[ Slobodan Miskovic @ 02.06.2006. 12:06 ] @
Na ovoj temi ce se razmenjivati iskustva i nacini emigracije u gore spomenute zemlje (USA i Kanada).

Ovom porukom bi pozvao i sve one koji imaju nekakva iskustva i saznanja o nacinima i proceduri emigracije da to ovde objave.

Hvala.
[ Holocen @ 15.06.2006. 15:16 ] @
U Kanadu mozete da emigrirate na tri nacina:
1. Spajanje porodice - u Kanadi vec zive neki clanovi vase uze porodice
2. Poslovno - imate minimum diplomu fakulteta, pozeljno i neku titulu, a trazi vas i garantuje neka njihova firma
3. Kao investitor - zelite da otvorite neku firmu i ulozite novac u tamosnju privredu
NAJVAZNIJA STVAR JE BITI UPORAN!
[ Milos Milosevic @ 28.06.2006. 20:44 ] @
Kolike su sanse da se tamo nadje posao programera -C/C++/JAVA/C#?
Ima li ko slicnih iskustava?

Hvala.


[Ovu poruku je menjao diplIng dana 26.09.2006. u 11:59 GMT+1]
[ Davor Vlajkovic @ 28.06.2006. 22:32 ] @
Citat:
Holocen: U Kanadu mozete da emigrirate na tri nacina:
1. Spajanje porodice - u Kanadi vec zive neki clanovi vase uze porodice
2. Poslovno - imate minimum diplomu fakulteta, pozeljno i neku titulu, a trazi vas i garantuje neka njihova firma
3. Kao investitor - zelite da otvorite neku firmu i ulozite novac u tamosnju privredu
NAJVAZNIJA STVAR JE BITI UPORAN!


Kako je definisana ova treća varijanta? Da li postoje uslovljavanja u vidu minimalnog uloga, ograničenja na određene delatnosti i sl.?
[ Genceld @ 01.07.2006. 11:27 ] @
Kako pise na sajtu americkog zavoda za imigraciju www.uscis.gov minimalan "ulog" koji treba da ulozis u privredu sad-a,da bi dobio zelenu kartu kao ulagac bez obzira u koji sektor iznosi 1.000.000 dolara,tako da tu opciju odmah zaboravi.
Da imas te pare ovde dali bi ti trebalo nesto vise???


Takodje na sajtu postoji i lista prioriteta tj oni ljudi koji bi najlakse mogli da dobiju zelenu kartu i drzavljanstvo.Ako si

1.Nadaren za nauku
2.Nadaren za sport
3.Fakultetski obrazovan
4.Imas minimum 3 godine radnog iskustva,a u americi traze tvoju struku (sss)
5.Ukoliko ulozis MILION $ u americku priverdu

A ako si rodjen pod sretnom zvezdom imas otprilike 1:70 sanse da na lutriji www.usafis.org osvojis zelenu kartu,ali platis otprilike 70$ po izvlacenju

svima koje intresuje tema imigracije bi preporucio sajt www.uscis.gov
[ BluesRocker @ 01.07.2006. 11:45 ] @
Je l zna neko kako se ocenjuje znanje engleskog i francuskog jezika za kanadsku useljeničku vizu? Šta je potrebno za dokaz o radnom iskustvu?
[ Davor Vlajkovic @ 01.07.2006. 19:19 ] @
@Genceld

Moje pitanje je bilo vezano za Kanadu, a ne za USA. U međuvremenu sam malo proguglao i skontao da su fleksibilniji od USA po ovom pitanju:

http://www.immigration.ca/permres-business-overview.asp

No, ipak se slažem sa tobom da većini ova varijanta neće biti interesantna zbog iznosa reda veličine nekoliko stotina hiljada dolara...
[ Genceld @ 01.07.2006. 21:45 ] @
Izvini,procitao sam da se NEslazes samnom,ali neka text ostane...


Hoces reci da ako bi imao MILION dolara da bi to ulozio u americku ili kanadsku privredu privredu ???
Mislim da je bolje da ulozis ovde,imas gomilu relativno dobroh firmi,znam za slucaj da je jedan covek kupio firmu ovde za milion dinara,po pocetnoj ceni,a sam vozni park tog preduzeca je kostao mnogo vise,da ne govorimo o nekretninama,osnovnom sredstvima itd...

Sto se tice kanadske privrede koja je takoreci blaza od americke,evo sta sam nasao na tvom sajtu:

The Federal Investor program is passive in nature and requires an investment of $400,000 CAD which is deposited with the Receiver General of Canada and a personal net worth of $800,000 CAD with two years of suitable management or business experience

Znaci ulozis 400.000 CAD, i jos treba da imas svojih 800.000 CAD sto je 1.200.000 CAD.
jedan kanadski dolar je na danasnji dan 60,3444 dinara,a americki 67,0609 i koliko je 1200000 CAD USD ? Nije sija nego vrat !
A gde ti je two years of suitable management or business experience ???

Bolje idi na varijantu diploma.
[ Davor Vlajkovic @ 01.07.2006. 22:38 ] @
Bojim se da si me pogrešno shvatio. Suština je da ja ne planiram da emigriram iz Srbije, osim u slučaju da se ovde uslovi za normalan život i rad vrate na nivo sa kraja prošlog veka. Ako do toga ne-daj-Bože dođe, na vrhu moje wish liste verovatno neće biti USA/CAN već Hrvatska, Grčka i još par zemalja iz okruženja i eventualno UK.

Da si malo bolje upoznat sa mojim aktivnostima, kako na ES-u tako i van njega, verovatno ne bi dovodio u pitanje moju zainteresovanost i požrtvovanost kada je u pitanju razvoj male privrede ove države. Prosto me je zanimalo kako je to pitanje rešeno u zemljama poput USA i CAN, to parče slagalice mi je trebalo pošto sam hteo da za svoje potrebe napravim paralelu između tih društava/ekonomija i onih iz (jugoistočne) Evrope. Zato sam sebi dao slobodu da to pitam ovde jer je diskusija već bila krenula u tom pravcu - legalni načini za emigraciju u USA/CAN.

E sad, ontopic:

Citat:
Znaci ulozis 400.000 CAD, i jos treba da imas svojih 800.000 CAD sto je 1.200.000 CAD.
jedan kanadski dolar je na danasnji dan 60,3444 dinara,a americki 67,0609 i koliko je 1200000 CAD USD ? Nije sija nego vrat !

Pa i nije baš isto. Na ovaj ili onaj način možeš prikazati kako poseduješ imovinu određene vrednosti (rođaci i prijatelji mogu da prebace svoje firme, nekretnine, avione & kamione na tvoje ime), dok sa gotovinom to ide malo teže :) Ali pustimo sad to, ovaj program je daleko povoljniji od onog koji si ti objašnjavao gore:

Citat:
The Quebec Self Employed Program

Self-employed applicants are assessed in Quebec under a point system. To qualify, the self-employed must have two years of applicable experience, possess a personal net worth of $100,000, have sufficient settlement funding and will come to Quebec to create employment for the applicant by practicing a profession.


Mada, kao što rekoh ranije, ovo uglavnom nije interesantno većini posetilaca tema o emigraciji pošto je njihov razlog za donošenje takve odluke uglavnom povećanje mogućnosti nalaženja boljeg posla za sebe i svoju porodicu, a ne preseljenje ili pokretanje biznisa u stranoj zemlji...

Citat:
A gde ti je two years of suitable management or business experience ???

To me pitaj za par meseci ;)

Pozdrav
[ Stefan Markic @ 05.07.2006. 03:14 ] @
[quote="Holocen"]U Kanadu mozete da emigrirate na tri nacina:
1. Spajanje porodice - u Kanadi vec zive neki clanovi vase uze porodice
2. Poslovno - imate minimum diplomu fakulteta, pozeljno i neku titulu, a trazi vas i garantuje neka njihova firma
3. Kao investitor - zelite da otvorite neku firmu i ulozite novac u tamosnju privredu
NAJVAZNIJA STVAR JE BITI UPORAN![/quote]

OK, ja tamo imam tetku i tecu. Planiram da odem da zivim tamo kad ovde zavrsim sa skolovanjem. Kolike su danas sanse da na taj nacin odes i naravno, ostanes tamo?

P.S. Bio sam i pre u Kanadi kod njih.
[ SouthSider @ 18.09.2006. 22:16 ] @
Evo par korisnih linkova:

http://www.canada.org.yu/
http://www.cic.gc.ca/
http://www.workincanada.net/
http://www.canadamaps.info/

nadam se da ce vam biti od pomoci...

Pozdrav!
[ Sarlack @ 04.10.2006. 22:30 ] @
A da li neko mozda zna za mogucnost da se podigne kredit i da se pali preko na neki posao..... zapravo cuo sam da u USA ambasadi tacno znaju dali si uzeo kredit i da te zbog toga nepustaju van zemlje. Ima li neko bilo kakav podatak o tome ???? I da li je to tacno uopste ?
[ gajo2 @ 04.10.2006. 22:45 ] @
Inace danas je poceo DV-2008 Green Card Lottery ;)

http://www.dvlottery.state.gov/

[ Elinne @ 25.10.2006. 12:11 ] @
Dakle ljudi sto pre mi trebaju vasa misljenja o sledecoj situaciji!!!

Prijavljujem se ove godine na green card lottery i napisacu tamo da sam neudata (posto jesam trenutno).
Zivim sa deckom vec godinu dana i on bi trebalo da ode u USA pod sponzorstvom firme u kojoj radi ovde u predstavnishtvu. Taj njegov odlazak se planira za septembar sledece godine najkasnije!
Ja cu ICI sa njim i prijaviti se za vizu kao njegova supruga jer planiramo da se vencamo u slucaju da iz firme dobije potpuno siguran odgovor vezan za sponzorstvo (to sponzorstvo ne zavisi samo od firme vec i od vlade USA pa odgovor zbog toga nije sasvim siguran).
E sad, moje dileme su sledece:
1.Da li ce me diskvalifikovati za green card kada budem ishla na intervju ako tada vec budem udata jer sam na formularu napisala da nisam udata?
2.Da li postoji mogucnost da me odbiju za "houswife" vizu kada budem aplicirala sa deckom jer sam u prijavi za green card napisala da sam neudata a u toj aplikaciji cu vec biti udata?

To su dakle dileme, ali to nije sve, imam jos jedno pitanje...

Da li i nakon sto odem u Ameriku sa deckom (tada vec muzem) i u slucaju da sam izvucena za green card imam sansu da dobijem green card iako vise ne zivim u BG i ne mogu da idem u ovu ovde ambasadu na razgovor (razgovori u ambasadi za izvucene srecnike pocinju tek u septembru 2007. god. a ja cu tada mozda vec biti u USA)?


Hvala unapred svima koji imaju bilo kakve informacije o ovoj temi na odgovorima!
Pozdrav!
[ gajo2 @ 25.10.2006. 21:04 ] @
Imas FAQ za to: http://www.green-card-lottery-usa.org/green_card_faq.asp

Konkretno za 2:
Can I apply for a DV-2008 visa if I am already registered in another visa category (such as a student visa)?
Yes. There is no problem with this.
[ joziviolin @ 27.10.2006. 05:55 ] @
Sve je to ok,i biti uporan i na kraju i dobiti vizu i doci.E onda sta?Kad si vec tu?
Ne znam za Kanadu (cuo sam neke price da je tamo lakse nego u USA)ali u Americi vise nije isto kao sto je nekada bilo.Mnogo stvari se promenilo,pogotovo od 11.09.2001,cuvenog ulaska aviona u zgrade u NYC.
Posla ima,ali moras raditi nekoliko da bi preziveo.Govorim za New England podrucje (MA,CT,RI itd).
Da bi iznajmio stan (sem ako namas gde da budes,a kad-tad ces morati da odes sam da zivis negde),treba ti otprilike $2,000,i to za stan koji je jednosoban.Plus,treba ti gomila papira kao preporuke bivsih gazdi,driving record (da nisi pravio udese sa kolima-DA i to traze) i tome slicno.Placas prvi mesec,poslednji mesec i depozit sve unapred.to je kao garancija da ces biti u stanu tih godinu dana.Poslednji mesec ne placas,jer si platio kad si ulazio.
Da bi registrovao kola,treba ti njihova dozvola (ili medjunarodna).Medjutim,da bi te osiguranje izaslo u nekoj normalnoj cifri (govorimo basic insurance) traze da imas njihovu dozvolu minimum 6 godina.Inace,auto te izadje bogatstvo.Do $1,000 godisnje je ok,sve preko toga je vec previse.A ako ti napravis udes,ti placas stetu i drugima i sebi.A cene za popravke i servis su otpirilke sledece:
menjanje ulja: $40
sat posla na evropskim kolima: oko $70
sat posla na japancima (i ostali azijati): oko $50
delovi:ispod $100 skoro da nemas nista
automatski menjac (koji je ovde popularan) zaboravi jer ako se ista desi na njemu,mozes da bacis auto ili da popravljas za cenu koju mozes da kupis dva druga auta.
Drugo i najbitnije,ako nemas radnu dozvolu onda si ugasio.Skoro nigde neces moci da radis,a ako te uhvate da radis na crno ( a sada proveravaju vise nego ikad) letis napolje i zavrsio si sa ulaskom u USA.
Da bi dobio radnu dozvolu,treba da nadjes nekoga da te sponzorise,tj. da kazu da si bas TI njima potreban.To je moguce,ali......
Kad vec jednom dobijes tu dozvolu,onda posle 2 godine mozes da trazis aplikaciju za zelenu kartu.To traje nekoliko godina,obicno oko 5-6.
Kad dobijes zelenu kartu onda si manje-vise ok.Znaci pricamo otprilike oko 8 godina do zelen karte.Naravno,to sve u slucaju da nisi Nikola Tesla.
Jos bi par stvari pomenuo,da slika bude malo jasnija.
Ishrana je ocajna.Ali bukvalno.Sve ono sto je kvalitetno (i lici na nasu klopu) je jako skupo,mislim na restorane.
Nigde nema dozvoljenog pusenja (sem na ulici i kod kuce).Pominjem to jer nasi ljudi uglavnom puse.
Klubovi se zatvaraju u 2 sata,i onda te teraju napolje ko poslednju stoku.
Za jedan obican izlazak ti treba oko $50,sto i nije neka velika razlika u odnosu na BG,jer i tamo kosta pice oko 300 din.Pa dok obrnes par tura dodje mu na isto.
Samo sam hteo da kazem da je jedna stvar dobiti vizu i uci u avion,a druga stvar kad si ovde i kad treba taj tvoj "plan" da krene da funkcionise.
Ima i pozitivnih stvari,naravno.
U mom poslu (a to je muzika,ne GRAND production i tako to),kuci slabo mogu da prezivim.Da bi radio u nekoj skoli treba da okrenem 20 telefona i mozda platim nekome da bi me primili.I to za mesecnu platu od 20,000 din.I to sa diplomom fakulteta.
Za svirke sam dobijao oko 20 eura,a ako se desi neki festival MOZDA dobijem 50 eura.Da ne pominjem da zice za instrument kostaju oko 20 eura,ako neces da kupis neke bugarske ili rumunske.Isti ljudi sviraju na svim mestima i drze lobi,nemas sanse da dodjes do svirke.Pritom ja nisam pocetnik,i svirao sam kuci sa dosta poznatih muzicara iz nase zemlje.
Vozio sam auto mojih roditelja jer nisam mogao da kupim sebi auto.Ziveo sam sa devojkom sam i jedva skupio kraj sa krajem,i ona je radila na sve strane.
Tako da je meni trenutno ovde bolje.Ali ja sam tu vec nekoliko godina i znam dosta stvari.
Da me neko pita da li bih dosao za USA ponovo,da nikad nisam bio,rekao bih ne.Ali sada kad sam vec neko vreme tu,snalazim se na razne nacine.
Eto,nisam hteo da obeshrabrim nekoga ko je odlucio da dodje,samo sam hteo da kazem par stvari da se ne misli da je ovde raj na zemlji i da samo na nas cekaju.
Pozdrav


[ mladenovicz @ 27.10.2006. 18:00 ] @
Generalno, USA je "pravljena" za "uspesne" ljude. Ovde mislim na ljude koji imaju plate iznad proseka. Koliko znam, prosecna plata je oko $30K godisnje i to nije nesto zbog cega bi trebalo doci u USA. Sredja klasa mnogo bolje zivi u Evropi, nego ovde, ali zato visa srednja klasa (i oni preko toga) mnogo bolje zive u USA. Po meni, ako ne ciljas platu od 100K ne treba ni dolaziti u USA. Te pare tesko da mozes dobiti na pocetku (osim ako nisi Tesla:)), ali za par godina se dodje do te cifre ako si dobar programer i postanes neki project manager, na primer.

Cifra od $2K za jednosoban stan mi zvuci previse. U stvari, verujem da moze da se nadje stan i za te pare, ali sigurno moze i jeftinije. Ja sam u Ann Arboru, Michigan, i sasvim dobar jednosoban stan (ovde broje samo spavace sobe, pa to bude 70ak kvadrata) u Ann Arboru na dobroj lokaciji (najvise milju od downtowna) moze da se nadje za $700-800 sa sve pokrivenim parking mestom. Imas stanove iza 400-500 usd, ali treba da vozis 10ak milja do posla. Meni nisu trebale nikakve preporuke bivsih gazdi (posto ih nisam imao :)), a niko mi nije trazio ni driving record. Platio sam depozit $250. Takodje, ovde sam polagao voznju i basic osiguranje placam $750 godisnje a dozvolu sam imao pre toga 0 meseci.

Ja sam na h-1b vizi, tj. imam radnu dozvolu i slazem se da bez radne dozvole nema smisla pokusavati bilo sta.

Ja zamerki na hranu nemam, mozda zato sto ne trazim stvari koje lice na nasu klopu, a i nalazim da je druga hrana indijska, tai i sl. fenomenalna, a uz to je kvalitetna, a cene su od 8-15 usd, sto ne nalazim za strasno. Sto se tice cigareta, ja sam poslednju cigaretu zapalio pre godinu dana na aerodromu u BG kada sam kretao i drago mi je sto sam batalio duvan. Takodje, ne smeta mi sto se klubovi zatvaraju u 2.

Iskustva su razlicita, ali definitvno mislim da se ne isplati dolaziti u USA ako ne mislis da mozes da imas $100K godisnje za par godina.
[ joziviolin @ 29.10.2006. 05:31 ] @
@mladenovicz

Cifra od $2K za jednosoban stan-rekao sam da toliko treba da se plati da se udje u stan.Znaci prvi mesec,poslednji i depozit,sto izadje oko $2k.Znaci mesecno oko $700 manje-vise.To ti je isto onda kao kod tebe.

Generalno, USA je "pravljena" za "uspesne" ljude-mislim da to sve zavisi od osobe do osobe i koliko imas znanja i srece u onome sto radis.Imas ljude koji zaradjuju mnogo, a nisu nesto obrazovani.A isto tako plata d $30k godisnje je bolje nego u Srbiji $5k,zar ne?

Ja zamerki na hranu nemam-neces valjda da mi kazes da je Thai klopa ili Kineska hrana bolja od snicle,sarme i ostalih stvari koje mi jedemo?! Mozda jesu masnije (oko cega se ameri mnogo brinu,pa je sve fat free a svi debeli do jaja),ali je ipak nasa kuhinja-kuhinja u odnosu na pirinac i gladan sam posle pola sata.ne kazem da ja ne jedem Thai ili bilo koju hranu koju ovde nadjem,ali snicla i kobasica je ipak prava stvar.

Takodje,sve vise ljudi znam koji su ovde godinama pa se vracaju nazad za Cro,BiH i Srbiju.Naravno,dobili su pasose pa im se moze,ali kao sto rekoh u proslom pismu,situacija nije bas tako "cool" kao nekada.


Pozdrav

[ mladenovicz @ 30.10.2006. 17:33 ] @
Citat:
joziviolin:
Cifra od $2K za jednosoban stan-rekao sam da toliko treba da se plati da se udje u stan.Znaci prvi mesec,poslednji i depozit,sto izadje oko $2k.Znaci mesecno oko $700 manje-vise.To ti je isto onda kao kod tebe.


To vec ima smisla. Nisam razumeo prvi put :)

Citat:
joziviolin:
Generalno, USA je "pravljena" za "uspesne" ljude-mislim da to sve zavisi od osobe do osobe i koliko imas znanja i srece u onome sto radis.Imas ljude koji zaradjuju mnogo, a nisu nesto obrazovani.A isto tako plata d $30k godisnje je bolje nego u Srbiji $5k,zar ne?


Slazem se. Zato rekoh da pod "uspesan" mislim na ljude sa platama iznad proseka, bez obzira na obrazovanje. Sto se tice $30K u USA i $5K u Srbiji, meni to ne zvuci mnogo bolje i za taj rang plate bi pre isao nege u Evropu nego u USA.

Citat:
joziviolin:
Ja zamerki na hranu nemam-neces valjda da mi kazes da je Thai klopa ili Kineska hrana bolja od snicle,sarme i ostalih stvari koje mi jedemo?! Mozda jesu masnije (oko cega se ameri mnogo brinu,pa je sve fat free a svi debeli do jaja),ali je ipak nasa kuhinja-kuhinja u odnosu na pirinac i gladan sam posle pola sata.ne kazem da ja ne jedem Thai ili bilo koju hranu koju ovde nadjem,ali snicla i kobasica je ipak prava stvar.


Na ovo su nasi ljudi najosetljiviji :) Probao sam ovde razne kuhinje i meni nasa hrana ne nedostaje nesto posebno. Ja sam rodjen i odrastao u Vojvodini tako da znam sta je dobra hrana, ali i ovde ima dobre klope. Generalno, nasi ljudi imaju problem sa hranom ovde jer nisu navikli i tesko da hoce i da probaju nesto novo, a i kad ih nagovoris da idu u indijski restoran, onda pitaju da li mogu da dobiju pomfrit umesto pirinca :))

Citat:
joziviolin:
Takodje,sve vise ljudi znam koji su ovde godinama pa se vracaju nazad za Cro,BiH i Srbiju.Naravno,dobili su pasose pa im se moze,ali kao sto rekoh u proslom pismu,situacija nije bas tako "cool" kao nekada.


To je opet individualna stvar. Neki ljudi se uklope, neki ne. Neki jednostavno ocekuju da ce stvari ici glatko, a onda ne idu bas tako. Zavisi samo koliko zelis da uspes i koliko si spreman da se "zrtvujes".
[ SpellCaster @ 10.11.2006. 11:50 ] @
nisam uspeo da nadjem definitivan odgovor na ovo pitanje, pa bi me interesovalo da li neko moze da mi obrazlozi:
da li je moguce nastaviti falkutetsko obrazovanje u kanadi? Sad sam na drugoj godini (od cetiri posle kojih ide Bachelor diploma) na FTN-u i interesuje me da li postoji neka varijanta da ako odem tamo ne krenem od nule, nego da mi se nostrifikuje godina-dve (isao bih sledece skolske godine ako je moguce)?

I ima li neki nacin da to ne bude bas tako skupo? Videh na site-u jednog univerziteta da kosta oko 22k CAD godina skolovanja (skolarina, smestaj, hrana, zabava, knjige, lokalni transport, znaci SVE) a to su pare koje ja nemam ... anyways interesuje me da li ima neka jeftinija varjianta i gde bi mogao da potrazim sponzorstvo ili nesto slicno...
[ Filthy McNasty @ 11.11.2006. 17:00 ] @
"Kolike su sanse da se tamo nadje posao programera -C/C++/JAVA/C#?
Ima li ko slicnih iskustava?"


Odmah da ti kazem, nemas sansi da dobijes posao u Kanadi dok ne dodjes ovde, tj. nemas neku radnu ili imigracionu vizu.

Java prolazi ali u globalu IT biznis je odavno pukao, trziste je prezasiceno i nije ni malo lako doci do posla, na zalost. Prrbaj prvo, ako mozes, da se dokopas Kanade , ako imas onih famoznih 67 bodova u Independent Skilled Worker kategoriji, onda lepo apliciras i eto te ubrzo u Kanadi, a onda ces razmisljati o poslu.
[ joziviolin @ 15.11.2006. 05:54 ] @
@SpellCaster

Kao prvo,zasto se ne odlucis za neku od skola i onda kontaktiras skolu direktno.Transfer ocena i godina zavisi od skole do skole.
Takodje,pitaj ih za stipendiju.Ne mora da dobijes full,ali bilo sta bi ti znacilo zar ne?:-)
Drugacije te gledaju i za vizu a i kasnije u zivotu kad budes aplicirao za nesto i kad kazes da si imao stipendiju tu i tu,te i te godine.To cak ima smisla i ako imas neke stipendije kuci kod nas.
Procesljaj malo skole u Kanadi,nadji nekoliko koje su ti zanimljive i onda lepo mail po mail.
Srecno
Pozdrav
[ Filthy McNasty @ 15.11.2006. 16:06 ] @
Ja sam to sa skolom pokusao 2003. i nisam dobio vizu iako sam imao sve potrebne papire, novac, itd......... niko ti ne garantuje da ces dobiti studentsku vizu, moras prvo da zadovoljis uslove visitor vize pa tek onda sve ostalo. Nema pravila, sve je relativno.....
[ mihi @ 12.12.2006. 15:31 ] @
Pozdrav svima na forumu!
evo ovako,i mene kao i vas zanima kako sto lakse i sto brze doci do vize za odlazak!
Sto se mene tice,da mogu ja bih jos juce otisaoBio sam u Canadi,tacnije u Torontu,i vratio sam se u avgustu.Isao sam kao turista kod prijatelja,i dobio sam vizu.Medjutim moj cilj odlaska je bio taj,da vidim kako bih se ja tamo snasao,i da li mi se svidja.I naravno sve je ispalo sjajno.
Ne znam koliko sam kompetentan da o tome pricam,ali ipak cu napisati moja saznanja.
Pre svega za apliciranje moraju se imati svi ama bas svi potrebni papiri,i garancije,da ne bi doslo do odbijanja jer traze i najsitniju gresku.Potrebna je dobra garancija ako se ide u posetu(da ta osoba ima dobre preporuke od banke,posao,po mogucnosti da je neko vec isao kod njega u posetu i da se vrati na vreme,OVO VRATIO JE VRLO BITNO.)I TO U ROKU KOJI JE REKAO U AMBASADI.
E sad,sto se tice iseljenja u Canadu to i mene jako zanima da li ima neko dobar savet.Cuo sam raznih prica,od toga da ides kao gay,lezz,politicki ugrozen,preko crkvi i slicno ali ne znam koliko je to pametno.Sto se tice braka za papire to je mac sa dve ostrice.Ko voli neka izvoli.
Ja sam imao tu srecu da sam bio kod ljudi koji su jako dobro situirani i preko njih sam upoznao dosta ljudi.Moj savet je da ko ide i turisticki,a planira da ostane tamo na crne da to ne radi.
Sto se tice nalazenja posla,pa oni da salju garancije to je malo teze,a razlog je sledeci.Firma da bi nekoga primila pogotovo ko nije drzavljanin Canade,mora da ima dobre razloge zasto mu bas mi trebamo,i pre svega toga mora da raspise konkurs,na koji ce se javiti min 5 kanadjana,sa potrebnim referencama,zatim da ih odbije,a kada to ucine mora da obrazloze zasto ih je odbio i zeli vas,kada imate iste reference.
Tokom mog boravka tamo dobio sam cak 4 ponude,za posao,ali samo ako sredim papire za ostanak tamo,tj iseljenicku vizu.
Sada sam u razmisljanju da li da odem jos jednom iduce godine na mesec dva,ili da se toga odreknem i pocnem da radim iseljenicke papire.
Za nastavak skolovanja tamo je neka druga pesma i zavisi od koledza do koledza tj univerziteta do univerziteta.
vrlo mali broj fakulteta od nas je tamo priznat bez razlike,ali moze da se nadje samo treba da se obilazi.Ali u zavisnosti od toga koji faks se tamo zavrssi zavisi i zarada u buducnosti.Nije isto zavrsiti magistarske na UFT ili YORK ili na nekom malom gradskom koledzu.
Kako bi se videlo koliko je faks priznat i na kom koledzu,mora se uzeti potvrda ovde na faksu koje predmete,kod koga i koliko se slusalo i imalo vezbi i koje su ocene bile.Tada oni traze slicne ili ispite kod njih i tako se priznaje tj boduje i gleda koliku imamo razliku za polaganje.
Ove agencije koje rade papire za iseljenje ne znam koliko su pouzdane i sigurne,ali ima jedna u zemunu za koju ja znam,a zove se adriatic,i branko dodik i drugi ne znam kako se zovu imaju svoje ID na oficijelnom sajtu Canadske ambasade.E sad,para dosta traze a ne daju nikakvu garanciju da cete dobiti vizu.
Ja bih dao i 10.000E,da znam da cu je sigurno dobiti,jer sobizorom na poziciju koju su mi ponudili u ROGERS`u ili Skosa banci,brzo bih te pare vratio,ali to niko ne garantuje.
Opet kazem ne znam koliko sam ja relevantan da vam ovo pricam,sobzirom da sam ja imao dobru potporu kada sam bio tamo,smestaj,i sve osnovno sto je vrlo bitno za dolazak tamo,tj za prvu pomoc.
Da i vrlo je bitno na kraju napomenuti da ko nema minimalnih 67bodova ne treba ni da aplicira nadajuci se da ce ipak uspeti,jer toga nema u normalno uredjenoj drzavi kao sto je Canada.
P.S.Jos jedna bitna stvar.Canada je u poslednjih par godina zasicena viskoobrazovanim osobama(steta,ali ne znaci da ih ne prima),trenutno im trebaju zanatlije,jer ljudi koji su izgradili infrastrukturu Canade,90%njih odlazi ili je otislo u penziju,i vise nema ljudi koji ce to da nastave da rade,tako da im je to trenutno najpotrebnije.Imaju i programi za naseljavanje Manitobe,Princ Charls i slicno,ali............ ne znam nisam bio tako da ne znam kako je,a obavezu ju vas da ostanete tamo 2-3godine zavisno od provincije.
[ mihi @ 12.12.2006. 18:04 ] @
Pozdrav svima na forumu!
evo ovako,i mene kao i vas zanima kako sto lakse i sto brze doci do vize za odlazak!:) Sto se mene tice,da mogu ja bih jos juce otisao:)Bio sam u Canadi,tacnije u Torontu,i vratio sam se u avgustu.Isao sam kao turista kod prijatelja,i dobio sam vizu.Medjutim moj cilj odlaska je bio taj,da vidim kako bih se ja tamo snasao,i da li mi se svidja.I naravno sve je ispalo sjajno.
Ne znam koliko sam kompetentan da o tome pricam,ali ipak cu napisati moja saznanja.
Pre svega za apliciranje moraju se imati svi ama bas svi potrebni papiri,i garancije,da ne bi doslo do odbijanja jer traze i najsitniju gresku.Potrebna je dobra garancija ako se ide u posetu(da ta osoba ima dobre preporuke od banke,posao,po mogucnosti da je neko vec isao kod njega u posetu i da se vrati na vreme,OVO VRATIO JE VRLO BITNO.)I TO U ROKU KOJI JE REKAO U AMBASADI.
E sad,sto se tice iseljenja u Canadu to i mene jako zanima da li ima neko dobar savet.Cuo sam raznih prica,od toga da ides kao gay,lezz,politicki ugrozen,preko crkvi i slicno ali ne znam koliko je to pametno.Sto se tice braka za papire to je mac sa dve ostrice.Ko voli neka izvoli.
Ja sam imao tu srecu da sam bio kod ljudi koji su jako dobro situirani i preko njih sam upoznao dosta ljudi.Moj savet je da ko ide i turisticki,a planira da ostane tamo na crne da to ne radi.
Sto se tice nalazenja posla,pa oni da salju garancije to je malo teze,a razlog je sledeci.Firma da bi nekoga primila pogotovo ko nije drzavljanin Canade,mora da ima dobre razloge zasto mu bas mi trebamo,i pre svega toga mora da raspise konkurs,na koji ce se javiti min 5 kanadjana,sa potrebnim referencama,zatim da ih odbije,a kada to ucine mora da obrazloze zasto ih je odbio i zeli vas,kada imate iste reference.
Tokom mog boravka tamo dobio sam cak 4 ponude,za posao,ali samo ako sredim papire za ostanak tamo,tj iseljenicku vizu.
Sada sam u razmisljanju da li da odem jos jednom iduce godine na mesec dva,ili da se toga odreknem i pocnem da radim iseljenicke papire.
Za nastavak skolovanja tamo je neka druga pesma i zavisi od koledza do koledza tj univerziteta do univerziteta.
vrlo mali broj fakulteta od nas je tamo priznat bez razlike,ali moze da se nadje samo treba da se obilazi.Ali u zavisnosti od toga koji faks se tamo zavrssi zavisi i zarada u buducnosti.Nije isto zavrsiti magistarske na UFT ili YORK ili na nekom malom gradskom koledzu.
Kako bi se videlo koliko je faks priznat i na kom koledzu,mora se uzeti potvrda ovde na faksu koje predmete,kod koga i koliko se slusalo i imalo vezbi i koje su ocene bile.Tada oni traze slicne ili ispite kod njih i tako se priznaje tj boduje i gleda koliku imamo razliku za polaganje.
Ove agencije koje rade papire za iseljenje ne znam koliko su pouzdane i sigurne,ali ima jedna u zemunu za koju ja znam,a zove se adriatic,i branko dodik i drugi ne znam kako se zovu imaju svoje ID na oficijelnom sajtu Canadske ambasade.E sad,para dosta traze a ne daju nikakvu garanciju da cete dobiti vizu.
Ja bih dao i 10.000E,da znam da cu je sigurno dobiti,jer sobizorom na poziciju koju su mi ponudili u ROGERS`u ili Skosa banci,brzo bih te pare vratio,ali to niko ne garantuje.
Opet kazem ne znam koliko sam ja relevantan da vam ovo pricam,sobzirom da sam ja imao dobru potporu kada sam bio tamo,smestaj,i sve osnovno sto je vrlo bitno za dolazak tamo,tj za prvu pomoc.
Da i vrlo je bitno na kraju napomenuti da ko nema minimalnih 67bodova ne treba ni da aplicira nadajuci se da ce ipak uspeti,jer toga nema u normalno uredjenoj drzavi kao sto je Canada.
P.S.Jos jedna bitna stvar.Canada je u poslednjih par godina zasicena viskoobrazovanim osobama(steta,ali ne znaci da ih ne prima),trenutno im trebaju zanatlije,jer ljudi koji su izgradili infrastrukturu Canade,90%njih odlazi ili je otislo u penziju,i vise nema ljudi koji ce to da nastave da rade,tako da im je to trenutno najpotrebnije.Imaju i programi za naseljavanje Manitobe,Princ Charls i slicno,ali............ ne znam nisam bio tako da ne znam kako je,a obavezu ju vas da ostanete tamo 2-3godine zavisno od provincije.
[ Filthy McNasty @ 13.12.2006. 22:45 ] @
Mihi,
zaboravi na te tzv. agencije i kojekave advokate/konsultante, sve prevarant do prevaratna. Sve to mozes sam da uradis, prvo poseti zvanican sajt www.cic.gc.ca , procesljaj malo i vidi sta se trazi. Pa onda lepo izboduj sam sebe i vidi otprilike kako stojis sa bodovima. Samo , ne preteruj i ne precenjuj sebe, idi na minimum minimuma, pa ako si tu dobar onda je ok. Osnovna gresk akoju ljudi prave je da sebi nabiju bodove ali to ne znaci da ce i visa officer tako gledati na tvojslucaj, budi objektivan. Dosta toga se pisalo na drugom forumu, da neih ponovo sve kucao, poseti : http://forum.krstarica.com/forumdisplay.php?f=88 imas nekoliko podforuma u vezi iseljanja za Kanadu. Naci ces sve sto te zanima u vezi detalja za apliciranje.
Sto se tice zasicenosti visokoobrazovanim ljudima, to jeste u neku ruku racno, ali nemoj to tako crno-belo da gledas, ako si dobar u onome sto radis , imas malo mozga i upornosti, sve se moze uraditi. Ja sam proveo 7 prvih meseci u Torontu, nije lako doci do dobrog posla, ali sam posle otisao na sevr Alberte gde posla ima k`o blata a plate su fantasticne, 50-tak% vece nego u Ontariju. Znaci, treba samo malo ukljuciti vijuge, razmisljati, biti uporan i ne odustajati.

Srecno sa aplikacijom!
[ Zrenjaninac @ 23.01.2007. 11:32 ] @
Povima na ovom forumu,ya po;etak!Elem,mene yanima sledeće: da li bioh i kako mogao na što lakši način mogao da nabacim vizu i ostale potrebne papire za odlazak sa suprugom u Ameriku na rad.Napominjem da zelim posao beta testera
igara,da sam završio samo osnovnu i srednju(a moja malecka samo osnovnu),i da samo ja od nas dvooje zapravo govorim taj odvratni,varvarski engleski!
[ Pali zari @ 07.04.2007. 19:24 ] @
kao prvo nauci srpski kako treba , beta tester igrica?!?!?!?! vazi , i jos da ti neko peva na uvce serenadu? neznas engleski i nemas nikakvo obrazovanje ni ti ni tvoja malecka , nema za tebe emigracije brale. ne zameri mi sto sam ovako malo vise kritikujem , ali jel zaista mislis da samo tebe cekaju ? ljudi sa falultetima i vezama jedva odu negde napolje , dobro procitaj sve postove ovde i na krstarici I DOBRO RAZMISLI DA LI BI SE TI SA SVOJIM OBRAZOVANJEM I ZELJAMA UKLOPIO U NJIHOv SISTEM ZIVOTA
[ riki zver @ 24.04.2007. 01:33 ] @
Zdravo
moja devojka je inzener tehnolog (kako se zove ovo na angliskom )
a ja sam diplomirani pravnik
kakve su nam sanse za iselenicku vizu ako se uzmemo
pozdrav
[ Filthy McNasty @ 25.04.2007. 15:19 ] @
Riki, sanse su vam dobre ako je devojka nosilac liste, a prvo bi bilo dobro da se vencate jer cete tako lakse doci do potrebnih bodova, naravno ako vam je to plan u buducnosti. I naravno mora dobro da uradi ILETS test i da ima 4+ godine radnog iskustva. U tom slucaju bi mogla da navuce 67 bodova.

Pogledaj malo sistem bodovanja na www.cic.gc.ca
[ riki zver @ 27.04.2007. 00:54 ] @
prijatelju
molim te odgovor mi dali treba radno iskustvo iz fakultetskog obrazovanja ili ne
inace ona kako tehnlog nema radno iskustvo jer vec 10 godina radi u apoteci( ima srednu faramcisku skolu)
a sato se tice ilc testa kazu da je dosta tezak
ima li negde na internet da covek vidi sta je to ustvari ilc tes i koliko je tezak
a ko treba da uradi ilc test, oboje ili samo ona
hvala

[ riki zver @ 27.04.2007. 00:59 ] @
jos da pitam dali treba da se aplicira za skiled ili za nesto drugo, ne razumem te termine
[ Filthy McNasty @ 27.04.2007. 16:43 ] @
Nije potrebno radno iskustvo iz oblasti svog obrazovanja, samo je bitno da je to sto je radila na listi zanimanja, tj onom Occupation list, imas tamo na www.cic.gc.ca

Znaci ona nema zavrsen fakultet, pa onda nema nikakvih sansi za prolaz jer na srednju skolu ima samo 10 bodova.
[ riki zver @ 30.04.2007. 01:39 ] @
ovako
moja devojka(1970 godiste) je diplomirani tehnolog (inzinjer), ne znam kako se ovo kaze na engleskom i ne znam gde da trazim to. nema radno iskustvo po fakultetu. imam srednju farmaciju i godinama radi kao direktor apoteke. engliski prica solidno(ucila u skoli tokom obrazovanja)
ja sam(1970 g) diplomirani pravnik, imam srednju ekonomsku, nezaposlen, ceo zivot ucio ruski, a engleski zavrsio 4 stepena u skolu za jezike.
imam druga u torontu koji jos nema licnu kartu i socijalni broj, ali uskoro ce da ih dobije.kaze mi da sta mi treba da cu dobiti od njega9garantno pismo bilo sta)
on stanuje kod tetke koja mu je pomogla. mislim da ima iseljenicku vizu, on je sa zenom tamo.skoro je otisao
koje su mi sanse za kanadu da se iselim ,kako moze drug da mi pomogne i sta da kazem da smo.
inace sa devojkom nisme vjencani a planiramo.daj mora da smo meried ili je dovoljno svrseni
hvala
[ riki zver @ 30.04.2007. 01:52 ] @
jos jedno pitanje.koji je link da se covek sam izboduje za kanadu
[ problemos @ 18.05.2007. 16:34 ] @
U Americi treba da izglasaju novi zakon koji ce stvoriti Temporary Worker Program. To je kao H1B viza, tj. ne vidim u cemu je razlika. Da li neko zna nesto vise o ovome?

http://www.whitehouse.gov/news/releases/2004/01/20040107-3.html
http://www.nytimes.com/2006/04...amp;partner=rssnyt&emc=rss
http://apnews.myway.com/article/20070517/D8P6DP802.html

Citat:
I propose a new temporary worker program that will match willing foreign workers with willing American employers, when no Americans can be found to fill the jobs. This program will offer legal status, as temporary workers, to the millions of undocumented men and women now employed in the United States, and to those in foreign countries who seek to participate in the program and have been offered employment here. This new system should be clear and efficient, so employers are able to find workers quickly and simply.

All who participate in the temporary worker program must have a job, or, if not living in the United States, a job offer. The legal status granted by this program will last three years and will be renewable -- but it will have an end. Participants who do not remain employed, who do not follow the rules of the program, or who break the law will not be eligible for continued participation and will be required to return to their home.

Under my proposal, employers have key responsibilities. Employers who extend job offers must first make every reasonable effort to find an American worker for the job at hand. Our government will develop a quick and simple system for employers to search for American workers. Employers must not hire undocumented aliens or temporary workers whose legal status has expired. They must report to the government the temporary workers they hire, and who leave their employ, so that we can keep track of people in the program, and better enforce immigration laws. There must be strong workplace enforcement with tough penalties for anyone, for any employer violating these laws.

Undocumented workers now here will be required to pay a one-time fee to register for the temporary worker program. Those who seek to join the program from abroad, and have complied with our immigration laws, will not have to pay any fee. All participants will be issued a temporary worker card that will allow them to travel back and forth between their home and the United States without fear of being denied re-entry into our country.


Kazu da ce ovaj "one time fee" biti $5000
[ Ivan Dimkovic @ 18.05.2007. 16:59 ] @
Jos je rano donositi zakljucke, zakon je tek uveden, ali cini mi se da postoje kljucne razlike izmedju H1B i ovog programa:

- H1B je viza za visoko kvalifikovanu radnu snagu, traje 6 godina gde posle 5-te godine aplikant moze traziti permanent residence
- Ova nova viza je limitirana na 2 godine, i koliko vidim njena ciljna grupa su privremena radna snaga, obicno u domenu fizickih poslova, ciscenja, odrzavanja objekata, i sl..
[ javel @ 29.05.2007. 15:06 ] @
Zelim da se ozbiljno uhvati poduhvata emigracije ali mnoge stvari mi nisu jasne a forumi koliko pomognu toliko i zbune. Posebno me zanima
1. Da li radna ponuda mora da bude u struci
2. Da li radno iskustvo mora biti u struci
3. Da li sestra od ujaka koja zivi u Montrealu moze da mi donese neke poene ili se ta rodbinska veza ne boduje, i ako moja devojka bude nosilac da li ona moze dobiti neke bodove na to
4. Kako se odredjuje broj bodova sa testa za jezile jer nije isti sistem bodovanja

Hvala unapred, iznenada sam dobio ponudu za pomoc pa mi svaka informacija mnogo znaci
[ hecky @ 29.05.2007. 17:39 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Jos je rano donositi zakljucke, zakon je tek uveden, ali cini mi se da postoje kljucne razlike izmedju H1B i ovog programa:

- H1B je viza za visoko kvalifikovanu radnu snagu, traje 6 godina gde posle 5-te godine aplikant moze traziti permanent residence
- Ova nova viza je limitirana na 2 godine, i koliko vidim njena ciljna grupa su privremena radna snaga, obicno u domenu fizickih poslova, ciscenja, odrzavanja objekata, i sl..


And again...

H1B je non-imigrant viza, odnosno NE VODI ka stalnom boravku.

Osoba sa H1B moze imati "dual intent", odnosno moze aplicirati za promenu statusa (odnosno Green Card) cim dodje u US (ne mora cekati 6 godina), ukoliko ima kompaniju koja zeli da je sponzorise. Resenje aplikacije moze trajati godinama.
[ sunnygirl @ 29.05.2007. 21:47 ] @
Meni takodje nije bas najjasnije ovo sa radnim iskustvom! U ambasadi mi je zena rekla da mi ponuda za posao iz Kanade mora biti u struci, ili bar u okviru posla za koji imam radno iskustvo. Mislim, dobila bih ponudu da perem tepihe kod rodjaka, ali sta mi to vredi kad sam zavrsila faks i radim vec 4 godine u struci!?
Inace sam skoro polagala IELTS i duboko sam razocarana njihovim nacinom ocenjivanja. Mislim da navlace ocene na prosek 7 dok vide da ti engleski nije perfektan. Sasvim sam sigurna da je moj pismeni bio jaaako dobar, a dobila sam 6, dok mi speaking bas i nije briljirao a tu sam ubola 8. I sa svim njihovim muvanjima imam dovoljno da predjem onih 67 bodova, ali ipak mislim da je bas kenjatorski kako ocenjuju. I jos nece da ti daju nikakvo objasnjenje. A ruku na srce, IELTS nije nikakav pokazatelj znanja, vec samo dobro uvezban test. Da sam radila jos mesec duze imala bih devetke!a nisam neki Englez, bas!
Nego, kakve su sad to price da treba biti vencan, ili da je bolje nego Common law? Zar to nije isto za ambasadu? Cini mi se da sam procitala da je to neko savetovao kao dobar potez?!
Meni su u ambasadi rekli da je svejedno, samo da se ne sme menjati status dok si u proceduri za dobijanje papira.
[ movie_fan @ 10.06.2007. 22:05 ] @
Poz! Imam ujaka u Kanadi koji je, podrazumeva se, drzavljanin ove zemlje. Mene interesuje koliko je to olaksavajuca okolnost za emigraciju !? Cuo sam za neku varijantu po kojoj bi on mogao da me prijavi kao emigranta posle par meseci provedenih u Kanadu. Da li je to moguce? Ako nije, postoji li neka druga sansa da postanem drzavljanin Kanade uz njegovu pomoc ?
[ GRocky @ 19.07.2007. 10:14 ] @
OK vidim da slabo ko odgovara za USA ali da probam. Zelim da konkurisem za turisticku vizu.

Student sam. Odslusao sam upravo poslednji semestar. Imam jos 5 ispita i diplomski da bih zavrsio fax. (To je losa strana sto me ne vezuje vise semestar nijedan)
Nemam posao.

Imam nekretnine na svoje ime.
Davao sam redovno ispite do sada.
Idem na mesec dana od 5. Decembra do 3. Januara da bih bio tamo za vreme Bozica i Nove Godine (pretpostavljam da je ovo plus kada se ide za vreme praznika)

PITANJE: Da li je bolje za smestaj da mi neko, ko mi nije rod posalje garantno pismo i da odgovara za mene (imam tu opciju) ili da krijem da ikoga tamo poznajem i da rezervisem hotel tamo online za prvih nedelju dana ?

Unapred hvala na odgovoru.
[ brainbuger @ 12.11.2007. 13:03 ] @
Ima li ikoga ko je zavrsio proceduru po novom "simplified" sistemu koji je startovao Septembra 2006. (ili je barem pri samom zavrsetku, to jest da je dobio poziv za intervju ili lekarski pregled) ?? Ako ima nekog neka barem ukratko opise svoje iskustvo sa novom procedurom.

Hvala unapred!
[ ogi.marjanovic @ 18.11.2007. 23:09 ] @

Poz,

zelim da apliciram za Skilled Migrant vizu za Kanadu skinuo sam formulare i prije popunjavanja i slanja imam 3 pitanja:

1) Pitanje 25 u aplikaciji vezano za amount: "Amount of unencumbered transferable and available funds in CAD",
naime trenutno superuga i ja nemamo onih 12 hiljada i nesto CAD, koji nam trebaju za aplikaciju, ustvari imamo auto vrijednosti nekih 5.000 EUR i stan od nekih 40.000 EUR, auto namjeravamo prodati kada (ako) dobijemo pozitivan odgovor i sa trenutnom ustedjevinom to bi nam bilo dovoljno za onih trazenih 12 hiljada i nesto CAD. Interesuje me sta da navedemo u momentu apliciranja?

2) Na osnovu cega se dokazuje radno iskustvo? Da li je kopija radne knjizice dovoljna ili traze nesto drugo (sta?). Posto supruga koja je principal applicant (zbog boljeg znanja engleskog i francuskog) ima radnog staza koji nije prijavljen a za koji mozemo dobiti jos 2 boda.

3) Da li je neko ko je prosao aplikaciju polagao TEF? Kakva su iskustva? Kad je najbolje polagati IELTS i TEF? Prije apliciranja ili poslije? Pitam ovo iz razloga sto TEF vazi samo godinu dana, a u pocetku sami sebe ocjenjujemo, dakle ne moramo polagati test prije predaje aplikacije a dajemo ocjene o istom.


Hvala unaprijed na odgovorima.
[ brainbuger @ 19.11.2007. 16:38 ] @
Citat:
Poz
zelim da apliciram za Skilled Migrant vizu za Kanadu skinuo sam formulare i prije popunjavanja i slanja imam 3 pitanja:

1) Pitanje 25 u aplikaciji vezano za amount: "Amount of unencumbered transferable and available funds in CAD",
naime trenutno superuga i ja nemamo onih 12 hiljada i nesto CAD, koji nam trebaju za aplikaciju, ustvari imamo auto vrijednosti nekih 5.000 EUR i stan od nekih 40.000 EUR, auto namjeravamo prodati kada (ako) dobijemo pozitivan odgovor i sa trenutnom ustedjevinom to bi nam bilo dovoljno za onih trazenih 12 hiljada i nesto CAD. Interesuje me sta da navedemo u momentu apliciranja?

2) Na osnovu cega se dokazuje radno iskustvo? Da li je kopija radne knjizice dovoljna ili traze nesto drugo (sta?). Posto supruga koja je principal applicant (zbog boljeg znanja engleskog i francuskog) ima radnog staza koji nije prijavljen a za koji mozemo dobiti jos 2 boda.

3) Da li je neko ko je prosao aplikaciju polagao TEF? Kakva su iskustva? Kad je najbolje polagati IELTS i TEF? Prije apliciranja ili poslije? Pitam ovo iz razloga sto TEF vazi samo godinu dana, a u pocetku sami sebe ocjenjujemo, dakle ne moramo polagati test prije predaje aplikacije a dajemo ocjene o istom.


Hvala unaprijed na odgovorima.

Sto se tice izvestaja sa bankarskog racuna (proof of funds) valjda bi i za njega trebalo da vazi ovo obavestenje na njihovom zvanicnom sajtu :
Citat:
Important: Do not submit any police certificate, proof of medical exam, proof of language test results or any other document before the visa office asks you to do so.


Inace, mene je interesovalo da li ambasada nekada uzme i proveri da li je taj iznos novca zaista na racunu. Pa sam skoro pitao nekog poznanika iz Raiffeisen banke, da li im se mozda nekada dogodilo da ih je neko iz neke ambasade zvao da proveri da li taj iznos novca zaista postoji na racunu. Jer pazi, teorijski ja mogu da stavim na racun recimo 20.000$, platim nekome proviziju za tu uslugu i banka mi odstampa stanje na racunu a onda sve pare opet sklonim (vratim) pravom vlasniku. Uglavnom, njegov odgovor je bio u fazonu: "Za zadnjih 3 godine od kako sam ovde, niko nikada iz ambasade nam nije trazio tako nesto". E, sad, da li ovaj nikada nije cuo za tako nesto ili ovi zaista uopste ne proveravaju to ce ostati i dalje misterija :)

Za dokaz radnog iskustva prosle godine nisu trazili radnu knjizicu, trebalo je samo pismo poslodavca i da se tu navede na kojim poslovima i u kom vremenu si radio + da se prilozi i kopija ugovora o radu koji si imao sa poslodavcem.
Odlaganje IELTS polaganja je nezgodno jer moras odmah da im pri popunjavanju obrazaca upises i bodove iz engleskog, e sad, ako si toliko siguran u svoje znanje (pa znas koju ces ocenu dobiti) onda to mozes da uradis, mada, ja se ne bih igrao...

[ sgoran72 @ 19.12.2007. 13:33 ] @
Pozdrav svima.
Prvi put sam ovde.Prelistao sam sve postove i cini mi se da nije bas toliko komplikomano(naravno uz puno srece) odseliti za Kanadu.Da ne duzim,moja nevencana supruga(33 god) i ja(35god) (zivimo vise od 10 god zajedno) bez dece krecemo da prikupljamo papire za iseljenje.Ja sam po zanimanju elektrotehnicar pogona 8 god iskustva,i 2god kao varilac ali nemam atest,Ona je zavrsila za inkorespodenta engl.jezik i ima Cambridge Proficiency i ima vise od 2 god iskustva.Interesuje me sledece:
-Da li je pametnije da se prvo vencamo pre podnosenja svih zahteva?
-Da li postoji neka sansa da se ode preko rusinske crkve,posto sam ja rusin?ako postoji koga da kontaktiram?
Unapred zahvalan
[ brainbuger @ 02.01.2008. 23:45 ] @
@sgoran72 : ne znam za to preko crkve, ali, sto se tice vencanja, to obavezno. Zavrsi se brzo a znaci mnogo, u aplikaciji sto se toga tice prilazete samo kopiju izvoda iz maticne knjige vencanih + naravno, prevod kod s. tumaca. Pozdrav i srecno! ;)
[ ogi.marjanovic @ 03.01.2008. 20:30 ] @
Citat:
brainbuger: @sgoran72 : ne znam za to preko crkve, ali, sto se tice vencanja, to obavezno. Zavrsi se brzo a znaci mnogo, u aplikaciji sto se toga tice prilazete samo kopiju izvoda iz maticne knjige vencanih + naravno, prevod kod s. tumaca. Pozdrav i srecno! ;)


Ma ako su ljudi u frci sa vremenom (zbog predaje aplikacije),ili novcem (vjencanje moze da kosta + predaja aplikacije oko 700 Eura za njih dvoje), ili ne zele se trenutno vjencati (iz bilo kojeg razloga), a zive vec 10 godina skupa kao common law partneri, pretpostavljam da imaju prijave mjesta boravka sa istom adresom, ne bi bilo lose da imaju i zajednicki racun..
mogu predati aplikaciju odmah, i kada u medjuvremenu odluce da se vjencaju tada to i urade.. jer sada se ceka 36-40 mjeseci na iseljenje.., tako da je bolje sto prije predati prijavu, do tada se mogu uzeti, dobiti gomilu djece..:) i kada ih pozovu iz ambasade azuriraju nove podatke i tada kad budu vjencani niko ih nece ni pitati... za common low...


Mada koliko ja mogu da shvatim iz Goranovog sitea.. on nema fax nego srednju skolu, s tim jako tesko da ce uspjeti da skupi bodove za SW kategoriju..
[ brainbuger @ 04.01.2008. 11:32 ] @
@sgoran72: Mozda bi bilo bolje da tvoja devojka bude nosioc aplikacije. Ako se ne varam, i ona ima IV stepen, inkorespodent, jel da? Alli zato odlicno stoji sa engleskim i cenim da ce uspeti tu da uzme maximum. Uostalom, jel ste videli uopste koliko imate bodova? Evo ti link do testa na njihovom sajtu pa proveri.

Citat:
ogi.marjanovic: .. jer sada se ceka 36-40 mjeseci na iseljenje..
Cisto me zanima, odakle ti ova informacija? Ko to kaze da se ceka toliko dugo? :)

Pazi, svaka aplikacija je prica za sebe i niko ti ne garantuje koliko dugo ce trajati njena obrada. Medjutim, ako krenes od iskustava nasih ljudi i izvuces neki prosek, dodjes do toga da su prosle godine ljudi zavrsavali za 8-10 meseci ceo proces. Od kako je uveden 'simplified' stvar se nesto izduzila (mora malo vremena dok se zaposleni uhodaju, tako je skoro sa svakom institucijom kad dodje do promene u procesu rada) ali i pored svega ovoga, mislim da sigurno proces nece trajati 36 meseci (3 X duze ?!).
[ brainbuger @ 05.01.2008. 18:27 ] @
18-24 je i po meni neki realan period, ali izmedju 24 i 36 je ogromna razlika. I nemam ja sta da se ljutim, pisao sam po mnogim tim forumima kada sam trazio informacije, sto za prijatelje, sto za sebe. Nego, mislim da ti je onaj deo "jer sada se ceka 36-40 mjeseci na iseljenje" potpuno nepotreban, i coveka moze samo uplasiti i podstaci da odustane od cele ideje.

Nema potrebe da iznosimo coveku sta je neko rekao tamo na nekom forumu, na oficijelnom sajtu nema obavestenja i svi koji okolo iznose takve informacije uglavnom nagadjaju. Kad cemo zaista imati neku predstavu koliko bi mogao da traje simplified? Tek kad se prvi ljudi sa domacih prostora budu poceli javljati da su dobili odgovor, tek tada cemo moci opet da dodjemo do nekog proseka. Ali opet napominjem, sve je to ipak samo prosek, svaki slucaj je prica za sebe.

Poz
[ koska @ 23.01.2008. 09:32 ] @
Nisam mnogo upucen oko sistema emigracije u CAN, ali recimo da sam nasao "vezu" koja bi mi pomogla da odem i nadjem posao tamo (koji bi me prakticno cekao i bio neki glavni adut za odlazak)...
Da li tu ima neka "zackoljica" koju bi trebalo da znam ili je sad sve samo pitanje sredjivanja papira?
[ ogi.marjanovic @ 24.01.2008. 21:42 ] @

Uh, to je jako komplikovano da bi ti sada neko u jednom postu odgovorio na to pitanje..

U zavisnosti od "sredjenog" posla, pitanje jel to posao koji mozes da radis sa srednjom skolom ili je to posao koji zahtijeva da imas fax, dalje zavisi u kojem gradu tj. provinciji se nalazi firma koja ti "sredjuje" posao..

To je za pocetak... Kada nam kazes ove podatke onda ti mozemo dati vise informacija..

Takodje ako posao zahtijeva faks.. onda napisi imas li faks, ili visu skolu, koliko znas engleski ili francuski itd...

Pogledaj njihov zvanicni site: www.cic.gc.ca
[ koska @ 26.01.2008. 17:36 ] @
grad je toronto, a posao bi bio u stampariji, tj priprema za stampu
imam visu elektrotehnicku skolu

da li znaci da kada bih nasao neki posao "za prvo vreme" koji bi mi bio garancija, a koji nema veze sa mojom strukom, ne bih mogao na osnovu toga da odem?
[ ogi.marjanovic @ 26.01.2008. 21:16 ] @
Ne, mogao bi da odes. Ako se radi o radnom mjestu za koje nije potreban faks, onda najvjerovatnije ces prvo traziti privremenu radnu dozvolu, i kada je dobijes i odes u Kanadu, onda mozes ganjati stalnu dozvolu.

Pogledaj na ovom siteu vise o PNP- u: http://www.ontarioimmigration.ca/english/PNPabout.asp
[ sgoran72 @ 28.01.2008. 19:10 ] @
Pozdrav svima.
Napokon smo uspeli da iscackamo prijatelja koji je raspolozen da nam pomogne oko SINP vize (Saskatchewan Immigrant Nominee Program).Poslali smo mu overenu fotokopiju moje diplome varioca i prevedenu od strane sudskog tumaca,i preporuku od ranijeg poslodavca kod koga sam radio posao varioca na srpskom i sa prevodom sudskog tumaca.Covek bi trebao da mi za 2-3 dana sredi ponudu za posao(inace grad je North Battleford gde je taj posao dosta trazen).
Trenutno smo u poslu oko popunjavanju aplikacija.Interesuje me par stvari:
Da li neko zna sta treba da popunim pod Military service u koloni Branch of service,unit numbers and names of your commanding officers, a ime oficira sam zaboravio(znam samo brojeve vojnih posta).Vojsku sam sluzio 1991-1992,Pirot i Negotin nisam ucestvovao u ratu i nemam nikakav cin.I interesuje me kolona Rank(s).
Da li je dovoljno da im posaljem overenu fotokopiju svake strane vojne knjizice i da li ista treba da se prevodi kod sudskog tumaca?
Posto sam vojsku sluzio u nezgodno vreme interesuje me kakvu vrstu provere vrse.
[ brainbuger @ 28.01.2008. 20:22 ] @
Citat:
sgoran72:Interesuje me par stvari:
Da li neko zna sta treba da popunim pod Military service u koloni Branch of service,unit numbers and names of your commanding officers, a ime oficira sam zaboravio(znam samo brojeve vojnih posta).Vojsku sam sluzio 1991-1992,Pirot i Negotin nisam ucestvovao u ratu i nemam nikakav cin.I interesuje me kolona Rank(s).
Da li je dovoljno da im posaljem overenu fotokopiju svake strane vojne knjizice i da li ista treba da se prevodi kod sudskog tumaca?
Posto sam vojsku sluzio u nezgodno vreme interesuje me kakvu vrstu provere vrse.
Jao i dalje smaraju sa tim podacima o ratnim zločinima :( Možeš staviti koji si rod bio (mislim da je to Military service), broj vojne pošte ako im je baš toliko stalo pa neka provere. Takodje proveri slučajno da ime tog pretpostavljenog oficira nije možda slično imenu nekog ko je na listi Haških begunaca. Inače, to isto traže i za turističke vize, i mislim da su ti podaci čista formalnost, stavi ono čega se sećaš, pa neka proveravaju ako im treba.
[ allenton11 @ 31.01.2008. 22:55 ] @
mene interesuje kako se računa visa skola..kao fakultet ili....
i još nešto ja sam nastavnik...kako to prolazi prilikom aplikacije za kanadu
[ bugsu @ 16.02.2008. 23:31 ] @
da se i ja prikljucim..
nekoliko pitanjaca
skojim bi drzavljanstvom lakshe dobio imigracionu vizu ,sa srpskim il hrvatskim? ili je to svejedno
ja imam u kanadi dedinu tetku (malooo dalji rod) ,pomoglo bi mi to neshto u iseljenju?
[ ogi.marjanovic @ 19.02.2008. 21:22 ] @
Citat:
bugsu: da se i ja prikljucim..
nekoliko pitanjaca
skojim bi drzavljanstvom lakshe dobio imigracionu vizu ,sa srpskim il hrvatskim? ili je to svejedno
ja imam u kanadi dedinu tetku (malooo dalji rod) ,pomoglo bi mi to neshto u iseljenju?


Za imigracionu vizu ti je svejedno, imas li englesko, njemacko, hrvatsko ili srpsko drzavljanstvo.
Za posjete sada ima neka fora da je sa Hrvatskim drzavljanstvom lakse dobiti tu vizu..

Sto se tice dedine tetke, nece ti pomoci u vidu reletionshipa... mozda jedino da te sponzorise..ali i tu ima nekih caka..
poz
[ nidza7 @ 25.02.2008. 21:07 ] @
samo do drugog kolena ti vrede rodjaci u CAD.Tetka,stric...rodjeni razume se.
[ bracafaca @ 07.04.2008. 11:17 ] @
Moze li neko od Vas da mi objasni kako je uopste uspeo da prica sa nekim iz ambasade kad meni konstantno govore da sve podatke imam napisane na internet stranici, i da Canadska ambasada u nasoj zemljici ne pruza nikave usluge vezane za emigraciju, vec to radi Canadska ambasada u Austriji.

Citajuci tako obavestenja sa zvanicnih sajtoja Canade ili Australije, nailazim na jos jedan podatak koji me jako zbunjuje a to je sledece- u nekim delovima objasnjavaju sta emigranti treba prvo da urade kad dodju u zemlju i koje im organizacije mogu pomoci oko daljeg prilagodjavanja kao i oko pomaganja u ucenju engleskog jezika.
E ovo zadnje mi bas nije jasno.... Kako je uopste moguce da se neko zatekne u ove dve zemlje a da ne zna engleski , kad kao glavni uslov za emigraciju je polozen IELTS -test, sto nas samit tim dovodi do fluent english.


[ ogi.marjanovic @ 07.04.2008. 12:54 ] @
Citat:
bracafaca: Moze li neko od Vas da mi objasni kako je uopste uspeo da prica sa nekim iz ambasade kad meni konstantno govore da sve podatke imam napisane na internet stranici, i da Canadska ambasada u nasoj zemljici ne pruza nikave usluge vezane za emigraciju, vec to radi Canadska ambasada u Austriji.

Citajuci tako obavestenja sa zvanicnih sajtoja Canade ili Australije, nailazim na jos jedan podatak koji me jako zbunjuje a to je sledece- u nekim delovima objasnjavaju sta emigranti treba prvo da urade kad dodju u zemlju i koje im organizacije mogu pomoci oko daljeg prilagodjavanja kao i oko pomaganja u ucenju engleskog jezika.
E ovo zadnje mi bas nije jasno.... Kako je uopste moguce da se neko zatekne u ove dve zemlje a da ne zna engleski , kad kao glavni uslov za emigraciju je polozen IELTS -test, sto nas samit tim dovodi do fluent english.


Ja kad sam god slao mail u Austrijsku Kanadsku ambasadu, odgovor sam dobio max. u roku od dva dana. Naravno ako im postavis neko generalno pitanje je da ce ti odgovoriti da to mozes pronaci na njihovom zvanicnom siteu.

Sto se tice testova jezika, stvar je slijedeca.. recimo za Australiju.. Principal Applicant ili nositelj aplikacije jedini mora da polaze IELTS. Ako tvoja supruga npr. ne polaze taj test, onda mora da plati neku cifru.. tipa 2000 AUD, i tada ima casove engleskog kada dodje u Australiju. Naravno ako ona polozi IELTS onda niti placa tu cifru niti ima casove u Australiji.. Ovde postoji jos jedna caka, a to je da ako ona dobije ocjenu iz IELTSa tipa 4.5 (cini mi se da ovo jos uvijek vrijedi), onda nema bas fluent english, ali tada ne placa ovih 2000 AUD, a ima pravo na casove engleskog...

Slicno i za neke provincije u Kanadi..

poz
[ omega84 @ 21.06.2008. 21:13 ] @
Vidim da se ovde uglavnom favorizuje pitanje Kanade za emigraciju medjutim ja imam nekoliko pitanja koja se tichu emigracije u USA

Odmah da kazhem da sam zavrsio visu trenersku skolu i da imam diplomu sportskog menadzera i da engleski odlichno znam...i govor i chitanje i pisanje....
Takodje imam 4 godine radnog iskustva u pravosudnim organima a u slobodno vreme se bavim servisiranjem i odrzhavanjem rachunara i sl.

Planiram sledece godine da idem u USA preko work and travel programa (J-1 viza),da vidim kakav je zivot u Americi iz mog ugla,kako im funkcionise sistem i da neshto zaradim, itd.

Hocu lichno i sam da se uverim u to a ne da slusham i chitam neke koji kazhu da je dobro dok drugi kukaju da je loshe....

Nakon ovog da ga nazovem "izvidjanja" Amerike preko work and travel programa sledeci put bih najverovatnije ishao preko H2B vize ali bih ishao tamo sa ciljem i da ostanem znachi da se vishe ne vracam u sMrdiju(srbija).

Kakve su mogucnosti i da kazhem nachini da se preko H2B vize ostane tamo sto duzhe i da se mozhda chak i promeni status vize na neki drugi?

Znam da je jedan od nachina da se produzhi H2B viza da ti poslodavac napise preporuku da si im potreban za taj i taj posao bla bla bla i da tako produzhish vizu...

Takodje koliko znam dok si na H2B vizi mozhesh da menjas posao ako ti se ukazhe prilika (http://faq.visapro.com/H2B-Visa-FAQ5.asp tacka 8) pa me zanima da li mogu ako jedan poslodavac odbije da mi produzhi vizu da nadjem drugog poslodavca koji ce mi hteti produzhiti vizu?


Takodje koliko sam uspeo da se informishem moguce je dok si na H2B vizi da upishesh neku shkolu za engleski u USA i da na osnovu toga ili produzhish H2B vizu ili eventualno predjesh na ne F-1 vizu ili M-1 vizu....Koliko sam chuo i prochitao takve shkole ne koshtaju puno a traju od 2-3 godine...

Koliko ima istine u ovome i ako uopshte ima istine mozhe li neko da me uputi na sajtove nekih od tih shkola?

Josh jedna stvar kada je shkola u pitanju kakve su mogucnosti da ja sa ovom mojom shkolom upishem u USA neki community college za sporti ili sportski menadzer i mozhda neki fax za informacione tehnologije i sl.? Koliko Ameri priznaju sportske menadzere iz Srbije?

A sve opet zbog produzhavanja vize na osnovu studija s tim shto bih ja nakon zavrshetka jednog faxa pokushao da upishem i drugi opet da bih produzhio vizu....

Koliko su ove stvari izvodljive u prirodi?

Josh jedna stvar koju hocu da pitam je sto se tiche posla u mojoj struci....moze li se neshto i koliko lako ili tesko doci do nekog posla iz oblasti sporta i sportskog menadzmenta?

Ukoliko nishta od ovoga ne mozhe da prodje kakva je procedura da se pristupi americhkim oruzhanim snagama kao stranac? Ukoliko uspem da provodem tri godine u americhkoj vojsci dobijam njihove drzhavljanstvo bez problema...

http://www.visapro.com/US-Citizenship-Services.asp (3 pasus)

[ ImPlant @ 25.09.2008. 04:28 ] @
pitanje za kanadu:
ako nadjem nekoga ko mi nudi posao i hocu da konkurisem kao skilled worker sta da radim (sa tim poslom) kad je vreme procesiranja godinu, dve tri???
[ brainbuger @ 25.09.2008. 16:41 ] @
Citat:
ImPlant: pitanje za kanadu:
ako nadjem nekoga ko mi nudi posao i hocu da konkurisem kao skilled worker sta da radim (sa tim poslom) kad je vreme procesiranja godinu, dve tri???

Mislim da se Arranged Employment i zasniva na tome da poslodavac daje garanciju da će te nakon tvog dolaska primiti to jest da će čekati, jel da ? Ukoliko on to nije u stanju onda svakako ne može da ti bude garancija za posao, pa samim tim i ne pripadaš takvoj kategoriji. Inače, koliko ja znam, aplikacije sa arranged employment-om se uglavnom brže procesiraju, mada i to nije nekada pravilo.
[ afwt @ 10.10.2008. 01:59 ] @
Pre par meseci, postavljen je forum na temu lutrije za zelenu kartu za USA (i imigracije uopste) na adresi http://www.zelenalutrija.com/ , puno ce koristiti svakome ko zeli da se prijavi....


Dosta nasih je izvuceno ove godine.


P.S. ES slabo posecujem, MadZone jos manje.... ako imate pitanja, mogu vam odgovoriti na tom forumu.

(izvinjavam se moderatorima ako izgleda da se malo reklamiramo, ali ovo je za svacije dobro - sajt je 100% besplatan)
[ drdrksa @ 22.10.2008. 13:57 ] @
Naidjoh na jedan vrlo zanimljiv PDF, pa da podelim sa Vama ...

http://rapidshare.com/files/156454654/USA_Immigration.pdf

1.7 MB
[ milanche @ 23.10.2008. 08:11 ] @
Vrlo tacno, jedino mislim da je izostavljena mogucnost green card lottary - to je bio i ostao najbrzi nacin da se resi
pitanje papira.
[ bugsu @ 19.01.2009. 19:13 ] @
mene zanima jedno pitanjce u vezi Canade...tj imigracije tamo

Ako npr se u Kanadi trazi "apotekar" i to je moja profesija, jel se ponovo boduje (i zavisim od onih bodova) ili se to preskace...
Zasto pitam....cale mi je masinski tehnicar , ima radnog staza ~20-30god (nzm tacno) ... i ako se to tamo trazi jel bi mogao po nekom laksem procesu da emigrira?
Gde se tacno moze naci kakva vrsta radnika treba?
Gledao sam na www.hrsdc.gc.ca ,i nasao mu profile ( 951x ) al mi to sad nije jasno dal se to trazi il ne ?


i ako moze neko ko je otisao u kanadu pre koju godinu da napise proces kako to sve ide...u kratkim crtama...
hvala...
[ zoran2008 @ 04.04.2009. 14:20 ] @
Imam konkretno pitanje vezano za radno iskustvo.
Znam da mnoge to interesuje pa pitam one koji imaju iskustva da odgovore neka odgovore.
Procedura mi je jasna da treba polagati IELTS i ostalo....
Moje pitanje glasi posto sam ja konkretno vezan za oblast elektrotehnika (a isto vazi i za ostale oblasti) zanima me:

1. Ko je relevantan da proceni moje radno iskustvo i na koji način se to proverava?

2. Kako će meni neko da poveruje da sam ja stekao neko iskustvo ako sam radio sve i svašta 3 godine u nekoj obicnoj privatnoj firmi koja funkcionise na granici zakona (a takvih je najviše), i recimo ako sam stekao iskustvo u nekom javnom preduzeću Telekomu, Elektroprivredi...?

3. Kakva je razlika ako ja stvarno od trenutka diplomiranja provedem u nekoj firmi 3 godine, ili recimo jednostavno platim u nekoj privatnoj firmi da dobijem potvrdu da sam u toj firmi radio to i to na tim i tim poslovima, da li će oni proveravati to, kako se to tretira?

Hvala unapred onima koji mi daju savet u vezi "radnog iskustva" oko iseljenja.
[ srdjanm3 @ 29.05.2009. 15:01 ] @
Jel moguce uopste otici u kanadu bez iskustva? Evo ja npr gledam malo poslove po kanadi uglavnom se trazi iskustvo 3-5 godina... Ja sam zavrsio fax sa 25 i radim 3 godine, ali zbog vojske ovo ono,...zvanicno sam skoro 2 godine tek prijavljen..

Kako ja sad recimo mogu da odem u kanadu.. Jel moze da se trazi neka iseljenicka viza..I kako...na osnovu cega..jel postoji neka fora za mlade bracne parove...Jel moram prvo da trazim neku radnu dozvolu, pa onda da ganjam vizu..i kakvu vizu..i sta onda..odem tamo pa trazim posao..

Hvala unapred.

pozdrav
[ todoriva @ 05.07.2009. 20:31 ] @
jel moze da me zena sponzorise za iseljnicku vizu, koja zivi u kanadi,ako predhodno nju neko sponzorise i jos se nije zavrsilo to sponzorstvo (zavrsava se za 2 meseca)?
[ milanche @ 06.07.2009. 04:19 ] @
@zoran2008

Nicega se ne boj osim svog neznanja.

Gde god da odes da trazis posao, dobro ce ti procesljati znanje na intervjuu za posao.

Proci ces onako koliko dobro budes uspeo da demonstriras da poznajes svoju struku,
a znatno manje ce se obracati paznja na to gde si konkretno radio. To ih u sustini i
ne zanima - interesuje ih samo da li si dovoljno dobar za konkretno otvoreno radno
mesto.
[ vspasojevic @ 06.10.2009. 22:37 ] @
Hey, imam pitanje u vezi Amerike i odlaska tamo.
Vec dve godine za redom sam bila na work&travel programu.....
Planirala sam da ostanem ove godine legalno da podnesem papire za H1b vizu ali mi je receno da se to radi u aprilu.
Vratila sma se kuci iskljucivo da bi diplomirala i sad pokusavam da nadjem nacin da se vratim nazad u USA.
Rekli su mi ni da u snu ne pokusavam da trazim turisticku jer mi nece dati......
Imam tamo rodbinu, da li neko zna da li postoji neka mogucnost da preko njih uspem da se vratim ili da opet apliciram za neki program kao internship carier training pa da tako odem i u medju vremennu promenim status?
Pomoc???
[ saxy2 @ 15.11.2009. 16:17 ] @
Unapred se izvinjavam ako je slicno pitanje vec postavljeno,
interesuje me kolike su sanse meni i mom suprugu za iseljenje u Kanadu.
Imam 22 godine,medicinska sestra sam po zanimanju i imam samo godinu dana radnog iskustva.Engleski ok znam.Moj suprug je zavarivac po zanimanju ima oko 2,5 godine radnog iskustva,engleski mu nije jaca strana.Od rodbine i prijatelja nemamo na zalost nikog u Kanadi.

Unapred hvala na svakom odgovoru.

Zaboravih da napisem ako je od neke pomoci suprug je zavarivac argonac.

[Ovu poruku je menjao saxy2 dana 15.11.2009. u 17:32 GMT+1]
[ gidraa1 @ 15.11.2009. 21:12 ] @
Sanja niko vam ne moze reci kolike su vam sanse, ono sto mozemo je da vam dam adresu gde cete videti da li imate dovoljno poena http://www.workpermit.com/canada/points_calculator.htm
[ saxy2 @ 29.11.2009. 00:21 ] @
Hvala.
[ Avalanche @ 28.12.2009. 07:24 ] @
Pod predpostavkom da dodjes u Kanadu sigurno bi ti trazili da imas skolu po njihovim standardima i naravno Kanadsko radno iskustvo da bi radila kao medicinska sestra, suprugu bi trazili da polaze za licencu za zavarivaca, posao da li biste nasli veliki ? a za to vreme treba da zivite od necega. Skole, diplome i radna iskustva iz Srbije i drugih zemalja za njih ne vaze. Jake veze rade ovde vise nego u Srbiji, samo sto se o tome ovde ne prica kao kod nas, tako da samo "pravi prijatelji" bi mogli da Vas uglave negde bez gore navedenog. Jedna od skola: http://medixmedicaloffice-px.rtrk.ca/programs/moa/index.html, od vecine koji zele da rade u tvojoj oblasti, traze da imaju tako nesto da bi mozda dobili posao.
[ tt tt @ 08.01.2010. 17:34 ] @
Citat:
zoran2008: Imam konkretno pitanje vezano za radno iskustvo.
Znam da mnoge to interesuje pa pitam one koji imaju iskustva da odgovore neka odgovore.
Procedura mi je jasna da treba polagati IELTS i ostalo....
Moje pitanje glasi posto sam ja konkretno vezan za oblast elektrotehnika (a isto vazi i za ostale oblasti) zanima me:

1. Ko je relevantan da proceni moje radno iskustvo i na koji način se to proverava?

2. Kako će meni neko da poveruje da sam ja stekao neko iskustvo ako sam radio sve i svašta 3 godine u nekoj obicnoj privatnoj firmi koja funkcionise na granici zakona (a takvih je najviše), i recimo ako sam stekao iskustvo u nekom javnom preduzeću Telekomu, Elektroprivredi...?

3. Kakva je razlika ako ja stvarno od trenutka diplomiranja provedem u nekoj firmi 3 godine, ili recimo jednostavno platim u nekoj privatnoj firmi da dobijem potvrdu da sam u toj firmi radio to i to na tim i tim poslovima, da li će oni proveravati to, kako se to tretira?

Hvala unapred onima koji mi daju savet u vezi "radnog iskustva" oko iseljenja.


Prije svega iskustvo o kome se govori vazi samo za zemlju u kojoj trazis posao. Znaci ako je to Kanada onda ce ti relevantno iskustvo biti samo ono iz Kanade. I neces moci nikome platiti da bi dobio to iskustvo, jer se sve moze provjeriti.
[ Thetaworld @ 08.01.2010. 18:17 ] @
Ne može se sve provjeriti, ali CV treba da bude ispravan. Ako se samo djelomično provjeri i pronađe da nešto nije u redu, to može biti povod za dodatnu sumnjičavost i odbijanje zaposlenja.

A drugo, sve iskustvo vrijedi, bez obzira gdje i odakle na ovoj zemlji i izvan zemlje. Ako si radio kao astronaut na Marsu, to iskustvo vrijedi isto kao i iskustvo u Telekomu ili privatnim firmama u Srbiji.
[ zmajevac @ 10.01.2010. 09:20 ] @
Citat:
tt tt:  jer se sve moze provjeriti.


1) Jako puno stvari se ne moze proveriti

2) Vrlo retko neko hoce da trosi SVOJE vreme i novac za provere
i za proveru provere osim ako mu to nije jako vazno a to je
skoro nikad
[ tt tt @ 11.01.2010. 07:29 ] @
Citat:
zmajevac: 1) Jako puno stvari se ne moze proveriti

2) Vrlo retko neko hoce da trosi SVOJE vreme i novac za provere
i za proveru provere osim ako mu to nije jako vazno a to je
skoro nikad


A u kojoj zemlji ti zivis?
[ zmajevac @ 11.01.2010. 19:43 ] @
Pa lepo ti pise vdnet.lt lt.=lithuania

Imam imigracionu vizu za USA, vazi do 1. juna.


[Ovu poruku je menjao zmajevac dana 11.01.2010. u 22:12 GMT+1]
[ tt tt @ 12.01.2010. 07:32 ] @
Citat:
zmajevac: Pa lepo ti pise vdnet.lt lt.=lithuania

Imam imigracionu vizu za USA, vazi do 1. juna.


[Ovu poruku je menjao zmajevac dana 11.01.2010. u 22:12 GMT+1]


Hvala,

Ako zivis u Litvaniji, onda ti Lt neto znaci, a posto ja ne zivim tamo, onda nisam ni cuo za taj domen.

Sretno u Americi.
[ dragancewow @ 12.01.2010. 09:18 ] @
Da ostavim info i na ovoj temi, mozda nekom pomogne.

Ovo je adresa jedne agencije koja nudi trazenje posla i pomoc oko vize za AUS, NZ, UK i CAN. Ovakvih agencija ima jos a ovo je jedna od najvecih i najpoznatijih, sa poslovnicama po celom svetu. Skinite formulare i bice vam sve jasno :


www.migrationbureau.com


Prvo im posaljete CV, pa ako mogu da pomognu idete dalje. Tu prvu proveru naplacuju nesto malo ili nista, a ukupna usluga je reda hiljadu do par hiljada dolara. Cena kao i sansa da vas uzmu u proceduru zavisi od obrazovanja, iskustva, trazenog zanimanja...

Imam jos adresa agencija koje sam kontaktirao za razne zemlje. Neke rade po principu da morate Vi biti ukljuceni u proceduru trazenja posla, tj. pregovarati sa poslodavcem, a neke zavrsavaju sve. Ako vas interesuje javite.

Poz.
[ saxy2 @ 26.02.2010. 23:06 ] @
Unapred se izvinjavam ako sam postavila pitanje na pogresnom mestu.
Mene interesuje da li je neko zna nesto vise o ovoj firmi?
[url=http://www.lighthousecanada.com/srbija/rad.html][/url]
Hvala na svakom odgovoru i objasnjenju.
[ Skandy @ 27.02.2010. 02:47 ] @
Treba biti oprezan u poslovanju sa ovakvim agencijama. Osnovno pravilo: NE davati novac nikome unapred. Agencija ako posreduju u pronalazenju strucne radne snage, onda su placene od strane poslodavca. Ukoliko i postoji naplata od radnika, onda je to ukljuceno u pomenuti ugovor, gde se deo zarade daje agenciji.

Posetio sam sajt koji si ostavila i jedna stvar mi je privukla paznju. Sva navedena zanimanja su deficitarna, to stoji. Ali, po sadasnjim kanaskim zakonima, za sva ta zanimanja su potrebni lokalni sertifikati, bez kojih, koliko god zanimanje bilo deficitarno, niko ne moze legalno raditi. Takve zakonske odredbe su izlozene kritikama javnosti, jer drzava kuka da joj fale odredjeni kadrovi, a istima ne dozvoljava da rade dok ne ispolazu lokalne ispite, a to uglavnom traje 2+ godina.

Opet se treba informisati o provinciji u kojoj bi se radilo, jer u Kanadi svaka provincija vodi svoju politiku. Tako recimo pojedine provincije imaju svoje imigracione zakone, koji su neretko u suprotnosti sa federalnim.

Oprezno.

[Ovu poruku je menjao Skandy dana 27.02.2010. u 04:37 GMT+1]
[ dmostarac @ 09.04.2010. 16:36 ] @
Momci i devojke,
raspitujem se i ja o Kanadi pa tako malo Googlam citam i ispitujem teren.
Da ne davim mnogo,imam master diplomu elektrotehnickog fakuleta Novi Sad, smer telekumunikacije i 2 godine (do sada) radnog iskustva u IT struci -Cisco network.
Testirao sam se i tu sam negde preko onih famoznih 67 bodova za dobijanje Kanadske emigracione vize,kako god da se zove.
Moze li mi neko reci koliko ukupno kosta proces apliciranja i nadam se dobijanja dozvole za zivot i rad u Kanadi???
Da li taj program ukljucuje da ti njihova ambasada plati npr avio kartu,doceka te neko tamo na aerodromu i smesti u neki privremeni smestaj (ako nemas nikoga da garantuje za tebe).Da li ti oni pomognu npr za skolu jezika da jos bolje naucis,pomognu da nadjes posao???
Ili je njihovo samo da te istestiraju procene i daju dozvolu da ides tamo pa se sam snalazi kad sletis na aerodrom???

Mislim da je za promenu na forumu, ovo dosta konkretnih pitanja pa ako neko zna molio bih da mi odgovori!

PS:Ne bih nikoga da vredjam ali mislim da je u pravu neko ko je pre napisao,da ima dosta nasih ljudi koji ni u SRB nisu nista uradili za svoju karijeru zavrsili neku skolu visu od srednje.A onda ocekuju da im neka strana drzava obezbedi sve u zivotu posto Srbija to nije uspela.
Pa ja se u tako nesto ne uzdam ni sa fax diplomom iskustvom i ostalim.
Ajmo da budemo malo realniji ljudi.
[ Skandy @ 09.04.2010. 17:13 ] @
Citat:
dmostarac
Ili je njihovo samo da te istestiraju procene i daju dozvolu da ides tamo pa se sam snalazi kad sletis na aerodrom???

Upravo ovo sto si napisao, od tebe se ocekuje da poneses dovoljno novca da prezivis (ako treba) prvih 6 meseci bez posla. Na ovom linku ces pronaci osta korisnih informacijama o cenama za koje si se interesovao: http://www.montenegro-canada.c...cles/article/2019774/26142.htm
Ono sto nije pomenuto u prilozenom tekstu, a tebe zanima: Postoji gomila institucija koje daju besplatne savete, drze besplatne kurseve orjentacije za novodosle..itd. Gotovo svi univerziteti imaju skole jezika od pocetnika do profesinalaca, gde se kroz ucenje jezika ljudi usmeravaju i ka njihovoj struci. To su takozvani ESL kursevi i mogu biti samofinansirani, sufinansirani ili kompletno finansirani iz budzeta, sve zavisi koliko si raspolozen da cekas, jer na njih imaju pravo svi permanent residenti.
Obrazovanje iz drugih zemalja ne priznaju ili priznaju delimicno, ne bitno gde si se skolovao Japan, Nemacka, Italija, Srbija.... Znaci za posao u srtuci ocekuj obavezno doskolovavanje i jedan period (1 do 2 godine) rada na poslovima izvan struke. Izuzetak od ovoga su priznati strucnjaci, naucnici koje po dolasku vec ceka radno mesto, kao i ljudi iz struke gde obrazovanje nije osnovni preduslov za dobijanje posla, vec radno iskustvo. Ovakav odnos vlade prema novodoslim je predmet debada izmenjdu opozicije i vlasti, jer kao uslov za dobijanje iseljenicke vize od aplikanta se ocekuje da ima odredjeno obrazovanje na osnovu kog dobija pravo na useljenja, a po dolasku mu se nista ne priznaje i ne daje mogucnost obavljanja posla u struci. Poznajem jednog neurologa sa 9 godina radnog iskustva u svojoj zemlji, koji da bi radio bilo sta vezano za medicinu, mora ponovo da se skoluje. Dalje tu su farmaceuti, kojima se donekle i priznaje skolovanje u drugim zemljma, ali da bi radili ovde moraju da polazu ispite za ciju pripremu im je potrebno najmanje godinu dana.

Nemoj da te moj tekst obeshrabri u nastojanju da emigriras u Kanadu, iskoristi ga kako bi bio upoznat sa onim sto te eventualno ocekuje po dolasku. Kanada je odlicna zemlja za emigrante, samo je u pocetku potrebno vremena da stvari legnu na svoje mesto.
[ daniel.tosaba @ 04.05.2010. 13:52 ] @
pozdrav svima.

treba da se ozenim uskoro za kanadsku drzavljanku ovdje u bosni. imamo bebu od 7 mjeseci tako da smo dosli do toga da shvatamo da nema vajde ostajati ovdje.
ja sam zavrsio visu elektrotehnicku u beogradu, smjer za nove racunarske tehnologije, 3 godine po 60 bodova, ali eto da bi nam uzeli novac izmislili su da treba skupiti jos 18 bodova za uskladjivanje sa visokostrucnom diplomom(bachelor). imam priliku i to odraditi nabrzaka dok sam jos ovdje no pitam se ima li kakve koristi od toga?
zna li neko od vas situaciju tamo, da li je tesko doci do posla?
ja eto imam generalno znanje nekoliko programskih jezika(c++, php, mysql) ali nazalost nikakvo radno iskustvo sto je tamo super vazno.

hvala!
[ Skandy @ 04.05.2010. 17:36 ] @
Citat:
daniel.tosaba:treba da se ozenim uskoro za kanadsku drzavljanku ovdje u bosni.
Stupanjem u brak sa kanadskom drzavljankom, stices pravo na useljenje u Kanadu bez ikakvog polaganja testova. Evo i link: http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/sponsor/index.asp
Ako se vencate u Bosni, proces oko dobijanja vize ce trajati oko 6 meseci, ako odluciti da se vencate u Kanadi proces ce trajati oko 2 godine i za to vreme neces moci da se zaposlis ili skolujes.
Sto se tice zaposlenja i kako do njega, trenutno malo teze, ali bice bolje. Ako znas da radis nesto i dobar si u tome, a nemas radnog iskustva u nekoj firmi, uvek mozes reci da si radio kao freelancer ili independent contractor.
Da li vredi dolaziti iz Bosne, Srbije ili bilo koje balkanske drzave u Kanadu? Odgovor: da, svakako. Dolazak na osnovu braka je najjeftiniji i najjednostavniji, pa ako ti se ovde ne svidi posle nekog vremena niko ti ne brani da se vratis.

Toliko od mene. Pozdrav.
[ daniel.tosaba @ 05.05.2010. 03:28 ] @
hvala ti puno.
pa nista dok sam jos ovdje vidjecu da upijem koliko je god znanja moguce pa kada odem tamo da bude i kakvog solidnog zaposlenja.

svako dobro.
[ daniel.tosaba @ 05.05.2010. 16:55 ] @
još nešto da priupitam..
kao što napomenuh gore završio sam višu elektrotehničku školu, smjer za nove računarske tehnologije(3 godine po 60 bodova). sada nam nude mogućnost da uskladimo diplomu sa visokostručnom spremom iako smo već i završili taj program ali eto da se uzme novac dok se još može.
da li bi mi u kanadi to predstavljalo neku veliku razliku. da li bih mogao i ovako bez tog usklađivanja da se zaposlim i onda kasnije možda dogradim nešto tamo umjesto ovdje?

veliko hvala!
[ Skandy @ 05.05.2010. 17:12 ] @
Doskolovavanje u Kanadi je najbolji moguci izbor jer oni ne priznaju mnogo obrazovanje steceno van njihove zemlje. Priznaju znanje i iskustvo. Tako da, sta god zavrsio tu, ovde ces biti tretiran isto, hocu reci samo na osnovu sposobnosti da obavljas odredjeni posao.
[ gaginss @ 21.06.2010. 17:34 ] @
Uvideo sam da ovde ima ljudi koji se dosta razumeju oko pravila i procedura. Sta i kako!
Pa imam i ja jedno pitanje :)
--
Planiram da pravim iseljenicke papire za Kanadu gde bih isao sa buducom suprugom koja je farmaceut.
Ja imam zavrsenu visu skolu za varioca.
Pronasao sam posao u Kanadi i ko ce mi poslati papire, imam dovoljno bodova i sve da platim ali...
Kako nemam drzavljanstvo u srbiji, dugo vremena nisam mogao dobiti radnu knjizicu, tako da nemam dokaz o radnom iskustvu kao varioc. Niti ista drugo.

Kako ambasada gleda na to. Dali je dovljna samo potvrda poslodavca da si radio, dali dolaze da provrevaju itd.
Koji je naj sigurniji nacin da pribavim pravosnaznu potvrdu kao dokaz o radu?

Unapred sam zahvalan!
[ Skandy @ 28.06.2010. 22:10 ] @
@gaginss: Moze supruga da bude podoslilac zahteva (the main applicant), gde ce za njeno zanimanje i radno iskustvo dobiti odredjen broj bodova, a ti na osnovu ponudjenog posla doprineti sa jos dodatnih bodova.
[ negrinos @ 06.07.2010. 20:16 ] @
zdravo,
vidim da ovde ima dosta osoba koje znaju i upucene su u to sto me zanima.
znaci moj drug ima rodjaka u americi koji ima svoj biznis i on ga poziva da dodje tamo.p[osao i sve sto se tice amerike su njegov problem samo treba da izvadi radnu vizu.drugi mu govore da bi trebao prvo da ode tamo na tur.
e sad mene zanima,sta u strvari od svega toga ima i koliko se i kako moze.
zanima me jos takodje i oko te radne i tur.vize sta sve treba da bi se izvadile.
zahvaljujem unaprijed
[ igor jeca @ 06.07.2010. 21:15 ] @
Moze li neko da mi objasni kome treba da se obratim za porodicnu iseljenicku vizu?
Jel neko zna sta je potrebno sve od dokumentacije?
Hvala
[ miloshzorica @ 08.07.2010. 00:26 ] @
ima li nekog da je dobio zelenu kartu na lutriji ove godine?
[ zvonceok @ 17.07.2010. 17:53 ] @
Pozdrav svim dobrim,pametnim i jos uvek svesnim ljudima!! zamolio bih nekoga od vas ko je dobro informisan kako od pocetka pa do kraja ide proces porodicne emigracije za Kanadu!? po zanimanjuu sam Kuvar sa manjim radnim iskustvom.... Imam dvoje dece(srednjoskolci ..sin- Kompjuterski tehnicar za masine,niza muzicka skola za harmoniku..;cerka- Finansije)supruga od diploma(alatnicar,masin bravar,trgovac,zavrsen kurs za knjigovodju-sertifikat.....od radnog iskustva samo 4 godine kao knjigovodja i fakturista velike firme).ja imam 42 god. supruga 40,deca 16 i 17 godina......bio sam kao muzicar u Kanadi 92/93 godine i zbog iznenadne oceve smrti se nazalost vratio i eto me opet posle 18 godina sa jos vecom zeljom za odlazak u Kanadu ovoga puta sa svojom porodicom.Bio bih vam zahvalan na svakoj opsirnoj i realnoj informaciji...povrsno poznajem proces emigracije zato bih vas zamolio za objasnjenje kao da ne znam nista u vezi toga(od pocetka i ako ima slicnih prica o slicnoj porodici koja je vac otisla u Kanadu-njihovo iskustvo....engleski svi znamo za sporazumevanje(mislim na mene i porodicu)...ocenio bih to sa 2-3....to je to odprilike jos jednom Vam se unapred zahvaljujem za sve informacije! zivi i zdravi bili!
[ srdjanm3 @ 05.08.2010. 15:07 ] @
Evo da i ja uletim sa jednim pitanjem. Koliko je bitan onaj IELTS test prilikom apliciranja za kanadu?

Jel se on mora polagati?

Za australiju naprimer, koliko sam shvatio, ako imate firmu koja ce vas "sponzorisati" morate imati najmanju ocenu 6 na ieltsu, a ako ste "independent" onda morate imati minimum 7.

Kakvo je stanje za canadu.. Jel ima neko ovde da je otisao u kanadu i da je polagao taj test.. .Vidim da to niko ne spominje, a koliko znam taj test uopste nije naivan.

Hvala unapred,

pozdrav.
[ Goku7 @ 20.08.2010. 20:27 ] @
Ne znam da li je bilo (nisam video), al' hteo bi da znam da li je za USA radnu dozvolu dovoljno da poslodavac posalje garatno pismo?
Koji je to tip vize?
Znam da sam procitao na b92 da je za USA dovoljno g. pismo poslodavca, bez obzira ako zelite da radite visoko ili nisko kvalifikovan posao:)
Pozdrav
[ jelena_mt @ 11.10.2010. 12:07 ] @
Cao svima, evo mog iskustva iz prve ruke, polozila IELTS (General English ) u septembru.

IELTS nije klasican test znanja engleskog jezika na koji smo generalno navikli. Poenta je da se bude odlicno upoznat sa strukturom testa, kako su njegovi delovi organizovani, strukturisani, i da se zna sta se od vas ocekuje. Ukoliko odete na test a niste prosli original testove sa prethodnih polaganja, tesko cete se snaci, bez obzira koliko vam engleski dobro ide. Sve se brzo odvija i dobra upoznatost sa strukturom testa je neophodna. Meni je mnogo pomoglo sto sam kupila knjigu sa testovima i na tome sam intenzivno radila. Bez toga tesko da bih se snasla. Takodje sam koristila knjigu, kao i savete kako sto bolje proci test, i sta se trazi na testu, narocito pismeni i usmeni deo.

Svima koji zele da ga uspesno poloze predlazem da se fokusiraju na same ispitne testove, a da preskoce dugotrajne kurseve. Znaci obavezno se upoznajte sa tips and tricks IELTS-a. Moje ocene su bile 9, 8, 7.5 i 9. Ja sam zadovoljna, s obzirom da su ocene koje su mi bile potrebne 6.5, 6.5, 6.5, 7.5.

Ja sa u avgustu kupila knjigu IELTS 7 (koja sadrzi i General i Academic English) testove (izdanje 2009, Cambridge University Press) Knjiga sadrzi 4 originalna testa sa prethodnih polaganja. Takodje sam kupila i CD koji ima "listening" deo. U knjizarama se knjiga i CD odovojeno prodaju, a ne mozete da ne kupite oba posto su vam neophodni. Knjiga i CD su u savrsenom stanju, kao da knjizaru nisu napustili, i posto mi nisu vise potrebni, ukoliko neko zeli da ih kupi neka mi posalje privatnu poruku ili me kontaktira na [email protected]. Cena je 2000 din. U knjizari sam platila oko 2 600.

Uz gore pomenute knjige poklanjam fotokopiju knjige ELTS Strategies for Study (izdanje 1996). Ona sadrzi mnogo saveta za polaganje ispita, kako academic tako i general. Meni ova literatura vise nije potrebna, pa neka bude od koristi drugima isto kako je i meni dobro koristila.

Veliki pozdrav :)
Jelena
[ 021ns @ 15.12.2010. 13:08 ] @
E ovako, dvoje prijatelja i ja (dvoje od 25 i jedan od 27 godina) razmisljamo da odemo u Kanadu da zivimo i radimo... Zanimanja su nam Frizer sa godinu dana iskustva, Tehnicar unutrasnjeg transporta sa 4 godine iskustva ali u prodaji automobila i ja imam bachelor degree u turizmu i hotelijerstvu al bez iskustva tj. posedujem vise od godinu dana iskustva ali nisam bio prijavljen, takodje posedujem diplomu poljoprivredne skole, smer poljoprivredni tehnicar. E sad nas zanima kolike su nam mogucnosti za emigraciju u Kanadu? Da li imate neki savet kako da odemo sa ovim zanimanjima? Svaki savet je dobrodosao. :)
[ Modesti82 @ 26.12.2010. 15:29 ] @
Da li neko moze da mi preporuci dobrog imigracionog konsultanta?
[ Medeni Meda @ 08.01.2011. 02:37 ] @
Pozdrav svima ! Nov sam na ovom forumu , pa mi nemojte zameriti, mada mislim da nece biti potrebe za to.
Da ne davim , idem u srednju medicinsku skolu Beograd, smer Fizioterapeutski tehnicar. Imam dedu koji je u kanadi vec 40ak godina tamo i zeleo bih da odem kod njega ODMAH nakon sto zavrsim srednju skolu. Engleski znam. Sada sam druga godina, mada vec imam neke ambicije za odlazak preko , zato sto vidim da ovde nema leba. A i ovo je Srbija , tj Balkan = Bure baruta.
Pa ovako , zanima me , tj imam par pitanja;
Da li je stvarno tesko otici tamo iako imam vec nekoga , kod koga bih mogao da boravim ?
Kako prolaze tamo fizioterapeuti , kako stoje sa platama i ostalo ?
Citao sam ovde, pa znam sta mi uglavnom treb za odlazak . Deda je polako poceo da se raspituje tamo , kako i sta ide.
Kada bih otisao , imao bih 19 godina tj usao bih u 19 i mislim da uopste nije rano.
Moram malo da mislim unapred :P
E, da ..treniram vaterpolo vec 6 godina , pa bi me to mozda malo proguralo u nekom pogledu, ili to nema nikakve veze tj oni to ne gledaju ?


Paa nadam se da vas nisam udavio mnogo.. ovo me za sada zanima ,posto neke odgovore dobijam od dede , ali bih hteo da cujem i neke vase utiske ?


uglavnom DA LI JE PAMETNO OTICI ODMAH NAKON SREDNJE SKOLE , PA TAMO KRENUTI NA NEKI KOLEDZ, UNIVERZITET , FAKULTET - Kako to vec ide.

Nadam se da cu dobiti odgovor !
Poz.
[ Goku7 @ 26.01.2011. 19:15 ] @
Da li moze da mi se javi neko na privatne poruke ko je upucen oko poslova u americi i rada na crno, samo mi trebaju neke informacije.
[ Branko Santo @ 26.01.2011. 21:00 ] @
Medo bolje ti odmah da se spremas za Kanadu, idi na sajt imigracionog i trazi proces za usvajanje. Mozda deda moze da te usvoji i da po kratkom postupku dobijes neki njihov pasos ili slicno.
[ botex @ 19.02.2011. 18:17 ] @
ko i mnogi u ovoj izmucenoj zemlji, razmisljam ove godine o emigraciji..

Canada ili USA, prednosti i mane?
[ newpain01 @ 23.05.2011. 19:34 ] @
Ja za dve nedelje idem u USA na Work and Travel programu, sa J1 vizom. Vec sam jedanput bio, pa zanima me dali nekako mogu srediti neke papire da produzim prestoj ili da ostanem tamo? Viza mi traje do kraja Oktombra. Cuo sam da neki odu tako i zapisu neke skole za Engleski jezik ili apliciraju za B1/B2 turisticku vizu i rade nekoliko meseci na crno.
Molim nekog ko je informisan da mi da neki savet.
Hvala unapred,
Pozdrav
[ vspasojevic @ 23.05.2011. 19:49 ] @
Yup, mozes da je produzis tako sto upises skolu engleskog jezika pre nego sto ti istece radni deo tvoje J1 vize...
Probaj tako. Kazu da u vecini slucajeva odobre.
A ukoliko apliciras za B1,ne znam koliko ti je to dobro za ubuduce...

Mozda bolje procnes sa skolom i tu vizu mozes da produzavas.....
Samo da znas, ta skola kosta oko $300 mesecno......

Srecno
[ daniel.tosaba @ 24.05.2011. 00:00 ] @
Pozdrav!

Imam zenu kanadjanku(jos nismo u braku) i imamo dete od skoro 2 godine. Bili smo u Beogradu poslednjih godinu dana, no ona je morala da napusti pre nekoliko nedelja usled racuna za kredit koji su poceli da stizu na naplatu.
Koliko smo ona i ja upoznati s situacijom o mom prelasku tamo, ona bi trebala da ima stabilnu finansijsku situaciju i da bude moj garant, a trenutno to nije(ustvari trenutno je socijalni slucaj sa detetom od 2 godine) i ko zna kada ce ispuniti te uslove.
Da li biste me mogli uputiti na neko od resenja? Skolovana sam osoba(diplomirani inzenjer za Nove racunarske tehnologije), diplomirao pre 2 godine, ali nazalost jos uvek bez ozbiljnijeg radnog iskustva tako da bih putem posla mogao otici tamo tek kroz par godina, a stalo mi je da budem kraj deteta i zene sto pre. Znam da je ta diploma nekakva prednost, ali im one aplikacije izgledaju prilicno rigorozne.
Inace moj pisani i govorni engleski je odlican, cak sam i ziveo tamo nekih godinu dana na turistickoj vizi, i imam hrvatski pasos sa kojim bih verovatno opet mogao uci u zemlju bez problema, ali kako biti tamo legalno i doci do novca je vaznije u ovom trenutku.

Hvala puno
[ newpain01 @ 24.05.2011. 03:35 ] @
@vspasojevic, dali mozda znas kako se te skole zovu ili konkretno neku skolu, ja sam to samo cuo a ne znam sta da trazim. mozda neki link ako znas.
300$ mesecno mislim da nije mnogo, stoga sto ja planiram da tamo i malo radim dok posecujem tu skolu. dali znas koju vizu treba da trazim za tu skolu? takodje zanima me koliko traje ta skola engleskog? koliko bih mogao da ostanem?
hvala ti,
pozdrav
[ botex @ 24.05.2011. 06:41 ] @
otkucaj ESL school i izaci ce ti rezultati...
ti naravno dodaj i grad u kojem zelis da trazis

sto se tice tih skola, nastava je obavezna, i ako ne polazes te testove i casove..oni ti nece dozvoliti slusas nastavu
stoga nije lako ici na casove a posle ili pre raditi drugi posao

a da ne spominjem da sa samom skolom retko gde mozes raditi on campus i dobiti ssn broj....
bez njega cist rad da crno

ako te to zanima....spremi se za jednu veliku avanturu :)
[ newpain01 @ 24.05.2011. 12:34 ] @
ma ja imam ssn od 2008-me, sad opet idem sa j1 do oktobra, tako da to nije problem. ne znam dali viza koju dobijas za tu skolu dozvoljava da radis, jer sam cuo da one studentske vize (mislim da su F) ne dozvoljavaju da radis. tako da i pored to sto imam ssn, ja bih morao da radim na crno.
hvala botex, potrazicu skole
[ vspasojevic @ 24.05.2011. 15:23 ] @
Kad odes u skolu oni ce ti dati sve potrebne informacije i podatke koje ti njima treba da das...
Te vize se zovu F1 i F2 ja mislim....

Znam da ne mozes da radis, sve dok ne izvadis neku kao radnu dozvolu, ali to je kao navodno samo da radis u okviru campusa....
Iako niko to ne postuje.....
Ako mozes da se dogovoris sa vlasnicima gde ces raditi da te placaju u kesu to ti je najbolja varijanta... Iako toliko ljudi i dalje radi Direct Deposit na account ili check...

Skola je valjda na 10meseci... vizu bi trebali da ti daju na godinu ili 3 godine, nisam sigurna...
Veruj mi da sam ja u procesu za tu vizu ali ne znam sve detalje, jer cekam da mi odobre pa cu znati sve sta i kako....

Ako hoces kontaktiraj me za jedno 2 meseca ili mesec i po, do tad bi trebala da znam odgovor... pa ti onda mogu pomoci za sve....
Ja planiram da dam malo love ispod ruke ovima sto rade u skoli, pa da se ne pojavljujem tamo toliko cesto jer imam ozbiljan posao, i nemam vremena za to....
A da, te skole su napravljene iskljucivo zbog toga, tj da ne gresim dusu, imas tih skolica za eng, samo dobro se raspitaj i izaberi koje su i otvorene sa tom namerom da daju vize, i pomazu ljudima koji hocu da ostanu u usa, i nisu iskljucive po pitanju da je to iskljucivo za polaganje testova, poboljsanje tvog engleskog i bla bla bla....
jer svaka normalna osoba koja zivi u Americi malo duze od 6 meseci moze da progovori English savrseno, da nauci sleng i da ti vise nikad ne padne na pamet u Srb da ides u skolu engleskog ili neke gluposti.....

Sa srecom,i ako ti treba jos neka informacija, javi se....

Ako dolazis u Chicago.... Ima nas ovde puno :)
[ lakii066 @ 25.05.2011. 10:35 ] @
Citat:
vspasojevic
A da, te skole su napravljene iskljucivo zbog toga, tj da ne gresim dusu, imas tih skolica za eng, samo dobro se raspitaj i izaberi koje su i otvorene sa tom namerom da daju vize, i pomazu ljudima koji hocu da ostanu u usa, i nisu iskljucive po pitanju da je to iskljucivo za polaganje testova, poboljsanje tvog engleskog i bla bla bla....
jer svaka normalna osoba koja zivi u Americi malo duze od 6 meseci moze da progovori English savrseno, da nauci sleng i da ti vise nikad ne padne na pamet u Srb da ides u skolu engleskog ili neke gluposti.....

Da li pod tim podrazumevas da se 6 meseci po dolasku aktivno u skoli uci jezik, ili mislis da kroz svakodnevnicu moze za 6 meseci da se savlada jezik i progovori savrseno?
[ vspasojevic @ 25.05.2011. 15:17 ] @
Svakodnevno ces morati (hteo / ne hteo) da pricas english, tako da mislim da ukoliko aktivno ucestvujes u razgovoru da ces lako savladati engleski....
Sve zavisi od tebe koliko hoces da naucis... Poznajem ljude koji ovde zive preko 10god, i dalje je njihov engleski izuzetno los, jer neece jednostvano da uce, i uglavnom se druze sa nasim ljudima, a za obicne poslove im i ne treba savrseno znanje enegleskog....
Tako da po meni je ta skola bacanje para ako mislis tamo da ides da ucis engleski.... mozes to i svakodnevno u razgovvoru sa drugim ljudima....
Ali opet ta ista skola ti treba za vizu, tako da.... Mozda odes ponekad, prijavis se za polaganje toefla ili ielts... nisam sigurna kako se tacno pise, i iskoristis kad vec placas, toliko....
[ lakii066 @ 25.05.2011. 15:44 ] @
Citat:
vspasojevic: Svakodnevno ces morati (hteo / ne hteo) da pricas english, tako da mislim da ukoliko aktivno ucestvujes u razgovoru da ces lako savladati engleski....
Sve zavisi od tebe koliko hoces da naucis... Poznajem ljude koji ovde zive preko 10god, i dalje je njihov engleski izuzetno los, jer neece jednostvano da uce, i uglavnom se druze sa nasim ljudima, a za obicne poslove im i ne treba savrseno znanje enegleskog....
Tako da po meni je ta skola bacanje para ako mislis tamo da ides da ucis engleski.... mozes to i svakodnevno u razgovvoru sa drugim ljudima....
Ali opet ta ista skola ti treba za vizu, tako da.... Mozda odes ponekad, prijavis se za polaganje toefla ili ielts... nisam sigurna kako se tacno pise, i iskoristis kad vec placas, toliko....

Podrazumeva se da sam mislio na ljude koji zele da nauce jezik, da napreduju i da prihvate novu sredinu punim plucima. Cuo sam iz iskustva drugih ljudi koji su imali solidno znanje jezika pre odlaska, kada su dosli u USA dugo im je trebalo da savladaju jezik. U stvari kazu da su samo mislili da znaju jezik pre odlaska, a da je nakon dolaska u USA to bila druga prica. Koji je to vremenski period koji im je trebao da savladaju jezik, to nisam pitao.
[ Klavijaturista @ 08.06.2011. 00:36 ] @
Pozdrav svima, moj kum i ja planiramo da idemo za Kanadu vec duze vreme, a radili bi kao vozaci kamiona(on ima srednju masinsku a ja geodetsku), imamo iskustava i sve, pa bih vas zamojio da me uputite, ako neko zna naravno, na naki dobar sajt za posao(www.jobserve.com) ili eventualno preporuci poslodavca. Takodje da napomenem, da sam do sad poslao 7602572657286 mejlova i naravno bar po 50 prijava dnevno za poslove vec duze vreme, tako da bih zamolio da izostavite poruke tip 'pogledaj na google pa potrazi firme' jer sam vec kontaktirao svaku koja ima sajt. Unapred PUNO hvala. Ako neko vise voli malo pivo od velikog hvala, i to moze da se sredi
Engleski nije problem, obojica znamo, a ja imam i CPE. Pozdrav!
[ botex @ 08.06.2011. 03:07 ] @
osnovni problem je sto Kanada ne priznaje nasu dozvolu...
sto znaci da ovde moras sve ispocetka...

retko koja firma hoce da ti posalje Job offer, pa da te posle ceka da polazes voznju.
a da dodjes turisticki i polozis voznju...ni to ne moze....moras imati `bar` nekakve papire za rad i boravak...
na zalost..zvuci kao zacarani krug....

i druga stvar, mnogo poslodavaca i dalje ovde ne koristi internet za zaposljavanje (prime oni prijave, ali ih ni ne gledaju), nego uvek vidim u novinama da traze da dodjes licno na razgovor...hoce da vide ko si, sta si i sta umes....

nisam vam bas mnogo pomogao...
[ Nach @ 09.06.2011. 01:02 ] @
Kako kao mlad bez puno iskustva otići u inozemstvo odnosno u Kanadu? Ja ne mogu oslanjati na one sajtove o poslovima posto traže struku, vještine i iskustvo a ja to nemam puno toga ponuditi? Šta onda kada jako želim otići? Dajte bar neku ideju, za početak. Nemojte mi zamjeriti ako ovo izgleda kao noob pitanje
[ botex @ 09.06.2011. 07:48 ] @
@nach..

koje drzavljanstvo odnosno pasos imas?
[ Nach @ 09.06.2011. 12:29 ] @
Imam hrvatsku putovnicu.

[Ovu poruku je menjao Nach dana 09.06.2011. u 15:49 GMT+1]
[ botex @ 09.06.2011. 16:32 ] @
@nach...

ako ims izmedju 18-35 godina za tebe vazi
http://www.canadainternational...nationale_canada.aspx?lang=eng

imas pravo cini mi se 2 puta po godinu dana, a posle toga trazi resident na osnovu kandskog iskustva...

ovo inace vazi za sve zemlje eu, a hrvatska je potpisala sporazum ove godine...

ako ti nesto nije jasno, pitaj

pozz
[ Nach @ 09.06.2011. 17:55 ] @
Da li se prijavljuje dvaput na godinu ili poslije toga nema više prijavljivanja?
Pa vidi, već sam prije vidio ovaj link, možda isti link ali na domaćem jeziku. Nešto me odbilo, a to su financijska sredstva, cifra koju traže da imam na računu nije baš mala za mene. Kad sam pogledao cijene i plaćanja papirologije i svega, dobio sam hladan tuš.
[ botex @ 09.06.2011. 21:10 ] @
imas pravo dva puta po godinu dana u roku od 18-35 godine....

znaci prijavis se, odes u Kanadu, budes godinu dana...izadjes u US i odmah se vratis nazad u Kanadu..
poslodavac ako bude zadovoljan, on ce ti pomoci da obnovis papire...
i to je sve legalno, radna dozvola, sva prava radnika...verovatno neto plata oko 1100-1400 cad, u zavisnosti od posla koji nadjes

ima agencije koje nalaze poslove i organizuju put (tu ti ne mogu pomoci)...

sto se tice finansijskih sredstava...koliko sam upoznat moras pokazati potvrdu da imas 2500 cad na racunu...
sto znaci mozes pozajmiti novac na par dana i izvaditi tu potvrdu...

a prijateljski savet....kako mislis bilo gde da odes u inostranstvo sa na pr. 500 eur u dzepu???
pojami pare, odavde ces ceo put i troskove isplatiti za 2-3 meseca...
[ Nach @ 09.06.2011. 21:43 ] @
Znači mogu se prijaviti koliko želim ali samo dvaput na godinu i iduće godine opet tako, zar ne?
Da, 2500 CAD to je ta cifra koju sam govorio. Razumio bih ako ono da sprječe da prosiš na ulici , ali kako mnogi mladi kao i ja mogu imati toliko love samo da uopće ulaze u Kanadu?
Što se tiče savjeta, nije mi palo na pamet da bih mogao pozajmiti pare, pozajmiti mi je nešto što predstavlja prerizično. Šta ako ne krene onako kako treba i ne budem mogao u stanju isplatiti...? Možda ću o tome razmisliti i probati, ali od koga bih mogao pozajmiti na primjer?
[ botex @ 10.06.2011. 06:26 ] @
@nach..

procitaj lepo tekst sa njihove ambasade , pa ce ti biti jasnije


lepo se prijavis za program i u Kanadi provedes 365 dana....
posle toga izadjes na nekoliko dana i ponovo se vratis za jos 365 dana
podrazumeva se da pri kraju prve godine odmah apliciras za rad za sledecu godinu (pomoc poslodavca)

posle lepo ako zelis ostati u Kanadi, imas razne mogucnosti, da sad ne pricam ovde o tome



pare niko ti ne trazi da pokazes bilo gde (ni u ambasadi ni na granici), samo potvrda iz banke da ih imas tog momenta (kad apliciras u ambasadi za odobrenje ovog programa)
sto znaci ne treba da pozajmljujes pare da bi nosio sa sobom u Kanadu, nego pozajmis u ponedeljak...stavis na racun, izvadis potvrdu i u sredu (za dva dana) vratis pozajmljene pare..
nadam se da ti je sada jasnije :)


pare ti svakako trebaju za avio kartu, i pocetne troskove, ovde je obicno plata na 15 dana

ako to ne mozes obezbediti, nemoj dzabe gledati bilo kakav posao daleko od svoje zemlje....trazi nesto blize sto bi ti smanjilo troskove..
ali ovo ti je odlicna stvar, jer je sve legalno....a slozices se to je jako tesko dobiti



[ Nach @ 12.06.2011. 00:13 ] @
Ma već mi je sve jasno, dobro si objasnio.
Pa iskreno ja sam u dilemi, nakon što čitam postove pomislim hm Kanada je možda predaleka za mene pa je bolje da potražim negdje bliže pa kasnije onda odavde u Kanadu, pošto za rada ili za boravka ili radi turizma treba novaca, palo mi je na pamet da probam pokušati tamo studirati tj. tražiti stipendiju, čuo sam da nije teško dobiti.
[ Ne znam koji nick @ 25.06.2011. 01:00 ] @
Zavrsio sam pre godinu dana visu medicinsku i od tad ne uspevam u nasoj lepoj zemlji doci do posla pa bih hteo pokusati negde preko ako postoji mogucnost uopste za nas sa srpskim pasosem jos negde. Sam sam nemam nigde nikoga niti planiram koga da vodim a radio bih i poslove eventualno nevezane za struku samo da se mrdnem iz situacije u kojoj sam trenutno a to je da nikakve perspektive nema u skorije vreme....pratio sam konkretno na ovom forumu temu o odlasku u Norvesku i zagrejao se za tu opciju,pricao sa par ljudi koji su vec otisli i mislim da je to mozda i jedina realna opcija trenutno za mene ali za razliku od njih koji su svi imali poslove ovde i izvore prihoda ja ih nemam niti imam kakve stekove od par hiljada evra da mogu godinu do godinu i po da ulozim u celu tu pricu sa jezikom i odlaskom. A nazalost vise ni brat bratu nece pozajmiti pare na toliki period...

Pa u medjuvremenu dok nesto ne iskrsne pokusavam pronaci neku alternativu,ukoliko je uopste ima,od jezika znam engleski vrlo dobro pa stoga i logicno je okrenuti se nekoj zemlji gde je u upotrebi,po onome sto sam citao na netu o Irskoj i UK mogu da sanjam kao uostalom i o ostatku EU zbog peripetija sa papirima itd. student nisam pa ni USA i work and travel ne idu,probao sam se izbodovati za Kanadu ali s obzirom da nemam radnog iskustva ne mogu da se kvalifikujem:(

Da li postoji neki drugi nacin da se ode u neku od ovih zemalja a koji sam eventualno propustio da iscitam u temama koje postoje ili u neku drugu,tipa da se upise fakultet pa da se onda muva dalje,neki su to radili u Becu,ne znam funckionise li za Kanadu ili slicno....jednostavno ne ocekujem da sad neko dodje i izvali mi neko univerzalno super resenje jer sam svestan da ga nema i da sam otpilike ono sto je u opticaju i sam ovde naveo ali opet ko pita ne skita,mnogo je naroda proslo kroz razne drzave i razne price pa mozda moze da da neku sugestiju i nacin da se premosti prepreka i da se ipak dodje do nekog resenja....samo da ne bude ona stara da se ozenim jer o tome ne razmisljam ili da fino obijem nesto i obezbedim pare na duzi period za Norvesku i gotovo :D

Pozdrav svima!
[ negrinos @ 16.07.2011. 17:21 ] @
Pozdrav,zanima me dali neko zna da mi kaze kako da nadjem posao na gradilistu u kanadi.kazem na gradilistu posto imam dosta iskustva u oblasti gradjevine,ali radio bih i bilo kakav drugi posao.pa ako neko zna nacin na koji bi mogao doci do posla u kanadi,molio bih da mi kaze.bilo da je preko nase ili kanadske firme,agencije ili kako vec,cilj mi je samo da dodjem u kanadu.postoji firma graham construction and engenering u vankuveru,dali neko zna dali dovode radnike sa ex yu prostora.inace imam 25 god.posjedujem crnogorski biometriski pasos,ruski i engleski po malo govorim...
[ zlocesti_bn @ 20.07.2011. 17:24 ] @
Postoje li neke proverene agencije za pronalazenje posla u Americi?Hvala :)
[ castor260 @ 26.07.2011. 21:01 ] @
pozdrav,
moze li mi neko odgovoriti koja je procedura za naseg doktora da nostrifikuje diplomu u kanadi i da pocne da radi? znam da je kanada uz novi zeland najteza za nostrifikaciju medicinskih diploma ali ne znam u cemu se sastoji?
[ zvonceok @ 27.07.2011. 14:04 ] @
>


--
pozdrav Zvonce!!
[ drgajic12 @ 20.08.2011. 11:08 ] @
Jedno pitanje: Da li prave problem za dobijanje vize i radne dozvole za Kanadu ako osoba ima stambeni kredit na svoje ime u Srbiji? Zato sto razmisljam da uzmem stambeni kredit, a ne bi da me to spreci za par godina ako bi da odem u Kanadu...Hvala
[ Mettcalfe90 @ 20.08.2011. 17:39 ] @
Cao, imam zavrsenu srednju skolu, strudiram, sledece godine bi trebalo da zavrsim visoku skolu, znam engleski, pa sam hteo da pitam koji je nacin za odlazak u Kanadu, jer sam cuo da je za USA jako tesko, kako da odem tamo i da ostanem, koliko para treba za kartu i za prezivljavanje, koji je grad najbolji, na koji nacin sve moze da se ode? Unapred hvala!
[ Klavijaturista @ 25.09.2011. 01:22 ] @
Necete verovati, ipak je moguce dobiti job offer trazeci posao preko interneta! E sad pitanje dal cu(tj. dal ce poslodavcu dati) pozitivan LMO pa da se ja zaputim...
P.S. Hvala svima za sve odgovore i pomoc!
[ lucky rain @ 28.09.2011. 15:35 ] @
„Pozdrav!

Imam zenu kanadjanku(jos nismo u braku) i imamo dete od skoro 2 godine. Bili smo u Beogradu poslednjih godinu dana, no ona je morala da napusti pre nekoliko nedelja usled racuna za kredit koji su poceli da stizu na naplatu.
Koliko smo ona i ja upoznati s situacijom o mom prelasku tamo, ona bi trebala da ima stabilnu finansijsku situaciju i da bude moj garant, a trenutno to nije(ustvari trenutno je socijalni slucaj sa detetom od 2 godine) i ko zna kada ce ispuniti te uslove.
Da li biste me mogli uputiti na neko od resenja? Skolovana sam osoba(diplomirani inzenjer za Nove racunarske tehnologije), diplomirao pre 2 godine, ali nazalost jos uvek bez ozbiljnijeg radnog iskustva tako da bih putem posla mogao otici tamo tek kroz par godina, a stalo mi je da budem kraj deteta i zene sto pre. Znam da je ta diploma nekakva prednost, ali im one aplikacije izgledaju prilicno rigorozne.
Inace moj pisani i govorni engleski je odlican, cak sam i ziveo tamo nekih godinu dana na turistickoj vizi, i imam hrvatski pasos sa kojim bih verovatno opet mogao uci u zemlju bez problema, ali kako biti tamo legalno i doci do novca je vaznije u ovom trenutku.

Hvala puno ”

I Ja sam u slicnoj situaciji, samo sto smo mi vjencani i koliko se sjecam ako ste vjencani i vec duze zivite zajedno, a pogotovo sto imate dijete zajedno oni ne traze njenu finansijsku situaciju. Mi smo nasli imigracionog konsultanta koji nam je rekao (iako moj muz radi) da uopste nije bitno koliko zaradjuje. E to cemo uskoro da vidimo jer za koji dan predajemo u Mississauga-u za sponzorship. Zanima me ima li neko skorasnje iskustvo koliko traje u Becu proces, na website-u vele do 8 mj, ali iz nekih iskustava sam cula od 3 do 4 mj .
[ Klavijaturista @ 29.09.2011. 11:25 ] @
Sto se tice cekanja za radnu vizu, u Beogradu je 2 meseca a u Becu je mesec dana. Ali to je za work permit tako da.. ovo mozda nekom pomogne!
[ botex @ 18.10.2011. 23:04 ] @
kad dobijes Job Offer i LMO, posle razgovora u ambasadi ceka se do 6 nedelja max.
mada iz licno iskustva, ja sam cekao dve nedelje

pozz
[ Andrej013 @ 02.11.2011. 14:47 ] @
Cao,

trebalo bi da u januaru pocnem sa studijama u USA. vizu cu traziti u decembru, kada mi stigne I-20 obrazac.
hteo sam za svaki slucaj da se okusam i sa green card lutrijom ali mi je palo na pamet da to mozda nije pametno?
razmisljam, kada apliciram za studentsku vizu, moram da garantujem da cu se vratiti u zemlju i da nemam namere da ostajem, ali ako im budem u sistemu da sam trazio i preko lutrije, skontace da lazem i da hocu da ostajem. da li sam u pravu i bolje da se ne zezam sa lutrijom, ili ta dva procesa nisu nikako povezana?
hvala
[ lucky rain @ 02.11.2011. 15:11 ] @
Mislim da nemaju veze i da svako ima pravo da pokusa
[ daniel.tosaba @ 22.11.2011. 17:15 ] @
Pozdrav,

treba da emigriram u Kanadu, imam dvojno državljanstvo BIH i Hrvatske.
Bachelor diplomu iz informatičkih tehnologija.
2 godine radnog iskustva ali kao freelance programer bez ikakvih ugovora.
Gledao sam tamo one njihove testove i sve je to fino samo što eto nemam nikakvih papira da sam radio.
Sa druge strane stari mi može srediti neke papiriće kao da sam bio po nekim firmama ali koliko to vredi raditi i da li oni uopšte proveravaju to i do kojih detalja?

Hvala
[ Klavijaturista @ 27.11.2011. 11:27 ] @
Odlicno pitanje, koliko proveravaju? Imam slican problem :D
[ blueM @ 19.12.2011. 15:46 ] @
pozdrav,
procitah sve,
vidim uglavnom se daju konkretni odgovori, pa rekoh da pitam
nemam nikog u kanadi, dipl ing masinstva sam, bez dana iskustva u struci ali imam ostala radna iskustva, imam 30 god, sama (bez momka, muza dece)
kakve su mi sanse da se iselim tamo i sta je prvo sto treba da uradim osim da prostudiram sajt http://www.cic.gc.ca
koliko cca treba novca da spremim za celu pustolovinu?
hvala na odgovoru
[ Corisnik4 @ 28.12.2011. 19:23 ] @
E puno hvala na informacijama iz prethodnih polja...

Ja isto tako imam Putovnicu,i veliku zelju da odem u Kanadu... Imam tih 2500,a i sto kazes mogu pozajmiti pa vratiti..
Nego koliko mi je potrebno da se tamo smjestim,snadjem itd.? otprilike.. Ili da prvo probam naci posao preko interneta pa onda da dodjem?
Ne znam kakav status imam kad dodjem tamo sa tom vrstom vize?

i jos nesto.. Imam vjerenicu ovdje,ona nema putovnicu,SRB drzavljanstvo,i kako da ona posle men dodje tamo!?

veliko hvala!
[ Srbendac @ 13.01.2012. 01:01 ] @
Dobar dan svima ili vece kako je sada kod mene. Moram da Vam prvo objasnim svoju poziciju. Zivim vec 7 godina u USA ali nisam ovde onako kako bi trebao da budem. Dakle nije ni to vazno vec imam neki plan u vezi svog odlaska u Kanadu a cilj mi je da upisem skolu tacnije fakultet u Kanadi. Ovde uskoro trebam da polozim test engleskog jezika koji se zove IELTS i potom krajem godine saljem aplikaciju u skolu u Kanadi. Imacu dovoljno novca da platim skolu i za sve ostale troskove, rodjeni brati mi je kanadski drzavljanin a njegova zena je doktor nauka i radi na jednom od fakulteta. Dakle mene sada brine to sto ja moram da se vratim u Bg kako bi aplicirao za vizu i naravno brine me ta mogucnost da me odbiju i naravno kasnija ne mogucnost povratka u USA. Mene sada zanima da li neko zna kakve su mi sanse za dobijanje vize s obzirom da cu na racunu imati dovoljno novca ali necu imati dokaz odakle mi taj novac? Da li oni traze i dokaz porekla novca? Pri tom ne smem da im pominjem da sam bio u USA ovoliko dugo jer nisam kao sto vec rekoh bio onako kako bi trebao da budem. Nisam nikada imao problema sa zakonima ovde ili kod nas ali jednostavno ukoliko ima nekoga ko bi mogao da mi kaze moje realne sanse za dobijanje vize bio bi mu jako zahvalan. Hvala unapred!
[ Skandy @ 13.01.2012. 03:36 ] @
Mozes da posaljes nekog drugog da umesto tebe podnese zahtev za dobijanje vize ili da sve to obavis postom.
Citat:
Državljani i osobe sa boravkom u Srbiji, u Crnoj Gori ili u Bosni i Hercegovini mogu podneti molbu poštom, brzom poštom po sopstvenom izboru ili preko treće osobe. Molbe pristigle poštom, ukoliko nisu kompletne (ne sadrže sva potrebna dokumenta, formulare i plaćenu taksu), biće vraćene bez obrade. Pasoši se vraćaju poštom na rizik i o trošku podnosioca molbe.
http://www.canadainternational...x_ser.aspx?lang=eng&view=d

Ako se odlucis za slanje postom, neka to uradi neko umesto iz Srbije.
[ Srbendac @ 13.01.2012. 14:53 ] @
@Skandy, hvala na odgovoru, samo me zanima zar me nece zvati na intervju u ambasadu?
[ radovic @ 14.01.2012. 02:26 ] @
@Andrej013

igranje lutrije nema nikakve veze sa (ne)imigracionu vizama. U Ambasadi ce svakako znati da ste igrali lutriju ali to nece biti relevantno za (ne)imigracionu vizu. Tek kada te izvuku na lutriji i predas prve dokumente onda postaje problem da se aplicira za bilo koju (ne)imigracionu vizu.
Slobodno igraj lutriju to ti sigurno nece uticati na vizu.
[ Corisnik4 @ 16.02.2012. 01:24 ] @
Ja bi samo da postavim podpitanje na ovu temu..

Ako znas mozda dali ima razlike ako imam putovnicu, a prijavljen sam u Srbiji?
Cuo sam da je to takoreci isto kao i Srb pasos, ali te gledaju i kao Hr drzavljanina, a opet sam prijavljen u Srb, i zbog toga je teze dobiti radnu ili bilo koju drugu vizu... je l to istina!?

unapred hvala!
[ karabaja666 @ 17.02.2012. 17:09 ] @
Citat:
Corisnik4: Ja bi samo da postavim podpitanje na ovu temu..

Ako znas mozda dali ima razlike ako imam putovnicu, a prijavljen sam u Srbiji?
Cuo sam da je to takoreci isto kao i Srb pasos, ali te gledaju i kao Hr drzavljanina, a opet sam prijavljen u Srb, i zbog toga je teze dobiti radnu ili bilo koju drugu vizu... je l to istina!?

unapred hvala!


Bez brige budi, ravnopravan si za Hr drzavljanima koji imaju prebivaliste tamo, svi uslovi za vize koji vaze za njih vaze i za tebe, sa tom razlikom da ces trebati dostaviti dodatnu dokumentaciju iz Srbije, zavisno od tipa vize.

Srecno.
[ miloshzorica @ 17.02.2012. 17:50 ] @
nista drugacije nego da imas adresu u ma kojoj drugoj zemlji

jedino sto moras prikupiti nesto papira iz SR i sto ides u ambasadu u
BG, ameri su striktni oko toga da vizu trazis tamo gde ti je adresa,
neovisno o drzavljanstvu



--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
[ bojan233 @ 28.02.2012. 22:13 ] @
Zanima me da li ima neka nasa organizacija u USA, kojoj bi se mogle obratiti osobe koje nemaju poznanstvo u USA, recimo u Chicagu, posto imam zavrsen masinski fakultet na nasim prostorima,pa sam planirao da probam da odem u USA i da li to predstavlja neku bolju mogucnost za odlazak u USA.
Da li mozda neko poznaje neke poslodavce sa nasih prostora sa kojim bi se moglo stupiti u kontakt. Hvala

[email protected]
[ neutralan @ 12.06.2012. 15:01 ] @
E ovako imam 24 godine i profesor tehnike i informatike. Imam sestru i brata u Kanadi i pomoci ce mi koliko mi je potrebno. Engleski mi je (na skali od 1 - 10) 8 mada cu ga popraviti jos. Radnog iskustva nemam ali znam inace da varim pa me interesuje da li bi bilo pametno raditi negde kao varioc i imati radno iskustvo od 1 - 2 pa aplicirati ali imati bodove na skolovanje i za posao koji je u sasvim nekoj trecoj struci (varioc npr)?
[ MimiKimi @ 06.10.2013. 20:19 ] @
Da probam da malo ozivim temu, tj da ponovim pitanje koje je Bojan postavio. Kako svi znamo da Srba ima najvise u Chicagu i NY, zanima me da li potoji neki poslodavac odande koji hoce da sponzorise radnu vizu Srbima. Ili advokatska kancelarija ili nesto trece. Ako ima neko ko je upoznat odavde ili sa lica mesta svejedno. Nasi ljudi odande hoce da pomognu kada si vec tamo, ali ima li neko ko bi bio raspolozen da udje u celu pricu zajedno sa dovodjenjem u USA. Naravno, svi znamo da takve usluge kostaju, verovatno dosta ali mora se poceti od nekud.
[ annnnnna @ 07.10.2013. 19:13 ] @
Mimi KImi

evo i ja zelim malo da ozivim temu...

koliko ja imam iskustva, jako je tesko da ti neko pomogne odande jer treba mnogo cimanja i para....zato je bolje da pronadjes nacin da odes sam.. ne samo da ti nasi mogu pomoci kad si tamo vec mozes da naletis i na amerikance koji ti zele pomoci...ali jedino tek kad odes tamo...
[ asus1 @ 17.01.2014. 09:56 ] @
@MimiKimi

@Annnnnna

Voleo bih i ja da oživim ovu temu ili da čujem konkretna iskutva

[ mihaleks @ 09.11.2014. 13:45 ] @
Cao ljudi. Procitah negde da u Kanadi u zavisnosti od provincije do provincije godisnji odmor traje 2-3 nedelje. Moze li neko malo nesto da napise o tome iz licnog iskustva i da li postoji na bilo koji nacin mogucnost da se dobije duzi godisnji odmor?
[ djura63 @ 01.01.2015. 14:08 ] @
Moja devojka ima kanadsko drzavljanstvo. Zanimaju me dve stvari, hoce li mi odobriti ulazak u Kanadu da bismo se tamo vencali i koliko vremena je potrebno za to ? Hvala na odgovorima i savetima. Srecna vam svima Nova godina.
[ Urke92 @ 16.11.2015. 10:20 ] @
Ja bi ti savetovao da ti zapalis za Kanadu, i da se tamo vencate, a kad to odradite, mislim da imas veliku sansu da dobijes papire na osnovu zene.