[ Marko Bijelic @ 17.01.2003. 11:31 ] @
Danas skoknuh na 24sata.com da pogledam vijesti iz Informatike i na:
http://www.24sata.com/modules....es&file=index&reg24=it
ugledah sledecu stvar:

Neznam da li je elitesecurity.org jedini izvor IT vijesti (???) u Srbiji ali kako to vidim na ovom servisu, cak 60-70% vijesti dana iz oblasti Informatike su upravo teme sa elitesecurity.org foruma.

Evo par zanimljivijih tema:
- Re: Hajde majstori pomagajte [ GNU/Linux General ]
- Upadanje u kompjuter [ Defaced ]
- Re: predlog za forum XML (opet) [ Predlozi & pitanja (u vezi sa forumom) ]
- Ritmovi [ E-music ]
- Re: Pokretanje spoljnog programa iz Delphija [ Pascal / Delphi / Kylix ]

Koliko se ovde da naslutiti autori sajta su se postarali da se u vijestima is Informatike nadju samo dva izvora: ES forum i MikroVesti.

Ne razumijem kakva je to filozofija (osim reklamiranja ES-a :) da se kao udarne vijesti iz Informatike plasiraju slucajno odabrane teme sa jednog informatickog foruma? Druga je stvar da je tu napravljen odredjeni filter, koji bi prikazivao teme iz samo odredjenih (uglavnom informativnih foruma, primjer IT Events), teme koje imaju odredjeni broj komentara i odredjenu citanost.

Necu vise da duzim mogu samo da komentarisem da ukoliko ne promjene svoju politiku (i automatizovanu tehnologiju) preuzimanja domacih IT vijesti, ovom servisu se svakako nepise dobro.

Inace, bas me zanima hoce li se (kada, gdje) naci ova tema na servisu :)
[ bluesman @ 17.01.2003. 11:57 ] @
Slazem se da je ovo totalno "kretenski". Vecina tih "IT vesti" nema veze ni sa IT a kamoli sa vestima. Ako vec preuzimaju teme neka bar ne bude random, mada mi nije jasno kako se u vestima moze prikazivati thread na bilo kom forumu?
[ zira @ 17.01.2003. 14:35 ] @
Mungose,

Posto vidjeh na 24sata.com vijest (stigla je :-), evo da prokomentarisem... Prvo, hvala na kritici, buduci da je 24sata.com jos uvijek eksperiment, svaka ovakva kritika je vrlo dobrodosla. Ima par stvari koje bi volio da pojasnim.

Sto se tice ES vijesti: Vijesti za IT rubriku se preuzimaju sa desetak izvora, a prikazuju se samo najpopularnije. Dakle, ljude interesuje sta pise na ES forumima, klikcu na te vijesti i zato su one bolje rangirane i prikazuju se ostalim korisnicima (ne random, nego po svjezini i broju klikova). To uopste nije cudno jer se ES azurira non-stop, dok vecina domacih IT sajtova u najboljem slucaju jednom dnevno. E sad, da li je nesto sto se na ES-u objavi novost ili nije, da li to treba smatrati vijescu ili ne, ne znam... Postoje samo tri vrlo posjecena foruma cije postove smatram bitnim za objavljivanje na 24sata.com i ES je jedan od njih. Ako se to ne pokaze kao dobra ideja, ukinucu ih, to su samo 3 od 3.000.

Medjutim, ima jedna druga stvar koja je zanimljivija. Namjena www.24sata.com nije da povremeno odes na stranu sa IT vijestima (ili sportskim...) vec da NAPRAVIS SVOJ IZBOR izvora informisanja koji tebe interesuju. Imas izbor od preko 3.000 izvora, a medju njima dosta onih IT. Dakle, registrujes se, izaberes izvore koje zelis da pratis (sa ili bez ES :-) i sljedeci put kada odes na home page 24sata.com imas sve te izvore azurne i sve vijesti koje TEBI trebaju. Onaj link koji si posjetio nikako ne moze biti zamjena za dobru personalizaciju.

U tome je dakle glavna ideja, a ne da neko sjedi i da bira sta ce u koju rubriku ici kako bi posjetioci imali dobar izbor. Pa svako zna za sebe sta ga interesuje, napravi izbor 5, 10 ili 50 izvora koje prati i ima sve vijesti na jednom mjestu. Doduse, moze se to napraviti i automatski, ali 24sata.com ipak nije jak kao Google :-). Ali, barem je na nasem jeziku i nudi personalizaciju :-) Ideja je ista kao kod Google-a, iskljuciti subjektivnost, samo sto oni imaju mogucnost da to rade automatski, a 24sata.com prepusta svakome da bude svoj urednik.

A sto se tice naseg izbora IT vijesti koji se prikazuje, poradicemo na tome, samo da jos malo poraste korisnicka baza, pa da vidimo koji izvori su najpopularniji. Medujtim, i po toj statistici vijesti sa ES su trenutno medju TOP 10 izvora informisanja (nemam nikakvu vezu sa ES niti poznajem Gojka:-)

Hvala na kritikama,
Vladan Zirojevic, 24sata.com
[ ventura @ 17.01.2003. 14:36 ] @
Pa ja cenim da je 24sata.com servis koji AUTOMATSKI preuzima 'vesti' sa drugih sajtova...
[ Marko Bijelic @ 17.01.2003. 19:27 ] @
Ovi podaci dosta obecavaju :)

Code:

Kesiranih vijesti: 1595
Ukupno izvora: 3061
Aktivnih izvora: 155
Neosvjezenih izvora: 145


Ovako, da prvo pozdravim tebe i ostatak webmaster.co.yu ekipe. Posto ste 'prozvani', nadam se da ce te nam se ponekad i pridruziti u raspravama na ovome forumu. Inace veoma respektujem vas rad i cini mi se da ste jedan od timova koji ima najzapazenije sajtove portalnog tipa kod nas (poljubac, trebinje,
etc.)

Sada da se vratim sajtu. Personalizaciju nisam probao, ali cu se obavezno prijaviti. Moj primjer je bio sledeci: u potrazi za informacijama, nagovjestavajuci ime servisa (klik sa trebinje.com) dolazim na sajt u potrazi za podacima. Ono kako sam u zurbi, ne obracam paznju na prvu stranu i odmah posjecujem ono sto me zanima - sekciju Informatika. Inace pohvalio bih ovaj nacin kako su vjesti rasporedjene -
upotrebljivo i na dohvat ruke. Kada sam tamo dosao, upravo sam se razocarao i postovao ovdje temu.

Svoj primjer sam napisao upravo zbog toga, sto ogroman broj ljudi upravo to radi, dolazi u veoma kratkim intervalima, selektuje samo ono sto ga zanima i to je to. Tako da mislim da ovim korisnicima trebamo posvetiti malo vise paznje. Mada, ako sistem sada zadovoljavajuce radi...

Inace da komentarisem malo dizajn. Stvarno dosta dobro rjesen. Malo mi oci bode ovaj logo, cini mi se da je nekako 'nesrecno' odradjen. Cini mi se da bi sajt mnogo ljepse izgledao kada bi u gornjem uglu stajalo samo onih tekstualnih '24sata.com'.

Pozdrav, i usput budi receno da nemate mozda otvorenu poziciju usability testera ;))

I da zaboravih u prvom postu navesti da je sajt jos uvjek u beta izdanju i podlozan (nadam se :) promjenama, inace izbor ostalih (politickih uglavnom) vijesti je veoma dobar, jos poradite na IT-u i uspjeh je zagarantovan...




[ BobMarley @ 18.01.2003. 01:22 ] @
znaci .... na sljepo puca po najposjecenijim forumima ... i onda uđe u predlozi i pitanja i prenese vaznu vijest o otvaranju XML foruma na ES, vaznu Informaciju za IT rubriku portala ... BUM vijest .... i ko sto prije rekao ova tema tamo kao IT vijest isto....

ne znam kolko ti branio taj sistem tvog sitea ali tu nesto nije u redu ..... cini mi se

[ -zombie- @ 18.01.2003. 16:19 ] @
aman ljudi, 24casa je sajt koji automatski skuplja sve clanke (bilo da su vesti, postovi u forumu, stagod) sa svih sajtova koji imaju RSS/RDF xml backend, i koji su im dozvolili (ovo verovatno, nagadjam).

[es] ima RSS:rdf backend dostupan na http://www.elitesecurity.org/backend.php

tamo stalno stoji n najnovijih poruka, i 24casa ih samo pokupi (tj samo naslove i linkove) i okaci kod sebe.

onda ih prikazuje po redosledu popularnosti (koliko su ljudi sa njihovog sajta kliktali na koji url).

ovo nema veze sa vestima, i nema veze sa popularnoscu neke teme na ovom forumu. josh jednom, sve se radi automatski!


(posto nemam nikakve veze sa 24casa, sve su ovo samo moje pretpostavke, ali sam siguran da ako su imalo pametno radili, tako su uradili... )
[ BobMarley @ 18.01.2003. 17:59 ] @
kako nema veze sa vijestima kada im na pocetnoj strani pise NAJNOVIJE VIJESTI , zaboravite traganja za vijestima..blabla. .. sve nove vijesti na jednom mijestu ...
[ Gojko Vujovic @ 18.01.2003. 18:46 ] @
Ne znam šta pokušavaš da dokažeš Bob, meni se sviđa sajt i znam par vrlo uspešnih svetskih varijanti ovoga. Drago mi je da konačno postoji jedan "lokalni". Samo napred..
[ zira @ 18.01.2003. 19:45 ] @
Evo par odgovora:

Mungose, Gojko, hvala! :-)

Bobe,
da ne ispadne da se od drveta ne vidi suma, da jos jednom pojasnim: 24sata.com je servis koji automatski prikuplja informacije sa 3061 izvora (trenutno), stranih i domacih. E sad, ja ne mogu da provalim zasto je nekome toliko cudno da od tih 3061 izvora 1 bude ES koji je kako god okrenemo glavno okupljaliste IT-ovaca u YU. Pobogu, pa to je samo jedan izvor od tolike gomile! Ja i dalje mislim da je ono sto se prica na ES-u bitno za svakoga koga interesuje IT na domacoj sceni, ali isto tako ne vidim problem da se ES ukoni iz rubrike predefinisanih izvora za kategoriju IT. Da ES nije bitno mjesto, pa ne bismo ni mi bili ovdje, zar ne?

Ponovicu da 24sata.com nije klasican sajt na koji dodjete i procitate unaprijed pripremljene informacije, vec vam se daje mogucnost da sami odaberete izvore koje cijenite i kojima vjerujete i ubuduce pratite samo njih.

Zoombie, uglavnom si u pravu, s tim da vecina YU sajtova ne nudi RSS, pa njihove sadrzaje grebujemo prilicno inteligentnim algoritmom.

Postoji ideja da vec sakupljene vijesti damo drugim sajtovima na koriscenje, posebno one koje ne nude RSS, ali ne znam koliko bi to bilo interesantno domacim webmasterima i u kom formatu bi te vijesti zeljeli?

Sve kritike su dobrodosle, ali neki komentari mi zaista nisu jasni. Medjutim, svako grijesi, pa mozda sam i ja u zabludi. Evo prilike da se ispravim. Navedite mi 10-15 izvora IT informacija (domacih i stranih) koji su po vama referentni. Akcenat je naravno na domacim. Dakle?
[ zira @ 18.01.2003. 19:51 ] @
E, da... zaboravih: buduci da ipak ima dosta ljudi koji nisu provalili kako sve to radi, ubacicu ispod predefinisanih vijesti napomenu da je to samo djelic pune ponude informacija koja se dobija registracijiom i personalizovanjem, valjda ce tada biti jasnije :-)

A vas bi molio da nabrojite vase IT izvore i date komentar o mogucnosti da 24sata.com daje vijesti spremne za ukljucivanje u vase sajtove. Hvala!
[ BobMarley @ 19.01.2003. 01:16 ] @
ne kazem da nevalja ES kao izvor .... nego da nevalja ta automatizacija koja ubacuje vijesti koje u biti nisu vijesti i nepovezane su sa tematikom NEWS SITE-a , ipak bi se trebalo malo selektivnije odabirati postovi ..
[ -zombie- @ 19.01.2003. 02:23 ] @
bob, stvarno si naporan. covek i ja ti objasnjavamo da je sve to automatski, a da bi ti da se "selektivnije odabiraju".

mislim, daj im predlog kako da to rade, ali da bude automatski, i verovatno ces im uciniti uslugu. verovatno nije lako izvodljivo.. (bar ja tako mislim)..

Citat:
zira:
Zoombie, uglavnom si u pravu, s tim da vecina YU sajtova ne nudi RSS, pa njihove sadrzaje grebujemo prilicno inteligentnim algoritmom.


pa dobro sad. ajde da ne preterujemo. mislim, svaka cast na sajtu, ali "prilicno inteligentni algoritam", za nesto sto je verovatno jedan ili vise malo komplexnijih preg regularnih izraza... mislim.

mislim, zovite ga i "umetnost" (znam da pisanje "finih" regexa moze biti veoma blizu umetnosti), ali bash "algoritam"?
[ B o j a n @ 19.01.2003. 08:13 ] @
A da se omoguci filter moderatorima da pojedinacne poruke koje smatraju za nebitne ne pustaju na backend ?
[ Dragan Varagic @ 19.01.2003. 10:18 ] @
Drago mi je da ovakav servis postoji, a oni koji su pratili, videli su da sam napisao tekst na temu personalizacije koja je u slučaju 24sata.com jedan od prvih kvalitetnih primera kod nas, što je svakako za pohvalu.

Pitanje (nisam proveravao): Da li su uključene vesti sa www.internodium.org.yu ?
[ zira @ 19.01.2003. 11:47 ] @
Dragane, Internodium je naravno ukljucen.

Zoombie, pa jeste to sto kazes, algoritam nije vjestacka inteligencija, ali je napredniji od klasicnih regularnih izraza, mada su na najnizem nivou opet sve svede na regexp :-)

Radi se o tome da se ovaj poseban slucaj grebovanja, pronalazenje vijesti, maksimalno automatizuje. Prilicno daleko se otislo u tome da se na nekoj Web strani prepozna sta je vijest, a sta nije, te da se na osnovu tih podataka formira XML. Da nije tako, odrzavanje velikog broja grebera bi bila prava nocna mora. Postoje algoritmi koji ce na bilo kojoj strani sa vijestima prilicno pouzdano izdvojiti sta je vijest, sta link i sta naslov vijesti, bez obzira na dizajn (dakle, izbjeci menije i druge nebitne stvari). Svakako, to su iskustvene metode i nisu svemoguce, ali mogu dosta pomoci kod ovakvih stvari. Napisacu jedan tekst o tim algoritmima u Internet Ogledalu kada nadjem malo vremena.

Svakako da je najbolje rjesenje kada sajt ima RSS backend, ali je jako mali broj domacih sajtova koji to nude. Bas cudno, jer je to vrlo lijep nacin da se dodje do novih posjetilaca, svaki link iz vijesti vodi pravo na izvorni sajt, tako da te vijesti dodju kao reklame koje imaju prilicno dobar procenat klika. Valjda ce uskoro biti vise domacih sajtova koji ce to shvatiti, a kreiranje RSS feed-a je posao od 10-15 minuta...
[ torbica @ 19.01.2003. 23:18 ] @
Zira,
svaaaaka cast iz za sajt i za ES na 24h!
Moja podrska!