[ vladimirt @ 23.06.2006. 10:32 ] @
Neki kažu: ne, drugi: da.

Poručio sam skoro sa am. Amazona knjigu u vrednosti od 33$ + poštarina 9$ (obična pošta); sve zajedno 42$.

Knjiga je poslata 7. juna, juče (22.) dobio obaveštenje u sanduče (da je upravo stigla preko Nemačke), danas (23.) sam je podigao i -- ništa nisam platio.

O čemu se radi?

[ grujicd @ 23.06.2006. 11:32 ] @
Cini mi se da su naplacivali jedno 10-tak dana dok nije doneta uredba da se ne placa za knjige. Mene zakacilo :(
[ bigvlada @ 23.06.2006. 13:41 ] @
ne placas za knjige, kao i za svu literaturu, cd/dvd-ove koji se koriste u obrazovne svrhe. Neznam da li vazi i za filmove i muziku.
[ BTR @ 23.06.2006. 20:33 ] @
Citat:
bigvlada: ne placas za knjige, kao i za svu literaturu, cd/dvd-ove koji se koriste u obrazovne svrhe. Neznam da li vazi i za filmove i muziku.


Otkud ti to?
Za sve se placa carina.
Ja sam pre neki dan platio i carinu i pdv i jos 600 din nekih taksi.
Gde mogu da procitam da je doneta ta uredba?
[ bigvlada @ 24.06.2006. 07:20 ] @
Posto mi je dosta ljudi reklo da nije nista platilo a druga polovina da jeste izgleda da je to sada "slobodno sudijsko uverenje". Ja sam dobio prosle nedelje knjige i ostali materijal namenjen obrazovanju koji je bio preko 200 evra i nisam nista platio.
[ vladimirt @ 28.06.2006. 17:30 ] @
Dopuna mog iskustva:

Danas pre podne (28.06. oko 10h) poštar na vrata donese knjigu kupljenu od Amazona u ukupnoj vrednosti (zajedno sa poštarinom) od 22,95$. Na omotu je pisalo “Ne podleže carinskom pregledu”. Naravno, ništa i nije plaćeno.

Koliko posle podne, u sandučetu nađem listić za drugu pošilljku (inače naručenu ranije nego prethodnu, takođe od Amazona) sa naznakom da je poštar pokušao da je uruči u 12h (nisam bio tu, ali moja žena jeste; ona je i primila prethodni paket; dakle, obaveštenje je lažno) i da treba da platim 991 dinar za knjige (vrednost 32,15$ +17,96$ poštarina, ukupno 50,11$).

Odem, platim, prethodno se malo raspravljajući, mada vidim da ne vredi, jer službenik koji izdaje pakete ili nije sa ove planete, ili se samo takvim pravi.

Dakle, ovako piše na “Uvozno poštansko-carinskoj deklaraciji”:

Datum: 22.06.20. Datum carinjenja: 27.06.06. (znači da im treba 5 dana da ocarine knjige od 30-tak dolara)

Carinska osnovica 3452,57 dinara (znači osnovicu za carinjenje računaju i na transportne troškove)

Porez 8% 276,20 dinara
Taksa(?) 340,00 dinara (Kakva taksa? Ne piše.)
Naknade(?) 300,00 dinara (Kakvi sad troškovi? Naravno, takođe ne piše.)

Ukupno: 916,20 dinara

Elem, i pored sveg drpanja, opet se ne slažu krajnja suma na deklaraciji i listiću za podizanje paketa! Velika stvar, samo 75 dinara!

Ma da je i samo jedan dinar, ipak je bezobrazluk. E, pošto nisam imao sitno taj dinar, uredno sam sačekao 5-6 minuta da mi vrate kusur -- 10 din. umesto 9, jer i njima “zafalilo” sitno. (To inače u nekoj “normalnoj situaciji” nikad ne činim.)

Pa sad, izvol'te kolege, branite nove carinske propise koji su tako skrojeni da unesu više reda u oblast elektronske trgovine!
[ tdjokic @ 28.06.2006. 20:26 ] @
Citat:
vladimirt: Elem, i pored sveg drpanja, opet se ne slažu krajnja suma na deklaraciji i listiću za podizanje paketa! Velika stvar, samo 75 dinara!

"STAAAA! A JEL'TI MISLIS DA CEMO DZABE DA TI DONOSIMO KNJIGE NA ADRESU I OSTAVLJAMO OBAVESTENJE DA SU TI STIGLE KNJIGE?"

Sumnjivo je meni to - zena bila kod kuce, a postar je kao nije nasao...

Cuti, mogli su da te pitaju: "A STO TI UOPSTE KUPUJES STRANE KNJIGE, CITAJ NASE BRE! ZAR NISI CUO DA TREBA DA SE KUPUJE DOMACE, DA SE POMAZE DOMACA PRIV..., HM ... PEROOOO, JEL' SU KNJIGE PRIVREDA????"
[ BTR @ 28.06.2006. 21:09 ] @
[quote]vladimirt: Dopuna mog iskustva:

30-tak dolara)

Carinska osnovica 3452,57 dinara (znači osnovicu za carinjenje računaju i na transportne troškove)

Porez 8% 276,20 dinara
Taksa(?) 340,00 dinara (Kakva taksa? Ne piše.)
Naknade(?) 300,00 dinara (Kakvi sad troškovi? Naravno, takođe ne piše.)quote]



Isto toliko su i meni uzeli.Carina , porez , taksa , naknade !

Inace to mi se redovno desava da postar ne donese vec ostavi listic.
Donese samo onda kada je paket jako mali tipa cd ili jedna tanka knjiga
[ BTR @ 28.06.2006. 21:12 ] @
Citat:
vladimirt
Carinska osnovica 3452,57 dinara (znači osnovicu za carinjenje računaju i na transportne troškove)

Porez 8% 276,20 dinara
Taksa(?) 340,00 dinara (Kakva taksa? Ne piše.)
Naknade(?) 300,00 dinara (Kakvi sad troškovi? Naravno, takođe ne piše.)!


Isto toliko su i meni uzeli.Carina , porez , taksa , naknade !

Inace to mi se redovno desava da postar ne donese vec ostavi listic.
Donese samo onda kada je paket jako mali tipa cd ili jedna tanka knjiga
[ vladimirt @ 29.06.2006. 10:43 ] @
Citat:
Sumnjivo je meni to - zena bila kod kuce, a postar je kao nije nasao...


Ima za to sledeći vic:

Izumeli naučnici mašinu koja porođajne bolove majke može da prenese na oca.

Ode prvi par na porođaj. Povežu oca i majku sa mašinom i porođaj počne.

Prebace 25% bolova na oca. On se i ne pomeri.

Prebace 50%, ništa. 100%, isto.

Završi se porođaj, odu kući srećni sa bebom u naručju, kad ispred vrata...

Leži mrtav poštar.
[ BTR @ 29.06.2006. 20:07 ] @
Citat:
vladimirt: Ima za to sledeći vic:

Izumeli naučnici mašinu koja porođajne bolove majke može da prenese na oca.

Ode prvi par na porođaj. Povežu oca i majku sa mašinom i porođaj počne.

Prebace 25% bolova na oca. On se i ne pomeri.

Prebace 50%, ništa. 100%, isto.

Završi se porođaj, odu kući srećni sa bebom u naručju, kad ispred vrata...

Leži mrtav poštar.


Hahahahahaha !!!!!!!!!!!!!!!!!!
[ jumper23 @ 01.08.2006. 20:41 ] @
mojih muka !!!
Ja sam provalio tek nedavno da mogu narucivati knjige preko amazona i naravno odmah narucim 7 komada....
Danas sam dobio prve 3 ( u dva paketa,jer tako oni salju a meni ne smeta ).
Medjutim na paketu gde je bila jedna knjiga pise NE PODLEZE CARINJENJU ( cena te knjige je bila 20.70 $ zajedno sa postarinom) a za drugi paket treba da platim 1500 dinara carine ( te dve knjige u tom paketu su kostale 32.72 $ ZAJEDNO SA POSTARINOM) Moje pitanje je KO JE OVDE LUD jer znam da na knjige ne mora da se placa carina a mislim i na svu robu do 100$ ( ako nije tako ispravite me).... STA DA RADIM ( naravno knjige me jos cekaju u posti) KOME DA SE ZALIM I DA LI VREDI DA SE ZALIM CARINICIMA U NOVOM SADU?


[Ovu poruku je menjao jumper23 dana 01.08.2006. u 22:15 GMT+1]
[ tdjokic @ 02.08.2006. 05:39 ] @
Citat:
jumper23: jer znam da na knjige ne mora da se placa carina a mislim i na svu robu do 100$

Izgleda da nisi citao temu http://www.elitesecurity.org/t...-ministarstvu-finansija-Srbije . Konkretno oko knjiga se jos lome koplja, nisam bas do kraja shvatio kakvo je stanje, jer se javljaju ljudi kojima i jesu i nisu carinjene. Za ostalo se stalo na stanoviste da je to nedopustiva privilegija onima koji kupuju preko neta i - nema vise! Granica je 20 e, iznad toga se placaju sve dazbine kao sto placaju i ostali uvoznici. U osnovicu za placanje je ukljucena i cena transporta.
[ mb011 @ 03.08.2006. 18:31 ] @
Iako su knjige, CD-i i DVd zvanicno oslobodjeni carine, na njih se naplacuje PDV (8% za diskove po licnom iskustvu) plus 300, plus 340 dinara taksi!!! e to je skandal, bar su mogli da nas oslobode taksi!!! slazem se da drzava treba da uzima porez i na ove stvari, ali mi nikad nece biti jasno cemu te takse, i kako su ih oni nazvali "NADOKNADE"!? za sta bre nadoknade?? verovatno za to sto zivimo u ovoj jadnoj zemlji za koju vise i ne znamo ni kako ce se sutra zvati ni gde ce se nalaziti! plus toga, meni su jos dodali i 72 dinara postarine?? iako lepo pise da je postarina placena u zemlji odakle je poslato. mislim stvarno jadno. na disk od 850 dinara, ja sam platio "nadoknade" od 782 dinara!!

srbijo propala si odavno!
[ tdjokic @ 03.08.2006. 23:04 ] @
Citat:
mb011: i kako su ih oni nazvali "NADOKNADE"!? za sta bre nadoknade??

Off-topic: Otiso Mujo da kupi hleb. Posto je dugo bio u inostrasntvu ne zna cenu i pita posto. 10 maraka. Zasto toliko? "2 marke hleb, 2 marke za Aliju, 2 za ..., 2...." Dobro. Izvadi Mujo 10 maraka i kaze: Daj mi kilo hleba. Onaj mu vraca 2 marke i kaze: "Nestalo hleba."
[ mb011 @ 04.08.2006. 16:39 ] @
najtragicnije je sto je to istina kod nas...
bice najtuznije kad se neckermann i quelle zbog kojih je taj harac i uveden - povampire, i opet "nadju" rupu u zakonu (citaj plate dovoljno), nastave da rade kao i pre, a kola se slome na nama pacenicima koji ne slusaju grandove hitove sa kioska za 150 dinara, ili bi mozda da procitaju nesto pametno...