[ Stijak @ 12.06.2006. 03:33 ] @
Našao sam podatke o ovom laptopu na netu i oduševio se, i odlučio da ga kupim. Medjutim, ne samo da nema ovog laptopa, već su sasvim drugačije oznake laptopa koji se prodaju kod nas i u Americi. Kod nas su po pravilu siromašnije opremljeni, a mnogo skuplji. Zna li iko kako bi mogao da dodjem do ovog laptopa???

Toshiba Satellite A105-S4004
Karakterisitke:
# 1.66 GHz Intel Core Duo Processor T2300 w/2MB L2 Cache
# 667 MHz FSB
# Mobile Intel 945GM Express chipset
# 1GB DDR2 SDRAM
# 100GB 5400 RPM Serial ATA Hard Drive
# 15.4" TruBrite TFT Active-Matrix LCD display
# Native resolution: 1200 x 800 (WXGA)
# DVD SuperMulti (+/-R double layer) drive supporting 11 different formats
# Intel Graphics Media Accelerator 950 with up to 128MB shared graphics Memory
# Built-in Harman/Kardon Stereo speakers with support for 3D Sound, Direct 3D Sound, DirectSound and MIDI playback
# Intel PRO/Wireless 3954ABG (802.11 a/b/g)
# Toshiba V.92 Software Modem
# Expandability: 2 main memory slots; 1 PC Card slot (supports Type II, PCMCIA 2.01, CardBus & PC Card16)
# 5-in-1 Bridge Media Adapter -- supports SD and MMC cards, Memory Stick, Memory Stick PRO, xD-Picture Card
# 4 USB ports
# Connectivity: FireWire, RGB out, S-Video, Microphone input, Headphone out, RJ-11 (modem), RJ-45 (LAN)
# Battery Life: Up to 3 hours, 27 minutes
# Operating System: Windows XP Media Center 2005
# Software included: Microsoft Works 8.5, MS Office OneNote 2003, Java 2 Runtime environment, Adobe Acrobat Reader, InterVideo WinDVD 5, Sonic Solutions RecordNow! and DLA, Windows Media Player 10, Yahoo! Music Engine, McAfee VirusScan (30-day trial), MS Office (60-day Student Teacher Ed.), AOL
# Unit Dimensions(WxDxH): 8.1" x 0.91" x 2.1" (207 x 23 x 54 mm)
# Weight: 6.0 lbs. (2.7 Kg)

Cena: 1199 USD
[ Mystery_Men @ 12.06.2006. 07:30 ] @
70% hardvera sto sretnes negde na netu u srbiji ne mozes nabaviti:(
S obzirom da se radi o intel modelu mozda ima sanse da ga iskopas i ovde , ako nadjes neko predstavnistvo te firme u bg-u pa da preko njih narucis , nabavis tu stvar...raspitaj se malo...
ako ne , predpostavljam da je jedini nacin da do njega dodjes da ga uzmes u inostranstvu , ako imas nekoga u dijaspori tim ces se lakse snaci ,a ako ne EU ...Slovenija , Budimpesta (najbliza opcija:) (ali to sve snosi rizike , ako uredjaj slucajno prestane da radi...mozes da ga nosis komsiji da ga zalemi:) , ja cekam neku wireless opremu iz inostranstva , ako crkne , crkose i pare:(
1199 USD nije malo da bi se kockao sa hardverom koji ima garanciju u tamo nekoj zemlji:)
[ acos @ 15.08.2006. 15:12 ] @
Evo sta bih ja uradio da sam na tvom mjestu.

Otisao bih u neku od banaka i uzeo Visa Electron debitnu karticu, polozio bih neophodni iznos (cijena notebooka i postarina) na nju (mislim da to kosta vrlo malo ili nimalo) i otisao na sajt:

www.bhphotovideo.com

Ovo je amercki sajt koji radi isporuku "to the door" cak na teritoriji Srbije i na teritoriji Crne Gore. Znam dosta ljudi koji su vec trgovali sa ovog sajta i nikad nisu imali problema. Sve im je doslo na kucnu adresu. Niko te nece zapaliti za pare.

Kad izracunas dolarsku cijenu (slabiji je od eura), dodas postarinu ( koju mozes da izracunas na sajtu) i na to dodas carinu i porez vidjeces da ti je cijena manja nego da to kupis u Beogradu, a o Podgorici da ne pricamo. To je sramota, ali je tako. To je zato, sto se ovi nasi trgovci kompjuterima ugradjuju toliko da je to bruka...

Jedini problem mozes da imas oko garancije. Ja bih provjerio da li mozes da uzmes neku vrstu garancije koja bi ti omogucila servis u bilo kom toshiba ovlascenom servisu na planeti. Mislim da to postoji. Naravno, tamo garancija kosta....

Ono sto bih ja uradio, ja bih ga uzeo bez garancije, kad bih mogao da ga dobijem jos jeftinije. Malo rizikujes, ali bi trebalo da je valjda OK. Mada, mislim da na ovom sajtu minimalna garancija koju moras da platis je 1 godina.

Toliko.

Javi sta si uradio.

Pozdrav.


[ Stijak @ 15.08.2006. 17:47 ] @
E, hvala ti puno. Da znaš da ću to najvjerovatnije da uradim. U medjuvremenu su pojeftinili laptopovi, pa sam našao i mnogo bolji za istu cijenu :)). Poštarina je nešto preko 100 dolara, ali je isporuka za svega 3-5 radnih dana :))

Porez je 18% na ocarinjenu robu. Da li neko zna koliko je carina na kompjutere?
[ acos @ 15.08.2006. 21:59 ] @
Znas kako, carina na teh. robu bi trebalo da je 5%, ali provjeri. Bar to ne bi trebalo da je problem provjeriti. Dalje, mislim da ti je postarina cak 170 USD, i nisam siguran, ali moguce je da ce ti se desiti da ti na posiljci pise da je vrijednost: (cijena notebook-a )+(postarina) = ukupna vrijednost.

Onda, ovi nasi kad vide ukupnu vrijednost, oni ne gledaju da je vise od 10% postarina, nego ti i na to naplate carinu i porez (ukupnu vrijednost). Ovo ti govorim da se spremis kad ti stigne posiljka da imas u cache-u dovoljno da bi mogao da preuzmes posiljku.

Ostalo ne bi trebalo da bude problem.

Moj jedan prijatelj je kupio fotoaparat , digitalni, i platio ga je sa dodacima , carinom i porezom npr. 450eura, a to isto da je ovdje uzeo bi bilo nekih 600-tinjak eura... ovo ti je sve orjentaciono... . uostalom ne uzimaj nista zdravo-za-gotovo, nego "uradi domaci" - sve provjeri, ispitaj, pa tek onda kupuj. Obavezno provjeri ono za garanciju - da li je obavezna i kakva je - samo u USA ili na nivou planete.

Samo te jedno molim, kad sve zavrsis postuj ovdje da ostali mogu da se od toga okoriste.

Pozdrav.

P.S. Ako iz nekog razloga ne budes zadovoljan trgovinom nemoj nikog da krivis. Shvati sve ovo kao jednu opciju pri trgovini. Dosta ljudi ima pozitivno iskustvo, a tvoje iskustvo ce biti samo tvoje....
[ herbuts @ 17.08.2006. 08:12 ] @
samo polako... 1200 dolara plus 100 postarine plus 20% carine plus 18% ce izaci malo puno...

pogledaj malo i po oglasima..ima i sa garancijom po manjim cenama. napr toshiba l100-120 dula core za 950e

by the way, grafika je integrisana tako da nije bas neki extra laptop.

ali, tvoje pare, tvoj izbor...
[ acos @ 17.08.2006. 08:25 ] @
Ne znam, u CG je carina na te proizvode 5%, pa se isplati. Znaci cijena na
sajtu + postarina, pa na to 5%, pa na sve to 17%. I to se isplati....
[ Stijak @ 17.08.2006. 10:30 ] @
Ne planiram igrati igrice, niti mi treba za neku animaciju pa mi grafika i nije toliko važna.

Inače, ono što sada razmatram je Toshiba Satellite A105-S4104 što malo unapredjena verzija onog gore modela laptopa sa hardom od 120 GB i bržim procesorom (isto 1200 USD). Kod nas bilo šta slično košta skoro 2000 evra (a i izbor modela je nikakav). Za 1300 evra koliko bi me izašlo (mislim da je i u Srbiji carina 5%) se kod nas mogu kupiti neki celeroni, ili glomazni laptopovi sa procesorima za stone modele, a ni jedno ni drugo mi se ne svidja.

Ionako bi pare mogao imati tek krajem septembra, pa ću u medjuvremenu još da razmislim.
[ herbuts @ 17.08.2006. 12:07 ] @
toshiba L100-120 nije celeron!!!

evo specifikacije:
*****TOSHIBA Satellite L100-120*****
Intel Core Duo T2300 ,1.66GHz/2MB/667FSB
512MB DDR2,
HDD 60Gb SATA 5400
15.1 XGA TFT TV-out
INTEL 945GM 128Mb
DVD RW Dual Layer
LAN,modem,VGA,WiFi,FW,3xUSB
Windows XP Home Ed
GARANCIJA 12 meseci
cena - 950e

za 1350e moze da se nadje toshiba 17ica, sa garancijom 2 godine... model m60-182
[ acos @ 17.08.2006. 13:16 ] @
Gdje su u Beogradu najjeftiniji notebook racunari. Prvenstveno me zanimaju
Toshiba modeli. Da li imaju sajt sa cijenama ili kontakt mailom ?
[ Stijak @ 17.08.2006. 20:43 ] @
I mene zanima u koji prodavnicama ima malo veći izbor prenosivih računara, jer ovo što sam do sada gledao je blagi užas zbog malog izbora i visokih cijena. Naime, čini mi se da medju jeftinim modelima stanje OK, ali je ponuda skupljih modela nikakva, a i ako se nadje koji, cijena je nerealno visoka.

Znači, evo onog što meni treba:
težina: <3 kg, tako da sam prvenstveno zainteresovan za 15-inčne
procesor: Core Duo T 2300 min
memorija: 1 GB
HDD: >= 100 GB
baterija: > 3 sata
proizvodjač Toshiba ili FS
poželjno Windows XP Media Center, široki ekran i card reader


ako neko zna neki model koji ovo zadovoljava a da je cijena <= 1300 EUR, neka javi gdje se može kupiti
[ acos @ 18.08.2006. 07:26 ] @
Opet ja sa pomenutom online-prodajom ali ipak podji na www.bhphotovideo.com.
Tamo pronadji notebook racunare i pogledaj ovaj model:
Toshiba Satellite A105-S4104 Notebook Computer - 1.83GHz Intel Core Duo
Processor T2400 CPU, 1GB (2x512MB) RAM, 120GB 5400 RPM SATA Hard Drive, DVD
SuperMulti Drive, Intel Graphics Media Accelerator 950 Graphics, 15.4"
Widescreen Display, 802.11a/b/g Wi-Fi, Windows XP Media Center Edition 2005,
6 LB (2.72kg)
Tamo ces naci detaljnu specifikaciju ovog racunara, a online cijena mu je
1199 USD, plus 116 USD postarina - to ti je 1052 EUR, plus na to 5% carina,
i onda na sve to 17 ili 18% porez i dobijes ga za smijesne pare. U principu,
ako je online cijena 1000 USD, onda ti to kuci dobijes za 1000 EUR.... to ti
je orjentaciono.
Mislim da se ovaj model uklapa u ono sto ti hoces.
[ acos @ 18.08.2006. 07:54 ] @
I da se ogradim, ako je cijena niza, onda postarina, carina i porez vise
uticu na ukupnu cijenu pa je tu teze dobiti onaj odnos 1000USD > 1000 EUR.
Ali kod vecih cijena dodje bas tako...
[ alekss @ 21.08.2006. 22:56 ] @
Ljudi, trava je uvek zelenija u komšijinom dvorištu, šta li?

I kod nas se mogu kupiti ODLIČNI toshiba računari, NAJNOVIJI, i što je najvažnije legalni, bez cimanja, čak i na kredit ko voli. Da ne spominjemo eventualne probleme oko servisa, itd. Evo nekih modela:

Toshiba Tecra A7-111
Intel CoreDuo T2400 (1.83GHz/2MB/667FSB), Intel 945PM Chipset, 512MB DDRII, HDD 80GB SATA (5400rpm), DVD-RW DL, 15.4" WXGA 1280x800 Toshiba TruBrite, ATI Mobility Radeon X1600-256MB, LAN, Modem, WLAN (802.11 a/b/g), BlueTooth 2.0, Fast InfraRed, 4xUSB, FireWire, TV-Out, 5-in-1 card reader, Connection to Advanced port replicator III, ExpressCard slot, Batt.life up to 2:10h, tezina 2.7kg, Microsoft Windows XP Professional, garancija 3 godine ...Cena je oko 1450 EUR (sa porezom)

Toshiba Satellite A100-192
Intel CoreDuo T2500 (2GHz/2MB/667FSB), Intel 945GM chipset, 512MB DDR2, 100GB SATA (5400rpm), DVDRW, ATI Mobility Radeon X1600/256MB, 15.4" Toshiba TruBrite 1280x800, LAN, Modem, WLAN, 5-in-1 card reader, 4xUSB, FireWire , BlueTooth 2.0, TV Out, ExpressCard, Batt.Life up to 1:40h, Harman-Kardon Speakers, Microsoft Windows XP Home Edition, 1 godina garancije ...cena je oko 1400 EUR (sa porezom)

Toshiba Satellite L100-120
Intel CoreDuo T2300 (1.66GHz, 2MB, 667MHz) Intel 945GM chipset, 512MB DDR2, 60GB HDD, DVD RW DL, 15" display resolution 1,024 x 768, VGA up to 128MB, LAN, Wireless LAN (802.11a/b/g), 56K modem, 4 x USB, TV OUT, 2.6 kg XP Home Edition, Microsoft Office OneNote 2003, garancija 1 godina ...cena je oko 970 EUR (sa porezom)

[ Stijak @ 22.08.2006. 09:56 ] @
Uopšte to nije slučaj, ali problem je u tome što nikako ne mogu kod nas (u Bgd) naći konfiguraciju koju tražim po nekoj normalnoj cijeni. Možda nisam tražio na pravim mjestima, pa te zato molim da mi kažeš gdje si tačno vidio ove konfiguracijem, i uopšte gdje ima veći izbor prenosivih računara? Ako je to protiv pravila grupe (reklamiranje, il već nešto), pošalji mi na priv.

Nekoliko postova iznad sam ispisao moje minimalne uslove i ako kod nas nadjem neku konfiguraciju koja ih zadovoljava a košta do 1300 evra(i da je neki od jačih proizvodjača), rado ću je kupiti. Evo, recimo prve dve konfiguracije, em što su preskupe, a opet ne zadovoljavaju ono što tražim. Kod prve mi je hard mali (a da ga doplatim, onda će me tek skupo koštati), a i baterija je slaba, a kod druge je trajanje baterije katastrofalno malo. Za treću konfiguraciju ne vidim podatke o bateriji, ali mi ona za sad djeluje najprihvatljivije, s tim da bi doplatio za HDD od 100 GB i 1GB memorije.

Kako kod nas ide to za doplaćivanje? Jer uopšte može kod svih prodavaca? Pretpostavljam da za memoriju nije problem, ali za hard disk recimo?
[ acos @ 22.08.2006. 10:52 ] @
Koliko vidim ove konfiguracije koje su navedene u gornjem postu, a koje se
mogu naci u BG, su losije nego one koje smo ranije pominjali, jedino im je
video kartica bolja 256MB, ostalo je sve mnogo losije. O cijeni samog
racunara i da ne govorimo. A zamislite tek kad mu dodate jos RAM memorije i
promijenite HDD, kakva ce mu tek onda biti cijena. 3god garanicije je za
pohvalu.

Da, neka navede gdje to ima i koji je tel ili sajt. Nadam se da to nije
protiv pravila foruma.
[ alekss @ 22.08.2006. 13:23 ] @
Koliko sam pročitao pravila sajta, ja ne smem da pominjem gde to ima. Ali znam da ima, jer sam ih video lično.

A što se tiče toga da je Tecra lošija od nekog satellite-a, to naravno nije slučaj, Tecra je viša klasa od Satellite-a, a o 3 godine garancije da ne govorimo. Opet, ponavljam ... razmislite kako će da se odvija /ne daj Bože da zatreba, ali dešava se/ servis računara koji je kupljen u USA. Da ne govorimo o eventualnim problemima u transportu, nestala roba, ili nešto treće. Ne radi se ovde o kupovini AudioCD-a, pa ako ne stigne, ne stigne, ili slično. A sad, ako me ubedite da se za nekih 100 ili 150 EUR isplati toliko rizikovati, na cifru od 1000 EUR, onda ok. Mada, kažem, svako nek radi kako misli da treba.

Pozdrav,
[ lancia88 @ 22.08.2006. 14:37 ] @
Pozdrav,

da se ne mesam mnogo ali Toshiba ima internacionalnu garanciju ako je kupljena kod nekog od autorizovanih dilera sirom sveta. Dakle, ta garancija podrazumeva da se roba kupljena u SAD recimo moze podrzati u garancijskom smislu u najblizem osposobljenom centru u Evropi, tako i kod nas. Problem on-line kupovine ne lezi u tome ali ga to nacelno ne cini manjim, stoga svako treba da sam razmisli sta ce i kako da nabavi. Laptop se ne kupuje da bi se prodavao za godinu dana a ako ce za njega zaista biti angazmana u narednih 3-4 godine, mozda onda treba jos jednom staviti pod lupu one opaske o visini cene u domacim ponudama.
[ ivicat13 @ 23.08.2006. 03:06 ] @
@lancia88

Da li tu internacionalnu garanciju imaju i neke druge marke. Mene, konkretno zanima Dell...

Sorry za offtopic.
Pozdrav
[ acos @ 23.08.2006. 09:00 ] @
[ Fuzz @ 23.08.2006. 09:14 ] @
Citat:
acos


Lepo receno :)
[ acos @ 23.08.2006. 09:20 ] @
Odes na online prodaju, nadjes kontakt mail i obratis im se. Oni ti sigurno
odgovore
u roku od nekoliko dana.
[ lancia88 @ 23.08.2006. 16:58 ] @
Pozdrav,

da, Dell ima internacionalnu garanciju ali pod odredjenim uslovima i za pojedine modele, ne za sve. Toshiba je neuslovljena.
[ alekss @ 23.08.2006. 19:27 ] @
Uslovno rečeno "neuslovljena" jer nemaju sve zemlje (u našem okruženju) ovlašćeni servis. Na sreću kod nas takav postoji.
Što se ACER-a tiče, znam da je kod njih situacija sledeća: svi imaju ITW (International Travellers Warranty) medjutim nisu svi ovlašćeni servisi (kao na primer ovlašćeni servis u našoj zemlji) na spisku servisa koji imaju pravo da opravljaju takav notebook. Na primer - kupite ACER u USA, i ako se pokvari, iako postoji odličan i ovlašćeni servis ACER-a u Srbiji, vi tu ne možete ostvariti garanciju, već ga morate nositi u Austriju (mislim da je tu najbliži ITW ACER servis). ACER servis u Srbiji ima pravo da servisira samo računare koji su kupljeni na području Srbije i Montenegro.
[ []-_-[] @ 26.08.2006. 23:50 ] @
evo ovako
kad sam bio na odmoru u svajcarskoj ovaj lap top sam kupio za 1600 Ch.Fr

Toshiba Satellite A40 121
i uneo ga na kosovo bez carin i tih sranja
bez ikakvih problema
pa i tebi savetujem pa ako imas nekog u inostaranstvu pokusas kao ja
mozda ti uspe :D

sry za off topic al ce ti mozda i ovo biti od neke pomoci :)
pozz
[ Stijak @ 28.08.2006. 15:16 ] @
Ipak ću da kupim ovdje, a evo i zašto (ako je koji carinik ovdje, neka ne čita dalje:) ):
državljanin sam BIH, pa ću da kupim u Srbiji, i potom tražim povrat PDVa i carine i tako ću da dobijem po mnogo jeftinijoj cijeni. Drug mi je upravo javio da je to uradio, i da je prošlo bez problema.

Inače - za sve koji kupuju izvan svoje zemlje - ne zaboravite da tražite povrat PDVa. Procedura je krajnje jednostavna - dobijete papire koje opečatite kod carinika na izlazu iz zemlje u kojoj ste kupili proizvod (ili na izlazu iz EU u slučaju da ste kupili u EU), a pare dignete kod nas u nekoj od banaka koja je uključena u tu neku mrežu banaka koje vraćaju PDV.
[ jaak @ 08.09.2006. 00:19 ] @
Da li možeš detaljnije da objasniš, ili neko ako zna, tu celu stvar sa povratom PDV-a? Da li to funkcioniše u Srbiji kao što funkcioniše u BiH? Koliko sam informisan, da bi se izvrsio povrat PDV-a stvar koju kupuješ tamo negde mora imati višu stopu PDV-a nego zemlja u koju donosiš. PDV na kompjutersku opremu u Srbiji je 18%... Kako stoje stvari sa drugim zemljama? Amerika konkretno... Znači da ta stopa tamo mora biti veća da bi ti ovde vratili pare...? U poreskoj upravi neće nista da mi kažu, zavlače me. Da li je neko to uradio ovde?
[ Stijak @ 08.09.2006. 04:26 ] @
Ne mora biti veća poreska stopa. Oni tebi vraćaju sav porez. U ozbiljnijim prodavnicama po BG već imaju formulare za povrat poreza (mada mislim da neovisno o prodavnici možeš formular dobiti u poreskoj upravi ili već negdje). Prilikom kupovine, ispuniš formular sa podacima kao što su podaci o proizvodu uključujući i serijski broj, i podaci o kupcu uključujući i broj pasoša (kupac mora biti strani državljanin), ti potom platiš punu cijenu proizvoda, fiskalni račun sačuvaš i imaš rok od 3 mjeseca da izneseš proizvod iz zemlje. Na izlazu iz zemlje prijaviš robu carini, i pokažeš im one dokumente, koje ti oni opečate i time potvrde da si iznjeo robu iz države. Kasnije, te dokumente koristiš da bi dobio povrat poreza.

Najljepše od svega je to što iako bi trebao da prijaviš robu na ulazu u svoju krajnju destinaciju (u mom slučaju BiH) i tamo platiš carinu i porez, ali ti to prilikom povrata PDVa niko neće provjeravati.

Citat:
Evo odlomaka iz zakona Republike Srbije (skoro je identično u zakonu BiH, s tom razlikom što je tamo minimalan iznos za povrat 100 KM):

Refakcija PDV stranom državljaninu
Član 56.
Na zahtev stranog državljanina koji nije obveznik i nema prebivalište u Republici izvršiće se refakcija PDV pod uslovima iz člana 24. stav 1. tačka 4) ovog zakona.

Član 24.
PDV se ne plaća na:
...
4) promet dobara koja inostrani primalac otprema u prtljagu koji nosi sa sobom u inostranstvo, ako: (1) se dobra otpremaju pre isteka tri kalendarska meseca po isporuci tih dobara;

Odlomak iz pravilnika (http://tinyurl.com/zcu3s):

Član 7.

Kupac – strani državljanin iz člana 56. Zakona (u daljem tekstu: kupac), koji kupljena dobra u Republici otprema u prtljagu koji nosi sa sobom u inostranstvo, pravo na refakciju PDV za otpremljena dobra ostvaruje na osnovu zahteva za refakciju koji, na zahtev kupca, popunjava obveznik – prodavac.

Zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi se na Obrascu REF 4 - Zahtev stranog državljanina za refakciju (preuzmite obrazac), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Obrazac REF 4 popunjava se u tri primerka, od kojih original i jednu kopiju prodavac daje kupcu, a drugu kopiju zadržava u svojoj dokumentaciji.

Prodavac naplaćuje od kupca ukupnu vrednost isporučenih dobara sa PDV, a u poreskoj prijavi iskazuje naknadu za isporučena dobra i PDV kao dugovani.

Član 8.

Kupac ostvaruje pravo na refakciju PDV ako, prilikom napuštanja carinskog područja Republike, carinskom organu da na uvid račune, kupljena dobra i original popunjenog Obrasca REF 4.

Pre overe Obrasca REF 4, Carinski organ dužan je da utvrdi da li:

1) su podaci iz putne isprave istovetni sa podacima iz Obrasca REF 4;

2) su dobra data na uvid istovetna sa dobrima navedenim u Obrascu REF 4 i na priloženim računima, kao i da ta dobra nisu korišćena;

3) je ukupna vrednost dobara sa PDV iskazana na Obrascu REF 4 veća od 10.000 dinara;

4) se dobra iznose pre isteka roka od tri meseca od dana isporuke (kupovine) u Republici;

5) je original Obrasca REF 4 overio i potpisao prodavac.

Ako su ispunjeni uslovi iz stava 2. ovog člana carinski organ overava original Obrasca REF 4 i priložene račune potpisom i pečatom i u Obrazac REF 4 unosi datum iznošenja dobara sa carinskog područja Republike.

Original računa i overen Obrazac REF 4 vraća se kupcu, a kopiju Obrasca REF 4 carinski organ zadržava za svoje potrebe.

Član 9.

Kupcu ili podnosicu zahteva za refakciju (donosiocu overenog originala Obrasca REF 4) plaćeni PDV se vraća ako, u roku od šest meseci od dana izdavanja računa, prodavcu od koga je kupljeno dobro dostavi overen original Obrasca REF 4 na kome je potvrđeno da su ispunjeni uslovi iz člana 8. stav 2. ovog pravilnika.

Ako je overeni original Obrasca REF 4 iz stava 1. ovog člana dostavljen poštom, kupac ili podnosilac zahteva dostavlja prodavcu broj računa u banci na koji će se izvršiti refakcija plaćenog PDV, ako taj broj računa nije naveden u Obrascu REF 4.

Na osnovu overenog originala Obrasca REF 4 iz stava 1. ovog člana prodavac vrši refakciju plaćenog PDV kupcu ili podnosiocu zahteva.

Refakcija PDV vrši se u dinarima gotovinskom isplatom ili uplatom na račun u banci koji navede kupac ili podnosilac zahteva.

Ako je isplata u gotovini, prodavac je obavezan da izvrši refakciju PDV odmah, a ako se doznačava na račun kupca, odnosno podnosioca zahteva, uplata se vrši u roku od 15 dana od dana prijema zahteva.

Kupac ili podnosilac zahteva potpisom na overenom originalu Obrasca REF 4 iz stava 1. ovog člana potvrđuje prijem vraćenog PDV u gotovini.

Overen original Obrasca REF 4 iz stava 1. ovog člana potpisan od strane kupca ili podnosioca zahteva o prijemu vraćenog PDV u gotovini, odnosno izvršen nalog za prenos sredstava po osnovu refakcije PDV, služi prodavcu kao dokaz za poresko oslobođenje sa pravom na odbitak prethodnog poreza.
[ acos @ 08.09.2006. 07:20 ] @
I jos da dodam na gornju pricu:

Kad uneses notebook u svoju maticnu zemlju (BIH), prilikom prelaska
granicnog prelaza si dobio formulare o povracaju poreza. S tim u dzep, pa
sljedeci put kad budes u Beogradu odes u kancelariju, koju ce neko navesti
kako se zove, i tek onda dobijes 18% nazad.
[ alekss @ 08.09.2006. 17:12 ] @
Zapravo nije baš tako.

Tačno je do dela o formularima (kad ulaziš u svoju matičnu zemlju). Kasnije, najmanje jedan radni dan pre nego što kreneš nazad u Srbiju, pozoveš radnju gde si kupio laptop, i kažeš da dolaziš nazad, i najaviš da hoćeš da uzmeš povrat poreza. Naravno da si kad si kupovao laptop morao reći prodavcu da ćeš tražiti povrat, kako bi on sačuvao kopiju tvog računa (da ga ne preda u knjigovodstvo ako mu je externo). Onda prodavac ode i podigne pare, i sačeka te kad dodješ i to je to.

[ jaak @ 09.09.2006. 15:24 ] @
Hvala na informacijama :-).... Nadam se da ce uspeti, mada je možda prekasno ako je trebalo da se najavi povrat poreza posto mi je drug već pazario jednu toshibu satellite P105 u Americi. Kreće nazad za oko dve nedelje, pa nam ostaje da probamo još na carini i kad se vrati...
Ako ništa ne bude od toga valjda će nekom koristiti. Javiću vam razvoj situacije.
[ conect @ 09.09.2006. 20:09 ] @
eh tek vidih ovu poruku... mene komkretno zanima povrat poreza iz USA... narucio sam dell laptop preko neta (naveo sam da cu ga iznjeti iz USA) i ne znam sta mi treba za povrat poreza i da li je to uopste izvodljivo?
[ Stijak @ 09.09.2006. 20:19 ] @
Koliko sam ja primjetio, kad naručuješ za izvan USA, porez ti i nije uračunat u cijenu. Trebalo bi da piše TAX: 0 dolars ispod cijene. Ja sam baš pokušao da upišem lokaciju negdje u americi, i tad ti tu ispiše neku vrijednost poreza. Inače, amerika ne koristi PDV sistem, tako da nisam siguran da li se i kako može povratiti porez za robu kupljenu tamo.