[ 10Mbps FreeSpaceOptics @ 30.01.2003. 12:45 ] @
Neko od domacih ISP mi je rekao da je LAN baziran na ethernetu katastrofa jer realni transfer je 10 puta manji nego deklarisan, protok u realnom vremenu je u 10Mbps mrezi samo 1Mbps. Da li je ovo tacno?
[ Ivan Dimkovic @ 30.01.2003. 12:55 ] @
To zavisi od mnogo parametara, od dizajna mreze, prosecnog broja sudara paketa (ako ima mnogo racunara na nekoj grani a nema switch uredjaja dolazi do velikog broja sudara..), arhitekture racunara koji su prikaceni na mrezu (ISA recimo ima jako malu propusnu moc, itd...)

Dobra mreza ce svakako imati performanse bliske teorijskom maksimumu.


[ Gojko Vujovic @ 30.01.2003. 13:17 ] @
Zavisi uglavnom od toga da li je half duplex ili full duplex komunikacija. To u stvari najviše utiče na bandwidth.

Onda kvalitet kartica, kvalitet kablova.

Iskorišćenje može biti dosta veće, oko 3-6Mbita. Wireless 11Mbit 802.11b je na tom nivou negde.
[ impaque @ 30.01.2003. 17:51 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
To zavisi od mnogo parametara, od dizajna mreze, prosecnog broja sudara paketa (ako ima mnogo racunara na nekoj grani a nema switch uredjaja dolazi do velikog broja sudara..), arhitekture racunara koji su prikaceni na mrezu (ISA recimo ima jako malu propusnu moc, itd...)

Dobra mreza ce svakako imati performanse bliske teorijskom maksimumu.


Ne može dizajn mreže TOLIKO da utiče na kvalitet da se 10Mbps sroza na 1 (u tom slučaju, admin bi trebalo da se zapita...).

A ISA ima veći prenos od 1.25 MB/s..

Znači, nije istina.
[ degojs @ 30.01.2003. 17:54 ] @
Otprilike za te mreze iskoriscenost ide do nekih 60% deklarisanog kapaciteta.. (uz razuman broj racunara na istoj grani, kao sto Ivan rece). Dakle ipak znatno vise nego sto su ti rekli (osim ako nisi malo pomesao bitove i bajtove ;).
[ impaque @ 30.01.2003. 17:55 ] @
Citat:
10Mbps FreeSpaceOptics:
Neko od domacih ISP mi je rekao da je LAN baziran na ethernetu katastrofa jer realni transfer je 10 puta manji nego deklarisan, protok u realnom vremenu je u 10Mbps mrezi samo 1Mbps. Da li je ovo tacno?


..Hm, moguće je da je taj neko pobrkao lončiće između megabita (Mb) i megabajta (MB). 10Mb ispada 1.25MB bruto, a od toga još malo otpadne na headere.. Ali tu je negde, oko 1MB/s neto, za 10Mb-itnu mrežu.. Ispravite me ako grešim.
[ impaque @ 30.01.2003. 17:56 ] @
Citat:
degojs:
Otprilike za te mreze iskoriscenost ide do nekih 60% deklarisanog kapaciteta.. (uz razuman broj racunara na istoj grani, kao sto Ivan rece). Dakle ipak znatno vise nego sto su ti rekli (osim ako nisi malo pomesao bitove i bajtove ;).


Upravo ;))
[ Ivan Dimkovic @ 30.01.2003. 18:03 ] @
Citat:

Ne može dizajn mreže TOLIKO da utiče na kvalitet da se 10Mbps sroza na 1 (u tom slučaju, admin bi trebalo da se zapita...).

A ISA ima veći prenos od 1.25 MB/s..

Znači, nije istina.


Svakako - nisam ni rekao da je moguce da protok bude 1 Mb/s na 10 Mb/s mrezi (1 Mb/s je 128 KB/s) - ali lose dizajnirane mreze + ISA oprema mogu vrlo fino da uspore mrezni protok :)

ISA ima protok od 7.9 odnosno 15.9 MB/s (63.2 odnosno 127.2 Mbit/s) tako da ona u principu podmiruje zahteve 10 Mb/s kartica... 100 Mb/s je vec prevelik posao za staru dobru ISA-u :)


[ xtraya @ 30.01.2003. 22:41 ] @
meni je nekako MAX na 10 Mbps bio oko 1-1,5 MB sec doduse UTP jer bnc itekako hoce da ponekad pravi probleme (greske u fajlovima,blokada celog segmenta ako ijedna tacka makar malo popusti,definitivno sporiji od UTP...)

a na 100 Mbps mi je rekord 10-11MB sec, pod tcp/ip (neki budjavi realtek,neki budjavi switch, neki kul MAC lap top)

i ponekad se ispostavi da NONAME uredjaji rade bolje od brand-ova mada to nikako nije pravilo. recimo desilo mi se da sam pre 2 godine papreno platio INTEL original 100mbps karticu koja je na 3-com switchu radila malo bolje od 10Mbps a onda sam samo ustekao Realtek 100 i sve je tako poletelo od brzine...
ipak ovo su mozda slucajnosti ali nikako pravilo....
[ B o j a n @ 30.01.2003. 23:44 ] @
Intel NIC da radi sporo ???
Ne bih rekao. fxp drajver za *bsd sisteme vazi za jedan od najstabilnijih i sa tim je ta kartica spada u najbolje u klasi 100baseT. Naravno, sve zavisi na kakav switch se kaci, dzaba sve ako je cvoriste lose i nekvalitetno.

[ shiggy @ 31.01.2003. 03:34 ] @
Chuo sam da kolizija (sudar paketica) neverovatno smanjuje protok. KAko se meri broj sudara i ako moze funkcija stvarnog protoka u zavisnosti od kolizije.
[ xtraya @ 31.01.2003. 04:52 ] @
pa smanjuje strasno ako su uredjaji (kartice) koji rade losi i ne prate slanje paketa ostalih uredjaja nego cisto nasumicno emituju kako hoce.tako blokiraju ceo segment
usput switch zavrsava posao snifovanja hub varijanti a i prosledjuje pakete gde treba pa je fakticki bez kolizije

ispravite me ako gresim

zamislite teoretsku mrezu od 255 BNC vezanih mashina, nekoliko repeatera u njoj
a sve u jednom segmentu!
i tada jedna mrezna krene da brblja previse....toliko o ethernetu....
[ 10Mbps FreeSpaceOptics @ 31.01.2003. 22:36 ] @
Citat:
degojs:
Otprilike za te mreze iskoriscenost ide do nekih 60% deklarisanog kapaciteta.. (uz razuman broj racunara na istoj grani, kao sto Ivan rece). Dakle ipak znatno vise nego sto su ti rekli (osim ako nisi malo pomesao bitove i bajtove ;).


Razuman broj racunara? Koliki bi trebao da bude razuman broj racunara u mrezi?

Nas 33 u zgradi koja ima preko 400 stanova na Novom Beogradu pokusavamo da pronadjemo najpovoljniji sistem da se umrezimo ali tako da svako placa svoj protok koji ostvari. Dobili 2Mbit/s link od YUBC-a da placamo Euro 50 za 1Gbyte protoka.
Ako mi mozemo od ovog 2Mbit/s linka da iskoristimo samo 60% onda je to sporije nego nasi sadasnji dial-up modemi. Ezem ti link i ethernet mrezu!

Zna li neko mozda neki drugi nacin da se ovo izvede?
[ Ivan Dimkovic @ 31.01.2003. 22:42 ] @
Ima jako lep nacin - platis network engineera koji ce da ti planira mrezu, instalira potrebnu opremu (recimo switch) i nemate problema.
[ Gojko Vujovic @ 31.01.2003. 22:43 ] @
Kakvih 60% od 2MBit/s, šta pričaš?

Potpuno si pogrešno razumeo.

Iskorišćenje 10MBit switchovane mreže je već daleko preko tih tvojih 2Mbit/s, za mrežu do 300 računara u jednom broadcast domenu. Pošto je vas 33, to je 10 puta manje i naravno da nećete imati problema sa broadcastom. Pošto ćete staviti pravi Cisco switch a ne HUB ili Switching Hub ili neku sličnu glupost, imaćete full duplex, dedicated bandwidth, rešen problem kolizija, itd itd.

A ako uzmete 100MBit ethernet switch, kartice i kablove, imaćete 10ak puta bržu mrežu u lokalu, i opet maksimalno iskorišćenje tog 2mbit internet linka. Prema tome, u čemu je problem?
[ Gojko Vujovic @ 31.01.2003. 22:45 ] @
A u principu, Dimković je dao najbolji odgovor s obzirom na to koliko se razumeš u mreže.

Čekaj, i vi ono razvijate 155MBit laserski link a ne znate koliko može da se "progura" kroz 10baseT ethernet?
[ xtraya @ 01.02.2003. 01:50 ] @
cekajte...
vi dajete suve pare sa linkom 2 mbps i papreno placate...

sto lepo ne skupite svako po 25 dm i namestite jednu makinu da proxi-ra, lepo ugurate satelitski modem.....i 30 evra mesecno za netsystem sat provajder plus MAKSIMALNO 50-100 E za uplink YUBC-ja....i to je recimo u parama:

setup
33X25 e za makinu....

u zavisnosti od rasporeda stanova odradite sve u 2 velika segmenta po 16 stanova
i tu stavite 2 JAKA switcha koja vezete...

neki ok 16 portni su oko 200 evra (neki firmirani)

i to lepo vozi a makinu koja je proxi stavite blizu sat. antene i linka sa yubc u neki stan ili u neku prostoriju koju zakljucate dobro

max cifra za setup je DO 50-70E po osobi sa svim kablovima,kanalicama,konektorima i ostalim glupostima

mesecno onda dakle placate:

NETSISTEMS-u 30 E
yubc-ju 100 max ako pazite na upload

i to delite na 33!

divota!

download je unlimited a CS i slicno u lokalu ce da BRIJE!

moguci problemi:

-kucni savet ne da.

-kako razvlaciti zice izmedju 2 switcha koji su po pretpostavci na razlicitim stranama
zgrade?

pa preko krova najbolje sa nekim STP-om , nece valjda da bude vise od 100m razmak izmedju switcheva

-pametni komsiluk je provalio daje STP super za sushenje vesha pa je moguce da ga prekine negde
[ radojko @ 01.02.2003. 04:39 ] @
Xtraya je u pravu !
Telekom preko provajdera nam izvlači pare na bezobrazan način. Satelit je najbolja solucija po ceni, mada mi je čovek koji radi sa tom opremom rekao da je protok vrlo iseckan, odnosno da nije konstantan.

Što se tiče 10Mbs neko je pobrkao bitove i bajtove: 10Mbs je 10/8=1.25 Mb(megabajta), a što se tiče 60% protoka od deklarisanog kapaciteta tu je reč o komercijalnim i jeftinim uređajima (igračkama), a koji zadovoljavaju potrebe povezivanja računara u igraonicama i manjim mrežama gde opterećenje nije veliko. A i u tim uslovima ko danas koristi 10Mbit-a kad može da kupi 10/100Mbit-nu opremu. Pri opterećenju ovi uređaji daju samo 30% od normiranog protoka. Za stambenu zgradu ovi uređaji bi bili dovoljni pod pretpostavkom da neće svi u isto vreme jedni drugima da skidaju filmove pa da dođe do zagušenja mreže.

Ako se od mreže očekuje veliki protok, znam iz ličnog iskustva za mrežu sa 30 računara u jednoj velikoj firmi u kojoj su korišćeni 3D programi koji su se pokretali sa servera a ne sa korisničkog računara, nema govora o običnim switch-evima već se koriste CISCO koji daju čak 85% protoka od normiranog pri punom opterećenju - samo na testu nikad nije toliki u realnom radu, a za cenu bolje nepitaj.


Osvrnuo bih se na 10Mbps FreeSpaceOptics link jer upravo već nekoliko meseci radim na projektovanju takvog samo na 155Mbit/s dometa do 6km, pa me zanima dali ću imati ozbiljnu konkurenciju, pošto vidim da se i još neki zanimaju za iste stvari.
-Na sajtu http://www.yulinks.co.yu/terra/uvod.htm sam video da je link prvobitno bio projektovan u vidljivom delu spektra što je apsurdno i da je doživljeno bolno iskustvo (nije šala) - pa i deca sa filmova znaju da je laser opasan, pretpostavljam da si radio sa LED diodama i da ti se ništa strašno nije dogodilo. Ako radiš sa laserima moraš biti pažljiv jer svaki laser iznad 20mW je opasan za vid, a iznad 60mW za kožu.
-Dali ste uradili projekat pouzdanosti i raspoloživosti ovakvih sistema sa određenu lokaciju - u našem slučaju Beograd.

Pre nekih 8 godina prvi put sam se susreo sa mikrotalasnom tehnikom - radio sam na ugradnji NMT900, GSM baznih stanica i 10Ghz mikrotalasnih linkova pa me je samo projektovanje ovih uređaja još tada zaintrigiralo.
Trenutno radim na razvoju mikrotalasnih uređaja između ostalog oscilatora, filtera, dipleksera, modulatora, demodulatora, pojačavača i antenskih sistema na učestanostima od 1 do 35Ghz.

Na prvoj strani sajta sam video da će te pokušati da napravite 500Mbit/s mikrotalasni link pa me zanima ako nije greška u jednoj nuli :
-Da li imate 100 Ghz spektralni analizator, koji vam je neophodan ako hoćete toliki protok, a za one koji neznaju košta više nego tri nova Porsche-a ?
-Gde ste našli koder, enkoder, modulator i demodulator sa tolikim protokom i ko će da vam proda - ja još nisam video da iko najavljuje da će da napravi nešto slično mada sam odlično upoznat sa ovom problematikom ?
-Na kojoj frekvenciji će raditi lokalni oscilator i kolika vam je očekivana stabilnost i izlazni nivo spektralne gustine snage šuma ?
-Koliki je očekivani BER ?




Nadam se da nisam bio previše napadan sa ovim pitanjima, samo mi je želja da saznam da li kod nas neko radi nešto ozbiljno.



[ degojs @ 01.02.2003. 06:29 ] @
Jeste, ne vidim zasto bi uopste neko kupovao 10Mbps karticu a ne 100 Mbps..

Mislim da je dovoljan jedan switch, ne znam da li se isplati neki skup kao sto neki predlazu, a za 2 switcha zaista nema potrebe cini mi se.. Podelite se u nekoliko grupa prema stanovima (tj broju portova na switchu): svaka grupa na jedan hub, a hubove onda povezati sa switchom. Savetovao bih neki ne preterano skup switch.
A moze 30-tak racunara (i vise malo, ali ne bas preko 40) na istom segmentu, mada naravno da je bolje ako moze da se podeli na segmente od recimo 20-tak racunara.. opet, sve zavisi.. i moja preporuka bi bila do 30 kompjutera na istom delu mreze.
[ 10Mbps FreeSpaceOptics @ 01.02.2003. 21:35 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ima jako lep nacin - platis network engineera koji ce da ti planira mrezu, instalira potrebnu opremu (recimo switch) i nemate problema.


Postoje 2 verzije: skolska i inventivna.
Skolskih ponuda ima na pretek. Troje od nas 33 rade sa mrezama kod poznatih provajdera u Beogradu tako da u tom delu ne oskudevamo sa "by the book".

Ono sto mene interesuje je inventivna, mozda medju vama ima takvih, ima li?
[ 10Mbps FreeSpaceOptics @ 01.02.2003. 22:06 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
A u principu, Dimković je dao najbolji odgovor s obzirom na to koliko se razumeš u mreže.

Čekaj, i vi ono razvijate 155MBit laserski link a ne znate koliko može da se "progura" kroz 10baseT ethernet?


Jel ova tvoja upucena "opaska" vezana za onaj moj komentar da SWCN treba da bude Akcionarsko drustvo?

Ali da ti ipak odgovorim, ne razvijam ja taj link vec razvojni tim. Ja ti kod njih dodjem ko "smetalo" samo nesto zanovetam i non stop se pravim pametan, kako i ne bi kad im prenosim konstatacije koje od tebe dobijem.



[ 10Mbps FreeSpaceOptics @ 01.02.2003. 22:35 ] @
Ivan Dimkovic: E ovako - sada sam prvi i poslednji put editovao poruku od par A4 strana kako bih quotovao sta treba i kako treba - sledeci put cu poruku u kojoj korisnik ne zna da quotuje a koja je dugacka k'o Dusanov zakonik brisati! Plus konverzija u lowercase. ovo je poslednja opomena...

Citat:
radojko:
Xtraya je u pravu !
Telekom preko provajdera nam izvlači pare na bezobrazan način. Satelit je najbolja solucija po ceni, mada mi je čovek koji radi sa tom opremom rekao da je protok vrlo iseckan, odnosno da nije konstantan.

Što se tiče 10Mbs neko je pobrkao bitove i bajtove: 10Mbs je 10/8=1.25 Mb(megabajta),


niko nije nista pobrkao vec neko namerno brka, ja sam lepo napisao 10mbps a to kod nas u yu se prevodi kao 10mbit/s.
dalje sam rekao da zelimo da svako placa svoj protok a ne svi da delimo, ali ovde ima mreznih inzinjera koji ne znaju ni da procitaju sta sam napisao a sad zamisli da ti takav projektuje mrezu.

Citat:

a što se tiče 60% protoka od deklarisanog kapaciteta tu je reč o komercijalnim i jeftinim uređajima (igračkama), a koji zadovoljavaju potrebe povezivanja računara u igraonicama i manjim mrežama gde opterećenje nije veliko. A i u tim uslovima ko danas koristi 10Mbit-a kad može da kupi 10/100Mbit-nu opremu. Pri opterećenju ovi uređaji daju samo 30% od normiranog protoka. Za stambenu zgradu ovi uređaji bi bili dovoljni pod pretpostavkom da neće svi u isto vreme jedni drugima da skidaju filmove pa da dođe do zagušenja mreže.

Ako se od mreže očekuje veliki protok, znam iz ličnog iskustva za mrežu sa 30 računara u jednoj velikoj firmi u kojoj su korišćeni 3D programi koji su se pokretali sa servera a ne sa korisničkog računara, nema govora o običnim switch-evima već se koriste CISCO koji daju čak 85% protoka od normiranog pri punom opterećenju - samo na testu nikad nije toliki u realnom radu, a za cenu bolje nepitaj.


moji su mi rekli da bez catalyst 2600 i 2950 nemamo sta da trazimo ali pokusavamo da nadjemo nesto od "inventivnih".

Citat:

Osvrnuo bih se na 10Mbps FreeSpaceOptics link jer upravo već nekoliko meseci radim na projektovanju takvog samo na 155Mbit/s dometa do 6km, pa me zanima dali ću imati ozbiljnu konkurenciju, pošto vidim da se i još neki zanimaju za iste stvari.


mislim da neces, ima mesta za sve. mi mislimo samo da izvozimo jer ga spremamo po eic normi, uradili smo atest kod laboratorije "nemko" - canada i prosao je sa "flying colors"

Citat:

-Na sajtu http://www.yulinks.co.yu/terra/uvod.htm sam video da je link prvobitno bio projektovan u vidljivom delu spektra što je apsurdno i da je doživljeno bolno iskustvo (nije šala) - pa i deca sa filmova znaju da je laser opasan, pretpostavljam da si radio sa LED diodama i da ti se ništa strašno nije dogodilo. Ako radiš sa laserima moraš biti pažljiv jer svaki laser iznad 20mW je opasan za vid, a iznad 60mW za kožu.


ne, covek koji ga je razvijao ga je radio sa laserskim diodama i taj laserski link je proradio ali nema sanse da dobije atest jer radi sa 50mw laserskom diodom. ja sam tu bio zaduzen za komercijalizaciju ali sam pre zavrsetka rada odustao od ucesca jer nisu hteli da me slusaju vezano da mora proci atest jer bez atesta nema zvanicne prodaje.

Citat:

-Da li ste uradili projekat pouzdanosti i raspoloživosti ovakvih sistema sa određenu lokaciju - u našem slučaju Beograd.


ne razumem pitanje.

Citat:

Pre nekih 8 godina prvi put sam se susreo sa mikrotalasnom tehnikom - radio sam na ugradnji NMT900, GSM baznih stanica i 10Ghz mikrotalasnih linkova pa me je samo projektovanje ovih uređaja još tada zaintrigiralo.
Trenutno radim na razvoju mikrotalasnih uređaja između ostalog oscilatora, filtera, dipleksera, modulatora, demodulatora, pojačavača i antenskih sistema na učestanostima od 1 do 35Ghz.


spansko selo za mene, nemam pojma o cemu pricas

Citat:

Na prvoj strani sajta sam video da će te pokušati da napravite 500Mbit/s mikrotalasni link pa me zanima ako nije greška u jednoj nuli :


nije, imamo jedan vec uradjen (600mbit/s) i isproban na liniji novi sad - beograd ali nam radi na pogresnoj frekvenciji 8ghz a treba da radi na 10ghz i zato je potrebno jos vremena. cela stvar je odlozena za juni 2003 jer treba postaviti probnu mrezu.

Citat:

-Da li imate 100 Ghz spektralni analizator, koji vam je neophodan ako hoćete toliki protok, a za one koji neznaju košta više nego tri nova Porsche-a ?


neces mi verovati ali ga "majstor" ima. ne verujem da je njegov.

Citat:

-Gde ste našli koder, enkoder, modulator i demodulator sa tolikim protokom i ko će da vam proda - ja još nisam video da iko najavljuje da će da napravi nešto slično mada sam odlično upoznat sa ovom problematikom ?



ovo su vec pitanja za majstora, a ja sam debil za takva pitanja kao i ova i nastavku.

Citat:

-Na kojoj frekvenciji će raditi lokalni oscilator i kolika vam je očekivana stabilnost i izlazni nivo spektralne gustine snage šuma ?
-Koliki je očekivani BER ?

Nadam se da nisam bio previše napadan sa ovim pitanjima, samo mi je želja da saznam da li kod nas neko radi nešto ozbiljno.


ekipa koja se skupila na terralaser projektu imaju finansijera za razvoj tako da nije ni cudo sto sve ide po business planu.

pitacu majstora ako hoces da se sa covekom vidis pa pricajte onda do mile volje, razmena iskustva sigurno nece skoditi nikom. on to ima u malom prstu a ti i sam znas koliko je tesko nesto napraviti sto pripada profesionalnoj opremi.

pustimi e-mail sa telefonom da se cujemo.
pozdrav



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 02.02.2003. u 00:58 GMT]
[ 10Mbps FreeSpaceOptics @ 01.02.2003. 22:52 ] @
Citat:
xtraya:
cekajte...
vi dajete suve pare sa linkom 2 mbps i papreno placate...



Ne, placamo koliko potrosimo, jer je direktor vidno zainteresovan za projekat i ucinio nam je cenu barem dok traje proba.

Citat:
xtraya:

sto lepo ne skupite svako po 25 dm i namestite jednu makinu da proxi-ra, lepo ugurate satelitski modem.....i 30 evra mesecno za netsystem sat provajder plus MAKSIMALNO 50-100 E za uplink YUBC-ja....i to je recimo u parama:

setup
33X25 e za makinu....

u zavisnosti od rasporeda stanova odradite sve u 2 velika segmenta po 16 stanova
i tu stavite 2 JAKA switcha koja vezete...

neki ok 16 portni su oko 200 evra (neki firmirani)

i to lepo vozi a makinu koja je proxi stavite blizu sat. antene i linka sa yubc u neki stan ili u neku prostoriju koju zakljucate dobro

max cifra za setup je DO 50-70E po osobi sa svim kablovima,kanalicama,konektorima i ostalim glupostima

mesecno onda dakle placate:

NETSISTEMS-u 30 E
yubc-ju 100 max ako pazite na upload

i to delite na 33!

divota!

download je unlimited a CS i slicno u lokalu ce da BRIJE!

moguci problemi:

-kucni savet ne da.

-kako razvlaciti zice izmedju 2 switcha koji su po pretpostavci na razlicitim stranama
zgrade?

pa preko krova najbolje sa nekim STP-om , nece valjda da bude vise od 100m razmak izmedju switcheva

-pametni komsiluk je provalio daje STP super za sushenje vesha pa je moguce da ga prekine negde


odlicna ideja! imas pice od mene samo reci gde i kada (nemoj samo da si van Beograda, doduse moze Sabac i okolina)
hvala
[ 10Mbps FreeSpaceOptics @ 01.02.2003. 23:00 ] @
Citat:
xtraya:
cekajte...
vi dajete suve pare sa linkom 2 mbps i papreno placate...

sto lepo ne skupite svako po 25 dm i namestite jednu makinu da proxi-ra, lepo ugurate satelitski modem.....i 30 evra mesecno za netsystem sat provajder plus MAKSIMALNO 50-100 E za uplink YUBC-ja....i to je recimo u parama:

setup
33X25 e za makinu....

u zavisnosti od rasporeda stanova odradite sve u 2 velika segmenta po 16 stanova
i tu stavite 2 JAKA switcha koja vezete...

neki ok 16 portni su oko 200 evra (neki firmirani)

i to lepo vozi a makinu koja je proxi stavite blizu sat. antene i linka sa yubc u neki stan ili u neku prostoriju koju zakljucate dobro

max cifra za setup je DO 50-70E po osobi sa svim kablovima,kanalicama,konektorima i ostalim glupostima

mesecno onda dakle placate:

NETSISTEMS-u 30 E
yubc-ju 100 max ako pazite na upload

i to delite na 33!

divota!

download je unlimited a CS i slicno u lokalu ce da BRIJE!

moguci problemi:

-kucni savet ne da.

-kako razvlaciti zice izmedju 2 switcha koji su po pretpostavci na razlicitim stranama
zgrade?

pa preko krova najbolje sa nekim STP-om , nece valjda da bude vise od 100m razmak izmedju switcheva

-pametni komsiluk je provalio daje STP super za sushenje vesha pa je moguce da ga prekine negde


hvala na ideji. jesi li ti probao taj netsystem? Vidim da garantuju samo 6Gbyte mesecno sto znaci da te iskljucuju posle odredjenog vremena kad prekoracis taj protok.

medjutim, pitanje i dalje ostaje kako svako da placa svoj protok, jer bune se oni koje smo jedva naterali da se pridruze, oni su do sada mesecno trosili ispod 150Mbyte-a i jedina stvar koja ih nervira je sto ponekad ne mogu da se konektuju a treba im, ili sto im cerka sedne na telefon a onda nema nista od interneta. Takvi nece da dele, niti da placaju prosek 340MByte-a mesecno koliko ocekujemo da cemo imati barem u probnom periodu.
[ Gojko Vujovic @ 01.02.2003. 23:04 ] @
E ovi netsystem.com su dodali ovu klauzulu o 6GB. Sad ne znam da li ja potpadam pod to ili ne.. svašta..
[ 10Mbps FreeSpaceOptics @ 03.02.2003. 02:37 ] @
Citat:
radojko:


Na prvoj strani sajta sam video da će te pokušati da napravite 500Mbit/s mikrotalasni link pa me zanima ako nije greška u jednoj nuli :
-Da li imate 100 Ghz spektralni analizator, koji vam je neophodan ako hoćete toliki protok, a za one koji neznaju košta više nego tri nova Porsche-a ?


Razgovarao sam sa "majstorom". Kaze da za 100Ghz nikad nije cuo da postoji, on ima 47Ghz spectral analyzer.
[ radojko @ 04.02.2003. 00:20 ] @
Kod nas u zemlji postoji 200Ghz analizator.
Koja to privatna firma radi za vas ove stvari ?
Već sam ti napisao da neke firme kod nas već prodaju atestirane optičke linkove snaga iznad 100mW, zašto i vi niste atestirali vaš i u čemu je problem ?

******************************
Mislim si trebao da uzmeš malo inspirativniji nick-name , zamisli kada bi neko iz Telefonije ili Novatela na isti način reklamirao svoje optičke linkove i videvši tebe uzeo ime 155Mbfeespaceoptics tada bi ti bio slabiji od njega, sem da postaneš 1.25Gb link.
Ok je da nas informišeš šta radite, ali mislim da se ovo pretvara u slanje što više postova radi lične koristi što nije poenta foruma.
[ 155FreeSpaceOptics @ 23.04.2003. 11:51 ] @
Citat:
radojko:
Kod nas u zemlji postoji 200Ghz analizator.
Koja to privatna firma radi za vas ove stvari ?
Već sam ti napisao da neke firme kod nas već prodaju atestirane optičke linkove snaga iznad 100mW, zašto i vi niste atestirali vaš i u čemu je problem ?

******************************
Mislim si trebao da uzmeš malo inspirativniji nick-name , zamisli kada bi neko iz Telefonije ili Novatela na isti način reklamirao svoje optičke linkove i videvši tebe uzeo ime 155Mbfeespaceoptics tada bi ti bio slabiji od njega, sem da postaneš 1.25Gb link.
Ok je da nas informišeš šta radite, ali mislim da se ovo pretvara u slanje što više postova radi lične koristi što nije poenta foruma.


Hvala za veoma dobru ideju, upravo sam mutirao kao SARS! Gde ti vidis licnu korist? Pre bi se to reklo za pocetnu temu u ovoj rubrici foruma. Neobicno je kad je ta tema stalno u vrhu, a sve ostale padaju, a kao svi su ravnopravni na forumu.

A sad da se vratim na tvoja pitanja, idemo redom:
Za nas ne radi privatna firma vec "MI" radimo za nju.
Neke nase firme zastupaju strane proizvodjace, gde pocetna cena Optickih linkova pocinje na $5500. Problem je veoma jednostavan, Kako da link sa slicnim karakteristikama ne bude u maloprodaji $ 500 i garancijom od 20 godina. Takodje, razviti link na istoj osnovi sa protokom od 155M/bits i 625M/bits a da cena 10X manja nego konkurentske. Za to treba vreme. Sa ovakvom cenom niko se nece bakcati sa wireless linkovima koji su jedina konkurencija ovoj tehnologiji.

Upravo ovih dana jedna od vodecih svetskih proizvodjaca ove tehnologije su nam ponudili svoj link da ga sklapamo u Jugoslaviji, to znaci da nas cene i da hoce da nas na neki nacin blokiraju u razvoju naseg linka. Prema preliminarnoj kalkulaciji link proizveden i sklopljen kod nas ce u maloprodaji kostati izmedju $900-1000.

Sada je sve postalo problematicno jer nude svakom clanu ekipe honorare do $2200 mesecno. Sta bi ti radio?
[ radojko @ 23.04.2003. 20:47 ] @
SWCN je trebalo da bude mreza bazirana na dobrovoljnom udruzivanju clanova kako bi sto veci broj ljudi bio povezan, sto je po meni dobra ideja. Odrzavanje sistema nebi bio problem jer se nista ne bi garantovalo pa ako bi i neko ostao bez mreze par sati nebi imao razloga za ljutnju jer nista neplaca. Sigurno bi se pojavile slicne mreze u kojima bi se placala clanarina a koje bi samim tim bile pouzdanije.
Kako se politika promenila, tj. ako je tacno ono sto je pisalo u obrisanim postovima sada mreza ide drugim putem. Dali je neko izneveren ili je ovaj forum iskoriscen u propagandne svrhe to neka odluce sami clanovi.
To sto je ta tema na vrhu nista neznaci, neki su bas lepo isprozivali SWCN u postovima koji su obrisani a niko na njih nije odgovorio. I to je sve bilo na vrhu. Mislim da bi oni koji su isprozivani trebali da daju odgovore na ova pitanja jer trebaju od nekoga da uzimaju pare. Dali su namerno obrisani ili je neki "haker" obrisao to isto neka odluce drugi.

Da nisi premutirao. Gde ti je sada Mb-ne moze sve da ti stane? Nesto dobijes nesto izgubis. Nekako se nezna na sta mislis kada je ovako sve spojeno.

Garancija od 20 godina nije potrebna, ko zna dali cemo biti zivi. Dovoljna je od godinu dana da bi se steklo poverenje a ako uredjaj radi duze tim bolje. Pusti distrubutere da zaradjuju na odrzavanju tvoje opreme.
Kako mislis da postanete milioneri kada ce vas placati 2000$ mesecno. Da zivite od vazduha svakom ce trebati 42 godine do milionera, gde su zena, deca...Bolje bi bilo da ucite za kviz pa mozda i postanete milioneri.

Ako ste vec smislili i napravili uredjaj onda krenite vec jednom sa proizvodnjom jer je isto trziste u pitanju kao ono na kojem bi plasirali sklopljene proizvode . Dobicete ime i sigurnost ali izgubiti deo prihoda i biti ograniceni da radite samo ono sto vam oni kazu. Ako biste prodavali vas uredjaj za 900$ a vas kosta 500$ eto i racunice, od 5 prodatih imate jednu mesecnu platu, manja cena manja i zarada ali i vise prodatih komada.

Uz to kad smo kod ovih linkova, ja sam malo pauzirao, nabavio sam drajvere za 155Mb i tu sam stao, sve ostavljam za malo kasnije tj. dajem vam prednost da nebude posle da sam znao cake ili sam to ucio u skoli. Uglavnom sam orijentisan na wireless lan jer je sve dostupnije, a kao sto vidis i trziste je vece. Kada samo pogledas koliko razlicitih tipova antena postoji sve ti je jasno, antene kostaju otprilike kao i elektronika. Mozda mislis da je antenu lako napraviti, ali dobru antenu je teze napraviti nego FSO. Kod FSO-a nemas sta da izracunavas sem koliko ti je snop sirok, sto mozes i na papiru, dok za antene moras koristiti programe koji su veoma komlikovani za koristenje, razlicit im je korisnicki interfejs a i algoritmi po kojima racunaju su totalno razliciti. Dok je njihova nabavka jos teza jer malo ko ih poseduje, a uz to imaju vrhunsku zastitu koju samo firme koje se bave security-jem mogu razbiti, a cena im je prava sitnica, od 10000 do 50000$. Prosecna antena je predstavljena matricom koja zauzima od 50Mb pa do 1.5Gb i sve to mora da bude u RAM memoriji, pa tek onda sledi render koji traje od 15min do nekoliko dana samo za jednu tacku-treba mi super kompjuter. Stavise, tek na kraju mogu da vidim dali sam dobro postavio parametre (za svaki od 10 ili vise elemenata se menjaja po 5 parametrara). Tada sve zavisi od mog znanja i skustva da pronadjem koji to parametar treba da se promeni da bi se islo ka zeljenom smeru. Nakon vise od mesec dana non-stop rada na jednoj od antena dobio sam zeljene karakteristike stim da je taj tip antena na odlicnoj ceni i da se trud isplatio. Za tu antenu mi je trebalo preko 100Gb u matricama propustenih kroz memoriju i procesor.

Nabavio sam i program koga je koristila SonaBeam za projektovanje sistema sociva i ogledala za njihov FSO koji je najbolji FSO danas, British Telecom je kupio 500 komada. Program je koristen i pri prijektovanju Hablovog teleskopa tako ako budete radili slozeniji opticki sistem i nebude vam islo javite se mozda bas za vas imam resenje.
[ xtraya @ 24.04.2003. 04:45 ] @
radojko...ajde malo objasni te skracenice...FSO kako radi,softver taj sta i kako radi i slicno...
i kako si nabavio sofft kad je toliko skup?

i da li pravis FM antene i kog tipa (yagi,sire,dipole,omni) i po kojoj ceni (VSWR koliki)
[ 155FreeSpaceOptics @ 24.04.2003. 20:56 ] @
Citat:
radojko:
SWCN je trebalo da bude mreza bazirana na dobrovoljnom udruzivanju clanova kako bi sto veci broj ljudi bio povezan, sto je po meni dobra ideja. Odrzavanje sistema nebi bio problem jer se nista ne bi garantovalo pa ako bi i neko ostao bez mreze par sati nebi imao razloga za ljutnju jer nista neplaca. Sigurno bi se pojavile slicne mreze u kojima bi se placala clanarina a koje bi samim tim bile pouzdanije.
Kako se politika promenila, tj. ako je tacno ono sto je pisalo u obrisanim postovima sada mreza ide drugim putem. Dali je neko izneveren ili je ovaj forum iskoriscen u propagandne svrhe to neka odluce sami clanovi.
To sto je ta tema na vrhu nista neznaci, neki su bas lepo isprozivali SWCN u postovima koji su obrisani a niko na njih nije odgovorio. I to je sve bilo na vrhu. Mislim da bi oni koji su isprozivani trebali da daju odgovore na ova pitanja jer trebaju od nekoga da uzimaju pare. Dali su namerno obrisani ili je neki "haker" obrisao to isto neka odluce drugi.

Ako je to uradio neki "haker" onda ovi pod hitno da se uvuku u misiju rupu.

Citat:
Da nisi premutirao. Gde ti je sada Mb-ne moze sve da ti stane? Nesto dobijes nesto izgubis. Nekako se nezna na sta mislis kada je ovako sve spojeno.

Kako se ne zna kad si ti odmah to rastumacio, bistra glavica...he he

Citat:
Garancija od 20 godina nije potrebna, ko zna dali cemo biti zivi. Dovoljna je od godinu dana da bi se steklo poverenje a ako uredjaj radi duze tim bolje. Pusti distrubutere da zaradjuju na odrzavanju tvoje opreme.
Kako mislis da postanete milioneri kada ce vas placati 2000$ mesecno. Da zivite od vazduha svakom ce trebati 42 godine do milionera, gde su zena, deca...Bolje bi bilo da ucite za kviz pa mozda i postanete milioneri.

Ko pomenu milionere? Ali kad smo kod toga samo treba $ 16,000 i vec si milioner.

Citat:
Ako ste vec smislili i napravili uredjaj onda krenite vec jednom sa proizvodnjom jer je isto trziste u pitanju kao ono na kojem bi plasirali sklopljene proizvode . Dobicete ime i sigurnost ali izgubiti deo prihoda i biti ograniceni da radite samo ono sto vam oni kazu. Ako biste prodavali vas uredjaj za 900$ a vas kosta 500$ eto i racunice, od 5 prodatih imate jednu mesecnu platu, manja cena manja i zarada ali i vise prodatih komada.

Ti si bre ko onaj Austrijski trgovac...samo bi nesto da prodajes. Pa valjda treba prvo da se uredjaji dobro provere u svim uslovima rada, pa onda atest, pa onda dobar marketing, pa onda dobar business plan, pa onda dobar kredit za proizvodnju, pa tek onda mozes racunati da budes MILIONER i to dolarski, ovako u tvojoj verziji mozes biti samo DINARSKI Milioner.

Citat:
Uz to kad smo kod ovih linkova, ja sam malo pauzirao, nabavio sam drajvere za 155Mb i tu sam stao, sve ostavljam za malo kasnije tj. dajem vam prednost da nebude posle da sam znao cake ili sam to ucio u skoli.

Dobra fora...he he Da ceo ETF stane iza tebe kao tim vi to ne bi mogli da sastavite pre nas!

Citat:
Uglavnom sam orijentisan na wireless lan jer je sve dostupnije, a kao sto vidis i trziste je vece. Kada samo pogledas koliko razlicitih tipova antena postoji sve ti je jasno, antene kostaju otprilike kao i elektronika. Mozda mislis da je antenu lako napraviti, ali dobru antenu je teze napraviti nego FSO. Kod FSO-a nemas sta da izracunavas sem koliko ti je snop sirok, sto mozes i na papiru, dok za antene moras koristiti programe koji su veoma komlikovani za koristenje, razlicit im je korisnicki interfejs a i algoritmi po kojima racunaju su totalno razliciti. Dok je njihova nabavka jos teza jer malo ko ih poseduje, a uz to imaju vrhunsku zastitu koju samo firme koje se bave security-jem mogu razbiti, a cena im je prava sitnica, od 10000 do 50000$. Prosecna antena je predstavljena matricom koja zauzima od 50Mb pa do 1.5Gb i sve to mora da bude u RAM memoriji, pa tek onda sledi render koji traje od 15min do nekoliko dana samo za jednu tacku-treba mi super kompjuter. Stavise, tek na kraju mogu da vidim dali sam dobro postavio parametre (za svaki od 10 ili vise elemenata se menjaja po 5 parametrara). Tada sve zavisi od mog znanja i skustva da pronadjem koji to parametar treba da se promeni da bi se islo ka zeljenom smeru. Nakon vise od mesec dana non-stop rada na jednoj od antena dobio sam zeljene karakteristike stim da je taj tip antena na odlicnoj ceni i da se trud isplatio. Za tu antenu mi je trebalo preko 100Gb u matricama propustenih kroz memoriju i procesor.

Opet si krenuo u teoriju...ali kad smo vec tu, evo ti podatak za razmisljanje, wireless usmerena antena sa garantovanih S/N 32db za samo $105 (porudzbina: minimalna kolicina 100 komada). Vidis kako ima sve to jeftino, samo treba znati.

Citat:
Nabavio sam i program koga je koristila SonaBeam za projektovanje sistema sociva i ogledala za njihov FSO koji je najbolji FSO danas, British Telecom je kupio 500 komada. Program je koristen i pri prijektovanju Hablovog teleskopa tako ako budete radili slozeniji opticki sistem i nebude vam islo javite se mozda bas za vas imam resenje.

Ko te to lagao za Sona Beam? Ja za njih sad prvi put od tebe cujem, da ti nisi to pomesao sa TeraBeam?

Nemoj da se ja i ti ovde "proseravamo", doduse, moze nam se, ti nesto znas a ja mnogo, ostali su svi diletanti za ovu temu... he he

pozdrav

155MbpsFSO (jel sad bolje?)
[ Gojko Vujovic @ 24.04.2003. 21:14 ] @
Hehe mi diletanti smo tebi stručnjaku odgovarali na pitanje "Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?", još na početku ove teme ako se sećaš.

Obožavam samozvane stručnjake.

To što radiš u timu kvalitetnih ljudi tebe može stvarno da unapredi samo ako nešto i naučiš. Ako nastaviš da RASIPAŠ "ZNANJE" kao što si to do sada radio po ovom forumu, o stvarima o kojima si "nešto načuo" od "nekih domaćih provajdera" (jak ti izvor!), ne možeš ni da očekuješ bolji tretman ovde.

A sad pročitaj opet pravilnik ovog foruma (link na vrhu stranice) i obrati pažnju na pravilo pod brojem sedam u delu "šta ne treba raditi na forumu..".

No hard feelings naravno. ;)
[ 155FreeSpaceOptics @ 25.04.2003. 08:44 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Hehe mi diletanti smo tebi stručnjaku odgovarali na pitanje "Da li je istina da u 10Mbps Ethernet LANu propusna moc je ustvari samo 1Mbps?", još na početku ove teme ako se sećaš.

Obožavam samozvane stručnjake.

To što radiš u timu kvalitetnih ljudi tebe može stvarno da unapredi samo ako nešto i naučiš. Ako nastaviš da RASIPAŠ "ZNANJE" kao što si to do sada radio po ovom forumu, o stvarima o kojima si "nešto načuo" od "nekih domaćih provajdera" (jak ti izvor!), ne možeš ni da očekuješ bolji tretman ovde.

A sad pročitaj opet pravilnik ovog foruma (link na vrhu stranice) i obrati pažnju na pravilo pod brojem sedam u delu "šta ne treba raditi na forumu..".

No hard feelings naravno.

Jedan diletant se prepoznao...he he
Pogledaj ovaj post sto si napisao i sada TI procitaj "svoje" sopstveno pravilo "sta ne treba raditi na forumu..."

No hard feelings naravno...)))))
[ radojko @ 25.04.2003. 09:03 ] @
Za xtraya-ju:

FSO-Free Space Optics, detaljnije mozes naci na :http://www.freespaceoptics.org/
Sto se tice softvera u ovom slucaju je pomogao oko sistema sociva da bi se uredjaj sveo na najmanju mogucu meru, tj. da ne bi licio na teleskop.
FM antene sam radio pre 10 godina. Nakon 10 godina sam dosta odmakao tako da nijedna FM nije problem samo ako radis ozbiljan posao jer sa vremenom nestojim najbolje.
Sto se tice VSWR-a bilo bi bolje da pitas reinkjet-a koliki je njegov ako uopste zna sta je to. Njegova, tj.
Trevor Marshall-ova antena je omasena za 10% u dimenzijama pa ima gubitke od preko 50% tako da se ta naprava ne moze nazvati antenom.
Kod nas svi znaju da prave antene samo ukucaju na guglu i eto antena od 300dB. Normalno da nijedna neradi, kada niko ko se razume u antene nece staviti antenu na net. Najbolji primer je misticni Arealix-http://www.aerialix.com/kits/a...-all/arlx-om2400-all-inst.html ciji se lik ni nevidi ali je zapanjio mnoge ovdasnje komjuterase koji misle da je to kao sa Majkrosoftovim kursom, mama i tata ce da me upisu, nace mi posao preko veze i postacu super-administrator.
Arealix je napravio antene od cak 15dB, dao uputstva, prodaje elemente, pa su mnogi ovdasnji majstori mislili eto nam super antene. Ali Arealix je zaboravo jednu stvar: Da isece nokte pre snimanja, a onaj na malom prstu se godinama neguje, sigurno ga ponekad zasvrbi uvo ili nesto drugo. Predlazem i drugima koji prave antene da ga malo puste sigurno ima neki trik u tome.



155FreeSpaceOptics:

Hvala na komplimentu, svi kazu da mi je glava velika.

Sto se tice ETF-a, njih 95% nisu u zivotu videli otpornik, kao ni ti, pa bi mogli malo da ti pomognu, naravno cast izuzetcima.
Ko ti je to garantovao S/N od 32dB, taj nema pojma o zivotu jer takva antena ni nepostoji sem kod Aerialix-a, to sto ima karakteristiku u S/N sve govori. S/N nema veze sa antenama. Bolje na karticu prikljuciti 220V nego tu antenu.

Ako se vodis za najveceg maga FSO-a na ovim prostorima kako to da neznas za Sonu.
Sona je najveca firma koja se bavi ovim stvarima, u njoj rade strucnjaci in Nasa-e, Berkeley-a , MIT-a. Neki su i profesori na ovim univerzitetima, a ko se bar malo razume u ove stvari zna o cemu se radi. A kada se uzmu jos neki koji su na najvecim polozajima u SPIE Free Space Laser Communication Technologies, the Free Space Optics Alliance and the IEC international laser safety standards committee, vise nemam komentara. Pa oni se pitaju za ove stvari, kako da nebudu prvi u ovoj oblasti kada sami sebi donose zakone.


[Ovu poruku je menjao radojko dana 16.07.2003. u 15:03 GMT]

[Ovu poruku je menjao radojko dana 16.07.2003. u 15:07 GMT]

[Ovu poruku je menjao radojko dana 16.07.2003. u 15:08 GMT]
[ 155FreeSpaceOptics @ 25.04.2003. 09:59 ] @
Citat:

Hvala na komplimentu, svi kazu da mi je glava velika.

Sto se tice ETF-a, njih 95% nisu u zivotu videli otpornik, kao ni ti, pa bi mogli malo da ti pomognu, naravno cast izuzetcima.
Ko ti je to garantovao S/N od 32dB, taj nema pojma o zivotu jer takva antena ni nepostoji sem kod Aerialix-a, to sto ima karakteristiku u S/N sve govori. S/N nema veze sa antenama. Bolje na karticu prikljuciti 220V nego tu antenu.


Vidim ja da ces ti opet svracati kod mene na dodatne informacije. Danas je dan kada su objavili jednu lepu vest za mene, Novi Zakon o Telekomunikacijama.

Citat:

Ako postanes milioner imam za tebe iznenadjenje-tvoju inspiraciju koja te je dovela do zvezda:http://www.geocities.com/rakijajekeva , kada budes milioner mozemo da se dogovorimo oko ostatka starog ronjinog sajta, uvek se nasmejem kada otvorim backup i kada ga vidim na motoru sa FSO-om u ruci, a tek kako je cekicem lupao lim. Nego jeste li vi pravili plocicu ili ovako direktno. Sve koje interesuje ronja, ali u novom ruhu mogu da ga nadju na :http://ronja.advel.cz. Sada je sve nekako kompjuterski i vestacki, izgubila se nekadasnja prirodnost i spontanost. Eh, bila su to vremena, dobro je da cuvam uspomene.
[\quote]


Vidim da si ga izucavao, ako ti je on uzor onda nije ni cudo sto imas probleme sa FSO tehnologijom.


Ako se vodis za najveceg maga FSO-a na ovim prostorima kako to da neznas za Sonu.
Sona je najveca firma koja se bavi ovim stvarima, u njoj rade strucnjaci in Nasa-e, Berkeley-a , MIT-a. Neki su i profesori na ovim univerzitetima, a ko se bar malo razume u ove stvari zna o cemu se radi. A kada se uzmu jos neki koji su na najvecim polozajima u SPIE Free Space Laser Communication Technologies, the Free Space Optics Alliance and the IEC international laser safety standards committee, vise nemam komentara. Pa oni se pitaju za ove stvari, kako da nebudu prvi u ovoj oblasti kada sami sebi donose zakone.
[/quote]

Na ovom forumu samo se ti i ja razumemo u ove stvari, ti malo ja puno.
U TeraBeam-u rade strucnjaci NASE, Harvarda, i da ne nabrajam. TeraBeamu je Lucent pre par godina dao $450 miliona za razvoj laserskih uredjaja. TeraBeam prodaje 1500 komada godisnje samo Pentagonu. Dalja uporedba je bezpredmetna i gubljenje vremena. Nemoj verovati svemu sto pise na internetu. Kad uporedjujes snagu firme, pogledaj kako se ona kotira na Americkoj berzi, a ako je tamo ne mozes pronaci, onda okreni njihov telefon i pitaj ih sto ih na njoj nema. Cuces veoma zanimljive odgovore koji ce te uputiti u pravo stanje stvari.

EIC ne regulise samo lasere, znas li ti uopste kako izgleda IEC Standard za lasere?
Imas li kopiju standarda jer se on ne moze dobiti bez prethodnog placanja (Euro 1100), a ako ga uzmes iz univerzitetske biblioteke onda se ne mozes hvaliti da si ga nabavio jer vremena piratstva su prosla. Neko te moze prozvati sutra na sudu da si ga koristio za ostvarivanje materijalni koristi sto je u direktnoj suprotnosti sa njegovim nacinom koriscenja za univerzitete.

Opet glavnu polemiku vodimo ti i ja, i opet se ponavlja isto...:)