[ Yody @ 18.07.2006. 10:01 ] @
Radim anlizu ERP rešenja pa me interesuje da li Navision ima nekih nedostataka pošto
nailazim samo na hvale.
Koliko je fleksibilan? Koliko je user friendly?
Najbolje bi bilo ako ima neko ko je korisnik MDN-a.
Hvala
[ STOMAR_3 @ 18.07.2006. 19:20 ] @
Zao mi je sto moram da te razocaram.

Navision je obican krs, jednostavno to je ERP koji je bio dobar dok ga je radila danska firma koja ga je i originalno napravila. Otkad je Microsoft kupio taj ERP on ga je zapustio i upropastio. Sto se mene tice ja se divim ljudima koji to implementiraju a jos vise se divim onima koji za to daju pare verujuci da vredi nesto.
[ Yody @ 19.07.2006. 08:09 ] @
Hvala ti ali ipak ce mi trebati malo konkretnija kritika.
[ mirko.mirko @ 21.07.2006. 13:25 ] @

Bilo bi baš dobro , kada bi gosp. Stomar_3 malo obrazložio svoje stanovište. I u vezi zapuštanja, ali i oko divljenja..
[ totovic @ 23.07.2006. 11:51 ] @
Citat:
Navision je obican krs, jednostavno to je ERP koji je bio dobar dok ga je radila danska firma koja ga je i originalno napravila. Otkad je Microsoft kupio taj ERP on ga je zapustio i upropastio. Sto se mene tice ja se divim ljudima koji to implementiraju a jos vise se divim onima koji za to daju pare verujuci da vredi nesto.


Ne znam koliko se STOMAR_3 razume u ERP sisteme, u koliko niih je radio ili koliko njih je implementirao, ali ovo sto je ovde naveo je u najmanju ruku glupost.
Navision je bio dobar proizvod u originalu, ali od kako ga je preuzeo Microsoft uveden je ogroman broj novih funkcionalnosti i napravljen jednostavniji korisnicki interfejs. Sam Microsoft se ne mesa previse u razvojnu politiku Navisiona, njega razvijaju i dalje oni isti ljudi kojima se pridruzio jos izvestan broj strucnjaka.
Sto se tice implementiranja, niti je previse tesko, niti previse jednostavno. Neophodno je izvesno poznavanje sistema kao i poslovnih procesa. Ali ono sto je bitno, vise od 90% funkcionalnosti i prilagodjavanja se vrsi parametrizacijom u samom Navisionu, a za veoma mali procenat je potrebno doraditi program u kodu.
[ Yody @ 15.08.2006. 08:49 ] @
Znam da cena sistema zavisi od modula, prilagodjavanja i sl.
Zna li neko koja je cena same licence? Koliko je kostalo neko od uvodjenja kod nas?
[ dongoran @ 15.08.2006. 21:48 ] @
Pa znate kako, Stomar je malo nekonkurentski nastrojen prema Navisionu :) , posto radi u jednoj firmi koja implementora drugo ERP resenje (da ga ne reklamiram). Ja sam radio 3 meseca na praksi u Spinnakeru na implementaciji ERP sistema.
NIsam mogao puno za ta tri meseca da naucim, ali sam se upozan u nacelu sa Navision-om tj. najvise sam radio u C-AL prog.jeziku.
Od ljudi koji su radili samnom u ekipi imam uglavnom pozitivne recei o Navisionu. Znam da su prebukirani sa poslom. Bude tu po koji problkem, ali sve se resi.

Eto tokliko. :)
[ totovic @ 15.08.2006. 22:23 ] @
Citat:
Znam da cena sistema zavisi od modula, prilagodjavanja i sl.
Zna li neko koja je cena same licence? Koliko je kostalo neko od uvodjenja kod nas?


Cena licence je relativna stvar. Ne kupuje se licenca za ceo Navision već za one module koji su ti potrebni. Ako te interesuju baš tačni iznosi po licenci, moraćeš da se raspitaš kod nekog od MS partnera ili u samom Microsoftu.
Što se tiče cena kompletnih implementacija kod nas, i tu su iznosi poprilično raznoliki. Iz mojih iskustava, mogu da ti kažem da cene idu od 10.000-200.000 €. Sve ovo zavisi, kao što si i naveo od broja modula koji se kupuju, broja korisnika, količine prilagođavanja i na kraju od mogućnosti zaposlenih da prihvate nova znanja. Takođe, u velikoj meri zavisi i od kvaliteta konsultanata koji implementiraju Navision.
Što se tiče TCO u periodu od npr. 2-3 godine, nije mi poznato da je neko radio ovakvo istraživanje, jer je veoma teško izračunati dodatne troškove u samoj firmi koja je uvela Navision.
[ totovic @ 25.08.2006. 20:24 ] @
Što se tiče cene licenci za Navision, MS je od skoro izbacio novi sistem licenciranja koji će pre svega ići na ruku manjim korisnicima (do 15 usera). Za manje novca, dobiće se mnogo veći broj funkcionalnosti.
[ slavko6 @ 10.12.2006. 21:56 ] @
Svaki ciga svoga konja hvali! STOMAR_3 je ipak u pravu. Softver koji je nastao u laboratoriji na gomili naucnih teza i teorija, ne moze biti efikasan u praksi. Na grafikonima izgleda dobro. MS je velika firma i cesto je razlog uvodjenja Navision-a, vidi zaba da se konj potkiva, pa digne i ona nogu, pa kasnije svi koji su potpisali cupaju kosu.
[ totovic @ 11.12.2006. 07:44 ] @
Pre nego što počneš da pljuješ po nekom softveru, bar se raspitaj kako je nastao.
A s obzirom da daješ tako stručne komentare, da te pitam jesi li ti ikada implementirao Navision, ili si bar radio ozbiljnije u njemu?
Ovo nije mesto za navijanje, već mesto za ozbiljne komentare.
[ mirko.mirko @ 11.12.2006. 09:38 ] @
Citat:
slavko6: Svaki ciga svoga konja hvali! STOMAR_3 je ipak u pravu. Softver koji je nastao u laboratoriji na gomili naucnih teza i teorija, ne moze biti efikasan u praksi. Na grafikonima izgleda dobro. MS je velika firma i cesto je razlog uvodjenja Navision-a, vidi zaba da se konj potkiva, pa digne i ona nogu, pa kasnije svi koji su potpisali cupaju kosu.


A da li je greška Navisiona to što klijenti ne znaju šta uzimaju (ako je tačno da bi neko bacio stotinu hiljada evra) ili tih koji ne znaju šta kupuju? I koliko znaš implementacija koje su urađene samo zato što neko drugi već to ima (s obzirom da si napisao da je to čest razlog) ?

A ovaj deo oko teorija i naučnih teza ... no comment.

Citat:
totovic: Pre nego što počneš da pljuješ po nekom softveru, bar se raspitaj kako je nastao.
A s obzirom da daješ tako stručne komentare, da te pitam jesi li ti ikada implementirao Navision, ili si bar radio ozbiljnije u njemu?
Ovo nije mesto za navijanje, već mesto za ozbiljne komentare.


Možda je adekvatnije pitanje, da li si uopšte nekad video Navision ?
[ Miroslav Jeftić @ 11.12.2006. 09:45 ] @
Možda je video negde na slici, pa mu se nije svidela slika. ;-)
[ totovic @ 11.12.2006. 14:20 ] @
Citat:
Bryan Fury: Možda je video negde na slici, pa mu se nije svidela slika. ;-)

Slažem se, ali i to je pitanje.
[ slavko6 @ 11.12.2006. 18:47 ] @
naravno da jesam video, ne bih pricao napamet, a i znam par firmi koje vise nisu navision klijenti :)
[ totovic @ 11.12.2006. 18:55 ] @
Pošto se ja bavim implementacijom Navisiona, a nisam čuo da je neka firma napustila NAV, budi ljubazan pa nam kaži koje su to firme.
[ slavko6 @ 11.12.2006. 19:00 ] @
Bas si me slatko nasmejao :)))
[ totovic @ 11.12.2006. 19:23 ] @
Ajde, podeli taj smeh i sa nama, pa nam kaži šta je to smešno.

Meni to što pričaš više liči na žalosno.
[ slavko6 @ 11.12.2006. 19:36 ] @
nije zalosno. zadrzacu svaki dalji komentar za sebe.
[ totovic @ 11.12.2006. 20:11 ] @
Izvinjavam se ako sam bio oštar, ne želim da ulazim u glupe rasprave.
Samo očekujem da nam kažeš koje su to firme napustile Navision (rekao si da ih znaš par).

Da napomenem, ja znam jednu. Ali ona je prešla na SAP zato što je to politika centrale firme (inostrana firma).

[Ovu poruku je menjao totovic dana 12.12.2006. u 07:43 GMT+1]
[ totovic @ 12.12.2006. 06:47 ] @
Citat:
slavko6: naravno da jesam video, ne bih pricao napamet...


Koju si verziju video i u kojim si modulima radio?
[ NENA80 @ 18.05.2007. 12:19 ] @
Da li neko ko koristi Navision moze da mi kaze koji su nedostaci, i naravno da bude realan jer naravno da nedostaci postoje.
Radim neko istrazivanje i nasla sam samo prednosti, a niko ne pise o manama. Hvala unapred.
[ sinisa.medic @ 18.05.2007. 14:52 ] @
Ukratko o nedostacima za koje ja znam (unapred se izvinjavam ako grešim)

Nema uvoz / izvoz
Nema maloprodaju
Ne može da vodi zalihe po maloprodajnim cenama
Nema plate (postoje firme koje su napravile dodatak / modul koji možda može da se iskoriste, nisam siguran)
Nema procedure kvaliteta
Nema laboratoriju
Nema otkup poljopriprednih proizvoda
Nema kooperaciju
Ima knjigovodstvo koje nije baš najsrećnije rešeno
...

ovo samo ovako iz glave. Ako nije dosta, mogu još da se raspitam u ponedeljak.
[ miloshdr @ 19.05.2007. 09:16 ] @
Citat:
sinisa.medic: Ukratko o nedostacima za koje ja znam (unapred se izvinjavam ako grešim)

Nema uvoz / izvoz
Nema maloprodaju
Ne može da vodi zalihe po maloprodajnim cenama
Nema plate (postoje firme koje su napravile dodatak / modul koji možda može da se iskoriste, nisam siguran)
Nema procedure kvaliteta
Nema laboratoriju
Nema otkup poljopriprednih proizvoda
Nema kooperaciju
Ima knjigovodstvo koje nije baš najsrećnije rešeno
...

ovo samo ovako iz glave. Ako nije dosta, mogu još da se raspitam u ponedeljak.


Nema uvoz/ izvoz - tačno je da ne postoji modul koji se isključivo bavi uvoz/ izvoz-om ali kao deo Prodaje i Nabavke postoji i radi jako dobro.
Nema maloprodaju - tačno, jer po defaultu maloprodaja nije sastavni deo NAVa, ali je moguća integracija sa maloprodajnim softverima. Kao logična posledica nedostatka maloprodaje je i nedostatak vođenja zaliha po maloprodajnim cenama.
Nema plate - kao nijedno svetsko rešenje ni NAV nema globalno rešenje za plate već ga razvijaju lokalni partneri. Svaki od lokalnih partnera (koliko znam) ima modul zarada i kadrovske evidencije. U novom NAV paketu koji je namenjen segmentu malih preduzeća zarade su uključene u osnovni paket.
Nema laboratoriju - Ne znam koliki broj korisnika ima potrebu za laboratorijom, u svakom slučaju spada u specifičnosti određenih delatnosti.
Nema otkup poljoprivrednih proizvoda - takođe specifičnost, rekao bih nebitna.
Nema kooperaciju - nisam siguran, pa ne bi da komentarišem.
Ima knjigovodstvo koje nije baš najsrećnije rešeno - Ne razumem... konkretan primer bi bio od koristi. Ono što sam primeti je samo da je jednostavnije rešeno od onoga što su ljudi navikli da vide.



[ sinisa.medic @ 19.05.2007. 10:15 ] @
Pa rekao sam da mozda gresim, i da se izvinjavam ako je tako.

Ali po meni, informacioni sistem treba da podrzi korisnika u svim aspektima, a ne da za plate kupuju drugi softver, za kadrove treci, za laboratoriju cetvrti...

Sto se tice specificnosti za laboratoriju, poljprivredne proizvode... Nije toliko retko kao sto mislite, naime svaka ozbiljna proizvodnja mora da ima te module. Dosta nasih klijenata se mnogo oslanjaju na njih; recimo Secerana iz Sente (Italijanski SFIR) ili Secerana iz Crvenke (grcki Hellenic Sugar), ili Duvanska Industrija iz Vranja (BAT), ili Bambi, ili Mica Mlekarica ( i jos drugi da ih ne nabrajam), a pogotovo secerane, smatraju da je otkup proizvoda i njihova laboratorija jedan od najbitnijih modula jer njihovo poslovanje zavisi iskljucivo od ovih faktora. Za mlekare je veoma bitno da mogu da isprate mleko od krave (da, da, nije smesno, od krave ga prate) na zbirnoj stanici do, prijema, otkupa, i laboratorije; ne retko laboratorija utvrdi da je mleko odredjenog proizvodjaca (da ne kazem seljaka) loseg kvaliteta (ili pokvareno) i da ne moze da se koristi... Eh, otisao sam sada u drugom pravcu, izvinjavam se.

I ono sto sam do sada napisao kao lose strane o Navisionu, bilo je iz glave. Ako je neko stvarno zainteresovan, napisacu neki drugi dan vise o tome. Navision nije nesto o cemu znam mnogo, ali znam ljude koji o Navisionu znaju dosta, pogotovo o losim stranama, pa mogu da se raspitam.

pozdrav
[ miloshdr @ 20.05.2007. 13:18 ] @
Citat:
NENA80: Da li neko ko koristi Navision moze da mi kaze koji su nedostaci, i naravno da bude realan jer naravno da nedostaci postoje.
Radim neko istrazivanje i nasla sam samo prednosti, a niko ne pise o manama. Hvala unapred.


Ko radi taj i greši, i to je skroz OK. Ipak mislim da odgovor na ovo pitanje trebaju da daju korisnici Navisiona a definitivno ne konkurencija koja uzgred nije najbolje upoznata sa konkurentskim rešenjem.

Slažem se da sistem treba da podrži korisnika u potpunosti i isprati njegovo poslovanje, a kod Navisiona taj problem postoji definitivno kada je u pitanju maloprodaja iako se ti problemi na određene načine mogu prevazići. Što se tiče ostalih modula, neću da kažem da su u potpunosti pokriveni ali definitivno postoje kvalitetna rešenja kao što je to slučaj sa modulima Kadrovske evidencije i Zarada.

Moduli za kontrolu kvaliteta i otkup poljoprivrednih proizvoda koliko sam shvatio podpadaju pod modul proizvodnje i slažem se da treba da postoje, ali po meni nije najveći problem Navisiona, pogotovo ne problem na kome treba insistirati. Verovatno je veći problem nedostatak neke vrste Document managementa, i slični praktični nedostaci koji su realna potreba svakog klijenta.
[ sinisa.medic @ 20.05.2007. 14:38 ] @
Slazem se da odgovor treba da daju korisnici Navisiona, zato sam i rekao da ako je gospodjica jos uvek zainteresovana da se javi, a ja sam mislio u ponedeljak da kontaktiram prijatelje koji koriste Navision u svojim firmama, pa da napisu sta im se ne svidja. Svaki softver ima nedostataka, nekima neki smetaju, dok drugima ti isti nisu problem. Sve zavisi od coveka i od potreba.

Mozda bi trebalo da se pokrene neki topic u kojem bi se paralelno povukle crte (dobre i lose) izmedju nekoliko ERP resenja koja igraju znacajniju ulogu na nasem trzistu. Naravno koliko je to moguce objektivno prikazati.
[ spro @ 20.05.2007. 19:08 ] @
ovo ti je (Sine) odlicna ideja paralela izmedju ERP-ova da cujemo iskustva korisnika kao i konsultanata.
[ totovic @ 21.05.2007. 22:16 ] @
Citat:
sinisa.medic: Ukratko o nedostacima za koje ja znam (unapred se izvinjavam ako grešim)

Nema uvoz / izvoz
Nema maloprodaju
Ne može da vodi zalihe po maloprodajnim cenama
Nema plate (postoje firme koje su napravile dodatak / modul koji možda može da se iskoriste, nisam siguran)
Nema procedure kvaliteta
Nema laboratoriju
Nema otkup poljopriprednih proizvoda
Nema kooperaciju
Ima knjigovodstvo koje nije baš najsrećnije rešeno
...


Uvoz/izvoz ima u okviru redovnih modula nabavke i prodaje, a od verzije SP3 je ubačen i kontrolnik (ranije je bio u vidu lokalnih rešenja);
Redovni modul Navisona nema maloprodaju, ali postoji više globalnih vertikalnih rešenja partnera u okviru Nava (nisu posebni moduli);
Nijedno globalno ERP rešenje nema plate u osnovnom modulu jer su plate razliučite od zemlje do zemlje. Iz tih razloga, te module razvijaju lokalni partneri u skladu sa lokalnim zakonodavstvima. Napominjem, to nisu posebni programi, već su to moduli u okviru Navisiona. Kod nas, koliko ja znam sigurno postoji bar 3 addon-a za zarade;
Procedure kvaliteta su rešene doradama lokalnih partnera, tako da su potpuno integrisane u NAV;
Laboratorija i kooperaciaj su specifični poslovi i skoro da nema dva ista zahteva. Postoje već napravljena rešenja za NAV;
Otkup poljoprivrednih proizvoda postoji u okviru nabavke i rešava se podešavanjem modula;
Ovo za nesrećno rešenje za knjigovodstvo je već čista glupost i ne treba mnogo da se komentariše pošto je Navision u svetu poznat po jednom od najboljih (u svetskim razmerama) rešenja u oblasti knjigovodstva i finansija.
[ totovic @ 22.05.2007. 18:58 ] @
Citat:
sinisa.medic: Ali po meni, informacioni sistem treba da podrzi korisnika u svim aspektima, a ne da za plate kupuju drugi softver, za kadrove treci, za laboratoriju cetvrti...


Kao što sam već napisao, Navision kao IS u sebi sadrži sve pomenute module, nevezano da li se nalaze integralno u osnovnoj verziji ili su u pitanju vertikalna rešenja bilo lokalnih ili ino partnera. To znači da nije potrebno kupovati posebne softvere za različite potrebe, jer su ovi moduli potpuno integrisani u NAV poštujući sva njegova pravila.

Citat:
sinisa.medic: Sto se tice specificnosti za laboratoriju, poljprivredne proizvode... Nije toliko retko kao sto mislite...


I nije u pristojno da reklamiraš svoj proizvod (UPIS) tako što ćeš blatiti druga rešenja. A što se tiče modula laboratorije i otkupa polj.proizvoda, ni vaš softver ih nije imao u startu, već su napravljeni po zahtevu stranaka kojima ste vršili implementaciju. To je takođe slučaj i sa Navisionom, tj. takvi moduli su pravljeni sa strane partnera po zahtevu korisnika. Najmanje je bitno ko je napisao te module. To i jeste prednost Navisiona, jer kod ne pišu samo zaposleni u MS-u već i veliki broj partnera u zemlji i nostranstvu.
A niko nije rekao da su to retki zahtevi, već samo da to nisu zahtevi koji su važni svim strankama već onima sa takvim specifičnim delatnostima, a uz to svaki korisnik te poslove uglavnom obavlja na sebi svojstvene načine tako da je potrebno prilagoditi ih svakom posebno.
[ sinisa.medic @ 22.05.2007. 22:21 ] @
@totovic
Uopste nema smisla da se iko prepucava na ovoj temi. Gospodjica je pitala, ja sam joj odgovorio ono sto sam tada znao, i u prvoj recenici se izvinio ako gresim, jer nisam pricao o licnim iskustvima nego o iskustvima ljudi koje znam da koriste Navision.

A ne znam kako si zakljucio da sam blatio bilo koje resenje. To sto sam napisao da svaki softver ima nedostataka, mislio na svaki, a ne samo na Navision, zar to nije jasno iz te recenice? Ako ce to da te ucini srecnim, evo ja cu da obrisem sve svoje postove vezane za Navision, i svi ce biti zadovoljni. Iopste mi nije ideja, (niti mislim da mogu to da ucinim), da menjam necije misljenje o nekom softveru. Samo sam preneo zapazanja. Ajde da zatvorimo ovu temu i da je vise ne pokrecemo, a ljudi koji zele da saznaju i one stvari koje niko ne pise, neka iskusi na svojoj kozi?

Citat:
A niko nije rekao da su to retki zahtevi, već samo da to nisu zahtevi koji su važni svim strankama već onima sa takvim specifičnim delatnostima, a uz to svaki korisnik te poslove uglavnom obavlja na sebi svojstvene načine tako da je potrebno prilagoditi ih svakom posebno.


Uspecu da se suzdrzim, da ne bude kako reklamiram "svoj" softver :)

Hteo sam jos nesto da napisem o srpskim partnerima koji su razvijali module, odnosno da podsetim posetioce Sinergije, ali posto vidim da si ti jedan od "njih" necu da ne bude da se svadjamo (svi koji su bili tada tamo, znaju o cemu pricam).

Nema veze, bio sam ozbiljan kad sam rekao da zatvorimo ovu temu, ili da je obrisemo, jer nema smisla prepucavati se. Moje misljenje je da je bilo koji softver koji je uspeo da se "istera" do kraja, bar u necemu dobar, i nikako ne mislim da je Navision los, niti mislim da je to iko ko je pazljivo procitao moje postove to zakljucio.

Totovicu, pozivam te da u petak, 25.maja (na dan Mladosti) dodjes u Sumarice, Kragujevac, na 4. erp susrete u organizaciji IIB-a. Bice nekoliko zanimljivih tema, i prikazan deo "konkurentskog" softvera. Saljem ti na private link sa programom, da ne bude reklama.
[ totovic @ 24.05.2007. 09:38 ] @
Hvala na pozivu, ali neću moći da dođem zbog obaveza. Prihvatam da spustimo lopte.
Takođe, mislim da ti je dobra ideja da napravimo paralele između glavnih ERP rešenja na našem tržištu. Neka neko da predlog koja bi to ERP rešenja bilo dobro uporediti, a ja ću drage volje uzeti puno učešće u tome.
[ milan4matic @ 04.06.2007. 23:13 ] @

Dobar i koristan predlog, jos kada bi se nesto uradilo....

Lp
Milan.
[ totovic @ 05.06.2007. 10:22 ] @
Moj predlog je da damo uporedna iskustva za:
SAP
JD
NAV
AX
UPIS

Ajde da vidimo neki komentar.
[ radenko @ 03.10.2007. 11:37 ] @
J.D.Edwards:
Prednosti:
- stabilan je
- imate kvalitetnu (i skupu!) podrsku od strane Oracle-a (mail, web conferencing, phone call)
- moguca je totalna customizacija jer je JDE razvijan u sopstvenom okruzenju (koje lici na bilo koji drugi vizuelni alat), forme i izvestaji se crtaju, kod se "pise" u eventima preko svojevrsnog wizarda i nakon kratke obuke ukoliko imate iskustva u programiranju savladavate bez problema - ovo je istovremeno i prednost i mana: prednost je ako imate mudrosti da prepoznate kada treba prilagodjavati JDE module poslovnim procesima kompanije, a kada treba menjati poslovne procese.
- imate na raspolaganju web i fat client
- lepe interoperability mogucnosti za povezivanje sa eksternim lokacijama
Mane:
- mana je sto ne koristi agregatne funkcije prilikom komunikacije sa SQL serverom, tako da izvestaji koji agregiraju vrednosti iz transakcionih tabela za duzi period (veliki broj stavki) znaju dosta dugo da potraju. resenje za ovo je koriscenje nekog BI resenja (znaci jos para)- mana je mali broj korisnika u nasoj zemlji :(
- mali broj korisnika u nasoj zemlji
....
[ totovic @ 03.10.2007. 11:44 ] @
lepo viđenje, ali sve to, više-manje imaju i ostala rešenja.
Bilo bi dobro da navedeš neko komparativno viđenje sa drugim ERP sistemima.
[ -Mateja- @ 02.10.2008. 19:42 ] @

unapred zahvalan svakom ko odvoji vremena da me uputi na izvore znanja o knjigovodstvenim programima na tržištu, Navision ima prednost.

Linkovi koji bi me uputili na izgled interfejsa, literaturu koja se kod nas može kupiti (nemam veliki budžet), način unosa izmene i obrade računovodstvenih podataka...
[ Miloš Baić @ 03.10.2008. 06:51 ] @
Mslim da ti nećemo moći baš pomoći u pravcu u kojem razmišljaš. Ali, pogledaj ovde šta se nudi. Moja preporuka je David Studebaker "Programming Microsoft Dynamics NAV". Knjiga daje osnovne i relevantne informacije o radu u NAV - u s osvrtom na C/AL. Konkretnije dobijaš od samog Microsoft - a, tokom kursa ukoliko ga budeš pohađao, ili partnera.

Svako dobro.
[ apavic @ 04.10.2008. 11:28 ] @
Citat:
-Mateja-: unapred zahvalan svakom ko odvoji vremena da me uputi na izvore znanja o knjigovodstvenim programima na tržištu, Navision ima prednost. Linkovi koji bi me uputili na izgled interfejsa ... način unosa izmene i obrade računovodstvenih podataka...

Ako sam te dobro razumeo želeo bi da se upoznaš sa načinom rada i nekih drugih rešenja a ne samo Navisiona?

http://help.datalab.co.yu je link ka uputstvu za ERP rešenja Pantheon proizvoda DataLab-a koje je prisutno na tržištu Srbije.
[ totovic @ 09.10.2008. 08:24 ] @
Citat:
-Mateja-: unapred zahvalan svakom ko odvoji vremena da me uputi na izvore znanja o knjigovodstvenim programima na tržištu, Navision ima prednost...

Navision nije knjigovodstveni program, već kompletno poslovno rešenje (ERP).
Da bi dobio ozbiljniji pristup literaturi ili obuci, probaj da se zaposliš u nekoj od partnerskih firmi. Eventualno, ako još uvek studuraš, probaj da se ubaciš na NAV akademiju.
Literatura koju možaš da nađeš u slobodnoj prodaji, može samo grubo da te informiše o tom rešenju.
Ako imaš mogućnosti, probaj da dođeš na Sinergiju. Jedna sala će biti skoro sve vreme odvojena za predstavljanje MS Dynamics rešenja.
[ RadnaXelA @ 10.10.2008. 14:13 ] @
Totovicu kada je Sinergija?
[ Miloš Baić @ 10.10.2008. 22:43 ] @
Od 14 - og do 17 - og oktobra na Novosadskom sajmu (pitanje je posvećeno Totoviću, pošto je vikend možda isti nije u mogućnosti odgovoriti, a konferencija je relativno blizu, stoga se istom izvinjavam unapred na "preotimanju" odgovora).
[ totovic @ 13.10.2008. 08:46 ] @
Naravno, ne ljutim se na "preotimanju" odgovora.
[ RadnaXelA @ 13.10.2008. 15:33 ] @
Da ne bude da sam ja samo protiv NAVa
evo nesto sto sam sada nasao na netu


How many clients on Dynamics worldwide?
The answer is:

Microsoft Dynamics AX 10 303 clients
Microsoft Dynamics NAV 69 356 clients
Microsoft Dynamics CRM 15 854 clients

Source http://blogs.technet.com/alexe...09/03/NAVWorldInstallBase.aspx

[ Miloš Baić @ 13.10.2008. 16:45 ] @

Nikako ne uspevam otvoriti postovanu lokaciju!?!
[ totovic @ 14.10.2008. 08:22 ] @
Ja sam lokaciju otvorio bez problema. Što se tiče cifara, čine mi se realnim. Pošteno da kažem, do sada nisam nigde nailazio na toliko precizne podatke. Za NAV znam da je približno toliko, mada sam mislio da AX ima nešto više implementacija od ovde napisanih.
Na ovo možemo da dodamo eventualno par stotina u julu, avgustu i septembru, pošto je navedeno da je to do 30.06.2008.
U svakom slučaju, hvala na ovim informacijama.
[ business2online @ 15.06.2011. 01:55 ] @
Da malo oživim ovu temu. Poslednjih meseci radim na integraciji mog projekta sa NAV 2009 R2 i bolje da ne nabrajam nedostatke, svaki softver ih ima. Možda neko može da mi pomogne, da ga angažujem, a radi se o sledećem: Farmaceutska kuća traži da svaki menjani ili brisani slog bude evidentiran, arhiviran i dostupan sa podacima ko je menjao/brisao i datum i vreme. Da li se jezikom CAL ili na drugi način mogu dodati polja operater, datum i vreme i obezbediti ono što sam naveo.

Integracija sa NAV 2009 R2 odnosi se na real-time migraciju, tako da moja aplikacija gleda NAV 6.0 bazu podataka preko Views (Pogleda) a ja radim razvoj dopunskih modula ASP.NET aplikacije prema zahtevima korisnika - specifična proizvodnja.
[ totovic @ 15.06.2011. 07:46 ] @
Proknjižene stavke u NAV-u ne mogu da se menjaju ili brišu, ali naravno, postoje i podaci (npr.šifarnici) sa kojima je to moguće. Za to ne treba ništa programirati, jer već postoji u standardnom NAV-u.
Uđeš u NAV kroz classic client i ideš na Administriranje->Podešavanje aplikacije->Opšte postavke->Podešavanje evidencija promena; tu aktiviraš polje Aktivirana evidencija promena i ideš na taster Podešavanje->Tabele; tu izabareš koje tabele ćeš pratiti po promenama, kao i koje vrste promena na njima. Možeš pratiti posebno Insert, Modify i Delete. Takođe, možeš se odlučiti za celu tabelu ili samo za izabrana polja u tabeli. Ovo je bilo podešavanje praćenja.
Kada je u pitanju provera šta je i ko menjao/brisao, to posle aktivacije možeš proveravati na: Administriranje->Podešavanje aplikacije->Opšte postavke->Evidencija promena. Tu ćeđ videti tačno ko je, kada i šta menjao, kao i novu i prethodnu vrednost na tom polju.
[ business2online @ 15.06.2011. 10:17 ] @
Hvala na odgovoru. Pitanje mi nije bilo precizno. Iako sam imao dužu pauzu od jedno 5 godina, kada se se poslednji put baktao sa Navision-om, to setovanje znam, ali meni je potrebno da te izmene/brisanja budu zabeleženi u MS SQL Server bazi podatka, jer ja radim nezavisnu nadogradnju i NAV bazu vidim samo preko Pogleda. Čak sam imao zahtev i za UNDO opcijom. Nedostatak potvrde unosa, narocite izmena na nivou sloga zaista smeta ili sam ja opet nesto propustio, cim se predje na sledece polje, nema povratka kao CTRL-Z, promena izvrsena - primer nesto radim, zvoni telefon i prekine me, posle toga ne znam dokle sam stigao.

Znam da NAV nije "fleksibilan" kada su u pitanju "proknjiženi" dokumenti, to meni toliko i ne smeta, ali korisnik traži razne opcije, pa će mic-po-mic sve manje podataka unositi preko NAV, a sve više preko moje aplikacije. Nisam ja tog korisnika, kao ni ostale, terao da kupe Navision.
[ dejanet @ 15.06.2011. 10:38 ] @
Ako je MS Sql server, mozes da uradis Trigger-e za insert,update i delete, pa da kreiras na primer, log file ili da punis tabelu sa podacima koje pratis..
[ business2online @ 16.06.2011. 15:29 ] @
Navision je definitivno raj za developere i konsultante, a kako je korisnicima to samo oni znaju. Da bi rešenje bilo ozbiljnije funkcionalno, mnogo toga mora se doraditi. Neko reče: "Navision je obican krš ..." - naravno da nije tako, ali indeks-sekvencijalna organizacija baze podataka zaista zamara. U demo bazi NAV 6.0 ne postoji ni jedna JOIN relaciona operacija, dok je prethodna NAV 4.0 vrvila od trigera koji su kreirale "fizičke tabele" sa nekim čudnim nazivima. Pogledi, server (stored) funkcije i procedure ne postoje. Tabele su toliko prenatrpane fukcionalnim zavisnostima, samo da bi se iz njih moglo direktno štampati izveštaji, ali to naravno nikada ne može zameniti Poglede (Views).
Citat:
Ako je MS Sql server, mozes da uradis Trigger-e za insert,update i delete, pa da kreiras na primer, log file ili da punis tabelu sa podacima koje pratis..

Neka se jave kolege koje bi ovo uradili za mene - potrebno mi je praćenje svih tabela. Možete se javiti i na moj privatni email, naravno očekujem da kažete koliko vam je vremena potrebno da to uradite i koliko bi me to koštalo.

[Ovu poruku je menjao business2online dana 16.06.2011. u 17:20 GMT+1]
[ business2online @ 19.06.2011. 22:26 ] @
Ima li šanse da jedna NAV baza podataka bude zajednička za nekoliko povezanih firmi, koje bi odredjene podatke delili, kao što su kandidati za zaposlenje, kontni plan, "šifrarnike", dimenzije itd., jer posluju prema istim kriterijumima. Naravno da poslovne transakcije treba da budu zaštićene na nivou firme. Ili se to može rešiti na neki drugi način. Znači za svaki slog, pored šifre operatera, datuma i vremena unosa/izmene/brisanja potreban je podatak šifra korisnika.
[ totovic @ 20.06.2011. 22:13 ] @
Citat:
business2online: Ima li šanse da jedna NAV baza podataka bude zajednička za nekoliko povezanih firmi, koje bi odredjene podatke delili, kao što su kandidati za zaposlenje, kontni plan, "šifrarnike", dimenzije itd., jer posluju prema istim kriterijumima...

Može
Citat:
business2online: ...Znači za svaki slog, pored šifre operatera, datuma i vremena unosa/izmene/brisanja potreban je podatak šifra korisnika.

Nije mi jasno kakve ovo veze ima sa prvim pitanjem, ili možda nema. U svakom slučaju, nije mi jasno koja je razlika između šifre operatera i šifre korisnika.
[ business2online @ 20.06.2011. 23:25 ] @
NAV bazu treba da koristi više firmi (korisnika - tako sam ih nazvao) a svaka ima svoje operatere (naravno samo sam njih trebao da nazovem korisnicima). Znači kada se odredjeni korisnik (operater) prijavi na sistem, on je iz odredjene firme i može da vidi zajedničke podatke (koji su tako setovani) i samo podatke svoje firme - nesme da vidi glavnu knjigu druge firme. Zajedničke podatke, na primer o kandidatima za zaposlenje, mogu svi da unose i menjaju, naročito treba da bude označeno ako jedna od firmi "rezerviše" nekog kandidata - započne razgovor sa njim/njom itd.
[ business2online @ 20.06.2011. 23:43 ] @
Nevezano sa prethodnim, mene zaista brine referencijalni integritet, jer je dozvoljena promena ključa, na primer promena Šifre kupca traži neko vreme da softver izvrši sve promene gde se taj kupac pojavljuje. U slučaju desetine hiljada transakcija, to vreme može da bude kritično, jer odredjeni deo baze podataka treba da bude zakjučan dok se ta promena ne izvrši. To mi nikako nema veze sa relacionim bazama podataka i CONSTRAINT klauzulom referencijalnog integriteta. Suvise stvari je na klijent strani, a baza podataka samo skup tabela.

Sve ovo bi nekako išlo ako se radi sa standardnom verzijom, ali kada počne dogradnja onda mogu nastati problemi.
[ High Spirit @ 22.06.2011. 13:32 ] @
Citat:
business2online: NAV bazu treba da koristi više firmi (korisnika - tako sam ih nazvao) a svaka ima svoje operatere (naravno samo sam njih trebao da nazovem korisnicima). Znači kada se odredjeni korisnik (operater) prijavi na sistem, on je iz odredjene firme i može da vidi zajedničke podatke (koji su tako setovani) i samo podatke svoje firme - nesme da vidi glavnu knjigu druge firme. Zajedničke podatke, na primer o kandidatima za zaposlenje, mogu svi da unose i menjaju, naročito treba da bude označeno ako jedna od firmi "rezerviše" nekog kandidata - započne razgovor sa njim/njom itd.


Dosta je jednostavno kroz Navision podesiti da jedna tabela bude zajednicka svim kompanijama (jedan property), medjutim treba biti jako pazljiv sa tim i izbegavati promene tog parametra za standardne tabele. U svakom slucaju. to je posao za Navision partnera, a ne za nekog ko ima potpuno odvojeni softver i radi integraciju sa Navisionom.

edit : sad sam video da sam pogresno protumacio pitanje. Jedna od osnovnih Navision funkcionalnosti je postojanje vise kompanija u okviru jedne baze podataka. Te kompanije u okviru baze podataka imaju skoro sve odvojene tabele (koje se u SQL serveru vide pod imenom Ime_Kompanije_Ime Tabele. Pojedine tabele (kao sto su korisnici i prava pristupa) su zajednicke za sve kompanije u okviru jedne baze. Ima nekoliko jako dobrih funkcionalnosti koje prozilaze iz ovoga (na primer, InterCompany Posting). Svaka tabela se moze uciniti zajednickom za sva preduzeca ako se promeni jedan property (o kome sam iznad pisao). Ono sto je izuzetno nepropurcljivo je da se taj property menja na standardnim tabelama.

Citat:
business2online: Navision je definitivno raj za developere i konsultante, a kako je korisnicima to samo oni znaju. Da bi rešenje bilo ozbiljnije funkcionalno, mnogo toga mora se doraditi. Neko reče: "Navision je obican krš ..." - naravno da nije tako, ali indeks-sekvencijalna organizacija baze podataka zaista zamara. U demo bazi NAV 6.0 ne postoji ni jedna JOIN relaciona operacija, dok je prethodna NAV 4.0 vrvila od trigera koji su kreirale "fizičke tabele" sa nekim čudnim nazivima. Pogledi, server (stored) funkcije i procedure ne postoje. Tabele su toliko prenatrpane fukcionalnim zavisnostima, samo da bi se iz njih moglo direktno štampati izveštaji, ali to naravno nikada ne može zameniti Poglede (Views).

Neka se jave kolege koje bi ovo uradili za mene - potrebno mi je praćenje svih tabela. Možete se javiti i na moj privatni email, naravno očekujem da kažete koliko vam je vremena potrebno da to uradite i koliko bi me to koštalo.

[Ovu poruku je menjao business2online dana 16.06.2011. u 17:20 GMT+1]


Ne razumem zasto te toliko boli sta se nalazi ispod haube navisiona. To je potpuno nebitno za korisnike, al' ajde da odgovorim.
Te tabele cudnih imena su deo stare funkcionalnosti koja sluzi za brzi pristup odredjenim podacima koji se dobijaju kao sume (saldo kupca, potrazuje/duguje na kontima i slicno). Ta funkcionalnost je bila dosta dobro uklopljena u Native DB, ali se ne slaze najbolje sa SQL Serverom. Na NAV 4 su to pokusali da rese sa dodantnim tabelama cudnih imena, na NAv 5 je to resavano preko viewova.
Generalno mislim da su malo u problemu jer dosta funkcionalnosti je radjeno za Native DB i ukorenjene su u standardni kod, a sada bi mogla da se resi na mnogo drugaciji nacin, ali bi zahtevalo dosta vremena.


konstatacije "korisnici najbolje znaju kako im je .." i "da bi rešenje bilo ozbiljnije funkcionalno, mnogo toga mora se doraditi..." bi bilo da zadrsis za sebe, ako nemas necim konkretnim da potkrepis.


[Ovu poruku je menjao High Spirit dana 22.06.2011. u 18:43 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao High Spirit dana 22.06.2011. u 18:44 GMT+1]
[ High Spirit @ 22.06.2011. 13:42 ] @
Citat:
business2online: Hvala na odgovoru. Pitanje mi nije bilo precizno. Iako sam imao dužu pauzu od jedno 5 godina, kada se se poslednji put baktao sa Navision-om, to setovanje znam, ali meni je potrebno da te izmene/brisanja budu zabeleženi u MS SQL Server bazi podatka, jer ja radim nezavisnu nadogradnju i NAV bazu vidim samo preko Pogleda. Čak sam imao zahtev i za UNDO opcijom. Nedostatak potvrde unosa, narocite izmena na nivou sloga zaista smeta ili sam ja opet nesto propustio, cim se predje na sledece polje, nema povratka kao CTRL-Z, promena izvrsena - primer nesto radim, zvoni telefon i prekine me, posle toga ne znam dokle sam stigao.

Znam da NAV nije "fleksibilan" kada su u pitanju "proknjiženi" dokumenti, to meni toliko i ne smeta, ali korisnik traži razne opcije, pa će mic-po-mic sve manje podataka unositi preko NAV, a sve više preko moje aplikacije. Nisam ja tog korisnika, kao ni ostale, terao da kupe Navision.


Izmene ostaju zabelezene u tabeli Change Log Entry. Ono sto je mozda problematicno (zavisi od perspektive) je to sto ostaju zabelezene samo promene koje su rucno uradjene, dok promene koje se obave u toku nekog procesa (npr. knjizenja) ne osatju zabelezene. Ovo je moguce korigovati u kodu, ako je potrebno.
Sta se smatra pod "potvrdom unosa" i nedostatkom iste ? Da li bi bilo potrebno da nakon svake promene program pita korisnika "Da li ste sugirni da zelite da promenite to i to ? " ?

Sto se tice toga da se nakon telefonskog razgovora korisnik zbuni i ne zna dokle je stigao - :facepalm: Najbolje da se onda koristi papir i olovka, tu je skroz jasno dokle se stiglo.

edit : Dodatno, jako je cudno da kompanija sa NAV 2009 R2 (ako je iz srbije, to znaci da je ove godine radila upgrade, dalje to znaci da ima vazeci ugovor sa nekim od Navision partnera, uplacen EP i sl.) trazi od nekog sa strane da programira nesto u Navisionu. Da budem iskren, veoma sumnjam u takav scenario.

[Ovu poruku je menjao High Spirit dana 22.06.2011. u 18:45 GMT+1]
[ business2online @ 22.06.2011. 14:15 ] @
Citat:
"Da li ste sugirni da zelite da promenite to i to ?"
je Windows-ov standard i vrlo logična i normalna potreba, pa i Excel ima Ctrl-Z. Da li je nekoga telefon prekinuo u radu je naravno irelevantno, dato samo kao ilustracija.
Citat:
konstatacije "korisnici najbolje znaju kako im je .." i "da bi rešenje bilo ozbiljnije funkcionalno, mnogo toga mora se doraditi..." bi bilo da zadrsis za sebe, ako nemas necim konkretnim da potkrepis.
sam već potkrepio mnoštvom otvorenih pitanja, a ima ih jos, na pretek.

Baza podataka NAV 6.0. nema ni jednu jedinu JOIN relacionu operaciju, tako da se niukom slučaju ne može nazvati relacionom bazom podataka, tako da je diskusija o nedostacima zaista bespotrebna. Suviše je otvorenih problema.
[ High Spirit @ 22.06.2011. 15:15 ] @
Da se posle svake promene podataka postavlja pitanje "Da li zelite da to sacuvate" brzina rada bi se drasticno usporila, korisnici bi poludeli od silnih pitanja, i na kraju bi se sve zavrsilo time da bi developeri nekako sakrivali ta pitanja.

Druga stvar, oko koje se vrti nekoliko tema, korisnike apsolutno ne zanima da li je baza relaciona ili nije, kako su tabele povezane ili nisu, kako je ustrojena baza podataka, pa cak i sta je to baza podataka. Korisnike zanima da svoj posao rese na najefikasniji i najkomforniji nacin. Nekad im Navision to omogucava, nekad bas i ne (upravo zbog komleksnosti i koriscenja za razlicite pottrebe).

Naravno, Navision ima svoje nedostatke, ali to nema veze sa joinima, bez obzira na tvoje instisiranje na tome.



[ business2online @ 03.05.2012. 13:34 ] @
Posle dužeg vremena našao sam vremena da se malo posvetim našem tržištu. Ako ste zainteresovani za ono što sam do sada pisao o Navision-u, možete pogledati nešto konkretnije na linku http://www.business2online.com/?p=665552316682&l=SRB
[ colke77 @ 04.05.2012. 10:57 ] @
no comment
[ Inicijator @ 19.08.2017. 11:52 ] @
Citat:
totovic Sto se tice implementiranja, niti je previse tesko, niti previse jednostavno. Neophodno je izvesno poznavanje sistema kao i poslovnih procesa. Ali ono sto je bitno, vise od 90% funkcionalnosti i prilagodjavanja se vrsi parametrizacijom u samom Navisionu, a za veoma mali procenat je potrebno doraditi program u kodu.


Mislim da ovaj drugi deo posta neko može pogrešno da protumači. Ako se misli na sama podešavanja sistema i neka fina podešavanja to se svakako može izvršiti putem izmena parametara u sistemu. Ali kada se govori o nekim modifikacijama (kada klijent želi da izvrši izmene u funkcionalnostima, doda neke nove stvari koje nisu deo standardnog rešenja) onda se takve izmene ne vrše tako brzo. Za mnoge stvari je potrebno doraditi sistem u pozadini.