[ broker @ 06.06.2006. 10:01 ] @
Tema o karakteristikama, mogucnostima i nabavci GPS uredjaja imamo na pretek, ali, nesto slabo pricamo o tome kako e uredjaje koristimo.

S obzirom na cenu, tesko da neko GPS kupuje imidza radi, vec zato sto za njega ima neku konkretnu namenu.

Pa da cujemo, koliko vasi uredjaji opravdavaju svoju cenu?
[ ivcha1976 @ 06.06.2006. 21:30 ] @
Svaka cast za temu, odlicno!
Nekome sluzi za zezanje,a meni,obzirom da puno putujem,za navigaciju po nepoznatom terenu.Narocito mi je ok OZI sa mapom BGD,nije rutabilna,ali se,uz papirnu kartu,mozes savrseno snaci u kraju koji nedovoljno poznajes!TomTom mi je za navigaciju po Evropi bio desna ruka,a za Grcku sam koristio Destinator!Takodje,Navman City i Trip su fenomenalni za Euro destinacije!
[ katila @ 07.06.2006. 14:33 ] @
Ja sad sam kupio mali GPS na USB port, i cekam da stigne. Ocu da koristim na laptopu. Malo za navigaciju, malo za zezanje i malo za wardriving. To znacu da sednem u kola sa wireless karticom i gpsom i vozam se u grad pa posle vidim log koji AP gde je... :)
[ jjovanovic @ 08.06.2006. 07:35 ] @
Jos ga ne koristim ali razmisljam o nabavci GPS uredjaja koji bih koristio u prospekciji terena prilikom projektovanja puteva.
[ alazovic @ 09.06.2006. 16:23 ] @
Za šta mi služi:

- Kad izgubim pumpu na MTB vožnji - da se vratim i nađem je (sad je držim u torbi)!
- Kad mi se slomi brava za startovanje auta (pu,pu,pu, ne ponovilo se!), skinem celu kontrolnu tablu, upalim na šrafciger i idem u susedni grad da kupim novu bravu, ne strahujući se da li će saobraćajci da me kazne zbog eventualnog prekoračenja brzine :)
- Kad šetam po obali mora sa devojkom - da joj kažem u metar još kol'ko ima da se pešači :)))
- Da ne objašnjavam burazeru put do neke destinacije - dam mu GPS da stavi u auto i kazem mu samo da prati track do cilja.
- Kad se vratim sa neke bicikl ture - da vidim gde sam zapravo slikao koju sliku

To bi bili neobičniji vidovi korišćenja :)

Inače, na biciklu mi je redovan saputnik, a i u kolima, koristim ga čim krenem bilo gde van grada.
Svake godine ide sa mnom u Grčku na more, Solun i Halkidiki poznaje bolje od mene, a ove godine je potpuno spreman i za Olimp!

Pozdrav, L.A.
[ Flying_man @ 14.06.2006. 23:39 ] @
Koristim ga za letenje (paraglajding) Za verifikaciju zadatka na takmicenjima, a koristim ga i kad se ne takmicim. Koristim CompeGPS softver i dobar je za analizu leta. Moze da se baci track log i na Google Earth.
Koristim ga i u lovu i svakom odlasku u prirodu.
Evo jednog dogadjaja od pre 5 meseci:
U januaru ove godine bio sam sa drugom na letenje na planini Rtanj. KAd smo stigli do mesta odakle treba da poletimo, spustio se oblak. Malo smo nesavesno poleteli i nasli se u pravom problemu. Posto je on pozurio sa poletanjem, ja pojurim da ga stignem i ne podesim rutu do sletista (on nije ni imao GPS). Posle par minuta drzeci se grebena, nasao sam se nekih 200 m iznad poletista u takvoj magli da ni paraglajder iznad moje glave nisam jasno video. Poceo sam jednom rukom da petljam po uredjaju a drugom sam trazio greben koji nisam video. Za tren sam skrenuo sa kursa i nasao se par kilometara unazad od mesta na koje sam trebao da sletim. Normalno uleteo sam u sumu i zakacio se na drvo. Mucio sam se da skinem opremu sa drveta sto mi ni posle par sati nije uspelo. Resio sam da ostavim opremu i da krenem kuci a da se sutradan vratim sa drugom i da skinemo opremu. Ista situacija se i njemu desila. Tek kada sam krenuo skontao sam gde se nalazim, tjs uz pomoc GPS-a koji sam ukljucio kad sam krenuo. Teren na kom mi se to desilo poznajem dosta dobro ali sam krenuo u kontra pravcu i da nije bilo uredjaja dosta bih se napatio da se vratim, a vec je i mrak padao a bilo je i pola metra snega.
Zahvaljujuci uredjaju vratio sam se do auta i sutra uz pomoc par drugara, sekire i motorne testere skinuli smo opremu.