[ marijan_e @ 06.07.2006. 19:51 ] @
Ovako koliko bi dioda bilo potrebno da se zagrije jedna prostorija od 40m^3(mislim zimi na neku prihvatljivu temp),i jeli IC svjetslost štetna
[ veselinovic @ 06.07.2006. 20:54 ] @
Zavisi koliki su gubici toplote uslijed lose izolacije zidova i prozora, te od jos nekoliko faktora, razlike temperature unutra i vani, koeficijenta prolaza toplote kroz zidove, strujanje vazduha oko unutrasnjih i vanjskih zidova...
Elem, mozes ti to grijati cime hoces, moras ubaciti u sobu toliko i toliko kilovata, pa sta god. Ustede nema jer svaki grijac pretvori svu energiju u toplotu tako da je faktor korisnog dejstva 1.
Al, ajde ovako, ako mislis na standardne ledice, max 20mA*3V=60mW. Neka tebi treba 2 kW, pa je to nekih 33333 ( trideset tri hiljade) dioda. Ajd, sad
[ ELTI @ 06.07.2006. 21:36 ] @
Mislim da je ipak bolje napraviti grijanje sa tranzistorima oni se puno vise griju, daj Veselinovicu posto vidim da se kuzis u grijanje, pa izracunaj i meni koliko bi mi trebalo nekakvih prosjecnih tranzistora (a da nisu skupi) da zagrijem cca 100 m2. Pozdrav.
[ Zoran Milovanovic @ 06.07.2006. 22:26 ] @
A zasto ne probas da zagrejes lampama (onim pre pronalaska tranzistora) cinimi se da se one najvise greju.
[ vladd @ 07.07.2006. 00:53 ] @
A tek sa ugljenikom, u nepravilnim oblicima...:)
[ ELTI @ 07.07.2006. 19:28 ] @
Do el. cijevi je tesko doci a zauzimaju puno mjesta, skupe su, svijetle, i da ne nabrajam ostale negativnost.
Salu na stranu, ali ja sam imao priliku vidjeti slucaj gdje se stvarno koriste tranzistori za grijanje, a radi se o jednom specificnom inkubatoru za nedonoscad. (male bebe koje su pozurile na svijet)
[ codeus @ 09.07.2006. 01:03 ] @
ja sam pozurio na svet i nisam video ni jedan traznistor ... ali sam video termofor
[ veselinovic @ 09.07.2006. 21:57 ] @
Na tim grijacima za male bebe prerano rodjene su stvarno IC diode u pitanju, ali snaga je skroz mala.