[ bukovski @ 16.06.2006. 17:59 ] @
Bil odlazi u penziju :P hahah konacno. Kao bavice se humanitarnim radom. Sa dolaskom Viste on odlazi u penziju, nesto mi sumljivo al ako srecno mu
[ biotech @ 16.06.2006. 18:09 ] @
ma smara ga vise cela prica
[ bojan_bozovic @ 16.06.2006. 18:16 ] @
Lepo, lepo... covek se je umorio, a ako rad merimo po zaradi, i naradio, bogami Sto da radi kada moze da uziva sada sa porodicom?
[ TiXo @ 16.06.2006. 18:26 ] @
Sigurno ne beži od toga da mu se ime nađe pored Viste...Kad je već preživeo Me :)
[ Go(R)@N @ 16.06.2006. 18:34 ] @
I ja bih se smorio od cele price kad bih na racunu imao milione $ :)
[ Vostoki @ 16.06.2006. 19:29 ] @
Mozda prelazi na Linux ?

uostalom on zna da su masonerija pripremili smak sveta za 2012 i onda ce on pravilno iskoristiti preostalo vreme i novac na uzivanje.
[ Misa_exclusive @ 16.06.2006. 19:32 ] @
Malopre sam video na Dnevniku.
Srećan odlazak u penziju, Bil! :)
[ Ivan Dimkovic @ 16.06.2006. 19:57 ] @
Bili ce i te kako docekati izlazak Viste kao chairman MSFT-a i to ce biti jedno od njegovih poslednjih velikih zasluga kao CSA (Chief Software Architect) i Chairman Microsofta.

Covek verovatno odlazi u penziju zbog normalne smene generacija u toj firmi - jedina razlika je sto Bill odlazi u penziju 20 godina ranije - jer je i 20 godina ispred prosecnog vremena za neke stvari u zivotu ;-)

Koliko je ta smena normalna - govori i stanje na berzi - nisu primecene bas nikakve promene u akcijama Microsofta, sto pokazuje da je cela stvar dobro planirana i dolazi kao prava stvar.

Interesantno je zapaziti koji ljudi ce ga zameniti na pozicijama CSA i chairmana.
[ tdjokic @ 16.06.2006. 21:03 ] @
Citat:
Go(R)@N: I ja bih se smorio od cele price kad bih na racunu imao milione $ :)

"Malo" si pogresio, nema on milione na racunu, nego ono sledece, prosto me strah da izgovorim. Nego, stvarno - ako odluci da se pozabavi i Linuxom, kao mnogi penzioneri, moze jos svasta da bude!
[ Aleksandar Marković @ 16.06.2006. 21:05 ] @
http://www.microsoft.com/press...006/jun06/06-15CorpNewsPR.mspx


Najbogatiji čovek na planeti Bil Gejts (50), osnivač i predsednik „Majkrosofta“, planira da do jula 2008. godine napusti upravljanje svojom kompanijom. Ova vest je juče velikom brzinom obišla čitav svet. Gejts je odluku obrazložio time da namerava da se u potpunosti posveti dobrotvornom radu, odnosno upravljanju fondacijom, koju je osnovao zajedno sa svojom suprugom Melindom.

Gejts, koji je „Majkrosoft“ osnovao 1975. zajedno s prijateljem iz detinjstva Polom Alenom, najavio je da će sledeće dve godine postepeno prenositi svoja ovlašćenja na saradnike. Najviše njegovih dužnosti preuzeće tehnički direktori Rej Ozi i Stiv Mundi.

„Ne napuštam kompaniju u potpunosti. I dalje ću ostati njen najveći deoničar, na šta sam ponosan“, rekao je Gejts.

On je istakao da će i nakon formalnog povlačenja nastaviti da savetima pomaže kompaniji.

Gejts, čije se bogatstvo procenjuje na 50 milijardi dolara, tvrdi da mu je cilj da se sve važne odluke u „Majkrosoftu“ donose bez njega i njegovog generalnog direktora Stiva Balmera.

U izjavi za agenciju AP Balmer je rekao da ne postoji način da neko u potpunosti zameni Gejtsa:

„Pogrešno razmišljaju svi koji misle da mogu da budu drugi Bil Gejts. To nije realna hipoteza“, rekao je Balmer.

Odluka Gejtsa, koji je već 12 godina zaredom najbogatiji čovek na planeti po izboru „Forbsa“, dolazi u teško vreme za kompaniju.

„Majkrosoft“ je nedavno saopštio da se puštanje na tržište nove verzije operativnog sistema „Vindouz“ ponovo odlaže, a konkurencija „Gugl“ i „Jahu“ uzima sve veći kolač na tržištu savremenih tehnologija.

„Od osnivanja kompanije stalno se postavljaju pitanje da li ćemo izdržati nadmetanje sa konkurencijom. Ali naše liderstvo nikad nije bilo jače. Javnost se godinama fokusira samo na mene, ali mi imamo izuzetno talentovane ljude u kompaniji“, kaže Gejts.

Gejts je napustio „Harvard“, jedan od najprestižnijih koledža na svetu, i sa Alenom osnovao „Majkrosoft“ 1975, čije su akcije tek posle 11 godina izašle na berzu. Razvoj, danas najveće svetske kompanije za proizvodnju softvera, bio je vrtoglav, a pravi bum na tržištu napravljen je 1995. sa operativnim sistemom „Vindouz 95“. Danas „Majkrosoft“ zapošljava više od 103.000 ljudi širom sveta.

A. Petrović




Najbogatiji čovek na svetu Bil Gejts (50) rešio je da napusti svakodnevne obaveze u korporaciji "Majkrosoft" i posveti se humanitarnom radu!!! On je saopštio da bi kompanijom ubuduće trebalo da upravljaju sadašnji izvršni direktor Stiv Bolmer i "tehnološki vizionar" Rej Ozi. Gejts (50) je najavio da će zadržati funkciju predsednika "Majkrosofta", ali da će svoje svakodnevne obaveze u toku naredne dve godine postepeno prepuštati svojim najbližim saradnicima. On je objasnio da napušta, kako je rekao, "jedan od najboljih poslova na svetu" da bi se posvetio nečemu što ga "veoma okupira" - humanitarnom radu. Gejts je istakao da će ostati najveći akcionar u ovoj kompaniji, jer to predstavlja uspeh kojim se on veoma ponosi. Fondacija "Bil i Melinda Gejts" smatra se liderom u dobrotvornim aktivnostima u sektoru javnog zdravstva, posebno na polju borbe protiv virusa HIV, malarije i tuberkuloze u zemljama u razvoju. U SAD je ova fondacija stavila svoje bogatstvo u službu reforme školstva i uvođenju moderne tehnologije u javne biblioteke. Gejtsova fondacija je danas najveća humanitarna organizacija na svetu, budući da raspolaže 29,1 milijardom dolara!!!

Odluka Bila Gejtsa da napusti svakodnevne obaveze označava kraj jedne ere u kompaniji koju je sam osnovao 1975, zajedno sa prijateljem iz detinjstva Polom Alenom, i koja ga je učinila najbogatijim čovekom na svetu. "Majkrosoft" je registrovan na berzi 1986, a Gejts je obavljao funkciju predsednika i izvršnog direktora do 2000, kad je preuzeo ulogu glavnog tvorca softvera, a njegov prijatelj sa fakulteta i jedan od najbližih saradnika Bolmer seo je u fotelju izvršnog direktora. Očekuje se da će, posle povlačenja Gejtsa, odgovornost za svakodnevne obaveze i poslovnu strategiju "Majkrosofta" preuzeti Bolmer, dok će funkciju glavnog tvorca softvera preuzeti Rej Ozi. Magazin "Forbs" proglasio je Gejtsa najbogatijim čovekom na svetu, s obzirom na to da se njegovo bogatstvo procenjuje na oko 50 milijardi dolara. - Ovako veliko bogatstvo za sobom povlači i veliku odgovornost - mirno je prokomentarisao Bil Gejts, i ponovio da ima ogromnu želju da veliki deo svog bogatstva pokloni u dobrotvorne svrhe.

(TANJUG)

Nalet "Gugla" i "Jahua"

Majkrosoft je pod rukovodstvom Bila Gejtsa u poslednjih 15 godina od proizvođača jednostavnog softvera izrastao u najdominantnijeg "igrača" na tržištu kompjutera. Odluka Bila Gejtsa o povlačenju došla je u vreme kad se korporacija suočava sa mnogim poteškoćama. Nedavno je saopšteno da se ponovo odlaže izlazak na tržište nove verzije operativnog sistema "Vindouz", a istovremeno kompanija pokušava da se izbori sa konkurencijom internet giganata "Gugla" i "Jahua". Pored toga, investitori su se u proleće ove godine iznenadili kad je "Majkrosoft" najavio da planira značajno povećanje troškova za istraživanje i razvoj, što je izazvalo nagli pad vrednosti akcija kompanije. Gejts, međutim, ističe da se "Majkrosoft" uvek suočavao sa novim konkurentima i izazovima, kao i da nedavni razvoj događaja nije uticao na njegovu odluku o povlačenju.




Bil Gejts, najbogatiji čovek na svetu, osnivač i najveći deoničar Majkrosofta, najveće svetske softverske kompanije, odlučio je da se povuče sa gotovo svih rukovodećih funkcija u ovoj firmi do kraja juna 2008. Iz onog što je rekao u svom dugom obraćanju na sedenici rukovodećeg tima, ovaj mag informatičkih tehnologija posvetiće se trošenju svog basnoslovnog bogatstva preko fondacije koju vodi sa svojom suprugom, pomažući globalni razvoj u mnogim nerazvijenim područjima sveta. U naredne dve godine, Gejts će postupno i bez potresa obaviti tranziciju na svoje naslednike, koje je takođe imenovao na sednici glavnog menadžerskog tima u prošli četvrtak. Međutim, čak i posle 1. jula 2008. Bil Gejts ostaće predsednik upravnog odbora kompanije i savetnik u ključnim razvojnim projektima Rej Ozi biće glavni softerski arhitekta i već koliko sutra počeće da se bavi tim poslom, a Kreg Mundi biće šef istraživačkog tima, odgovoran za strategiju.

"Kada smo Pol Alen i ja osnovali Majkrosoft pre trideset godina, sanjali smo velike snove o softveru, o uticaju koji će on jednom imati. Pričali smo o kompjuteru na svakom stolu, u svakoj kući. Zadivljujuće je što je najveći deo tog sna postao stvarnost i ostavio pečat na živote mogih ljudi. Nikad nisam mogao ni da zamislim da će se jedna ovako neverovatna i značajna kompanija izroditi iz tih prvobitnih ideja", prored ostalog podsetio je Gejts. On je priznao da je njegov posao možda najlepši posao na svetu, jer, kaže, obožava softver, i voli da radi sa tako pametnim, kreativnim i posvećenim ljudima u Majkrosoftu. Podsetio je, takođe, na mukotrpan razvoj koji je kompanija prošla u međuvremenu, o silnom vremenu koej je posvetio želeći da lično nadgleda svaki, pa i najsitniji detalj posla, uključujućii razgovore za prijem novih nameštenika.

"Kako je Majkrosoft napredovao, postalo mi je jasno da bi gotovo sav novac stečen u njemu, trebalo vratiti društvu. Verujem da veliko bogatstvo nosi i veliku odgovornost. Odgovornost da se uverite kako su ti resursi na najbolji način iskorišćeni da pomognu onima kojima je to najpotrebnije. Meni je već odavno jasno da bi to trebalo učiniti preko fondacije. Tokom poslednjih deset godina, fondacija Bila i Melinde Gejts posvetila se unapređenju globalnog zdravlja i obrazovanja, a ta dva cilja su, verujem, ključna za potrebe čitave planete. Danas već možemo da vidimo velike rezultate postignute u novoj medicini, u novom načinu raspoređivanja zdravstvene zaštite i novom pristupu kreiranju školstva. Kao što je i Majkrosoft odmakao na način koji nisam nikada očekivao, tako se razvila i delatnost ove fondacije, koja ubrzano raste. Posle početnih uspeha, pred nama je izazov da usavršimo i prenesemo te nove pristupe svakom ko od toga može da izvuče neku dobrobit. Rezultat toga je moja odluka da znatno više vremena ubuduće posvetim toj fondaciji."

Gejts je obavestio svoj najbliže saradnike da već par godina vodi razgovore sa izvršnim direktorom kompanije Stivom Balmerom kako da prenese svoje nadležnosti na druge a da ipak ostane u bliskim sponama sa Majkrosoftom. Rezultat toga je ovaj dvogodišnji tranzicioni plan primopredaje Gejtsovih glavnih dužnosti grupi tehničkih lidera kompanije koji su se već vrhunski dokazali u svom poslu. On je priznao da ga je Rej Ozi, kome je namenio ulogu glavnog softverskog arhitekte očarao radom na strategiji Live Services. "Radio sam s Rejom dvadeset godina i njegova vizija dovela je do najznačajnijeg napretka u našem poslovanju." Krega Mundija Gejts je označio kao drugog ključnog lidera koji je najpodesniji za mesto šefa istraživačkog i strateškog odeljenja, u čemu će mu pomagati Rik Rašid sa svojim timom. Kreg će, takođe, u partnerstvu sa Bredom Smitom, nastaviti da radi na politici zaštite intelektualne svojine i tehnologije. "Kreg je bio lider u ranoj fazi inovacije proizvoda i u pitanjima vođenja politike kompanije tokom čitave svoje karijere. Ovo je prirodni put širenja njegove uloge u Majkrosoftu", primetio je Gejts.

Na kraju, Majkrosoftov osnivač podsetio je da je glavni korak u svom povlačenju već učinio onda kada je, pre šest godina, ustupio Stivu Balmeru poziciju izvršnog direktora, što je rezultiralo udvostručenjem profita firme i ulaskom u nove poduhvate kao što su XBOX i mnoge druge. Zbog toga, priznao je Gejts, jedna od stvari koje će mu najviše nedostajati biće njegovo 26-godišnje svakodnevno druženje i saradnja sa Stivom Balmerom. "Imamo jasnu viziju kako da se suočimo s novim izazovima i iskoristimo šansu. Upravo smo ostvarili prvo tromesečje u istoriji firme sa prihodom od 12 milijardi dolara. Nastavićemo da ostvarujemo gotovo milijardu dolara profita mesečno i da izbacujemo sve savršenije verzije Vindouza, Ofisa i Eksčejdža. San o onome šta sve softver može je tek na početku. Vidimo to iz dana u dan revolucionišući svet biznisa i zabave. Toliko smo semena posejali, od igrica do komunikacija, i ono je tek počelo da raste. Najveći uticaj tek predstoji, rekao je Gejts. "Ovo nije moje penzionisanje, samo preraspodela prioriteta" - poručio je Bil Gejts.

Danas




Ro­bin Hud ide u po­li­ti­ku

Citat:

NA­PAD­NO do­bro­čin­stvo naj­bo­ga­ti­jih, Her­co­va na­zi­va "po­li­tič­kom fi­lan­tro­pi­jom":
- Ti lju­di su mo­ti­vi­sa­ni mi­sli­ma o to­me ka­ko će im vre­me po­sle njih "pre­su­di­ti" kao lju­di­ma, i šta će ta­da bi­ti sa ogrom­nim re­sur­si­ma ko­je po­se­du­ju. Otud že­le da isto­vre­me­no ostva­re dva ci­lja: da obez­be­de ime i ugled ve­li­kih do­bro­či­ni­te­lja i čo­ve­ko­lju­ba­ca, i da pre­u­zmu od­lu­ču­ju­ću po­li­tič­ku i so­ci­jal­nu ulo­gu.





[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 25.06.2006. u 14:25 GMT+1]
[ TiXo @ 16.06.2006. 21:38 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:...
Covek verovatno odlazi u penziju zbog normalne smene generacija u toj firmi - jedina razlika je sto Bill odlazi u penziju 20 godina ranije - jer je i 20 godina ispred prosecnog vremena za neke stvari u zivotu ;-)
<skip>
Interesantno je zapaziti koji ljudi ce ga zameniti na pozicijama CSA i chairmana.


po ovim tekstovima:
http://news.zdnet.com/2100-9595_22-6084396.html
http://www-03.ibm.com/develope...try=gates_steps_down_ray_ozzie

i nije neka smena generacija u pitanju, barem što se Ozzie-a tiče (55-to su i on i BG)

koliko je "mlad" Craig Mundie?
[ WawaHOO! @ 16.06.2006. 22:09 ] @
Zasluzio je da se odmori, uradio je zaista mnogo i da njega nije bilo mi sada ne bismo ni pisali ovde na forumu.
Pored odmora mislim da je tu i Gugl "uradio malo"...
[ crews_adder @ 16.06.2006. 23:09 ] @
Izgleda da je do Bila konacno stigla pesma "Sega mega", pa mu doslo u glavu...

[ madamov @ 17.06.2006. 09:09 ] @
Citat:
Zasluzio je da se odmori, uradio je zaista mnogo i da njega nije bilo mi sada ne bismo ni pisali ovde na forumu.

Da njega nije bilo, još bi ranije pisali na ovom forumu. B)
[ WawaHOO! @ 17.06.2006. 10:56 ] @
Citat:
madamov: Da njega nije bilo, još bi ranije pisali na ovom forumu. B)


Kako to mislis???
[ madamov @ 17.06.2006. 12:58 ] @
Citat:
Kako to mislis???

Prema tebi, ispada da je Bil zaslužan za Internet i kompletnu informatičku industriju, tj. da njega bilo maltene ne bi bilo ni Interneta niti bilo čega drugog. Istina je drugačija, da nije bilo konkurencije (Apple, Netscape, Linux,...) Biliju i njegovoj ekipi mi bi na današnjim gigahercnim računarima vrteli MS-DOS 23.4 ili tako neku verziju. Pri tome je beskrupuluzno uništavao konkurenciju (Netscape) svojim potezima, no to je biznis, pa mu to mnogo ni ne zameram.