[ alokiN_GL @ 13.06.2006. 10:25 ] @
Da li neko moze da mi pomogne da pronadjem primer testa opste informisanosti za prijemni iz psihologije?
[ dystopia @ 20.06.2006. 12:23 ] @
Mozes da kupis na Filozofskom u Beogradu, cijena je oko 300 din, ali ti nista nece pomoci jer se pitanja nikad ne ponavljaju. Bar u Bg. Mene vise zanima gdje mogu da nadjem neki primjer testa iz psihologije.
[ D.i M.e @ 24.06.2006. 18:12 ] @
A jel ima neko sa bilo kog fakulteta test opšte informisanosti?
[ boljanici @ 27.06.2006. 18:53 ] @
Imam ja neke testove opste informisanosti. Javi mi se na [email protected]
[ kalaba88 @ 05.01.2007. 10:59 ] @
a
[ kalaba88 @ 05.01.2007. 11:00 ] @
Cao.
Video sam da si trazio pitanja iz opste informisanosti.
Ali posto je to bilo pre vise od 6 meseci pretpostavljam da si se vec upisao na fakultet.
Ja isto nameravam da upisem psihologiju, i interesuje me kakvog su tipa pitanja iz psihologije, jel su na zaokruzivanje, dopunjavanje, jel moras cele definicije da navodis?
I ako znas neka pitanja koja su bila kada si ti polagao bio bih ti zahvalan kada bi mi poslao na mail. hvala

[email protected]
[ D.i M.e @ 05.01.2007. 20:29 ] @
Na FONovom sajtu za upis možeš skinuti testove iz opšte informisanosti za prethodnih nekoliko godina. Drugarica koja je letos upisivala psihologiju mi je rekla da su bila mnoga pitanja upravo iz ovih testova.
[ alokiN_GL @ 13.01.2007. 19:49 ] @
Sva pitanja su bila na zaokruzivanje a i bila su laka.
Gledaj dnevnik2 dve nedelje pre polaganja i polozices sigurno.
A za ostalo spremi dobro Opstu Psihologiju-Nikola Rot, i mozda ces dobiti jos neki test sposobnosti...
Pozz.
[ oliveram @ 29.06.2007. 15:31 ] @
ja imam neke testove.
iskreno,svakakvih pitanja ima....
[ oliveram @ 29.06.2007. 15:34 ] @
jel moze neko da mi kaze kakva su bila pitanja na psihologiji?? ako ima neko neke testove,MOLIM VAS,posaljite mi. MOLIM VAS>>>
[ ZMILANA @ 30.11.2008. 19:36 ] @
Zelim da upisem Psihologiju i zanima me pitanja iz testa opste informisanosti i sposobnosti.Ako imaš pošalji budi drug da dobijem krila za ovaj krug!!!
[ boljanici @ 01.12.2008. 09:09 ] @
Test opste informisanosti (TOI) je vrsta testa sastavljen od niza pitanja kojima se ispituje vrlo siroko znanje ispitanika iz raznih oblasti (kulture, politike, religije, sporta, knjizevnosti, nauke i tehnike itd). Mada je po svojoj formi TOI prevashodno test znanja, s obzirom da je radoznalost, interesovanje za svet i ljude, kao i sposobnost povezivanja i cuvanja dugackih nizova podataka u tesnoj povezanosti sa opstom intelektualnom sposobnoscu, ovaj test se pokazao kao vrlo dobar subtest u testu inteligencije. Koristan je i pouzdan prediktor uspeha na studijama, pa se zato koristi u selekciji kandidata za upis na fakultet.

Znaci, po rezultatima TOI moguce je proceniti kakav ces biti student- dobar ili los.

Posalji9 mi e-mail, pa cu ti dostaviti neke testove.
[ tikaje @ 01.12.2008. 18:34 ] @
Joj,ljudi i meni bi trebali ti testovi,pa ako neko ima MOLIM VAS posaljite na [email protected] , molim vas, pomagajte!!!!!
[ boljanici @ 02.12.2008. 00:07 ] @
poslato
[ carica_milica @ 02.12.2008. 10:25 ] @
e aj i meni plz saljite sve sto imate na zadatu temu!testovi opste,pitanjca iz psidze i tako to.unapred zahvalna! [email protected]
[ ve_ka @ 08.12.2008. 23:40 ] @
Pozdrav svima, i onim drugima. I ja planiram da pokusam da upisem psihologiju ove godine, i taj test opste informisanosti me najvise brine... Da li bih i ja mogla da dobijem te testove? Hvala.
Srecno svima.
[ markom @ 09.12.2008. 02:48 ] @
Koji flešbek :-). To je verovatno jedan od najzanimljivijih testova koje sam ikad u životu radio (a radio sam ih mnogo i sumanuto teških)!

Jedini je problem što je nemoguće učiti za njega... Najbolji savet je da čitate knjige, novine, gledate televiziju, slušate vesti, itd. Ja sam imao svakakvih pitanja - od „Malog princa“, preko toga ko je aktuelni predsednik Francuske do toga u kojoj državi ili državama je Kurdistan :-).

Srećno svim budućim kolegama od nezavršenog psihologa :-)
[ boljanici @ 09.12.2008. 08:48 ] @
Moras ostaviti e-mail adresu, Ve_Ka ...
[ ve_ka @ 09.12.2008. 13:42 ] @
Ne daju mi da posaljem pp dok ne budem registrovana bar sedam dana... moracu ovako.
[email protected]
Veliko hvala, Boljanici :-)
[ ZMILANA @ 10.12.2008. 21:02 ] @
ako neko ima testove opste informisanosti i primere testova iz psihologije neka posalje na [email protected]
[ dobrota @ 16.12.2008. 16:48 ] @
Kad vec saljete..... trebace i meni za koju godinu..
[email protected]
[ ZMILANA @ 20.12.2008. 11:24 ] @
Da li pored psihologije neko sprema jos neki fax? da li neko zna kako mogu da dodjem do informacija za logopeda na defektoloskom u novom sadu?
[ boljanici @ 20.12.2008. 11:56 ] @
Nisam nista nasao o defektoloskom fakultetu u Novom Sadu, ali imam info o istom fakultetu u Beogradu:

Defektološki Fakultet Univerziteta u Beogradu osnovan je 25. aprila 1974. godine. Fakultet je počeo sa radom 10. novembra 1975. godine.

Defektološki fakultet je obrazovno-naučna ustanova matična za nastavno-naučne oblasti defektologije, odnosno, specijalne pedagogije i rehabilitacije, i to: logopedije, tiflologije, surdoaudiologije, oligofrenologije, somatopedije i prevencije i resocijalizacije lica sa poremećajima u društvenom ponašanju. Nastava se realizuje u okviru 6 smerova orijentisanih u odnosu na navedene naučne oblasti.

Osnovne studije na Defektološkom fakultetu traju 4,5 godine, odnosno 9 semestara.

Praćenje nastave, predavanja i vežbi je obavezno kako bi se overili semestri, odnosno godina, a pored toga studenti moraju da ispune i druge predispitne obaveze u vidu kolokvijuma i seminarskih radova.
ADRESA: Univerzitet u Beogradu
Defektološki fakultet
Visokog Stevana 2, 11 000 Beograd, Srbija i Crna Gora
Telefon: (+381) 11 18 30 66
Fax: (+381) 11 18 30 81
e-mail: [email protected]
URL: www.fasper.bg.ac.yu
[ Stranger2 @ 23.12.2008. 05:08 ] @
U vezi pitanja za test opste informisanosti:

resavao sam takav test pre u okviru jednog testa inteligencije. Uglavnom pitanja o stvarima koja se uce iz raznih predmeta u osnovnoj skoli i pitanja poput onih u popularnim kvizovima, samo sto nema sportskih podataka. uglavnom ptanja nisu teska, samo ih je mnogo i pokrivaju sve oblasti.

na primer:

koji je glavni grad kanade?
koja je najveca zivotinja?
koliko planeta ima u suncevom sistemu?
kako se zove nasa galaksija?
kako su se zvali vladari u egiptu?
kako su se zvali domoroci u americi?
sta je alfabet?
sta je tapir?
...itd. uglavnom pitanja iz raznih oblasti. ne verujem da se na to moze pripremiti kao za ispit. ili znas ili ne znas. pomaze da resavate skandinavke, gledate kvizove i tako to.
[ boljanici @ 23.12.2008. 09:47 ] @
TOI se ne zadaje U OKVIRU testa inteligencije.Zadaje se kao subtest u okviru baterije, recimo.Ta dva testa imaju razlicite kriterijume i razlicito se boduju.
Intelegencija je slozen konstrukt i ona se moze imeriti samo standardizovanim testovima inteligencije. Naravno, postoji vise vrsta inteligencije i svaka se moze izmeriti razlicitim testovima da bi smo imali neki opsti IQ, ali ne bih sad o tome...
Test opste informisanosti je dobar prediktor uspeha kandidata.U visokoj je korelaciji sa motivacijom, afinitetima (nivoima aspiracije), radoznaloscu i sklonosti ka ucenju.
Inteligencija nije samo ucenje-iako je jedan od indikatora visoke inteligencije kolicina znanja.
[ Stranger2 @ 23.12.2008. 15:59 ] @
Citat:
Test opste informisanosti je dobar prediktor uspeha kandidata.U visokoj je korelaciji sa motivacijom, afinitetima (nivoima aspiracije), radoznaloscu i sklonosti ka ucenju.

to i ja mislim. ko nije radoznao, ko nikada nije citao i voleo enciklopedija, gledao kvizove i tako to, verovatno to i ne moze popamtiti i kada bi mu dao sva testna pitanja.

Citat:
TOI se ne zadaje U OKVIRU testa inteligencije.Zadaje se kao subtest u okviru baterije, recimo.Ta dva testa imaju razlicite kriterijume i razlicito se boduju.

moguce jer koliko znam u vezi toga nisam dobio nikakve bodove. to je bio vise test licnosti ali sam mislio da su ta pitanja u vezi inteligencije jer je izmedju ostalog bio i iq. verovatno su to te baterije koje spominjes...
[ boljanici @ 23.12.2008. 16:31 ] @
Baterija je SKUP testova koji se zadaju kandidatu.
Nije obican SKUP: mora da postoji neki kriterijum koji ih povezuje.
Naprimer za buduceg studenta psihologije se zadaje:
1.test znanja iz psihologije
2.test opste informisanosti
a ulazi u bodovne rezultate i opsti uspeh u srednjoj skoli
Kad se obradjuju sve tri grupe podataka, svi bodovi (sirovi bodovi) se pretvaraju u bazdarene bodove (kriterijumske bodove). Naprimer, nikad 30 bodova iz testa opste informisanosti ne nosi jacinu kao 30 bodova iz Testa znanja psihologije.Sve tri grupe bodova se pretvaraju-BAZDARE-u realne bodove po kriterijumu.
I onda se na kraju saberu BAZDARENI bodovi i dobije se konacna rang lista kandidata.

[ misko2004 @ 25.12.2008. 08:58 ] @
Zdravo!
Zelim da upisem psihologiju i zanima me da li neko ima testove sa proslogodisnjih prijemnih ispita iz psihologije...a i TOI ne bi skodio
Evo mail-a: [email protected]

[ ZMILANA @ 25.12.2008. 17:25 ] @
Hvala na informacijama za defektoloski... A da li neko ima primere testova iz psihologije???
[ boljanici @ 25.12.2008. 19:20 ] @
Citat:
ZMILANA: Hvala na informacijama za defektoloski... A da li neko ima primere testova iz psihologije???

Ima.Poslacu ti na e-mail.
[ Vera Jokic @ 04.01.2009. 15:10 ] @
Zdravo svima!!!
kao sto pretpostavljate i ja bih ove godine da upisem psihologiju, pa bih svima, koji imaju testove OI, bila vrlo zahvalna ukoliko bi mi ih prosledili!!!:-)
Moj e-mail je [email protected]
Veliko hvala unapred!
[ thinkerbell90 @ 07.01.2009. 14:04 ] @
Caos!
Bila bih vam veoma zahvalna,da ako ste u prilici,i meni posaljete testove OI...
Moj e-mail je [email protected]
pozz
[ mina90 @ 17.01.2009. 01:25 ] @
MOLIM VAS.... :)
Ja sam nadam se buduci student psihologije, i bas me brine test opste kulture.... Ako bilo ko moze da mi posalje na mail [email protected] bicu mnooogo zahvalna....... hvala vam PUNOOOOO
[ BBS @ 18.01.2009. 16:26 ] @
@boljanici

Hajde, ne samo da se nemucis vec da vecem broju korisnika omogucis da dodju do primera testova okaci te testove-primere na npr.


http://www.zshare.net
[ boljanici @ 18.01.2009. 21:39 ] @
Evo, svi koji zele da downloaduju test opste informisanosti neka to urade sa:
http://www.zshare.net/download/54331696ad97a17f/
[ KrisHna @ 06.03.2009. 11:28 ] @
pa eto,i ja bih htela da upisem psihologiju pa bi i meni trebali ti testovi,naravno, ako nije problem. Unapred hvala!
[email protected]
[ boljanici @ 06.03.2009. 11:50 ] @
Pa eto, napisao sam gore link odakle mozes da downloadujes testove.
Postavio sam ih vise, i nadam se da ce ti koristiti.

puno srece zelim
[ Mika9_91 @ 06.03.2010. 18:58 ] @
Cao ljudi! Zelela bih da upisem psihologiju,ali sam stvarno slaba sa testovima opste informisanosti. Da li bi neko zeleo da mi posalje testove na [email protected]? Molim vas,stvarno sam u frci. :) :*
[ AnaAnchy95 @ 28.02.2012. 17:07 ] @
I ja planiram da upisem PSIHOLOGIJU i taj test me najvise brine. Dal mozete da mi posaljete na ovaj e-mail neke testove koje imate. Bila bih zahvalna.
[email protected]

[Ovu poruku je menjao AnaAnchy95 dana 28.02.2012. u 19:33 GMT+1]
[ Lazashok @ 11.07.2012. 15:53 ] @
Moram da reagujem na opasku da je TOI test povezan sa opstom intelektualnom sposobnoscu. To prosto nije tako.
Test Opšte Informisanosti (TOI) je kao prvo trenutno vrlo nedefinisan termin. Neki smatraju da on nema veze sa Testom Opšte Kulture (jer se ranije često ovaj termin koristio za slične testove), a neki opet smatraju da je to jedno te isto i da su to otprilike sinonimi. Trenutno preovladavajuće viđenje tetsta je da je TOI vrsta testa koji je sastavljen od niza raznorodnih pitanja kojima se ispituje vrlo široko znanje ispitanika iz raznih oblasti (kulture, politike, religije, sporta, književnosti, nauke i tehnike itd). On je po svojoj formi i prirodi prevashodno test znanja. Zahteva se klasično reproduktivno znanje. Postoje pitanja na koja odgovor osoba ili zna ili ne zna.
Sa druge strane klasičan test inteligencije proverava sposobnost osobe da povezuje, zaključuje, kreira, prepoznaje pravilnosti u sledu događaja itd. Ovi testovi su i po svojoj prirodi i po formi takozvani testovi mentalnih sposobnosti. Dokazano je da jako dopro predviđaju akademski uspeh u školi i sposobnost da se savlada buduće gradivo (intelektualne prirode).
Te dve stvari (IQ test i TOI) se jako razlikuju kako po svojoj suštini i načinu na koji se sastavljaju, tako i po osobini na koju ukazuju. Korelacije između ovih testova upravo zato ne mogu ni da postoje, a ako bi kojim slučajem postojale ne bi imale smisla, jer se njima proveravaju potpuno različiti aspekti kognicije (znanje i zaključivanje).
Treba dodati još nekoliko važnih opaski. Kriterijum relevantnosti pitanja u TOI testu ne postoji. Nema preporučeno relevantnih i irelevantnih pitanja. Nema ni gradacije među njima. Jedin uslov je da je "informacija" javno dostupna. Naučno dokazani kriterijum ili ključ za sastavljanje tih pitanja ne postoji. Sastavljači TOI testova, često imaju AD-HOK pristup i primenjuju svoju internu subjektivnu logiku i potpunu proizvoljnost prilikom izbora pitanja. Sa druge strane za masovnu upotrebu testovi prosto moraju biti objektivni. Objektivnost se utvrđuje statističkom obradom i brižljivom kalibracijom testa na reprezentativnom uzorku i to mnogo pre nego što se test stavi u promet, a takvi podaci za TOI testove masovno izostaju. Test se u našoj praksi napravi na brzinu i odmah se stavlja u upotrebu (na prijemnim ispitima) bez ikakve prethodne provere, a po svemu sudeći izostaje i neka naknadna provera koja bi ukazala na karakteristike testa. Metrijske karakteristike takvog testa (pouzdanost, valjanost, predikcija) najverovatnije skoro nikada nisu rađene, a to se lako može zaključiti jer su takve informacije javno potpuno nedostupne (dakle čak i ako su rađenje, nema ih nigde).
Savetujem nadleznima da u skorijoj buducnosti razmotre druge oblike klasifikacionog prijemnog testa. Ovo na znalost nista ne pomaze trenutno zainteresovanim kandidatima za studije.
Poz Laza
[ tesla265519 @ 22.03.2013. 17:30 ] @
Izvini mozes da mi posaljes test "opste informisanosti" unapred hvala
[ anamilano @ 21.06.2013. 21:31 ] @
Cao! Da li neko moze na e-mail da mi posalje testove iz psihologije i opste informisanosti?
Hvala!

[email protected]