[ _slack_ @ 25.04.2006. 15:20 ] @
Kad smo kod legalnosti, zanime me koliko je firmirana mashina, "sa nalepnicom o autenticnosti" za win 98se,u svari legalna. Drzao bih taj komp u radnji. Win 98se je instaliran, ali je verovatno piratski. Znaci li ta famozna nalepnica ista?
[ SASA M. @ 26.04.2006. 00:49 ] @
Znaci, jer je to dokaz da si kupio legalan os. Microsoft dalje ne zanima. Imas vise na microsoft.co.yu
Sto se tice neke kontrole, oni takodje gledaju da li posedujes nalepnicu, jer im je to dokaz da imas legalno placen os. Dalje od toga ne gledaju, ali bi imali pravo da ti traze racun, da provere da li se broj slaze na kompu i na nalepnici, itd. To samo ako si maler.
[ _slack_ @ 26.04.2006. 18:51 ] @
Hvala. U medjuvremenu sam nasao jos neke informacije...


Citat:
_Posedujem notebook računar koji sam kupio sa legalnom kopijom (hologram, ključ itd) Windows-a 98 na nemačkom. Nisam instalirao tu verziju, već piratsku, sa piratskim brojem. Koja su moja prava?_

Uz računar ste verovatno dobili OEM verziju Windows-a koju možete koristiti samo kao takvu, nema mogućnosti da je zamenite za verziju na nekom drugom jeziku. Pošto na računaru imate hologram da je on praćen legalnim softverom, malo je verovatno da biste mogli imati problema. Ipak, ako želite da budete legalni, trebalo bi da kupite novu OEM verziju na Engleskom (ako vam taj jezik odgovara), s tim što uz nju morate kupiti još neki (sitan) hardver. Možda bi to bila zgodna prilika da pređete na moderniji Windows XP Home, a ako ga kupite u OEM verziji tokom legalizacijske kampanje, kasnije ćete besplatno dobiti njegovu lokalizovanu verziju (na srpskom).

_Prethodnih godina u Jugoslaviju je uvezena prilična količina polovnih PC-ja (Dell, Compaq i druge firme) uz koje je stigao licencirani Windows. Da li je taj softver kod nas legalan? Da li vlasnici imaju pravo na podršku?_

Bez obzira da li je u pitanju polovan ili novi kompjuter, originalnost softvera dokazuje se COA nalepnicom, a kod starijih OEM proizvoda EULA sertifikatom. Dakle, taj softver se, uz posedovanje COA odnosno EULA, smatra legalnim. To znači da korisnici ovakvih kompjutera imaju pravo na kupovinu upgrade verzija operativnih sistema, kao i potpisivanja OSL ugovora. Što se tehničke podrške tiče, kod OEM proizvoda nju pruža isporučilac / proizvođač kompjutera.

_Kupujemo u firmi više računara na kojima treba da je instaliran Windows XP Home Edition OEM. Da li je uz svaki računar mora da bude isporučen instalacioni disk, pored obavezne COA nalepnice koja je zalepljena na kućištu računara?_

Trebalo bi da bude isporučen i disk, ali hologram na kućištu je dokaz da je softver legalan.



Skinuto sa: http://www.legalizacija.info.

Moze da bude, ali ne mora da znaci...