[ ELTI @ 24.05.2006. 12:10 ] @
Namjeravam postaviti alarm u kucu sa vise zona a pri tome bih htio koristiti bezzicni sistem senzora. Prije toga bih htio cutu iskustva i savjete kolega koji se bave ovim poslom ili imaju iskustva u tome. Koji su se sistemi pokazali najpouzdanije, kakvi problemi se mogu ocekivati, preporuka oko izbora proizvodjaca, koliki je domet ovih senzora, postoje li neki veceg dometa jer bih htio postaviti i u garazu kao posebnu zonu a koja je izdvojena 50m od kuce, ukratko sve sto ima veze sa ovom temom. Pozdrav.
[ yu1ny @ 24.05.2006. 18:17 ] @
Ajd' da kazem i moje iskustvo oko bezicnih PIR senzora.
Samo jedan put u zivotu sam postavljao bezicne senzore, tip OMNIA-prijemnik na 433 MHz, sa senzorima tipa OMN-PMD1, postavio 5 komada po kuci, od podruma do otvorenog potkrovlja. Sve je to lepo i krasno, gazda odusevljen, nema zica po kuci, povezao Omniu na Spectra Paradox alarmnu centralu, malo muka oko programiranja ali sve radi na kraju.
Ne lezi vraze, zove me doticni u sred noci, sirena se tri puta ukljucivala zbog alarma. Ja ujutro podranim, proverim, sve ispravno. Ukljucili-armirali sistem, pijemo kafu, ono se opet ukljuci alarm, trk iskljucuj.
Mislis da mi je malo vremena trebalo dok sam pronasao u cemu je problem: senzor je osetljiv na: Grom u daljini, varnicenje termostata na termoakumulacionoj peci, aparat za zavarivanje, komsijski mlin za kukuruz-varnicenje motora i sl. Naravno da sam mu posle toga protegao zicurine po celoj kuci i izbacio bezicne senzore.
Domet navedenih je oko 50m, zavisi gde postavis bazu-prijemnik, ako je pored prozora, radice sigurno.
Nadam se da te nisam bas sasvim odvratio od navedene opreme, ali moja su iskustva takva

[ ffff @ 24.05.2006. 22:24 ] @
1. Senzore treba samo pazljivo da odaperes prema mestu i nameni a nikako prema ceni.
2. treba imati na umu senzore koji ne reaguju na zivotinje
3. ugao i domet senzora
4. vrlo je bitno i odabir senzora sa relejnim izlazom ili procesorskih senzora sa logickim izlazom.
Odabir centrale i nacina povezivanja je takodje vrlo bitan a u svakom slucaju da nebi bilo grize savesti taj posao treba detaljno odraditi uz savete profesionalaca na licu mesta...
[ Toskovicd @ 25.05.2006. 11:09 ] @
Apsolutno se slažem sa YU1NY,
Žičani alarmni sistemi tj. povezivanje svih detektora i javljača kablom su ipak najbolje i najpouzdanije rešenje.
Kod bežičnih sistema , bežični su samo senzori, dok se ostali elementi ( sirena spoljna i unutrašnja, tastatura , dojava na telefon ) povezuju na klasičan način tj. kablom , tako da ja tu ne vidim neku razliku u dužini trajanja instalacije.
Bežični senzori zahtevaju menjanje baterije na nekoliko meseci, zatim je tu i pitanje dometa senzora , naročito ako je u pitanju objekat sa debljim zidovima ili puno armaturnog gvoždja.
Rezime:
Samo klasičan alarmni sistem sa kablovima i to je to.
[ nikstup @ 25.05.2006. 15:01 ] @
Izraelski Visonic, bezicni sistem, jednostavan pouzdan, nabavna cijena oko 250 dolara kit, centrala sa sirenom, jedan senzor, jedan privjesak i jedan kontakt, naplacuju ga ovdje oko 350 - 400 evra. Jako dobra iskustva.
[ ELTI @ 25.05.2006. 17:01 ] @
Hvala kolega na informaciji, znas li da li ta centrala podrzava vise zona i vise senzra, imas li mozda neki link gdje bih to mogao pogledati. Pozdrav.
[ nikstup @ 26.05.2006. 10:00 ] @
Podrzava. Googlaj malo. Centrala za ovaj dio Evrope (BiH) u Poljskoj.
[ hjasko @ 27.05.2006. 08:59 ] @
Pozdrav!

Samo da kazem da se ne slazem sa cinjenicom da su bezicni senzori losi jer sam do sada u preko 30 objekata stavio bezicne senzore i sve radi ODLICNO ! A rijec je takodje o Paradox centralama (da li je rijec o Paradox 1759EX ili 1759MG ili je rijec o nekim drugim centralama sa bezicnim komunikatorom RCV3...)...Ja do sada u svojoj praksi nisam imao nikada problema sa bezicnim komunikacijama u Paradox alarmnim sistetmima,nego naprotiv i ako imam negdje problema sa otvaranjem zona usled nekih vanjskih pojava to je rijec o zicnim senzorima (iako su dobri poput DG-55 ili neki slicni od Paradoxa) jer dodjem u objekat gdje su neki elektricari postavili ranije instalacije za senzore odnosno alarmni sistem pa su koristili neodgovarajuce kablove,loseg kvaliteta,koji puca i sl.
Da kazem da sam do sada u negdje 10-tak objekata postavio i vanjske DG-85 bezicne senzore,koji kisnu,"blizu su grmljavine" Hi! i slicno ali nikada do sada nije bilo nikakvih problema ako se postave kako treba i slicno...
Jedini uslov je da su baterije dobre,sto se redovno mijenja i pregleda,i u tom slucaju sve radi OK...Napomene radi da kazem da senzori Paradoxa rade sa originalnom baterijom i u power save modu i vise od godinu dana bez mijenjanja baterija bez ikakvih problema,dok kupovinom na ovim prostorima baterija koje su vjerovatno dosta losije od onih originalnih se mora svakih 6 mjeseci mijenjati bat pack...
I na kraju ja bih volio kada bih vise objekata radio sa bezicnim nego zicnim senzorima,jer je daleko lakse raditi,lakse napraviti dobar raspored senzora radi vece sigurnosti i sl. uz napomenu da recimo ovi senzori PMD1 od Paradoxa imaju tzv i Pet imunity sto znaci da ulazak manjih zivotinja u sticeni prostor (negdje gdje mocu recimo uci macke,manji psi,papagaji,
pa cak i pacovi Hi!) nece aktivirati sistem...

Pozdrav jos jednom

HJasko
[ ELTI @ 27.05.2006. 09:20 ] @
Hvala kolega na tvojim komentarima, moram priznati da mi nisu bile jasne tvrdnje da kod bezzicnog sistema cesto dolazi do laznih alarma i smetnji jer radio signali su kodirani i cudilo bi me da bi se signal smetnje poklopio sa kodiranim signalom iz nekog senzora. Vidim da baterije mogu izdrzati oko pola godine, ali ne znam je li to slucaj za prostore gdje se rijetko ulazi ili i za radne prostore u kojima se neko stalno krece. Pretpostavljam da senzori koji kontroliraju radne prostorije pri svakom pokretu salju radio signal bez obzira sto je ta zona na centrali trenutno deaktivirana. Vjerujem da senzori u skladistima i drugim mirnim mjestima mogu izdrzati mnogo vise sa istim baterijama ili mozda sistem radi sa vremenskim cekiranjem pa onda opet dodje na isto. Reci mi jos iz iskustva koliki je max. domet tih senzora i postoje li neke verzije sa povecanim dometom jer imam garazu koja je od kuce nekih 50 m pa ne znam da li to senzor moze pokriti sa signalom. Jos mi reci ko je glavni distributer za nasa podrucja i mozda eventualno neke orijentacione cijene za neku centralu sa 3 zone, bez tel. pozivara, vanjska sirena, i 3 senzora. Reci mi imas li iskustva sa DSC alarmima jer njih mogu nabaviti tu kod mene u Rijeci. Jos jednom hvala i lijep pozdrav.
[ bboriss @ 28.05.2006. 14:44 ] @
Takodje sam ugradjivao bezicni sistem alarma Paradox.Uredjaji rade besprekorno,samo pazljiva instalacija i no problem.DSC nije los,ne znam kako stoje sa bezicnim sistemima,ali Paradox ti je OK u tome.
[ yu1ny @ 14.05.2007. 21:09 ] @
Paradox je napravio izuzetan sistem "Magellan", baza i gomila raznih bežičnih senzora, sve to radi savršeno.

Osim, od "bliskog" udara groma i jakog EMP-a nema imuniteta...
[ Toskovicd @ 14.05.2007. 22:11 ] @
Skoro sam ugradio jedan bezicni sistem Paradox sa Centralom od 32 bezicne zone Magelan MG 5000 i 6 analognih senzora.
Moram da priznam da nikad brze i lakse nisam ugradio alarm, sve ukupno za tri sata , a takva jedna ugradnja klasicnog alarmnog sistema u sredjenim prostorijama moze da traje i dan i po!!
Sve u svemu sistem lepo radi moze da se aktivira i na daljinac i na sifru putem korisnickog koda.
Samo da vidimo kako ce da radi kad zagrmi ?!

[ yu1ny @ 14.05.2007. 22:43 ] @
Videćemo

Meni Omnia na 430 MHz poludela od gromova na 2-3 km udaljenosti, pa sam muku imao.
[ robert63 @ 15.05.2007. 02:36 ] @
Ne bas malu pometnju na sisteme koji rade na 430-433 Mhz unosi i nasa drzava koja dozvoljava da
SVAKO -SVASTA-EMITUJE---ne vodeci racuna o " zatrovanosti " tog opsega.

Pa tako komsijin daljinski :
termometar,
termostat za grejanje,
garazna vrata,
rotator antene,
motor od fontane,
dvorisno svetlo,
daljinski od kola,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,i ko zna sta jos ,,," seju " razne kodirano-nekodirane signale po okolini.

Sve to ima veze,,,,,,,,,,pa jos samo grom fali !---jel ?
[ challenger_bgd @ 09.08.2007. 17:30 ] @
Moze li neko da mi pojasni cemu sluzi ovaj dodatak:

MG-RPT1
Magellan Wireless Repeater Module
Click here to enlarge pictures


Features

Built-in transceiver (433MHz or 868MHz)

Allows to extend the range of wireless communications

Supports all Magellan transmitters

Select which zone, PGM and/or keypad signals are repeated

Signal strength display

1 programmable 5A replay output

Universal transmitter input (N.O./N.C.)

Wireless range in a typical residential environment:
- 75m (240ft) with 433MHz;
- 50m (160ft) with 868MHz

Compatible with MG5000

AC input (16Vac, 20VA)

Fits in 20cm x 25.5cm x 7.6cm (8in x 10in x 3in) and 28cm x 28cm x 7.6cm (11in x 11in x 3in) metal boxes


Link: http://www.paradox.com/Product...LAN/Default.asp?SUBCATID=10400

Hvala
Pozz
[ pelctronics @ 18.08.2007. 10:33 ] @
Sluzi kao pojacavac (primopredajnik) radio signala ako imas problema sa dometom!

Allows to extend the range of wireless communications.
[ IvanFranjić @ 24.08.2007. 13:01 ] @
Radim sa DSC-om i moram priznati da do sad još nisam imao problema sa bežičnim senzorima, Visonic je također stabilan ali to je dječija igračka u odnosu na DSC i Paradox
[ kana @ 24.01.2008. 23:46 ] @
Citat:
Toskovicd: Skoro sam ugradio jedan bezicni sistem Paradox sa Centralom od 32 bezicne zone Magelan MG 5000 i 6 analognih senzora.
Moram da priznam da nikad brze i lakse nisam ugradio alarm, sve ukupno za tri sata , a takva jedna ugradnja klasicnog alarmnog sistema u sredjenim prostorijama moze da traje i dan i po!!
Sve u svemu sistem lepo radi moze da se aktivira i na daljinac i na sifru putem korisnickog koda.
Samo da vidimo kako ce da radi kad zagrmi ?!


Da li se desavalo nesto nepredvidjeno?

Planiram nabavku sistema jos citam o tome
i nisam siguran da li mogu da se pouzdam
u bezicne sisteme tipa magellan.





[ vlajkosdb @ 25.01.2008. 05:30 ] @
Samo jedno pitanje.Dali je neko probao da proseta sa dzamerom pored bezicnih alarmnih sistema.Videce rezultat .
[ yu1ny @ 25.01.2008. 08:57 ] @
O tome pričam...Magelan je dobro zaštićen od raznih RF smetnji, ali ipak nije svemoguć, tako da očekuj lažne alarme.
To je tzv. "prokletstvo bežičnih uređaja", uvek ima više problema nego sa "žičnim"
[ Struja01 @ 25.01.2008. 10:08 ] @
Sto bi onaj iz slozne brace rekao : "Ne moze to bez kabla" :P:P
[ kana @ 25.01.2008. 22:45 ] @
Citat:
yu1ny: O tome pričam...Magelan je dobro zaštićen od raznih RF smetnji, ali ipak nije svemoguć, tako da očekuj lažne alarme.
To je tzv. "prokletstvo bežičnih uređaja", uvek ima više problema nego sa "žičnim" :)

Cek malo, zar nije ovo tvoj post?

Citat:
yu1ny: Paradox je napravio izuzetan sistem "Magellan", baza i gomila raznih bežičnih senzora, sve to radi savršeno.
Osim, od "bliskog" udara groma i jakog EMP-a nema imuniteta...

Koliko cesto mogu da ocekujem lazne uzbune?
Zar proizvodjac nije imao u vidu i te mogucnosti?
Da li je Magellan profi, amaterski sistem ili decja igracka?

Citat:
vlajkosdb: Samo jedno pitanje.Dali je neko probao da proseta sa dzamerom pored bezicnih alarmnih sistema.Videce rezultat .


U tom slucaju postoji mogucnost da svako vozilo sa ugradjenim dzamerom
koje prodje pored zgrade aktivira bezicne alarme u svim stanovima ako ih ima.


Citat:
milovan_regodic: Sto bi onaj iz slozne brace rekao : "Ne moze to bez kabla" :P:P


Ako je tako ko onda uopste kupuje te bezicne alarme?


[ bokan2007 @ 28.01.2008. 16:21 ] @
Ljudi ja sam pre 5 dana postavio Magelan MG5000 panel sa 18 bezicnih senzora i ja sam odusevio kako to sve radi ,prvestveno sam se odusevio brzini montiranja alarmnog sistema i kad sam postavljao senzore bio sam malo sumljičav da li ce sve raditi kako treba bilo je 3,4 senzora koja su bila udaljena po prilicno od centrale,ali radi ,testirao sam svaki senzor i svaki je alarmiro i pokrivenost je bila dobra ,i do sad nisam imao problema sa laznim alarmima ,e sad da li ce ih biti vidjecemo ,Samo bih nekog pitao da li moze da mi objasni sta je to STAY D i čemu sluzi ...Hvala
[ challenger_bgd @ 28.01.2008. 23:33 ] @
Koje su sanse da sam postavim/instaliram taj Paradoxov alram Magelam 5000 sa bezicnim senzorima s'obzirom da nisam nikada to radio?

Pozz
[ yu1ny @ 29.01.2008. 08:37 ] @
Šanse su ti vrlo dobre, ako pažljivo pratiš uputstvo

Kana, ništa nije savršeno, Magelan je napravljen i osmišljen jako dobro, ali ipak ne očekuj od njega 100% imunitet na spoljašnje smetnje.
[ bokan2007 @ 29.01.2008. 12:57 ] @
Postavljanje nije uopste problem,kao sto je rekao yu1ny samo pozljivo prati uputstvo,jos ako imas "307USB Direct Connect Interface" ili onaj stari koji ima samo povezivanje na seriski port, i instaliras sebi WinLoad i konektujes se preko pc na centralu i to je čas posla,jer preko WinLoad-a ces jako brzo zavrsiti sva podesavanja i programiranje zona itd ... ,ako prvi put postavljas moze ti biti problem vezivanje sirene,ali ni to nije problem ,ako budes imao problema posla cu ti semu kako se spaja.


p.s. I zar niko ne moze da mi objasni zasta sluzi STAY D Pozzdrav
[ kana @ 30.01.2008. 00:33 ] @
Citat:
yu1ny: Kana, ništa nije savršeno, Magelan je napravljen i osmišljen jako dobro, ali ipak ne očekuj od njega 100% imunitet na spoljašnje smetnje.


Ma OK, sve kapiram, i ne ocekujem bezgresnost ali ako je ta osetljivost
tolika da udaljeni gromovi aktiviraju senzore ili elektromotori u komsiluku
ili dzameri iz vozila u prolazu, koji ce mi onda, samo pare da bacam,
sigurno ga necu koristiti da slusam FM radio ili kao budilnik ...
Lazne uzbune mi ponajmanje trebaju s obzirom da je objekat udaljen.

Kada si govorio o laznim uzbunama da li si mislio samo na PIR detektore
ili i na bezicne magnetne kontakte?
Kako mi dva senzora zavrsavaju posao mogao bih iskombinujem sa jednim
MG-PMD75 i jednim MG-DCT2.

Da li na osnovu telefonske dojave ovog sistema mogu da znam da koji je
detektor aktiviran?

Jos ovo...

Da li mi je potreban sifrator s obzirom da na slikama gde je predstavljen
Magellan na primer 6160 vidi se neka tastatura ispod poklopca.

Dakle sta je neophodno?

1. MG-6160 x1 (Bežična alarmni sistem - sve u jednom (all in one))
2. MG-PMD75 x1/x2* (Bežični digitalni IC senzor sa 2 NEZAVISNA ic ELEMENTA I duplom optikom)
3. MG-DCT2 0*/x1 (Bežični magnetni kontakt)
4. MG32WK ????? (LED šifrator za 32 zone - bežični (za MG-6130/MG-6160))

Nisam nigde video uputsvo za montazu pa me zanimaji tako neki detalji.

Hvala unapred svim strpljivim sagovornicima :)


[ kana @ 07.02.2008. 18:59 ] @
@yu1ny

Da li je moguce da se na Magellan centrali prikljuce zicani senzori?

Probao bih prvo sa bezicnim pa ako ne budem zadovoljan u tom slucaju
bih razvukao zice ne kupujuci novu centralu vec samo senzore.
[ robert63 @ 07.02.2008. 19:58 ] @
vlajkosdb: Bravo za komentar od pre 13 dana ! :
"""Dali je neko probao da proseta sa dzamerom pored bezicnih alarmnih sistema.Videce rezultat .""""

---i to je iskustvo !!!
[ bokan2007 @ 09.02.2008. 20:20 ] @
Ljudi ja stvarno ne kontam sta je to "dzamer",pa ako nije problem da mi neko objasni sta je to :) .HVALA
[ robert63 @ 09.02.2008. 22:09 ] @
bokan2007 :

Da Ti kazem da ni meni nije bas jasno,,al koliko sam ukapirao To ti je kao:

--Kad Hidrofor izcupas iz sahte i prosetas ga niz ulicu,,a onda se javljaju komsije da imaju
smetnje na satelitskom prijemu " Discovery "-a

Pa sad vidi kako (NE) reagovati na to?

[ misley @ 09.02.2008. 22:29 ] @
Mis'im, roberte63, da li i sam znas sta si hteo da kazes ovim...?

Jammer - ometac.
Obicno se radi o predajniku koji sweep-uje/prebrisava izvjestan frekventni opseg generisuci sve zive i nezive frekvencije unutar njega i tako zbunjuje ciljani sistem. Ako se tome doda i nekoliko tipova modulacije pa i freq. hopping situacija se komplikuje. Pola nas svakako da vec ima po jedan izuzetno jak jammer, bar ako vozi auto sa pogonom na benzin. Svaka el varnica je izuzetno dobar jammer.
[ robert63 @ 09.02.2008. 22:38 ] @
Kad dignes Haubu auta-gde je i motor,,,
I postavis AM-prijemnik na 540-1600 KHz-----na Filter vazduha,,
Pa ga malo " saltas " sa AM na FM (88-108 MHz)--a i dalje
nemas smetnji na radiju,,,,,,,da li je taj tvoj Auto :

Jammer - ometac-???
[ misley @ 09.02.2008. 23:39 ] @
Pa, kad si vec bukvalno primio receno mogu tako da ti i odgovorim:

"...da li je taj tvoj Auto..."

Moj auto nije i ne moze biti ometac jerbo je dizel varijanta.

I ne vidim cemu sad preganjanje, 85% tvojih odgovora nema veze sa temama, informacijama i/ili pomoci koju neko ovde zahteva ali si prvi u redu za kojekakve prozivke, jebte, Stefan16 je za tebe bio svila i kadifa. Aj malo oladi, zar nije dovoljno sto te moderatori prozivaju...

A sad, modovi brisite ovo sto nema veze sa temom..

Kao sto rekoh, varnica koja se na svecici pali dok motor radi, izuzetan je emiter sirokopojasne smetnje. Naravno da svaki auto ne generise smetnje punom snagom jer, kao prvo, varnica je prilicno dobro oklopljena samim telom motora, a sa druge strane, postoje i razliciti mehanizmi prigusivanja ometajucih efekata varnice, pocev od najceceg - kondenzator koji kartkospaja VF smetnje.

STAY D - alarm je sve vreme "armed", i dok si ti u kuci.
[ robert63 @ 09.02.2008. 23:58 ] @
Citat:__misley :

misley:
85% tvojih odgovora nema veze sa temama, informacijama i/ili pomoci koju neko ovde zahteva ali si prvi u redu za kojekakve prozivke, jebte, Stefan16 je za tebe bio svila i kadifa. Aj malo oladi, zar nije dovoljno sto te moderatori prozivaju...

Robert;
Posto sam mislio da znam o cemu savetujem,,,( a JA tu pogresih,,,,Ver.ne znam o cemu pricam,,,--!
-hvala sto mi ukaze na to !!!---da ne gresim i dalje,da zamlacujem ljude koji su pitali za savet )

---Hvala tebi ,,,,,Oladicu--kao sto Si Velikodusno savetovao !

A sad ti nastupi !

Samo nisi naveo koliko dugo sam od**** od foruma,i koliko trebam da pauziram,,
Pa posavetuj me i u tom delu,kad vec ne znam ja sam da to procenim,
Koliko cu morati da pauziram zbog tvoje kazne?

PS: Pozdrav Moderatorima !----sjajni ste,samo tako napred !




[Ovu poruku je menjao robert63 dana 10.02.2008. u 01:09 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao robert63 dana 10.02.2008. u 01:18 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao robert63 dana 10.02.2008. u 01:20 GMT+1]
[ Sepa011 @ 10.02.2008. 00:48 ] @
Citat:
robert63: Citat:__misley :

Samo nisi naveo koliko dugo sam od**** od foruma,i koliko trebam da pauziram,,
Pa posavetuj me i u tom delu,kad vec ne znam ja sam da to procenim,
Koliko cu morati da pauziram zbog tvoje kazne?

PS: Pozdrav Moderatorima !----sjajni ste,samo tako napred !


Malo radile makaze

Izgleda da ovih dana u Pančevu vazduh nešto ne štima?

Na temu koju je započeo ELTI 24.05.2006 god. prvi put si pnešto, nebulozno, napisao 15.05.2007 god. nastavljaš sa nebulozama 07.02., 09.02 i 10.02.2008 god. Preispitaj malo svoje prste, koji su ti veoma često brži od mozga, kada su u pitanju odgovori ili saveti.
Nije poenta napisati što više poruka i time "podizati" sopstveni rejting na forumu. Neki put je jedan savet spakovan u "polaipo" rečenice mnogo vredniji nego desetak kojekakvih postova. Dosta ljudi na ovom forumu, koji odgovaraju na pitanja i daju savete veoma dobro znaju o čemu pričaju. "Hidrofori" i ostale gluposti nemaju ama bas nikakve veze sa alarmima. Ako ti neki izraz, na nekom stranom jeziku, nije poznat, slobodno pitaj. NPR: Jammer (džamer) je ometač, imaš ih i po pozorištima da u publici ne bi "skvičali" mobilni telefoni. "Piratske" radio stanice koje svojim radom ometaju legalne emitovanjem programa na istoj frekvenciji,...

Lepo ti ljudi rekli, oladi.

Nisam moderator ali ovo ti je prijateljski savet, za tvoje dobro

Izvinjavam se ostalima koji prate ovu temu, ali Dr Džekil i Mr Hajd su počeli da me izluđuju.
[ bokan2007 @ 10.02.2008. 09:30 ] @
Citat:
Nije poenta napisati što više poruka i time "podizati" sopstveni rejting na forumu


Bas tako!!!Hvala Sepa011 mislim da sam razumio ono sto me je interesovalo
[ kana @ 12.02.2008. 23:21 ] @
Robert, Bokan, misley, Sepa,

Imate li instaliran neki bezicni alarm i da li su se
aktivirali zbog 'prolaska' automobila?

Ne zanimaju me Vase razmirice, a voleo bih da neko
konacno (samo ko ima bezicni sistem a da nije cuo
od komsinice ili strine) konkretno opise da li se
isti aktiviraju na sve te pobrojane gluposti, od
gromova pa do pripaljivanja cigarete sa upaljacem
sa varnicom u susednom stanu.

Juce mi je poznanik koji radi iskljucivo sa zicanim
(CROW centrala - DSC senzori) alarmima rekao da
mu se nekoliko puta desilo da mu je grmljavina
aktivirala senzore koji su povezani zicom za navedenu
centralu.
Tako da ta teorija da samo bezicni senzori daju
lazne uzbune pada u vodu.

Javljajte se 'iskusni' da bi oni koji se tek opredeljuju
mogu lakse da odluce sta da instaliraju.
[ yu1ny @ 13.02.2008. 09:44 ] @
Iz mog velikog iskustva sa radio sistemima za prenos analognih signala - govora i digitalnog prenosa informacija, mogu ti reći da smetnje imaju velikog uticaja na prenos signala i na kvalitet prenesene informacije. Snažna smetnja, koja je uz to i širokopojasna (kao što je udar groma u blizini, napr.) stvara vrlo jak EMP impuls koji je vrlo teško eliminisati filterima. Utiče i na analogni i na digitalni prenos.

Magelan sam postavljao ne baš tako skoro, pre jedno dve godine i više sam bio "stručni konsultant" a momci su odradili posao, i nastavili da servisiraju po potrebi. Upravo sam razgovarao sa njima (sistem se nalazi u jednom stanu u centru Bgd) i kažu da su do sad imali dva lažna alarma i to isključivo od udara groma.
Ja sam nameštao nekoliko alarmnih centrala po vikendicama u okolini Bgd, sa "žičanim" nikad nisam imao takvih problema, dok sa Paradox alarmnim sistemo (Spectra - centrala, Omnia bežični prijemnik i bežični PIR senzori) uvek je bilo trke i frke. Iako je digitalni prenos od PIR-a do Omnie, jake smetnje prolaze kao od šale i prave lažne alarme i prestravljuju i gazdu i komšiluk kada se po udaru groma oglasi spoljna sirena. Čak sam imao lažne alarme od el. motora po vikendicama iako sve žičane veze - do sirene, tastature itd sam vodio oklopljenim STP kablom, sa širmom vezanim na masu. Iskreno, po nekad se alarm nije uključivao iako je grom "tresnuo" vrlo blizu, i to već spada u teoriju zavere
Sve što je bežično, podložno je smetnjama i tu nema pomoći, ali je mnogo jednostavnije za postavljanje i elegantnije za korišćenje.
[ kana @ 13.02.2008. 12:01 ] @
Citat:
yu1ny: Iz mog velikog iskustva sa radio sistemima za prenos analognih signala - govora i digitalnog prenosa informacija, mogu ti reći da smetnje imaju velikog uticaja na prenos signala i na kvalitet prenesene informacije. Snažna smetnja, koja je uz to i širokopojasna (kao što je udar groma u blizini, napr.) stvara vrlo jak EMP impuls koji je vrlo teško eliminisati filterima. Utiče i na analogni i na digitalni prenos.

Magelan sam postavljao ne baš tako skoro, pre jedno dve godine i više sam bio "stručni konsultant" a momci su odradili posao, i nastavili da servisiraju po potrebi. Upravo sam razgovarao sa njima (sistem se nalazi u jednom stanu u centru Bgd) i kažu da su do sad imali dva lažna alarma i to isključivo od udara groma.
Ja sam nameštao nekoliko alarmnih centrala po vikendicama u okolini Bgd, sa "žičanim" nikad nisam imao takvih problema, dok sa Paradox alarmnim sistemo (Spectra - centrala, Omnia bežični prijemnik i bežični PIR senzori) uvek je bilo trke i frke. Iako je digitalni prenos od PIR-a do Omnie, jake smetnje prolaze kao od šale i prave lažne alarme i prestravljuju i gazdu i komšiluk :) kada se po udaru groma oglasi spoljna sirena. Čak sam imao lažne alarme od el. motora po vikendicama iako sve žičane veze - do sirene, tastature itd sam vodio oklopljenim STP kablom, sa širmom vezanim na masu. Iskreno, po nekad se alarm nije uključivao iako je grom "tresnuo" vrlo blizu, i to već spada u teoriju zavere :)
Sve što je bežično, podložno je smetnjama i tu nema pomoći, ali je mnogo jednostavnije za postavljanje i elegantnije za korišćenje.


Bravo,
Konacno skolski primer kako se postira, a jasnim postovima gradi kvalitetan forum sa korisnim informacijama.

"...Čak sam imao lažne alarme od el. motora po vikendicama iako sve žičane veze - do sirene, tastature itd sam vodio oklopljenim STP kablom, sa širmom vezanim na masu."

Ako sam ovo dobro razumeo i ti si imao probleme i sa zicanim vezama. Jesam li u pravu?

"... Upravo sam razgovarao sa njima (sistem se nalazi u jednom stanu u centru Bgd) i kažu da su do sad imali dva lažna alarma i to isključivo od udara groma."

Pa to i nije onda toliko strasno, jel da? (citajuci temu mogao bi se stvoriti utisak da bi uzbune bile daleko cesce)

Hvala na strpljenju i detaljnom odgovoru!

Pozdrav.
[ yu1ny @ 13.02.2008. 12:07 ] @
Naravno da ni žičane veze nisu imune na snažno EMP polje, ali u mnogo manjoj meri, tako da je taj procenat zanemarljiv.

Ma nije strašno, naravno, desi se po nekad, ali stvarno izuzetno retko, tako da je opet zanemarljivo.

Pozdrav.
[ jula @ 06.11.2008. 13:06 ] @
Može li mi netko reći nešto o Jablotron bežičnom alarmu JA-63KR ''profi'' ? Koliko bi bila cijena centrale, 3 senzora,tipkovnica i vanjska sirena? Hvala!
[ Lis @ 17.09.2015. 13:24 ] @
Pozdrav :)... čuj... moja iskustva sa bežičnim alarmima nisu najbolja, naravno da je bolje žičani uzet, bežični je bolji izbor jedino zato jer nema žica... ali opet... nije najbolji izbor, barem šta ja znam, imaš ih za kupiti danas svugdje, ja imam poslovne prostore, pa sam svoje uzela kod http://www.xxxxxxxxxxxx, eto a imaš i druge, malo si pogledaj po netu možda, pa ćeš naći koji ti najviše odgovara...

[Ovu poruku je menjao veselinovic dana 05.01.2016. u 16:44 GMT+1]
[ bordzija @ 02.12.2018. 19:52 ] @
Jel ima nešto novo u vezi bežičnih sistema? Konkretno me zanima paradox magelan? jel i dalje šize ili su pouzdani?