[ michea @ 04.06.2006. 16:17 ] @
Skinuo sam preko torenta neku muziku sa neta koja ima za extenziju .FLAC.. medjutim fajlove koje sam skinuo teski su oko 40mb! U pocetku sam mislio da se radi o spotovima ali izgleda da sam pogresio! Da li sam pogresio? Ako se radi o obicnoj muzicu tj. da nisu spotovi kako da to prebacim u mp3 formatu? Molim vas recite mi nesto vise o ovom FLAC formatu i kako mogu da ga pustim posto ga ni jedan plejer ne pusta!
HELP pLEASSEEEEE
[ Shon3i @ 04.06.2006. 22:42 ] @
FLAC je Free Lossless Audio Codec, znaci format koji ne gubi nista na kvalitetu a zauzima manje od nekompresovanog, inace FLAC koristi specificnu vrstu kompresije koja ne moze da pokvari kvalitet snimka. Inace FLAC zauzima u proseku 10-20mb manje od WAV formata a ima isti kvalitet kao WAV, FLAC je muzicki samo codec. ovde mozes naci FLAC 1.1.2 Paket sve sto ti je potrebno za enkodiranje/dekodiranje FLAC fajlova kao i plugin za Winamp tako da ces ove fajlove moci od sada da pustas i u winampu (ako ga koristis naravno), encoder ti verovatno nije potreban ali ako se odlucis da skladistis muziku u extra kvalitetu a da manje zauzima svakako je potreban, Dekoder dekodira FLAC fajlove u wav pa taj wav mozes da konvertujes u mp3/aac/ogg/wma itd, ali takodje mozes da odradis direktnu konverziju FLAC->mp3/mp4 preko foobar-a (odlican player/encoder).

[Ovu poruku je menjao Shon3i dana 05.06.2006. u 12:44 GMT+1]
[ calexx @ 05.06.2006. 11:32 ] @
Samo mala ispravka, FLAC ne zauzima u proseku 10-20MB manje od WAV formata već recimo oko 50% pošto se nikad ne zna koliki WAV može da bude.
[ Shon3i @ 05.06.2006. 11:43 ] @
Citat:
calexx: Samo mala ispravka, FLAC ne zauzima u proseku 10-20MB manje od WAV formata već recimo oko 50% pošto se nikad ne zna koliki WAV može da bude. ;)
Pa wav je od prilike 10mb po minuti za stereo snimak, tako da je skoro vrlo definisan. A za tih 50% bas nisam siguran jer ja sam uvek dobijao oko 15mb manje za najacu kompresiju.
[ calexx @ 05.06.2006. 12:47 ] @
Ama jeste wav definisan, mislim da je nešto preko 10MB po minutu, ali nije definisano koliki će da bude konkretan wav. Sad sam nešto radio i imam neke koji su preko 200MB mada mogu da zamislim koliki je wav od CD-a na kome je samo jedna numera. Ono 50% je procena, nisam do sada pravio u flac već u ape formatu i on je otprilike toliki.
[ Shon3i @ 05.06.2006. 13:20 ] @
Citat:
Ama jeste wav definisan, mislim da je nešto preko 10MB po minutu, ali nije definisano koliki će da bude konkretan wav. Sad sam nešto radio i imam neke koji su preko 200MB mada mogu da zamislim koliki je wav od CD-a na kome je samo jedna numera.
wav je wav i mora uvek da bude isti ako koristis PCM wav, bilo sa CD ili sta vec.

Citat:
Ono 50% je procena, nisam do sada pravio u flac već u ape formatu i on je otprilike toliki.
Mozda je ape bolji, nisam ga isprobavao.
[ calexx @ 05.06.2006. 13:55 ] @
Jel ti ovo mene sad malo ...? Jeste wav uvek isti po minutu ali nije isti wav sa muzikom od 2 minuta i wav koji traje 70 minuta.
Što se samih formata tiče, nije mi bitno pošto su oba lossless, tamo gde ih skupljam su češći ape formati a i alat za njih mi je nakako upotrebljiviji.
[ Shon3i @ 05.06.2006. 14:39 ] @
Citat:
Jel ti ovo mene sad malo ...? Jeste wav uvek isti po minutu ali nije isti wav sa muzikom od 2 minuta i wav koji traje 70 minuta.
Ma ne bre covece nisi se lepo izrazio, reako si da neznas koliko wav moze da bude ja sam te razumeo na zuzece (znajuci da ide odprilike 10MB po minuti) a ne na duzinu fajla.

Citat:
Što se samih formata tiče, nije mi bitno pošto su oba lossless, tamo gde ih skupljam su češći ape formati a i alat za njih mi je nakako upotrebljiviji.
Odakle si sikino enkoder za ape posto me sad mrzi da trazim inace me zanima da uporedim ape i flac cisto da vidim sta se vise isplati, mozda ape ima jacu kompresiju.
[ calexx @ 05.06.2006. 20:08 ] @
Ma nema veze. ;)
Za ape ideš na izvor, www.monkeysaudio.com i tamo imaš sve što je potrebno.
[ Shon3i @ 05.06.2006. 21:05 ] @
Citat:
calexx: Ma nema veze. ;)
Za ape ideš na izvor, www.monkeysaudio.com i tamo imaš sve što je potrebno.
Hvala
[ starisloven @ 05.06.2006. 22:10 ] @
E, mene interesuje da li je bolji flac ili ape ili neki drugi losless
format?
[ calexx @ 05.06.2006. 22:38 ] @
Pošto svi oni daju isti rezultat (zvuk identičan originalu), verovatno je razlika u tome koji lakše radi, koji možda radi brže ili ima veći stepen kompresije ili je lakši za korišćenje. Ja sam samo usput probao nekoliko, monkey's audio mi deluje najjednostavnije pa njega planiram da koristim. Verovatno je negde detaljnije objašnjeno sve ovo ali mislim da nećeš da pogrešiš sa bilo kojim od njih.
[ Shon3i @ 06.06.2006. 00:34 ] @
Citat:
Pošto svi oni daju isti rezultat (zvuk identičan originalu)
Lossless formati ne gube kvalitet znaci kvalitet je potpuno isti kao original jel da?

Citat:
starisloven: E, mene interesuje da li je bolji flac ili ape ili neki drugi losless
format?
Nisam probao jos APE probacu ga kasnije ali uzmi onaj koji ima veci stepen kompresije.
[ calexx @ 06.06.2006. 01:31 ] @
Ako uradiš dekompresiju spakovanog ape (ili bilo kog drugog lossless), dobije se wav identičan onome od koga je i nastao ape. Praktično kao da zipuješ pa raspakuješ taj wav. Zato se tako i zovu.
[ Daniel011 @ 06.06.2006. 02:56 ] @
Moj glas ide za ape. Osim što ima nešto bolju kompresiju nego flac, ape za razliku od flac-a čak čuva informaciju o dodatnim podacima unutar wav-a kao što su recimo markeri postavljeni pomoću SoundForge-a. Kada se takav wav, sa markerima, kompresuje u flac a zatim dekompresuje nazad u wav, gube se markeri, drugim rečima, ne dobija se identičan fajl originalnom (iako je audio-informacija unutar tog fajla identična originalnoj), a kod ape-a se pri kompresiji i dekompresiji uvek dobije fajl u svemu identičan originalnom.
[ Shon3i @ 06.06.2006. 10:53 ] @
Evo sad sam skino ape i izgleda da je bolji od flac-a jer ima veci stepen kompresije, ali zato pri pustanju opterecuje duplo vise procesor nego flac, ipak je flac zlatna sredina, izmedju ape-a i wavpacka
[ Daniel011 @ 06.06.2006. 12:30 ] @
Ne znam, kod mene pri puštanju sa Winamp-a i flac i ape podjednako opterećuju procesor, 10-13% (CPU je Duron 1200MHz).
[ calexx @ 06.06.2006. 13:23 ] @
To sam i ja primetio, izgleda da je ta kompresija malo komplikovana pa se procesor optereti ali mi je važnija ona druga strana priče, to je muzika bez gubitka i služi mi za čuvanje ili kao izvor za pravljenje kvalitetnih audio CD-a. Možda je foobar2000 tu bolji ali ne stižem da uporedim kako se ponaša u odnosu na (prastari) Winamp koji koristim. Od novog Winapa sam i odustao zato što ume da štucne kada još nešto radi.
[ Shon3i @ 06.06.2006. 14:07 ] @
Citat:
Daniel011: Ne znam, kod mene pri puštanju sa Winamp-a i flac i ape podjednako opterećuju procesor, 10-13% (CPU je Duron 1200MHz).
Kod mene ape prelazi preko 50% dok flac i ne oseca preko foobara medjutim u winampu ne prelazi 30% za ape a flac je tu negde kao foobar maximum 10%, mozda je ovaj foobarov plugin zeznut. inace masina p3 @ 750mhz
[ Daniel011 @ 06.06.2006. 16:57 ] @
Preporučio bih i output plugin za Winamp pomoću koga je moguće direktno iz Winamp-a, iz bilo kog formata koji Winamp podržava, konvertovati direktno u flac ili u ape.
[ starisloven @ 06.06.2006. 22:39 ] @
Ja o opterećenju procesora i ne razmišljam. U mene je Amd athlon 2800+ sa
Audigy 2zs zvučnom kartom, tako da to radi kao sat.