[ Max_Cavalera @ 08.06.2006. 21:12 ] @
Da li neko ima iskustva o kupovini preko sajta amazon.com ili uk{interesuje me teniska oprema}
unapred hvala!
[ Miroslav Cvejić @ 08.06.2006. 22:19 ] @
Možeš ti da naručiš bilo šta, oni će pristati da ti u Srbiju pošalju SAMO knjige, muzičke CDove i filmove (DVD i VHS). Ostalo nema šanse do daljnjeg. Čak ni softver.
[ tdjokic @ 09.06.2006. 01:51 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: Možeš ti da naručiš bilo šta, oni će pristati da ti u Srbiju pošalju SAMO knjige, muzičke CDove i filmove (DVD i VHS). Ostalo nema šanse do daljnjeg. Čak ni softver.

A kako su onda meni iz SAD poslali aluminijumske merdevine, dugacke skoro 2 metra? Da, postoji nacin, ali sam coveku o tom nacinu pisao na PP, jer se odnosi na odredjenu firmu, pa ne smem da je reklamiram. Uglavnom, postoji nacin. Naravno, troskovi nesto malo porastu, ali ako ti nesto treba to je jedini nacin. Sve je legalno i zvanicno.
[ Miroslav Cvejić @ 10.06.2006. 00:12 ] @
Hmmm, čini mi se da se tema zove "kupovina PREKO amazona" a ne kupovina preko trećeg lica/firme.
[ tdjokic @ 10.06.2006. 01:20 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: Hmmm, čini mi se da se tema zove "kupovina PREKO amazona" a ne kupovina preko trećeg lica/firme.

Da, ali posto preko amazona
Citat:
Ostalo nema šanse do daljnjeg.
ocigledno ne moze, onda da koristimo one mogucnosti koje postoje. Dakle, da se popravim: postoji mogucnost kupovine PREKO amazona, UZ POMOC zvanicne firme iz Beograda.

Meni su neke stvari koje sam tako nabavio, bas korisne i steta bi bilo da ih nisam nabavio samo zato sto nisam znao za tu firmu. A za nju sam prvi put cuo bas na ES-u.
[ Mister Big Time @ 10.06.2006. 05:25 ] @
@tdjokic:e-ducan?

Kao sto je M. Cvejic vec rekao Amazon salje u zemlju Srbiju samo DVD/CD drangulije, i knjige. Valjda misle treba ovde ljudima najvise obrazovanje i zabave/muzike. "Hleba i igara.." :>

Salu na stranu, na Amazon.com nas cak ni nema na listi, sto ce znaciti da ni CD-ove ne salju ovamo, ali Amazon.co.uk nas malo vise voli i salje gorepomenuto... i drzi nas na listi za razliku od velikog tate. :P

[ vladimirt @ 10.06.2006. 14:03 ] @
To da nas nema na listi država u koje zvanično šalju je tačno, ali da ne šalju, ipak nije.

Pre neki dan sam naručio knjigu i bez problema prilikom navođenja destinacije izabrao iz padajuće liste Serbia and Montenegro. Koliko mi se čini, postoji još uvek na istom mestu i Yugoslavia kao izbor.

Prekjuče (08.06.) sam dobio e-mail kome kažu da su knjigu poslali i da treba da je dobijem oko 5 jula.

Do sada (prethodne 3 godine) sam kupovao knjige preko engleskog Amazona, ali kako su tamo i knjige i poštarina skuplji, probam pre neki dan “pravi” Amazon i prijatno se iznenadim.

Jedina prednost engleskog Amazona je što knjige putuju samo desetak dana, obično nešto manje od dve nedelje, a jednom sam ih dobio, verovali ili ne, posle samo 6 dana. Naravno to se odnosi na “običnu” dostavu.

Međutim, kad se radi o poštarini, ono što na engleskom amazonu košta 8 funti, na američkom je 8$ (gotovo duplo niže).

Za oba važi da šalju samo knjige, CD, DVD.
[ vladimirt @ 10.06.2006. 14:12 ] @
Hteo bih nešto da kažem u vezi sa e-ducanom.

Mislim da navođenje mogućnosti kupovine preko njih ne bi trebalo smatrati reklamom (za naše prilike; pa i zato što nemaju konkurenciju). To je, po mom mišljenju, samo jedan od načina kupovine preko interneta.

Ako ne bismo tako gledali na stvari, onda bi i navođenje kupovine preko Amazona (ili Ebay-a, npr.) trebalo smatrati reklamom za Amazon (odnosno ebay).
[ tdjokic @ 10.06.2006. 16:34 ] @
Citat:
vladimirt: Ako ne bismo tako gledali na stvari, onda bi i navođenje kupovine preko Amazona (ili Ebay-a, npr.) trebalo smatrati reklamom za Amazon (odnosno ebay).

Izvinjavam se, jer je ovo malo off topic, ali mene su jednom ovde bas lepo izgrdili oko spominjanja neke firme i sad cvikam bilo koga da spomenem. A vidim da se recimo jedan radioklub hladno spominje, mnogo puta. Bilo je cak naglaseno da se firma ne sme spominjati ni u negativnom svetlu, jer je i to mozda namerno itd.

Ja takodje stojim na stanovistu da je i spominjanje Intela i AMD-a fakticki reklama, ali su me i tu izgrdili i sad cutim, sta cu. Ideja je, od prilike, da ako kazes Zastava je bolja od Mercedesa, to je informacija, a ako kazes "kupite Zastavu kod Pere Perica" onda je to reklama. Tako nekako.
[ trabl @ 01.10.2006. 17:06 ] @
Evo malo da razradimo ovu temu...
Interesuje me da li je se nesto promenilo u vezi amazona.com i slanja stvari u Srbiju?!
Da li je neko nešto naručivao? Hmm...

Naručio bih neki kožni novčanik i torbicu za iPod,da li to može (sumljam)?!


Tane
Cheers
[ tdjokic @ 01.10.2006. 18:47 ] @
Citat:
trabl: Evo malo da razradimo ovu temu...
Interesuje me da li je se nesto promenilo u vezi amazona.com i slanja stvari u Srbiju?!
Da li je neko nešto naručivao? Hmm...

Da, promenilo se: PayPal nas je otkacio (vidi temu, ono "Da li se neko prijavi na PPal") a carini se sve od vrednosti 20 e nagore, mada neujednaceno. Sretna kupovina....
[ bslijepcevic @ 02.10.2006. 17:23 ] @
Cerini se bez obzira na sadrzaj posiljke ili samo tehnika?
[ trabl @ 02.10.2006. 18:12 ] @
>
Koliko sam ja upoznat carini se sve PREKO 20e vrednosti!
[ ares_qui @ 10.11.2009. 15:44 ] @
Imam jedno pitanje...

Da li iz Srbije mogu da se naruče muzički diskovi sa amazon.de?

Hvala
Pozdrav
[ Kosava @ 04.09.2010. 17:05 ] @
Kakva je situacija danas sa amazonom, dal se i dalje samo mogu poručiti knjige i cd/dvd ? i ako naručim neku igricu koja je skuplja jel se plaća nešto dodatno poštarina ili nešto npr. ovaj nov COD black ops
[ tdjokic @ 04.09.2010. 19:08 ] @
http://www.amazon.com/gp/help/..._nav?ie=UTF8&nodeId=468520

Restrictions

The following items can be shipped to almost all destinations outside the U.S.:

* books*
* DVDs
* music
* VHS videos

Additionally, some consumer electronics, health and personal care, home and garden, jewelry, pet supplies, shoes, software, sporting goods, tools, video games, and watches can be shipped to the following countries:

Australia, Austria, Belgium, Brazil, Canada, Chile, Czech Republic, Denmark, Finland, France, Germany, Hong Kong, Hungary, India, Ireland, Italy, Japan, Luxembourg, Malaysia, Mexico, Netherlands, New Zealand, Norway, Philippines, Portugal, Poland, Saudi Arabia, Singapore, South Africa, Spain, Sweden, Switzerland, Taiwan, Thailand, United Arab Emirates, United Kingdom

Visit our Amazon Global Program store to browse products that are available for shipping to these destinations.
[ Goran Rakić @ 04.09.2010. 19:42 ] @
Zar igricu ne možeš da kupiš elektronski, uz preuzimanje preko Interneta, bez troškova slanja, carine?
[ Kosava @ 04.09.2010. 20:40 ] @
Pokušao sam druge igrice da uzmem preko Amazona ali traži Visa karticu za to, a ona na koju ja ciljam neće biti preko Amazona nego preko Stema tako da preko Amazona mogu uzet samo DVD izdanje,Što se plaćanja tiče ja imam samo vaučer (mturk) malo mi je ovo konfuzno koliko sam video sam diskove za muziku mogu preko tog vaučera da uzmem , zatim sam pokušao sa Amazon music store koji prodaju muziku online da kupim neke albume ali neda, jer opcija nije dostupna izvan USA, a hteo sam neke albume od domaćih izvođača da kupim baš apsurd...ko onda kupuje tamo pesme od naših izvođača čisto sumnjam da amerikanci kupuju...
[ kalb @ 06.09.2010. 06:28 ] @
Eche un vistazo a tu blog, tu estilo de escritura, escribiendo los conocimientos y la potenciación del papel de estudio. Al mismo tiempo también compartir feliz.
-------------------------------------------------------------------
true religion/true religion shoes
[ bradbarron @ 09.09.2010. 17:22 ] @
Jedno pitanje kupio bih knjigu preko amazona kosta 17 dolara, koliko bi konacno odkostala sa isporukom i ostalim taksama? Unapred hvala
[ Alatariel @ 09.09.2010. 18:36 ] @
bradbarron, pusti amazon za knjige. bookdepository. co. uk (ubi spaceove samo) ti salje knjigu postom, bez shipping-a pa te izadje mnogo jeftinije tj. najcesce samo cena knjige. Meni je stiglo 10tak samo ovog leta i nista nisam dodatno platila. Za Amazon mozes da prodjes kao moja ortakinja - 18E knjiga pa na nju 76 carina plus spedicija ovde.
[ Goran Rakić @ 09.09.2010. 18:52 ] @

Hvala za link. Ja sam poručivao sa http://aphrohead.com takođe dostavljaju regularnom poštom.
[ Marco87 @ 13.09.2010. 23:27 ] @
Kupujem knjige i sa Amazon.com i sa Amazon.co.uk, nikad nisam platio nesto mnogo vise od cene knjige.
Jeftinije je uzimati iz UK-a. posto nema carine, mada je i iz USA carina par dolara na knjigu od 30ak(bar je meni tako uvek bilo).

U oba slucaja stizu obicnom postom, naravno ako ne izaberes priority shipping.
[ djvaso @ 07.02.2011. 22:33 ] @
Izgleda da smo završili i sa kupovinom običnih diskova preko amazon.com. Htio sam da naručim dva standardna Blu-rey-a, dakle ništa teško i/ili kabasto, i sistem mi za svaku stavku dodaje po 6 dolara kao za "surcharge for heavy or bulky media" tako da poštarina izađe 3,99+2x2,49+2x6,00=20,97. Isti artikli sa iskorukom u Francuskoj imaju uobičajenu poštarinu. Kontaktirao sam ih ali daju neke neodređene odgovore.
[ tdjokic @ 08.02.2011. 01:14 ] @
Citat:
djvaso: Izgleda da smo završili i sa kupovinom običnih diskova preko amazon.com.
Nemam iskustvo sa konkretnim artiklom ali tamo kupujem svasta nesto, neke sitnice od hardvera, neke pomocne stvari za domacinstvo, neku hranu itd. i moras da imas u vidu da je za neke stvari besplatna dostava a za druge opet relativno visoka, i to unutar same Amerike. Primer, kesica kvasca 0,5 $ a prevoz unutar Amerike nesto reda 6 dolara = najskuplji kvasac na svetu ali i u tome postoji kvaka - taj prevoz kosta toliko i za 1 kesicu i za kolicinu do neke granice, mozda 20 kesica, i tek ako porucis 21 kesicu postarina prelazi u sledeci visi razred.

Ukratko, postarina je tamo veoma zamrsena. A ima i raznih opcija - ono ekspresno, preporuceno, po zemlji, po vazduhu itd.

Evo nesto sto mi je prvo palo pod ruku: The Sound of Music (Three-Disc 45th Anniversary Blu-ray/DVD Combo in Blu-ray Packaging) (1965), Price: $20.49 & eligible for FREE Super Saver Shipping on orders over $25. Details - e ova zadnja rec "Details" skriva svasta .... Mozda i jesu promenili nesto u vezi slanja u inostranstvo a mozda si naisao samo na takve naslove koje ne salju.
[ lordbaal @ 07.09.2011. 13:31 ] @
Da li je neko naručivao nešto preko Amazona, a da mu stigne u hotel u USA. Interesuje me konkretno, da li je moguće da osoblje hotela preuzme pošiljku (ovo mi deluje pomalo nategnuto) ili bih ja morao da budem tamo kada pošiljka stigne?
[ twiddle @ 07.09.2011. 14:07 ] @
Moguće je. Kod podataka o isporuci navedi tačnu adresu hotela, ime osobe na koju se soba vodi i broj sobe. Korisno bi bilo da najaviš na recepciji da će stići paket, mada u mom slučaju to nije bilo neophodno... Naravno, samo će osoba na koju se soba vodi moći da pokupi paket.

Pozdrav,
Sloba
[ jerryrain @ 02.12.2011. 13:30 ] @
koliko sam ja procitao USPS im je najneomiljenija opcijai traze neki posebni formular za USPS
[ tdjokic @ 02.12.2011. 14:11 ] @
Citat:
Brain raider: Jeftiniji su od konkurencije a salju i USPS-om
Sa kojom konkurencijom si poredio? Ja vec 2 godine kupujem robu preko posrednika www.forwardit.us cija je provizija 9,9 dolara po sajtu sa koga kupujes, sto je jedna od najjeftinijih ponuda ako ne i najjeftinija. Znaci kupujes sa amazona 1 artikal ili 2 ili 25, provizija je za sve te artikle ukupno 9,9 dolara. Posaljes mu spisak, on ti kupi i posalje, i za taj svoj rad uzme 9,9 dolara. Salje kako ti hoces, USPS ili koju hoces kurirsku sluzbu.


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 06.12.2011. u 20:30 GMT+1]
[ mr. ako @ 02.12.2011. 14:13 ] @

Postoji dosta takvih i slicnih servisa:

http://www.myus.com/
http://www.my-uk-mail.co.uk/
http://www.shipito.com/
http://forwardit.us/


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 06.12.2011. u 20:29 GMT+1]
[ OTG @ 05.01.2012. 11:24 ] @
Citat:
tdjokic: Sa kojom konkurencijom si poredio? Ja vec 2 godine kupujem robu preko posrednika www.forwardit.us cija je provizija 9,9 dolara po sajtu sa koga kupujes, sto je jedna od najjeftinijih ponuda ako ne i najjeftinija. Znaci kupujes sa amazona 1 artikal ili 2 ili 25, provizija je za sve te artikle ukupno 9,9 dolara. Posaljes mu spisak, on ti kupi i posalje, i za taj svoj rad uzme 9,9 dolara. Salje kako ti hoces, USPS ili koju hoces kurirsku sluzbu.


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 06.12.2011. u 20:30 GMT+1]


A da li nasi carine tako poslatu robu? Mislim konkretno na elektroniku (Ipod), ali i na ostale proizvode. Kakva su tvoja iskustva i da li bi mozda bilo uputno da se napomene posredniku (forwardit) da ne salju i racun? Hvala
[ tdjokic @ 05.01.2012. 12:21 ] @
Citat:
OTG: A da li nasi carine tako poslatu robu? Mislim konkretno na elektroniku (Ipod), ali i na ostale proizvode. Kakva su tvoja iskustva i da li bi mozda bilo uputno da se napomene posredniku (forwardit) da ne salju i racun? Hvala
Nista ne vredi. Bas doticni samoinicijativno pise neke bezvezne cene i do skoro je pisao na paket fizicko ime i prezime i adresu, to mu je ono kao da mi on salje poklon. Od skoro (za malo da mi promakne) pise neka kao firma, ali nebitno. Ne znam kakav racun ispostavlja recimo amazon.com, koji je moj glavni dobavljac i sta bi to znacilo nasoj carini, ali onaj moj posrednik to nikad ne salje.

Imas 2 mogucnosti - prva je, da carinik sam odluci da te ne ocarini i gotovo, platis par stotina dinara za dovoz paketa na adresu i gotovo. Druga je, da te ocarini. Onda sedne za kompjuter i u cent nadje cenu koju sam ja platio. Postarina je naznacena na paketu, to se ne moze sakriti. Sabere cenu sa sajta + troskove prevoza, to je osnovica za carinjenje, primeni odredjene clanove zakona, sve jednostavno, brzo i vrlo bolno i kraj price. Imaju formular za to, samo ubaci brojke, klik na Print i to dobijes uz paket.

Pre godinu, dve smo ovde imali diskusiju sa jednom clanom ES o tome sta je prava ili zvanicna cena ili ne znam sta je on u sustini hteo da kaze. U toku te diskusije on je potegao argument da recimo ako neko kupuje na ebay onda je veoma tesko dokazati da ti nisi od Pere Perica kupio stampac za 30 dolara i da se zato "suzbija kupovina fizickim licima" sto se meni cini apsurdno. Postoji zakon. Fizicko lice ili moze da kupuje ili ne. Ako zakon dozvoljava, onda moze. Sta je zvanicna cena. Ako zakon zahteva neke formalne racune i slicno, onda nema problema - moraju biti unutra, a ja evo kupujem vec 3 - 4 godine kojesta i ni jedan racun nemam.

Znaci, po svemu sudeci, zakon dozvoljava (ili gleda kroz prste) kupovinu fizickim licima bez racuna. I ako je vec tako, onda zakon priznaje kao zvanicnu cenu najnizu cenu sa Interneta, jer je logicno da niko nije lud da kupuje istu stvar kod skupljeg prodavca.

Ovo moje talasanje podrzava praksa. Nisam pravnik, tako da nemam blage veze da li se to uklapa u pojmove zvanicna cena ili bilo sta slicno, ali funkcionise bas tako.
[ valerijan @ 05.01.2012. 19:11 ] @
Ja sam mnogo puta kupovao, baš putem Amazona (UK), a samo jednom su DOBRO ocarinili paket...otprilike polovina cene (oko 1500rsd).
Nekoliko Nedelja sam se lečio...ali mislim da je vrednost paketa bila preko dozvoljene (one koja ne podleže carini).

Uglavnom se sa Prodavcem (sa drugih sajtova) dogovorim da smanji cenu na pošiljci, ali je to sa samim Amazonom nemoguće.

Pokušavao sam par puta da kupim od Amazon privatnih Prodavaca, ali mi to nikada nije uspelo.

A Amazon podrška me je uredno (kao ne znamo Mi...pokušajte) stimulisala da pitam Prodavce da mi proda/pošalje predmet.

To dogovaranje i pokušaji traju par dana, a onda kao svi shvate da je nemoguće...a Amazonci pošalju poruku: kupite nešto slično od nas, pogledajte koliko zanimljivih predmeta imamo.

U pravilniku lepo piše da je Srbija van te priče.
[ tdjokic @ 05.01.2012. 20:13 ] @
Citat:
valerijan: Ja sam mnogo puta kupovao, baš putem Amazona (UK),
Sa njima nemam iskustava, govorim skoro 100% o SAD amazonu. Kupovina ide preko posrednika, vrednost je relativno velika. NEMA pravila za carinjenje. Mozda teoriski, ali u praksi pustaju neke vece i skuplje pakete a onda me oderu na nekom maleckom. I ponavljam - smanjivanje vrednosti ti nista ne vredi jer oni nadju sami cene, bas one prave i ne obaziru se na onu zvrljotinu na pratecem listu.
[ OTG @ 07.01.2012. 10:27 ] @
Hvala na iscrpnim odgovorima.
Kao i uvek, kod nas se sve svodi na srecu.. Cisto da spomenem da sam ja imao izuzetno neprijatno iskustvo, jer su hteli da carine JEDNU KNJIGU, u kojoj sam ja i koautor jednog rada i koja mi je poslata kao autorski primerak!! Eto stimulisanja prosperiteta srpske nauke!
Elem, porucio sam preko www.forwardit.us, ali mi se ne javljaju vec dva dana. Mislio sam da ce to ici brze (ili je to mozda normalno "prolazno vreme"?), posto vidim da su inace ljudi veoma zadovoljni sa njima.
[ valerijan @ 07.01.2012. 11:55 ] @
Citat:
Kao i uvek, kod nas se sve svodi na srecu.. Cisto da spomenem da sam ja imao izuzetno neprijatno iskustvo, jer su hteli da carine JEDNU KNJIGU, u kojoj sam ja i koautor jednog rada i koja mi je poslata kao autorski primerak!! Eto stimulisanja prosperiteta srpske nauke!


@OTG

...ali zato je sva potrebna literatura i propratna Audio podloga, nephodna za podsticanje (i proizvodnju) odgovarajućeg sklopa misaonog aparata,
lako dostupna u svakom Kiosku...
[ tdjokic @ 07.01.2012. 14:20 ] @
Citat:
OTG: Elem, porucio sam preko www.forwardit.us, ali mi se ne javljaju vec dva dana.
Budu neke pauze ali ne prevelike. Vikendom obicno ne rade. Ako si porucio onda oni prvo pogledaju stanje na sajtu, pa ti se naknadno jave. Sad oko ovih praznika je bilo nekih smanjenja aktivnosti, pisalo je na njivom sajtu ili facebooku, ne secam se tacno. Meni je nocas odgovorio na neki moj mejl.
[ Sloba70 @ 08.01.2012. 18:48 ] @
Pozdrav,
molim vas ako neko moze da mi pomogne kako da porucim robu sa nemackog ili italijanskog amazona? Sta god da odaberem od robe, nakon popunjavanja adrese, posto kliknem na send, izadje poruka da ne salju na tu adresu. Ne razumem zasto se Srbija nalazi u padajucem meniju za odabir drzave ako ne salju ka nama?
Da li postoji u Italiji ili Nemackoj neki sajt kao ovaj u Americi http://forwardit.us/ ?

Unapred hvala!

Sloba
[ shoplifter @ 17.01.2012. 11:48 ] @
Mene zanima sledeće - hoću da naručim preko amazona futorlu za mobilni (nema ih kod nas za ovaj model) koja sa sve shippingom u konačnom obračunu košta 15 $. Ona se na amazonu vodi u potkategoriji elektonike. Ako na pakovanju piše da je u pitanju elektornska roba, da li automatski podiže carinu, i da li se isto carini (tj. ne carini) kada kupite knjigu od 16 $ i kada se kupi neki el. uređaj te cene?
[ tdjokic @ 17.01.2012. 14:17 ] @
Citat:
shoplifter: Mene zanima sledeće - hoću da naručim preko amazona futorlu za mobilni (nema ih kod nas za ovaj model) koja sa sve shippingom u konačnom obračunu košta 15 $. Ona se na amazonu vodi u potkategoriji elektonike.
Mislim da to amazon ne salje ovamo, samo ono malo - CD, DVD i knjige valjda, ne znam. Ako hoces bas sa amazona, onda bi morao da se obratis nekom posredniku. Verovatno to ima i na nekim sajtovima koji salju ovamo, nagadjam.


Citat:
Ako na pakovanju piše da je u pitanju elektornska roba, da li automatski podiže carinu, i da li se isto carini (tj. ne carini) kada kupite knjigu od 16 $ i kada se kupi neki el. uređaj te cene?
Carina to otvara, nema veze sta pise na pakovanju. Moj posrednik pise svasta na pakete, bez veze, hoce da mi pomogne pa kao smanjuje cenu i do skoro je imao adresu bas kao fizicko lice, ali to carina ne ferma. Ocigledno okrenu Internet i nadju cene mojih stvari unutra u cent i onda to uzmu za osnovicu za carinjenje i lepo me oderu. Onaj napise "Mesovita roba, 40 dolara" a unutra nekoliko pozicija i cena sa sajta dosta veca i oni to sve lepo nadju za minut, dva i nema vise sta da se prica.

Ja ne znam koja kategorija robe ima vecu ili manju carinu, ali cim oni fizicki dodju do toga - pregledom paketa, onda im je lako da to so dobijas uvrste gde spada po zakonu, to je vec rutinska stvar. Bitno je da pregledaju, posle im je lako da urade sta treba i sta hoce.
[ StaX @ 17.01.2012. 14:34 ] @
Citat:
shoplifter: Mene zanima sledeće - hoću da naručim preko amazona futorlu za mobilni (nema ih kod nas za ovaj model) koja sa sve shippingom u konačnom obračunu košta 15 $. Ona se na amazonu vodi u potkategoriji elektonike. Ako na pakovanju piše da je u pitanju elektornska roba, da li automatski podiže carinu, i da li se isto carini (tj. ne carini) kada kupite knjigu od 16 $ i kada se kupi neki el. uređaj te cene?


Nema veze sta pise, roba vrednosti do 50€ se ne carini. Ja sam narucivao neke elektronske stvarcice i nije bilo problema, otvore na carini, pogledaju, zatvore i stiglo mi je sve bez problema.
Naravno ako je u pitanju komad, dva...
[ Sc0rp10 @ 21.02.2012. 22:32 ] @
Planiram da kupim jedan Casio sat sa amazona.Do sada sam kupovao sa dealextreme-a, ebay-a (dok sam bio u EU i ne sa svojom karticom) i jos nekim sajtovima, ali sa amazonom nemam iskustva.Konkretno recimo da bih kupio ovaj sat:

http://www.amazon.com/Casio-AM...&qid=1329856880&sr=1-4

Malo mi je komfuzan njihov sajt, nije mi jasno sta im ovo znaci:
"eligible for FREE Two-Day Shipping with Amazon Prime. Complete your free trial sign up at checkout. "
Jel to internacionalni shipping ili samo u okviru USA?

ili eventualno ovaj sat

http://www.amazon.com/Casio-EF.../B005CAGU52/ref=pd_sbs_watch_1

na kom nema taj amazon prime shipping nego normalna cena, da li je ta cena takodje za USA?

I naravno jel vazi kao i za svaki sajt ono u vezi carine, ako ne prelazi 70e zajedno sa shippingom ne carini se?
[ tdjokic @ 21.02.2012. 22:51 ] @
Amazon ne salje ovamo nista osim CD, DVD, knjige, tako nesto. Sad gledam sajt http://www.amazon.com/gp/help/...tml?nodeId=596194&#country i ne znam sta da kazem, izgleda da se nesto promenilo ali je meni problem da sam kupujem jer kupujem nekad vise raznih stvari i ne bih se snasao, tako da mi to ne znaci nista. U ovom spisku se spominje svasta, i velike stvari i bas razno.

A sta znace pojedine opcije tamo je zaista tesko otkriti, imaju puno toga, trebalo bi dobro studirati sve to i znati jezik.
[ tdjokic @ 21.02.2012. 22:56 ] @
Citat:
StaX: Nema veze sta pise, roba vrednosti do 50€ se ne carini. Ja sam narucivao neke elektronske stvarcice i nije bilo problema, otvore na carini, pogledaju, zatvore i stiglo mi je sve bez problema.
Naravno ako je u pitanju komad, dva...
Molim te za objasnjenje, ako si prisutan. Da li si ti to kupovao sa amazon.com? Da li neko ima iskustva, da li su promenili politiku slanja ovamo? Ovo sto ti spominjes je vise od onoga CD, DVD, knjige, video kasete.
[ Sc0rp10 @ 21.02.2012. 22:59 ] @
Da, upoznat sam sa tim da su pre (mozda i dalje to vazi) slali samo DVD i knjige, ali kao sto si spomenuo zanima me da li se sta promenilo odnosno da li je povecan asortiman stvari koje se salju ka Srbiji.Meni bi opet odgovaralo jer ja bih kupio samo sat i nista vise, a ovde takav isti sat kosta bukvalno duplo skuplje.

Citat:
Molim te za objasnjenje, ako si prisutan. Da li si ti to kupovao sa amazon.com? Da li neko ima iskustva, da li su promenili politiku slanja ovamo? Ovo sto ti spominjes je vise od onoga CD, DVD, knjige, video kasete.


E upravo i mene ovo zanima, zato sam i postavio pitanje.
[ djvaso @ 23.02.2012. 13:01 ] @
Ovo je vrlo prosto provjeriti. Ne šalju sat ovamo, slanje u neku od zemalja Zapadne Evrope je oko 36 dolara.
[ tdjokic @ 23.02.2012. 13:39 ] @
Citat:
djvaso: Ovo je vrlo prosto provjeriti. Ne šalju sat ovamo, slanje u neku od zemalja Zapadne Evrope je oko 36 dolara.
Kako prosto? Na sajtu http://www.amazon.com/gp/help/...tml?nodeId=596194&#country pise ovo

Priority Courier Shipping Rates to Europe

* When will my order arrive?

Product Category Per Shipment Per Item
Books $21.99 $8.99
Software, Video Games, CDs, Music Cassettes, Vinyl, and DVD $21.99 $2.99
VHS videotapes, Jewelry, Watches, Clothing Items, Shoes, Baby $29.99 $5.99*
Computers, Electronics $29.99 $2.99/lb
Automotive, Home, Personal Care, Kitchen, Outdoor Living, Sports, Tools, Toys $29.99 $5.99/lb
Kindle or Kindle Accessories $14.99 $5.99
Any combination of the above items Highest applicable per-shipment charge As above

* Additional shipping and handling charges apply to media items of unusual size or weight. Learn more.


a kad se klikne na * When will my order arrive? dobije se tabela gde su i Srbija i ostale zemlje iz regiona? Tabelu sam preneo Copy&Paste pa nije bas jasna ali sustina je u tome da su tu navedeni svi artikli koje amazon prodaje a posle je navedeno da to stize u Srbiju prema ovoj drugoj tabeli "When will my order arrive?". Ja i dalje ne razumem.

Naravno, ovde se spominje Courier Shipping sto je za nas odavde dodatni trosak, ali trenutno govorimo o principu, ne toliko o trosku. Jer ako se salje Courier Shippingom onda je verovatno jeftinije kupiti preko posrednika pa da ti robu posalje obicnom postom.
[ Sc0rp10 @ 23.02.2012. 22:45 ] @
Citat:
djvaso: Ovo je vrlo prosto provjeriti. Ne šalju sat ovamo, slanje u neku od zemalja Zapadne Evrope je oko 36 dolara.



Prosto je ako svaki sat posebno ides add to cart pa na adresu onda probas i kaze da ne moze, ali to je daleko od prostog ako imas u obzir veliki broj satova, a ogranicen si shippingom.Ili eventualno da gledas "International shipping available" koje se ponekad ne pojavljuje iako salju internacionalno i obrnuto stave, a ne salju.


Anyway posle nekoliko razmenjenih mejlova sa Customer Service centrom receno mi je da vecina prodavaca ne salje satove "due to Warranty and legal restrictions".Mada sam naleteo na jednog lika iz customer service-a (inace skoro stalno vam odgovaraju drugi zaposleni koji imaju uvid u ono sta su vec rekle njihove kolege) koji je hteo da mi posalje sat koji ja izaberem, ali uz to da se odreknem garancije, na sta bih i pristao, ali je nazalost shipping bio skoro kao i cena sata, tako da su zajedno prelazili limit za carinjenje kod nas pa sam odustao.Tako da za sada nista od kupovine sa amazona.
[ 6trox @ 24.02.2012. 09:13 ] @
Imam jedno pitanje -> uskoro cu izvaditi virtuon karticu iz Rajfajzen banke i narucicu nekoliko artikla (uglavnom garderoba) i poslace kod ortaka iz USA.

Ukoliko on napravi nekoliko paketa, gde vrednost ne bi prelazila 80 eura (toliko sam cuo da je granica da se ne bi carinilo) i posalje sve to u Beograd, sta mislite -> da li ce biti carinjeno zbog kolicine paketa ili ce samo gledati vrednost tog paketa i pustice ga bez carine, zato sto ne prelazi tu vrednost?

Ako sam pogresno informisan -> koja je granica koju ne carine (da li se racuna vrednost + shipping) ili sve to zavisi od carinika i njegove volje, tako da vrednost ne igra glavnu ulogu?

[ djvaso @ 25.02.2012. 23:26 ] @
Ulogujes se na nalog na Amazonu i odeš na proizvod koji te zanima. Onda za sve što nije knjiga, DVD i sl. stoje za ove naše zemlje:
"We are not able to ship this item to your default shipping address."
[ tdjokic @ 26.02.2012. 10:27 ] @
Citat:
djvaso: Ulogujes se na nalog na Amazonu i odeš na proizvod koji te zanima. Onda za sve što nije knjiga, DVD i sl. stoje za ove naše zemlje:
"We are not able to ship this item to your default shipping address."
Na ebay se to vidi i bez logovanja. Amazon ima mali milion nekih opcija, samo mi jos treba da se dodatno moram i logovati. A pokusao sam da resim jedan problem i - nisu uspeli da mi dadu pravi odgovor. Znaci, komplikacija nije garancija zadovoljavajuceg poslovanja za korisnika.

Radi se o onome sto amazon na sajtu navodi i artikle koje sam prodaje, direktno, i artikle koje prodaju neki drugi prodavci, valjda zbog obogacivanja asortimana. Buduci da robu kupujem preko posrednika, a on mi racuna proviziju po 1 sajtu, cim moram nesto da kupujem sa 2 ili vise sajtova odmah placam dve ili vise provizija. Zato biram prvenstveno artikle koji su mogu kupiti direktno sa amazona. Na spisku prodavaca izaberem amazon i trazim ono sto me zanima.

E, ali postoji jos jedna vrsta prodavaca - oni koji su iznajmili magacine od amazona pa je roba fizicki vec kod amazona i njemu nije problem da i tu robu prodaju direktno, ali se to nigde ne moze izbrati, za tu vrstu prodaje ne postoji pretraga / Search i tako mi neki artikli promaknu. Za tu vrstu artikala mi posrednik ne naplacuje dodatnu proviziju jer amazon odradjuje kupovinu sa tog drugog sajta.

[ consigliere43 @ 27.02.2012. 17:02 ] @
nov sam na forumu, da li na kraju postoji mogucnost da se posalju patike sa amazon.com konkretno http://www.amazon.com/gp/produ...p=470938631&pf_rd_i=507846 ??? u opcijama ima srbija i pise za kolko dana stize, jedino ne mogu da provalim na cega se to odnosi?! izasle bi sa shipingom oko 150e, ovde kod nas miskovic trazi 200e i jos nudi samo 1 crnu deja vu boju koja je smorila...
[ tdjokic @ 27.02.2012. 18:39 ] @
Citat:
consigliere43: izasle bi sa shipingom oko 150e, ovde kod nas miskovic trazi 200e i jos nudi samo 1 crnu deja vu boju koja je smorila...
A sta mislis koliko ce ti uzeti carina na tih 150e, jer ce za carinsku osnovicu uzeti i vrednost robe i vrednost transporta? Doci ce ti skuplje nego kod Miskovica, moja procena.
[ bakara @ 27.02.2012. 19:22 ] @
Citat:
consigliere43: nov sam na forumu, da li na kraju postoji mogucnost da se posalju patike sa amazon.com konkretno http://www.amazon.com/gp/produ...p=470938631&pf_rd_i=507846 ??? u opcijama ima srbija i pise za kolko dana stize, jedino ne mogu da provalim na cega se to odnosi?! izasle bi sa shipingom oko 150e, ovde kod nas miskovic trazi 200e i jos nudi samo 1 crnu deja vu boju koja je smorila...

Ne postoji mogucnost da se naruce patike...

Evo ja sam pokusao posto imam nalog, stavio u korpu izabrao Srbiju i sve uredno popunio, i kada sam trebao da platim izbaci ovo:



[ djvaso @ 28.02.2012. 10:47 ] @
Za ove patike Montenegro prolazi, isporuka isključivo ekspresna i to 49 dolara?!
Update: a bogami i Serbia!

[ tdjokic @ 28.02.2012. 14:06 ] @
Znaci sad imamo jos zanimljiviju situaciju - ako uplati neko iz ne-Srbije, onda patike mogu da se posalju u Srbiju, a ako neko iz Srbije hoce da kupi, onda ne salju ovamo? Cudno mi je ono sto pise pod "Slanje u Evropu" gde je izlistana razna roba i razne zemlje, ukljucujuci i Srbiju, sta im onda ta tabela uopste znaci? Obicno su takvi sajtovi precizni, imaju spisak izuzeca i slicno, ali ovo su nesto zamutili. Slagao bih, ako bih rekao da je tako bilo i ranije, ne secam se kako je bilo.
[ djvaso @ 28.02.2012. 14:36 ] @
Ja mislim da su kod bakare druge patike, konacno, drugi je prodavac.
[ bakara @ 28.02.2012. 15:51 ] @
Citat:
djvaso: Ja mislim da su kod bakare druge patike, konacno, drugi je prodavac.
\
da druge su patike, ja sam gledao nesto drugo
[ tdjokic @ 28.02.2012. 15:53 ] @
Ako je drugi prodavac, znaci da su i jedne i druge patike sa eksternog sajta. Ja kupujem uglavnom robu koju prodaje direktno amazon.com i za njega me zanima. Ovi eksterni su takodje u redu ali u ovom momentu mene najvise zanima amazon, a verujem i ostale koji pitaju "Mogu li kupiti ... sa amazon.com?" tj. da li ce mu stici u Srbiju.
[ bakara @ 28.02.2012. 16:16 ] @
Citat:
tdjokic:"Mogu li kupiti ... sa amazon.com?" tj. da li ce mu stici u Srbiju.

Da, definitivno od ovog moze, shiping je 49$, znaci neka od kurirskih sluzbi.

[ tdjokic @ 28.02.2012. 17:51 ] @
Ne razumemo se. Ima li ovde neko prisutan koji je kupio nesto od amazon.com a da to nije CD/DVD pa da mu je doslo ovamo, pri cemu uz taj proizvod MORA DA PISE SLEDECE:

Ships from and sold by Amazon.com.

Recimo bas patike ili nesto slicno.

To mene zanima. Da li amazon salje ovamo, ne da li neki drugi sajt salje. A ako je kurirska sluzba onda su troskovi dodatno veci za ono sto treba dati spediteru ovde.
[ elle22 @ 19.04.2012. 16:48 ] @

dakle intresuje me kupovina preko knjizara.com samo sto ja hocu da mi oni naruce knjigu sa amazona posto nemam karticu i to..pa me zanima koliki su troskovi u tom slucaju ako je neko tako narucivao.
[ anon157690 @ 10.05.2012. 00:36 ] @
Ja sam danas proveo par sati pokušavajući da pronađem Sanyo limited edition 8pack AA baterije na svim mogućim amazonima (com/au/de/ju) i nijedan od ponuđenih ne može da se isporuči za Srbiju a probao sam ih jedno 50 ako ne i više tako da sam zaključio da Amazon trajno otpada...
[ umpirsky @ 30.12.2012. 00:04 ] @
Zdravo.

Zna li neko kolko bi koštalo da se kupi nešto što košta 300 ili 400 funti sa svim poštarinama, porezima, taksama?
[ bakara @ 30.12.2012. 12:41 ] @
300-400 funti +30% je prilicno precizno.
[ umpirsky @ 30.12.2012. 17:04 ] @
Hvala na brzom odgovoru.

Pa to je podosta, čini kupovinu neisplativom.

A do 70e se ne carini, tako beše? Kako oni uopšte znaju koliko paket vredi, to verovatno piše na njemu?
[ bakara @ 30.12.2012. 17:36 ] @
Citat:
umpirsky: Kako oni uopšte znaju koliko paket vredi, to verovatno piše na njemu?

Na paketu pisu nebulozne vrednosti pa to i ne gledaju, niti ih to interesuje...ali google sve zna
[ umpirsky @ 30.12.2012. 20:14 ] @
Znači oni carine po svom nahođenju :)

A jel istina da do 70e nema carine?
[ ademare @ 31.12.2012. 13:25 ] @
Za trgovinu limit bez carine je 50 Eura. Ali to ne znaci da ako je roba 60 placas samo carinu za 10 nego za svih 60.
[ raxymilo @ 28.06.2013. 13:55 ] @
Postovanje,
Kupio bih preko Amazona neke Nike papuce u vrednosti oko 40$, pa me interesuje da neko zna nesto oko toga? Da li salju u Srbiju I koliko je postarina? A nasa carina? Hvala svima.
[ ademare @ 28.06.2013. 14:10 ] @
Amazon ima vise nivoa. Prvi je ono sto sto Amazon prodaje direktno, mahom knjige CD i DVD i slicno plus Kindle uredjaji. Drugi nivo je sto Amazon prodaje kao posrednik , tu mogu biti i papuce :) i treci nivo je Amazon Market - pijaca gde svako moze da prodaje ima cak i nasih ljudi odavde.

Posto se radi o obuci onda moze biti jedan od ova dva nivoa, a najverovatnije je onaj Market. Tu svaki prodavac odlucuje samostalno da li ce da salje ili nece u inostranstvo. Ako u opisu ima samo Domestic post, onda najverovatnije nece da salje, ali ako ima i international onda salje. Amazon UK je na primer skoro menjao i stavio konacno nasu zemlju u grupu 3 Evropskuh zemalja sto se tice postarine, pre toga nije uopste posltajala na listi. Prodavci za marketa obicno se drze te liste, mada ima onih koji i dalje koriste staru listu na kojoj nas nema uopste.

Tako da ako se radi o prodavcu sa Marketa, sam sajt Amazon tu nije bas jasan , najbolje bi bilo napisati mejl i direktno sa prodavcem videti da li salje ili ne , naravno ako pise samo Domestic, ne treba pisati , ali ako pise International da li hoce da salje kod nas, ima onih koje nece. Takodje ga pitati i za detalje, nacin slanja, cena, pracenje itd.

Interesantno je da na Amazonu UK ima sve vise kineza pa market na taj nacin konkurise Ebay-u na primer.
[ lafa011 @ 08.08.2013. 20:51 ] @
Pozdrav svima, trebala bi mi mala pomoć oko preračunavanja naših carinskih tarifa i eventualnog PDV-a za suplement koji želim da kupim na Amazon.com.
Elem, cena je malo ispod 68$ ali me buni njihovo izračunavanje poštarine jer imaju neku varijantu koja je ispisana ovako:

Your total shipping cost is calculated by adding the "Per Shipment" cost and the "Per Item" cost.

U mom konretnom slučaju standardnom isporukom bi to značilo: 3,99$ plus 3,99$ jednako 7,98$

To mi je ok ako se tako računa i zajedno sa suplementom bi to iznelo 75,98$.

Ono što me interesuje jeste kako to naša carina doživljava i kako se izračunava PDV na suplement.
U pitanju je pošiljka od strane pravnog lica, upućena meni kao fizičkom licu.
Po nekoj mojoj računici bi to otprilike, u najgorem slučaju, izgledalo ovako:

76$ + 10% carina = 83,6$ a onda na tu sumu PDV od recimo 20% = 100,32$ sveukupno

Da li je ova moja računica tačna i ako nije, koji su parametri koje sam pogrešno ukačio?

Hvala puno na pomoći i pozdrav.
[ anon157690 @ 08.08.2013. 21:05 ] @
Tačno si izračunao ali ja bi ovom prilikom hteo da te upozorim da se dobro informišeš jer u zadnje vreme naši su
carinici postali mnogo pametni pa se jako često desi da za pošiljke koje sadrže stvari za ishranu tačnije reći konzumne stvari
traže sanitarni pregled, bilo je slučaja za neke semenke, za onu tečnost što se koristi u elektronskim cigaretama (udiše se)
a takođe i za suplementaciju, ljudi su pisali o tome. Predpostavljam, kad toliko košta da je u pitanju neko veće pakovanje koje
će sigurno otvoriti na carini a ako ti zatraže sanitarni pregled onda si puko u svakom smislu i jedina ti je opcija da ne primiš
paket već da ga vrate a ti da se nadaš da će ti prodavac vratiti barem deo novca.

Pročešljaj malo internet, ima dosta komentara na ovu temu, ja se ne bi usudio da naručim suplemente.

Poz
[ lafa011 @ 08.08.2013. 21:15 ] @
Citat:
Fliz: Tačno si izračunao ali ja bi ovom prilikom hteo da te upozorim da se dobro informišeš jer u zadnje vreme naši su
carinici postali mnogo pametni pa se jako često desi da za pošiljke koje sadrže stvari za ishranu tačnije reći konzumne stvari
traže sanitarni pregled, bilo je slučaja za neke semenke, za onu tečnost što se koristi u elektronskim cigaretama (udiše se)
a takođe i za suplementaciju, ljudi su pisali o tome. Predpostavljam, kad toliko košta da je u pitanju neko veće pakovanje koje
će sigurno otvoriti na carini a ako ti zatraže sanitarni pregled onda si puko u svakom smislu i jedina ti je opcija da ne primiš
paket već da ga vrate a ti da se nadaš da će ti prodavac vratiti barem deo novca.

Pročešljaj malo internet, ima dosta komentara na ovu temu, ja se ne bi usudio da naručim suplemente.

Poz


Hvala puno na ovom odgovoru, naravno da u Srbiji ne može drugačije, štiti se grupa gradjana koja ima najviše a nas ko šiša, dosetili se mangupi... Neki info koliko bi mogao da košta sanitarni pregled jer čim otvore suplement on i ne može da se vrati prodavcu? Da li se taj sanitarni odnosi i na pošiljke do 50e?
[ anon157690 @ 08.08.2013. 21:57 ] @
Što se cene tiče stvarno ne bi znao da ti kažem, pominjala se neka cifra ali je pitanje da li je to bila tačna informacija ili je neko lupio tako da bolje da je ne prenosim, sve u svemu mislim da su ljudi kojima su tražili sanitarni pregled robe rekli da se ne isplati ali još jednom napomena, najbolje nazovi carinu i pitaj gde se to radi i koliko košta.
Sanitarni pregled se odnosi na vrstu robe a ne na njenu vrednost, ako ti otvore paket i vide da imaš nešto što se unosi u organizam koštalo ono 5$ ili 50$ nebitno je, mogu da traže pregled ako im se ćefne. Evo ima ovde malo detalja -> http://commercium.rs/Granicne_...group_id=Sanitarna_kontrola-29
[ lafa011 @ 08.08.2013. 22:25 ] @
Citat:
Fliz: Što se cene tiče stvarno ne bi znao da ti kažem, pominjala se neka cifra ali je pitanje da li je to bila tačna informacija ili je neko lupio tako da bolje da je ne prenosim, sve u svemu mislim da su ljudi kojima su tražili sanitarni pregled robe rekli da se ne isplati ali još jednom napomena, najbolje nazovi carinu i pitaj gde se to radi i koliko košta.
Sanitarni pregled se odnosi na vrstu robe a ne na njenu vrednost, ako ti otvore paket i vide da imaš nešto što se unosi u organizam koštalo ono 5$ ili 50$ nebitno je, mogu da traže pregled ako im se ćefne. Evo ima ovde malo detalja -> http://commercium.rs/Granicne_...group_id=Sanitarna_kontrola-29


Hvala puno, a vidim da dosta piše o klasičnim uvoznicima hrane (firme za uvoz-izvoz), ne znam da li je toliko problematična procedura za fizička lica, a ne bih baš da pucam pare da bih to saznao na najgori način a suplement mi je potreban poprilično. Ono što je interesantno je i sledeća rečenica:

Za pošiljku koja je podvgnuta kontroli sanitarni inspektor može na osnovu raspoložive dokumentacije i neposrednog inspekcijskog pregleda odmah odobriti uvoz.

Praktično, ukoliko se nadje jedan sanitarni inspektor tu prilikom carinjenja i kaže da je sve ok, to može i da prodje bez problema, ali ko ima toliko kinte da se sa njom kocka...
Sutra ću zvati carinu baš da saznam detalje i da pokušam da dobijem čvrsto uverenje da to može da prodje bez problema (nije problem ni carinu da platim, kao i PDV, fora je u boljem suplementu koga kod nas nema), pa javljam detalje, pozdrav.
[ anon157690 @ 08.08.2013. 22:51 ] @
onaj link sam vezao samo da vidiš šta je sve podložno sanitarnom pregledu, koje vrse robe, mada, na drugo temi neko reče da smo i svi mi uvoznici, fizička lica, kao ne kupuješ robu već je uvoziš, nešto u tom smislu...
Citat:
Za pošiljku koja je podvgnuta kontroli sanitarni inspektor može na osnovu raspoložive dokumentacije i neposrednog inspekcijskog pregleda odmah odobriti uvoz.

Ja sam ovo shvatio ovako: ako sa suplementom dobiješ sanitarni list tj. dokaz da je taj suplement OK za upotrebu od strane ljudi ako ti carinici zatraže sanitarni pregled ti pokažeš sanitarnom inspektoru (ko zna možda može i direktno cariniku) taj dokument i onda sve prođe "nekako" ali teško da će ti prodavac poslati tako nešto...
U suštini, nije fora u sanitarnom pregledu ili u tome da li je nešto OK za unošenje u organizam ili nije (mada s druge strane zamisli ovu situaciju, ti uzmeš šta već hoćeš, prođe carinu, platiš samo PDV, pojedeš (ne daj Bože) otruješ se, rikneš i osvane vest u blicu: "Smrtonosni suplementi iz uvoza!" <- oni vole tako te pompezne naslove, i onda će naravno neko da pita odakle tebi to, kako si ti to uvezo, kako nije bilo nikakve kontrole, sanitarnog pregleda, to je moglo i da se spreči i svi prsti će biti upreti u carinu. Jeste SciFi scenario ali nikad se ne zna, Marfi uvek vreba.). Dakle da se vratim, fora je u tome da se ljudi što više iscimaju, da im se uzme dinar, popuni par rupa u budžetu i da se ljudima što više smuči naručivanje iz inostranstva jer sve što se kupi u inostranstvu je bilansni deficit, domaći novac koji je otišao tamo nekome daleko i nikad se neće vratiti, cilj je da se taj novac troši kod kuće a ne u inostranstvu, zašto bi uzimao nike patike iz Kine za 40$ kad možeš od Miškovića za 100€...
[ lafa011 @ 08.08.2013. 23:24 ] @
Citat:
Fliz: onaj link sam vezao samo da vidiš šta je sve podložno sanitarnom pregledu, koje vrse robe, mada, na drugo temi neko reče da smo i svi mi uvoznici, fizička lica, kao ne kupuješ robu već je uvoziš, nešto u tom smislu...

Ja sam ovo shvatio ovako: ako sa suplementom dobiješ sanitarni list tj. dokaz da je taj suplement OK za upotrebu od strane ljudi ako ti carinici zatraže sanitarni pregled ti pokažeš sanitarnom inspektoru (ko zna možda može i direktno cariniku) taj dokument i onda sve prođe "nekako" ali teško da će ti prodavac poslati tako nešto...
U suštini, nije fora u sanitarnom pregledu ili u tome da li je nešto OK za unošenje u organizam ili nije (mada s druge strane zamisli ovu situaciju, ti uzmeš šta već hoćeš, prođe carinu, platiš samo PDV, pojedeš (ne daj Bože) otruješ se, rikneš i osvane vest u blicu: "Smrtonosni suplementi iz uvoza!" <- oni vole tako te pompezne naslove, i onda će naravno neko da pita odakle tebi to, kako si ti to uvezo, kako nije bilo nikakve kontrole, sanitarnog pregleda, to je moglo i da se spreči i svi prsti će biti upreti u carinu. Jeste SciFi scenario ali nikad se ne zna, Marfi uvek vreba.). Dakle da se vratim, fora je u tome da se ljudi što više iscimaju, da im se uzme dinar, popuni par rupa u budžetu i da se ljudima što više smuči naručivanje iz inostranstva jer sve što se kupi u inostranstvu je bilansni deficit, domaći novac koji je otišao tamo nekome daleko i nikad se neće vratiti, cilj je da se taj novac troši kod kuće a ne u inostranstvu, zašto bi uzimao nike patike iz Kine za 40$ kad možeš od Miškovića za 100€...


Pod pretpostavkom da toga ima kod nas da se kupi, ali naravno da nema, bolje rečeno - ja nisam uspeo da ga nadjem, a tražio sam poduže po netu.
Elem, da li ceniš da bi sličan scenario onda mogao da se desi i prilikom slanja pošiljke od mog brata do mene (s obzirom da on živi u inostranstvu) kada bi poslao paket takvog sadržaja, bez obzira na onu odrednicu kojom se propisuje da fizička lica mogu da uvoze bez carine i bez PDV-a robu u vrednosti do 70e, pa samim tim da li bi imali zakonskog osnova da paket otvore pa da vide da su to suplementi koje bi oni mogli sanitarno da pregledaju-pošalju na sanitarni pregled ili bi ipak morali da ga propuste kao paket do 70e koji je moj brat označio kao vrednost od npr. 35e? Ne znam kako oni to tumače...
[ anon157690 @ 09.08.2013. 00:20 ] @
Citat:
lafa011:...bez obzira na onu odrednicu kojom se propisuje da fizička lica mogu da uvoze bez carine i bez PDV-a robu u vrednosti do 70e, pa samim tim da li bi imali zakonskog osnova da paket otvore pa da vide da su to suplementi koje bi oni mogli sanitarno da pregledaju-pošalju na sanitarni pregled...


U wau, davno nisi pratio forum, odrednica "da fizička lica mogu da uvoze bez carine i bez PDV-a robu u vrednosti do 70e" NE POSTOJI, već ide ovako: bez plaćanja carine može da se uveze roba vrednosti do 50€ ako je šalje pravno lice odnosno do 70€ ako je šalje fizičko lice. PDV se plaća bez obzira na vrednost robe, carinik može da ti obračuna PDV i na robu od 5$. Moje lično iskustvo kaže da se PDV obračunava uvek kada carinik otvori paket, a takođe is mog ličnog iskustva mogu da kažem da se koverte uglavnom ne otvaraju dakle oslobođene su carinjenja dok se veći paketi 90% otvaraju. Čisto da bi stekao neku ideju o veličini paketa: ako u koverti (onu sa mehurićima što je često koriste za slanje robe) imaš nešto što je recimo veličine kutije cigareda možda čak i kao dve kutije cigareta velika je šansa da neće otvoriti kovertu, ako je paket recimo veličine kao dve kutije sa klasičnom sijalicom ili veći velika je šansa da ga otvore, ako je paket zapakovan u kartonsku kutiju koja je veličine recimo 10 cm X 10 cm X 20 cm (širina/visina/dužina) 99% će ga otvoriti, tako je kod mene.
Carinik ima zakonskog osnova da otvori svaki paket i pismo ako hoće tj. smatra potrebnim, isto kao što može da ti skida branike i točkove sa auta na graničnom prelazu ako posumnja da švercuješ nešto vredno ili kao što može da te skine do gole kože, znači smeju i mogu da otvore svaki paket.

Najbolje bi bilo da pozoveš direktno njih i pitaš šta i kako, posle javi da znamo i mi :)
[ lafa011 @ 09.08.2013. 13:11 ] @
Citat:
Fliz
Najbolje bi bilo da pozoveš direktno njih i pitaš šta i kako, posle javi da znamo i mi :)


Evo da javim rezultate svog raspitivanja kod nadležnih.
Službe koje sam zvao su Pravna služba za fizička lica pri Carini Beograd a oni su me uputili ka odeljenju za carinjenje Pošte br. 6 (Pošta na Železničkoj stanici u Beogradu) i informacije su sledeće:

Limiti su kao već gore opisani, 50e ukoliko vam paket šalje pravno lice što ne znači da vam carina neće otvoriti paket već znači veću verovatnoću da ga carina neće otvoriti ako smatra da ne treba da ga otvara, znači po njihovom nahodjenju.
Kada ga otvori dešava se da se ocarini na veću vrednost nego onu koja je deklarisana u računu koji bi prodavac trebalo da vam priloži u okviru paketa. Dakle, ne da napiše na nalepnici na paketu već da otštampa račun i da ga fizički ubaci u paket kao dokaz o realnoj ceni vaše kupovine a preporučuje se da i vi kada dobijete na mail račun i broj za praćenje (ukoliko ga vam je prodavac obezbedio) ispratite kada stiže pošiljka i da odete do Pošte br.6 i priložite taj račun kao dokaz o visini plaćanja onoga što ste naručili. Pomenuo je čovek sa kojim sam razgovarao da uglavnom ne bude nikakvih problema ali da se dešavaju greške u smislu da procene pošiljku na veću cenu a samim tim se povećava PDV a ponekad se doda i carina.
Da ne bude zabune, PDV se plaća pod obavezno bilo da je u pitanju 5e ili 50e, a možete biti oslobodjeni plaćanja samo carine u iznosu od 10% ukoliko je pošiljka vrednosti do 50e.
Ako se desi greška u proceni vrednosti pošiljke, kao što je pomenuo gospodin sa kojim sam razgovarao, onda OBAVEZNO PRVO zatražite UCPD dokument koji sadrži sve potrebne podatke o carinjenju vaše pošiljke (verovatno da možete i da tražite da vam se fotokopira i da jedan primerak) i sa tim primerkom pišete neku vrstu žalbe koju podnosite kod njih i prilažete i kopiju originalnog računa plaćenog preko interneta ili ukoliko je neko to učinio umesto vas u nekoj radnji. Na osnovu tih parametara oni odlučuju da li je ta cena upravo ta cena jer kako mi je on objasnio, može se desiti da neko pribavi neku robu dok je ona na akciji a da kada oni odredjuju vrednost odredjene robe da mogu da naidju na realnu cenu (a ne akcijsku) i da na realnu cenu onda uračunaju carinu (obično 10% od realne cene) a na sveukupan zbir robe i carinske stope izračunaju PDV (koji je 20% na celokupan zbir). Primera radi, na cenu robe od 51e dodali bi carinsku stopu (10%) od 5,1e, što ispada 56,1e a na to se onda dodaje 20% od 56,1e što je 11,22e i onda konačna cena ispada 67,32e.
Pošiljke do 50e su oslobodjene carinske stope, e sada tu beše neka začkoljica da se računa kao cena robe + poštarina mora da iznose manje od 50e, tako sam ja nešto ukačio, kako se ne bi plaćala carina.

Ukoliko vam robu šalje fizičko lice (brat, sestra, majka, otac, rodjaka) iz inostranstva, limit je 70e i tada bi pošiljka trebalo da se označi kao poklon (da nema komercijalnu vrednost već je za ličnu upotrebu a pritom je poklon - postoji ta definicija negde na forumu a preuzeta je iz neke uredbe) i tada ste oslobodjeni i carine i PDV-a, što opet ne znači da carina neće izvršiti kontrolni pregled i možda ustanoviti vrednost robe veću od 70e, a tada se VEROVATNO (nisam do kraja skapirao i proverio) obračunava standarnih 10% carinske stope i 20% PDV-a na zbir carinske stope i njihove procenjene vrednosti pošiljke. Da spomenem da je tu čovek pomenuo da ta neka osoba koja šalje paket u stvari preuzima tu neku komercijalnu odgovornost (zapravo je skida sa vas) pa ste vi tu samo nevini primalac te poklon pošiljke pa mi zato nije najjasnije da li se tu odigrava scenario sa otvaranjem paketa i ustanovljivanjem vrednosti veće od 70e, nekako mi je zvučalo kao da takve pošiljke imaju tretman da bivaju uručene bez ikakvih dodatnih troškova.

Elem, još da dodam da sam postavio i konkretno pitanje u vezi suplemenata koje planiram da naručim, koja je količina ona koja se smatra komercijalnom potrošnjom i da li ako naručim 4 kutije sa po 60 kapsula ima šanse da se to protumači kao komercijala. Rekoh i da je za ličnu upotrebu i da je to jednom u 3 meseca a onda mi je odgovorio kako to nije nikakav problem, pa sam pitao za 5 kutija i reče da ni to ne bi trebalo da predstavlja problem i da je to sve ok samo da nije tipa 10 kutija na svakih mesec dana ili slično. Na pitanje da li su potrebna dodatna dokumenta koja bi pošiljku pratila je rekao da je poželjan račun ukoliko dodje do greške u proceni vrednosti pošiljke a sve drugo nije presudno i po zakonu suplementi mogu da se uvoze bez problema za ličnu upotrebu dok je ZABRANJENO naručivanje i kupovina lekova i njihovo slanje u obliku pošiljke.

Ono na šta bih još drugima skrenuo pažnju jeste način slanja od prodavca do vas kao primaoca pošiljke jer postoje razne kombinacije sa kurirskim službama, pa sam tako ja naišao na sajt koji šalje suplemente za 4$ po svetu a putem Global Priority Mail by DHL koji kod nas imaju ispostavu.
Nisam bio lenj da pozovem i DHL i da proverim situaciju, misleći da je to samo još jedan plus u celoj priči ali sam dobio jednu informaciju koja me je razočarala. Naime, kada se pošalje pošiljka tom kurirskim uslugom (Global Priority Mail by DHL) sve stiže bez problema (iako nema broja za praćenje) ali ukoliko carina reši da otvori paket i proceni ga na neku cifru na koju treba da se plati carinska stopa (u iznosu od 10% vrednosti pošiljke) onda se DHL sveusrdno sam nadje vama pri ruci da odradi špediciju tj. potrebna dokumenta oko carinske deklaracije kako bi vam carina ocarinila robu, čega mislim da u Pošti Srbije nema već se sve radi po službenoj dužnosti ako tako mogu da se izrazim.
Ovakva netražena usluga DHL-a je sa sve PDV-om nešto preko 3900 dinara. Na moju konstataciju da prvi put čujem da ja kao fizičko lice treba da pripremam dokumentaciju za špediciju i još uz robu za privatnu upotrebu, mladić je konstatovao kako je to tako i kako će DHL proslediti kome god špediteru je želim kako bi taj neko drugi odradio tu dokumentaciju, a mogu samo da pretpostavim da to prosledjivanje takodje ima svoju cenu, ali nisam pitao koliko bi ona iznosila.

Eto, to su neka moja saznanja a ukoliko negde u razmišljanjima pogreših slobodno me ispravite kako bi smo ljudima razrešili neke nedoumice oko primanja pošiljki iz inostranstva.
[ anon157690 @ 09.08.2013. 13:37 ] @
Ostaje samo da kažem (po velikoj većini stavki) :

1. Šta sam ti ja reko :D
2. drago mi je da si lično došao da svih tih informacija jer sada imaš znanje i nisi
morao da prekopavaš forum i postove od pre 5 mesece gde je sve ovo takođe detaljno objašnjeno :P
3. Očekujem izveštaj kad ti stignu suplementi :D

Inače, koliko je meni poznato fizičko lice "nikad" nije oslobođeno plaćanja PDV-a bez obzira ko šalje pošiljku bio to ujak iz Kine :D ili Nemačke ili neka prodavnica, jedino što carina nema vremena i resursa ili im se jednostavno ne zamajava sa malim paketima (kovertama) pa to puste bez PDV-a, možda ponekad puste i neki veći paket sve zavisi od obima posla koji ih čeka, vremenskih prilika i dnevnog horoskopa dotičnog carinika :D ali u globalu veće otvaraju.
[ mr. ako @ 09.08.2013. 13:39 ] @
@lafa011
Otprilike to imas sublimirano u postu koji je ostavio Fliz...

EDIT: ...sto je i on sam rekao iznad upravo. :D
[ anon157690 @ 09.08.2013. 14:31 ] @
Citat:
lafa011: ... oni su me uputili ka odeljenju za carinjenje Pošte br. 6 (Pošta na Železničkoj stanici u Beogradu) ...


P.S. koji broj si zvao tamo kod njih?
Evo ja pokušavam sad da ih dobijem na 011/66464-92 i niko se ne javlja!
[ ademare @ 09.08.2013. 14:50 ] @
Pa u 15:30 ces malo teze da ih dobijes, jer rade do 15 :00 :D
[ anon157690 @ 09.08.2013. 14:59 ] @
Aha, ok, nisam znao dokle rade, to im je valjda evropsko radno vreme
8-10 rade
10-11 pauza za kafu
11-15 rade
:)

Zvao sam na 011 2752 066 (ovi su se javili) i dali mi drugi broj u Savskoj 011 3643 057!
[ lafa011 @ 09.08.2013. 22:18 ] @
Citat:
Fliz: P.S. koji broj si zvao tamo kod njih?
Evo ja pokušavam sad da ih dobijem na 011/66464-92 i niko se ne javlja!


Da, taj broj sam dobio od Pravne službe i čovek je bio prilično predusretljiv a što je još bitnije, dao mi je potrebne informacije. Postoji i drugi broj koji sam dobio ali ga nisam ni okrenuo a on je 2646-084.

Bilo kako, možda i neki put budem poručio i na taj način a za sada sam rešio da ide priča preko burazera jer je u FR a tamo nema problema a naručuje dosta stvari već par godina po nešto i sve je bilo ok. Od njega će već neko od naših da to donese pa se nadam da će rizik biti sveden na minimum. Em ću dobiti originalan proizvod em ću ga dobiti bez da ga neko kontroliše i eventualno ošteti prilikom kontrole a pritom je sve po zakonu jer mi on to zapravo poklanja i pritom je to za moju ličnu upotrebu a ne za komercijalni neoporezovani prihod.

Bio sam voljan da naručim i platim i carinu i PDV ali s obzirom da izgleda ide preko DHL-a, u slučaju da carinici otvore i kažu da mora da se carina plati (kao što bih želeo da je platim), ne pada mi napamet da platim 3900 dinara pripremu dokumentacije za carinjenje (čitaj: moramo i mi da zaradimo) magičnom DHL-u kada Pošta to ima po default-u.
Za sada, to je moje vidjenje stvari a ukoliko u medjuvremenu postanem bogat onda mi možda ni to neće biti bitno.
Inače sam suplemente našao i u Bugarskoj i u Rumuniji kod ovlašćenih prodavaca i apoteka, pa se razmišljam i njih da kontaktiram pa da ide preko Pošte. Onda bih mogao pošteno da platim i carinu i PDV bez izrade carinske dokumentacije (koja je nekome extra neophodna u ovoj napaćenoj Srbiji).

Hvala na informacijama i svakako bih voleo da proveriš info o 70e oslobodjenih i carine i PDV-a jer mislim da sam dobro skapirao šta mi čovek priča, ali bolje da to još ljudi potvrdi pa da neko i na taj način stekne dobar uvid u pravilnu proceduru.
[ smooth operater @ 11.08.2014. 22:16 ] @
Nikad nisam kupovao preko Amazona..pa me interesuje kako i sta i koja je dodatna naplata.
Konkretno hocu da kupim ovu sitnicu http://www.amazon.com/Arctic-S...ynthetic-AS5-12G/dp/B0087X71ZO
[ anon157690 @ 11.08.2014. 22:39 ] @
Registruješ se na amazonu (besplatno je) i ubaciš proizvod u korpu, ideš na čekout i ako može da se isporuči kod nas onda će ti prikazati komplet cenu sa transportom a ako ne može izbaciće ti crvenim grešku da jedan (ili više) proizovda ne mogu da se transportuju do nas...
[ ademare @ 12.08.2014. 10:53 ] @
Kada odes na link proizvoda koji te zanima da bi dobio listu prodavaca za ovaj tvoj predmet konkretno

http://www.amazon.com/gp/offer..._new?ie=UTF8&condition=new

Odmah vidis ko salje samo za domace trziste pise samo Domestic , a ako neko salje i van SAD pise international, da ne gubis vreme preko checkouta.

Onda odes na link prodavca i pogledas njegovu listu , koja je 99,99% jednaka sa cenama i kad salje Amazon. Za ovo tvoje

http://www.amazon.com/gp/aag/d...th=shipping-rates#aag_shipping

Znaci za Evropu samo salje Kuririma a postarina iznosi " samo " 48 $ :D

Tesko ces naci bilo sta , tamo a da se isplati. To sto Alexa prikazuje da je to u Srbiji jedan od najposecenijih sajtova je LAZ. Jer je Alexa u vlasnistvu Amazona, pa sami sebe stavljaju na vrh. Kupuju ljudi knjige i filmove, ostalo se retko sta isplati .