[ Dragan Varagic @ 25.12.2002. 18:02 ] @
Koja su vaša iskustva s Google rangiranjem?
[ mikis @ 25.12.2002. 20:15 ] @
Vrlo, vrlo interesantna (i pozitivna), naročito posle poslednjeg update-a. Naime, jedan od glavnih sajtova koje sam radio, ima PR od 7 (što je među najvećim kod nas). Rezultati nisu problem, sajt je uvek u vrhu kod najtraženijih termina, i Google donosi 80-90% saobraćaja sa pretraživača.

Međutim, zašto sam se privatno iznenadio? Pre par godina, otvorio sam svoju stranicu na Geocities-u (kada su prešli pod Yahoo!). Pre tačno godinu dana, na nju sam i stavio neki sadržaj (citat iz jedne pesme). Nedavno sam zakupio svoj domen i privremeno ga preusmerio na tu stranicu.

Rezultat? Od prošlog meseca moja lična veb strana ima pagerank 7, a unošenjem mog nadimka Google moju stranu izbacuje na 4. mestu pretraživanja -- ispred desetina hiljada stranica o Mikisu Teodorakisu (nemamo nikakve veze) :)

Nemam trenutno objašnjenje, ali mi je drago što je tako -- možda najzad nešto i stavim na tu stranu ;) Da li je takav rezultat posledica visokog PR-a hosta (geocities), dobro odabranog title-a (mikis@geocities), malog broja dolaznih i odlaznih linkova (praktično nula), ili nečeg petog, nemam pojma :)
[ Dragan Varagic @ 26.12.2002. 09:24 ] @
Google izuzetno ceni linkove na Yahoo-u i sajtove koji su u njegovom vlasništvu. Proverite rejtinge sajtova koji se nalaze u direktorijumu Yahoo-a.
[ Vukan Karadžić @ 26.12.2002. 10:45 ] @
Mikis,
to ti je samo zato što ti geocities-ov pod-domen.
Inače, moj sajt je trenutno PR6, ali očekujem PR7 nakon sledećeg update-a, eventualno nakon januarskog.
Medjutim, nije ni sve u PR-u. Dosta zavisi i od on-site kvaliteta i od kvaliteta linkova. Jer da nije tako, yahoo bi uvek bio prvi, za svaku pretragu.
[ mikis @ 26.12.2002. 16:07 ] @
Znam, ali -- on site kvalitet: nula; linkovi: nula; sajt nije ni u Yahoo! direktorijumu. A opet se nalazi ispred gomile sajtova sa on-topic sadržajem. Pogledao sam još neke sajtove hostovane na Geocitiesu, ali ni izdaleka nemaju tako dobar PR (u proseku oko 5).

Verovatno će to da srede u nekom narednom update-u, ali što se mene lično tiče ne moraju da se trude ;)

Nego, interesuje me, koliko domaćih sajtova znate da imaju PR 7, ili eventualno veći od 7? (pod domaći mislim u .yu domenu, ili na srpskom jeziku)
[ Vukan Karadžić @ 26.12.2002. 18:44 ] @
Pa sajt ti nije spiderovan, najverovatnije. I po defaultu je PR7. Ako je neki geocities-ov poddomen niži od 7, to je zato što je spiderovan.
Kažem, najverovatnije.

Što se tiče domaćih sajtova sa PR7, mislim da B92 ima 7. I Danas. Ima ih sigurno još dosta, ali ja sam retko na domaćim sajtovima.
[ mikis @ 26.12.2002. 19:15 ] @
Naravno da je spajderovan, pa napisao sam da se pojavljuje kao 4. na rezultatima pretraživanja.

I ja sam mislio da ih ima više sa PR-om 7, ali zato sam se i iznenadio kada sam video koliko ih je malo, pa zato i pitam.
[ Vukan Karadžić @ 26.12.2002. 21:18 ] @
Čekaj, da ne brkamo lončiće ovde. Spiderovan ti je mikis.org, i on je 4. za pretragu *mikis* , ali on ima PR3 !
A geocities.com/mikis ima PR7, ali ne prikazuje back linkove i nema ga u bazi - nije spiderovan. Dakle, ipak će biti da je PR7 isključivo zahvaljujući tome što je geocities-ov pod-domen.

Pretraga za *im invisible* celog geocities domena:
http://www.google.com/search?s...ocities.com+%22im+invisible%22
[ mikis @ 27.12.2002. 02:41 ] @
Vrlo interesantno. Ali probaj da tražiš "im invisible" everything na celom Google-u i eno ga rezultat sa mikis.org na 10. mestu. A na mikis.org nema ništa, to je samo redirekcija na Geocities!

http://www.google.com/search?q...nvisible%22+everything&lr=
[ Vukan Karadžić @ 27.12.2002. 10:12 ] @
Pa, da, to je to - spiderovan je i update-ovan mikis.org, ali geocities.com/mikis-a nema u bazi, iako je sadržaj te stranice u bazi (kao sadržaj stranice mikis.org).
[ trcha @ 04.01.2003. 20:42 ] @
Koristan link: http://webworkshop.net/pagerank.html

Pozdrav,
Vlada
[ Vukan Karadžić @ 04.01.2003. 21:39 ] @
Heh, lepa novogodisnja cestitka od google-a ... :)
Bio sam 92. za svoj glavni keyphrase, gde je konkurencija izuzetno zestoka (3.000.000 stranica), a sad sam vec 14.
Pagerank je ostao isti (6).
U sledecem update-u, ako sve bude islo po planu, bice PR7 i prva stranica.
Inace, ovo mi je bio tek drugi update.
[ ventura @ 04.01.2003. 22:05 ] @
A kako vi gledate taj pagerank?
[ Vukan Karadžić @ 04.01.2003. 22:13 ] @
Treba ti IE i http://toolbar.google.com/
[ Gojko Vujovic @ 05.01.2003. 00:03 ] @
Izgleda da mikisov sajt ipak nema PR7 već je to rang celog geocities-a.

Ali ES za neke stranice ima PR6, a za neke PR5. Tako da izgleda ipak nije rang globalni za ceo domen.

E baš čudne stvari..
[ Vukan Karadžić @ 05.01.2003. 00:26 ] @
Gojko, nema sigurno.
Naravno da nije "rang globalni", fora je u tome sto ta stranica uopste nije spiderovana, vec tu google nagadja "po dubini". Sto znaci da ako je domen.com PRX, domen.com/poddomen bice najverovatnije PR(X-1).
Znaci to je u slucaju da odredjena stranica nije spiderovana, a home jeste.

Kod elite-a je, pretpostavljam, dosta toga spiderovano. Narocito, ako se uzme u obzir da su search-engine-friendly URL-ovi. Ali, sigurno nije sve. Recimo, ova stranica, za sada, nije. Ali, to ne znaci, da se vec sutra (freshbot) nece pojaviti na google-u.
[ dacha @ 05.01.2003. 02:39 ] @
Mozda povodom ovoga treba reci da Google ne procenjuje sajtove, vec stranice (PAGE rank). To je vrlo bitno znati, a to je i razlog sto neke stranice istog sajta imaju manji a neke veci PR. Google pri ovome ne pravi razliku izmedju internih stranica sajta i stranica nekog drugog sajta. Zbog toga dobar deo PR-a recimo HOME stranice dolazi bas od ostalih stranica istog sajta, jer skoro svaka stranica sajta linkuje ka HOME stranici. Ako ka nekoj stranici sajta ide puno internih linkova, ona moze imati veci PR nego neka druga stranica ka kojoj ima manje (ili nema) internih linkova.

Ovo sve vazi za onaj "opsti" PR (koji prikazuje Google toolbar), a pri pretrazivanju i formiranju rezultata pretrage koristi se druga vrsta PR-a, tj. "vrednost" stranici donose linkovi ka njoj koji su relevantni za ono sto se trazi.

Pozdrav
[ -zombie- @ 05.01.2003. 03:29 ] @
ovo sto si pomenuo (za home page) je vrlo bitno, a podsetilo me je na jedan tip.


ako spoljasnji linkovi dolaze na recimo www.vasdomen.com a unutrasnji su na www.vasdomen.com/index.php (ili .html, .asp, .stavec) onda je automatski pagerank za ta dva url-a manji, jer se ne sabira.

znaci, kratak tip glasi (gojko, slusaj ovo) sve interne linkove usmerite kao i spoljasnje, znaci na www.domen.com bez default fajla. (gojko, izbaci /start ;)

[ ventura @ 05.01.2003. 10:04 ] @
Instalirao sam Google toolbar, ali jos uvek nemogu da vidim pagerank... pojavi mi se onaj kao zeleni bar, sto predstavlja pagerank,ali nigde nemogu da vidim brojcanu vrednost.. hint?
[ Goran Rakić @ 05.01.2003. 10:13 ] @
Imaš valjda tooltip kada držiš kursor iznad tog polja. Nego, da li neko zna kako videti pagerank iz mozilla-e ili galeon-a?
[ Vukan Karadžić @ 05.01.2003. 10:25 ] @
Go! X,
ne postoji nesto tako, ali se radi na tome: http://googlebar.mozdev.org/
[ ventura @ 05.01.2003. 11:51 ] @
pa kad drzim mouseover pokazuje mi 10/10 ... dali je to to? malo mi sumnjivo da google rangira stranice samo 0-10 ...
[ Vukan Karadžić @ 05.01.2003. 12:49 ] @
Pa, to je to. Sta ti je sumnjivo?
[ dacha @ 05.01.2003. 15:38 ] @
Jos jednom - to je Toolbar PR, a on nije presudan kod rangiranja sajtova u rezultatu nekog pretrazivanja. PR koji se koristi pri tome je dosta slozeniji, i mnogo bitniji. Ovaj vise sluzi za neko generalno rangiranje, vise informativno.
[ Dragan Varagic @ 05.01.2003. 18:05 ] @
Tačno je da Toolbar rang nije isti kao pri pretraživanju, ali taj PR govori o tome koliko koji sajt ima popularnost pri određenim ključnim rečima, kao i o vremenu obilaska Google-ovog crawlera. Što je veći rang, Google sajt češće obilazi. Mislim da je npr. update baze za rang 6 oko nedelju dana.

Veći PR dovodi do toga da se više rezultata s tog sajta pojavljuje na prvoj stranici pretraživanja, što dalje indirektno govori o posećenosti sajta. Npr. moj sajt sa PR 6 ima preko 3.500 klikova sa Google-a mesečno. Ali, to naravno nije jedini parametar za rangiranje rezultata pretraživanja.
[ dacha @ 08.01.2003. 04:00 ] @
Citat:

Veći PR dovodi do toga da se više rezultata s tog sajta pojavljuje na prvoj stranici pretraživanja, što dalje indirektno govori o posećenosti sajta. Npr. moj sajt sa PR 6 ima preko 3.500 klikova sa Google-a mesečno.


Mislim da Google ne gleda na PR naslovne stranice kao na "PR sajta", i da PR naslovne stranice nece pomoci nekoj drugoj stranici da dobije bolje mesto u rezultatu pretrazivanja. Ako neka unutrasnja stranica ima PR 5 i treba da bude uvrstena u rezultat pretrazivanja, ona ce imati isti tretman bez obzira da li naslovna stranica tog sajta ima PR 5, PR 6, ... Google rangira stranice a ne sajtove.
[ bluesman @ 08.01.2003. 22:26 ] @
Recite mi, posto sam instalirao google toolbar, odakle na mojoj intranet strani, koju sam postavio kao home jer imam tu glavne linkove za skoro sve glavne sajtove i moje sajtove koje radim, rating 6?
[ dacha @ 09.01.2003. 01:57 ] @
Samo si adresu zaboravio :)
[ bluesman @ 09.01.2003. 11:13 ] @
Kakvu adresu, o cemu pricas? kazem intranet, znaci na mom lokalnom (kucnom) racunaru, na http://localhost
Ne znam da li moze biti jasnije?
[ Noe @ 09.01.2003. 14:18 ] @
Citat:
bluesman:
Recite mi, posto sam instalirao google toolbar, odakle na mojoj intranet strani, koju sam postavio kao home jer imam tu glavne linkove za skoro sve glavne sajtove i moje sajtove koje radim, rating 6?



I ja imam jednu .htm stranu na disku sa nabacanim linkovima i takodje mi se desilo ovo isto par puta i takodje je bio PR 6 .. izgleda da je neki bug u toolbaru.
[ dacha @ 09.01.2003. 16:02 ] @
Citat:
bluesman:
Kakvu adresu, o cemu pricas? kazem intranet, znaci na mom lokalnom (kucnom) racunaru, na http://localhost
Ne znam da li moze biti jasnije?


Nema potrebe za agresivnost, jasno je da nisam video da si napisao INTRANET.

Google Toolbar u stvari ne prikazuje stvarne PR vrednosti, vec aproksimacije i u nekim slucajevima nagadjanja. Aproksimacija se radi uvek jer treba svesti rangiranje na skalu od 1 do 10, ali razlika izmedju realnih PR-a 2 stranice koje imaju Toolbar PR 6 moze biti velika. Toolbar cesto koristi nagadjanje kada nema podatke o nekoj stranici, kada nije indeksirana, pa se tako javljaju ovakve situacije. Na primer, ako je root indeksiran Toolbar nagadja PR na osnovu PR-a root-a (ali tako dobijeni PR ce samo biti u Toolbar-u, a nece imati nikakav uticaj), ali ovo je samo jedna vrsta nagadjanja koju Toolbar koristi. Verujem da za intranet stranice nisu planirali nikakvo nagadjanje, da je to nuspojava.

Pozdrav
[ bluesman @ 09.01.2003. 23:15 ] @
Ok, nije bilo agresivnosti samo zbunjenosti.
Hvala na odgovoru.
[ Vukan Karadžić @ 10.01.2003. 00:57 ] @
Citat:
Dragan Varagic:
Tačno je da Toolbar rang nije isti kao pri pretraživanju, ali taj PR govori o tome koliko koji sajt ima popularnost pri određenim ključnim rečima,

g-dine Varagicu, moracu da se ne slozim sa ovim.
PR nikako ne govori o tome koliko koji sajt ima popularnost pri odredjenim kljucnim recima. PR nema veze sa pretragama i kljucnim recima. PR jednostavno govori o popularnosti sajta, koju google izjednacava sa link popularnoscu, odnosno koliko i kakvih sajtova linkuju ka sajtu o kome je rec. Formula koju google koristi za izracunavanje PR-a postoji vec mnogo godina. Naravno da je danas ona malo izmenjena, ali sustina je ista:
Code:

PRstraniceX={(PRjedne-stranice-koja-linkuje-ka-straniciX/broj linkova na toj stranici)*dampening factor}+{(PRdruge-stranice-koja-linkuje-ka-straniciX/broj linova na toj stranici)*dampening factor}+...+{PRnte-stranice-koja-linkuje-ka-straniciX/broj linkova na toj stranici)*dampening factor}.

Kazem, formula je (verovatno) malo izmenjena, ali sustina je ista - PR je, ustvari, link popularity (ili tacnije "glasanje" jednog sajta za drugi, gde se uzima u obzir kvalitet i kvantitet "glasaca") i nema veze sa pretragama.
Citat:

kao i o vremenu obilaska Google-ovog crawlera. Što je veći rang, Google sajt češće obilazi. Mislim da je npr. update baze za rang 6 oko nedelju dana.

Neki drugi faktori uticu na periode izmedju 2 freshbotovanja. Recimo, moj sajt (PR6) posecuje googlebot 2.1 svakodnevno. Moze se desiti da nekad "promasi", ali je vec sutra tu.
BTW, nije u pitanju "update baze", vec samo everflux.
[ dacha @ 10.01.2003. 03:52 ] @
Citat:
red fox:
PR nikako ne govori o tome koliko koji sajt ima popularnost pri odredjenim kljucnim recima. PR nema veze sa pretragama i kljucnim recima. PR jednostavno govori o popularnosti sajta, koju google izjednacava sa link popularnoscu, odnosno koliko i kakvih sajtova linkuju ka sajtu o kome je rec.
...
Kazem, formula je (verovatno) malo izmenjena, ali sustina je ista - PR je, ustvari, link popularity (ili tacnije "glasanje" jednog sajta za drugi, gde se uzima u obzir kvalitet i kvantitet "glasaca") i nema veze sa pretragama.


Tacno je da PR koji se prikazuje u Toolbar-u ne govori o tome "koliko koji sajt ima popularnost pri odredjenim kljucnim recima", jer je to u sustini neka "ukupna" vrednost te stranice (ne sajta) koja je zasnovana na popularnosti linkova (ili kako se vec prevodi Link Popularity). Uprkos verovanju, tacno je i to da ova vrednost nema uticaja na rezultate pretrage i nije vezana za kljucne reci.

Medjutim, sve ovo receno vazi samo za PR koji se vidi na Toolbar-u. Pravi PR (da ga tako nazovem) ima i te kako veze sa pretrazivanjem, sa rezultatima pretrage, i pre svega sa kljucnim recima. Ukratko, kada neko vrsi pretragu za neki termin (kljucnu rec ili frazu), PR stranice se ne odredjuje kao pri prikazivanju na Toolbar-u - racunaju se ulazni linkovi koji u svom tekstu sadrze trazeni termin, tj. deo ako je fraza u pitanju. Tada stranica dobija sasvim drugaciji PR, direktno vezan za trazeni termin, i to ima velikog uticaja na poziciju stranice u rezultatima pretrage.

Dragan je u pravu onoliko koliko predpostavimo da veci Toolbar PR stranice znaci veci Link Popularity i da ce to cesto rezultirati i vecim PR-om pri pretrazivanju - da ce se iz kvantiteta (linkova) izvuci kvalitet (linkovi sa trazenim terminom) - ali to ne mora da bude slucaj i cesto nije.

Pozdrav

[ Vukan Karadžić @ 10.01.2003. 19:24 ] @
Nemojmo da mešamo Pagerank i "pravi PR" sa (google-ovim) algoritmima.
PR je samo jedan od faktora koji ulazi u algoritam.
Taj "ne-toolbar-PR" o kome pričate, razlikuje se od toolbar PR-a toliko što su vrednosti drugacije, ali omeri ili odnosi su isti.
Dakle, ako toolbar kaže 6, kod google-a će biti od, recimo, 15.000 do 1000.000. 7, od 100.000-500.000. To je to što mi preko toolbara ne možemo znati - da li je neka 7-ica "jaka" ili "slaba".

Bolji PR nikako ne mora da donese i bolji plasman za ciljani keyword/keyphrase. Ako malo pažljivije pratite rezultate svojih i "tudjih" pretraga primetićete da ima veoma-veoma mnogo primera gde su 4-orke i 5-ice ispred 6-ica, pa čak i sedmica (jednom sam, čini mi se, rekao: Da nije tako, yahoo bi bio prvi za svaku pretragu).
[ dacha @ 10.01.2003. 20:21 ] @
Citat:
red fox:
Taj "ne-toolbar-PR" o kome pričate, razlikuje se od toolbar PR-a toliko što su vrednosti drugacije, ali omeri ili odnosi su isti.
Dakle, ako toolbar kaže 6, kod google-a će biti od, recimo, 15.000 do 1000.000. 7, od 100.000-500.000. To je to što mi preko toolbara ne možemo znati - da li je neka 7-ica "jaka" ili "slaba".

Bolji PR nikako ne mora da donese i bolji plasman za ciljani keyword/keyphrase. Ako malo pažljivije pratite rezultate svojih i "tudjih" pretraga primetićete da ima veoma-veoma mnogo primera gde su 4-orke i 5-ice ispred 6-ica, pa čak i sedmica (jednom sam, čini mi se, rekao: Da nije tako, yahoo bi bio prvi za svaku pretragu).


Pokusacu jos jednom da objasnim sta zelim da kazem, jer vidim da se ne razumemo. Kao sto sam gore rekao "kada neko vrsi pretragu za neki termin (kljucnu rec ili frazu), PR stranice se ne odredjuje kao pri prikazivanju na Toolbar-u - racunaju se ulazni linkovi koji u svom tekstu sadrze trazeni termin, tj. deo ako je fraza u pitanju. Tada stranica dobija sasvim drugaciji PR, direktno vezan za trazeni termin." Znaci, ako neka stranica ima 1000 ulaznih linkova, pri racunanju Toolbar PR-a svi ce biti uzeti u obzir shodno svojoj vrednosti. Ali, pri pretrazivanju, "poene" toj stranici ce doneti oni linkovi koji u svom tekstu sadrze trazeni termin. Zbog toga, i zbog drugih prisutnih kriterijuma rangiranja, cesto ce stranica sa manjim Toolbar PR-om dobiti pri nekoj pretrazi bolje mesto nego ona sa vecim Toolbar PR-om.

Primer: trazena rec je "POSAO". Stranica A ima 1000 ulaznih linkova, od cega 10 u svom tekstu sadrze rec "POSAO". Stranica B ima samo 100 ulaznih linkova, ali 30 sadrze "POSAO" u tekstu linka. Ako uzmemo da im je broj izlaznih linkova i sve ostalo podudarno, stranica A ce imati veci Toolbar PR, ali ce stranica B dobiti bolje mesto pri pretrazivanju za rec "POSAO".

Nadam se da je sada bilo jasnije sta pokusavam da objasnim.

Pozdrav
[ Vukan Karadžić @ 10.01.2003. 21:46 ] @
Razumeo sam te, ali ponavljam, to o cemu pricas je algoritam.