[ Davor Vlajkovic @ 01.05.2006. 23:11 ] @
Indijska kompanija NeoIT o trenutnom dometu Jugoistočne Evrope po pitanju pružanja outsourcing usluga:

http://www.neoit.com/pdfs/whit...Globalization_New_Frontier.pdf [308KB]

Prema Offshore Readiness Indexu, poredak je sledeći:

1. Slovenija
2. Rumunija
3. Bugarska
4. Hrvatska


Srbija i Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Makedonija i Albanija se nigde ne pominju.




(Biznisblog)
[ dinke @ 02.05.2006. 00:55 ] @
Citat:
Srbija i Crna Gora i Bosna i Hercegovina se ne pominju u navedenom istraživanju.

Sa razlogom. Outsourcing u Srbiji i ne postoji, niti postoji kvalitetan informaticko/menadzerski kadar (svaka cast pojedincima) koji je u stanju da pokrene isti. Postoji nekoliko razloga zasto smo tu gde smo, no o tome sam vec pisao u PC Magazinu, a do slicnog zakljucka smo dosli i u raspravama na temu outsourcinga na domacim forumima (ES/DPT). Nista novo niti iznenadjujuce.
[ srlexic @ 02.05.2006. 09:00 ] @
Objavili smo ovde trenutno stanje i očekivanja u vezi sa rumunskim tržištem softvera. U Rumuniji je već primetan strah od ulaska većih igrača sa Zapada.

Kod nas, mislim da se ''veliki igrači sa Zapada'' očekuju kao ''ozeblo Sunce'' koji bi investirali u domaću pamet. U tom pogledu, treba pozdraviti Microsft i njegov razvojni centar.
[ mikevecoss @ 21.05.2006. 01:55 ] @
Pogledaj

www.wipro.co.in

Jedna kompanija koja je pre 15-ak godina prodavala sapune i etericna ulja za masazu sada je najveci indijski izvoznik softvera.

Kompanija trenutno vredi blizu 2 milijarde dolara.

Sve sto imaju je 1 zgrada i nekoliko stotina zaposlenih.

Dovode ljude takoreci od ulice,obucavaju ih u svojim kampovima
3-9 meseci i ljudi rade bolje nego li svrseni studenti ili magistri na nasim fakultetima.

Rade isljucivo sa velikim firmama.

Prvi njihov zakljucen posao bio je sa velikim IBM-om.

Dakle ako cemo o razvijanju outsourcing-a treba prvo naci strateskog i poslovnog partnera koji ce to da kupi ili dalje da siri.

Sam predsednik kompanije MR.Premji kaze da u njegovoj kompaniji ima vrlo malo fakultetski obrazovanih ljudi ali zato svako zaposlen ima dovoljno znanja za zadatak koji mu se ponudi.

Drugim recima uce ih da postanu perfecionisti samo u onom delu posla koji im treba.

Kada u ovoj zemlji pocne tako nesto da se primenjuje onda mozem govoriti o outsourcing-u.

[ negyxo @ 21.05.2006. 09:14 ] @
Citat:

Dovode ljude takoreci od ulice,obucavaju ih u svojim kampovima
3-9 meseci i ljudi rade bolje nego li svrseni studenti ili magistri na nasim fakultetima.


3-9? Voleo bi da vidim nekog ko ce sa ulice da dodje i da pise program posle godinu dana za zapadno trziste (u stvari za bilo koje). A i to za studente ma kakvi nasi fakulteti bili sigurno ne moze da se poredi sa kursistom od 9 meseci.
Mislim... ovo si stvarno lupio.


[ _owl_ @ 21.05.2006. 23:55 ] @
Cekaj pa ja sam cuo za jednog lika kod nas koji ce od bilo koga za 7 dana da napravi programera, mislim da se zove Zarko (ima firmu koja se bavi drzanjem kurseva). Mnogo su losi ti Indijci.
[ Ivan Dimkovic @ 22.05.2006. 00:05 ] @
Citat:

Dovode ljude takoreci od ulice,obucavaju ih u svojim kampovima
3-9 meseci i ljudi rade bolje nego li svrseni studenti ili magistri na nasim fakultetima.


Da... ovo ce potvrditi svako ko je radio sa indijskim outsourceovanim kadrom - ali malo sutra :)

WIPRO i TATA group su 2 najvece outsource kuce u Indiji i sigurno ne zaposljavaju likove iz kampova da im rade ozbiljan posao - raditi za WIPRO ili TATA u Indiji je kao raditi za, recimo, Microsoft ili Intel u USA - tu dospevaju samo najbolji.

Cak i tako - outsourcing sa Indijom van nekoliko renomiranih kuca (kao sto je Wipro) je generalno zeznuta rabota ako se radi o necemu komplikovanom (a ne crtanju formi i jednostavnih programerskih patterna) - cene su oko 50% zapadnih, jer ces morati da ulozis dosta vremena na project management i najdetaljiju mogucu specifikaciju, jer Indusu moras sve da crtas ;-)
[ ITršavko @ 05.06.2006. 22:30 ] @
Nije ova studija nikakvo čudo.

Osnov kvalitetnog konsaltinga danas je efektivna i ekonomična komunikacija. Ako danas u Srbiji jedan poslovni sastanak telefonom sa USA u režiji Telekoma košta kao jedna mesečna plata radnika u Srbiji - mislim da nije teško izvući zaključak...

Nego "ima jedna zemlja na brdovitom Balkanu..."
[ ITršavko @ 05.06.2006. 22:31 ] @
Nije ova studija nikakvo čudo.

Osnov kvalitetnog konsaltinga danas je efektivna i ekonomična komunikacija. Ako danas u Srbiji jedan poslovni sastanak telefonom sa USA u režiji Telekoma košta kao jedna mesečna plata radnika u Srbiji - mislim da nije teško izvući zaključak...

Nego "ima jedna zemlja na brdovitom Balkanu..."
[ hecky @ 06.06.2006. 09:28 ] @
Pa koristi Skype, telefoniranje sa USA je 0.02 EUR/min, a kvalitet bolji od Telekoma ;).

Citao sam u Ekonomistu da je i dalje isplativije raditi outsourcing u Indiju nego u jugo-istocnu Evropu. Uslovi su slicni na oba trzista, medjutim Indijci rade za manje novaca.

Na oba trzista postoji problem nepouzdanosti, nepostovanja rokova, los management, korupcija, ...

Jedina prednost SE evropskog trzista jeste sto ako nesto zaskripi, poslodavac moze da sedne u avion i relativno brzo bude na licu mesta i pokusa da ispravi situaciju.
[ ITršavko @ 06.06.2006. 14:24 ] @
Hecky,

Tačno je to što kažeš. Problem na lokalnom nivou je taj što nepostoji IP provajderi u smislu kupovine lokalnog broja. U zapadnoj evropi dobiješ i lokalan broj i tako sve izgleda profesionalnije kada se radi lokalno sa IP.

Međutim jedna stvar što se tiče menadžemnta. Mislim da postoji uvreženo mišljenje među mlađim kadrom, da ako se završi nefi fancy kurs ili fax (BK itd) da strane kompanije jedva čekaju da ih zaposle.

Shodno tome što se lično bavim biznisom, imao sam prilike mnogo puta da objašnjavam kandidatima da komanije ne žele da zaposle "diplomu" nego napredne ljude koji će im završavati posao. No to je već druga priča. I onda se nadovezuje sve ono o čemu smo pričali...
[ Davor Vlajkovic @ 06.06.2006. 17:56 ] @
Citat:
ITršavko: Međutim jedna stvar što se tiče menadžemnta. Mislim da postoji uvreženo mišljenje među mlađim kadrom, da ako se završi nefi fancy kurs ili fax (BK itd) da strane kompanije jedva čekaju da ih zaposle.

Shodno tome što se lično bavim biznisom, imao sam prilike mnogo puta da objašnjavam kandidatima da komanije ne žele da zaposle "diplomu" nego napredne ljude koji će im završavati posao. No to je već druga priča. I onda se nadovezuje sve ono o čemu smo pričali...

Koristan link: http://www.elitesecurity.org/tema/165433
[ ITršavko @ 06.06.2006. 20:59 ] @
Hvala Davore, intererantno čitanje tamo...
[ hecky @ 06.06.2006. 23:53 ] @
@ITrsavko

Pa uzmi taj internacionalni broj, pa redirektuj na svoj mobilni (SKype ovo podrzava), pa ces liciti na pravu zapadnu kompaniju, a nece mnogo da te kosta :).
[ ITršavko @ 07.06.2006. 08:01 ] @
hecky,

Da, to sa mobilnim je OK kada pozive vrše firme iz inostranstva. Međutim ako date nekoj domaćoj firmi lokalan broj iz recimo Minhena(?) a kancelarije nam se nalaze u BG... Onda to izgleda čudno tj. nelogično: Da zovu neki broj u nemačkoj da bi razgovarali sa nama u BG-u.

Ima doduše nekih mogućnosti da se sa Linksys-ovim sistemom, barem koliko sam ja shvatio, izbegne sve to jer Wip router direktno može da konvertuje i prosledi "običan" poziv na recimo bilo koji AP941 aparat. To onda znači da nije potrebno imati "lokalan" VoIP broj na 011. http://www.abptech.com/mainpages/products/Linksys/SPA942.html

Poz
[ sasa_vu @ 07.06.2006. 17:07 ] @
Nije mozda bas pitanje za ovu temu, ali mislio sam da ne postavljam posebnu, nego da pitam ovde.
Mojih pet drugara i ja se bavimo java programiranjem( desktop aplikacije ).Trenutno zavrsavamo jedan projekat,a posto su neki od nas radili projekte za domace firme ( i silno se napatili - neplacanje, odugovlacenje i slicni problemi ), razmisljamo da vise ne radimo sa domacim firmama, nego da se okrenemo inostranstvu.
E sad, problem je kako poceti, kako uspostaviti kontakt sa potencijalnim klijentima, kako traziti pilot projekte....Tema je outsourcing, a moje pitanje je kako uopste poceti?
Molio bih ljude koji mogu i hoce da pomognu bilo kojim savetom to i urade.
Pozdrav svima
[ ITršavko @ 07.06.2006. 17:45 ] @
Evo:

http://www.getafreelancer.com/
http://www.getacoder.com/
http://www.prgjobs.com/

Jednostavno se prijavite kao slobodnjak i to je to.

Pzd.

[ Reljam @ 07.06.2006. 17:59 ] @
Cena rada kod nas je suvise velika u odnosu na velicinu trzista da bi se kod nas pojavile vece outsourcing firme. Irska, na primer, jeste nesto skuplja, ali zato relativno lako mogu da se popune mesta. Kod nas je to malo drugacije - ima kvalitetnih ljudi, ali ne mnogo, imaju tendenciju da se iseljavaju iz zemlje (cast izuzetcima), a zamenu nije lako naci. Ako uzmemo malo 'kvalitetnije' programerske plate od 1500 evra neto, cena outsourced zaposlenog ispada preko $25,000 godisnje + porezi. Nije to bas toliko malo para koliko deluje na prvi pogled :)
[ hecky @ 07.06.2006. 21:16 ] @
@Sasa_vu

Moja preporuka ti je da nadjes IT firmu saradnika u inostranstvu, pa da radite za njih. Da ce te iz Srbije sami naci dobrog klijenta za neki ozbiljniji posao - tesko: Firme (klijenti) iz inostranstva koje outsource u Srbiju, po pravilu ocekuju da plate kikirikijem.