[ newline @ 16.06.2006. 09:26 ] @
Za jednog covjeka radim slike (elektrostatika) za knjigu u Corelu. sada zanima me koliko naplatiti po slici? Ili kako odluciti kada se zavrsi to da naplatim sve zajedno ili kao vec a da ne bude prevelika cijena.... ako moze koji prijedlog ali iskreno cijene mogu u bilo kojoj valuti Euro, $, KM, Din, Kn, Sit....
[ SonGayla @ 20.06.2006. 06:51 ] @
Zavisi koliko je složen zadatak koji imaš, ali ako pričamo pojedinačno, obrada fotografije ide oko 5€ (barem ja toliko uzimam) ali ako je veći broj njih onda naravno cena ide dole.

Sad, šta znam, možda je uvek bolje proceniti koliko treba tražiti da ne bi izgubio mušteriju a s druge strane opet ne treba raditi za džabe!


P.S. Nadam se da sam razumeo šta si pitao i odgovorio ti.
[ bozam @ 14.08.2006. 11:55 ] @
Uvek neugodna situacija, naplatiti svoj rad. Ko što ti čovek pre mene rekao, moraš dobro proceniti da li će ti to biti mušterija samo za ovaj put ili se saradnja može nastaviti i u budućnosti. Iz mog iskustva znam da nikad nije dobro lupiti cenu onako "ej brate to je 100, 200 ili 300 EUR" te okrugle cifre znaju da odbiju. Mušteriji sam uvek pravio specifikaciju posla: urađeno je toliko fotki, dizajnirano toliko stranica ili svoj rad veži za potrošeno vreme (razmisli o tome da je danas prosečna plata oko 200EUR pa recimo ako imaš cimanje tokom celog meseca..), raspitaj se na drugim mestima koliko bi oni uzeli za isti posao (mislim pre svega na neki studio ili likove iz oglasa). Malo odglumiš neiskusnu mušteriju preko tel. i dobiješ potrebne podatke a posle imaš argumente prilikom formiranja cene rada za svoj posao.
Pozdrav.
[ danijel_gar @ 28.11.2006. 10:53 ] @
iskreno nemam se gde raspitati nego ovde... zanima me koliko naplatiti rad za jednu drzavnu instituciju a radim im total design, znaci logo,koverte, memorandum vizitke , katalog...plus je moja stampa... hvala najlepsa

da ne otvaram hiljadu novih tema nadovezao sam se na vec postojecu
[ svetlanalane @ 28.11.2006. 11:24 ] @
Veoma je teško u današnje vreme naplatiti rad koji u sebi ima mnogo više intelektualnog nego fizičkog.

Što se mene tiče, najradije bih računala tako što bih uzela sate provedene u radu uvećano za 3 puta u odnosu na posao nekog zanatlije.
Ali znam da to niko ne bi platio. Ljudi uvek više cene fizički, a posebno posao zanatlija nego intelektualni (navodno nemaš radnju, alat... ne shvatajući da ti je to sve u glavi). Na primer meni traže da mi razvedu horizontalu u kupatilu (plastične cevi i 4 priključka) 150€ a ima rada za 2 do 3 sata!!!!

Čovek dođe kod mene da mu pročitam (u stvari prevedem) pismo ili neki dokumenat i ne nalazi za shodno ni da pita koliko košta moja usluga. Kaže "pa samo si mi pročitala". Naravno da je uzaludno takvim osobama objašnjavati da se treba školovati godinama da bih ja to mogla da "pročitam". Isto važi za i za sve druge poslove koji ne podrazumevaju upotrebu macole, čekića, kosilice, ili neke druge mašine.

Možda ti nisam pomogla oko određivanja cene ali sam htela sa vama da podelim jad sa vrednovanjem kreativnog i intelektualnog rada i da apelujem da se pokuša da se vrednovanje konačno dovede u ravnotežu.

Pozzz
[ SonGayla @ 28.11.2006. 12:16 ] @
A ja ću iz iskustva da ti kažem da će ti sad biti veliki problem uopšte da naplatiš jer cenu nisi dogovorio pre početka posla.

Ok, da ne blatim temu i ne idem u off, napiši ti ovde šta tačno sve njima radiš, da li i osnišljavaš ili samo radiš pripremu i sve ostale detalje... pa kad to napišeš ja ću ti dati precizan odgovor koliko to realno vredi (a koliko ćeš ti naplatiti to zavisi samo od tebe)


BTW lane je skroz u pravu i podržam u potpunosti. Dakle, potrebno je i da mi na neki način edukujemo one koji od nas zahtevaju nešto (da nekažem poslodavce ili naručioce).
[ svetlanalane @ 28.11.2006. 14:03 ] @
Citat:
SonGayla: A ja ću iz iskustva da ti kažem da će ti sad biti veliki problem uopšte da naplatiš jer cenu nisi dogovorio pre početka posla.

BTW lane je skroz u pravu i podržam u potpunosti. Dakle, potrebno je i da mi na neki način edukujemo one koji od nas zahtevaju nešto (da ne kažem poslodavce ili naručioce).


Tačno.

Osnovni je princip da se pre bilo kakvog početka posla dogovori precizno šta se radi i po kokoj ceni. Svaki naknadni zahtev povlači i promenu cene. Ne treba čak ni raditi po bilo kojoj ceni jer se to kasnije obija o glavu. Jednom za svagda, neka ljudi počnu da shvataju koliko vrede pojedini poslovi. Ovo govorim iz ličnog, 30-godišnjeg iskustva.

Ako se to ne uradi, u 90% slučajeva dolazi do raznih problema.

Pozzz