[ TODORIC @ 17.05.2006. 09:04 ] @
Možda vam se čini da je malo neprikladna tema, i u pravu ste. Potrebno mi je da saznam gde se može naći sok od brusnice ( eng. cranberry, lat. Vaccinium ).Znači ne čaj, ne kapsule ili tablete. Mogu i sirove brusnice. Inače biljka nije karakteristična za naše područje.
[ Fuzz @ 17.05.2006. 09:12 ] @
Nije li brusnica isto sto i ribizla?
[ aca andrijevic @ 17.05.2006. 09:46 ] @
Pa valjda Cappy ima orginalni sok od brusnice.
[ Fuzz @ 17.05.2006. 09:52 ] @
Pa ima i Pago koliko se secam...
[ Aleksandar Marković @ 17.05.2006. 16:47 ] @
U svakoj boljoj apoteci u Beogradu
[ enes_k1 @ 17.05.2006. 19:12 ] @

Moja stara ih kupuje na Cvetkovoj pijaci, a u Sarajevu ih ima svaka malo bolja radnja sirove, sok prirodni nisam vidio nigdje
[ Vole Domu @ 17.05.2006. 21:02 ] @
Pazi cranberry znaci ribizla alii brusnica... koliko se ja secam iako englezi imaju jedno ime to su dve stvari... brusnica vise lici na borovnicu (nego na ribizlu) i rastu zajedno sa njom.... riibizle su kiselije (valjda) ja ih nisam video nigde sem na Midzoru (Stara planina) zadnji put kad sam tamo penjao neke babe su imale pune kese toga i dale mi jedno po kila jer sam bio mrtav zedan... posle sam ih sam skupljao u flasu
[ Fuzz @ 18.05.2006. 08:29 ] @
cranberry hrvati prevode kao brusnicu...a ribizle je imala moja baba....jeo sam ih do besvesti...
[ TODORIC @ 18.05.2006. 08:58 ] @
Ma zvao sam par biljnih apoteka u Bg-u i Pančevu ali za takav sok nisu ni čuli.Ako neko zna neku neka napiše ili mi pošalje na PM.Najviše liče po obliku ,boji i veličini na domaći šipak.
[ ton_majstor @ 18.05.2006. 09:17 ] @
Ajdemo ovako:

Ja mislim da je to glog, pa ti evo malo linkova...

http://www.herbateka.com/?q=node/62

http://www.kirka.co.yu/kirkapharma/lekovitobilje/glog.htm

http://www.svetbiljaka.com

Pozdrav!
[ drbogi @ 18.05.2006. 21:10 ] @
Pre izvesnog vremena sam bas imao pricu sa prodavacicom u prod. zdrave hrane, o brusnici.. Ona kaze da nije ribizla, (nije ni glog), ali jeste crvene boje bobica, probao usecerenu varijantu, nista specijalno... jos samo da otkrijemo sta je, zasad najvise sansi ima da je ribizla ili ogrozd.

Evo sta kaze Google:
1. Vitis idaeae - brusnica
2. Vaccinium angustifolium - borovnica
3. Vaccinium myrtillus - kazu da je brusnica ????

4. Vaccinium macrocarpon najpoznatija je vrsta brusnice. Domovina ove biljke je Sjeverna Amerika, aprvi uzgoj je započeo već 1816. godine, na području gdje je brusnica rasla samoniklo. Tijekom lipnja i srpnja ta područja prekrivena su ružičastim cvjetovima i tamno crvenim plodovima brusnice. Ljekovita svojstva i način uzgoja čine brusnicu doista jedinstvenom biljkom.

Ribizla ima crvenih, žutih i crnih. Ukus im je osvežavajuće nakiseo. Nazamenljive su u kolačima, voćnim tortama, napicima ili džemovima. Od crnih ribizli oporog mirisa može se napraviti odličan sok ili žele za razne vrste poslastica.

Plave bobice borovnice, čija je boja veoma intenzivna i ume da ofarba ruke, imaju opor i slatkast ukus. Borovnice su odlične za palačinke i druge kolače i torte. Često se gaje u baštama. Šumske borovnice ne bi trebalo jesti u sirovom stanju, već ih treba preraditi u kompot ili sok, jer šumsko voće može biti nečim zagađeno.

Ogrozd je sledeće bobičasto voće na našem spisku. U zavisnosti od sorte, postoji beličast, zeleni, zlatnožuti ili crveni ogrozd. Od njega se može napraviti odličan kompot, a veoma je atraktivan ukras za voćne torte, naročito zbog različitosti svojih boja. Koristi se za spravljanje džemova, ali se može naći i u pikantnim sosovima i začinima. Kada je ogrozd potpuno zreo, ima blago slatkasti ukus i može se jesti sirov.

Evo i naziva na engleskom:
1. Cranberry * Vaccinium oxycoccos agg
2. Cowberry * Vaccinium vitis-idaea
3. Bilberry * Vaccinium myrtillus
4. Bilberry x Cowberry * Vaccinium x intermedium




[Ovu poruku je menjao drbogi dana 18.05.2006. u 22:38 GMT+1]
[ S_Kid @ 18.05.2006. 22:03 ] @
Brusnica nije ni ribizla, ni drenjina, ni glog... nego je brusnica :)
Zabuna je odatle sto to u Srbiji ne raste, u Svedskoj je recimo dosta popularno...
Crveno je i vece od ribizli.
[ savanah @ 19.05.2006. 07:02 ] @
ja sam sok od brusnice uzimao po preporucu lekara, nazalost .imao sam infekciju mokracnih kanala bakterijom Esherychia Coli a ova biljka poreklom iz sev.amerike je prirodan lek protiv ove napasti.
imao sam nekoliko alternativa, sto se tice konzumiranja. mogao sam je uzimati u vidu tableta (najpovoljnije se mogu naci u apotekama LAMA), u vidu cajeva i u vidu soka.ja sam naisao na da domaci proizvod koji se zove Celasa Brusnica a proizvodi ga Farmalogist iz Beograda - www.farmanea.co.yu
ovaj sok je u sustini secerni sirup ekstrakta biljke koji se rastvara u vodi.sadrzi u 100g:
- Vaccinii mascrocarponi extractum siccum (25:1) standardizovan na 35%,
- 9% hininske kiseline; voda saharoza aroma maline
inace da napomenem da sam ovaj sok kupio u parfimeriji!da,da, dobro ste procitali u parfimeriji lilly!!!

inace cuo sam jos neke stvari, koje su me zabrinule a to je da nasi proizvodjaci brusnice hoce da podvaljuju pa da ti pod tim uvale ribizle,drenjine,trnjine i dr.i zato je najbolje ne uzimati domacu, ako nisi siguran da sam znas kako ona izgleda
kazu da je ona najslicnija borovnici

evo par adresa gde sve lepo mozete procitati o ovoj superbiljci koja mi je mnogo pomogla(uvin caj je za nju malo dete):

http://www.beautymag.net/prehrana/hrana/voce/brusnica

http://www.herbateka.com/?q=node/22

http://www.advent.hr/proizvodi/brusnice.htm

http://www.biofarm.hr/proizvod.php?id=31

http://www.plivazdravlje.hr/?s...;acat=h&show=1&id=3541
a videcete njena lekovita svojstva su tek u fazi otkrivanja, mada neki od farmaceuta u apotekama u kojima sam se raspitivao i trazio preparate na bazi brusnice tvrde da nasa brusnica nije isto sto i uvozna. pri tome nisu precizirali u cemu je ta razlika, samio su tvrdili da je ogromna.meni se cini da se ovde pod njenim imenom preradjuje i pakauje sve i svasta (ribizla, drenjina, trnjina, sipak, i dr.) tj. da je % originalnog sadrzaja ove biljke mali.takodje imam par prijatelja koji su se bacili na gajenje malina i borovnica. niko od njih nije cuo za brusnicu, niti mu je nudjeno da je gaji.zato mi prica o srpskoj brusnici izgleda nerealno.


[Ovu poruku je menjao savanah dana 19.05.2006. u 16:44 GMT+1]
[ drbogi @ 19.05.2006. 20:57 ] @
Vaccinium macrocarpon je izgleda botanicki (latinski) naziv biljke, e sad kako je prepoznati u soku, osusenu, ili u sirupu?

To bi se izgleda isplatilo uzgajati, ukoliko podbaci rod, uvek ostaju trnjine, ribizle, borovnice itd.
[ ton_majstor @ 20.05.2006. 22:42 ] @
Uz dužno poštovanje, zaista se izvinjavam što sam "gloginjao" ovde, ali je ovo bilje MNOOOGO slično glogu ili šipku, pa sam se prevario!

Pozdrav!
[ Aleksandar Marković @ 21.05.2006. 20:36 ] @
Brusnica je voće malog, crvenog, bobičastog ploda koje najviše raste u hladnim predelima Severne Amerike, tako da su je i Indijanci poznavali i cenili, kako zbog visoke hranljive vrednosti, tako i zbog blagotvornog uticaja na zdravlje.

Od tada se brusnice cene kao visokovredan izvor antioksidansa i vitamina A i Ce, a bogate su i kalijumom i biljnim vlaknima. Iako se dosad to voće nije mnogo koristilo, u Engleskoj su proizvodi, a naročito sok nezaobilazni (eng. cranberries). Odnedavno se mogu naći i na našem tržištu, u soku "Pago".

Pošto brusnice sadrže brojne bioflavonoide koji imaju andioksidativno dejstvo, one smanjuju rizik oboljevanja od nekih oblika karcinoma, raka dojke i debelog creva. U laboratorijskim eksperimentima na životinjama, brusnice su ne samo sprečavale rast ćelija raka, već i njihovo metastaziranje.

Antioksidansi, osim toga, pomažu i pri prevenciji određenih faktora koji podstiču nastanak kardiovaskularnih bolesti. Hipurična kiselina iz brusnica predstavlja prirodni antibiotik, što doprinosi da brusnice poseduju ne samo antibakterijska svojstva, već deluju i protiv gljivica, upale mokraćnih kanala, pomažu i pri obnovi ćelija odgovornih za vid, a snižavaju i šećer u krvi.

M.B.
[ TODORIC @ 21.05.2006. 21:07 ] @
Momci i devojke, hvala vam. Mnogo ste mi pomogli jer mi je potrebno za dete a neće da pije čaj.
[ popytrewq @ 08.09.2006. 16:18 ] @
Posto ovdje vlada prilicna zbrka u nomenklaturi, da malo probam pomoci.
Brusnica je latinski Vaccinium vitis idaea v. vitis idaea, engleski cowberry, a v. minus Lodd je lingonberry. Brusnice su ove crvenkaste divlje bobe koje se kod nas beru u jesen.
Cranberry kod nas ne raste, a gaji se u vise zemalja, narocito u sjevernoj Americi. Latinski naziv za cranberry je Vaccinium oxycoccus, microcarpum, macrocarpum.
Borovnica je latinski Vaccinium myrtillus, engleski bilberry. Divlja boba borovnice se kod nas bere krajem proljeca i u ljeto. U svijetu se gaji nesto kao veca borovnica, latinski Vaccinium cyanococcus, engleski blueberry. Ova gajena borovnica (boba je dosta veca) je apsolutno bljutava.
Koga interesuju brusnice neka ode na pijacu (sada im je vrijeme) i kupi pa moze praviti sta hoce. Cijena kg je kao i za borovnice, vjerovatno ista svugdje na podrucju Jugoslavije (oko 3evra/eura). Ne znam zasto su toliko skupe jer rastu u divlje pa ih se samo prikuplja.
Ukus brusnice i cranberry-ja je uistinu odvratan, pa su valjda zato Ameri napravili toliku zdravstvenu kampanju za cranberry. Znam da se brusnice odavno kod nas preporucuju u raznim knjigama ljekovitog bilja, valjda po onom sto je nesto grdjeg ukusa to mora da je zdravije.
Ko voli nek' izvoli, ali licno smatram da je to jedno obicno zamajavanje svijeta.
[ milanche @ 09.09.2006. 07:21 ] @
Ukus cranberry-ja je odvratan ???

Ne znam sta si tacno probao, ali cranberry ima fenomenalan ukus. Jedina zamerka moze da mu bude da
je preintenzivan pa ne ide lako bas svaki dan, ali da je odvratan to prvi put cujem.

Za one koji ga nisu probali, moze se porediti sa ukusom koji se dobija kad se istovremeno u usta stave
kriskica limuna, malina i tresnja . Zdravo kiselkast i sladak u isto vreme. Ide odlicno uz sve sladolede i
kremove, jer podstice varenje pa poslastice ne padaju tesko na stomak.

Postoji mali milion proizvoda od cranberry-ja: sok, dzemovi, suseni plodovi (kao grickalice ili ga stavljaju u
kolace kao mi suvo grozdje) a cranberry sauce (sos) je tradicionalno neizostavni deo menija za Thanksgiving
praznik (poslednji cetvrtak u novembru) uz curku, yam krompire i ostalo. Znaci, ne jede ga poneki ludi Pera
i nastrani Zika nego cela populacija izmedju Meksickog Zaliva i Aljaske, od bebe do babe, i to vec nekoliko
vekova unazad.

U obicnim samoposlugama mogu da se kupe sirovi plodovi od kojih se kuva kompot (kao sto ga mi kuvamo
od jabuka i sljiva), koji je intenzivno crven i prepun vitamina. Koristi se u narodnoj medicini kao univerzalni
lek za sve zivo, a najvise kao koktel vitamina i preventiva protiv prehlada i kijavica.

Da ne zaboravim - nikada je nisam video kod nas, nije ribizla, nije gloginja, definitivno ne raste kod nas.
Takodje, nijedan od onih svedskih plodova (lingonberry, gooseberry, ...) cije se teglice dzema prodaju po Ikea-inim
radnjama nije ni nalik. Izgleda da je tipicna samo za severnu Ameriku.

Evo i jednog linka sa atraktivnom slikom koju tipicno pokazuju na reklamama, sa tipovima pored velikih prirodnih
vodenih basena po kojima plivaju obrani plodovi pre obrade:
http://www.oceanspray.com/


[Ovu poruku je menjao milanche dana 09.09.2006. u 08:36 GMT+1]
[ Smilodon @ 26.09.2006. 17:48 ] @
Već duže vreme pokušavam da nabavim sadnice brusnice i prilično sam dobro upoznat sa ovom biljkom pa bih svoje znanje da podelim sa vama. Kao prvo, brusnica je od svih biljaka koje mi dobro poznajemo najsličnija borovnici, pa je u nekim našim krajevima zovu i crvena borovnica. Ona sa borovnicom spada u familiju Vaccinium, znači imaju zajedničko poreklo. To što ona ima narodno ime, a ne neko uveženo tipa ananas, banana i sl. govori da ova biljka raste i u našim krajevima. Naime ona se može naći na našim planinama obično na visokim nadmorskim visinama. Naravno, ona nije identična brusnici koja raste u severnoj Americi ili u severnim predelima Evrope, ali je bliski srodnik. Evoluciono potpuno drugu grupu biljaka čine ribizle koje spadaju u familiju ruža - familiju u koju spada većina naših voćnih vrsta kao jabuka, kruška, kajsija, višnja, šljiva i dr. I kada gledamo engleski jezik - nema zabune: brusnica-cranberry, crna ribizla-black currant, borovnica-blueberry, ogrozd(piske)-gooseberry.
[ Sanja.gd @ 08.10.2006. 13:21 ] @
Osim sto je neko pomenuo sok iz parfimerije Lilly, da li se uopste zna gde jos moze da se nabavi gotov sok, posto bi ta informacija mnogo vise znacila nego gde biljka raste.
[ Aleksandar Marković @ 09.10.2006. 08:38 ] @
U blo kojoj bolje snabdevenoj apoteci ili prodavnici zdrave hrane

p.s.
Brusnica, gorko-kiselkasto bobičasto voće poreklom sa severnoameričkog kontinenta, sve je popularnija u Evropi, ne toliko kao dodatak pečenju, kao u SAD, već više kao lek, zahvaljujući svojim izuzetnim zdravstvenim svojstvima. Zbog povećane tražnje na starom kontinentu, naročito u Velikoj Britaniji, Francuskoj i Nemačkoj, američki izvoz brusnice povećan je u poslednjih šest godina za sedamdeset odsto, izveštava Blumberg. Devedeset odsto izvoza ovog voća ostvaruje se u formi koncentrovanog soka, a ostatak u svežem stanju, u obliku konzerviranog sosa ili kao sušeno i zaslađeno voće koje se koristi kao grickalica ili sastojak kolača.
Sve u svemu, danas oko 26 odsto američke proizvodnje brusnice, čiji je centar savezna država Masačusests, završava na evropskom tržištu. Pri tom se samo u Nemačku plasira 3,6 miliona kilograma ovog voća godišnje. Rast izvoza doprineo je da se cena brusnice u SAD sada kreće između 35 i 40 dolara za bure od 50 kilograma, dok je pred kraj minulog veka opala na svega 16 do 17 dolara. Trenutno je brusnica najvrednija poljoprivredna kultura savezne države Masačusets, u kojoj živi četiri od deset američkih uzgajivača tog voća. Plodovi brusnice su izuzetno bogati vitaminom C i drugim zaštitnim materijama, između ostalog bioflavonoidima, koji imaju snažno antioksidativno dejstvo, čime smanjuju rizik od kanceroznih i srčanih oboljenja. Brusnica osim toga obiluje hipuričnom kiselinom, prirodnim antibiotikom koji ima izraženo dejstvo i na gljivice. Brusnica snižava i nivo šećera u krvi i doprinosi povećanju sadržaja tzv. 'dobrog' (HDL) holesterola.

Ono zbog čega je brusnica ipak najviše postala "hit" među evropskim potrošačima je njeno blagotvorno delovanje na različita zapaljenja i infekcije urinarnog trakta. Brusnica deluje i na najčešću u najnezgodniju bakteriju urinarnog sistema - ešerihiju koli, a neka novija istraživanju pokazuju da ovo voće deluje i na još jednu opasnu bakteriju - helikobakter pilori, koja je najčešći izazivač čira na želucu.

(tanjug)


[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 02.12.2006. u 18:25 GMT+1]
[ jovovuk @ 15.11.2007. 20:39 ] @
Pa nadje li brusnicu za sadjenje sve si napisao ali dali si nasao to nisi
javi posto i mi zelimo naci sadnicu.
[ nermica @ 07.06.2009. 22:54 ] @
www.ljekovitobilje.110mb.com/brusnica.php
[ DR83 @ 07.06.2009. 23:01 ] @
Sok od brusnice ima da se kupi u apotekama,
a sad postoje i kapsule.

edit: izbacen komercijalni deo

[Ovu poruku je menjao superbaka dana 08.06.2009. u 20:14 GMT+1]