[ petrovicn @ 26.04.2006. 23:27 ] @
Kupio sam pre nove godine plazmu televizor panasonic 107 cm ekran i zadovoljan sam i sa velicinom i sa kvalitetom slike, ali me interesuje da li ce ikad moci da se ti plazma ekrani poprave ili napune kad im ono prodje vreme posle nekih 30000 sati rada kao sto kazu ovi u prodavnici , ili cu kad oslabi slika moci da ga bacim u kantu za smece?
[ p.cudic @ 27.04.2006. 13:01 ] @
Pa sto ti prodavac nije rekao istinu, plazma ima radni vek oko 10000 sati. Medjutim i to je pitanje. Zavisi da li imas PDP ili AliS displej. ( PDP Plazma Displej Panel ) (AliS Alternate Lighting of Surfaces). Problem dugovecnosti rada plazmi je u cistoci proizvodnje, naj bolji su dakako proizvodi firme Fujitsu, ali i oni sami priznaju poteskoce u radu. Dakle dugovecnost tvoje plazme zavisi direktno od toga ko je proizvodjac displeja.
P.S.
AliS je dakako mnogo bolji proizvod, zbog koriscenja novih tehnologija i sto tehnika koristi isprepletano a ne progresivno skaniranje.
Pozdrav
[ BD-electronic @ 27.04.2006. 15:58 ] @
Peđa ti si car !!!
[ petrovicn @ 27.04.2006. 21:14 ] @
Posto vidim da si strucnjak a nisi mi odgovorio , ima li sanse da se ti ekrani repariraju ili tako nesto kad im istekne vreme?
[ skull @ 28.04.2006. 02:35 ] @
Koliko ja znam ne.
[ p.cudic @ 28.04.2006. 03:20 ] @
Izvini, odgovorio sam ja samo ti ili nisi razumeo ili nisi dobro procitao odgovor. Ali probacu detaljnije i prostije. Plazma displej paneli (PDP) su slični katodnim cevima po tome što su emisivni i koriste fosfor, a LCD displejima po tome što koriste X i Y rešetku elektroda odvojenih dielektričnim slojem magnezijum oksida (MgO) i okruženih mešavinom inertnih gasova kao što su argon, neon ili ksenon da bi adresirali individualne elemente slike. Oni rade na principu da gas pod niskim pritiskom stavra svetlo kada prolazi kroz visoki napon. U suštini, PDP može da se posmatra kao matrica malih fluorescentnih cevi kojima se upravlja na promišljen način. Svaki piksel, ili ćelija, sastoji se od malog kondenzatora sa tri elektrode. Električno pražnjenje preko elektroda čini da plemeniti gasovi zatvoreni u ćeliji prelaze u stanje plazme kada se jonizuju. Plazma je električno neutralna, veoma jonizovana materija koja se sastoji od elektrona, pozitivnih jona i neutralnih čestica. Pošto je električno neutralna, ona sadrži podjednake količine elektrona i jona i po definiciji je dobar provodnik. Kada im se jednom dovede energija, ćelije plazme emituju ultraljubičastu (UV) svetlost koja onda udara o crvene, zelene i plave fosfore na prednjoj strani svakog piksela (ranije majstori to znaju kao trijade) i oni počinju da svetle.
Problem se svodi na cistocu i samu smesu gasova. Sto moras priznati, da je tesko izvesti u nekim ne realnim uslovima. Dakle, moguce je, samo bih rekao, uspesno samo na nivou teorije. Mislim da bi tako " REPARIRANI " displeji imali veoma kratak radni vek. Ali bi zasigurno radili, neko vreme.