[ MobyX @ 30.05.2006. 10:54 ] @
Da li neko zna kako prepraviti obican radio aparat (tranzistor) tako da moze da hvata frekvence ispod 88 i iznad 108MHz u FM opsegu?
[ skull @ 30.05.2006. 16:27 ] @
Radnu frekvenciju ne moze se pomestiti u velike granice, al u male moze... Ima jedan kalem pored promenlivog kondenzatora, njega razvuces malo i odes nad 108 (vako sam peisluskivao telefonske razgovore, ali sad se ne koriste oni), i malo saberes ili dodas mali feritni stapic i odes ispod 88. Na ovaj nacin imas uslove za eksperimetiranje,ali ako hoces jaka dobrota priemnika, onda je potrebno podesiti i MF stepen,a to nije nimalo lesno....
[ MobyX @ 31.05.2006. 16:56 ] @
U sustini meni treba nesto sto bi licilo na voki-toki s'tim sto ne bi voleo da me slusa svaki komsija u krugu od 100m.
Napravio sam fm predajnik koji ima siri opseg pa mi sad treba prijemnik za njega.
Da nema neko slucajno semu nekog posebnog prijemnika i predajnika koji rade na istoj frekvenci tako da niko ne moze da prisluskuje?
[ elektros @ 01.06.2006. 09:24 ] @
Ako ti nije problem, stavi tu semu fm predajnika za siri frekventni opseg!
[ GMC @ 01.06.2006. 20:40 ] @
E ako nije problem ja bi isto samo pitao nesto vezano za ovu temu, dakle trebao bi povecati frekvenciju (konkretno za slusanje Kontrole leta na obliznjem aerodromu) , recimo 122.5 i 118.0 Mhz koliko bi ja sad trebao da rasirim taj kalem koji se opisuje u drugom postu?
[ yu1ny @ 04.06.2006. 11:42 ] @
GMC, ne moze ti niko reci koliko da rasiris kalem, mozda i da odseces koji namotaj, moras da probas, eventualno i da malo smanjis kondenzator paralelno tom kalemu.
Probas pa vidis.
Samo ne zaboravi da "vazduhoplovne" komunikacije se obavljaju iskljucivo na amplitudnoj - AM- modulaciji, tako da i ako uspes da uhvatis pravu frekvenciju, bice puno izoblicenja, skoro nerazumljivo.
Neki skener frekvencija - prijemnik - bi ti zavrsio posao, ali je mnogo skuplji od jeftinog "kineza".