[ M-84 AB1 @ 10.07.2006. 13:17 ] @
Da li je uopste moguce baviti se Motion Capture tehnikom na ovim prostorima (zbog finansija) ili se sve odnosi na Keyframing. Cuo sam da je oprema za mocap strasno skupa.
[ 7p33d_K1ng @ 10.07.2006. 13:57 ] @
www.centroid3d.co.yu

http://www.sk.co.yu/2005/02/skpr02.html
... fin clanak.
[ M-84 AB1 @ 10.07.2006. 15:26 ] @
He he... Imam taj broj SK-a, citao sam to, a ovo za firmu mi je zanimljivo! Bas me interesuje koliko naplacuju svoje usluge. N kraju ispada dobro sto smo slabije razvijena zemlja. Bice posla, bice posla.........
;-))))))
[ reject @ 10.07.2006. 18:58 ] @
Citat:
M-84 AB1:N kraju ispada dobro sto smo slabije razvijena zemlja. Bice posla, bice posla.........

Pa pazi, ako pricamo o outsourcingu, onda je to jedina dobra stvar koju nam je donelo vreme proslo. Sam outsourcing
je veoma krvava rabota, believe me. :)
Za sve ostale vidove zarade ovim poslom, to sto smo tu gde smo je jedna uzasna i tragicna stvar. Nemas skole (od nedavno imas,
i to je divno, ali su i dalje preskupe za prosecnog noob-a), nemas dovoljno ljudi koji stvarno znaju svoj posao, imas gomile "ubijaca cene/posla",
a poslodavci, odnosno gazde, uglavnom zloupotrebljavaju situaciju do maximuma tako da imas likove koji znaju da rade, a eto, rade za
200-250 $ sto je mizerija i tragedija za besenje u kupatilu. Ima tu dosta i njihove krivice, ali u svetu cak i onaj koji ne zna da
pregovara dobije podrazumevani minimum koji je dovoljan za zivot, ako zna da radi posao.

Citat:
M-84 AB1:Cuo sam da je oprema za mocap strasno skupa.

Dobro si cuo, oprema je izuzetno skupa. :)

Sta tebe konkretno zanima?
[ M-84 AB1 @ 10.07.2006. 21:46 ] @
Pa evo rece mi lik za ovu firmicu koja iznajmljuje mocap opremu, to me je zanimalo, dakle postoje takve stvari u Srbiji. A onda opet me buni, da li je motion capture neminovan, ili ga moze keyframing zameniti (naravno vrhunski!) ili kombinacija oba?

PS. Ovo sto si pricao za ubijace cene, i surove gazde (znaci, ne poslodavce) - da li bi osnivanje nekih velikih i ozbiljnih firmi (kojima bi rukovali ljudi poput pravih 3d modelara (kao mi sa elite securiija, he he), a ne neki celavi mafijasi sa kajlama, popravilo stanje?)
[ reject @ 11.07.2006. 10:50 ] @
Citat:
M-84 AB1: Pa evo rece mi lik za ovu firmicu koja iznajmljuje mocap opremu, to me je zanimalo, dakle postoje takve stvari u Srbiji.

Ovaj, ne znam na sta mislis, ali ljudi koji su pomenuti na ovoj temi, ne iznajmljuju opremu, koliko ja znam. :)
Citat:
A onda opet me buni, da li je motion capture neminovan, ili ga moze keyframing zameniti (naravno vrhunski!) ili kombinacija oba?

Zavisi sta ti treba, koliko para imas i kako mislis da radis stvari. Dobar animator moze da ti animira dobro, ali ga treba dobro
platiti i dati mu normalan rok. Mislim, fenomenalne stvari su se radile i pre nego sto je Mocap postao dostupan i manjim timovima.
Citat:
PS. Ovo sto si pricao za ubijace cene, i surove gazde (znaci, ne poslodavce) - da li bi osnivanje nekih velikih i ozbiljnih firmi (kojima bi rukovali ljudi poput pravih 3d modelara (kao mi sa elite securiija, he he), a ne neki celavi mafijasi sa kajlama, popravilo stanje?)

Cekaj da razmislim.
[ M-84 AB1 @ 11.07.2006. 11:15 ] @
Citat:

Ovaj, ne znam na sta mislis, ali ljudi koji su pomenuti na ovoj temi, ne iznajmljuju opremu, koliko ja znam. :)


Ma, mislio sam na link sto je King stavio: www.centroid3d.co.yu
[ deepwhite @ 27.08.2007. 23:28 ] @
zasto sam dobio:
www.centroid3d.co.yu
Account you are trying to reach is expired or suspended. For more info contact [email protected] or call +381 64 6410246 or +381 65 4880085 .
kada sam isao postavljeni na link?

Citat:
ognjen3d: pozz svima na forumu.
Inace snimanje pokreta se vrsi optickim sistemom koji je trenutno najbolji na svetu jer postoje i drugi sistemi jeftiniji ali ogranicavaju ljudske pokrete na prosto hodalje i mlataranje rukama. Za one koji nemaju dovoljno sredstava ni za jeftiniju varijantu postoje i mocap biblioteke gde vec mozete kupiti gotov i vec snimljen pokret.



lepo bi bilo kad bi mogli da dobijemo detaljnije informacije ili bar link ka njima, pogotovo jer me zanima kvalitet iz citata.
interesuje me i da li je sistem domace ili strane proizvodnje.
hvala
[ ognjen3d @ 28.08.2007. 09:02 ] @
Nas sajt je trenutno offline a telefoni koje si dobio su od hosting agencije.
Sistem koji koristimo je Motion Analysis americke proizvodnje i verovatno najbolji.
Sto se tice kvaliteta ostalih sistema jedini opticki sistem koji moze da parira motion analysis-u je vicon sistem. Svi ostali sistemi poput Gypsy i sl. su jednostavno neupotrebljivi gledajuci sa aspekta br. glumaca koji se istovremeno moze snimati i njihovu slobodu pokreta. kod tih sistema glumac ne moze da skace u vis jer se sistem "slogira" ili ako pak zeli da napravi i najmanju vratolomiju moze lako doci do povreda jer ti sistemi korste metalne sipke.

http://www.motionanalysis.com/
http://www.vicon.com/
http://www.animazoo.com/
[ Boris Smislov @ 28.08.2007. 10:57 ] @
Citat:
Motion capture (MOCAP) je mnogo bolji i daleko ucinkovitiji od keyframinga..


kad bi tako bilo, zasto onda pixar i dreamworks ne koriste mocap? da uzmemo 'the incredibles' (keyframes) vs. 'the polar express' (mocap)..zasto je potonji bio takav flopp? zasto su shreka poceli da rade sa mocap tehnikom i vrlo brzo su se predomislili? rekao bih..zato sto je manuelno uradjeno nadahnuto, ima dushu, mocap je dobar uglavnom samo za bukvalne reprodukcije pokreta. za stilizirane pokrete je u svakom slucaju obaveza da se radi manuelno.
[ ognjen3d @ 28.08.2007. 11:26 ] @
jao ljudi sta vam je... to je ona prica ... ploce su bolje od cd-a jer imaju dusu.
MOCAP sluzi iskljucivo za to da verno docara pokret 3d karakteru i ni za sta vise. Ako neko hoce da radi shreka rucno njegov izbor. Ne bih da ulazim u ovakve raprave sta je bolje sta ne jer niko od vas se bas posebno i ne razume ni u keyfrejm ni u mocap. Ja sam vam samo dao puke cinjenice vezane za mocap.
[ Boris Smislov @ 28.08.2007. 11:31 ] @


imas li bar ideju zasto pixar ne koristi mocap? :)
ja sam radio sa keyframeom i mocap-om. u firmi gdje sam radio su okolo setali sa tachkastim ronilackim odjelima..
u 3D industriji se najcesece traze stilizirane figure, sa stiliziranim pokretima. transponirani pokreti u jednoj takvoj figuri su jednostavno neuvjerljivi, tj. realnost pokreta je tu nepodesna do ruzna, oku ne izmice ta disharmonija, bez obzira koliko pantomimicar bio kvalitetan. to je kao kad uradis jednu jako stiliziranu ili apstrahiranu comic figuru i uradis joj realisticnu kosu..
[ ognjen3d @ 28.08.2007. 12:18 ] @
Ako ti meni kazes zasto weta digital koristi MOCAP ja cu tebi reci zasto pixar ne koristi.
pixaru mocap ne treba jer prave crtane filmove za decu gde su karikizirani pokreti. kome treba realan pokret koristi mocap. Kraj price.
[ Boris Smislov @ 28.08.2007. 12:48 ] @


pa da, to sam i tvrdio.
[ TalRasha @ 28.08.2007. 13:54 ] @
Razlikuje se dosta keyframe od mocap stila, ako se tako uopste moze nazvati. Keyframe nema granice u pogledu mogucnosti dok je mocap usko ogranicen samo na realne pokrete, keyframemom se ne moze docarati realizam pokreta kao sto mocap moze, ali ko kaze da pokreti moraju biti realisticni? Nista jadnije nego kad vidis u nekom full CG filmu mocap animacije.

Na primer ako se uporede Final Fantasy "Spirits Within" i Final Fantasy "Advent Children" - Advent Children mnogo lepse izgleda upravo sto je nadrealan za razliku od Spirits Within koji je realistican. Mocap bi trebalo koristiti samo u filmovima koji nisu full CG. Spirits Within je upravo zbog preteranog obracanja paznje na realizam prosao nezapazen sem u knjigama 3D freekova :)))

O pixaru ne treba ni govoriti, to su vec crtani filmovi u 3D stilu = respect :)))
[ reject @ 28.08.2007. 19:31 ] @
Pocecu da razmisljam o banu za ljude koji uniste svaku temu u koju utrce, bez ikakvog razloga,
a ne krse pravilnik dovoljno za ban po propisima koji sada postoje.
Dotle se ne obazirite na prirodne nepogode.
[ deepwhite @ 29.08.2007. 23:44 ] @
Citat:
Boris Smislov: kad bi tako bilo, zasto onda pixar i dreamworks ne koriste mocap? da uzmemo 'the incredibles' (keyframes) vs. 'the polar express' (mocap)


nije mi jasno zasto pricas ono sto ne znas? stvarno nisam vise mogao citati gluposti koje se valjaju ovde?!
odakle ti uopste informacija da gore navedene kuce ne koriste mocap???
[ TalRasha @ 30.08.2007. 11:29 ] @
Pa koriste al' u 0.1% slucajeva :)

Do informacija nije tesko doci, ne razumem zasto se tome toliko cudis...?

[ Boris Smislov @ 30.08.2007. 11:45 ] @


:D pa navedi mi koji su to pixarovi karakteri uradjeni sa mocap-om? koji npr. od 'cars' karaktera? ;) znas li ti da je pixar za "ratatouille" specijalno stavio oznaku '100% pure animation- no motion capture!'. a mislilo se, mocap je frishak, njegovo vrijeme tek dolazi..:)
vazne karaktere koji su u cjeloj filmskoj industriji mocap-animirani mozes izbrojati na prste - gollum, sonny (i, robot), king kong, gusari iz pirates of the caribbean i jos 2-3

alo rejcet, imas 3 covjeka na forumu a 'poceo si da razmisljas o banu'. ne budi glupi pandur zika ko oni sa zone.
svaki put kad dodjem u beograd odmah mi pada u oci da beogradska pandurija ima jedan gard tjela drugaciji od ostalih ljudi. oni imaju drzavni pendrek, od drzave captured, pa su ono na slow motionu (kao losa animacija). tako i ovdje po forumima, srbin dobije moc, odmah izrazajni aparat dobije odgovarajuce karakteristike.




[ ognjen3d @ 30.08.2007. 12:34 ] @
Strpite se za god - dve izaci ce filmovi uradjeni sa mocapom. james cameroon snima Avatar-a dok ce spilberg i piter jackson snimati tin-tina. Sve u mocap tehnici. Verujte znam da ce to izgledati bolesno dobro.
I naravno sta ocekujes da se za cars koristi mocap (alo bre to su automibili).
I na kraju da ne bude zabune svaki mocap se mora doradjivati keyfrejmom. Shvatite i jedno i drugo su usko povezani sa tim sto keyfrejm s'tim sto su se rucni animatori iz nekog samo njima znanog razloga pomamili protiv mocap tehnologije koja je citavu stvar samo vise unapredila. Verujte mi ja se bavim mocapom 8 sati dnevno vec 3-4 godine. Mocap tehnologija tek treba da zazivi i zasja u punom svetlu a keyfrejm ce se i dalje koristiti da popravi mocap tamo gde treba ili da napravi karikiranii pokret.
[ TalRasha @ 30.08.2007. 12:56 ] @
Citat:
ognjen3d: Strpite se za god - dve izaci ce filmovi uradjeni sa mocapom. james cameroon snima Avatar-a dok ce spilberg i piter jackson snimati tin-tina. Sve u mocap tehnici. Verujte znam da ce to izgledati bolesno dobro.
I naravno sta ocekujes da se za cars koristi mocap (alo bre to su automibili).
I na kraju da ne bude zabune svaki mocap se mora doradjivati keyfrejmom. Shvatite i jedno i drugo su usko povezani sa tim sto keyfrejm s'tim sto su se rucni animatori iz nekog samo njima znanog razloga pomamili protiv mocap tehnologije koja je citavu stvar samo vise unapredila. Verujte mi ja se bavim mocapom 8 sati dnevno vec 3-4 godine. Mocap tehnologija tek treba da zazivi i zasja u punom svetlu a keyfrejm ce se i dalje koristiti da popravi mocap tamo gde treba ili da napravi karikiranii pokret.

Pa ok, samo sto mocap je taj koji je tu da popravi keyframe, jer keyframe je nezamenljiv. Mocap moze posluziti samo za karakternu animaciju zbog cega nikad ne moze predstavljati kompletnu soluciju za animiranje, dok keyframe upravo igra tu ulogu. Keyframe je solucija za sve vrste animacija dok mocap samo za animaciju humanoidnih karaktera. Teoretski je moguce mocap upotrebiti i na nekim pitomim zivotinjama kao sto je recimo konj ali tu se njegova primena i zavrsava. Probaj mocapom izanimirati letece zivotinje, neke divlje poput rakuna, nehumanoidne kreature, mehanicke modele i jos stotine drugih pa ces zavijati za keyframeom...

Sem toga keyframeom se mogu izanimirati karakteri bez ikakvih ogranicenja sve u zavisnosti od maste i znanja animatora. Mocap je jednostavno ogranicen na pokrete koje moze izvesti odredjeni glumac ili pantomimicar i to je to... U svakom slucaju se keyframe mora koristiti.
[ ognjen3d @ 30.08.2007. 13:57 ] @
sve sto moze da udje scenu moze da se mocapuje. ja sam radio i pse i konje i zmije... razne propove... i sve to moze da se uradi sa mocapom bez problema. pitanje je samo dal se sve to isplati raditi mocapom ili uraditi rucno.
Shvatite bez mocapa video igrice bi izgledale jadno kao i pojedini filmovi. Ne vidim svrhu polemike oko mocapa i keyfrejma kad su i jedno i drugo neophodni za 3d animaciju.
[ Boris Smislov @ 30.08.2007. 14:27 ] @


sve je u redu, samo da neko ne pomisli da ce keyframing u svim oblastima humanoide animacije biti smjenjen mocap-om. to je jednostavno nemoguce jer talent pantomime je u odnosu na talent stilizacije pokreta mausom debelo ogranichen.
[ MOHOK7 @ 30.08.2007. 15:16 ] @
Rasa :-)
Pametno bakino kako ti to sve najbolje od svih ovde znas. Ti ces kad porastes svima njima tamo u Holifudu pokazati.
Ju Ju Ju
[ TalRasha @ 30.08.2007. 15:35 ] @
Citat:
MOHOK7: Rasa :-)
Pametno bakino kako ti to sve najbolje od svih ovde znas. Ti ces kad porastes svima njima tamo u Holifudu pokazati.
Ju Ju Ju


...vidim jos nisi preboleo proslu temu ( istina zna da boli :)
Jedino mi nije jasno cemu sad tvoji off-topici? Ako se osecas toliko podredjenim uradi nesto povodom toga, umesto sto mene pokusavas svesti na svoj nivo ( kao i uvek bezuspesno ). Svaki bolji 3D dizajner kada pogleda tvoj smesan portfolio reci ce ti ono sto sam ti i ja govorio, a ti mozes sebi i dalje graditi ime na ovakav provincijski nacin sto ce verovatno izleciti komplekse koje nosis ali te nece uciniti boljim modelerom. Sem toga, mogao bi dati neko misljenje u vezi teme, ako uopste znas sta je mocap i keyframe...
[ daysleeper025 @ 30.08.2007. 16:01 ] @
Here we go again....
[ MOHOK7 @ 30.08.2007. 16:05 ] @
Hepo kockica bakina :-)
Hau yes nou.
[ d4rk3lf @ 30.08.2007. 17:06 ] @
- TalRasha
Možamo li da vidimo neku tvoju keyframeovanu animaciju ili bilo kakav rad?
[ reject @ 30.08.2007. 21:29 ] @
Citat:
Boris Smislov: alo rejcet, imas 3 covjeka na forumu a 'poceo si da razmisljas o banu'. ne budi glupi pandur zika ko oni sa zone.

Koga svrbi, taj se cese. Vidim da si se odmah sam identifikovao kao problem. :)
Citat:
TalRasha:...a ti mozes sebi i dalje graditi ime na ovakav provincijski nacin sto ce verovatno izleciti komplekse koje nosis ali te nece uciniti boljim modelerom....

Probleme vase dece resavajte van ove kuce.

I tako ce (izgleda) jos jedna tema pod kljuc. :)
[ deepwhite @ 30.08.2007. 22:17 ] @
Citat:
Boris Smislov: sve je u redu, samo da neko ne pomisli da ce keyframing u svim oblastima humanoide animacije biti smjenjen mocap-om. to je jednostavno nemoguce jer talent pantomime je u odnosu na talent stilizacije pokreta mausom debelo ogranichen.



smislov procitaj ovu izjavu par puta i shvati sam sta si rekao, hajde i ostali procitajte.
pa o tome ti i govorimo. pantomimu ne mozes uraditi u keyframeu, sve sto je novo i pojednostavljuje i pojeftinjuje rad je opsteprihvaceno. stilizacija pokreta se radi na obradi mocap-a. modifikacijom key-eva iz mocapa dobijas draz svih crtaca koji su bili nabrojani gore. cak i shrek, koga si naveo, je uradjen pomocu mocapa. i to bas vicon. ali iz odredjenih razloga, nemam snage da iznosim i objasnjavam, informacija o tome nije na sajtovima.

forum sluzi da pomogne ljudima. meni je forum x puta pomogao u oblastima u kojima nisam strucan, a trebalo mi je znanje.
@smislov, jel ti mislis da pomazes nekome ako izvaljas brdo gluposti koje svi mi citamo? ili valjda mislis da su svi koji ovde dodju neznalice ili pocetnici?
[ Boris Smislov @ 31.08.2007. 01:41 ] @


dovoljno je da bacis pogled na karaktera shreka vidi se da je lose uradjena key animacija, nigdje ni traga transponirane pantomime. cudi me da ti to ne vidish i trazis dokaze u internetu da to nije tako :D
ja na ovom forumu ne ucim nista, s druge strane od mene moze mnogo da se nauchi u najmanju ruku nesto o mnogo zrelijoj 3D sceni nego sto je srpska. prema tome shuti i budi zahvalan da ti kao deda mraz donosim darove da i ti nesto nauchis :)
[ tosa @ 31.08.2007. 05:02 ] @
Citat:
Boris Smislov: dovoljno je da bacis pogled na karaktera shreka vidi se da je lose uradjena key animacija, nigdje ni traga transponirane pantomime. cudi me da ti to ne vidish i trazis dokaze u internetu da to nije tako :D
ja na ovom forumu ne ucim nista, s druge strane od mene moze mnogo da se nauchi u najmanju ruku nesto o mnogo zrelijoj 3D sceni nego sto je srpska. prema tome shuti i budi zahvalan da ti kao deda mraz donosim darove da i ti nesto nauchis :)

Ajde, možeš ti to i bolje, ovde je nekako nedovoljno arogancije :)
[ TalRasha @ 31.08.2007. 14:54 ] @
Citat:
Boris Smislov: s druge strane od mene moze mnogo da se nauchi u najmanju ruku nesto o mnogo zrelijoj 3D sceni nego sto je srpska. prema tome shuti i budi zahvalan da ti kao deda mraz donosim darove da i ti nesto nauchis :)

Dzaba... i da si duplo bolji modeler bice reakcija kao sto je ova pre mog posta "arogancija" :)) Prosecni ljudi su jednostavni, ne vole one koji se isticu ( dal talentom ili necim drugim ), jer to stvara osecaj podredjenosti u njima i vredja im sujetu. Sem toga ovakvi forumi su poslednji gde treba svracati sa namerom da se nesto nauci, po meni ovde pocetnik moze samo skrenuti sa pravog puta s obzirom na to ko i kako hitro deli savete :)))
[ MOHOK7 @ 31.08.2007. 15:55 ] @
Hajde drustvo kad ste vec na gomili ovde. Predjimo sa reci na tela.
Manite se prepucavanja oko umetnosti (meni je ponekad najveca umetnost da na kraju meseca platim racun za struju)
Da budemo konkretni:
kako vas citam u zadnje vreme danas sam bio kod kupca i palo mi na pamet da mu ponudim animaciju (avatar) nekakav robot ili android (model mozemo da kupimo i na turbosquid-u) ili ako neko od vas ima nesto u rezervi.
Treba uraditi animacije (po mogucnosti MAX) i onda rendering za video. Oko desetak pokreta: Dohvaca nekakvu plocu sa leve strane i drzi ju onda ju odolozi, pa onda dohvati plocu sa desne strane pa ju odlozi itd
Job je otvoren i ponudu valja uraditi do ponedeljka.
Ja od posla ne znam kud cu nemam kada jos i to da grbacim pa ako ste zainteresirani za job javite se.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

PS
Kontakt informacije imate na sajtu ali evo jos jedared:
STUDIO MEDISON
Zellerstrasse 2/5
A-4400 Steyr
Tel: +43 676/93 06 330
Skype: medison_austria
+46(0)8-559 24 303
[email protected]
[email protected]
www.studio-medison.com
www.web3d-system.net
www.3d-immobilien.net

[ Boris Smislov @ 31.08.2007. 17:21 ] @


pa ja stvarno ovdje dolazim sekundarno da se kurchim (dobro kurchim se), medjutim, posto imam taj privilegij da radim po udarnim firmama za film i reklamu (idem mozda slijedece godine u london) primarno mi je da prenesem nesto ískustva ovamo. nisam ja ekskluzivist tipa tal rasha ;)
[ deepwhite @ 31.08.2007. 21:47 ] @
koje si ti to velike moudrosti doneo na forum. koliko vidim ovde je samo tvoja sujeta.
koji si to dar doneo ovde? osim one gluposti od bankara imao si par radova, i sta sad? ti si neki carobnjak, sta li?
boje bi bilo da naucis vise o animaciji nego sto lupas gluposti po svakoj temi koja se ovde otvori.
[ Boris Smislov @ 31.08.2007. 22:13 ] @
vec sam napisao da je za forum svakako atraktivno da je neko iz prve lige tu. npr. informisao sam ekipu ponesto o softwareu 'flowline' iz prve ruke..

nego..sto se bre ljutis kolega? 'gluposti po svakoj temi..'gluposti od bankara'..gluposti ovamo-i-tamo..ti mi nesto vec dugo skupljas pljuvacku..gdje sam ti to stao na rep kolega? smeta te sto sam te okarakterizovao kao nesposbnog zato sto ne znas da crtas?
[ deepwhite @ 31.08.2007. 23:26 ] @
po tvojim radovima vidim da nismo kolege, a ja i ne znam da crtam
[ M-84 AB1 @ 01.09.2007. 10:26 ] @
Ajmo da rezimiramo, ako je moguce:

-U pocetku bese KeyFrame, sa njim mozes da uradis sve poteze, i pokrete a naravno kvalitet zavisi od samog animatora.
-MoCap je dosao da zameni KeyFrame samo u situacijama kada je prioritet da se neki pokreti iz stvarnosti (telo, lice...)prenesu na ekran, sto verodostojnije. I tu je jasno ni jedan KeyFrame ne moze da prenese ono sto senzor snimi. ALI! Cak i MoCap-ovan materijal se mora obraditi KeyFrame-om, posto ovako ostaje sirov.

Dakle:
KeyFrame = STILIZACIJA (iliti artisiticki pristup sto bi rekao Boris)
MoCap = CIST REALIZAM, i nista vise! (i mnogo uzi krug primene - za sada)

Pozdrav
[ MOHOK7 @ 01.09.2007. 11:15 ] @
Vidim ja da je vama svima vise do prepucavanja nego do konkretnih stvari :-)
Teorija o animacijama ima ovde koliko hoces svi lepo pricate ali kad vam covek ponudi konkretan job nitko se ne usudi da ga se prihvati.
Jel to vase znanje samo teoretsko ili ???

Izgleda da cu ja to sam morati da odrljam.
Blago vama imate love na pretek, ja sam eto prisiljen cak i da radim da bih uspeo na kraju meseca platiti struju vodu i telefon.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ ripkid @ 01.09.2007. 12:40 ] @
Da se ne lazemo ovde retko ko kada ostavi neki konstruktivni komentar i kritiku..to iskljucivo radi par ljudi (ne mogu da ih izbrojim ni na prste jedne sake) na topic-u za postavku radova...elem Borise ti nisi dao,naprotiv ni jednu konstruktivnu kritiku od kada ja aktivno posecujem ovaj forum vec sve posmatras elitisticki i sa visine a i to se primecuje i iz aviona...Sam tvoj sklop recenica govori da si izuzetno prepotentan...barem ja tako mogu da zakljucim...
Neke tvoje izjave poput onih koje se ticu talenta i crtanja su izuzetno smesne i neistinite sto je najgore i ko si ti da vredjas druge na osnovu toga??...
Vidim da sebe postavljas veoma visoko ali ne mogu da te shvatim kao ozbiljnog lika jer neko je izgleda ovde arogantan i dolazi na forum da popuje samo...
Vidim pises i ovde opet smesne stvari za Shrek-a....pa ti prvi kao neko ko radi u XSI imas najmanje prava da govoris o karakternoj animaciji....svi znamo kako XSI odradjuje istu....a drugo,animacija Shrek-a je vrhunska i tu nema nikakve dileme bilo da je keyframing ili mocap....

Sto se tice same teme,kao prvo super je da postoji ovakav studio kod nas ali ne verujem da nasi ljudi cine najveci broj klijenata...Sto se tice samog Mocap-a on po meni ima iskljucivo primenu na filmu gde se obrce veliki novac i gde je vreme presudan faktor...Misljenja sam da nece nesto preterano da zazivi u manjim produkcijama jer nema potrebe za njim i ljudi se tu radije oslanjaju na klasicnu keyframe animaciju....
Mocap ume da da sjajne rezultate ali uvek ide na doradu i ako se ne varam najvise je trebao da bude zasupljen u facial animaciji koju je nekada jako tesko odraditi
uz pomoc blend shape-ova i kod jako kompleksnih pokreta....inace nema onoga sto dobar animator ne moze da uradi..
Elem Animatori su negativno nastrojeni prema mocap-u kao sto bi modelari bili prema recimo 3D skeneru...Neke stvari se tretiraju kao umetnost i pristupa im se sa postovanjem i upravo tu je neka char svega toga...a bili smo svedoci kroz dugi niz desavanja kroz istoriju kako su neke masine zamenjivale ljude i u isto vreme unistile neki duh,tradiciju a mozda i deo kulture...do the evolution baby!
[ deepwhite @ 01.09.2007. 14:49 ] @
ripkid
ne bih se bas sasvim slozio s tobom u samo jednoj stvari, a to je:

Citat:
ripkid: Neke stvari se tretiraju kao umetnost i pristupa im se sa postovanjem i upravo tu je neka char svega toga...a bili smo svedoci kroz dugi niz desavanja kroz istoriju kako su neke masine zamenjivale ljude i u isto vreme unistile neki duh,tradiciju a mozda i deo kulture...do the evolution baby!


sve sto masine izbace iz sebe dotakne i doradi covek, a sa veoma malim doradama moze da izgleda velicanstveno.
od varijacije do varijacije, dozivljaj moze da bude drasticno razlicit, iako su promene jedva vidljive. to sam najvise naucio u radu sa kamermanima. cak ni svetlo nije toliko uticajno na ekspresiju koliko polozaj kamere.

a ono ostalo vezano sa smislova je potpuno tacno. jos samo da dodas da mu talrasha izadje iz bulje. decko se ne vidi vise.


[ d4rk3lf @ 01.09.2007. 15:32 ] @
Šta vam je bre ljudi, Boris je OK lik, samo ga vi, čini mi se, preozbiljno ponekad shvatate. Čovek dođe, pusti malko buvu na thready i umesto da ljudi prihvate zaebanciju i odgovore zaebanciom, oni se nadure i primaju. Bar sam ja to tako shvatio, možda grešim... ne kažem. Nikada do sada niko ozbiljno pitao Borisa, a da ozbiljan odgovor ne dobije. Bar je to tako u mom slučaju.

Reject je po meni OK moderator, zato što je do sada bez ličnih afiniteta sagledavao situaciju.
Ipak, moram da mu zamerim ovom prilikom da nije ok brisati ili zaključavati nečije teme zato što neko drugi pravi flame. Pa zbog toga je valjda i na moderatorskom mestu, da bi brisao flame. Najlakše je obrisati temu.

Šta li sam se pa i ja ubacio da komentarišem ljude da mi je znati... oh well... nek ide...

btw. TalRasha, nisi mi odgovorio na pitanje.
[ TalRasha @ 01.09.2007. 16:05 ] @
Citat:
deepwhite: jos samo da dodas da mu talrasha izadje iz bulje. decko se ne vidi vise.

Odakle tebi da se ja slihtam Borisu? Ni ne znam coveka :))) a i koja bi korist od toga bila kad ga svi sa foruma mrze :)) ali avaj deepwhite kad mozes biti tako nepromisljen prvo se izvuci iz moderatorske guzice u kojoj vidim uzivas, pa ako uspes u tome onda se meni obrati :)

Citat:
d4rk3lf:TalRasha, nisi mi odgovorio na pitanje.

Izvinjavam se :)) - nema problema, sve cekam da Mohok skupi hrabrosti za 3D duel, ali uzalud, taj bi se na frontu prvi obuko u belu zastavu :))

Postavicu kroz nedelju dana, ako uradim nesto free-time preko vikenda. Poz!
[ MOHOK7 @ 01.09.2007. 17:53 ] @
Rasa predji ti konacno sa reci na tela.
Eno ti druga upit gore.
Uradi tog robota (onako umetnicki) i animaciju (isto tako umetnicku) pa da konacno vidimo jesi li u stanju nesto i uraditi (umetnicki naravno).
Samo u slucaju da si dorastao zadatku (da se sunce bakino ne prenapregne)
MOHOK
[ ognjen3d @ 01.09.2007. 17:54 ] @
.... auuuuu bre ljudi sta vam je, pobiste se zamalo.
Ako nekoga od vas zaista zanima da vidi sta i koliko moze mocap da uradi slobodno mi se javite ili svratite kod nas u firmu u Dositejevu 12 gde cete na licu mesta da se uverite u sve prednosti mocap animacije a i moguca je saradnja svake vrste za neke interesantne projekte ukoliko ih neko ima.
Ovakve price na forumu zaista gube svaki smisao.
[ ognjen3d @ 01.09.2007. 17:57 ] @
Cao MOHOK7,
Imas li kakvu cut listu tih pokreta sto ti trebaju?
[ TalRasha @ 01.09.2007. 18:18 ] @
Mohoku kao i obicno treba 2 put ponoviti :)))
Citat:
MOHOK7: Vidim ja da je vama svima vise do prepucavanja nego do konkretnih stvari :-)
Teorija o animacijama ima ovde koliko hoces svi lepo pricate ali kad vam covek ponudi konkretan job nitko se ne usudi da ga se prihvati.
Jel to vase znanje samo teoretsko ili ???

Da li ti zaista mislis da je ovde nekome zelja raditi s tobom ili jos gore za tebe? Zivis u oblacima, ajd da mi je 14 godina mozda bih i prihvatio cisto zbog zarade :))) Popravi malo svoj portfolio pa ce te mozda posmatrati malo ozbiljnije. To sto ti se niko ne javlja najvise govori o tebi.

Mozda bi trebalo uvesti opciju da se odredjenim ljudima post prikaze 3 puta :)))

[Ovu poruku je menjao TalRasha dana 01.09.2007. u 19:31 GMT+1]
[ MOHOK7 @ 01.09.2007. 18:36 ] @
Rasa da mi konacno docekamo da vidimo neku od tih tvojih umetnosti.
Ognjene ako te job zanima javi se imas kontakt.
MOHOK
[ Lacika.1991 @ 01.09.2007. 19:13 ] @
pa ne mogu da VERUJEM,mohok7,tailrasha vi stvarno nemate pametnija posla,samo se svađate,nemam reči...
[ TalRasha @ 01.09.2007. 19:20 ] @
Citat:
MOHOK7: Rasa da mi konacno docekamo da vidimo neku od tih tvojih umetnosti.
Ognjene ako te job zanima javi se imas kontakt.
MOHOK

Jest da je jadna publika, al ajd postavicu nesto do ponedeljka cisto da te postedim papagajskog ponavljanja ;))))

Vidim kontas da se niko nece javiti, pa pokusavas podsetiti coveka :)) c,c,c koja beda :)
[ TalRasha @ 01.09.2007. 19:24 ] @
Citat:
Lacika.1991: pa ne mogu da VERUJEM,mohok7,tailrasha vi stvarno nemate pametnija posla,samo se svađate,nemam reči...

A lacika, dobrodosao u ratnu zonu :)) Sta ces kad me zasmejavaju reakcije Mohoka i njegovih net frendova, jedino mesto gde mozes jos naci ovakvu vrstu humora jeste u zoo vrtu ;))))
[ M-84 AB1 @ 01.09.2007. 19:28 ] @
U, bre, a ja se uplasio da ce te me iskulirati...

:-DDDDDD

Sva sreca pa niste.

;-p

Pozdrav