[ Anarki @ 29.06.2006. 15:00 ] @
Koristi li neko OpenSolaris? Ili Nexentu ili nesto slicno...
Uglavnom me zanima je l' je port za x86 po brzini u rangu sa Linuxom ili je idalje spor na PCu, kao i Solaris.

p0zz
[ neetzach @ 29.06.2006. 15:19 ] @
U koju svrhu bi ga koristio?
[ Anarki @ 29.06.2006. 20:50 ] @
Pa vidi: Volim da eksperimentisem sa sistemima. Jos odavno merkam Solaris, ali mi rekose da je nepodnosljivo spor na PCu.
Znaci svrha bi bila desktop i ceprkanje po sistemu. :)

uz put: Koliko je nov softver na zadnjim diskovima OpenSolarisa? Npr koji je KDE ili Gnome... Ako ih uopste ima na diskovima :)
[ neetzach @ 29.06.2006. 22:03 ] @
Bez namere da pokrecem diskustiju o starim Solaris mitovima, reci cu samo da Solaris radi podjednako brzo na PC-ju koliko i na SPARC-u. Za realno poredjenje sa Linuxom moras da imas i konkretan slucaj, ali Sun ima filozofiju: "Ako je neki drugi operativni sistem brzi od Solarisa, to je onda Solaris bug", tako da ce ti za sve sta ti treba biti zadovoljavacuje brz - za neke stvari brzi, za neki sporiji, ali u bilo kom slucaju dobices OS koji je makar isto toliko upotrebljiv koliko i neki OpenSource sistem.
OpenSolaris ima svoje distribucije, pa od ljudi koji ga pakuju zavisi sta ces dobiti. Najbolje ti je da pogledas:
http://www.opensolaris.org/os/about/distributions/
pa da se sam informises.
[ nkrgovic @ 30.06.2006. 12:01 ] @
Citat:
Anarki: Pa vidi: Volim da eksperimentisem sa sistemima. Jos odavno merkam Solaris, ali mi rekose da je nepodnosljivo spor na PCu.
Znaci svrha bi bila desktop i ceprkanje po sistemu. :)

uz put: Koliko je nov softver na zadnjim diskovima OpenSolarisa? Npr koji je KDE ili Gnome... Ako ih uopste ima na diskovima :)


Ja koristim regularan Solaris (koji je, po vecini testova sporiji nego Open Solaris). U desktop radu nisam primetio nikakve razlike. Sad, ja imam OK jak racunar, i ne izivljavam se puno, ali ja stvarno ne osecam da je ikad sporo. Radi kao i bilo koji Linux.

Za open solaris, pitanje je KOJI. Najbolje da pogledas po sajtovima samih distro-a + po blastwave-u. :)

[ neetzach @ 01.07.2006. 12:43 ] @
Drugo pitanje je da li si GNU ili OpenSource religiozan. Ako ti religija dopusta da koristis zatvoren kod, mozes da se posluzis Solaris Expressom koji je zasnovan na Nevadi (Solaris 11) ili regularno Solaris 10 izdanje (Solaris Enterprise System) sa kojim dobijes i brdo softvera.
Ako ti je zatvoren kod tabu, onda lepo furaj Nexentu koja zapravo samo sadrzi OpenSolaris kernel i GNU userland.
[ Mister Big Time @ 09.07.2006. 04:36 ] @
Dobro pitanje je da li si vec experimentisao sa pravim Sun Solarisom? Ako nisi, zasto ne krenes od njega prvo?


Inace ako stignem probacu neki od ovih open solaris distro-a...
[ Anarki @ 10.07.2006. 15:54 ] @
Ma nije mi OpenSource tabu. Meni treba nesto 'free as a beer' :) [Nadam se da RMS nece da procita ovo :)]
Frka mi je sa vremenom. Inace sam dosao do instalacionog CDa sa Nexentom.
A potrudicu se da dodjem i do pravog Solarisa.

Hvala svima.
[ neetzach @ 10.07.2006. 16:34 ] @
Onda bolje furaj zvanicno izdanje Solarisa, besplatno je...
[ bojan_bozovic @ 10.07.2006. 16:42 ] @
Mozda "Free as in BSD" da preporucimo? ;-)

Citat:

One thing that some people don't realize about Berkeley-style licenses is that they allow licensees (the users of the licensed work) to sell the code, in any form, with or without modification, and that they make no requirement that licensees give away the source code, even if they're selling binaries. This provides a striking contrast to the license terms granted by the GNU General Public License, because the GPL requires that, if you're distributing binaries, you must be willing to give away the sources to build those binaries.
Those of us working on the NetBSD Project are aware of this distinction, and some even value it. As stated above, we want anyone to be able to use the NetBSD operating system for whatever they want, just as long as they follow the few restrictions made by our license terms. Additionally, we don't think it's right to require people who add to our work and want to distribute the results (for profit or otherwise) to give away the source to their additions; they made the additions, and they should be free to do with them as they wish.


http://www.netbsd.org/Goals/redistribution.html
[ Mister Big Time @ 01.10.2006. 09:06 ] @
Jeste li probali Belenix?

Upravo kuckam sa njega.




Citat:

BeleniX is an OpenSolaris distribution which is currently a LiveCD (runs directly off the CD). It includes all the features of OpenSolaris and adds a whole variety of opensource packages. It can be installed to harddisk as well.BeleniX is free to use modify and distribute.


Zvanicni sajt: http://www.belenix.org/


Download: http://www.genunix.org/distrib...x_site/binfiles/belenix0.5.iso
[ pyc @ 19.10.2006. 17:18 ] @
A jeste li videli Nexenta sistem... deluje kao jako dobra kombinacija. http://www.gnusolaris.org
[ Tyler Durden @ 09.11.2006. 09:29 ] @
E i meni ova Nexenta zvuci kao da bi najbolje odgovarala mojim navikama. Jel probao ko?
[ pyc @ 09.11.2006. 09:52 ] @
Ja sam probao, doduse, jako kratko... i odmah sam imao neke vrste raspada u igri... tako da sam (mozda i brzopleto) zakljucio da to jos nije zreo proizvod...