @ 17.01.2008. 16:46 ] @
Kod mene oko 60 MB real, virtualna oko 364 MB. Kada se uključi iSight u preferencama za video real skoči na 67 MB, a virutal na 389 MB. Nisam probao dok pričam sa nekim.
[ cikaKosta @ 17.01.2008. 17:10 ] @
Provalio sam shta mu je...history...
History sa jednim od kontakata imam cirka 1000strana u wordu, pa kad hocu da mi pokaze history, em proc ode na 80% em mi memorija ubije boga
Necu vishe da gledam history
[ symbian_6p @ 06.06.2008. 19:58 ] @
skinuo sam program Macam,i komp je poznao moju malo stariju Creative webcam,ali samo u okviru programa Macam,zanima me zasto mi program Amsn ne vidi kameru...???
[ colask8 @ 27.07.2008. 18:59 ] @
Ljudi kupio sam web kameru, koja inace nije apple-ova, i nece da radi, samo svetli plava lampica, inace probao sam je na sestrinom macpro. Da li je moguce da proradi ili moram da kupim iSight i gde mogu da je kupim?
[ MacOS @ 27.07.2008. 19:08 ] @
Koju kameru? Za pocetak skini program macam pa probaj.
[ colask8 @ 27.07.2008. 19:13 ] @
Ok skinuo sam macam, ali ona radi samo na macam-u,kamera je Trust WB1400T, a na photo booth i iChat nece da radi :| hm... proverio sam i na sajtu da bi trebala da radi savrseno, da nema nekih konfiguracija ili nesto?

madamov ok nisam primetio :)

[Ovu poruku je menjao colask8 dana 28.07.2008. u 19:40 GMT+1]