[ Shadowed @ 04.08.2001. 02:50 ] @
Ovo je mozda vec bilo pomenuto ali ja nigde nisam nasao. Naime, koji provajder kod nas daje DSL vezu ako ima takvih i kakvi su uslovi? Nadam se da ne postavljam glupa pitanja...
[ UroS @ 04.08.2001. 02:57 ] @
pa ovako svi veci provajderi nude dsl odnosno poprecnu vezu

al to uglavnom prodaju firmama ili nekim drugim manjim provajderima po dogovoru i sl.
to se tesko dobija zbog yu telekoma koji nema uslova da svakom to da

a i veoma je skupo placati to domacem provajderu...

dakle u yu je to (skoro?!)neostvarljivo za obicne smrtnike...
[ Ivan Dimkovic @ 04.08.2001. 04:25 ] @
Citat:
UroS je napisao:
pa ovako svi veci provajderi nude dsl odnosno poprecnu vezu

al to uglavnom prodaju firmama ili nekim drugim manjim provajderima po dogovoru i sl.
to se tesko dobija zbog yu telekoma koji nema uslova da svakom to da

a i veoma je skupo placati to domacem provajderu...

dakle u yu je to (skoro?!)neostvarljivo za obicne smrtnike...


U principu moze nesto da se smisli, ako nadjes nekog provajdera da ti naplacuje samo CIR (oko 100 DM po 1k CIR-a mesecno), a tebi treba do maksimalno 4k CIR-a mesecno za manje zahtevan nalog (naravno, bez ogromnih MP3 downloada)

Problem je u tome sto su baseband (sinhroni) modemi koji se vezuju HDSL vezom skupi za kucne korisnike (ADSL jos ne postoji kod nas, tu su consumer uredjaji mnogo jeftiniji). A i morao bi da platis skup setup kod provajdera (port na ruteru) i, naravno, mesecnu globu telekomu za poprecnu vezu (zavisi koliko ima telefonskih centrala izmedju tebe i provajdera, ako je jedna onda i nije skupo)...

[ UroS @ 04.08.2001. 04:33 ] @
pa dobro ni ne mora da bude port na ruteru... valjda strani provajderi imaju posebne habove za to ili tako nesto
mislim glupo bi bilo kad bi svakog na router stavili...
a inace jedini malo brzi nacin za internet kod nas je preko satelita
a i kazu da je to lose mnogo
[ Ivan Dimkovic @ 04.08.2001. 08:52 ] @
Citat:
UroS je napisao:
pa dobro ni ne mora da bude port na ruteru... valjda strani provajderi imaju posebne habove za to ili tako nesto
mislim glupo bi bilo kad bi svakog na router stavili...
a inace jedini malo brzi nacin za internet kod nas je preko satelita
a i kazu da je to lose mnogo


Fora je sto je ADSL na zapadu end-user servis i moderni access-serveri imaju ADSL podrsku (kao i sve nove digitalne telefonske centrale).

HDSL modemi su druga prica, to je ipak oprema za firme i specificne potrebe i zato joj je cena malo veca. Ne treba zaboraviti i da se obicno uvek kupuje par HDSL modema zato sto se razliciti modemi ne slazu bas uvek :)
[ MoHicAn @ 05.08.2001. 13:13 ] @
Imali smo mi ADSL do verata 2 mbit-a !!!
[ Shadowed @ 06.08.2001. 02:29 ] @
OK. Hvala na odgovorima. Ocigledno, velika komplikacija i nista od toga u skorije vreme. Bar sto se mene tice...
[ torbica @ 06.08.2001. 15:05 ] @
Citat:
Shadowed je napisao:
OK. Hvala na odgovorima. Ocigledno, velika komplikacija i nista od toga u skorije vreme. Bar sto se mene tice...

gresis, jednostavno je doci do DSL-a ako imas da platis , svaki ISP ce da ti da i pomogne da dobijes teh. uslove ;)
[ Ivan Tanasic @ 06.08.2001. 21:33 ] @
www.rastele.com


samo mi nije jasno jedno......

Uporedio sam cene verata i rastele.com-a i veratove su astronomske u odnosu na ras, pa bi logicno bilo postaviti pitanje :

Da li RAS telekom obezbedjuje samo neki vid linije, a ti se snalazi kako ocesh, ili ti oni daju 700 kb u sec vezu ka njima i ti si stvarno vezan na net tom brzinom???

Ako ne znate o cemu pricam posetite www.rastele.com
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2001. 22:01 ] @
Citat:
autoexes je napisao:
www.rastele.com


samo mi nije jasno jedno......

Uporedio sam cene verata i rastele.com-a i veratove su astronomske u odnosu na ras, pa bi logicno bilo postaviti pitanje :

Da li RAS telekom obezbedjuje samo neki vid linije, a ti se snalazi kako ocesh, ili ti oni daju 700 kb u sec vezu ka njima i ti si stvarno vezan na net tom brzinom???

Ako ne znate o cemu pricam posetite www.rastele.com


Ovaj... kako da kazem.... :) rastele.com je USA kompanija i pokriva samo USA za DSL usluge.

ADSL je tamo vrlo popularan i cifre (kb/s) su vrlo priblizne realnom stanju stvari...

Naravno da su Verat-ove cene astronomske u odnosu na ras zato sto je Verat domaca firma, to bi bilo kao da kazes 'hej, pa u U.S. je paradajz mnogo skuplji nego u YU' :)
[ Ivan Tanasic @ 07.08.2001. 12:07 ] @
E , j*biga.... nisam znao da je rastele.com samo za us (sobzirom da sam video reklamu na sajtu b92 cinimi se....)