[ henrik @ 09.05.2006. 20:59 ] @
Planiram da isprobam ovo softverče, pošto ga ljudi hvale otkad se pojavio, pa me zanimaju konkretna iskustva - pošto sam korisnik FontBooka. Koje konkretno prednosti ili nedostatke možete da navedete (fino mi zvuči ona aktivacija fontova na poziv aplikacije, a čuo sam i da se dobro snalazi sa većim brojem fontova, kao i da je brz)?

Takođe, koja se procedura instalacije preporučuje - da li da prvo deinstaliram sve fontove (osim sistemskih, naravno) kroz FontBook, pa onda lagano da ih slažem, ili nešto drugo, ili pak treće?
[ NastyBoy @ 11.05.2006. 00:20 ] @
Moj odgovor ti verovatno nece biti od preterane koristi (nikad nisam koristio FontBook, a i nisam preterano u tipografiji), ali sam nedavno sluchajno naleteo na ExplorerX, kada smo morali da sredjujemo gomilu fontova za Mac-a.
Elem, trenutno je u njemu preko 2000 fontova i radi veoma brzo sa tom kolekcijom (i to na mom G4 iBooku, mogu da zamislim kako je na nekom jachem Meku). Meni je lichno odgovarao jer mozhe da eksportuje pojedinachne fontove iz kolekcije u .dmg ili .zip.
Za inicijalnu instalaciju fontova ne znam, jer smo sve fontove naknadno ubacivali, tj. sem sistemskih fontova nishta drugo nije bilo na Mac-u.
[ madamov @ 30.05.2006. 13:51 ] @
Ne znam da li će ovaj tekst nešto razjasniti, ali u najnovijem TidBITSu ima nešto na temu fontova i foldera: http://db.tidbits.com/getbits.acgi?tbart=08546
[ DS_Store @ 30.05.2006. 14:27 ] @
Citat:
The only way you can really remove a font from this folder is to send it directly to the Trash: drag it there, or select it and press Command-Delete, or Command-click or right-click on the icon for a contextual menu and choose Move To Trash. You'll have to supply an administrative password along the way.


Hehe he, simpatican "strucnjak" objasnjava kako ne treba brisati fontove iz /System/Library/Fonts po principu: "nemojte da radite ovo sto sam vam upravo objasnio kako da uradite!" :]]]]]
[ madamov @ 10.08.2006. 10:48 ] @
Izašla verzija 1.1: http://www.versiontracker.com/dyn/moreinfo/macosx/27903
[ henrik @ 25.11.2006. 12:16 ] @
Ja bih da vozdignem ovu temu iz mrtvih, ako Miki nema ništa protiv, čisto pošto sam konačno rešio da obavim migration, pa da podelim utiske. A oni su odlični za sada.

Za početak, po instalaciji i pokretanju se nude dve opcije - da se fontovi iskopiraju ili pomere sa svojih originalnih fizičkih lokacija u FontExplorer folder. Pohvalno, daje apsolutnu kontrolu nad procesom.

Interfejs i organizacija podsećaju na iTunes; u sidebaru ima set Library (gde su smešteni svi fontovi ikad pipnuti), te se po importu automatski stvaraju setovi User, Computer, System, čak i automatski generisani Adobe fonts, gde se ovi smeštaju. Naravno, nudi se opcija aktivacije pri importu, i upozorava se na moguće posledice njenog intenzivnog korišćenja :P, a moguće je i uključiti warning u slučajevima aktivacije/deaktivacije određenog broja fontova.

Aophodni™ sistemski fontovi su apsolutno zaštićeni, i ne mogu se dirati, ali stoje u pregledniku sve vreme. Lepo.

Organizovanje setova i rad sa njima su maksimalno uprošćeni - setovi se mogu menjati na živo, praviti novi od selekcije, premeštati fontovi iz seta u set, radi najprostiji drag and drop iz Findera, itd. Još jedna lepa stvar je ta da za svaki importovani font (bio on aktiviran ili ne) postoji preview u dnu prozora aplikacije (doduše prilično mali, nisam provalio do sad da se može menjati, ali svejedno je vrlo korisno). Dakle, možete importovati svih svojih više desetina hiljada fontova, i imate sve na jednom mestu. Nudi se opcija (podrazumevano uključena) organizacije po familijama, kao i detaljan info za svaki font.

Dalje, postoje Smart Sets, koji fukcionišu standardno kao u OS X (zadaju se određena pravila koji fontovi se automatski smeštaju u njega), čišćenje i optimizacija font cachea direktno iz aplikacije, kao i mogućnost direktnog eksporta fonta u zip, dmg ili običan font file.

Najbolje od svega - automatska aktivacija fontova, koja fukcioniše na dva načina (da se neko ne zbuni): na sistemskom nivou i preko plugin managera. Plugin manager (tj. pluginovi) su dostupni samo za neke aplikacije (CS i CS2 paket i Quark 6.5/7), instaliraju se u folder aplikacija i automatski aktiviraju fontove koji nedostaju kada se otvore dokumenti koji ih originalno sadrže, ili ih traže ako ih nema na sistemu. Sistemska varijanta podrazumeva da to rade i Preview, Safari, čak i Word (od stvari koje sam ja isprobao), aktivira se posebno u preferencama i sadrži aplikacije i pravila koja je moguće definisati. S tim što sam ja to naknadno isključio, pošto ima neprijatnu osobinu da, ako ne nađe originalni, traži nadalje slične fontove, što se može otegnuti u beskonačnost. Istražiću nadalje tu opciju.

Konačno, tu je i odlična opcija Detect Fonts in Documents, kojom se skeniraju željeni dokumenti (za sada isključivo rtf, rtfd, pdf, eps, svg, svgz, pages, key i indd (CS2)), i proverava koji su fontovi prisutni u njima.

Sve u svemu, ja sam vrlo zadovoljan programom, koji ima opcije po kojima se može meriti sa komercijalnim produktima, i moj je definitivni izbor za sada. Izveštavam dalje kako budem provaljivao, a do tada sve preporuke, pogotovo za one koji se bave poslom sličnim mome, u kome treba non stop imati kontrolu nad velikim brojem fontova.
[ madamov @ 25.11.2006. 12:42 ] @
Nemam ništa protiv, naprotiv hvala za prikaz. B)
[ madamov @ 04.01.2007. 15:16 ] @
Izašla verzija 1.1.1:

http://www.versiontracker.com/dyn/moreinfo/macosx/27903
http://www.macupdate.com/info.php/id/19514
[ tedi97 @ 25.09.2008. 21:05 ] @
Odlican je!
[ madamov @ 26.09.2008. 08:16 ] @
A dogurao je do verzije 1.2.3, poslednji updejt je iz februara ove godine.