[ nazor @ 10.07.2006. 10:36 ] @
Interesuje me da li neko zna nesto o resenju informacinog sistema koji nudi AB Soft, kakva su iskustva i kako se to resenje pokazalo.
[ goranvuc @ 11.07.2006. 10:38 ] @
Nema veze ko je zapoceo ovu temu i iz kojih razloga, mislim da je vrlo interesantna, pa bih molio korisnike sistema iz doticne firme da se jave sa svojim iskustvima iz prve ruke, mislim da bi to bilo vrlo poucno i za firme koje nude softver na nasem trzistu, kao i za potencijalne kupce - ali samo sa argumentima i direktnim iskustvima, bez "rekla kazala" i sl.
[ Danilo Cvjeticanin @ 11.07.2006. 10:43 ] @
U jednoj firmi majka koristi knjigovodstveni program AB-Softa. Kuci koristi Adacco knjigovodstveni program i kaze da je Adacco mnogo bolji od AB-Softovog. I rekla je da su programi dosta solidni, ali da su jako skupi.
[ Java Beograd @ 14.07.2006. 08:16 ] @
OK, ja ću opet vodu na svoju vodenicu. Da li pomenuta firma ima podsistem za obračun plata ?



[Ovu poruku je menjao m.petrovic dana 17.07.2006. u 18:47 GMT+1] obrisan deo koji je bio u vezi sa ranijom offtopic diskusijom

[Ovu poruku je menjao m.petrovic dana 17.07.2006. u 18:48 GMT+1]
[ Danilo Cvjeticanin @ 15.07.2006. 18:29 ] @
Citat:
Java Beograd: OK, ja ću opet vodu na svoju vodenicu. Da li pomenuta firma ima podsistem za obračun plata ?

Ima komplet program.
[ totovic @ 23.07.2006. 12:01 ] @
Imao sam prilike da isprobam komplet programa AB Softa. Ukupno gledano, nije lose ako izuzmemo slabu podrsku za proizvodnju. Solidno je uradjen za nase zakonske propise, ali mu nedostaje jos porpilicno da bi se nazvao ERP sistemom. Sto se tice cene, jeftiniji je od svih ERP sistema koji se nude na nasem trzistu, ali mislim da je ipak previsoka za ono sto se nudi (i za licence i za implementaciju).
Moje misljenje je da je za male firme previse slozen, a za velike firme nedovoljan.
[ totovic @ 20.09.2006. 08:33 ] @
Citat:
pavleee: Kompletan program sa odlicno resenom proizvodnjom, platama, maloprodajom, veleprodajom, automatsko formiranje PDV prijave i jos mnogo toga...., a uz to i jeftin!!


Sve to što si naveo se i podrazumeva da jedan ERP poseduje, tako da to nije ništa posebno. Samo mi nije jasno šta ti podrazumevaš pod odlično rešenom proizvodnjom. Imao sam prilike da radim sa tim softverom, i ako imam zamerke one se odnose na proizvodnju koja je žalosno rešena. Možda je ona dobro rešenje u odnosu na neke obične knjigovodstvene programe, ali u odnosu na ozbiljno ERP rešenje...
Da je jeftin - nije. Jeste jeftiniji i od SAP-a i od Navisiona i Oracla, ali se ne može ni približno uporediti sa tim rešenjima, tako da to nije rešenje za ozbiljne firme. Tu manje znači cena, a mnogo više funkcionalnosti. A AB Soft ih nema ni približno toliko.
Da neko ne pomisli da pljujem po AB Softu, i dalje tvrdim da je to jedan od najboljih domaćih poslovnih softvera, ali nije u klasi ozbiljnih ERP rešenja.


Citat:
broker: Ma daj ... Bluesoft je zajebancija...


Ko je ovde pominjao Bluesoft. Koliko sam ja u toku, ovde govorimo o AB Softu. Između ta dva rešenja skoro da ne postoji ni sličnost.
[ Dejan Topalovic @ 20.09.2006. 08:40 ] @
@totovic: Mislim da je Pedja komentarisao Pavletovu poruku. :)

Osim toga, zar Pavletova poruka nije cista reklama?
[ nazor @ 20.09.2006. 08:52 ] @
Ako mozes detaljnije da napises zasto mislis da proizvodnja nije dobro resena.
[ totovic @ 20.09.2006. 12:23 ] @
Ja ne kritikujem program, čak sam napisao da je solidno rešenja.
A što se proizvodnje tiče, moram da odgovorim pitanjem: jesi li ti ikada implementirao ERP softver u neku od ozbiljnih proizvodnih firmi?
Ako jesi, onda i sam možeš da daš odgovor na svoje postavljeno pitanje, a ako nisi, onda tvoje pitanje nije na mestu.

Ne postoji nešto što se meni ne dopada, radio sam na isuviše sistema da bi ih delio na takav način.
Proizvodnja je skromna i jednostavna, može da zadovolji neku knjigovodstvenu agenciju koja želi da ima što manje posla ili neku manju proizvodnu firmicu, ali nije ozbiljno proizvodno rešenja.

Podvlačim: AB Soft jeste solidna poslovna aplikacija, ali nije ERP u pravom smislu te reči.
[ totovic @ 20.09.2006. 12:26 ] @
Citat:
pavleee: Kompletan program sa odlicno resenom proizvodnjom, platama, maloprodajom, veleprodajom, automatsko formiranje PDV prijave i jos mnogo toga...., a uz to i jeftin!!



Ovo zaista liči na reklamu.


Edit (by m.petrovic): vise nije.

[Ovu poruku je menjao m.petrovic dana 20.09.2006. u 14:12 GMT+1]
[ broker @ 20.09.2006. 15:11 ] @
A da ti prestanes da budjavis temu o AB Soft programu reklamiranjem svog programa?

Blue soft program ne valja. Dobar je za one koji ne znaju knjigovodstvo i nemaju velike zahteve. Ko god zna sta hoce, bice ogranicen BlueSoft programom.

Cela tvoajprica o proizvodnji je trula. Svako ko se iole ozbiljno bavio programiranjem podrske za proizvodnju zna da je to veoma kompleksna oblast koja ne samo da nema jednostavno resenje, nego nema univerzalno resenje. ti hvalis program jer moze da automatski zivrsi obadu. Pa svaki iole dobar program moze a radi automatske obrade. Stvar je kako radi on odrugo, kako je prilagodljiv stalnim promenama u zahtevima korisnika a kod proizvodnje se zahtevi menjaju od proizvoda do proizvoda. Napravio si sastavnicu u programu i mislis da si otkrio novi kontinent? Ta sastavnica iz BLueSoft ce da zakuej kod prvog ozbiljnog korsinika koji imaiole komplikovanije proizvode.

Uostalom, mnogi su se zalepili na jeftinocu BLueSoft-a pa vrlo brzo trazili da kupe nesto skuplje, ali da radi posao...
[ nazor @ 20.09.2006. 15:29 ] @
Ajde da se vratimo na pitanje loseg resenja proizvodnje u Ab Soft-u a da ne pricamo o Blue Soft-u. Ovo su dve razlicite firme i dva razlicita sistema.
[ ventura @ 20.09.2006. 15:33 ] @
Jel vama radi sajt od AB softa?
[ totovic @ 20.09.2006. 17:26 ] @
Ja se izvinjavam, nisam shvalito da je razgovor bio o BlueSoftu, jer tema glasi "AB Soft informacioni sistem". Ukoliko želiš da razgovaraš o njemu, otvori novu temu.
Sve što sam rekao, odnosi se na AB Soft, a BlueSoft ne zavređuje čak ni komentar. To je izuzetno skroman knjigovodstveni softver, a mi ovde pričamo o ERP rešenjima i apsolutno se slažem stavovima koje je izneo broker.
[ pavleee @ 21.09.2006. 08:20 ] @
I ja se izvinjavam sto sam uneo zabunu u ovu temu, a sve zahvaljujuci tome sto nisam pazljivo procitao prethodne poruke. Sad kad jesam, video sam da je moj upad bio prilicno besmislen; i verovatno iritirajuci za ucesnike diskusije. Zbog toga sam i izbrisao svoje poruke iz ove teme, ni meni se nije svidelo to sto su unele zabunu sa totovicem.
Ipak smatram da je brokerova izjava:

Citat:
broker: Dobar je za one koji ne znaju knjigovodstvo i nemaju velike zahteve.


prilicno neumesna i uvredljiva za sve korisnike Blue Softa. No, to je njegovo pravo da tako misli.
Sto se tice AB Softa mogu samo reci da bi mu bilo bolje da bude dobar obzirom na to koliko kosta.

Toliko od mene i jos jednom oprostite na neumesnom upadu, nije mi to bila namera.

Pozdrav
[ freeman @ 25.01.2007. 08:12 ] @
Da li klijentski deo softvera radi pod Linux-om ili je realizovan samo za Windozu? Rekao bih da ne radi jer, koliko vidim na njihovom sajtu, AB Soft je Microsoft Gold partner...
[ grubori @ 25.01.2007. 22:50 ] @
Citat:
freeman: Da li klijentski deo softvera radi pod Linux-om ili je realizovan samo za Windozu? Rekao bih da ne radi jer, koliko vidim na njihovom sajtu, AB Soft je Microsoft Gold partner...

AB soft je dugo na trzistu poslovnog softvera i moze se reci da je poslovni software sa najduzom tradicijom zahvaljujuci dobrim DOS resenjima. Mislim da je delom i zasluga stalnog reklamiranja u knjigovodstvenim casopisima. Resenje za windowze je klasicno client server, siguran sam da nemaju clienta na linuxu. Upoznat sam sa FIPO (glavna knjiga) i OSA (osnovna sredstva) resenjima za koja smatram da mogu da zadovolje veliki korisnika ali da moraju da se doradjuju i obogate dodatnim mogućnostima i izvestajima kao i manipulacijom sa podacima i to dosta. Podrska im je odlicna, ljudi iz AB soft-a odlično poznaju svoju aplikaciju. Ovo su veoma proste aplikacije koje su ovde analizirane, voleo bih da cujem korisnike ostalih aplikacija. Smatram da AB soft kao jedna od nasih najvecih firmi za poslovni softver mora da ima mnogo bolje uradjenu glavnu knjigu.
[ colke77 @ 26.01.2007. 11:52 ] @
Ne bi da zvuči kao reklama, ali ako vam proizvodnja fali u ERP-u, pogledajte rešenje gde je proizvodnja kompletno rešena.
www.perftech.co.yu
[ totovic @ 26.01.2007. 12:44 ] @
Ovo nije mesto za reklamu.
Ali moram da priznam da Perftech ima dobro rešenje za proizvodnju.
[ bachi @ 11.11.2008. 14:10 ] @
Prikupljali smo neke punude za paket koji će da obračunava zarade. 3 firme nam nude paket i cena se kreće od 30000 - 65000 dinara.

Jedno AB Soft nudi isti takav paket, ali po ceni od oko 900.000 dinara (da, dobro ste pročitali).

Sve pakete sam video, ja nisam primetio da je taj nešto posebniji od na primer IT navigatora ili PC arta ...

Da li sam ja lud, glup, te ne shvatam neke stvari oko ove, po meni, extra prenaduvane cifre?
[ totovic @ 11.11.2008. 18:23 ] @
Sve zavisi od toga da li vam treba neko jednostavno rešenje koje će samo izvršiti izračunavanja u zakonskim okvirima, ili vam treba neko sveobuhvatno integrisano rešenje. Mada, 900.000 dinara samo za plate je definitivno mnogo.
Pitanje je da li želite te plate da povežete sa nekim ERP rešenjem, da li uopšte imate takvo rešenje. Napiši malo detaljnije o problemu.
[ legend @ 11.11.2008. 20:54 ] @
ne znam koliko Vi imate iskustva sa ab soft "poslovnim resenjima" ali ono sto mogu da kazem da je jadan taj segment IT trzista u Srbiji kada firma kao AB soft opstaje toliko. ni drugi nisu verovatno bolji a vrlo moguce da su i veoma losiji od doticnih.

ono sto je izuzetno frustrirajuce jeste da kroz godine i godine koriscenja njihovih resenja (preko 15 godina koriscenja KOM/ROK/FIPO resenja) bilo u DOS ili WIN verziji imam utisak da oni nikada ne vrse ozbiljna testiranja funkcionalnosti njihovih programa, vec im je princip da aplikacije "izbace" klijentima a onda gomila klijenata ustvari za njih beta testera vrsi "testiranje" kroz realan rad i vrlo cesto klijent bude neprijatno iznenađen.

da ne bih duzio sa bugovima pregazene DOS verzije iznecu tri banalna funkcionalna problema (mogao bih desetinu ali me mrzi kucati) koje ima udarna aplikacija za robno poslovanje, da bih Vam docarao nivo amaterizma programera ab softa. napominjem da je WIN verzija na trzistu prisutna nekoliko godina:

- kada radite racun-otpremnicu a pozivate se na neku od ponuda koju ste kreirali u KOM aplikaciji, program samoinicijativno za pojedine artikle iz ponude a sada na racunu, nekada i za sve, menja izlazni magacin/objekat ?!? iako ste prethodno jasno izabrali iz kog magacina/objekta radite racun!!! fundamentalan problem i propust koji moze dovesti do manjih ali vrlo frustrirajucih situacija prilikom rada sa vise magacina/objekata.
- prilikom pokusaja da pre pozivanja na odredjenu ponudu promenite samoinicijativno promenjeni magacin u onaj koji je potreban program puca i izbacuje Vas u Windows okruzenje. U ozbiljnoj programerskoj firmi, programer koji nije odradio obradu greske i dozvoli ovakvo ponasanje programa dobija momentalni otkaz.
- program dozvoljava da prilikom kreiranja novog artikla unesete u polje naziv veliki broj karaktera ali kad taj artikal stampate na fakturi moguce je prikazati samo recimo max.20-30 karaktera!!! sto ce reci ako prodajete nesto sto u svom opisu nosi vise karaktera imate problem sa stampom. ne prodaju svi brasno, secer, vodu, itd... :)

ovo su prilicno jednostavne stvari koje prosecan VB programer resava sa nekoliko linija coda. tragicno je da posle nekoliko godina WIN verzija pati od ovakvih gluposti. to samo moze biti indikator ostalih manje vidljivih problema koje moze imati aplikacija. ovakvi propusti ne ulivaju poverenje u aplikaciju.

rec dve o podrsci i cenama. imaju par likova koji deluju prilicno nezainteresovani za resavanje problema. cesto mi se desava da nemam nikakav odgovor na email dok na poziv retko uhvatim coveka kome sam izneo problem jer je na terenu ili mi kaze da je "prosledio problem i da ce biti sigurno resen". spori su u otklanjanju problema. u cenu odrzavanja na godisnjem novou za programe KOM/ROK/FIPO/BLAD, koja se krece oko 1.000e spada SAMO telefonska/elektronska podrska, tj ako je potreban izlazak na teren ili da donesete racunar kod njih to se naplacuje po paprenom satu rada i putnih troskova. da ne pominjem da je potrebno na kraju svake godine zvati podrsku da "otvori" novu godinu, i to i robnu a kasnije i finansijsku. to se napalcuje uvek sa po ~ 100e u dinarskoj protiv vrednosti.

i dalje sam korisnik AB soft resenja ali do kada cu to biti ne znam. znam samo da na osnovu razgovora sa desetinama mojih poslovnih partnera, koji imaju iste ili gore probleme sa raznoraznim nazovi "programerskim firmama", shvatam da je ovaj segment IT trzista izuzetno lose pokriven ili bolje receno nekvalitetno pokriven i da je pitanje godine kada ce neko da ih razbije na trzistu ponudom koja ce biti funkcionalnija, bolja, jeftinija i vise klijent orejntisana. odoh u off :)
[ Goran Rakić @ 12.11.2008. 01:51 ] @
Lepote vendor lock-ina. Zato je prelazak na slobodna i otvorena rešenja uvek pozitivna stvar.
[ Predrag Supurovic @ 12.11.2008. 07:59 ] @
Ne bih se bas slozio. Problem sa njigovodstvenim softverom nije u tome da li je on otvoren ili ne, vec u tome sto je neophodno da imas nekoga ko ce taj softver konstantno da odrzava i prilagodjava pa te to svakao vezuje za nekog "vendora". Knjigovodstveni softver nije nesto sto kupis, instaliras i zaboravis onoga gde si ga kupio. Nekad su potrebne intervencije na dnevnoj bazi inace firmu koja koristi progam moze debelo da kosta.

Na kraju se sve svodina to d aiams program da imas nekoga ko je placen da ga odrzava i da te inteesuej sama to da to sve radi i ispunjava zahteve, a da li je sam program vendorski ili otvoren, potpuno je nebitno, jer se stvar na kraju svede na isto.
[ Goran Rakić @ 12.11.2008. 08:11 ] @
Tačno. Ali ako je rešenje otvoreno, makar smanjuješ rizik time što imaš mogućnosti da promeniš partnera, a da zadržiš postojeće rešenje. Nego, odosmo u offtopic.
[ bachi @ 12.11.2008. 08:22 ] @
Citat:
totovic: Sve zavisi od toga da li vam treba neko jednostavno rešenje koje će samo izvršiti izračunavanja u zakonskim okvirima, ili vam treba neko sveobuhvatno integrisano rešenje. Mada, 900.000 dinara samo za plate je definitivno mnogo.
Pitanje je da li želite te plate da povežete sa nekim ERP rešenjem, da li uopšte imate takvo rešenje. Napiši malo detaljnije o problemu.

Mi imamo neku postojeću DOSovu aplikaciju u kojoj se radi robno-materijalno, finansijsko, OS i SI, tako da nam je trenutno potreban samo paket za obračun zarada.

Naravno, svi oni nude integrisana rešenja, na to smo obraćali pažnju, jer je u planu da u nekoj budućnosti zamenimo staru DOS aplikaciju rađenu u Clipperu, zato me je i zanimalo da li sam ja lud ili je AB Soft toliko dobar, te zaista vredi toliko.

Sudeći po odgovoru od korisnika tog programa - nije.

Nije 900.000 paket, paket je oko ~600.000, a konsalting, instalacija i šta već je dodatnih ~300.000. Sve u svemu - po meni mnogo.
[ totovic @ 12.11.2008. 08:52 ] @
Nije problem da li je rešenje open ili ne. Problem je to što proizvođač softvera istovremeno radi i njegovu implementaciju, i o što niko drugi nema pravo da radi po njegovom kodu. Svetske firme rade na drugi način; one naprave rešenje, a implementaciju prepustaju partnerima širom sveta. Partnerima je takođe omogućeno da rade i ispravke koda.
[ Predrag Supurovic @ 12.11.2008. 09:29 ] @
NA kraju se to svede naito. Imas zatvoren kod koji ti odrzava onaj ko je kod napravio ili imas otvoren kod koji je izmeni i u njega implementirao svoja resenja neki partner. Na kraju je to uvek neki specifican kod koji neko treci tesko da moze tako lako da preuzme i nastavi da odrzava.
[ totovic @ 12.11.2008. 09:54 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: NA kraju se to svede na isto. Imas zatvoren kod koji ti odrzava onaj ko je kod napravio ili imas otvoren kod koji je izmenio i u njega implementirao svoja resenja neki partner. Na kraju je to uvek neki specifican kod koji neko treci tesko da moze tako lako da preuzme i nastavi da odrzava.

Da li to iz tebe govori veliko iskustvo u takvim vrstama saradnje ili je nešto drugo? Na ovom sistemu se zasnivaju najuspešnije implementacije ERP rešenja na svetu. Sa druge strane, nisam baš puno čuo o hiljadama uspešnih implementacija otvorenih ERP rešenja.
Ne postoji tako nešto što ti zoveš "specifičan kod". Sve izmene se dokumentuju i nije teško da neko drugi nastavi da radi. Naravno, to podrazumeva da tu rade kvalitetni programeri. Partneri imaju mogućnost da menjaju kod (i da to dokumentuju), a takođe imaju mogućnost da dodaju svoja vertikalna ili horizontalna rešenja (i da ih takođe dokumentuju). Kada dođe neko treći, naravno, treba prvo da prouči dokumentaciju i rešenje, pa da nastavi; sigurno ne može da dođe i tek tako za 2 minuta nastavi sa radom. Ali to ti je isto i da je u pitanju otvoreni kod; i tu kada dođe neko treći, on nema pojma šta je prethodnik radio. Sa druge strane, kod "zaključanih" rešenja, vendor zahteva određeni standard u programiranju od svojih partnera, a u otvorenim rešenjima to je prepušteno onom ko je uzeo na sebe da nešto prepravi.
Ako misliš da treba neko iz firme u koju je implementirano rešenje da prepravlja isto, onda si u velikoj zabludi. Naravno, ako firma ima desetine programera i poslovnih konsultanata, ona to može da radi, ali u tom slučaju će se prvo sertifikovati kao partner kod određenog vendora.
[ Predrag Supurovic @ 12.11.2008. 11:04 ] @
Malo je tesko diskutovati sa nekim ko zapocinje repliku nipodastavanjem.


Nisam bas siguran o cemu ti pricas ali ja sam se osvrnuo na ABsoft i trziste kome je on namenjen. To trziste definisu zahtevi i ocekivanja klijenta koji koristi program i cena koju je za to spreman da plati. Na tom trzistu AB soft pristup odgovara. ERP tu oglavnom nema sta da trazi pre svega zbog cene, pa ne vidim razlog zasto ga uopste uvlaciti u poredjenje, sto mislim da ti radis.

Knjigovodstveni zahtevi se mogu resavati na razlicite nacine. Kada govorim o specificnom kodu ne govorim samo o izvornom kodu programa nego o primenjenim nacinima da se neka funkcionalnost postigne. Otvoreni kod omogucava da svako ko ga se lati moze da smisli neki svoj nacin da resi isti problem, sto je obicno uslovljeno nekim specificnostima zahteva konkretnog klijenta. To znaci da, ako se promeni partner koji ce da preuzme program i nastavi da ga odrzava, on mora da se prilagodi tom nacinu resavanja problema, jer inace mora da implementira iznova neki drugi. U svakom slucaju, otvorenost koda i njegova prilagodljivost na nivou koda zahtevima svakog pojedinacnog klijenta znaci da onaj ko to sve implementira mora mnogo detaljnije da se posvecuje svakom klijentu, a to znaci da trosi vise resursa na njega. Pored toga sto to automatski znaci vecu cenu, to istovremeno znaci da se istim resursima moze pokriti manje klijenata.

Ne treba zaboraviti ni specificnost nase drzave a to je da se propisi cesto menjaju pa je neophodno cesto prilagodjavati program, a uz to su i nedoreceni pa razlicite poreske ili finansijske sluzbe iste propise razlicito tretiraju, pa zavisno od toga gde se firma nalazi, mora se prilagodjavati program da bi se udovoljilo lokalnoj poreskoj filijali. Lako je zamisliti kako izgleda kada se dogodi tako neka promena pa onda mora da se u vrlo kratkom roku prilagode programi za recimo 1000 klijenata (ako pretpostavimo da ABSoft ima broj korisnika koji spada u taj red velicine).

Na trzistu kome je ABSoft namenjen koristi se drugacija logika, ide se na nizu cenu (ne zbog nizeg kvaliteta nego zato sto se isti program prodaje vecem broju klijenata), i prilagodljivost programa bez potrebe da se zalazi u kod, sto znaci da je odrzavanje jednostavnije i jeftinije, a eventualne greske ili problemi se lakse lociraju i lakse ispravljaju. To sve sofver cini pristupacnijim krajnjem korisniku.

Poenta i jeste u tome da se izmena koda zarad specificnih zahteva korisnika izbegava, a te specificnosti se resavaju na drugaciji nacin, koji ne iskljucuje i dodatno programiranje, ali se te izmene rade u kontrolisanim uslovima, koji obezbeduju integritet cele aplikacije i mogucnost da se korisniku i dalje moze pruziti kvalitetna podrska cak i kada ima implementiranih specificnosti.

Kada se radi sa otvorenim kodom, to znaci da je princip da se taj kod menja i prilagodjava, da se specificnosti ugradjuju u njega i da se prakticno dobija za svakog klijenta novi program, koji samo ima zajednicku platformu sa drugima. Praviti tako nesto ima smisla kod velikih i skupih sistema gde se cenom opravdava angazovanje resursa pocev od ljudskih pa do dokumentacije i administracije, ali kada je u pitanju trziste kome je ABSoft program namenjen to ne moze da prodje.
[ Goran Rakić @ 12.11.2008. 11:12 ] @
Broker, zašto odmah odbacuješ da otvoreno rešenje može da se prilagođava i bez "ulaska" u kod? Isto možeš imati N partnera koji dele troškove razvoja baze i implementiraju taj sistem na terenu (bez ili sa promenama u kodu, zavisno od zahteva implementacije).
[ Predrag Supurovic @ 12.11.2008. 20:26 ] @
Citat:
Goran Rakić: Broker, zašto odmah odbacuješ da otvoreno rešenje može da se prilagođava i bez "ulaska" u kod? Isto možeš imati N partnera koji dele troškove razvoja baze i implementiraju taj sistem na terenu (bez ili sa promenama u kodu, zavisno od zahteva implementacije).


Ne odbacujem ga samo mislim da je nerealno, bar na trzistu kome je namenjen AB Soft.

Princip otvorenog koda postoji jer je osnovna pretpostavka da se ocekuje da kome treba taj kod menja. Zato je otvoren. Onog momenta kada ga neko izmeni, to postaje novi program i zahteva posebno odrzavanje, podrsku i sve sto sledi iz toga.

U cenovnom rangu programa na ciljanom trzistu, nikome se ne isplati da pravi program otvorenog koda jer ce tako samo da sebi pravi konkurenciju. Na tom trzistu ne moze se zaradjivati od konsultantskih usluga, vec je osnovni izvor zarade prodaja samog programa stovecem broju korisnika i njegovo odrzavanje. Otvoriti kod znaci da sam sebi izmices trziste.

Kod nas ima i takvih primera da su ljudi, s obzirom da su imali pristup kodu jednog programa, to malo preuredili, to jest preimenovali i poceli da prodaju kao potpuno nov program. Takodje ima i primera da se postojeci programi zatvorenog koda, kradu, to jest neovlasceno kopiraju, a cesto tako kopirani prodaju dalje. U takvim uslovima otvoriti kod znaci samo da sam sebe izbacis iz posla.

Da je u pitanju bar vece trziste tako da originalni autor koda ne moze da ga celog pokrije, onda bi imalo nekog smisla da otvori kod jer bi tako mogao da dobije na njegovom kvalitetu ako usvoji izmene koje drugi rade, ali ne bi bio ugrozen konkurencijom, jer je trziste preveliko i nezasiceno. Kod nas, nazalost to nije tako, proizvodjaci softvera se otimaju za svakog pojedinacnog klijenta jer je postalo tesno, a konkurencija je velika.
[ StMika @ 13.11.2008. 19:05 ] @
Radim u firmi koja vec 3 godine koristi AB Soft programe i moja iskustva su dijametralno suprotna onima koja je naveo Legend. Firma ima oko 60 zaposlenih i AB Soft se vrti na 20-ak radnih stanica. Koristimo sve module koji su bitni za rad preduzeca (uvoz, veleprodaja i 2 maloprodaje). Za ove 3 godine nismo imali nikakav bitniji problem a pogotovo ne onakvih kakvi su gore navedeni. Mislim da Legend nije dobro proucio nacin rada AB Soft-a. Koliko ja znam, a cini mi se da je i u ugovoru ovo navedeno, nove verzije programa standardno izlaze svaka tri meseca. Izmedju ovih verzija, izdaju se (oni ih zovu verzije sa bete) verzije u kojima su dorade po zahtevima korisnika i one se isporucuju samo korisnicima za koje su dorade i radjene. Odavde je jasno da se radi o verzijama na kojima ce biti jos rada tj, moguce je da postoje i neke skrivene greske. Mi smo par puta dobijali te verzije (po nasem zahtevu jer su nam neke stvari iz njih trebale) i nijednom se nije desilo da je u njima bio neki bug koji nam je onemogucavao rad. Sem toga par sitnica koje su nam smetale je maksimalno brzo bio otklonjen. Koliko znam i Microsoft ima slican nacin rada, pa ovde ne vidim nikakav problem. Osnovno je da li je Legend izneo problem AB Soft-u i kako su oni reagovali na to (da li su ga ispravili ili nisu). Primedbe koje je izneo a ticu se rada u programima meni su nepoznate, ali koliko mi se cini koncept je takav da kada se radi ponuda iz komercijale, ne unosi se objekat iz koga roba ide te ne znam kako program menja objekat kod izrade racuna. Ono za duzinu naziva artikala je tacno, ali da li je za ocekivati da pored svih kolona koje postoje na racunu bude i 250 znakova naziva artikla. Mi smo imali problem oko duzine ispisa naziva ali je on uz objasnjenje nekog iz Ab Soft-a vrlo lako otklonjen (sva podesavanja stampe idu iz nekih txt fajlova gde je samo povecan broj znakova za naziv). Ovo za ugovor mi je bilo cudno dok se nisam malo raspitao. Sve kuce koje prodaju poslovni softver rade ovo na slican nacin. Narocito me je iznenadilo ovo za kraj godine. Oni su nam uradili prve godine dok nismo zaposlili coveka u IT sektoru. Sledece godine je sve on odradio uz par telefonskih razgovora sa ljudima iz podrske. Sem toga problematicno je samo kada treba da se podele godine. Ostalo mislim da urade ljudi koji inace rade na programima. Podrskom koju imamo od ljudi iz AB Softa-a sam zadovoljan. Mozda kvalitet te podrske ima veze i sa samim nastupom prema ljudima koji treba da nam je pruze. Obzirom da se ja ne bavim programiranjem, ne mogu da kazem da li je nesto jednostavno uraditi ili nije. U svakom slucaju da se bavim, seo bih i napravio programe kako ja zamisljam da oni treba da rade a ne bih kupovao gotov proizvod i kudio ga.
[ Goran Rakić @ 13.11.2008. 19:21 ] @
Dobrodosli na forum ;)
[ sinisa.medic @ 13.11.2008. 20:00 ] @
>
Verovatno svi koji znaju da programiraju, sednu i naprave caskom programe
kako ih zamisljaju ;)

Citat jednog mog prijatelja:
"To bar nije problem... Malo naucis tabele, polja, onda neki programski
jezik, pa caskom to isprogramiras... Uopste mi nije jasno sta vi to radite
po ceo dan? Ja da imam mesec dana slobodno, ja bih to sam uradio..."
Izvinjavam se, ali morao sam ovo da napisem. Cisto da ustedim vreme
gospodinu StMiki da ni ne pokusava. Doduse, pravilno je zakljucio da ne bi
onda ni kupovao tudji program... Naravno, ako nije programer ;)
[ bachi @ 13.11.2008. 20:14 ] @
Bez ljutnje, ali ja više verujem njemu, nego tebi... Tebi koji se specijalno registrovao, samo da bi demantovao ovog drugog, te nahvalio AB Soft. :)
[ sinisa.medic @ 13.11.2008. 20:24 ] @
Citat:
bachi: Bez ljutnje, ali ja više verujem njemu, nego tebi... Tebi koji se specijalno registrovao, samo da bi demantovao ovog drugog, te nahvalio AB Soft. :)


Pretpostavljam da mislis na StMiku?
[ yu1ny @ 14.11.2008. 10:14 ] @
Ja mogu da dam samo svoja iskustva sa AB-Soft-ovim full paketom, koji smo kupili još davne 1995 godine, rađen u DOS okruženju. Moje knjigovođe, komercijalisti, magacioneri su dobili vrlo dobar i pouzdan alat , a ja kao direktor firme mogao sam u svakom trenutku da pratim svu situaciju oko funkcionisanja firme.
U isto vreme smo tražili Ponude od AB-Soft-a i "čuvenog" SAP-a, šta mislite kolika je bila razlika u ceni???

Još jedna stvar (vidim da je ovde navedena u nečijem postu) ima dosta firmi po Bgd koje rade slične programe, za dosta manje para, ali....znam da je jedna firma, bavi se uvozom i distribucijom bele tehnike, kupila takav jeftiniji paket, pa eto, programeri im stalno dolaze i "dopravljaju" po nešto, sve što zatreba kao proširenje mogućnosti programa se naravno, dodatno i debelo plaća...

Hvala lepo. Meni firma odlično funkcioniše sa kupljenim kompletom AB-Softa, jednom godišnje dođu njihovi "akcijaši" da otvore novu fiskalnu godinu i to je to, a sve što "smislimo" da nam treba ispostavi se da je već inkorporisano u paket...

Samo da napomenem da ne želim da shvatite ovo kao reklamu dotične firme, nego samo kao kratak post zadovoljnog korisnika, kud bi nam bio kraj da i u ostalim sferama poslovanja imamo ovakva iskustva sa našim firmama.
[ bachi @ 14.11.2008. 11:37 ] @
Citat:
sinisa.medic: Pretpostavljam da mislis na StMiku?

Da.

@yu1ny
Ne shvatam kao reklamu, ti ipak imaš preko 1000 poruka na forumu i onda tvoje reči uzimam za ozbiljno, za razliku od StMike koji se registrovao na forum i prvi post mu je hvaljenje AB Softa. :)
[ legend @ 14.11.2008. 16:45 ] @
Citat:
StMika:Mislim da Legend nije dobro proucio nacin rada AB Soft-a.


hmm...iskustvo u radu sa AB soft-om od 10+ godina, mi daje za pravo da iznesem misljenje koje je bazirano samo na iskustvu u radu sa njihovim resenjima. par problema koje sam izneo u postu ranije, docaravaju nivo amaterizma u izradi poslovnih aplikacija.

Citat:
StMika:Osnovno je da li je Legend izneo problem AB Soft-u i kako su oni reagovali na to (da li su ga ispravili ili nisu). Primedbe koje je izneo a ticu se rada u programima meni su nepoznate, ali koliko mi se cini koncept je takav da kada se radi ponuda iz komercijale, ne unosi se objekat iz koga roba ide te ne znam kako program menja objekat kod izrade racuna.


upravo je to fundametalan problem, amaterski tako reci. das korisniku da radi ponudu na osnovu koje radi fakturu-otpremnicu, i onda aplikacija sama po ko zna kojoj logici menja objekat za neke artikle iz ponude prilikom izrade fakture!!! zar nije moglo da se doda jedno polje prilikom izrade ponude u kome ce se definisati objekat/magacin i time resiti sva muka. najgore od svega je sto ta win verzija nije nesto novo na trzistu vec je operativna godinama sa ovakvim amaterskim problemom. problem podrsci sam izneo odmah, i receno mi je da je primedba opravdana i da ce biti reseno u roku od 10 dana. proslo je vise od 40 dana a nista nije reseno.

Citat:
StMika: Ono za duzinu naziva artikala je tacno, ali da li je za ocekivati da pored svih kolona koje postoje na racunu bude i 250 znakova naziva artikla. Mi smo imali problem oko duzine ispisa naziva ali je on uz objasnjenje nekog iz Ab Soft-a vrlo lako otklonjen (sva podesavanja stampe idu iz nekih txt fajlova gde je samo povecan broj znakova za naziv).


problem sa stampom i brojem karaktera je manji, i meni su resili tako sto mi se stampa naziv artikla u dva reda. ali opet, zar nije bilo moguce ograniciti polje za unos artikla na manji broj i preduprediti problem sa stampom.

ne bih da ispadnem kako kukam bez nekog razloga. ali ako vec krvavo placamo, mozemo i da dajemo zamerke, da ocekujemo brza resenja problema pogotovo za ovako banalne stari koje sam naveo. nedostatak prave konkurencije AB softu je razlog zasto se oni tako ponasaju i zasto im aplikacije lice na ono sto lice.

[ alohavoya @ 21.11.2008. 20:09 ] @
mislim da je uvreda svim erp sistemima nazvati ab soft erp-om. a da ga pomenete u istom paragrafu sa sap-om - e, sad vec pravite budalu od sebe. kao kad bi poredili papirni i stealth avion

cak sta vise, smeo bih reci da je kampanja ab softa krajnje netacna i da obmanjuje javnost tj. korisnike koji nisu mnogo upuceni u tematiku erp/it/mrp sistema, no setim se ovo je srbija i ovde se sve moze.
svako moze biti profesor, politicar, doktor ... pa sto ne i zavaljivac IT resenja

no sta je tu je

sto se tice OS varijanti imate: compiere, sugarcrm, erp5, opentaps, tinyerp i openbravo (googlajte za www). zadnja 2 se u nekoj meri bave lokalizacijom na srpski (par nasih entuzijasta). moram napomenuti da se ovi bave lingvistickom lokalizacijom, za funkcionalnu ipak ima' malo vise da se pomucite. jako privlacno sa strane akvizicije ($0) ali je implementacija i trening = vreme = novac (mozda ne kod nas) tako da nije resenje za svakog. i daleko je od $0 u smislu TCO (total cost of ownership).

SAP je stvarno za velike firme i u srbiji je to slabo prolazno - primarno zbog mega cifre vezano za kupovinu a o implementaciji i da ne govorim.

oko 3 godine se bavim ovom tematikom tako da sam testirao/analizirao/pregledao dosta resenja. komentari gore su sa stanovista izuzetno zahtevnog korisnika koji zna razliku izmenju knjigovodstenog sistema, ERP resenja i sada vec prevazidnjenih MRP programa, kao i nasih pacera koji bi da sa par skracenica zavale resenje neobrazovanom (o ovoj temi) jadniku koji se lavovski bori i bavi proizvodnim delatnostima.

nemam dlake na jeziku i nisam hater tako da delim najiskrenije komentare u nadi da ce moje gubljenje vremena sa debilima sa nase scene koji su culi da je erp "in" i odjednom oni prodaju erp.
klasicni prevaranti.

bavim se proizvodnjom tako da mi je pun kufer sarala-varala varijanti koje su sveprisutne u svakoj sferi zivota.

pozz svima pa cak i ovima sto su "odusevljeni" ab softom.


[Ovu poruku je menjao alohavoya dana 21.11.2008. u 21:28 GMT+1]
[ DayWho @ 25.11.2008. 17:41 ] @
"alohavoya......cak sta vise, smeo bih reci da je kampanja ab softa krajnje netacna i da obmanjuje javnost tj. korisnike koji nisu mnogo upuceni u tematiku erp/it/mrp sistema, no setim se ovo je srbija i ovde se sve moze.
svako moze biti profesor, politicar, doktor ... pa sto ne i zavaljivac IT resenja"


....ili ERP konsultant... :)))))
[ doli85 @ 09.04.2009. 14:42 ] @
potrebna mi je pomoc od poznavaoca AB Softa. Kako stornirati pocetno stanje?
[ dusantod @ 23.12.2010. 22:12 ] @
Pozdrav,

nigde nisam nasao da je neko koristio linux sa my sql-om kao dbase server i win server masinu na kojoj radi ab seoft. Da li je ovo izvodljivo i na koji nacin?
da li moze ab soft na linux? :) :) :) :) :) (mislim da samm se izleteo)
[ totovic @ 24.12.2010. 07:46 ] @
Koliko je meni poznato, AB Soft radi isključivo na Microsoft platformi. Barem je tako bilo ranije, a to se može videti i na njihovom sajtu. Unapred se izvinjavam ako je to promenjeno.
[ dusantod @ 24.12.2010. 09:39 ] @
Da li je moguce da ab soft radi na win racunaru a da sql baza bude na drugom racunaru? Ovo je u cilju smanjenja inicijalnih troskova.
[ Predrag Supurovic @ 24.12.2010. 10:52 ] @
To ne bi trebalo da bude problem sve dok je baza MSSQL.
[ zoranix @ 25.12.2010. 08:21 ] @
Može li auto da ide prugom?

Možda treba probati vozom....
[ totovic @ 25.12.2010. 22:44 ] @
Citat:
dusantod: Da li je moguce da ab soft radi na win racunaru a da sql baza bude na drugom racunaru? Ovo je u cilju smanjenja inicijalnih troskova.

Baza može da bude na drugom računaru, ali po uslovom da je u pitanju neki od Windows Servera (naravno može i na Windowsu, ali to je neozbiljno). MSSQL radi isključivo na Microsoft platformama, tako da nisam siguran šta tačno želiš.
[ anjapetar @ 25.04.2011. 00:30 ] @
Postovani,

Poznajem programe AB-SOFT-a jos od 2002 godine. Sa DOS rjesenjima smo bili zadovoljni, a Windows je samo sminka. Nista sustinski nijesu promijenili. Ono sto sigurno nije dobro je veoma mali broj izvjestaja koji nudi program. Veoma slaba pretraga, sortiranje i ostale korisnicke stvari koje se ticu izvjestavanja. Sto se tice samog unosa podataka oni nije los, ali kad trabas da prikazes te podatke onda dodje do problema.
Takodje mislim da je sistem knjizenja, narocito u ROK-u veoma los, kao i analitika troskova u FIPO.

Ono sto je takodje veoma lose, i mislim da je velika prevara od strane AB-SOFTA je licenciranje. Njima je licenca vezana za racunar, a ne za korisnika. Oni prodaju npr. 5 licenci, ali te licence se mogu koristiti samo na 5 tacno odredjenih racunara. Sta se desava kada se racunar pokvari, mora da se formatira. ODE LICENCA - moras da zoves AB-SOFT da ti resetuju licence, pa da im objasnjavas itd. , itd. ... Danas svaka ozbiljna softverska kompanija licenciranje vrsi na broj korisnika koji se u jednom trenutku mogu ulogovati u program, bez obzira sa kojeg racunara to radili.

Ovako samom mlate pare.

Sto se tice da li oni predstvljau ERP rjesenje - daleko su oni od ERP RJESENJA.
[ Shadowed @ 25.04.2011. 03:19 ] @
Sta je tu tacno prevara? Jesu ti oni nudili licencu pod nekim uslovima? Jesi li pristao? Jesu poslovali pod ugovorenim uslovima? Ako je na sve ovo odgovor pozitivan, onda ja ne vidim da je to prevara.
[ dusantod @ 11.06.2011. 07:53 ] @
Da li neko poznaje proceduru za migraciju njihovog softvra sa starog racunara na novi?

Potrebno mi je da prebacim softver sa racunara (WinXP + SQLExpress) na novi racunar (WinServer2008 + SQL server Standard 2008).
Da li neko moze da mi pomogne bilo nekim uputstvom bilo savetom.

Unapred zahvalan
[ Predrag Supurovic @ 13.06.2011. 09:45 ] @
To ti je pitanje za tehnicku podrsku AB soft-a.