[ rivan @ 28.01.2003. 11:27 ] @
nedavno mi se slucajno desilo da obrisem greskom sadrzaj celog jednog direktorijuma pa sam se pitao da li je moguce nekako povratiti obrisane fajlove. Naime znam da postoji ova -W opcija za rm naredbu ali mi nije uopste jasno kako se to koristi i da li njome mogu stvarno da se povrate fajlovi, u manualu pise ...currently this option can only be used to recover files covered with whiteouts - sta ovo tacno znaci, sta su whiteouts?
[ glupi @ 28.01.2003. 21:18 ] @
sto se tice -W naredbe ne znam, ali znam da postoji nekoliko forenzickih alata kojima mozes povratit obrisan sadrzaj, potrazi TCT.
[ rivan @ 29.01.2003. 08:50 ] @
nije se radilo ni o kakvim narocito bitnim fajlovima, ali hvala ti puno u svakom slucaju

sto se tice onog rm -W evo otprilike sta sam uspeo da nadjem o tome, ako jos nekoga zanima: prvo whiteout je "zamagljen" ili nekako nevidljiv fajl, sto moze da se desi samo u union fajlsistemima (vidite mount_union) tako da ova naredba moze da vraca samo fajlove sa takvih fajl sistema, i to samo posebnu vrstu tih fajlova (one na unutrasnjem fs), mada bi moglo da se shvati da je whiteout fajl i fajl koji je obrisan iz fs ali neki proces jos drzi otvorene deskriptore prema njemu (nazalost izgleda da rm -W ne radi za ovo).