[ Nowisover @ 10.06.2006. 11:47 ] @
Vasa 'mongoloidna' odluka da uvedete carinjenje i oporezivanje na robu narucenu iz inostranstva u iznosu preko 20eura,suvise je blago nazvati ugnjetavackom.To gusenje ljudskih prava,to izivljavanje,ta naopaka politika,tako svojstvena mentalitetu ljudi ovih prostora dovodi svakog normalnog coveka pri zdravoj pameti do gadjenja.Da li ste vi normalni!?Gde ce vam dusa?Pa,to je bio jedini prozor u svet prosecnog(siromasnog)napacenog korisnika informacionih tehnologija.Zar niste mogli naci neki drugi nacin,da uvedete carinu za 'velike igrace'a da zastitite malog coveka?Pa i taj Neckerman,mozda je iskoriscavao rupe u propisima i (to vi mislite)stetio drzavu,ali koliko je to znacilo spokojstvu,da se moze nesto kupiti povoljnije!

Navescu moj primer.Ovih dana,nameravao sam da stanem konacno na svoje noge.To malo kapitala sto sam imao ulozio sam u otvaranje male manufakturice.I drzavi sam bio spreman placati danak.Kupio fisklalnu kasu. STA SAD DA RADIM!!Onemogucili ste me da nabavljam robu,sredstva.Kako cu sad da radim?Koliko je takvih primera?Da bi zastitili vase mocne(STRANACKE-lobisticke) kartele ubijate malog coveka.Sve se plasim da je razlog 'tekstilna industrija'ma nemojte?A STA RADI BUVLJAK? On doprinosi industriji?

SAD JE GOTOVO.DANAS SAM RESIO CVRSTO.ODLAZIM ODAVDE.Iz ove mracne CRNE RUPCAGE.Nada neka ustupi mesto papirologiji..

p.s. u celom modernom svetu,do 100 dolara,ne naplacuje se carina.prokleti bili.

nadam se da se ES nece prikljuciti borbi protiv malog coveka i da necete ovo obrisati(eventualno-ovo 'prokleti bili').To sam juce poslao m.finansija.
[ _djevojka_ @ 10.06.2006. 12:16 ] @
Citat:
Nowisover: Vasa 'mongoloidna' odluka...


Nowisover, kako moze odluka da bude 'mongoloidna'? Jel' mozes da objasnis?

Mongoloid je termin koji se koristi kad se opisuju djeca rodjena sa Daunovim sindromom. Ne kazem da je 'najbolji' izraz, ali mislim da si ga upotrebio van konteksta.

Evo ti malo linkova, cisto radi obrazovanja:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mongoloid

http://www.znanje.org/i/i19/99iv05/99iv0510m/daunov_sindrom.htm

http://www.svastara.com/razno/daunov_sindrom/latinica.html

P.S. Vec ima otvorena tema u vezi carinjenja, gdje si mogao da okacis svoje pismo.
[ VRider @ 10.06.2006. 12:25 ] @
Kakav si ti to biznis hteo da pokrenes sa kupovina_robe_preko_neta_bez_carine i fiskalnom kasom? Pa upravo zbog takvih je i menjan propis! A trpi onaj sto hoce jednom u par meseci da kupi neku knjigu na Amazonu.
[ pctel @ 10.06.2006. 13:12 ] @
Citat:
VRider: Kakav si ti to biznis hteo da pokrenes sa kupovina_robe_preko_neta_bez_carine i fiskalnom kasom?

Na ovom primeru se vidi da je uredba na mestu i da je jedna od naj boljih odluka koje je vlada donela.
[ VRider @ 10.06.2006. 13:20 ] @
Da li je jedna od najboljih, to je druga prica - ovo ministarstvo finansija je imalo puno dobrih. Jedino je limit malo prenisko. 20 evra, odnoso 25 dolara je ipak premalo. Ali, na 50 evra bi se vec nasli.
[ ventura @ 10.06.2006. 16:06 ] @
Mali čoveče... Šta si ti očekivao od ilegalnog biznis modela koji se zasniva na neplaćanju carine, a čak si i fiskalnu kasu kupio?!?

Čisto za tvoju informaciju, stari limit od 100 dolara po pošiljci je važio za fizička lica. Pravna lica su plaćala i plaćaju i dalje carinu na svaku pošiljku bez obzira na njenu vrednost.

Nadam se da će ministar finansija pročitati ovo pismo, i uticati na ministra kulture da ovaj pokuša naše građane da dovede na neki nivo gde će svi imati bar najosnovniju kulturu, i neće se na ovaj način i ovim rečima obraćati jednom ministru finansija, ma ko god to bio.



[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 10.06.2006. u 17:27 GMT+1]
[ ikac2000 @ 10.06.2006. 18:56 ] @
>
pctel wrote:
>> (VRider: /poruka/1178924 ): Kakav si ti to biznis hteo da pokrenes sa
>> kupovina_robe_preko_neta_bez_carine i fiskalnom kasom?
> Na ovom primeru se vidi da je uredba na mestu i da je jedna od naj
> boljih odluka koje je vlada donela.
Pctel, ne verujem da je ljudima zadovoljstvo da posluju sa osobom punom
inata.
[ beba011 @ 10.06.2006. 21:25 ] @
alo ljudi jel ste normalni!?kako mozete da podrzavate nametanje haraca,pa narucivali knjige ili opremu za biznis??da ipak nisu nekom od vas bili ugrozeni interesi,zato sto smo mogli da narucimo jeftinije preko neta,a?
[ ventura @ 10.06.2006. 22:05 ] @
Podržavam da platim 300 dinara poreza ako naručim neke knjige od 3000 dinara, ako će se na račun toga sliti milioni u budžet od firmi koje su iskorištavale upravo te bivše pogodnosti, nisu plaćali porez i nanosili nam svima indirektnu štetu.

Mi smo Siromašna država i svaki dinar je dobrodošao...
[ VRider @ 10.06.2006. 22:19 ] @
@beba011: O cemu ti pricas? Carina na knjige je nikakva, porez mora da se plati - to je normalno. Placas 8%. Sta je to? Nista.
"Oprema za biznis", sta god to bilo, se veoma lako uvozi. Mozes da dobijes lako i kredite ako je uvoz veci, od samih zemalja iz kojih ces da uvezes. Mozes da poslujes u bescarinskoj zoni, gde je (skoro) kompletan uvoz oslobodjen carine. Jos jednom, o cemu ti pricas?
[ beba011 @ 10.06.2006. 22:43 ] @

bescarinske zone,poznavanje biznisa,propisa..jasno je zasto vam smeta da prosecni gradjanin(koji se btw ne bavi biznisom)moze da naruci,recimo neki deo za auto jeftinije za 30& a ne da ga kupi u vasoj firmi.kad je vama odgovarao sverc i zloupotrebe onda ste podrzavali a sad kad ste uveli svoje firmice (delimicno)u zakonske tokove i zelite monopol onda vam smeta bescarinski uvoz gradjana.e,moji licemeri..
ali vi ste u manjini,doci ce dan kad ce eu uvesti svoja pravila,kako zakona tako i morala u ovu nasu srbiju.

P.S.
mene niste i dalje ubedili da je zadovoljstvo da placam carinu na uvoz do 100 dolara,a i ne volim da mi neko ogranicava prava koja imaju gradjani u drugim drzavama.pozz
[ Nowisover @ 10.06.2006. 23:14 ] @

Nowisover, kako moze odluka da bude 'mongoloidna'? Jel' mozes da objasnis?
----------------------------------
Izvinjavam se ako sam nekog povredio ovim 'terminom'nisam mislio nista protiv jadne decice.Cak sam iz te branse,medicinske.To je odgovor ovim 'legalistima'gore.Znaci neophodni elemanat zapocinja mog legalnog biznisa,bio je uvoz odredjenog med.pribora,sredstva za moj buduci rad.Nesto sto se kupiti kod nas ne moze,a i odgovarala mi je cena.Sad mi je muka od legalnog biznisa u ovoj vuko.....ni.Srecom po mene imam sansu da odem odavde.Iz ovog tamnog vilajeta.
[ ventura @ 10.06.2006. 23:24 ] @
Citat:
Nowisover
Srecom po mene imam sansu da odem odavde.Iz ovog tamnog vilajeta.


PUTUJ IGUMANE!

Ne znam samo šta te zadržava u ovom tamnom vilajetu, kad svi znamo da ceo zapad samo tebe čeka... Čim sletiš na JFK guraju ti u ruke koferče sa jedno milion baksa, novi cheavy i sisatu plavušu... Biju ako nećeš da uzmeš...

[ Ivana081 @ 11.06.2006. 00:06 ] @

P.S.
mene niste i dalje ubedili da je zadovoljstvo da placam carinu na uvoz do 100 dolara,a i ne volim da mi neko ogranicava prava koja imaju gradjani u drugim drzavama.pozz
------------------------------------------
NISU NI MENE.ja nisam ni znala da se moze uvoziti bez carine?i sta!! sad su lopovi ukinuli!!!e,gde zivimo majko mila...a ovaj ventura to podrzava??!!
[ ventura @ 11.06.2006. 00:20 ] @
Citat:
Ivana081: P.S.
mene niste i dalje ubedili da je zadovoljstvo da placam carinu na uvoz do 100 dolara,a i ne volim da mi neko ogranicava prava koja imaju gradjani u drugim drzavama.pozz
------------------------------------------
NISU NI MENE.ja nisam ni znala da se moze uvoziti bez carine?i sta!! sad su lopovi ukinuli!!!e,gde zivimo majko mila...a ovaj ventura to podrzava??!!


Ajde lepo ti i pokretač teme navedite koje to druge države dozvoljavaju besplatan uvoz do 100 dolara vrednosti robe, pa ćemo onda da nastavimo diskusiju u tom smeru.

A drugo pitanje za tebe lično, u poslednjih godinu dana, znači od Juna 2005 pa do danas, koliko si paketa primila, i kolike ukupne vrednosti, pa da vidimo kako će na tebe uticati ti novi carinski propisi.

Ja sam za prethodnih godinu dana primio 3-4 pošiljke iz inostranstva, sve kupovina putem interneta, i ukupna vrednost je bila oko 200 evra... Sigurno bi me upropastilo da su mi naplatili 40 eura carine i poreza...



[ VRider @ 11.06.2006. 00:26 ] @
@beba011: Pa i ta firma je platila porez i carinu! Ti hoces to da izbegnes. Ja nemam nista protiv da izbegnes. Ali, izbegni i besplatno lecenje koje imas, i besplatno skolovanje, bilo tvoje, bilo tvoje dece, i besplatne lekove (nikad ti ne trebali - nemoj pogresno da shvatis)... Porez koji placas tome sluzi. Ja nemam nista protiv da mi budemo deo bescarinske zone (kao sto i jesmo delimicno - zona slobodne trgovine Jugoistocne Evrope, ugovor o trgovini sa Ruskom Federacijom...). Ali, tada cemo svi biti deo te zone, a ne samo ti pametan sto bi da narucujes deo preko Interneta.
I ja se nadam da ce u Srbiju doci dan kada ce zakoni vaziti - i kada ce se svako plasiti IRSa, i kada ces morati samo da umres i da platis porez.
Tebi niko ne ogranicava prava, samo te podesecamo da sa pravima idu i obaveze, a jedna od osnovnih je - placanje poreza.

@Nowisover: Kako si iz druge branse, oprosticemo ti neznanje. Sve sto kupujes za radnju, kako bi zapoceo posao, ide ti u osnovna sredstva, i kao takva su oslobodjena poreza (imas pravo na povracaj PDVa), a carina je minimalna. To isto ministarstvo finansija, koje si popljuvao, je obezbedilo i sredstva za pokretanje posla, za koja mozes da konkurises, a takodje je i stvorilo i dobru bankarsku atmosferu, pa mozes i da trazis kredit kod banaka za zapocinjanje posla, narocito ako imas dobru ideju. Ali, nije ni bitno. Ti i ovako ides odavde. Bon voyage!

@Ivana081: Ti nisi ni znala da moze, ali ti je sada mnogo krivo sto su ukinuli?
[ beba011 @ 11.06.2006. 02:19 ] @

Eh,kako je to lepo,uveli su carinu i sad ti zlikovci sto bi narucili po neku stvarcicu nece vise moci da podrivaju ekonomsku stabilnost nase lepe zemlje.Svi imaju mogucnost da zapocnu biznis,tu je majka drzava da pomogne,tu smo mi vasi vlastodrsci i nase ''familije''da vas mazimo i pazimo..A banke..eee,to je jedna divota,samo dodjite,uzmite kredita koliko hocete..maaa..dodjite,samo.a tek besplatno skolovanje i lecenje,vuuu,pa to ima samo u srbiji,samo ipak pazite da se ne razbolite,jer nasi besplatni virtuelni lekovi ne pomazu bas uvek he he he..sto bo rekao homer-ako niste primetili bio sam sarkastican.ali necete vi jos dugo,izbori se priblizavaju.pozdrav,do nevidjenja.(izvinjavam se moderatoru zbog malo politike)
[ Noe @ 11.06.2006. 11:54 ] @
Citat:
beba011: Eh,kako je to lepo,uveli su carinu i sad ti zlikovci sto bi narucili po neku stvarcicu nece vise moci da podrivaju ekonomsku stabilnost nase lepe zemlje......

....ali necete vi jos dugo,izbori se priblizavaju.pozdrav,do nevidjenja.(izvinjavam se moderatoru zbog malo politike)



Nema to veze sa izborima... Na izborima se ne zna ko ce pobediti ali ono sto se sigurno zna a to je da taj propis o placanju carine nece biti promenjen, bez obzira ko bude bio ministar :)
[ VRider @ 11.06.2006. 12:09 ] @
@beba011: Vise, manje, sve si skapirao, bio ti sarkastican ili ne.
[ tdjokic @ 11.06.2006. 14:25 ] @
Nakon ovolike price, u nekoliko tema, meni jos uvek nista nije jasno, odnosno sve mi je manje jasno.

1. Zasto je uopste bilo uvedeno 100 E kao limit za uvoz bez carine? Da li je to bilo nekakva demokratizacija drustva, pocetak savremenijeg i manje restriktivnog rezima trgovine i tako nesto? Priznajem, meni je to promaklo, ali mi nije ni bilo vazno, jer nisam imao nikoga da mi bilo sta uveze. A nacin kako neki opravdavaju sadasnju promenu, namece zakljucak da je neko namerno hteo da podriva privredu i ekonomiju - znaci vlada je drzavi nesto oduzimala namerno?

2. Kako je u drugim zemljama? Ovo pitanje je relativno, jer su "druge zemlje" uglavnom prepune robe svih vrsta, pa je dobijanje / kupovanje necega iz inostranstva tamo verovatno pre izuzetak nego pravilo.

3. Od odgovora na pitanja 1 i 2, zavise mnogi odgovori na nasu situaciju. Nista nije jednostavno. Ako recimo Nemacka ima isto tako limit 100 E, onda je i ona izlozena riziku od zloupotreba takvog sistema, IZUZEV AKO NEMA DRUGACIJE KONTROLNE MEHANIZME.

O tome je cela prica. Ovde zvanicno saopstenje sadrzi nebulozu "primecene su nepravilnosti" pa onda pausalno kazni celu populaciju. MINISTARSTVO NIJE REKLO da taj limit sam po sebi nanosi stetu privredi i ekonomiji, nego njegova zloupotreba! Automobili ne ubijaju ljude sami po sebi, vec kad se voze zloupotrebljivacki. Inace, po logici "Nekerman" mogli bi da zabranimo i privatno koriscenje automobilia, "jer su primecene saobracajne nesrece" a na odredjeni nacin i to podriva ekonomiju i privredu zemlje. Zamislite koliko vise taksista bi trebalo, autobusa, javnog prevoza uopste kad bi se privatna upotreba automobila zabranila (ili ogranicila na 20 km mesecno).

Nekima ovde su stvari tako kristalno i crno-belo jasne, da se covek pita da li je to zbog nesposobnosti da shvatite ili sposobnosti da provocirate.
[ VRider @ 11.06.2006. 16:15 ] @
U vecini zemalja je moguce da uneses robu do odredjene vrednosti bez placanja carine, i to je najcesce 100 (evra, dolara, franaka). Problem je samo sto se to ne koristi za organizovani sverc, kao kod nas. Mogu ti reci kako to funkcionise na Gradini (prelaz kod Dimitrovgrada). U Bugarsku idu 3-4 coveka. Kupe za 1500 evra robe. Onda prva grupa predju i prenese po 100, pa se vrate svi osim jednog, i sve tako dok ne prenesu sve. Pri tome isto covek prelazi u dve smene carinika.
Druga fora je kada se ide turisticki. U povratku preko granice vodic napakuje za 2-3 hiljade evra, sto na 50 ljudi u autobusu bude po 50 evra. I tako bez kraja. Kada su pirotski kosarkasi isli u Bugarsku na neke pripreme, svaki je u povratku preko grane dobio od trenera da nosi dva boksa cigara i flasu viskija. To je 100 boksova i 50 flasa viskija, pa ti racunaj...
Da li mozda Nemci rade tako nesto?
Kupovina preko Interneta je samo malo novija fora. Cak se ni ne cimas preko grane. Stize ti postom. I sve bi bilo lepo da to radi po neko, ali, to postaje pravilo. Kao CG tablice. U kojoj bi normalnoj zemlji 50000 kola bilo kupljeno u drugoj Republici samo da izbegnes carinu i uvezes krs?! Halo?! 50 hiljada vozila? Zato ovde ne mozes da koristis pravila iz "normalnog" sveta. Ovo nije normalan svet. Kad bude bio, i zakoni ce biti takvi.
[ hecky @ 11.06.2006. 18:21 ] @
Video sam nekoliko komentara da se u drugim drzavama ne placa carina na internet narudzbine. NIJE TACNO!

http://customs.hmrc.gov.uk/cha...1454&propertyType=document

U UK se placa carina na robu vrednosti preko £7 (10.5 EUR), a porez na robu vredniju od £18 (27 EUR).

Brkate robu koju covek sme licno da unese u drzavu bez placanja dadzbina sa robom koju narucuje postom.
[ tdjokic @ 11.06.2006. 19:28 ] @
@hecky: Hvala, ovo je bas konkretno, crno na belo.

Customs duty - if the amount of duty is £7 and over

Customs duty is not payable on goods bought from countries within the EU.

Ovo je solidno, u okviru EU ima dosta toga da se kupi i carina se ne placa.

Import VAT - if the value of the goods is £18 and over

Ovo je uvozni PDV? Dobro, to je opet solidno, £18.

Citat:
VRider: Da li mozda Nemci rade tako nesto?

Za Nemce ne znam, ali evo sta su radili Austrijanci. Kad Jugosloven kupi nesto u Austriji u vrednosti preko 1000 silinga, drzava mu vraca PDV, nakon sto robu izveze, sto potvrdjuje pecatom njihove carine prilikom izlaza iz Austrije.

(Na stranu komicna situacija kad se na austriskoj strani, pred njihovim salterom carine skupi prilicna grupa putnika iz Yu autobusa i pecati samo pljuste, a kad dodjemo na Yu stranu, svi se prave naivni i gledaju u plafon, niko "nema" nista da prijavi.)

Medjutim, dosetili se Austrijanci (mozda su to i neki Slovenci, koji imaju rodjake na nasoj strani) pa onda kupe u Austriji nesto skupo sto im treba, recimo namestaj za spavacu sobu, na ime Tomislava Djokica, koji prilikom izlaska iz Austrije na racun lupi pecat njihove carine i tako "izveze" taj namestaj. Sledeci put kad ode tamo, ode sa kupcem (verovatno su najpre to radili rodjaci a kasnije se stvar malo i prosirila) u prodavnicu i lepo podigne PDV i milina jedna. Na nekoliko hiljada silinga su to bas lepe pare.

Posle su organi to raskrinkali, pa je pisalo u stampi, a austriski carinici su poceli da nas pitaju: "haben zi varen dabaj?" sto bi od prilike znacilo "imate li robu sa sobom" odnosno da li ZAISTA izvozis to sto si kupio ako lupas pecat na racun. Cak ni carinici takve zemlje kao sto je Austrija, uprkos raskrinkanom skandalu opet nisu licno gledali da li je roba stvarno sa tobom nego im je bilo dovoljno da kazes da jeste!

Ovo se dogadjalo negde krajem osamdesetih godina proslog veka.

Ljudska masta na podrucju komercijale ne poznaje granice, rasnu, versku, ideolosku niti bilo kakvu drugu razliku Zavisi samo koliko ko ima sansi i potreba.
[ branabelcevic @ 11.06.2006. 20:07 ] @
Jasno je ovde o cemu je rec.Taj uvoz je isao ranije i nije smetao odredjenim grupacijama(manjim firmama,ciji su vlasnici i njihove porodice inace baze stranaka na vlasti) jer su i oni imali korist od tih povlastica(inace,proverio sam u Nemackoj se isto ne carini do 100$).E sad posto je 'nekerman'svojim povoljnim cenama prilicno kvalitetne robe i garancijom na istu poceo da ugrozava malo jace igrace,monopoliste(uvoznicki i trgovicki lobi,narocito ''privatnike'')ovi uhvate Dinkica za gusu i kazu:ej,stani malo ne moze prosecni Srbin da kupuje povoljno,to nas ugrozava!a ovaj im kaze:ej,ljudi,pa kako da to ukidamo,to ima svuda u Evropi!ne ide to tako.A onda se u medjuvremenu ove manje firmice(inace baza stranke)premetnu u zakonske firme,pa i oni kazu dinkicu:ma boli me ku..c za narod,to i nas ugrozava!ukini ti to,na konto da drzava gubi na porezu!Sad sto i narod gubi jer mora da placa robu od min.20% skuplje to nas bas ne tangira.a za ove sto narucuju preko interneta nas narocito zabole patak!I onako svaki dvadeseti Srbin zna da se konektuje na internet,pa ih i nece mnogo zaboleti ta odluka.I sta ce ovaj zavrne bescarinsku povlasticu.A narod,kao i sve u Srbiji,istrpece i to...i to sa podrskom(zahvaljujuci masovnoj urodjenoj 'inteligenciji')
[ hecky @ 11.06.2006. 20:29 ] @
Problem je sto smo se kolektivno odvikli od placanja dadzbina drzavi, a time ulaganja u SVOJE drustvo (da ne ulazim u razloge). Tu naviku cemo morati da menjamo, ako zelimo da prestati biti crna ovca Evrope.
[ puska @ 11.06.2006. 20:51 ] @
Pa ne znam bas dal smo se odvikli ako otvoris firmu moras da kupis fiskalnu kasu i gprs modul, kad bilo sta kupis placas drzavi PDV. Zar je to malo? I pored svega toga treba za svaku sitnicu da platis kaznu da bi se napunio budzet. A nesto ne vidim da se otvaraju fabrike, ulaze u puteve, zdravsto ili nesto. Nema problema da treba da platimo za robu koju imamo i ovde, a hocemo iz inostranstva ali prvenstveno meni internet kupovina sluzi da nabavim nesto cega ovde nema ili donese neko pa trazi nenormalno veliku cenu jel nema distributera te robe. Zar treba sa NASIM standardom da platim NJIHOVU cenu + carinu + PDV da nije malo mnogo skuplje, a da ne pricamo o njihovom standardu
[ tdjokic @ 12.06.2006. 01:56 ] @
Citat:
hecky: Problem je sto smo se kolektivno odvikli od placanja dadzbina drzavi, a time ulaganja u SVOJE drustvo (da ne ulazim u razloge). Tu naviku cemo morati da menjamo, ako zelimo da prestati biti crna ovca Evrope.

Kako odvikli ako smo se odvikli? Razlozi su bitni. Piraterija je cvetala, sankcije, zemlja je bila totalno na nuli. Sada, polako se stanje popravlja, ali stvarno polako, za mnoge ljude nedopustivo polako, nema posla = nema para = nema lekova, hrane, stanova, kucnih potrebstina, uzas. Ali - zato ima fiskalnih racuna za svaku sitnicu, u svaku kesu ti ga ubace, a sta se poboljsalo? Imamo novu crkvu! Covece, a starija crkva na 1500 metara od ove. Sad cemo dobiti i super najnovije licne karte, a Pancevo se gusi od neispravne hemiske industrije, Kragujevac samo sto ne zatvori Zastavu, agonija bez kraja, Bor - 20.000 ljudi bez posla uskoro.... Nece carina na robu izmedju 20 i 100 E to napuniti, nema sanse. Ogromne afere i pronevere na sve strane, prosto se vidi da se nesto zataskava, to su problemi a ne ova sica od carina.
[ ventura @ 12.06.2006. 02:07 ] @
Citat:
tdjokic: Kako odvikli ako smo se odvikli? Razlozi su bitni. Piraterija je cvetala, sankcije, zemlja je bila totalno na nuli. Sada, polako se stanje popravlja, ali stvarno polako, za mnoge ljude nedopustivo polako, nema posla = nema para = nema lekova, hrane, stanova, kucnih potrebstina, uzas. Ali - zato ima fiskalnih racuna za svaku sitnicu, u svaku kesu ti ga ubace, a sta se poboljsalo? Imamo novu crkvu! Covece, a starija crkva na 1500 metara od ove. Sad cemo dobiti i super najnovije licne karte, a Pancevo se gusi od neispravne hemiske industrije, Kragujevac samo sto ne zatvori Zastavu, agonija bez kraja, Bor - 20.000 ljudi bez posla uskoro.... Nece carina na robu izmedju 20 i 100 E to napuniti, nema sanse. Ogromne afere i pronevere na sve strane, prosto se vidi da se nesto zataskava, to su problemi a ne ova sica od carina.


I šta ti predlažeš povodom toga?

Da sedimo, i ne radimo apsolutno ništa dok ne dođe neko sa čarobnim štapićemi odjednom od Srbije napravi Nemačku?

Mislim da ipak treba rešavati postepeno stvari, pa makar i najsitnije, jer sve je bolje nego sedeti skrštenih ruku...
[ pctel @ 12.06.2006. 02:17 ] @
Citat:
puska: Pctel, ne verujem da je ljudima zadovoljstvo da posluju sa osobom punom inata.

Ne verujem ni ja. Jedna stara poslovica kaze "Od inata nema goreg zanata". Znaci, inat maksimalno izbegavati. Ali to je offtopic. Mozda si hteo da kazes nesto drugo, pa si se pogresno izrazio? Ako se ova misao odnosi na nesto iz ove teme, obrazlozi pa da i mi znamo. Ovako, ostalo je nejasno ko je pun inata, pokretac teme, VRider, ja ili ministar finansija?

Citat:
alo ljudi jel ste normalni!?kako mozete da podrzavate nametanje haraca,pa narucivali knjige ili opremu za biznis??da ipak nisu nekom od vas bili ugrozeni interesi,zato sto smo mogli da narucimo jeftinije preko neta,a?

Ne, pa ne razumes. Ja sam u principu za ukidanje carine i PDV-a, ali kad se to uradi da se uradi za sve, a ne za tebe nema carine i PDV-a a za mene ima. Kad pokrenete peticiju da se svi gradjani i firme oslobode obaveze placanja carine i PDV-a, odmah cu da potpisem!

Citat:
tdjokic: Inace, po logici "Nekerman" mogli bi da zabranimo i privatno koriscenje automobilia, "jer su primecene saobracajne nesrece" a na odredjeni nacin i to podriva ekonomiju i privredu zemlje.

Pocinjes da shvatas, samo, automobil mozes da vozis, ali moras da postujes odredjena pravila i platis registraciju. Od nekermana mozes da kupujes, nije zabranjeno, ali moras da postujes odredjena pravila i platis carinu. Kad smo vec kod toga, valjalo bi da se ta registracija ukine, meni je to veliko smaranje, a i kosta me skoro 300 EUR-a godisnje!
Citat:
branabelcevic: E sad posto je 'nekerman'svojim povoljnim cenama prilicno kvalitetne robe i garancijom na istu poceo da ugrozava malo jace igrace,monopoliste(uvoznicki i trgovicki lobi,narocito ''privatnike'')ovi uhvate Dinkica za gusu i kazu:ej,stani malo ne moze prosecni Srbin da kupuje povoljno,to nas ugrozava!

Zasto da jedan Srbin kupuje sa carinom i PDV-om a drugi bez carine i PDV-a? Zasto da ja gubim 30% kad kupim TV u prodavnici, jer je toliko drzava uzela za PDV i carinu?! Necu, nego cu da narucim preko interneta. Necu ja, nece ni Pera ni Laza ni Zika, pa da vidim ko ce drzavi da plati PDV. E, sad toga vise nema, nego za sve sto kupim moram da platim carinu i PDV, bilo da kupujem u prodavnici ili na internetu.
[ broker @ 12.06.2006. 08:44 ] @
pctel, promasio si temu. Drzava jeste ispostovala princip svi ili niko. Uvoz do 100 evra je bio dozvoljen svima, ali posto se ispostavilo da su neke frime to zloupotrebljavale, onda je ta povlastica ukinuta, opet svima. Niko tu nije bio izdvojen kao grupa i povlascen, nego je jedna mala grupa zloupotrebljavala povlasticu i zbog toga sada vise niko ne moze da tu povlasticu koristi.

I ja podrzavam sprecavanje svih vrsta zloupotreba ali mi se nikako ne svidja sto se sprecavaju samo one zloupotrebe koje smetaju nekome ko ima moc da diktira vlastiam sa da rade i sto su uvek mere koje se sprovode u stvari mere koje udaraju u glavu obicnog postenog coveka, a ne one koji u stvari cine zloupotrebe.

Smeta mi sto me drzava svako malo tretira kao lopova sa opravdanjem da tamo stiti sebe i mene od mene i drugih lopova, a svakodnevno gledam da oni pravi lopovi zbog kojih drzava navodno uvodi svakojake mere sve rade nesmetano.

Smeta mi sto drzavi moram da placam znatne iznose za kojekakve poreze, doprinose, namete, takse, i sta ti ja znam sta sve ne, pa opet kad god mi od te drzave neto treba, cak i obicno potvrda, onesveste me od naplacivanja i jos me tretiraju kao najobicnije govedo koje je zalutalo u njihov tor, a ne kao ljudsko bice.

Sve cesce se pitam, s obzirom da su ukinuli skoro sve socijalne povlastice koje su mogli, gde u stvari idu sve te pare koje nam otimaju? Jedino sto vidim, to je da Velja sve puteve, puteljke, staze i bogaze po Cacku asfaltira od drzavnih para.
[ pctel @ 12.06.2006. 11:19 ] @
Citat:
broker: pctel, promasio si temu. Drzava jeste ispostovala princip svi ili niko. Uvoz do 100 evra je bio dozvoljen svima...

Ne, firme su placale carinu i porez na iznos ispod 100 EUR-a. One koje su postovale zakon. One koje su nasle rupu u zakonu nisu placale nista. Sigurno i u tvom poslu imas pojavu da ti placas 50% drzavi na ime raznih poreza i doprinosa, a neko drugi radi isti posao a drzavi ne placa nista. Nije bas lep osecaj, zar ne?
I da se razumemo, mene ne pogadja ni predjasnje ni sadasnje stanje - niti nesto narucujem, niti su mi strane prodavnice konkurencija, samo objektivno gledam na problem i ne volim diskriminaciju.
[ bojan_bozovic @ 12.06.2006. 11:23 ] @
@Broker

Nego sta, i treba da asfaltira a ne tebi pare da daje.
[ broker @ 12.06.2006. 11:32 ] @
Citat:
pctel: Ne, firme su placale carinu i porez na iznos ispod 100 EUR-a. One koje su postovale zakon. One koje su nasle rupu u zakonu nisu placale nista. Sigurno i u tvom poslu imas pojavu da ti placas 50% drzavi na ime raznih poreza i doprinosa, a neko drugi radi isti posao a drzavi ne placa nista. Nije bas lep osecaj, zar ne?


Pa dobro, ipak firma i fiziko lice nije isto pa ne moze imati ni isti tretman od strane drzave. Ova olaksica se odnosila na fizicka lica a ne na firme i tu nije bilo diskriminacije. Mene vise zanima kako to da drzava nijepreduzela nista da utvri na koji nacin su navedene firme izigravale zakon i da to sankcionise, jer koliko znam, od sve te firmi za katalosku prodaju su registovaneu Srbiji i ljudi su narucivali robu od firmi u Srbiji. Jedini nacin kako su one mogle da uvoze robu, a da izbegnu placanje to je da porudzbine proslede firmi u inostranstvu pa da one direktno salju naruciocma iz inostranstva. To bi svakako bilo nezakonito i ne bi bilo tesko utvrditi.

Citat:
bojan_bozovic:
Nego sta, i treba da asfaltira a ne tebi pare da daje.


A sto bi meni davao pare?
[ bojan_bozovic @ 12.06.2006. 11:37 ] @
@Broker

Bolje da se pare od socijalnog kojima se neradnici hrane tako upotrebe, covek zdrav, prav, jos mu i socijalno treba, da ne pominjem zloupotrebe kad ciganin prima i socijalno, a radi kao nakupac na pijaci ;-)
[ pctel @ 12.06.2006. 12:00 ] @
Citat:
broker: Mene vise zanima kako to da drzava nijepreduzela nista da utvri na koji nacin su navedene firme izigravale zakon i da to sankcionise

Kako ne shvatas da nije bilo izigravanja zakona - sve je bilo apsolutno neosporno u skladu sa zakonom. Svako ovde moze da se sasvim legalno bavi uspostavljanjem raznih kontakata izmedju domacih i stranih subjekata i da za tu svoju delatnost uredno placa poreze i doprinose.
Sto se tvoje konstatacije da firma i fizicko lice nije isto, valjalo bi napomenuti da firme u principu ne trose vecinu uvozne robe, vec su potrosaci fizicka lica, radi kojih firme vrse uvoz. Tako su neka fizicka lica nabavku vrsila sa PDV-om i carinom a druga bez, sto nije dobro resenje.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 12.06.2006. u 13:11 GMT+1]
[ broker @ 12.06.2006. 12:13 ] @
Citat:
bojan_bozovic:
Bolje da se pare od socijalnog kojima se neradnici hrane tako upotrebe, covek zdrav, prav, jos mu i socijalno treba, da ne pominjem zloupotrebe kad ciganin prima i socijalno, a radi kao nakupac na pijaci ;-)


Pa da, to je ista politika: zbog jednog-dva lopova, ukidaju pomoc svim socijalnim kategorijama kojima je pomoc potrebna: recimo, poostrili su kriterijume za pomoc deci sa posebnim potrebama tako da sada pomoc moze da dobije samo zanemarljiv broj onih kojima je to potrebno. Cak su i pomoc za novorodjencad tako smislili da je prakticno i ne daju.

Da ne pominjemo da oni koji placaju socijalno i zdravstveno, od toga nemaju nista jer sve sto im treba, i dalje moraju da ponovo plate i to po punoj ceni. Kao sto neko ovde pomenu u diskusiji, kad odes kod zubara placas 100% participaciju. Logicno je zapitati se: a zasto onda dajem za zdravstveno osiguranje?

Ceo sistem je jedna velika otimacina. Sve se zasniva na tome da ti uzmu pare gde god za to postoji prilika i da ih trose kako oni hoce, uglavnom na namestenim tenderima sa prenaduvanim cenama i, naravno, debelim provizijama.

Za gomilu procedura koje je ova drzava uvela postoji bar po jedno alternativno resenje koje je ekonomicnije ali oni nikada nisu birali resenje po ekonomicnosti nego po apsolutnom iznosu novca koji mogu da pokupe od naroda.

Ovaj primer sa carinom je upravo jasan slucaj: cela halabuka se zasniva na tome koliko je navodno drzava izgubila na porezu. Kako moze drzava da gubi, ako svojim gradjanima omoguci da nesto nabave jeftinije oslobodivsi ih drzavnog nameta? Ne gubi tu drzava nego oni koji raspolazu drzavnim novcem, jer su nezasiti i hoce da se omaste svakim dinarom koji ovaj narod krvavo zaradjuje.

Nijedan propis u ovoj drzavi nije donet a da to nije uradjeno u korist neke interesne grupe i nikada ta interesna grupa nisu obicni gradjani koji sve to placaju.
[ VRider @ 12.06.2006. 12:15 ] @
@broker: Zahvaljujuci dobroj naplati poreza, u narednoj godini ce biti smanjena stopa poreza i doprinosa na primanja zaposlenih, sto ce onda svima dobro doci. Ali, bas svima. Ne samo onima koji kupuju knjige i diskove preko neta. Da bi se tako nesto postiglo, pare moraju nekome da se uzmu.
A u Pirotu, gde si ranije mogao da se sakrijes u rupe na ulici su sada sve ulice presvucene novim asfaltom, izgradjen novi most, sportska hala, pocelo sredjivanje Keja posle 15 godina najava, sprema se izgradnja sportskog centra... Kada putujes iz Beograda do Pirota, ne mozes da ne primetis poboljsanja na svakom koraku. A ja nemam veze sa Cackom i doticnim ministrom. Izvini, ali, bolje se zivi. Da li tebi svidja koliko se bolje zivi ili ne, to je druga prica, ali se bolje zivi. Pre 5-6 godina su se ljudi bunili sto ne mogu da kupe secer, a sada sto ne mogu da kupuju DVDije preko interneta i kola od 5000 evra. Za mene je to napredak. I ja imam strpljenja - bice i bolje!
[ broker @ 12.06.2006. 12:23 ] @
Citat:
pctel: Kako ne shvatas da nije bilo izigravanja zakona - sve je bilo apsolutno neosporno u skladu sa zakonom. Svako ovde moze da se sasvim legalno bavi uspostavljanjem raznih kontakata izmedju domacih i stranih subjekata i da za tu svoju delatnost uredno placa poreze i doprinose.


Ne moze da bude uskladu sa zakonom da ja narucim neku robu odomace firme, a dobijem je od strane firme, i prakicno ispadnem uvoznik. Ne moze neka firma u moje ime da korsiti pravo oslobodjenja poreza. Ako mi je roba stigla sa adrese domace firme to znaci da ju je ona uvezla nezaknito, ako je za tu robu iskoristila osnov za oslobodjenje od carine.

Citat:

Sto se tvoje konstatacije da firma i fizicko lice nije isto, valjalo bi napomenuti da firme u principu ne trose vecinu uvozne robe, vec su potrosaci fizicka lica, radi kojih firme vrse uvoz. Tako su neka fizicka lica nabavku vrsila sa PDV-om i carinom a druga bez, sto nije dobro resenje.


Logika je savim jasna, oslobodjenje vazi za male iznose, a firme robu nabavljaju na veliko i nizu cenu dobijaju na osnovu kolicinskih popusta. Ako neka firma ne moze da postigne nizu ili slicnu cenu robe u odnosu na onu koja je direktno uvezen,a onda treba da preispita svoje poslovanje. Uvoz na veliko itekako snizava cenu pocev od kolicinskih popusta i drasticno manjih troskova transporta.

Greska drzava je bila sto nije uvela neka ogranicenja. Ranije, oslobodjenje od carine je takodje postojalo, ali je bilo ograniceno na ukupan iznos. Dakle, mogao si da uneses u zemlju robu i da ne platis carinu sve dok si u okviru nekog limita. To je savim normalno u svakoj drzavi.

Ovako, ukidanjem oslobodjenja, odnosno snizavanjem krierijuma na smesan iznos, drzava naas je onemogucila da nabavimo neke jeftine robe kojih kod nas nema, a potraznja nije tolika da se nijednoj firmi ne isplati da to uvozi na veliko.
[ pctel @ 12.06.2006. 12:24 ] @
Citat:
broker: Kako moze drzava da gubi, ako svojim gradjanima omoguci da nesto nabave jeftinije oslobodivsi ih drzavnog nameta?

Ni ja ne bih imao nista protiv da se ukinu carine, porezi, socijalno i penzijsko osiguranje, ali to je offtopic. Osim ako neko hoce da uputi takvo pismo ministarstvu finansija. E, da, zamalo da zaboravim, valjalo bi ukinuti ministarstvo finansija.
[ broker @ 12.06.2006. 12:33 ] @
Ajd' nemoj preterivati. Sad bi neko na to tvoje mogao da komentarise da se ti zalazes da drzava ukine sve poreske povlastice i da sve tretira podjednako, a mogla bi svima da naplacuje i porez na vazduh.
[ zkaiser @ 12.06.2006. 13:26 ] @
E aj' gledajte ovu svinjariju sada, ja ili bilo ko npr. naruci neke egzoticne komponente kao besplatni uzorak (intersil,maxim, LT, fairchild itd. . . ) i posto su to sve pravna lica, oni (carina) automatski naplacuju carinu na vrednost proizvoda i to bi bilo donekle u redu jer je carina na takve stvari smesno mala nekih 20-50din. , e ali da bi gospoda carinici odredili koliko da im se plati oni robu zadrzavju u depou na aerodromu nekih barem 5 dana i onda naravno opale i troskove lezarine i manipulacije koji su onda blizu 1000 din. A, kao roba je besplatni uzorak fizickom licu koji to u 99% slucajeva koristi u edukativne svrhe.

I onda posle ovakvih sranja gospoda sa RTS-a 1 pricaju o nacionalnom servisu za objektivno informisanje, u kome na dnevniku pricaju kako ce sa novim zakonom da sve procveta samo da stanu na rep Neckermann-u i Qulle-u , a drugi detalj o gore navedenim stvarima elegantno preskoce, toliko o '. . . nasem pravu da znamo sve . . . ' Ovim i drugim slicnim postupcima drzava samo pokazuje da joj ustvari i nije stalo da joj mladja i strucna populacija ostane u drzavi, pa se onda kao cude kako to da svi kao god znaju odlaze ?!
[ Buum @ 12.06.2006. 14:01 ] @
Možda ne bi bilo loše da se u ovom trenutku potegne pitanje krađe paketa koja se redovno dešava, što na carini što na aerodromu i pošti. Ako Dinkiću predočimo činjenicu da će državni budžet biti uskraćen za carinu & PDV na pakete koje maznu nesavesni službenici, možda im i uvede neku vrstu dodatne kontrole.

Takođe, zbog izbegavanja PDV-a bi trebalo zabraniti prodaju zasnovanu na MLM konceptu, a firme i pojedince koji to praktikuju tretirati kao utajivače poreza.
[ VRider @ 12.06.2006. 14:11 ] @
U Madjarskoj je to reseno mnogo bolje. Tamo su veci parneri registrovani, imaju racun u banci, placaju porez i sve ostalo. Barem je tako u Amway-u.
[ tdjokic @ 12.06.2006. 15:52 ] @
Citat:
Mislim da ipak treba rešavati postepeno stvari, pa makar i najsitnije, jer sve je bolje nego sedeti skrštenih ruku...

A ko je rekao da treba sedeti skrstenih ruku? Ali, resavati prvo najsitnije je vrlo blizu kao i sedeti skrstenih ruku.

Neko rece: zivi se bolje. Tacno je to. Medjutim, neko zivi 1.000.000 puta bolje a neko cak i malo losije nego pre, u tome je problem. Ako covek nema para da kupi insulin za dete secerasa, a drzava mu ukinula pomoc, onda je njemu svejedno sto se prave nove crkve, sportski i trzni centri i sto se gradi infrastruktura. Njegovo dete ce da umre odmah, on nema vremena da ceka.

Slicno je i sa ovim oko osnovice za carinjenje. Onaj ko ima da daje 700 E baksisa 18-toclanoj grupi muzicara je novim zakonom pogodjen kao slon kad ga ujede komarac, a onaj ko ima 100 E platu mesecno, mnogo vise.

@pctel: Ti stalno govoris: "Sto ja da placam carinu + PDV, a onaj da ne placa?" A ja tebe pitam: "A sto ja da placam carinu + PDV a ti da ne placas?" Jer za vrlo slicnu robu, koja se moze ovde kupiti, ti dajes daleko manje novca od mene, koji sam prisiljen to da uvezem, i placam sve, mene ova promena uopste ne pogadja, i pre sam placao sve, zbog uslova uvoza, to sam vec objasnio. Diskutujem zbog principa, ne zbog licne koristi, jer vidim da vlast juri pogresne lopove.

Neka drzava obezbedi robu, pa cemo kupovati ovde. Za ono sto ne moze ovde da se kupi, treba da postoje olaksice, jer niko nije ostecen. Ovde postoji gomila nepravilnosti, a kaznjavaju se uvek jedni isti - obican narod. Uopste nije sporno da drzava treba da se stiti, ali nacin na koji je to uradjeno je bez veze + necija odgovornost je prikirvena. Opet ce sverc da poraste, jer ce se sad vise isplatiti. Kupovina u zvanicnim trgovinama (konkretno robe iz programa Nekerman / Quelle) ce tek neznatno da poraste, jer ona populacija koja je kod njih ranije kupovala jeftinije, sada jednostavno nece kupovati nista novo, koristice i dalje stare krpe, jer za skupu robu nema para.
[ VRider @ 12.06.2006. 16:15 ] @
Nije posao drzave da obezbedjuje robu. Roba koje nema kod nas ima niske carine, tako je i sada, ali, vama ne trebaju kategorije proizvoda, vec neki odredjeni proizvodi, koji se samim tim ne mogu tako lako osloboditi carine. A sv osloboditi ne mozes, to se vec pokazalo.
[ pctel @ 12.06.2006. 17:07 ] @
Citat:
Neka drzava obezbedi robu, pa cemo kupovati ovde. Za ono sto ne moze ovde da se kupi, treba da postoje olaksice, jer niko nije ostecen.
Pa neko vec rece da ovde nemamo nista osim malina i kukuruza, sve ostalo se uvozi. Posto ove maline i kukuruz i onako niko ne bi uvozio, podrzavam ideju da se carina ukine totalno. Ili barem za početak da se može npr. sredom uvoziti bez carine, a ostalim danima da se plaća. Samo nikako da jedni plaćaju a drugi da ne plaćaju kao do sada.
[ broker @ 12.06.2006. 17:35 ] @
Ali prvo da odrobijaju ovi sto su zaobilazili zakon i kupovali vozila u Crnoj Gori. :)
[ tdjokic @ 12.06.2006. 17:49 ] @
Citat:
VRider: Nije posao drzave da obezbedjuje robu. Roba koje nema kod nas ima niske carine, tako je i sada, ali, vama ne trebaju kategorije proizvoda, vec neki odredjeni proizvodi, koji se samim tim ne mogu tako lako osloboditi carine. A sv osloboditi ne mozes, to se vec pokazalo.

Nismo se razumeli, a svi su izgledi da se nikad ni necemo razumeti, jer na mnoge stvari po difoltu gledamo drugacije.

Kad kazem "drzava" ne mislim na ono sto je bilo ranije - strogo drzavna preduzeca, pa kontrolisana privreda, uvoz, izvoz, nego uopsteno. Ne mora ni jedno ministarastvo da uvozi robu, ali je zadatak mnogih ministarstava da stvaraju uslove za ozivljavanje privrede, trgovine, proizvodnje, prometa usluga i roba i tako u nedogled. Jedno ministarstvo regulisanjem finansija, drugo obrazovanjem ili doskolovavanjem vec obrazovanih i opet tako u nedogled. A svega toga nema. Za mnogu robu nasi trgovci nikad culi ni videli.

U ovo se uklapa i ono oko kategorija proizvoda, odnosno odredjenih proizvoda, sto sam vec objasnio. Buduci da ni sami prodavci ne znaju razliku izmedju skart robe i robe solidnog kvaliteta, cesto u istoj kategoriji kod nas mozes kupiti proizvod pete klase i tu i tamo neki cetvrte do trece, o drugoj i prvoj klasi ni reci. Kome to treba, on skokne do Madjarske, pa nabavi. Govorim uglavnom o alatu i jos nekim slicnim stvarima.

Buduci da postoji i odredjena kategorija stanovnistva, koja iz najrazlicitij uzroka ne moze "da skokne", onda ona mora sama da uvozi proizvode, koji su skoro identicni kao ovi ovde po kategorij, samo se razlikuju u nekoj nijansi, ali presudnoj nijansi. Recimo, ovde se prodaje neka alatka "hoby" kvaliteta, profesionalne iste takve nema. Cena te "hoby" je sasvim pristojna i prihvatljiva. Napolju se prodaju obadve i moze se videti razlika u ceni - cesto neznatna, 5 - 10% recimo. Onda se ja odlucim da sam uvezem tu profesionalnu alatku, uz pomoc zvanicnog preduzeca, sve legalno i zvanicno i cena mi dodje skoro 100% veca! O tome govorim, ne o oslobadjanju od carine.

Ja i dalje tvrdim da se nasa drzava cest ponasa nespretno, brzopleto, kontraproduktivno, sto sve moze da se "spakuje" u tranziciju, ali mnogim ljudima tesko pada da sve to mirno i cutke gledaju i slusaju. Ljudi su razliciti, imaju razlicite potrebe i interese i ne treba ih tretirati kao goveda (ustvari, goveda se sve vise i vise bolje tretiraju).

Hajde da celu stvar preokrenemo: sad je sve u redu, sto dokazuje da pre nije bilo. Pa valjda neko mora da odgovara za ono pre? Ako ne odgovara, onda ostaje sumnja da se sve radi po necijem licnom cefu. Kako i sami tvrdite, drzava je ostecena za teske milione i - nikom nista? Jedno je pitanje kako je doslo do pljacke a potpuno drugo ako se cela stvar zataskva.

Uostalom pogledajte koji se cirkus danas dogodio u skupstini, pa cete videti o kojoj neozbiljnosti i diletantizmu govorim. Mislim na ono sto je izazvalo jednu parlamentarnu stranku da istupi iz svih odbora, jer su na jednom odboru iza ledja predsedavajucem, promenili odluku koju tek sto su doneli.
[ pctel @ 12.06.2006. 20:14 ] @
Citat:
tdjokic: Za mnogu robu nasi trgovci nikad culi ni videli.
Naravno. Tako je to u celom svetu. Idi malo u bilo koju zapadnoevropsku zemlju pa probaj da kupis Knjaz Milos mineralnu vodu, Smoki, Plazmu, Soko Stark stapice i Frikom sladoled - nema toga po prodavnicama! A sve su proizvodi prve klase, dok nekih slicnih njima samo trece klase ima koliko hoces. I sta da se radi? Hitno menjati vlade tih zemalja :-)

Citat:
Onda se ja odlucim da sam uvezem tu profesionalnu alatku, uz pomoc zvanicnog preduzeca, sve legalno i zvanicno i cena mi dodje skoro 100% veca!

Carina + PDV iznose 30% vrednosti robe, na sta ti potrosis jos 70%, to meni nikako nije jasno!

Citat:
Jedno je pitanje kako je doslo do pljacke a potpuno drugo ako se cela stvar zataskva.
Pljacke? Kakve pljacke? Kakve veze ima nekakva pljacka sa temom?
[ tdjokic @ 12.06.2006. 21:57 ] @
Citat:
Naravno. Tako je to u celom svetu. Idi malo u bilo koju zapadnoevropsku zemlju pa probaj da kupis Knjaz Milos mineralnu vodu, Smoki, Plazmu, Soko Stark stapice i Frikom sladoled - nema toga po prodavnicama! A sve su proizvodi prve klase, dok nekih slicnih njima samo trece klase ima koliko hoces. I sta da se radi? Hitno menjati vlade tih zemalja :-)

Ovo je uglavnom budalastina i sa tobom ne vredi diskutovati. Znaci, u zapadnoevropskim zemljama nije moguce kupiti kvalitetnu mineralnu vodu, sladoled i slicno? E, siroti oni! Onda je sve jasno.
[ P1ksi @ 12.06.2006. 22:28 ] @
Citat:
Zahvaljujuci dobroj naplati poreza, u narednoj godini ce biti smanjena stopa poreza i doprinosa na primanja zaposlenih, sto ce onda svima dobro doci. Ali, bas svima. Ne samo onima koji kupuju knjige i diskove preko neta. Da bi se tako nesto postiglo, pare moraju nekome da se uzmu.


Ako stvarno mislis da ce smanjiti globe na plate, onda promeni nick u 'Don Kihot'... Lopine su to :)
[ VRider @ 12.06.2006. 23:46 ] @
@tdjokic: Sve sto fali ovde je poslovna prilika za nekoga ko zeli da je iskoristi. To sto je ovde mentalitet ljudi takav da posao na prvom mestu cekaju, pa onda posao traze, a samo retki pokusavaju da stvore je nesto sto ce se promeniti u narednim godinama kada sa scene sidju generacije koje su obrazovane osamdesetih i dodju "neki novi klinci".
Cak sta vise, pokrenucu i posebnu temu - Stvari koje morate da kupujete preko Interneta jer ih ovde nema - gde cete moci da napisete sta morate da kupujute preko neta.
[ Davor Vlajkovic @ 13.06.2006. 05:50 ] @
Citat:
VRider: U Madjarskoj je to reseno mnogo bolje. Tamo su veci parneri registrovani, imaju racun u banci, placaju porez i sve ostalo. Barem je tako u Amway-u.

Isto je i u Srbiji, problematični su baš ti mali "partneri" (zvaničan termin je OvdeUpišiImeFirme Dame/Gospoda) koji tako najčešće zarađuju jedva par hiljada mesečno koje im služe da pokrpe rupe u kućnom budžetu i izguraju nekako do prvog u mesecu. Kako to da im oporezuješ a da te ne proglase za derikožu, ludaka ili zaštitnika zlih kapitalista? Kapiram ja da nije lako naći dobro plaćen posao ali to ne treba da bude opravdanje za ovakve (mutne) radnje. Utaja poreza je krivično delo kao i svako drugo, i to treba da se jasno, glasno i nedvosmisleno kaže već jednom.

Citat:
tdjokic: Nismo se razumeli, a svi su izgledi da se nikad ni necemo razumeti, jer na mnoge stvari po difoltu gledamo drugacije.

Kad kazem "drzava" ne mislim na ono sto je bilo ranije - strogo drzavna preduzeca, pa kontrolisana privreda, uvoz, izvoz, nego uopsteno. Ne mora ni jedno ministarastvo da uvozi robu, ali je zadatak mnogih ministarstava da stvaraju uslove za ozivljavanje privrede, trgovine, proizvodnje, prometa usluga i roba i tako u nedogled. Jedno ministarstvo regulisanjem finansija, drugo obrazovanjem ili doskolovavanjem vec obrazovanih i opet tako u nedogled. A svega toga nema. Za mnogu robu nasi trgovci nikad culi ni videli.

U ovo se uklapa i ono oko kategorija proizvoda, odnosno odredjenih proizvoda, sto sam vec objasnio. Buduci da ni sami prodavci ne znaju razliku izmedju skart robe i robe solidnog kvaliteta, cesto u istoj kategoriji kod nas mozes kupiti proizvod pete klase i tu i tamo neki cetvrte do trece, o drugoj i prvoj klasi ni reci. Kome to treba, on skokne do Madjarske, pa nabavi. Govorim uglavnom o alatu i jos nekim slicnim stvarima.

Buduci da postoji i odredjena kategorija stanovnistva, koja iz najrazlicitij uzroka ne moze "da skokne", onda ona mora sama da uvozi proizvode, koji su skoro identicni kao ovi ovde po kategorij, samo se razlikuju u nekoj nijansi, ali presudnoj nijansi. Recimo, ovde se prodaje neka alatka "hoby" kvaliteta, profesionalne iste takve nema. Cena te "hoby" je sasvim pristojna i prihvatljiva. Napolju se prodaju obadve i moze se videti razlika u ceni - cesto neznatna, 5 - 10% recimo. Onda se ja odlucim da sam uvezem tu profesionalnu alatku, uz pomoc zvanicnog preduzeca, sve legalno i zvanicno i cena mi dodje skoro 100% veca! O tome govorim, ne o oslobadjanju od carine.

Već sam pisao u onoj drugoj temi o ovome - iako me ova uredba direktno pogađa, uporno ću je braniti jer štiti domaću privredu od nelojalne konkurencije. Što se tiče robe koja se ne može kupiti kod nas a tražena je, zar to nije odlična poslovna prilika za nekoga iz Srbije, tačnije bilo koga ko ima malo preduzetničkog duha u sebi? Ako se ne varam, i sam si koristio usluge jedne beogradske firme koja se upravo time bavi - uvozom raznoraznih predmeta po narudžbini. Naručiš šta ti treba, oni to uvezu, obračunaju carinu, PDV i naknadu za svoje usluge koja je u granicama prihvatljivog i svima bude lepo - i tebi i njima i državi. Kako se tražnja za uslugama ovog tipa bude povećavala, povećavaće se i broj onih koji nude takve usluge (zakon ponude i potražnje), pa će i cene biti niže, kako zbog veće konkurencije tako i zbog većeg broja pošiljaka, što će direktno uticati an to da troškovi po jediničnoj pošiljci budu manji.
[ tdjokic @ 13.06.2006. 11:17 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: Ako se ne varam, i sam si koristio usluge jedne beogradske firme koja se upravo time bavi - uvozom raznoraznih predmeta po narudžbini. Naručiš šta ti treba, oni to uvezu, obračunaju carinu, PDV i naknadu za svoje usluge koja je u granicama prihvatljivog i svima bude lepo - i tebi i njima i državi.

Boze ljudi sto ste vi pametni, pa to je nesto neverovatno! Hajdemo redom, uz rizik da se ponavljam.

U jednoj prodavnici su imali U CENOVNIKU kvalitetan proizvod koji mi je bio potreban. Dakle, ovdasnja prodavnica, prodaje robu u klasicnoj prodavnici za dinare. Taj proizvod o kojem je rec nemaju u prodavnici, jer je dosta skup, pa im se ne isplati da ga drze na zalihi, ali su bili spremni da mi ga nabave. Porucio sam ga, dao avans 100% i artikal je stigao, po ceni neznatno visoj nego sto kosta u Nemackoj, zbog pojedinacnog transporta i nekih administrativnih troskova. Da li se bunim? Ne. Zasto bih se bunio?

Nazalost, takvih slucajeva je izuzetno malo. Uglavnom ti kazu "uzmi ili ostavi". Onda pribegavam onome sto si spomenuo, koristim usluge 2 beogradske firme. Jedna pomaze u nabavci preko Interneta, recimo amazon.com-a, a druga prodaje odredjenih firmi, po katalozima, naravno - ne kao Nekerman i slicni.

E, tu pocinje zaplet. Najprostije bi bilo kad bi svi koji mi "objasnjavaju" kako se to radi probali te postupke i na svojoj kozi, ali to se tesko moze ocekivati.

Odmah da rascistimo nesto - govori se o sleperima punim televizora i slicnim "zahvatima", kojima su razni ljudi zloupotrebili povlasticu koju je drzava do skoro odobravali pri uvozu, onih famoznih 100 E. Ja nemam sleper i ne uvozim stotine nekih artikala, meni treba samo jedan. Znaci, odem na amazon.com, porucim, artikal stigne postom, ja ne platim carinu ni PDV, jer je artikal jeftiniji od 100 E i meni lepo a sve ostale sam zafrkunuo, zar ne? Ne. Kako da porucim preko amazona recimo Wilton 11126 artikal, koji je tezak 9 kg, gvozdje, jer prvo nemam karticu, sto je poseban problem, koji je za ovu temu off topic, a koliko je meni poznato skoro da vise uopste nismo u stanju da regularno nesto platimo preko Paypal-a. Drugi problem, koji je neresiv, tezi od samog placanja je slanje. NE SALJE AMAZON OGROMNU VECINU ROBE OVAMO, samo knjige i CD/DVD. Dakle, nije istina da je preko Interneta jeftinije, jer se preko Interneta prakticno ne moze kupiti. Ljudi se dovijaju nekako, ali to nije pravilo i ubedjen sam da retko ko moze tim putem nesto vise profitirati zbog navodne razlike u ceni i ostetiti drzavu da bi to bilo vredno spomena.

Znaci, obratim se specijaliziranoj firmi iz Beograda, cije postojanje meni licno znaci izuzetno mnogo. Uplatim artikal po americkoj ceni. Onda pocne krajnja cena da se zida: prevoz od prodavca do sabirnog centra, prevoz iz SAD u Beograd, provizija firme, carina, PDV, aerodromska procedura i ako kupujes neku stvar, cija je cena u SAD recimo 30$, krajnja cena bude skoro dupla. Ne dragi moji, nije to samo "carina + PDV" + nesto malo dodatnih troskova, kao u onoj prodavnici koja to prodaje kao artikal iz svog prodajnog programa, samo sto ga nema stalno na zalihi, ovo je potpuno druga prica! Ima nekih nacina da se cena nesto smanji - ako kupujes vise artikala, deo troskova aerodromske procedure se deli na pojedine artikle, ali ja recimo kupujem jedan artikal. Ako imam vremena i strpljenja, onda mogu da koristim jos jedan nacin u istu svrhu, za koji su se pobrinuli ljubazni ljudi iz te firme - da se udruzim sa jos nekim ko kupuje manji broj artikala i to bi bilo to.

Ona druga firma, koja prodaje artikle iz kataloga nekoliko svetskih firmi, po porudzbini, radi na nesto drugaciji nacin, sto sam vec opisivao, ali cu jos jednom. Nisam ih pitao, ali, po svemu sudeci imaju sporazum sa carinom da za svu robu placaju odmah, bez pitanja, najvecu stopu carine, jer sve stize original zapakovano i FABRICKI zapecaceno - ni jednu stvar carinik nije otvarao niti pregledao, jer nema potrebe. Kad se na to dodadu troskovi provizije, transporta, PDV opet cena izadje skoro dupla od nase maloprodajne. Nije bas dupla, ali je blizu. Glavni problem je, sto je za mene tim nacinom pocetna cena skoro identicna nasoj maloprodajnoj ceni ovde. Konkretan primer: busilica PSB500RE kosta ovde u prodavnici skoro u euro isto koliko i na sajtu jedne od firmi iz cijeg kataloga se moze poruciti i logicno je da sam je kupio ovde. Ta firma kupuje za mene prakticno u maloprodaji u Nemackoj, pa se na tu cenu dodaju svi ostali troskovi, sto za domaceg uvoznika, koji ima firmu i u inostranstvu kupuje drugacije - po veleprodajnoj ceni, nije slucaj. Dakle, opet je informacija koja se ovde provlaci kroz celu temu (ovu ili onu srodnu, vec sam izgubio nit u kojoj sam) kako je onaj ko kupuje sam u prednosti, laz. Mozda - ako ima mogucnosti da mu se vrati nemacki PDV ili neka slicna akrobacija, sto za mene kao pojedinca ne dolazi u obzir. Ova firma samo nabavlja na zahtev kupca, gomile pozicija, ovome jedan otpornik, onome dva, ovome LED, onome kondenzator, to nije uvoz na veliko, po veleprodajnim cenama.
Citat:
Kako se tražnja za uslugama ovog tipa bude povećavala, povećavaće se i broj onih koji nude takve usluge (zakon ponude i potražnje), pa će i cene biti niže, kako zbog veće konkurencije tako i zbog većeg broja pošiljaka, što će direktno uticati an to da troškovi po jediničnoj pošiljci budu manji.

U vezi ovoga: provizija spomenutih firmi je i sada sasvim prihvatljiva, tesko da ce veca ponuda izazvati drasticno smanjenje iste.

Slicno je i sa prevozom, kod obe firme je cena prevoza minimalna, sto se kompenzira nesto duzim rokom nabavke.

Tu nema prostora za znacajnije smanjenje cena, cim ja vec tamo placam punu maloprodajnu cenu, na koju se posle dodaje sve ostalo. To je najveci problem.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 13.06.2006. u 12:45 GMT+1]
[ pctel @ 13.06.2006. 12:18 ] @
Citat:
tdjokic: Dakle, nije istina da je preko Interneta jeftinije, jer se preko Interneta prakticno ne moze kupiti. Ljudi se dovijaju nekako, ali to nije pravilo i ubedjen sam da retko ko moze tim putem nesto vise profitirati zbog navodne razlike u ceni

Ima dva nacina nabavke robe iz inostranstva - ili odes licno pa doneses, ili platis transport posiljke. Ti koristis jeftiniji nacin i jos se nesto zalis! Mozda bi hteo da ti to ministar finansija besplatno licno donese?!
Citat:
Uplatim artikal po americkoj ceni. Onda pocne krajnja cena da se zida: prevoz od prodavca do sabirnog centra, prevoz iz SAD u Beograd, provizija firme, carina, PDV, aerodromska procedura i ako kupujes neku stvar, cija je cena u SAD recimo 30$, krajnja cena bude skoro dupla. Ne dragi moji, nije to samo "carina + PDV" + nesto malo dodatnih troskova

Opet ne znam sta hoces da kazes. Prodavnica isto ima troskove prevoza, aerodromske takse, carine, PDV... gde tacno se vrsi diskriminacija tebe kao potrosaca u odnosu na prodavnicu?
Citat:
Glavni problem je, sto je za mene tim nacinom pocetna cena skoro identicna nasoj maloprodajnoj ceni ovde.

Sto je recimo meni potpuno logicno. Uopste ne vidim problem, vec naprotiv, tako i treba da bude. Slazem se da su troskovi uvoza veliki, ali trebalo bi ih smanjiti i tebi i prodavnici, tako bi i jedna i druga cena bile nize, ali ponovo skoro identicne. Ne vidim nikakvu logiku povecanih troskova prodavnice, kako bi ti nabavljao jeftinije nego u prodavnici.
Citat:
Ta firma kupuje za mene prakticno u maloprodaji u Nemackoj, pa se na tu cenu dodaju svi ostali troskovi, sto za domaceg uvoznika, koji ima firmu i u inostranstvu kupuje drugacije - po veleprodajnoj ceni, nije slucaj.

Sto je isto sasvim normalno - kad odes na pijacu da kupis kilogram paradajza cena je jedna, a ako kupujes 50kg, onda je dosta niza. Da je drugacije, niko ne bi kupio 50kg i rizikovao da mu istruli 5 kg, vec bi svakog dana kupovao po pola kilograma. Ono sto je PROBLEM, to je cinjenica da ti trazis od drzave da intervenise i oslobodi tvoj 1kg paradajza carine i PDV-a, kako bi ti kupio taj 1 kg paradajza po istoj ceni kao onaj sto kupuje 50kg. E, to je problem nepostojanja trzisne logike, ali naravno, to je problem pojedinaca, ne drzave.
[ VRider @ 13.06.2006. 12:19 ] @
@Davor Vlajkovic: Nisu problem mali partneri. Tu na scenu stupa PDV. Naplacuje se u svakom koraku, a oni koju su u lance kasnije imaju pravo na povracaj PDVa ako su u sistemu. Kako ovi veliki jesu (placen PDV), a oni kasniji (sitni) nisu, nema povracaja i pare su ostale u budzetu. Ipak su i nasi odradili kako treba (nije mi bilo poznato da su veci partneri "legalizovani").
@tdjokic: Problem je u klosarskoj firmi koja ti je posrednik. Ona kupuje po maloprodajnoj ceni i na toj bazi "zida" dalju cenu?!
[ tdjokic @ 13.06.2006. 12:44 ] @
Citat:
VRider: @tdjokic: Problem je u klosarskoj firmi koja ti je posrednik. Ona kupuje po maloprodajnoj ceni i na toj bazi "zida" dalju cenu?!


Dobro, a sta da radim? Imas li ti bolje resenje?

Kako i gde da kupim robu koju sam vec nabrojao u onoj tvojoj temi o robi koju kupujemo jer je nema ovde? Usput da napomenem da sam za mnoge artikle postavljao temu na ES i molio za informaciju gde bi to moglo da se ovde nabavi, ne jeftinije, nego ikako i nisam dobio skoro ni jedan odgovor.

Ja sam beksrajno zahvalan obema firmama koje mi pomazu, jer je meni glavni problem da ikako dodjem do te robe. Oni su prisiljeni da tako rade, jer ako im dodje 100 kupaca i svaki kupuje razlicit artikal, sumnjam da igde to mogu dobiti po veleprodajnoj ceni.

Ja se u principu na to ne zalim, jer mi je jasno kako ide postupak, ali sam sve to napisao zato sto se uporno tvrdi da je kupovina preko Interneta jeftinija. Kako? Gde? Dajte konkretne adrese, postupke, uputstva.

Citat:
Mozda bi hteo da ti to ministar finansija besplatno licno donese?!

Mani me se, covece! Ako neces da diskutujes civilizovano, onda nemoj nikako.
[ Davor Vlajkovic @ 13.06.2006. 13:16 ] @
Citat:
VRider: @Davor Vlajkovic: Nisu problem mali partneri. Tu na scenu stupa PDV. Naplacuje se u svakom koraku, a oni koju su u lance kasnije imaju pravo na povracaj PDVa ako su u sistemu. Kako ovi veliki jesu (placen PDV), a oni kasniji (sitni) nisu, nema povracaja i pare su ostale u budzetu. Ipak su i nasi odradili kako treba (nije mi bilo poznato da su veci partneri "legalizovani"). :)

U većini slučajeva da, mada sigurno postoji određen broj tih malih sivih partnera koji nisu baš tako mali jer prelaze PDV prag od dve milke godišnjeg prometa, ali su zato itekako sivi :)

Inače, nisam mislio (samo) na PDV već i na ostale troškove koji su sastavni deo legalnog biznisa - doprinosi, porez na dobit, razne takse itd. Lepo si gore napisao 'porez i sve ostalo', ja sam taj deo i citirao ali sam napravio grešku kada sam upotrebio termin oporezivati...
[ mexico @ 13.06.2006. 13:30 ] @
Citat:
tdjokic:Kako i gde da kupim robu koju sam vec nabrojao u onoj tvojoj temi o robi koju kupujemo jer je nema ovde?


Nikako!!! Nigde ne pishe da svako moze da ima sta hoce i da mu je to necim zagarantovano.
Smeta ti shto necega nema "ovde" a ima "negde drugde"? Iseli se tamo gde ima. Ne mozes da se iselis? Usavrsi obrazovanje i radno iskustvo pa te onda prime.

Ne branim ovdasnji sistem (naprotiv, nikako mi se ne svidja). ALI... Da bi jednom u buducnosti bilo normalnije mora da se ukine "sivo" i "crno" poslovanje ili bar smanje na najmanju mogucu meru. Sto se vise stvari budu uvodile u naormalne tokove bice nam sve bolje.

Roba "koju si nabrojao u ovoj temi" postoji u drugim drzavama koje su uredjene i sa normalnim trgovnskim tokovima. Nas od njih deli odredjeni vremenski period. Koliki tacno zavisi od nas samih. Moze biti i beskonacan ako se ponasamo bez ikakvih obaveza a sa svim pravima. I shvati, problem nisi ti ili ja ili neko treci kao pojedinci. Problem je shto neko cetvrti tu olaksicu zloupotrebi radi licne zarade i bas ga briga za tebe, mene i ostale. On bi mogao da gleda kako celo drustvo propada, bash ga briga. Bitno mu je da u tom propalom drushtvu on ima svoju turbo kucu i


@pctel

Bez ljutnje ali zanima me shta imash protiv PDV-a i carine? Kako razumem ti se bavish trgovinom i tebe to uopshte ne pogadja jer to sve placaju kupci. Tvoja zarada je ista. Mislish da bi proizvodi bili jeftiniji bez pdv-a i carine pa bi ljudi vishe kupovali i imao bi vecu zaradu? Mislim da greshish jer iz poredjenja treba izuzeti prodaju racunara za cetvri kvartal 2004 i prvu polovinu 2005 i shvatices da je prodaja skoro ista. A da ne pricamo o tome da su mnogi pred uvodjenje pdv-a na racunare podigli cene a neki i za 40%. Ljudi su kupovali ne pitajuci za cenu jer ce "posle nove godine biti skuplje".

Drzava MORA od necega da se finansira. PDV nije savrshen nacin ali jeste najefikasniji i dokazan u mnogim drzavama. Kao osoba kome je direktno u interesu da drzava funkcionise ocekivao bih od tebe da budes pobornik pdv-a i normalnog poslovanja. Ili mozda greshim, tj. nije ti u interesu normalno trziste??? Sivo ili crno je bolje??? Bez poreza, sa carinom preko veze i slicne stvari?



[Ovu poruku je menjao mexico dana 13.06.2006. u 15:25 GMT+1]
[ bojan_bozovic @ 13.06.2006. 13:36 ] @
Citat:
Hajde da celu stvar preokrenemo: sad je sve u redu, sto dokazuje da pre nije bilo. Pa valjda neko mora da odgovara za ono pre? Ako ne odgovara, onda ostaje sumnja da se sve radi po necijem licnom cefu. Kako i sami tvrdite, drzava je ostecena za teske milione i - nikom nista? Jedno je pitanje kako je doslo do pljacke a potpuno drugo ako se cela stvar zataskva.


O, tdjokicu, ako npr. Neckermann nije placao nesto ranije to je radio u skladu sa tadasnjim zakonom, dakle, sve je radio po zakonu. Nigde nema da se zakon sprovodi retroaktivno, sem ako se ne radi o uzurpaciji prava. Npr. sada donesemo zakon da tdjokic ne sme da postuje na [es], ali retroaktivno da deluje, tako da tdjokic ne samo da vise ne sme da postuje na [es], vec, makar smesta prestao, mora na robiju, comprehende? ;-)

Retroaktivno delovanje zakona je uvek uzurpacija prava, jer u proslosti nisi znao da ce u buducnosti to biti nezakonito. To je uvek cisto pravo jacega.
[ pctel @ 13.06.2006. 14:54 ] @
Citat:
mexico: @pctel

Bez ljutnje ali zanima me shta imash protiv PDV-a i carine?

Pa ideja teme je da je to lose, pa cisto onako da dodam i ja nesto. Izgleda da smo se izgubili oko price gde sta ima ili nema da se kupi i otisli daleko od osnovne teme - da li je dobro ili lose naplacivati carinu i PDV na proizvode koji dolaze iz inostranstva. Ne pogadja mene nista posebno ako se na nesto naplacuje carina i PDV. Medjutim, itekako me pogadja ako se jednima naplacuje a drugima ne. Voleo bih da se nikom ne naplacuje, ako moze, a ako ne moze onda podrzavam da se naplacuje svima.


[Ovu poruku je menjao pctel dana 13.06.2006. u 16:36 GMT+1]
[ tdjokic @ 13.06.2006. 15:15 ] @
Citat:
bojan_bozovic: O, tdjokicu, ako npr. Neckermann nije placao nesto ranije to je radio u skladu sa tadasnjim zakonom, dakle, sve je radio po zakonu. Nigde nema da se zakon sprovodi retroaktivno, sem ako se ne radi o uzurpaciji prava.

Ne kazem ja da Neckerman treba da odgovara, nego onaj ko je bio zaduzen da kontrolise sprovodjenje zakona. Time bi se i razjasnilo ko je cinio prekrsaje i da li treba kazniti i obicnog gradjanina. Ponavljam: ako je uvodjenje 100 E kao limita za uvoz bez carina bilo nesto pozitivno, evropeizacija drzava ili slicno, sta je onda ovo sada? Talibanizacija?

@mexico:
Citat:
Nikako!!! Nigde ne pishe da svako moze da ima sta hoce i da mu je to necim zagarantovano.

Svestan sam ja toga. Nije moje pitanje bilo izreceno u tom kontekstu, nego su prethodni odgovori u sebi sadrzavali neke nagovestaje da mozda postoji neka druga, bolja firma, gde se moze kupiti povoljnije nego sto to ja radim. Osim toga, ostaje i dalje tvrdnja da je "kupovanje preko Interneta jeftinije nego u domacim prodavnicama" a ja tu racunicu nikako ne mogu da sklopim i ne shvatam kako ja, koji placam i carinu i PDV i sve ostalo sto traze, ugrozavam drzavu i njenu privredu?

Hvala ti za savete za iseljenje. To cu prepustiti vama mladjima, jer ne mogu 2x da se iseljavam. Dosta mi je bilo ono iseljenje 1971 godine i boravak "negde drugde" 30-tak godina. Doduse, ti si vidim u Meksiku, ali ti ja to i ne verujem bas mnogo.
[ VRider @ 13.06.2006. 15:28 ] @
Citat:
U većini slučajeva da, mada sigurno postoji određen broj tih malih sivih partnera koji nisu baš tako mali jer prelaze PDV prag od dve milke godišnjeg prometa, ali su zato itekako sivi

Svakome je u interesu da bude u sistemu PDVa, jer time stice pravo na povracaj poreza koji je vec placen. Utaja doprinosa je vec nesto drugo, ali, vise manje, svede se na isto.
[ pctel @ 13.06.2006. 15:28 ] @
Citat:
tdjokic: Time bi se i razjasnilo ko je cinio prekrsaje i da li treba kazniti i obicnog gradjanina.

Po ko zna koji put ponavljam: NIJE BILO PREKRSAJA. Radjeno je ono sto je zakonski dozvoljeno.
Citat:
Ponavljam: ako je uvodjenje 100 E kao limita za uvoz bez carina bilo nesto pozitivno, evropeizacija drzava ili slicno, sta je onda ovo sada?

Mislim da je ova zakonska odredba starija od EU. Prvobito se odnosila na 100$, jer valuta EURO nije postojala.
[ mexico @ 13.06.2006. 15:33 ] @
Citat:
pctel: Pa ideja teme je da je to lose...


OK. Inace ideja teme je misljenje jedne osobe. Misljenja ostalih su podeljenja. Mada i meni smeta da nesto placam skuplje nego ranije slazem se o naplati carine i PDV-a na posiljke. I naravno svima podjednaki uslovi: ako je PDV onda svima, ako je carina onda svima....


Citat:
tdjokic: Svestan sam ja toga. Nije moje pitanje bilo izreceno u tom kontekstu, nego su prethodni odgovori u sebi sadrzavali neke nagovestaje da mozda postoji neka druga, bolja firma, gde se moze kupiti povoljnije nego sto to ja radim. Osim toga, ostaje i dalje tvrdnja da je "kupovanje preko Interneta jeftinije nego u domacim prodavnicama" a ja tu racunicu nikako ne mogu da sklopim i ne shvatam kako ja, koji placam i carinu i PDV i sve ostalo sto traze, ugrozavam drzavu i njenu privredu?

Hvala ti za savete za iseljenje. To cu prepustiti vama mladjima, jer ne mogu 2x da se iseljavam. Dosta mi je bilo ono iseljenje 1971 godine i boravak "negde drugde" 30-tak godina. Doduse, ti si vidim u Meksiku, ali ti ja to i ne verujem bas mnogo.


Nista licno nisam mislio. Samo nisam opravdavao stav "ja hocu... pa kud puklo da puklo"!
Sto se tice kupovine "preko interneta" tu postoji mistifikacija tog pojma i povrsnost u informisanju. Generalno gledano roba u "polici" na nekom sajtu je u vecini slucajeva jeftinija nego u polici u domacoj radnji. Ali da bi ta roba bila placena i stigla do naseg kupca, postoji gomila peripetija i troskova. Kada sve saberes za samo mali broj slucajeva vazi da je roba malko jeftinija kada signe do kupca nego u domacoj prodavnici. O kataloskoj prodaji ne vredi ni diskutovati jer svi misle da kupuju "skuplju" i kvalitetniju robu sa zapada a u stvari dobijaju kinesku kvalitetnu kao u vecini kineskih radnji ovde kod nas.

BTW, nisam trenutno u mexicu i, kako stvari stoje, necu skoro. I meni je dosta svih godina provedenih "negde drugde". Ali to je za neku drugu pricu....
[ pctel @ 13.06.2006. 15:40 ] @
Citat:
Osim toga, ostaje i dalje tvrdnja da je "kupovanje preko Interneta jeftinije nego u domacim prodavnicama" a ja tu racunicu nikako ne mogu da sklopim i ne shvatam kako ja, koji placam i carinu i PDV i sve ostalo sto traze, ugrozavam drzavu i njenu privredu?

Niko to ne kaze, kupovina preko Interneta nikako ne bi trebala da bude jeftinija nego u prodavnici, a kad je bila to je bila greska drzave. Ako platis carinu i PDV time ne ugrozavas drzavu, ko ti je to rekao?!
Citat:
VRider: Svakome je u interesu da bude u sistemu PDVa...

Nije bas tako, to zavisi od slucaja do slucaja, nekom je u interesu, drugom nije, ali to je duga prica za temu o pismu ministru...

@mexico
Apsolutno tako kao sto kazes.
[ VRider @ 13.06.2006. 15:57 ] @
Citat:
Niko to ne kaze, kupovina preko Interneta nikako ne bi trebala da bude jeftinija nego u prodavnici, a kad je bila to je bila greska drzave. Ako platis carinu i PDV time ne ugrozavas drzavu, ko ti je to rekao?!

Kupovina preko interneta treba da bude jeftinija, zbog manjih troskova firme, koja samim tim posluje sa manjom marzom koja treba da pokriva te troskove, ali ne zbog nenaplacivanja PDV i carine. Sve cete to i videti kada bude bilo domacih online radnji.
[ pctel @ 13.06.2006. 16:32 ] @
Da, jasno je to sto kazes, ali zar ne mislis da ce cena u prodavnici obicno biti manja nego cena na domacem sajtu + postexpress. Ja sam imao u vidu to poredjenje, inace cena na sajtu je skoro uvek niza od cene na polici u radnji.
[ VRider @ 13.06.2006. 16:39 ] @
Ne znam kakve se cene za postexpress, ali, sve to zavisi od slucaja do slucaja. Racunica postoji. Da ne postoji, ne bi ni postojale internet prodavnice.
[ tdjokic @ 13.06.2006. 19:09 ] @
Citat:
mexico: Samo nisam opravdavao stav "ja hocu... pa kud puklo da puklo"!

Izvini, gde ti vidis ovakav stav? Ja sam disciplinovano kupovao u domacim radnjama ono sto se moglo kupiti, dok nisam saznao za firmu A i firmu B (firma C ima ogranicen izbor i nabavka preko nje je vise izuzetak, nego pravilo). Sada kupujem preko firme A i B, i opet disciplinovano placam sve sto drzava trazi od mene. Buduci da mi je dokazivano da ja "kupujem jeftinije" izneo sam pribliznu racunicu, sa primedbom da mi je ovdasnja KONACNA cena, tamo STARTNA i dobio primedbu da je problem jer je firma B "klosarska" pa cenu gradi pocev od tamosnje maloprodajne. Sada ja pitam, jednostavno, prosto: zna li neko neku drugu, "ne-klosarsku" firmu, koja ce to mozda izvesti jeftinije, od cega cu imati 2 koristi: ustedecu i moracu da priznam da su bili u pravu oni koji su tvrdili da "kupujem jeftinije", ako zaista postane jeftinije.

Citat:
Sto se tice kupovine "preko interneta" tu postoji mistifikacija tog pojma i povrsnost u informisanju. Generalno gledano roba u "polici" na nekom sajtu je u vecini slucajeva jeftinija nego u polici u domacoj radnji.

O kojoj robi govoris? Ja kupujem skoro iskljucivo neki sitan alat (i elektromaterijal), i to iskljcivo ono sto ovde ne moze da se kupi, tako da mi je tesko da to potvrdim ili negiram. Retki primeri, kad i ovde i tamo postoji identicna roba pa moze sasvim jednostavo da se uporedi, pokazuju drugu sliku - maloprodajne cene su gotovo identicne. U nekoj temi sam vec spomenuo jednu busilicu, Bosch, identicnu, ovde i tamo kosta skoro u euro isto (oko 50) a sad se setih jos jednog primera - kod istog prodavca, Conrad.de, prenosna klima koju sam ovde kupio za oko 250 E kosta isto toliko, Art.-Nr.: 561082 - 62. Drveni sklopivi metar ovde kosta 100 dinara (manje od 2$) a na Amazonu je najjeftinij oko 9$ uz priblizan kvalitet.

Citat:
Ali da bi ta roba bila placena i stigla do naseg kupca, postoji gomila peripetija i troskova. Kada sve saberes za samo mali broj slucajeva vazi da je roba malko jeftinija kada signe do kupca nego u domacoj prodavnici.

Kako god sam okretao, meni dodje skoro 100% skuplje. Jedna firma ima nizu proviziju, ali je roba daleko i ide preko aerodroma, pa se tamo napravi trosak, kod druge je carinjenje nesto drugacije (skuplje) pa je uprkos manjoj ceni prevoza opet relativno veliki trosak i to je to.

Citat:
O kataloskoj prodaji ne vredi ni diskutovati jer svi misle da kupuju "skuplju" i kvalitetniju robu sa zapada a u stvari dobijaju kinesku kvalitetnu kao u vecini kineskih radnji ovde kod nas.

Ovde opet vazi ona primedba od pre. Ja kupujem sa sajta Conrad.de, ne zato sto je jeftinije, nego zato sto ovde to ne mogu da kupim. Dakle, to nije kataloska prodaja kao sto je imao Nekerman. Ja sa sajta Conrad (i jos neke firme) samo izaberem robu a zatim firma B to nabavlja redovnom kupovinom negde u Nemackoj. Ja recimo trazim ovde kleme bez vijaka, bez obzira - kineske, nemacke, kakvegod - nema nikakvih, pa mi je sasvim svejedno sta ce mi firma Conrad, odnosno firma B doneti.

Dakle, postoje razne mistifikacije i povrsnost u informisanju i mnogi problemi su komplikovaniji nego sto izgledaju na prvi pogled.
[ bojan_bozovic @ 14.06.2006. 00:18 ] @
@tdjokic

Ali i niko nije kriv dok se suprotno ne dokaze, a ti a priori pricas drugo... ccc...
[ mexico @ 14.06.2006. 09:09 ] @
Citat:
tdjokic:Izvini, gde ti vidis ovakav stav?


Izvini. Pogresno prokomentarisan stav "Kako i gde da kupim robu koju sam vec nabrojao u onoj tvojoj temi o robi koju kupujemo jer je nema ovde? ". Moja veeeelika greska. Jos jednom izvini.


Citat:
tdjokic: Sada ja pitam, jednostavno, prosto: zna li neko neku drugu, "ne-klosarsku" firmu, koja ce to mozda izvesti jeftinije, od cega cu imati 2 koristi: ustedecu i moracu da priznam da su bili u pravu oni koji su tvrdili da "kupujem jeftinije", ako zaista postane jeftinije.


Nego... Ako kupis nesto sto NEMA ovde ne mozes da poredis kada kazes da je jeftinije ili skuplje. Ako ti nesto TREBA, a toga nema ovde, pa to kupis u inostranstvu, sa svim troskovima i cenom ti treba da budes presretan jer druga opcija ti je da to NEMAS jer ne moze da se kupi ovde. U toj varijanti ne mozes da kazes skuplje/jeftinije jer nemas sa cime da poredis.

Citat:
tdjokic: O kojoj robi govoris? Ja kupujem skoro iskljucivo neki sitan alat (i elektromaterijal), i to iskljcivo ono sto ovde ne moze da se kupi, tako da mi je tesko da to potvrdim ili negiram. Retki primeri, kad i ovde i tamo postoji identicna roba pa moze sasvim jednostavo da se uporedi, pokazuju drugu sliku - maloprodajne cene su gotovo identicne. U nekoj temi sam vec spomenuo jednu busilicu, Bosch, identicnu, ovde i tamo kosta skoro u euro isto (oko 50) a sad se setih jos jednog primera - kod istog prodavca, Conrad.de, prenosna klima koju sam ovde kupio za oko 250 E kosta isto toliko, Art.-Nr.: 561082 - 62. Drveni sklopivi metar ovde kosta 100 dinara (manje od 2$) a na Amazonu je najjeftinij oko 9$ uz priblizan kvalitet.


TI. U pravu si za tebe. Isto vazi i za mene. U Conradu, RIM-u i slicnim radnjama kupujem jos dok sam morao licno 80-ih godina da kupujem i donosim. Onda su dosli na red RS, i jos par italijanskih firmi iz kojih su donsoili "sverceri" tokom 90-ih. Danas koristim priliku da pogledam preko net-a i narucim preko firme A, B, C, D.... Nas "problem" je sto smo u manjini, jer narucujemo robu za sebe, manje kolicine, ono sto nema ovde itd. itd. Ta odredba zakona je i bila u sluzbi zbog takvih slucajeva. I to je bilo OK za funkcionisanje drzave. Drzava nije tu nista ni gubila, naprotiv ljudi su bili zadovoljniji. ALI... Kao, sto rekoh, nasli su se oni koji su to zloupotrebili. Velike kolicine robe su uvozene na taj nacin. Dosta je ulazilo preko granice a drzava je pravno bila nemocna.



Citat:
tdjokic: Ovde opet vazi ona primedba od pre. Ja kupujem sa sajta Conrad.de, ne zato sto je jeftinije, nego zato sto ovde to ne mogu da kupim. Dakle, to nije kataloska prodaja kao sto je imao Nekerman. Ja sa sajta Conrad (i jos neke firme) samo izaberem robu a zatim firma B to nabavlja redovnom kupovinom negde u Nemackoj. Ja recimo trazim ovde kleme bez vijaka, bez obzira - kineske, nemacke, kakvegod - nema nikakvih, pa mi je sasvim svejedno sta ce mi firma Conrad, odnosno firma B doneti.

Dakle, postoje razne mistifikacije i povrsnost u informisanju i mnogi problemi su komplikovaniji nego sto izgledaju na prvi pogled.


Ja sam opisao veliku vecinu slucajeva zbog kojih je i promenjena ova odredba o 100eura. Porucivanje i kupovina iz Conrada i slicnih traje dugi niz godina i nikad nije predstavljao problem za drzavu.
Problem je nastao sa Neckermanom, Quelle i dr. kao i uvozom velike kolicine tehnicke robe na "fizicka lica". Time su firme koje legalno uvoze i placaju sve dazbine postale neokonkurentne sa cenom i pretilo je da se svi preorjentisu na na uvoz na "fizicka lica".

Sto se tice mistifikacije i povrsnosti, znam da je komplikovanije, ali ja sam opisao ogromnu vecinu slucajeva koji misle da je sve iz inostranstva bolje i kvalitetnije bez da su i probali da to nadju kod nas.
[ beba011 @ 14.06.2006. 11:54 ] @
O kakvim to legalnim tokovima u zemlji Srbiji pricate??Na stranu prica o ovoj temi gde je i vrapcima JASNO da se vama koji ste bili ugrozeni mogucnoscu da prosecni stanovnik kupi jevtinije, ukidanje povlastica DODJE KAO PRAZNIK,kazimo nesto o legalnim tokovima.

Kao sto je i sve naopakao,a nasa trenutna pozicija(a bogami i,dugorocna)u medjunarodnoj zajednici govori o tome,tako je i mogucnost da se stvari dovedu u(realno)legalne tokove,ravna nuli.O kakvim to legalnim tokovima u sferi biznisa govorite?Mozemo da uvedemo jos sto poreza i prireza,hiljadu novih zakona,ali dzdaba je sve, kad je osnova sistema,a sistem je zapravo mentalitet,narod,truo.

Pa ovde kao nigde u svetu vlada pravo sile,a ne sila prava.Mogu ja da otvorim sto firmi i da placam redovno dazbine,ali ako nemam neku zaledjinu ili se nisam uclanio u neki"klub"'bilo''POREKLOM,bilo partijski(naravno sve ovo je dostupno manjini)mogu da ga duvam!Pa svi znamo da je protekcija,nepotizam i ostali komunisticko-slovenski izumi majka svih pravila na ovim prostorima.I vi ste nasli da mi palamudite o legalnim tokovima!!he he he..pa npr..,ako nisi Crnogorac,znas kad bi mogao da budes predsednik (ili na dole,sve do kafe kuvarice,except,ako nemas dobar trap) neke sportske organizacije?ili urednik u 'blicu'ili vecernjim novostima!na kurlovdan!Ili uzmimo primer centralnih Beogradskih opstina,tom mastodontu korupcije i prevara.Od spremacice pa do predsednika,svi su ukljuceni u lanac 'nezvanicnog tarifiranja',to je opste poznato(a i ja znam nekog ko je uljucen u 'vracarsku porodicu).Da ne pricam,sto neko rece da te tretiraju kao zadnju bagru.O nasem nezavisnom sudstvu,drugom prilikom. Zar u ovakvoj atmosferi realnih prilika da pricamo o legalnim tokovima!
Dok se (relativno)ne sredi nesto po svim ovim pitanjima(za jedno25godina),iluzorno(bolesno?) je govoriti da ce ukidanje povlastica na uvoz do 100$ uvesti stvari u legalne tokove..
[ pctel @ 14.06.2006. 12:29 ] @
Citat:
beba011: ... neke sportske organizacije?ili urednik u 'blicu'ili vecernjim novostima!na kurlovdan!Ili uzmimo primer centralnih Beogradskih opstina...

Sve je to daleko od teme ove diskusije. Nisi uopste citirao ko je (da li je iko?) pominjao uvodjenje u legalne tokove, a onda si se raspricao o "zna se" temama.
Dalje, verovatno ti je poznato da postoje zakonodavna i izvrsna vlast. Prvenstveno je vazno da ova prva odradi posao kako treba, jer ako ona to odradi traljavo, onda je i ova druga nemocna. Ti sada navodis razne propuste ove druge, a mi pricamo o prvoj. Preciznije, o jednoj akciji zakonodavne vlasti. Zato pokusaj da se kolko-toliko drzis teme.
[ beba011 @ 14.06.2006. 14:32 ] @
Boze,
daj mi smirenost da prihvatim ono sto ne mogu da promenim,
hrabrosti da promenim ono sto mogu
i mudrosti da to dvoje razlikujem.
------------------------------------------
ovo lepo opisuje vrednost tvoga intelekta na skali koherentnosti...ako zelis da obrazlozim,samo napred..
[ pctel @ 14.06.2006. 15:07 ] @
@beba011
Ako nije offtopic, mogao bih da definises "skalu koherentnosti", jer prvi put cujem za to. Sta znaci pojam, ko ga je uveo u upotrebu i kada.
[ tdjokic @ 14.06.2006. 15:31 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Ali i niko nije kriv dok se suprotno ne dokaze, a ti a priori pricas drugo... ccc...

Kako to "dok se ne dokaze"? Pa, sama promena zakona je dokaz necije krivice! Jesu li promenili zakon? Jesu. Zasto? Zato sto je stari bio dobar za "dobre" ljude, ali nije imao mehanizme sprecavanja zloupotrebe od strane "losih" ljudi. Da li je drzava ostecena? Jeste (cini mi se da se oko toga svi slazemo).

Kako moze nesto da bude dokazano stetno, a da niko nije kriv i da se nikakva istraga ne vodi? Drzavno ucesce u celom skandalu se svelo na recenicu "primecene su nepravilnosti". Kaznjena je samo ona grupica potrosaca, koja je koristila staru povlasticu i, mozda uspevala da nesto kupi jeftinije, a dokazali smo da mnogi na Internetu kupuju samo zato sto hoce nesto drugacije od onoga sto se ovde moze kupiti, te prema tome ni na koji nacin ne ostecuju domace prodavce, bez obzira da li napolju kupe jeftinije, ili, u vecini slucajeva SKUPLJE.

Neko je ocigledno "zmurio" ili zbog neznanja ili nekompetentnosti ili namerno ili ga je neko "podmazao" i sad nikom nista.

Uzmimo prost primer: udje necija stoka u tvoju njivu i pogazi ti zito, nedelju dana pred zetvu. Ti odes kod vlasnika, protestvujes, on se naljuti i proda tu stoku negde daleko i kraj price. A tebi odsteta za izgazeno zito? Nista. A da neko kazni vlasnika one stoke zbog samog prekrsaja? Nista. Na kraju ispadnes kriv ti, jer si posejao zito, a znao si da komsija ima stoku, koja ce mozda da udje u njivu i izgazi ga! Tako je i ovde: kaznjen je Milenko, koji je prosle godine kupio preko Interneta robe za ukupno 80 E, zato sto su N + Q realizovali milionsku dobit.
[ BTR @ 15.06.2006. 01:07 ] @
Objasnite mi sledecu stvar.Kako to da porucujuci preko Amazon,com ne placate nikakve dodatne troskove.
Dakle kad porucite na adresu u Usa nema placanja nikakvih dadzbina.
Medjutim kad preko Amazona porucite od neke druge firme recimo Fossil porez se placa za one drzave u USA gde je ova firma fizicki prisutna tj gde ima svoje radnje.
Znaci online prodaja ne moze da ugrozi drzavu , vec da pomogne time sto ce po nesto povoljnijim cenama omoguciti njenim stanovnicima da kupuju.
Bitnije da se zakonski regulise koliko prodavac sme da zaradi po nekom proizvodu.Recimo 10 ili 15% nikako vise.

[ pctel @ 15.06.2006. 02:36 ] @
Citat:
BTR: Bitnije da se zakonski regulise koliko prodavac sme da zaradi po nekom proizvodu.Recimo 10 ili 15% nikako vise.

Moze to, al' kad svi stavimo petokraku na celo i zapevamo:
Kol'ko ima na Kozari lista
jos je vise mladih komunista.

Znaci, to je jednom bilo, proslo i verovatno se nikada nece ponoviti. Sada je na snazi zakon trzisne privrede - ako ti previse dobro zaradjujes, komsija otvori istu takvu radnju, pa ti prepolovi zaradu. Ako i dalje previse dobro zaradjujete, jos dvojica komsija otvore takve radnje, pa ti se zarada svede na cetvrtinu pocetne. Sad kad vas je cetvorica, zaradjujete neku prosecnu platu. Medjutim, otvore jos cetvorica, a onda od toga vec ne moze da se zivi, pa cetvorica slabijih propadnu, a cetvorica jacih nastave da zaradjuju taman dovoljno za zivot. Mogu ja da prodajem kompjutere sa 30% zarade, ali cu tako prodati jedan mesecno, pa necu moci da poplacam troskove. Mogu da prodajem i sa 1% zarade, prodacu ih prilicno, ali opet necu pokriti troskove. Trziste me samo tera da se nadjem negde izmedju, ne treba mi zakonodavac da mi to propisuje.
Citat:
tdjokic: Uzmimo prost primer: udje necija stoka u tvoju njivu i pogazi ti zito, nedelju dana pred zetvu. Ti odes kod vlasnika, protestvujes, on se naljuti i proda tu stoku negde daleko i kraj price. A tebi odsteta za izgazeno zito? Nista.
Nije ti dobar primer. Izmenimo ga tako da si pored svoje njive stavio tablu sa natpisom "dozvoljeno gaziti zito". Komsija dosao i izgazio totalno. Ti onda promenis natpis tako da glasi "nije dozvoljeno gaziti zito" i komsija vise ne dolazi da gazi. Ti bi ga ipak kaznio? Ne vidim zasto.
[ bojan_bozovic @ 15.06.2006. 02:54 ] @
@BTR

Bas je kako je pctel rekao, jer vlasnik radnje odredjuje cenu. Marza za zlato je recimo visoka, ali se zlato malo i prodaje. Ti trebas da imas marzu koja ce ti omoguciti, iako je promet mnogo manji nego da imas bakalnicu, da placas zaposlene, i obaveze drzavi.

Nesto sam pre desetak godina video sliku revolvera (Smith&Wesson 38 Special) ukrasenog dragim kamenjem i sa 200 gr. zlata na njemu, koji je neki seik kupio za 150000 dolara ili funti, i za to cena zlata plus petnaest odsto, WTF?

Ili jos drasticnije, cena za Renoira, boje plus petnaest odsto... ;-) Van je razuma to sto predlazes.
[ Ivan Dimkovic @ 15.06.2006. 06:59 ] @
Citat:

Bitnije da se zakonski regulise koliko prodavac sme da zaradi po nekom proizvodu.Recimo 10 ili 15% nikako vise.


Zakoni normalne drzave se ne bave time koliko neko moze da zaradi, vec treba da se bave time da svako moze da pocne posao i da trgovina bude slobodna ;)

Onda ce i marze doci na prihvatljivu meru.
[ darkoass @ 16.06.2006. 03:58 ] @
sto se tice smanjenja poreza na zaposljavanje radnika , sto ce da doprinese zaposljavanju velikog broja radnika u srbiji, oce ku..ac 10 000 din plata a ti drzavi 8 000 dinara a posle smanjenja poreza 10 000 plata a drzavi 7 200 dinara
ma svaka cas na razmisljanju prikane puno nema sta a dok zaradis za sve tebi ostane mali djokica da se okitis njime da svi znaju da si ti gazda firme
amerikanac iz sartida-ad gleda da zbrise sto pre iz srbije jer ga ubise porezima a na svaku platu koju plati radniku jos jednu da drzavi a tu su i bonusi za elementarne nepogode . a samo lepo zamole amerikanca nekom ucenom i on placa sa zadovoljstvom
je em ti dinkica i ustaski g 17 +
a sto se tice 50 000 automobila na cg tablama a sto da ih ne preregistruju na srbiju
kad je kosovarima bilo dozvoljeno da uvoze onda je bilo ok ko ima neka vozi i dobra kola jeftino prodali srpsku zemlju pa ajd i da ih jos malo potpomognemo
pa zabole me i da izbrisu ovaj tekst ali bar neko da procita. u ovoj drzavi mora da se cuti
kad se radi nesto na stetu naroda u korist manjine novcem oteranih gradjana kosova
[ komarac00 @ 16.06.2006. 09:35 ] @
Citat:
darkoass: sto se tice smanjenja poreza na zaposljavanje radnika , sto ce da doprinese zaposljavanju velikog broja radnika u srbiji, oce ku..ac 10 000 din plata a ti drzavi 8 000 dinara a posle smanjenja poreza 10 000 plata a drzavi 7 200 dinara
ma svaka cas na razmisljanju prikane puno nema sta a dok zaradis za sve tebi ostane mali djokica da se okitis njime da svi znaju da si ti gazda firme
amerikanac iz sartida-ad gleda da zbrise sto pre iz srbije jer ga ubise porezima a na svaku platu koju plati radniku jos jednu da drzavi a tu su i bonusi za elementarne nepogode . a samo lepo zamole amerikanca nekom ucenom i on placa sa zadovoljstvom
je em ti dinkica i ustaski g 17 +
a sto se tice 50 000 automobila na cg tablama a sto da ih ne preregistruju na srbiju
kad je kosovarima bilo dozvoljeno da uvoze onda je bilo ok ko ima neka vozi i dobra kola jeftino prodali srpsku zemlju pa ajd i da ih jos malo potpomognemo
pa zabole me i da izbrisu ovaj tekst ali bar neko da procita. u ovoj drzavi mora da se cuti
kad se radi nesto na stetu naroda u korist manjine novcem oteranih gradjana kosova


konstruktivan post, nema šta.
ovo ASS si sam stavio ili su ti ovi sa elita dodali? U svakom slušaju odgovara.
-nepismenost
-prostačenje
-smisaona nepovezanost
To sam već negde video.... Oppss: "...je em ti dinkica i ustaski g 17 +...".
Naravno, sad se setih gde sam video/čuo ovakvu reotirku - sa Skupštinske govornice.

(da se razumemo, ja nisam ljubitelj Dinkićev)
[ BTR @ 16.06.2006. 11:31 ] @
Inace izgleda da su sad bacili oko da uniste Metro.
[ pctel @ 16.06.2006. 11:42 ] @
@BTR
Odakle ti to?
[ BTR @ 17.06.2006. 11:14 ] @

Firma mog prijatelja je dala zaposlenima da kupuju o njenom trosku u Metrou , kao nagradu naravno.
Kasnije je stiglo firmi da na svaki racun plati jos 20% ne zna se kog poreza.To se desilo i mnogim drugim firmama.
Carsijom kolaju price da gospodinu Delti smeta Metro , pogodi zasto , ima neke veze sa monopolom.
[ beba011 @ 17.06.2006. 14:41 ] @

konstruktivan post, nema šta.
ovo ASS si sam stavio ili su ti ovi sa elita dodali? U svakom slušaju odgovara.
-------------------------------------------
ma decko je samo zamenio teze nista strasno he he he..
[ beba011 @ 17.06.2006. 14:43 ] @
pa zabole me i da izbrisu ovaj tekst ali bar neko da procita. u ovoj drzavi mora da se cuti
kad se radi nesto na stetu naroda u korist manjine novcem oteranih gradjana kosova
------------------------------------------------
e ima budala, sad ti krivi ovi jadnici s kosova sto si nesposoban,svasta...
[ reper @ 18.06.2006. 13:21 ] @
"Beba011:e ima budala, sad ti krivi ovi jadnici s kosova sto si nesposoban,svasta..."
Mislim da je bas u tome i problem.... Sto je Beograd zapostavio sve pokrajine i sve ostale gradove zbog "licne" koristi.
Jel kako sam cuo neki komentrar na nekoj emisiji neka zena je to rekla( stvarno to ne pratim tako da ne znam ko je): Svi dolaze u Beograd i naravno da treba da ima nove autobuse itd. Ali sta je sa Nisom, Kragujevcom i nekim manjim mestima u kojima se voze krshevima... i sto vecina nema novca ni da dodje do Bg... Mislim da je ova stvar sa porezom dobra do neke granice. Zasto: Sprecice se sverc firmi, ali treba imati na umu da velike uvoze ( ovo znam sigurno) rade oni koji imaju veze s vlasti ili s mafijom sto je danas kod nas jedno te isto. Npr. Mi uvozimo jabuke i prodajemo je po ceni daleko daleko nizoj od nasih cena sto automatski spusta cenu prooizvoda, i onda taj isti lik otkupi domaci proizvod i plasira ga sa punom zaradom iako je spustio ispod uvoznu robu na svoju stetu.
2. Nema svih proizvoda ove.. evo ja sam, bas hteo neke sportske suplemente da kupim preko neta kojih nema ovde ali kad se sracunam nema vajde kupovati. A ove su cene boze pomozi vece ne za 20 nego 40%.

Eto mislim da bi to trebalo malo drugacije srediti jer ovo jamislim da nije stalni zakon nego ona varijanta "penicilin" kao i za pirateriju, za pojas u autu itd.
[ pctel @ 19.06.2006. 17:07 ] @
Citat:
BTR: Firma mog prijatelja je dala zaposlenima da kupuju o njenom trosku u Metrou , kao nagradu naravno.
Kasnije je stiglo firmi da na svaki racun plati jos 20% ne zna se kog poreza.

Lici mi na carsijske price. Ne moze firmi da "stigne" da plati, kad firme same obracunavaju porez. Poreski inspektori samo pregledaju dokumentaciju i ako im je nesto sumnjivo, idu na teren da provere. Price tipa "firma mog prijatelja" su price za malu decu, a mi nismo mala deca.
Kako se dokazuje da je ta firma kupila? Kartice sa bar-kodom mozes da odstampas i u kucnim uslovima. Bas me interesuje sta ce se desiti kad neko bude rekao "mi to nismo kupili". Moja firma je knjizila sve racune jer joj tako odgovara, a da nije uopste se ne bih uzbudjivao zbog takvih gluposti. Pogledacu malo Sluzbeni glasnik da vidim na koji se to zakon pozivaju, pa cu vas obavestiti a u medjuvremenu slobodno kupujte!
[ stojkemon @ 19.06.2006. 21:13 ] @
Sve je pocelo od fiskalne kase . Samo je decko zaboravio da napise da treba i gprs terminal. Sve zajedno tricavih 40-45000 dinara. I jos naplacuju 160 dinara za gprs mesecno. Mesecno se razmeni jedanput ili dvaput informacije sa poreskom. Ima par kilobajta prenosa i racun bi trebao da bude 2,3 dinara (0.05 para kilobajt). Ove godine nisu izmislili nikakav novi uredjaj da se neko od njih opari. Inace najvise kasa je prodao Galeb ciji je vlasnik bio (ne znam da li jejos uvek) predsednik privredne komore i neki savetnik ne znam koga.... Metro radi na principu povracaja pdv-a jer sve prodaje firmama. I do jaja je. Sto da Metro ne radi. Ima cene bolje nego bilo koja racunarska maloprodaja (bar za tih par artikala na akcijama). A ovi sto se zalazu za placanje carine i pdv-a do 100 dolara - pogledajte cene u inostranstvu i kod nasih prodavaca koji uvoze na veliko? Sta vi mislite da li oni placaju maloprodajne cene ili veleprodajne u inostranstvu? Evo recimo dachia. Auto kosta 5500 evra u rumuniji ko nas 7200. A na njega se ne placa uvozna carina????? Znaci samo pdv,. Ovde je 18% pdv a u Rumuniji 22 ili 24 nisam siguran. I fabrika garant daje dilerske rabate nasim uvoznicima. I tako oni zaradjuju na dachiji samo tricavih 3000 evra ako ne i vise. Malo li je... A smeta im sto mi narucimo nesto sto kosta do 100 dolara i mi moramo da platimo i carinu i uvoz... Meni je dosadilo da placam 1000% rabata kod nasih prodavaca. Sestra iz engleske koja zaradjuje 3000 evra mesecno kupi mp3 player od 1gb za 25 evra, a ja u srbiji gde zaradjujem 150 evra moram celu platu da dam za njega... To je normalno.... Mi moramo da placamo carine i poreze, razne takse i kazne, da punimo budzet i da placamo 100000 mninistara,poslanika i njihovih savetnika. Dokle? Budzet se puni iz privrede, proizvodnje i poljoprivrede, a ne kako to Mladja radi. Ali TO JE SRBIJA!!!
[ BTR @ 20.06.2006. 09:45 ] @
Citat:
pctel: Lici mi na carsijske price. Ne moze firmi da "stigne" da plati, kad firme same obracunavaju porez. Poreski inspektori samo pregledaju dokumentaciju i ako im je nesto sumnjivo, idu na teren da provere. Price tipa "firma mog prijatelja" su price za malu decu, a mi nismo mala deca.
!


Ja sam ti odgovorio na pitanje koje si mi postavio a dal ces da verujes je tvoja stvar .
[ BTR @ 20.06.2006. 09:46 ] @
Citat:
stojkemon:  Sestra iz engleske koja zaradjuje 3000 evra mesecno kupi mp3 player od 1gb za 25 evra, a ja u srbiji gde zaradjujem 150 evra moram celu platu da dam za njega...i!!!

Bingo !!!
[ bokili @ 26.07.2006. 13:15 ] @
Tipicna situacija kod nas.. Negde u svetu bi se svi udruzili protiv ovog poteza carinske uprave a kod nas nasi ljudi najvise vole da vide kad nekom onemogucite nesto pa mu se on onda smeje jer njemu samom nije potrebno to...

Valjda carinska uprava treba da kazni neckerman a ne sve gradjane... Evo ja sam narucivao vise puta preko neta razne stvari. 3 puta sam platio porez i carinu u zadnje dve nedelje jer nisam znao za ovaj potez caine.. Normalno ne pada mi vise na pamet da nesto da narucim preko neta...
[ BRZI 70 @ 30.08.2006. 22:23 ] @
Ventura ako je tebi stvarno lepo u ovom koncentracionom logoru,ti si bre covece DEBIL,naplacuju carinu na gluposti,a prolaze im kamioni,avioni,sleperi,milioni...
[ pctel @ 31.08.2006. 12:56 ] @
Citat:
BRZI 70: ...ti si bre covece DEBIL

Molim bez vredjanja
Citat:
prolaze im kamioni,avioni,sleperi,milioni...

I bez "zna se" diskusije na forumu. Ako nesto stvarno znas, pozovi 064 732 i ispricaj sta znas - "znate nesto sto mi ne znamo" broj za prijavljivanje mita, korupcije i slicnih carinskih malverzacija.
[ drgrozozo @ 01.09.2006. 12:50 ] @
:))

znaci kad neko krade, da ga zovem da ga obavestim? :)
[ pctel @ 01.09.2006. 16:01 ] @
Citat:
drgrozozo: :))

znaci kad neko krade, da ga zovem da ga obavestim? :)

Ima vise od 15 godina od kad neprekidno slusam jednu istu pesmu "samo da mi dodjemo na vlast pa da strpamo u zatvor ove sto kradu". I, tako, promenise se 5-6 vlada, a nijedna ne ispuni obecanje. Ti si verovatno simpatizer neke nove opcije koja koja misli da stara fora jos pali? E, pa tesko, bolje smislite nesto novo.

[ bojan_bozovic @ 01.09.2006. 16:09 ] @
Citat:
Zakoni normalne drzave se ne bave time koliko neko moze da zaradi, vec treba da se bave time da svako moze da pocne posao i da trgovina bude slobodna ;)

Onda ce i marze doci na prihvatljivu meru.


Upravo tako sto je Ivan rekao. pravis nakit sa pravim dijamantima, ili kola u klasi Rolls Royce-a? E pa 500 komada ces prodati, a imaces rashode kao da si 200000. I tu je marza velika.