[ aleksim @ 18.05.2006. 22:25 ] @
Hteo sam na krivu, rebrastu povrs 1 da projektujem neku drugu povrs 2 ili konturu i da tu novu projektovanu povrs 3, na povrsi 1, ofarbam nekom drugom bojom...U stvari treba na oplatni lim-rebrasti- da nacrtam konturu automobila i da je ofarbam. Podrazumeva se da je rebrasti lim u nekoliko nijansi:), a kontura auta je dwg fajl.Radi se o CATIA-i, naravno:).


[Ovu poruku je menjao aleksim dana 18.05.2006. u 23:31 GMT+1]
[ SlavishaT @ 19.05.2006. 00:45 ] @
Zakacio sam mali primjer uz poruku kako bih ti pomogao. Lakse mi tako, nego da objasnjavam. Primjer sam radio u R14. U Wireframe and Surface Design modulu postoji komanda Projection koju trebas iskoristiti. Da ne bi crtao konturu auomobila u Sketcher-u mislim da mozes iz Drafting-a prebaciti konturu iz dwg fajla sa Copy-Paste. Mislim da je neko rekao u temi o graviranju u Catia da to prolazi.
[ aleksim @ 04.06.2006. 22:49 ] @
SlavishaT, pogledao sam onaj tvoj fajl i OK, to je to, ali sta se desava ako imam slucaj da se dva rebrasta lima preklapaju?Probao sam kao u tvom primeru ali bez rezultata:(.Inace copy-paste funkcionise,u Sketch-u.
[ SlavishaT @ 05.06.2006. 13:55 ] @
Citat:
aleksim: SlavishaT, pogledao sam onaj tvoj fajl i OK, to je to, ali sta se desava ako imam slucaj da se dva rebrasta lima preklapaju?


Ako sam dobro razumio radi se o dva lima koji se spajaju (vjerovatno iz razloga sto se ne moze nabaviti jedan lim velike duzine). Da li si ih radio kao dva part-a pa spajao u assembly? Mozda bi bilo najlakse da ih crtas u jednom partu ali kao dva body-ja.
Da li si nacrtao pravac projektovanja konture? Treba odabrati opciju "Along a direction" da bi se kontura skice pravilno isprojektovala na povrsinu lima.
[ aleksim @ 05.06.2006. 22:27 ] @
U konkretnom slucaju radi se o dva part-a spojena u assembly-ju i to
se sada ne moze izbeci (duga je to prica...). Da, koristio sam opciju along
direction, ali opet slaba vajda. I jos nesto, kad odradim i projektion i
fill i thickness surface onda na novonastaloj povrsi nikako da dobijem
ravnomerno rasporedjenu boju koju sam joj dodelio. Ono, jeste da sam se malo
izivljavao-koristio spline pa tu krivu extrude-ovao i dobio malo "sasav"
rebrasti lim, ali... misljenja sam da to CATIA moze da odradi
[ SlavishaT @ 09.06.2006. 01:28 ] @
Ne znam kako to sve izgleda pa pricam ovako napamet. Znaci moraces uraditi pola projekcije na jedan, a pola na drugi part. Mozes dodati treci part u kom ces nacrtati cijelu konturu. U Assembly Design-u kliknes dva puta na Part Body jednog lima i onda kreiras skicu u kojoj alatkom Project 3D Elements isprojektujes pola konture iz treceg parta u nju. Drugu polovinu istim postupkom nacrtas u drugom partu i onda te nove skice projektujes napovrsine limova.
Ne znam kako mislis da boja nije ravnomjerno rasporedjena? Mozda zbog izvora svjetlosti. Osvjetljenje mozes podesavati u View - Lighting. Mozda je hardverski problem. Ja sam prije godinu dana dobio G-Force 3 Ti200 graficku karticu koja je bila dosta brza od G-Force 440 MX koju sam tada imao , ali nije dobro iscrtavala boje zapremina i povrsina u Catia. Na povrsinama bi se primjecivali "trouglovi" razlicitih nijansi iste boje.
[ aleksim @ 09.06.2006. 22:03 ] @
Sve je to ok, pokusao sam i sam to ranije (mislim na projektovanje
prvo na jednu povrs pa posle na drugu), ali...Moracu da prikacim konkretan
primer, koji me "muci"