[ Fuji @ 03.10.2005. 22:33 ] @
Interesuje me da li ima ovde likova koji rade u game makeru ,ne 3d game makeru vec 2d , www.gamemaker.nl .Vec par dana radim na platformi ,tipa super mario ,zavrsio sam veci dio ,dosao sam do level designa pa ide polako uglavnom mislim da bi bilo bolje kada bi radio sa jos nekim na igri posto je mnogo zanimljivije i brze ide ,a kasnije mozemo nesto vece praviti ,ako ima iko neka mi posalje pm.

edit: obrisan e-mail


[Ovu poruku je menjao tosa dana 31.05.2007. u 15:26 GMT+1]
[ nikolaX @ 27.07.2006. 10:30 ] @
Stavite ovde svoje igrice, kodove, screenshotove, tutoriale napravljene u Game Makeru da ih pogledamo, kritikujemo, hvalimo. Da se savetujemo i dogovaramo, da radimo nesto zajedno. Sva pitanja u vezi GMa postavite ovde, bice nam lakse svima.
[ nikolaX @ 16.08.2006. 15:19 ] @
Proslo je vec 20 dana, a niko nista ne postuje na topovanoj temi, pa sam ja resio da probijem led. Ajde za pocetak da uradimo nesto zajedno, da napravimo neku malu igricu kao tim. Prvo sto nam treba je radnja pa ajde da otvorimo konkurs za radnju koju cemo da radimo. Ostavite ovde tekst svojeg scenarija u nekoliko recenica, a dalje cemo videti.
[ Nemanja Avramović @ 31.08.2006. 00:56 ] @
Evo danas sam nešto bio dokon pa skinuh Game Maker. Moje prva igra u GM-u: EVIL SHEEP in SPACE. Ime, kao i "radnja"1 igre su nastali usled nedostatka sprite-ova i uopšte materijala za igru.

I da, znam da je ovo skroz lame, ali videh da niko ne piše ništa na ovoj temi pa reko' ja da napišem nešto, jer je išta bolje nego ništa (obično)

1 - igra nema radnju, zato je reč radnja pod navodnicima

edit: mirror

[Ovu poruku je menjao JaHvram dana 31.08.2006. u 15:17 GMT+1]
[ wlada88 @ 02.09.2006. 15:20 ] @
Ja sam pocetnik u GameMaker-u, program nije los za izradu 2-d igrica, a da bih podrzao ovu temu, evo i jedne moje igre, nije nesto posebno, ali je za dokolicu solidna. Rec je o coveculjku koji treba da izbegne prepreke i uhvati paketic.
Ukoliko budem jos ucio Gm, i pravio dobre igrice trudicu se da ih sve postujem ovde
[ nikolaX @ 07.09.2006. 22:14 ] @
Dobro je da se neko setio da postuje nesto. To mi je vrlo drago, ljudi samo tako nastavite, stavicu i ja uskoro ponesto.
[ Crazy shadow @ 16.09.2006. 17:52 ] @
Potrebni su mi torturiali za ucenje Game maker-a po mogucstvu na srpskom.Posebno za programiranje...
[ Flitter @ 16.09.2006. 20:33 ] @
Da, nije loša ideja da prevedemo GameMaker6.1 help.

Šta mislite o tome? Ako svako prevede po koju stranicu,
vrlo brzo ćemo imati ceo help. Sa njihovog sajta može da
se skine help u .doc formatu (html takođe) koji su dobri
za prevođenje. Već je na dosta jezika preveden help
i to su uglavnom radili pojedinci. (hrabri momci)

Eto, šta mislite o tome?

Tutorijala na engleskom imaš svuda po netu.

Pozdrav.
[ nikolaX @ 18.09.2006. 12:58 ] @
Da znas da to uopste nije losa ideja. Ja sam za , na mom sajtu mozete skinuti GameMaker Help u .doc formatu u nekoliko delova, pa se mozemo podeliti na te delove. KO je za samo neka kaze.
[ askaratazor @ 18.09.2006. 22:52 ] @
Evo ljudi, i ja cu da se prijavim za prevodjenje..
Nemam mnogo vremena, ali potrudicu se, dajte mi neki deo za pocetak, pa cu lagano..


Inace evo vam jedan moj demo, napravio sam ortaku za rodjendan (ja sam mu game guru, he he), pa imam sitan problem..
U nekoj deonici mi jednostavno nestane sprajt igraca, i to uglavnom kad dodje do multi-kolizije (sa vise neprijateljskih metaka), pa ako neko ima resenje kako da to resim. Inace recite sve primedbe i pohvale (ponosan sam na rakete iz helihoptera)...


Pronasao sam resenje, trebalo je samo da stavim dogadjaj koliziju u neprijateljski metak, a ne u igraca..
P.S. napravio sam novu verziju, pa ako nekoga zanima poslacu mu!



[Ovu poruku je menjao askaratazor dana 01.10.2006. u 18:50 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao askaratazor dana 13.10.2006. u 02:21 GMT+1]
[ Flitter @ 19.09.2006. 14:09 ] @
Svako ko počinje da prevodi, neka to objavi, kako ne bi
došlo do dupliranja prevoda. Znači, kopirati uokvireni deo
i dodati svoje ime (ES username) i šta se prevodi.

***********************************************
Prevod GameMaker6.1 help (doc format)
***********************************************
- 3d grafika, Flitter, str.205-218.
-
-
...
***********************************************
Pozdrav.
[ wlada88 @ 21.09.2006. 12:15 ] @
Evo i ja cu se ukljuciti u prevod. Vec sam poceo da prevodim deo o akcijama (ACTIONS), tj. akcije pomeranja, skora,... i uzecu za obavezu da prevedem ceo taj deo. Voleo bih se se jos ljudi ukljuci u prevodjenje, a imao bih i predlog da se otvori jos jedna top-tema u ovom forumu koja bi se bavila samo prevodom GM6 helpa, radi bolje preglednosti i brzeg rada.

Evo onog sto cu ja prevoditi
***********************************************
Prevod GameMaker6.1 help (chm format)
***********************************************
-Actions
-
-
...
***********************************************


[Ovu poruku je menjao wlada88 dana 21.09.2006. u 22:36 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao wlada88 dana 21.09.2006. u 22:37 GMT+1]
[ tosa @ 21.09.2006. 12:28 ] @
Dovoljna je jedna TOP tema o game makeru.
Nove teme će biti premeštane da budu deo ove teme, tako da bih
molio korisnike da ne prave posao moderatorima :)
[ askaratazor @ 21.09.2006. 14:58 ] @
Evo zavrsavam za par dana sa ispitima pa cu poceti i ja da prevodim

***********************************************
Prevod GameMaker6.1 help (doc format)
***********************************************
-Using Game Maker, askaratazor, str 4-22. (sve do Actions,
sto ce wlada88 da odradi)
-
-
...
***********************************************



P.S wlado stavi ovako kao sto je Flitter rekao, napisi sta ces da prevedes..


Idemo ljudi krenulo je, krenulo..
[ Flitter @ 21.09.2006. 20:23 ] @
***********************************************
Prevod GameMaker6.1 help (doc format)
***********************************************
-Using Game Maker, (askaratazor), str 4-22.
-Actions (Wlada88), str
-3D grafika, (Flitter), str 205-218
-
...
***********************************************
[ CimBac @ 22.09.2006. 16:10 ] @
Mozda malo offtopic:

Naime, bio sam na sajtu Gamemakera i downloadovao nekih desetak igara. SVE igre koje sam nasumicno skinuo i probao imaju prilicno losu grafiku, pa ako bi neko mogao da me uputi na igru sa najboljom grafikom pravljenu u GameMakeru bio bih mu zahvalan.
[ askaratazor @ 23.09.2006. 14:31 ] @
Ne znam sta ocekujes od grafike, posto sve igre koje se prave u gamemakeru se uglavnom sastoje od .jpg ili .gif slika, sto znaci da sto kvalitetniju sliku (sprite, backgruond) napravis to ce ti igrica lepse izgledati. Jedino je poenta sto ako imas neku sliku sumanuto velike rezolucije od po 2-3 Mb, pa jos 10-15 takvih slika, pa recimo 30 kvalitetnih muzickih sekvenci (.mp3 ili jos veci fajlovi .wav), i onda kad se to sve spakuje, dobijes fajl od 100 Mb (onda kad pokrenes to cudo, jos plus kad pocne da ti iscrtava po 20-30 visoko-kvalitetnih prijatelsko/neprijateljskih objekata, ode 512 Mb rama u ....).

Nemoj pogresno da me shvatis, ali tesko ces naci neku igru koja ima jaku grafiku, pogotovo sa specijalnim efektima, ipak je Game maker alat za ucenje i pravljenje niskobudzetnih/niskokvalitetnih igrica.. jer se vise oslanja na samu radnju, nego na grafiku.. Pozz!

P.S Pogledaj ovu moju igru, pa reci jel losa grafika?
[ CimBac @ 24.09.2006. 21:42 ] @
Citat:
askaratazor: ipak je Game maker alat za ucenje i pravljenje niskobudzetnih/niskokvalitetnih igrica.. jer se vise oslanja na samu radnju, nego na grafiku.. Pozz!


Ovde se slazem...


Citat:
askaratazor:
Pogledaj ovu moju igru, pa reci jel losa grafika?


Grafika iz tvoje igre je relativno bolja u odnosu na igre sa Gamemaker sajta.

Citat:
askaratazor:
Nemoj pogresno da me shvatis, ali tesko ces naci neku igru koja ima jaku grafiku, pogotovo sa specijalnim efektima


E ovde nikako ne mogu da se slozim sa tobom, pun je net takvih igara, mislim da je suvisno da ostavljam linkove.
[ askaratazor @ 25.09.2006. 02:24 ] @
Citat:
CimBac: E ovde nikako ne mogu da se slozim sa tobom, pun je net takvih igara, mislim da je suvisno da ostavljam linkove.



E stavi bar neki link, ni ja ne znam stvarno, pretpostavio sam (nikada necu postati Serlok Holms) da sama grafika zavisi od velicine fajla (rezolucije)..
Racunam da igra od max 10 Mb ne moze da ima grafiku kao igra od 700 Mb (ili 4 Gb, ipak sve te nove igre nisu toliko obimne da im treba toliko prostora, sve se svodi na kvalitetniju grafiku/zvuk/efekte).

I ja sam pocetnik sto se tice ovoga, znanje mi se svodi na procitane tutorijale Game Makera, i gledanje sourca igrica, a o kodiranju znam samo ono sto smo ucili c++ u srednjoj. Jedino sto mi radi masta, i dobro kapiram..
[ CimBac @ 25.09.2006. 09:20 ] @
http://www.popcap.com/launchpage.php?theGame=bejeweled2
http://www.download.com/Ricoch...rged/3000-7563_4-10336089.html
http://www.gamehouse.com/gamedetails/?game=TumbleBugs
http://www.bigfishgames.com/downloads/bigkahunareef/index.html

Napomena: ove igre su oko 10 Mb svaka. Poenta mog prvog posta je bila da vidim koje su mogucnosti Gamemakera, odnosno da li vredi uloziti vreme radeci u njemu. Po mom misljenju, Gamemaker je solidan za pocetnicke korake, medjutim preporucujem ljudima koji zele da se bave time profesionalno da krenu da uce neki od programskih jezika (C++).
[ askaratazor @ 25.09.2006. 18:22 ] @
Jesi ti siguran da su ove igre pravljene u GM-u. Nebitno, meni vise znace .gm6 fajlovi od gotovih igara (ponavljanje je majka ucenja, jos kad ponavljas ono sto neko zna bolje od tebe,...), mnogo je lakse nauciti na primeru kako sta radi, nego prckati sam..

Citat:
Grafika iz tvoje igre je relativno bolja u odnosu na igre sa Gamemaker sajta.
Hvala na lepim recima, Pozz!
[ bkaradzic @ 25.09.2006. 18:47 ] @
@CimBac:
Mešaš pojmove... Kvalitet grafike ne zavisi od programskog jezika. Siguran sam da u GameMaker-u možeš napraviti igru koja izgleda bolje od bilo koje igre koju si ovde naveo, pod uslovom da imaš odličnog umetnika. Takođe ograničenja GameMaker-a i sličnih programa su definisana od strane onoga ko je napravio program, dok ograničenja opštih programskih jezika npr. C++ praktično i ne postoje, tj. zavise od sposobnosti onoga ko koristi taj programski jezik.

Takođe porediš komercijalne igre, sa komercijalnim alatima. Kao kada bi ocenjivao paket za 3D modelovanje po primerima koji dolaze uz 3d modeling paket. Kao kada bi rekao da su Maya, MAX i XSI loši zato što primeri koji dolaze uz te pakete nisu impresivni i onda davao primere filmova koji imaju impresivni CG, efekte i animaciju...

I na kraju grafika je u potpunosti nebitna za nekog početnika. Ono što početnik treba da nauči koristeći GameMaker je dizajn igara i kako da napravi zanimljivu igru sa što manje nepotrebne grafike.
[ CimBac @ 26.09.2006. 00:21 ] @
Citat:
askaratazor: Jesi ti siguran da su ove igre pravljene u GM-u.

Nisu uopste...
Citat:
bkaradzic: @CimBac:
Mešaš pojmove... Kvalitet grafike ne zavisi od programskog jezika.

Ovo znam...
Citat:
bkaradzic: Siguran sam da u GameMaker-u možeš napraviti igru koja izgleda bolje od bilo koje igre koju si ovde naveo, pod uslovom da imaš odličnog umetnika.

Ne znam da li bih se mogao sloziti sa tobom. Molim za objasnjenje. Ako pricamo o samom izgledu igre (izgledu screenshotova iz igre) onda DA, ali ako pricamo kako to sve radi u realnom vremenu, onda sumnjam da taj gamemaker moze da ponudi (ako pricamo o 2D) kao recimo PopCap Games Framework.



[ Marko_L @ 26.09.2006. 01:03 ] @
Pa, izgled igre ne zavisi od toga kako to radi u realnom vremenu. Kada se kaže izgled, misli se na grafiku, bilo da imaš 1 ili 101 frejm po sekundi. To je neki sasvim drugi aspekt. Uzgred, PopCap Games Framework, koliko ja znam, nije game maker, tako da ne treba mešati babe i žabe.
[ askaratazor @ 26.09.2006. 01:26 ] @
Citat:
CimBac: Nisu uopste...


Pa ti si trazio igre koje su napravljene u GM-u (a da imaju dobru grafiku), a sad pokazujes igre pravljene sa drugim alatom..
Ne vidim poentu toga (mogao si da stavis i link na, recimo, FEAR pa da kazes da ima extra grafiku)..

Ja sam jos na pocetku napomenuo da se GM koristi za ucenje i da se oslanja na radnju (tj. mastovitost autora). Doduse grafika moze malo da se ispegla (naravno sa drugim softverom), ili kada vas nekoliko radi (jedan grafiku, jedan muziku, jedan u GM-u..) pa mozete vise da se posvetite pojedinacnim poslovima, s tim sto cim vas ima vise (ako ste ozbiljan GameDev tim) necete raditi u GM-u nego c++ ili sl.

Naravno ako ima par entuzijasta koji ne ocekuju pare, nego vole da se zabavljaju (kao recimo mi ovde) onda je GM extra stvar, jer moze da se napravi fina igra, ali da ne oduzima puno vremena i resursa...

Pozz ljudi i ajde sad svi napravite neki demo u GM-u pa da ucimo jedni od drugih, a ne samo da teoretisemo
[ Flitter @ 27.09.2006. 16:25 ] @
***********************************************
Prevod GameMaker6.1 help (doc format)
***********************************************
-Using Game Maker, (askaratazor) str 4-22. (0 %)
-Actions (Wlada88) str (0 %)
-3D grafika, (Flitter) str 205-218 (50%)
-
...
***********************************************
[ askaratazor @ 27.09.2006. 18:56 ] @
***********************************************
Prevod GameMaker6.1 help (doc format)
***********************************************
-Using Game Maker, (askaratazor) str 4-22. (15 %)
-Actions (Wlada88) str (0 %)
-3D grafika, (Flitter) str 205-218 (50%)
-
...
***********************************************

[Ovu poruku je menjao askaratazor dana 29.09.2006. u 02:21 GMT+1]
[ LAsERtri @ 29.09.2006. 08:30 ] @
Skinuti cu ja sada GM help na njemackom jeziku pa cu i ja pomoci, naravno samo ako ste za???
[ askaratazor @ 29.09.2006. 23:55 ] @
Naravno da smo za, treba nam prevodilaca uvek..
Sto nas vise ima pre cemo zavrsiti..
A sto na nemackom, u stvari nebitno, koji tebi jezik ide lakse ti uzmi..
[ LAsERtri @ 30.09.2006. 05:00 ] @
Ubaci mene za prevod o

- Podaci,Registry i programe otvarati
- Data Struktures
- Particel system
- Multiplayer igre
- dlls koristiti.


Trebalo bi biti gotovo do nedelje!

Steta sto nema jos zainteresovanih :(

Imali tko onaj help generator sto ce sve html stranice povezati jedan s drugim???
Ja necu imati vremena pa nek to drugi preuzmu...
[ tosa @ 30.09.2006. 05:29 ] @
Za help generator moraš da imaš odgovarajuću ulaznu strukturu podataka.
Ja sam pisao generator help-a za COM/ActiveX http://www.glista.co.yu/tlb2html
Ako mi platiš, mogu da ga prepravim :)
[ LAsERtri @ 30.09.2006. 13:41 ] @
sta mislis prepravim, platis?

Ko da je problem napraviti help file...
[ SashaX @ 30.09.2006. 15:06 ] @
sto onda trazis pomoc kad ti nije problem
[ nikolaX @ 01.10.2006. 11:18 ] @
Citat:
CimBak:Ne znam da li bih se mogao sloziti sa tobom. Molim za objasnjenje. Ako pricamo o samom izgledu igre (izgledu screenshotova iz igre) onda DA, ali ako pricamo kako to sve radi u realnom vremenu, onda sumnjam da taj gamemaker moze da ponudi (ako pricamo o 2D) kao recimo PopCap Games Framework.


Uopste se ne slazem , jedno vreme sam i ja mislio da je gm s***** sto se tice grafike koja moze da se dobije. Ali pogledaj ovu igricu od 7mb
http://www.gamemakergames.com/?a=view&id=2549
a evo i direktnog linka
http://www.gamemakergames.com/?a=view.download&id=2549

Mini Golf pro prelepa igrica ,nisam mogao da verujem da je radjena u gmu , vecinom su koristili GML a ne D&D.

Usput evo moje igrice koju sam odavno poceo da radim i ostavio je ovako nedovrsenu, ali svejedno moze da se igra kao jedna celina. Igrica se zove Svemirski Obracun 2 i potpuno je uradjena preko D&D u GM6. Samo me zanima sta mislite, ako vam se svidi mozemo da nastavimo da radimo zajedno. Po meni joj je potrebna bolja grafika i radnja (koju trenutno uopste nema).
http://nikola.lukic.googlepages.com/so2.zip

[Ovu poruku je menjao nikolaX dana 01.10.2006. u 12:30 GMT+1]
[ CimBac @ 01.10.2006. 17:02 ] @
Citat:
nikolaX: Uopste se ne slazem , jedno vreme sam i ja mislio da je gm s***** sto se tice grafike koja moze da se dobije. Ali pogledaj ovu igricu od 7mb
http://www.gamemakergames.com/?a=view&id=2549
a evo i direktnog linka
http://www.gamemakergames.com/?a=view.download&id=2549

Mini Golf pro prelepa igrica ,nisam mogao da verujem da je radjena u gmu , vecinom su koristili GML a ne D&D.


Dzaba kad pojede ~97 Mb memorije, plus radi na 15 Hz na masini sa 256 rama i 600 Mhz. Ne bih voleo da u ovoj temi, u kojoj se nesto dobro desava u vezi GameDev-a, budem taj koji smanjuje entuzijazam mladih ljudi, ali jos nisam naisao ni na jednu igru uporedivu sa nekim komercijalnim casual igrama. Sve je lepo u GameMakeru dok igra ima 3 sprajta, 5 zvukova i jednu melodijicu, ali kada se malo to napuni, stvar postaje nepodnosljiva za igranje (barem na mom kompu).
PS: Sta taj mini golf pro ima u sebi sto mi toliko jede ram?
[ askaratazor @ 01.10.2006. 17:47 ] @
Citat:
nikolaX:
Usput evo moje igrice koju sam odavno poceo da radim i ostavio je ovako nedovrsenu, ali svejedno moze da se igra kao jedna celina. Igrica se zove Svemirski Obracun 2 i potpuno je uradjena preko D&D u GM6. Samo me zanima sta mislite, ako vam se svidi mozemo da nastavimo da radimo zajedno. Po meni joj je potrebna bolja grafika i radnja (koju trenutno uopste nema).
http://nikola.lukic.googlepages.com/so2.zip



Los ti je link, ne mogu da skinem fajl.. pukne oko 500kb..
[ nikolaX @ 01.10.2006. 18:31 ] @
Znam ,ali sam mislio da je to samo kod mene na kompjuteru, ne znam sta da radim pomozite mi!!!
[ askaratazor @ 01.10.2006. 23:43 ] @
Pa probaj da ponovo zipujes igru, pa je uploaduj ovde, ima manje od megabajta...
stavi je ovde na forum..
[ LAsERtri @ 03.10.2006. 14:38 ] @
Za GameMaker sto guta dosta rama ovisi o tome sto ste rekli da ako previse postavis fajlova u njega veci je problem, zato trazim resenje da se pomocu scripta objekti u GM-u pune i ponovo prazne iz memorije ovisno o tome koji smo level.

Zasad GM sve sprites,sounds,BG,... napuni odma na pocetku i zato i guta RAM-a ...

Citat:
SashaX: sto onda trazis pomoc kad ti nije problem


Nije problem samo ako budem slao prevode u html npr. tko ce ih sastaviti , saljite ondar meni prevode pa cu ih sastaviti, ako vec tko ima program da mu posaljem , ne znam sta se ti "Sashax" hvalis sa tim i trazis pare za sitnice, trebas postati politicar ako vec nisi...
[ SashaX @ 03.10.2006. 18:49 ] @
koncetrisi se malo :)
nisam ja trazio pare niti se hvalio
savjetujem ti samo malo da spustis loptu, ocigledno si mlad (vjerovatno manje od 15 godina)
jer vidim da ne znas ni klase u c++ a necije programe nazivas sitnicama, nemoj tako :)
[ LAsERtri @ 04.10.2006. 15:59 ] @
Prvo ja nisam ni blizu 15 godina , da sam bilo bi lijepo...

To za klase sigurno si vidio da sam postavio temu da se pomogne, to je ispit koji treba prijatelju za 4 godinu faxa.
Ako mozes objasniti red po red coda , da cujem ondar...

Sitnice cine cijelinu... a to sto ti hoces da pravis help fajl slobodno manje posla nama ako vec neces da prevodis!
[ markosal @ 05.10.2006. 17:55 ] @
Molim vas bez prepucavanja. Evo da postavim prvi problem.
problem je sledeci:
npr.random(10) izdvaja brojeve nasumice ali sa ponavljanjem tj moze izbaciti 2,0,9,9,3,0,2,0...
Treba mi random ali bez ponavljanja vec prikazanih cifara, znaci 5,6,3,7,9,0,1... (kao loto)
[ askaratazor @ 05.10.2006. 19:00 ] @
Citat:
markosal: Molim vas bez prepucavanja. Evo da postavim prvi problem.
problem je sledeci:
npr.random(10) izdvaja brojeve nasumice ali sa ponavljanjem tj moze izbaciti 2,0,9,9,3,0,2,0...
Treba mi random ali bez ponavljanja vec prikazanih cifara, znaci 5,6,3,7,9,0,1... (kao loto)


Pa probaj posle svakog biranja da sacuvas vrednost i onda je u sledecem biranju izbaci kao mogucnost (uradis random(x), pa onda if variable ima vrednost prethodno sacuvanu vrati se na pocetak, else nastavi dalje) onda sacuvas i tu vrednost pa opet...
Problem je sto ako radis random(10000), a treba ti 500 brojeva, malo ces da zagusis sistem..

Izvini ovo je na prvu ruku, samo logika, nisam se susretao sa tim problemom..
U svakom slucaju treba da napravis funkciju koja dodeljuje necemu izabrani broj i funkciju koja u sledecem biranju izbacuje sve vec izabrane brojeve..
Ne znam da li moze da se stavi random(50) except x1, x2, x3, x4,...

x1=random(50);
y1=x;
x=random(50) except (ili neka fora za razliku..) y1;
y2=x;
x=random(50) except y1,y2;
y3=x;
.
.
.

takodje probaj sa funkcijom while (pogledaj help) npr
while x != x1 or x2 or x3;
{
x4=random(50);
}

itd.. ako jos nesto provalim napisacu, nadam se da sam bar nesto pomogao
[ Flitter @ 06.10.2006. 00:52 ] @
A rešenje glasi ovako:

granica=5;
i=0;
p=floor(random(10));
niz=p;

while(i<granica){
postoji=false;
p=floor(random(10));
//proveravamo da li vec postoji
for(j=0;j<i+1;j=j+1){
if(p=niz){
postoji=true;
}
}
//povecavamo niz ako ne postoji
if(!(postoji)){
i=i+1;
niz=p;
}
}

kraj.
[ markosal @ 06.10.2006. 23:06 ] @
Citat:
Flitter: A rešenje glasi ovako:...

Uzmi ovaj .gm6 pa doradi onako kako zamisljas. Probao sam ali ne znam koji variabl da pozivam da bi se prikazao broj.
Klikom na LBM treba menjati brojeve. Prosvetli nas...

Citat:
askaratazor
Ne znam da li moze da se stavi random(50) except x1, x2, x3, x4,...

Razmisljao sam vec o toj soluciji ali uzaludno, inace except ne postoji kao naredba (ili se mozda drugacije pise?)

Hvala momci i drago mi je sto smo napokon poceli da saradjujemo i stvaramo ozbiljniju atmosferu ove teme.
[ Flitter @ 07.10.2006. 03:13 ] @
Koji varijabl? Hmm.
Evo da budem kristalno jasan:

Code:

granica=5;
i=0;
p=floor(random(10));
niz[i]=p;

while(i<granica){
  postoji=false;  
  p=floor(random(10));
  for(j=0;j<i+1;j=j+1){
    if(p=niz[i]){
        postoji=true;
    }    
  }
  if(!(postoji)){
    i=i+1;
    niz[i]=p;
  }
}

show_message(string(niz[0]));
show_message(string(niz[1]));
show_message(string(niz[2]));
show_message(string(niz[3]));
show_message(string(niz[4]));


Dakle, promenljive su niz[0] do niz[4].

p.s. čuvaj se beskonačne petlje !
[ markosal @ 07.10.2006. 13:08 ] @
probao sam ali ne funkcionise tj ponavlja brojeve koje je vec prikazao
npr. izbacuje 8,4,9,6,4
[ Flitter @ 07.10.2006. 16:02 ] @
Da, potkrale su se dve greske.
Sad bi trebalo da je ok:

Code:

granica=5;
i=0;
p=floor(random(7));
niz[i]=p;

while(i<granica){
  postoji=false;  
  p=floor(random(7));
  for(j=0;j<i+1;j=j+1){
    if(p==niz[j]){     // uporedjivanje ==, dodela = i indeks niza je j ne i.
        postoji=true;
    }    
  }
  if(!(postoji)){
    i=i+1;
    niz[i]=p;
  }
}

show_message(string(niz[0]));
show_message(string(niz[1]));
show_message(string(niz[2]));
show_message(string(niz[3]));
show_message(string(niz[4]));


To je to, samo dodaj objekat.
[ markosal @ 08.10.2006. 11:49 ] @
To je to. Problem je resen. Flitteru majstore!
[ askaratazor @ 23.10.2006. 13:40 ] @
***********************************************
Prevod GameMaker6.1 help (doc format)
***********************************************
-Using Game Maker, (askaratazor) str 4-22. (80 %)
-Actions (Wlada88) str (0 %)
-3D grafika, (Flitter) str 205-218 (50%)
-
...
***********************************************


Izvinjavam se zbog kasnjenja, imao sam previse obaveza...
[ Flitter @ 23.10.2006. 18:50 ] @
***********************************************
Prevod GameMaker6.1 help (doc format)
***********************************************
-Using Game Maker, (askaratazor) str 4-22. (80 %)
-Actions (Wlada88) str (0 %)
-3D grafika, (Flitter) str 205-218 (60%)
-
...
***********************************************

Nema nikakvog kašnjenja, niko nas ne juri.
Osim toga, koliko vidim za sada prevodimo samo ti i ja.
Čudno, toliko ljudi traži tutorijal na srpskom, a niko da pomogne.
Kako to protumačiti?
[ nikolaX @ 25.10.2006. 22:13 ] @
E sad posto je ova tema napokon malo zazivela sada da se i ja malo ukljucim.
Podesim alfa boju nekom objektu, na primer crvenu, i kako sad da vratim prirodnu-pocetnu boju tom objektu , da sklonim crvenu masku?

Sad druga stvar, evo dva fajla ,prvi je odavno i on je kostur, ali moze da se gleda kao celina, drugi je zadnja verzija, i dobar je bio sve do jednog trena, ja da ga testiram a on izbaci error a ne opise mi ga, i sad ne znam sta da radim? Moze pomoc, a dovoljno je i misljenje o igrici. Igru sam ja potpuno uradio, pa je to slucaj i sa sprajtovima, ali oni su samo probni, treba mi neki "umetnik" koji ce da se udruzi sa mnom i da mi pomogne - pravi grafiku. POMOC!

Treca stvar ,ukljucicu se ja u prevodjenje, samo da izaberem deo koji hocu.
[ nikolaX @ 27.10.2006. 08:53 ] @
Niko nista ne odgovara, ali nema veze. Ispravio sam gresku i dovrsio verziju 1.3 pa vi pisite kako vam se (ne)svidja.

http://d.turboupload.com/d/1135151/SO2.zip.html
[ Stamler @ 28.10.2006. 12:30 ] @
Igra nije losa, fali joj malo optimizacije, jer kada se pojavi vise neprijateljskih letelica, pocinje da sece. Takodje, kao sto i sam kazes, potreban ti je graficar...
[ Flitter @ 29.10.2006. 13:44 ] @
Igrica je odlična, ima tu dosta potencijala. Ideja je super.
Malo je suviše brza, treba to usporiti. Neprijatelji nisu previše
inteligentni (očigledno se ne radi o borgovima), ali ih i ima previše.

Inače kod mene se ne javlja seckanje na 2,5Ghz.

Postavi link na forumu gamemaker.nl sajta za više recenzija.

Kad će sledeća verzija?
[ nikolaX @ 29.10.2006. 16:39 ] @
Uskoro stize nova verzija 1.4, radim sada sa jos nekim momcima koji mi crtaju i daju ostale savete, dosta stvari je vec promenjeno, videcete. PozZz
[ nikolaX @ 29.10.2006. 19:37 ] @
Evo nove verzije 1.3y
http://d.turboupload.com/d/114...irski_Obracun_2_v1.3y.zip.html
[ askaratazor @ 01.11.2006. 17:51 ] @
Evo nasao sam neke tutorijale za GML, nadam se da ce nekom koristiti..
I to cemo da prevedemo, ali kad zavrsimo glavni Help..


Nikola, trenutno downloadujem igru, pa cu ti kasnije reci pohvale i kritike..


Evo da ne kucam novu poruku, dodacu ovde:
-Nikola igra je skroz ok (skinuo sam i kostur, promene su daleko na bolje), jedina kritika je sto je igra prebrza(tj. jako brzo postaje nemoguce za igranje). Inace svaka cast, bitno da se radi.
-Druga stvar, ljudi imam novi problem, pri pravljenju animacije i menjanju objekta, ponovo mi se stvori prethodni objekat, a to ne treba da se desi..
Vise detalja u fajlu problem.gm6, svaka pomoc je dobrodosla.. (Medvedic entertainment prima nove clanove, he he)!!

[Ovu poruku je menjao askaratazor dana 04.11.2006. u 01:15 GMT+1]
[ Flitter @ 15.11.2006. 00:38 ] @
***********************************************
Prevod GameMaker6.1 help (doc format)
***********************************************
-Using Game Maker, (askaratazor) str 4-22. (80 %)
-Actions (Wlada88) str (0 %)
-3D grafika, (Flitter) str 205-218 (100%)
-
...
***********************************************
Eto, 3D grafika je prevedena.
Fajl je pakovan sa 7z jer je bio malo veći.

###Uživajte###
[ bkaradzic @ 15.11.2006. 04:29 ] @
Citat:
-Actions (Wlada88) str (0 %)

LOL! Šta?! Zapeo kod prve reči?! :)
[ ShadowMind @ 17.11.2006. 21:27 ] @
Mislim da imam najjednostavnije resenje da funkcija random ne izbacuje uvek isto resenje.

Kada sam ja radio svoje domace zadatke bilo mi je dovoljno samo da ispred funkcije random(); stavim funkciju randomize();
i uvek dobijas razlicite brojeve :)
[ askaratazor @ 24.11.2006. 15:10 ] @
Citat:
ShadowMind: Mislim da imam najjednostavnije resenje da funkcija random ne izbacuje uvek isto resenje.

Kada sam ja radio svoje domace zadatke bilo mi je dovoljno samo da ispred funkcije random(); stavim funkciju randomize();
i uvek dobijas razlicite brojeve :)




Meni se cini da ne postoji funkcija randomize()

Ispravi me ako gresim?



Btw. resio sam onaj problem putem time line-a, mada sam nasao i neku foru sa fejdovanjem texta..
[ vanzemaljac92 @ 02.12.2006. 14:34 ] @
ovako,ja sam napravio jednu igru catch the vanzemaljac. Moj drug trenutno pravi rpg igru.Ako iko oce da pomogne neka ode na www.dragon-world.co.sr pa u forum,ima demo
[ wlada88 @ 04.12.2006. 21:04 ] @
***********************************************
Prevod GameMaker6.1 help (doc format)
***********************************************
-Using Game Maker, (askaratazor) str 4-22. (80 %)
-Actions (Wlada8 str (30 %)
-3D grafika, (Flitter) str 205-218 (100%)
-
...
***********************************************

Ljudi, izvinjavam se sto toliko kasnim, imam puno obaveza, nadam se da mi ne zamerate.
[ nikolaX @ 05.12.2006. 21:10 ] @
Ljudi evo nove verzije moje igre SO2 Download
[ Stamler @ 06.12.2006. 19:31 ] @
Svaka cast za igru, svidja mi se muzikica, grafika nije losa, jedino sto je u startu prilicno tesko za igrati, tj. nema postepeno uvodjenje novih letelica...
[ djoso @ 13.12.2006. 18:37 ] @
Imam animiranu gif animaciju, koju sam postavio kao spirite. Kad nju stavim pod object ona radi kao animacija, ali sam namestio da se kad igrac stisne levu strelicu sprite promeni sto se i desi, ali nece da se animira dok igrac drzi levu strelicu, uspevam da namestim da se gifovi animiraju kad postoje pod 2 objekta, ali bih hteo da namestim samo 1 objekat sa 2 spirite koja ce da se animiraju. Jel to moze ili sta???

Tom istom liku pokusavam da namestim zivote, namestim ih da ih ima 3 ali nikako nece da se oduzmu kad se lik sudari sa cudovistem, igra mi cak dodaje zivote, aj pomozite kako da sredim ovo...
[ askaratazor @ 14.12.2006. 09:14 ] @
Stavi u koliziji sa cudovistem da se vrednost zivota RELATIVNO menja u -1..

Znaci ako imas npr. global.lives=3 na pocetku, onda u stavis u delu kolizija global.lives-=1;



Za ovo menjanje spriteova moraću da pogledam kući, na poslu sam trenutno...
Izvini ako sam zbrzao, malo sam u guzvi
[ maxkv @ 14.12.2006. 09:37 ] @
Uradio sam to ali desava se sledece, postavio sam u object kontrol_life event Create Set lives je 3, ti zivoti nece da se oduzmu, stavio sam ih kao slicice da mi prikazuje zivote, uradio sam i to sto si rekao set lives relative -1 u collision sa cudovistem ali problem je sto kad se soba restartuje, sve se vrati na pocetak, ponovo na 3 zivota, a meni je cilj da namestim da ima 3 zivota kad izgubi zivot u sobi da mu pamti posle restarta, i da pamti kad ode u sledecu sobu. Najgore je sto kad sam probao da odem u sledecu sobu pri restartu sobe on se vrati na pocetak nivoa. Znaci ne znam gde gresim. A kad bi stavio kao code ono sto si rekao global.lives jer ce sam pripisati code liku ili sta jos treba da stavim?
[ askaratazor @ 16.12.2006. 13:27 ] @
Citat:
maxkv: Uradio sam to ali desava se sledece, postavio sam u object kontrol_life event Create Set lives je 3, ti zivoti nece da se oduzmu, stavio sam ih kao slicice da mi prikazuje zivote, uradio sam i to sto si rekao set lives relative -1 u collision sa cudovistem ali problem je sto kad se soba restartuje, sve se vrati na pocetak, ponovo na 3 zivota, a meni je cilj da namestim da ima 3 zivota kad izgubi zivot u sobi da mu pamti posle restarta, i da pamti kad ode u sledecu sobu. Najgore je sto kad sam probao da odem u sledecu sobu pri restartu sobe on se vrati na pocetak nivoa. Znaci ne znam gde gresim. A kad bi stavio kao code ono sto si rekao global.lives jer ce sam pripisati code liku ili sta jos treba da stavim?



Uh bre, ajmo polako..
Za takve stvari moras dobro da znas GML, pošto, kako sam ja razumeo, ti zelis da kad pokrenes igru igrač ima 3 zivota, a zatim da sta god da se desi (restart, sledeća soba) igraču bude sačuvan broj života koje trenutno ima..

Za to bi ti trebalo jedna skripta kao save/load game. Ima toga dosta na GM forumu (ako ti ide engleski brzo ćeš naći)..
E sad, ja prvo ne vidim poentu da ne vrati živote na 3 kad restartujes igru (onda kad izgubis zadnji život, nikad nećes vise igrati igru ;)), a što se tiče sledeće sobe, na početku igre u nekom kontroleru (npr. controller_life1) stavi u create mali skript code i u njemu :
global.igrač_život1=3

Onda u koliziji sa čudovištem stavi isto mali skript code i u njemu global.igrač_život1-=1, itd.....


Zatim kad prelaziš u drugu sobu, tamo opet ti se prvo kreira neki kontroler (npr. controller_life2) i u njegovom create eventu napravi mali script code gde ćeš
da prvo da staviš global.igrač_život2=global.igrač_život1 (tako mu dodeljuješ prethodnu vrednost broja života iz prethodne sobe - znači ako je u prvoj sobi izgubio 2 zivota sad ce krenuti sa jednim)

I onda u drugoj sobi staviš u koliziji sa čudovištem da menja global.igrač_život2-=1....


NAPOMENA:

1. Jako je bitno da ti se kontroleri prvi pojavljuju u sobi (znači oni kreiraju igrače, zivote, čudovišta; njih prve staviš u sobi, naravno bez sprite-ova)
2. Takodje jako je bitno da prvo preneseš (u script code-u) sve varijable iz prethodne sobe, pa tek onda kreiraš objekte koji ih koriste, inače ništa od igre, a možda i od celog kompa..
3. Potrudi se da naučiš GML, mnogo, ali mnogo više stvari možes da uradis sa tri reda koda, nego sa 15 (petnaest) Drag&Drop stvari...
4. Ako sam nešto izgrešio, ne prihvatam odgovornost za sva nedela koja počinite koristeći ovaj text
5. Primetio si da numerišem kontrolere, Global.. itd. To je po sobama.. U prvoj sobi controller_life1, u drugoj controller_life2, itd.
6. Kolizije stavi u obj_čudovišta, a ne u igraču.. Da ne bi imao za svaku vrstu čudovišta isti script code
[ djoso @ 19.12.2006. 22:03 ] @
Problem sam postavio drugacije, kad lik izgubi zivot u sobi1, on se pojavi tamo gde sam ga kreirao, ok. Al cim odem u sledecu sobu on opet ima 3 zivota, namestio sam da se soba ne restartuje. Pokusao sam to sto si rekao al nece ne znam gde gresim, a imam 18 soba treba da namestim 18 object control_life(mislim)... mora da postoji prostiji nacin...
[ askaratazor @ 20.12.2006. 15:20 ] @
Ne samo controller_life, nego i controller_enemy, i jos par controller-a....
To ti je laksa varijanta, jer se samo kontroleri kreiraju na pocetku sobe, a onda oni rade dalje posao (kreiraju i unistavaju druge objekte i slicne stvari)

E sad ja ne znam kakvu igru pravis, ali zamisli da u svakoj sobi imas bar 30 neprijatelja ili nebitnih likova, pa da ih sam postavljas tu i tu i tamo vamo..
30x18= boga oca posla, a gde su pozadine, akcija, ostale stvari... mnogo je lakse staviti 2-3 kontrolera koji ce da odrade te stvari..
Naravno nekad moras i rucno da radis, ali sve zavisi kakvu igru pravis.

Pogledacu jos malo kuci, sad sam u frci pa ne pratim bas sve...
[ djoso @ 22.12.2006. 09:33 ] @
Resio sam to mnogo jednostavnije... A sad imam problem kako da namestim zlikovcu da kad god se restartuje soba(glavni lik izgubi zivot) da mu se promeni putanja, stavio sam 4 putanje i ocu svaki put kad se soba restartuje da mu se nasumicno izabere putanja, jedna od te 4?
[ askaratazor @ 22.12.2006. 14:20 ] @
Pa pri izboru staviš recimo floor(random(4)) //zbog celih brojeva//

i onda if funciju za svaki broj... recimo

Ili bolje

Code:

switch floor(random(4))

case 1 putanja=1; break;
case 2 putanja=2; break;
case 3 putanja=3; break;
case 4 putanja=4; break;


i onda u create eventu bossa stavis pitanje if putanja==1 stavis tu putanju itd....
[ vanzemaljac92 @ 23.12.2006. 16:08 ] @
E imam 3 problema,pomagajte :D

Kod animacije kad metak dodirne avion animacije od explozije treba jednom da se odigra i gotovo a ona mi se ponavlja,kako to da resim i kako da namestim da puca NLO,ne znam kako da namestim da metak izleti tacno iz njega gde god da se nalazi. i kako da namestim da avioni dolaze onako kako mi nlo stoji i treba da ide ka desno da avioni dolaze od desno ka levo ali da se ne vide u sobi????

NikolaX

SO2 nece da radi,mislim zip koji si stavio nece da otvori
[ askaratazor @ 26.12.2006. 14:45 ] @
Mogli bi ljudi slobodno da stavite te igre na net, pa da ih polako prepravljamo...
Ja mislim da niko neće izgubiti ako svoju igru okači na net..


Citat:
vanzemaljac92: E imam 3 problema,pomagajte :D

Kod animacije kad metak dodirne avion animacije od explozije treba jednom da se odigra i gotovo a ona mi se ponavlja,kako to da resim i kako da namestim da puca NLO,ne znam kako da namestim da metak izleti tacno iz njega gde god da se nalazi. i kako da namestim da avioni dolaze onako kako mi nlo stoji i treba da ide ka desno da avioni dolaze od desno ka levo ali da se ne vide u sobi????




1. - napravi poseban objekat explozija (dodaj mu sprite explozije) i u Animation End event-u (imas ih u other event-ima) stavi instance destroy
- kada se dogodi sudar metka sa avionom neka unisti avion i neka napravi (na istom mestu gde je avion (čekiras relative kvadratić)) objekat exploziju..
-takodje unisti sam metak

Napomena: skini tutorijal sa gamemaker.nl o scrolling shooter-u!!!!

2. -Što se tiče pucanja, moraš da podesiš alarme u samom NLO-u, tako da recimo na svakih 3 sec (alarm = 90) kreira objekat nlo_metak.
-Da bi metak pratio NLO (tj. ispaljivao se gde god da je NLO) moraš da chkiraš relative kućicu u kreiranju samog metka i stavis x=0 y=0 ili neke male koordinate

3. Nisam baš najjasnije razumeo ovo oko kretanja aviona.. ako hoćeš da bude na istoj visini, stavi u creiranju aviona y=obj_nlo.y valjda


U svakom slučaju, pogledaj malo helpove, radimo prevode, ja sam malo zapeo, Flitter je deo odradio (može da krene i dalje ;-)), i slobodno stavi deo pa da prerađujemo, pogledaj moj demo na prvoj drugoj strani ove teme, slična je tema...

Pozdrav!!
[ askaratazor @ 28.12.2006. 14:11 ] @
Evo ljudi jedan poklon za Novu..

Bilo je par pitanja u vezi oruzija, pa sam napravio malu test verziju..
Ima par uputstava u samom kodu, za ostalo pitajte ovde.
Mnogo je lakse ovako pokazati nego samo da kucamo text!

Pozdrav!
[ djoso @ 11.01.2007. 13:31 ] @
Imam problem pokusavam da napravim puzzle ali problem je u tome sto kad premestam jednu sliku(objekat) i kad ona predje preko druge(objekat) slike, pokupim ih obe cak i vise. Sve se radi preko misa kako da namestim da kad samo vucem jednu sliku, objekat, da ne vucem nijednu drugu???
[ djoso @ 11.01.2007. 13:35 ] @
Imam problem pokusavam da napravim puzzle ali problem je u tome sto kad premestam jednu sliku(objekat) i kad ona predje preko druge(objekat) slike, pokupim ih obe cak i vise. Sve se radi preko misa kako da namestim da kad samo vucem jednu sliku, objekat, da ne vucem nijednu drugu??? tj da mi nijedna druga ne padne pod drugu sliku.
[ Rilex @ 12.01.2007. 23:24 ] @
Od nedavno sam zapoceo sa pravljenjem RTS naslova "Combat Nation".
Inace, igra se odvija na nasim prostorima ali sa Americkim marincima.

Inace, igra je jos u ranoj fazi i screenshot mozete videti na ovoj strani:
http://www.freewebtown.com/sgc/games.htm

Ko god zeli, moze da mi se pridruzi u pravljenju ove igre koja je namenjena
izskljucivo stranom trzistu...

edit: uklonjen e-mail.




[Ovu poruku je menjao tosa dana 13.01.2007. u 07:38 GMT+1]
[ askaratazor @ 15.01.2007. 12:54 ] @
I'm in!!!


Pa evo pridružujem se, koja su zaduženja?

[ Rilex @ 15.01.2007. 18:22 ] @
Svi koji bi se pridruzili, mogli bi da prave sprajtove, u "top down" varijanti kao sto je prikazano na Screenshot-u:

potrbne su mi zgrade Evropskog/Srpskog stila kao i drvece i ostali objekti...
Uskoro cu napraviti demo sa jednom misijom cisto da se vidi kako ce igra izgledati...

Za sve koje se pridruze neka mi ostave ime/mail/mesto preko privatne poruke...

[Ovu poruku je menjao Rilex dana 15.01.2007. u 20:46 GMT+1]
[ askaratazor @ 06.02.2007. 10:51 ] @
E ljudi radim RPG, ali mi treba skriptica za vodjenje lika mišem..

Kad kliknem na mapu, da glavni karakter ide do te tačke i kad držim levi klik da prati miša.

Možda sam loše objasnio, ali mislim na nešto kao vodjenje lika u Diablu.

Ako neko zna rado ću ga staviti u creditse


Btw.. Da ne zamre tema!!
[ Flitter @ 06.02.2007. 21:55 ] @
Pa, imash move_towards_point(x,y,speed) ugradjenu funkciju.
Ako ti treba i kod za zaobilazenje prepreka, to je malo teze.
[ askaratazor @ 07.02.2007. 12:50 ] @
Ma znam to, ali mi treba naravno promena slika u zavisnosti od smera i tako baš kad kliknem da zapamti tačku pa da ide do nje, a ako držim LMB da prati..
Mislio sam da ima neko odradjenu skripticu, samo da stavim obj_igrac kao argument ili promenu slika itd..
Dobro ništa, moraću sam da malo prčkam...


Pozdrav!
[ Rilex @ 07.02.2007. 15:26 ] @
Imam ja neku skriptu slicno tome sto si trazio. Ali moram ti reci da nije nimalo jednostavno praviti sprajtove za animaciju , pogotovu ako se radi o izometriskoj igri. (gde ti treba animacija kretanja u 360*)

Poslacu ti fajl kasnije, prvo moram da ga pronanadjem u gomili pretrpanih fajlova P:)
[ askaratazor @ 08.02.2007. 09:19 ] @
Pa zapravo, treba mi za 8 slika (gore,dole,levo,desno i po uglovima)za stajanje i 8 za kretanje, ali pošto je reč o izometrijskoj igri treba mi vertikalno kretanje za nekih 20% sporije od horizontalnog..

Imam ja neki fajlić ali treba da se preradi,...
Hvala čovo!
[ Dzoni88 @ 09.02.2007. 04:59 ] @
PROJEKAT - Tenkici

Cao, Ja i moj brat radimo na jednoj GM igrici vec 3 dana i hteli smo da pokazemo kako ona izgleda. Svi predlozi i komentari su pozeljni kako bi unapredili ovu igricu. Za koji dan moguc je i prvi demo (najverovatnije samo Endzin sa dva AI.-ja) !

Pozdrav ! 8)

http://www.dzoni.110mb.com/demo1.PNG

[Ovu poruku je menjao Dzoni88 dana 10.02.2007. u 08:52 GMT+1]
[ Dzoni88 @ 11.02.2007. 16:59 ] @
Cao, Ja i moj brat radimo na jednoj GM igrici vec 4 dana i hteli smo da pokazemo kako igrica izgleda.
Igrac (tenk) moze da ispaljuje rakete na levi klik, dok na desni klik tenk ispusta mine koje se aktiviraju
nakon izvesnog vremena. Nemojte biti previse kriticni posto je igrica tek u izradi ! Za koji dan moguc
je i prvi demo (najverovatnije samo Endzin sa dva AI.-ja) !

Pozdrav ! :)


[ Flitter @ 11.02.2007. 18:37 ] @
Zdravo svima!

ne znam da li ste čuli, ali izašao je gamemaker7 beta verzija.

http://www.gamemaker.nl/beta.html

šta mislite o tome?

pozdrav.
[ Rilex @ 12.02.2007. 03:13 ] @
Cuo sam za novu betu, ali radije cu sacekati full verziju koja izlazi krajem Januara.
Za sada mi se svidjaju novine koje su opisali; Steta sto jos uvek nema nista narocito novo oko 3d programirajna i podrzavanja 3d objekata...


This list contains reported bugs and improvements suggested for Game Maker. The list is very long and divided into categories. If you want to report a bug or want to make suggestions for improvement, please first carefully check here whether you bug or suggestion has already been listed.

Please note that the fact that a suggestion is on this list does not mean that it will be implemented. For each new version we will pick some of the suggestions that we feel are most important and are doable with reasonable effort.

Za detaljnu listu izmena pogledajte game maker web site


[Ovu poruku je menjao tosa dana 21.02.2007. u 18:26 GMT+1]
[ Flitter @ 12.02.2007. 09:33 ] @
Citat:
Cuo sam za novu betu, ali radije cu sacekati full verziju koja izlazi krajem Januara.

Da, izlazi krajem januara narochito shto je sada februar lol !
[ Rilex @ 12.02.2007. 18:16 ] @
Toliko sam se zaneo, da sam utripovao da je mesec Januar... Pa kada onda misle da izdaju Full verziju?
[ Aca_LP @ 17.02.2007. 23:59 ] @
Citat:

Breaking News
I am very excited to announce that I am partnering with YoYo Games for the further development and distribution of Game Maker.

YoYo Games is a new company based in the UK, setup by a group of former and current game industry execs, including Sandy Duncan, former head of Xbox in Europe. I am one of the directors of YoYo Games and will be supervising the further development of Game Maker there.

As everybody knows the time I could devote to Game Maker was limited because of my additional position at Utrecht University. This was hampering the development and the service I could provide to the community. YoYo Games has the resources to make Game Maker into an even bigger success.

With the release of version 7.0 of Game Maker in February, YoYo Games will also make a significant investment in the number and quality of online services. These new services will be committed entirely to the Game Maker community. They will build on the existing base and provide several important and exciting new features including the ability to have your finished games published online for free with unlimited access for people who want to play, review and discuss your games on the website. They will also provide a much extended help system and support for the sharing of resources, etc. And we of course want to hear from you what other features you would want.

See http://www.yoyogames.com for a glimpse of what the new site will look like and for further information about the vision and plans of YoYo Games. We will provide more information about the developments in the near future.

Mark Overmars


www.gamemaker.nl
[ ivan.a @ 21.02.2007. 10:33 ] @
# Tutorial Title: TofpAreas Version 1.5f
# Tutorial Description:Surface Effects
# Direct Link:
Code:
http://www.myexamples.ho.com.ua/go.php?a=dl

# Filesize: 320 kb


Name: Online Engine V2
Game Maker Version: 6.1
Mulitplayer: Yes

LINK:
Code:
http://www.64digits.com/games/index.php?cmd=view_game&id=2527&download=1


Simple Online Communication
Code:
http://forums.gamemaker.nl/index.php?showtopic=110856


Ack Ack Engine...Platform engine
Code:
http://forums.gamemaker.nl/index.php?showtopic=195278


Destructible Terrain Engine 2
Code:
http://forums.gamemaker.nl/index.php?showtopic=275344


Mplay.lib--d&d Online Games! Simple To Use!, **Topdown and **Platform** Example!!!**
Code:
http://forums.gamemaker.nl/index.php?showtopic=189202

ovo je .lib sto znaci library file koji kada se kopira u direktorijum gde je GM, dobijaju se nove ikonice...

Radar Script
Code:
http://forums.gamemaker.nl/index.php?showtopic=256038


A kako izgleda 3D u GM, pogledajte ovde
Code:
http://www.sentinelgames.com/download/Xtre.../Xtreme3DV2.zip

more info:
Code:
http://forums.gamemaker.nl/index.php?showtopic=242397



Title: SSB Camera V2.1
Description: view tecnique/example that will zoom in/out so that all characters can be seen. Just like in the game Super Smash Brothers.
Type: GM6

Code:
http://forums.gamemaker.nl/index.php?showtopic=236081


Field of View
Code:
http://forums.gamemaker.nl/index.php?showtopic=257585


Title: AI & Online Demo (Example)
Description: Detailed below.
Type: GM6

Code:
http://forums.gamemaker.nl/index.php?showtopic=236911


Eto par linkova za pocetak. Kasnije cu da editujem i dodajem jos korisnih linkova i tutorijala...


[Ovu poruku je menjao ivan.a dana 21.02.2007. u 12:33 GMT+1]
[ anon81183 @ 21.02.2007. 20:21 ] @
Skoro sam usao u ove vode, i posle nekog vremena sam uspeo da dodjem do nekih rezultata. I onda se javio problem, a problem je bio taj sto je pored mene jako malo ljudi odigralo igru koju smo napravili.
Za sada se jos uvek drzim RPG maker-a.
Vide informacija o samoj igri i o timu mozete videti na sledecem linku.
http://avg.jezdo.net/smf/index.php?board=16.0
Hvala, svaka kritika je dobrodosla.
[ bkaradzic @ 21.02.2007. 21:22 ] @
Ne vidim ništa na linku koji si poslao.

Dobar način da zainteresuješ nekoga da igra tvoju igru je da ovde postuješ:

1. Kratak opis igre. Nešto što je dovoljno da zainteresuje nekoga da skine igru, ali nedovoljno da otkrije sve o igri.
2. Najinteresantnije screen shotove iz igre.
3. Game play video, postuješ video na youtube.com i postaviš link ovde.
4. Link na demo igre (na kraju).
[ anon81183 @ 21.02.2007. 22:11 ] @
Hvala veliko na ovome. Vecinu toga sto si tu naveo sam okacio na tom forumu. Ali je nekako bas sada taj forum pao, tj. ima problema sa SQL-om. Cim bude forum opet online prebacicu sve ovde, jel tamo si mi linkovi za download i screen-ovi iz igre.

Evo proradilo je u medjuvremenu, evo Info-a igre.

Name: Glory Seeker

Screen 1

Screen 2

Screen 3


Pre nego sto skinete samu igru morate imati RGP MAKER instaliran na vasem PC-u..
RPG maker mozete skinuti sa sledeceg linka:
http://z05.zupload.com/file.php?filepath=6118


Download link for game:

1. http://rapidshare.com/files/17524931/Glory_Seeker_E2.rar
ili
2. http://ifolder.ru/1179938

Napomena: Igra je tako pravljena da izlazi po epizodama, a epizode igre bi izlazile na svaka dva tri dana.


[Ovu poruku je menjao StihiluS dana 21.02.2007. u 23:34 GMT+1]
[ Rilex @ 27.02.2007. 23:44 ] @
Danas bi trebalo da izadje gameMaker 7. Tako su bar najavili osnivaci kompanije yoyo games, i trebalo bi da se downloaduje sa ovog sajta: http://www.yoyogames.com koji je inace jos uvek u pripremi...
[ askaratazor @ 06.03.2007. 08:37 ] @
edit: obrisan deo vezan za pirateriju
Ne vidim nešto mnogo izmena, ali videćemo koliko seckaju igre kad roknem 1000+ objekata, he he..
Burn baby, burn!!!

[Ovu poruku je menjao tosa dana 06.03.2007. u 10:17 GMT+1]


Jao da, izvini toso... (nema sta, covek radi kao singerica)

[Ovu poruku je menjao askaratazor dana 06.03.2007. u 19:29 GMT+1]
[ Rilex @ 08.03.2007. 01:48 ] @
Da, slazem se da zapravo i nema nekih bitnijih promena. Engine i dalje ostaje kao alatka za pravljenje prostih 2d igrica u stilu pac man-a i ostalih puzzle igrica. Primetio sam da se i najprostije igrice sporije ucitavaju sa novijom verzijom nego sa GM 6.0.

Sto se tice prethodnog posta, mogu da zamislim kako je originalni post izgledao :)
Cisto da napomenem da se registracija vrsi preko on-linea pa je zastita od krekovanja na nivou.
[ askaratazor @ 08.03.2007. 14:40 ] @
Citat:
Rilex:
Sto se tice prethodnog posta, mogu da zamislim kako je originalni post izgledao :)



Ne nemozes, ljudi nisam ja provalio nista novo, nemojte da mi saljete priv poruke, nemam crack niti nista slicno, (khm, khm, valjda..)
Nego dosta polemisanja, jel ima nesto novo na vidiku, sta pravimo ovih dana,....
[ Flitter @ 16.03.2007. 08:00 ] @
***********************************************
Prevod GameMaker6.1 help (doc format)
***********************************************
-Using Game Maker, (askaratazor) str 4-22. (80 %)
-Actions (Wlada8) str (30 %)
-3D grafika, (Flitter) str 205-218 (100%)
-
...
***********************************************
[ vladaboy93 @ 16.03.2007. 18:11 ] @
Pravio sam neku igru i nameravam da je prodajem kad je zavrsim.

Molio bih vas da pogledate igru-(grafika je odlicna)
Radi se o multyplayer igrici za cetiri igraca.

KAKO VAM SE ČINI?
[ Rilex @ 20.03.2007. 21:38 ] @
Dobro je... Bilo bi interesantnije da poradis na AI-u i ukljucis single player.
Ipak sumljam da bi ovakav tip igre bio isplativ za prodaju...
[ vladaboy93 @ 22.03.2007. 20:18 ] @
Šta znači AI, sigurno ću ubaciti singleplayer,druga oružja,levele,..
[ vladaboy93 @ 22.03.2007. 20:32 ] @
HITNO!!!!!!!!!
Treba mi knjiga o pravljenju igara u game makeru na engleskom (zato što nema šanse da je prevedena na srpski) i ako neko zna gde može da se kupi ili da se nađe na elektronskom formatu.

UNAPRED HVALA!!!!!!!

[ bkaradzic @ 22.03.2007. 20:49 ] @
http://book.gamemaker.nl/frames.htm?buy.htm
[ bratovuk @ 22.03.2007. 21:30 ] @
Ja se izvinjavam...
...gde mogu da download-ujem ove prevode?

+ ako se i dalje prevodi, rado cu pomoci!

Hvala.
[ askaratazor @ 23.03.2007. 13:48 ] @
Citat:
bratovuk: Ja se izvinjavam...
...gde mogu da download-ujem ove prevode?

+ ako se i dalje prevodi, rado cu pomoci!

Hvala.



Ne može brate, ne može...

Šalim se, evo radimo, poslacemo ti sta ti treba, a naravno da treba pomoc, isprati sve sto smo pisali da ne kucam ponovo i uzmi neki deo pa lagano...

Citat:
vladaboy93: Šta znači AI, sigurno ću ubaciti singleplayer,druga oružja,levele,..


AI ti je veštačka inteligencija....
[ Flitter @ 29.03.2007. 19:08 ] @
Ko hoce da dobije jedino vec prevedeno poglavlje "3D grafika",
koje sam ja preveo i/ili da se ukljuci u prevodjenje, neka mi posalje privatnu poruku.

@askaratazor
Ti bi mogao da zavrsis taj tvoj uvod, pa da pochnes da prevodis
nesto sto moze ljudima da koristi, nema leba od prevoda sadrzaja.
[ askaratazor @ 30.03.2007. 14:36 ] @
Hm, u pravu si.. hoću!
[ dejankukic @ 20.04.2007. 16:23 ] @
Treba mi skripta za igricu iz game makera.
Script treba da pokreće branik o koji se odbija loptica,zajedno sa mišem,ali da se branik pomera brzinom miša bez obzira gde je strelica miša(naravno u x-osi).
Ja sam probao razne kombinacije na pr. batt.x=mouse_x*;move_toward_mouse_x*;.....itd.Čak sam probao i sa eventom <no key> na tastaturi, ali branik se pomerao sproro i dosta seckavo.
Ali ni jedna kombinacija nije radila.
Da li bi neko mogao da mi pošalje script,pa da samo izmenim objecte i sprite-ove?
Evo poslao sam demo.
Igrica ima instalaciju napravljenu install makerom
Muziku u igrici birate sami(pustate je sa CD-a)
Planiram da poboboljšam grafiku i neke propuste.
Kad završim igricu prodaću je.







[Ovu poruku je menjao dejankukic dana 20.04.2007. u 17:35 GMT+1]
[ askaratazor @ 21.04.2007. 11:28 ] @
Staviš u step eventu branika da je x=mouse.x i y=mouse.y ili samo x=mouse.x a y=750 npr.(cini mi se da pravis neki ping pong ili rikošet, pa ti verovatno treba fixna y-osa)



A gde ti je igrica ????'
[ Flitter @ 04.05.2007. 22:26 ] @
Totalno zamre tema. Jel ima neka nova igrica?
Ili ste svi instalirali gm7 pa radite li radite ?
[ vanzemaljac92 @ 05.05.2007. 07:30 ] @
otkud sad gm7?
[ Flitter @ 05.05.2007. 10:27 ] @
Ti kao da si pao s Marsa, vanzemaljac, LOL, ..., LOL ponovo ...

Citaj prethodne postove i poseti http://www.yoyogames.com/make
[ askaratazor @ 05.05.2007. 16:21 ] @
Flitteru jesi nasao ono sto si pitao nekoliko postova iznad (vezano za GM7 i registraciju)?


Ljudi, zapao sam u krizu, imam ogroman manjak ideja...
Bar da ima nekih problema ovde pa da resavamo, ovako sam u smoru..
Ajde dajte neku temu da pravim nesto, nisam Photoshop otvorio mesec dana, a u GM-u samo pravim random fore..


[ Flitter @ 05.05.2007. 19:35 ] @
Nisam, ali uporno trazim. Podelicu radost :)

Hocete da pravimo nesto zajedno, sto da ne ?
[ askaratazor @ 05.05.2007. 22:55 ] @
Imam ja to sto trazis..

Sve opcije ON, he he..
Moze nesto zajednicko, evo poslacu naslov
[ Flitter @ 06.05.2007. 10:31 ] @
LOL, sos je genijalan, moze ! Evo, ja radim skriptove.
Posto (ni)si pitao moj mejl je flitter [at] europe [dot] com
Hvala.
[ shima @ 14.05.2007. 20:45 ] @
> ... pa druga da odbrani Srbiju od preostalih aliena (i npr. izroka NATO-ovce

NATO Invejdersi? :-)


[Ovu poruku je menjao shima dana 17.05.2007. u 13:34 GMT+1]
[ Flitter @ 15.05.2007. 00:12 ] @
Recept: 2 kodera, 3 grafichara, 1 sound majstor, 1 storyteller i 10 beta testera. Otprilike.
[ Flitter @ 15.05.2007. 22:24 ] @
Samo bez velikih planova, molim vas, bitno je zezanje.
Za sam pocetak 1 avion, 1 misija, 1 neprijatelj.
Ako to dobro odradimo, sve ostalo je lako.
[ shima @ 15.05.2007. 22:26 ] @
Citat:
"askaratazor":
sta cemo za pricu, hocemo da odradimo neki lagani scrollinig shooter, ili da napravimo misije
osvajanja suncevog sistema..
Planirao sam da prve dve tri misije (tutorijal, btw) bude fora da Srbenda uci na njivi da pilotira
na palom alien brodu, pa druga da odbrani Srbiju od preostalih aliena (i npr. izroka NATO-ovce sto
nose bonus packove za oruzija i health, pa da se onda krene malo izvan planete u, jelte, nas
solarni sistem... ITD.


... malo vise detalja omogucilo bi da se bolje vidi o cemu se radi i sta si tacno imao na
umu. (PS:... ali za to je potrebna i posebna tema)

[Ovu poruku je menjao shima dana 17.05.2007. u 13:53 GMT+1]
[ tosa @ 17.05.2007. 02:27 ] @
Jedna molba za game maker ljubitelje i učesnike ove teme: Držite se game maker-a i diskusije
o radu u istom kao i funkcionalnosti programa - poruke u ovoj temi počinju da liče na MadZone.
Za sada ne brišem ništa od poruka u kojima se dogovarate oko projekta, ali ako ovako ostane
moraću da očistim temu.

update:kako bi odžali smisao ove teme, ako želite diskusiju o
nekom projektu koji bi ste radili - otvorite novi topic.


[Ovu poruku je menjao tosa dana 18.05.2007. u 03:49 GMT+1]
[ askaratazor @ 19.05.2007. 02:07 ] @
Sad, ako sam i imao neku ideju, nestala je...

Ne razumem koji je smisao teme, ako ne moze da se kaze bar neki osnovni koncept.. Mislim, ako ce prvo svako da napravi kompletnu igru, pa da stavi samo link, a ostali da klimaju potvrdno ili odricno glavom; onda ja nemam sta ovde da trazim.


Poenta nije samo u igri, vec i u nekim osovama game designa, kao i game razvoja uopste; a da bi se to malo bolje svima obasnilo, potrebne su malo dublje diskusije, kako bi pokazale tok stvaranja jedne kompjuterske igre.
[ Rilex @ 21.05.2007. 02:58 ] @
Da li je neko od vas probao EXTREME3D DLL za Game maker. Smatram da je jako mocan ali slaba mu je dokumentacija.
[ tosa @ 21.05.2007. 03:21 ] @
Citat:
askaratazor:Ne razumem koji je smisao teme, ako ne moze da se kaze bar neki osnovni koncept.. Mislim, ako ce prvo svako da napravi kompletnu igru, pa da stavi samo link, a ostali da klimaju potvrdno ili odricno glavom; onda ja nemam sta ovde da trazim.

Poenta nije samo u igri, vec i u nekim osovama game designa, kao i game razvoja uopste; a da bi se to malo bolje svima obasnilo, potrebne su malo dublje diskusije, kako bi pokazale tok stvaranja jedne kompjuterske igre.

Smisao teme je diskusija o GameMakeru i mogućnostima i primenama istog i to je sve.
Nemojte praviti privatni forum od toga. Osnove dizajna i razvoja igara nisu ni na koji
način vezani za GameMaker (daleko bilo :)). Takođe, "diskusije koje bi pokazale tok
stvaranja jedne igre" mogu da vode samo ljudi koji su neku igru već napravili.

[ askaratazor @ 21.05.2007. 15:42 ] @
Citat:
tosa: Osnove dizajna i razvoja igara nisu ni na koji
način vezani za GameMaker (daleko bilo :))..


!!!?????? Kako bre sad to.. Ja nisam mislio uopsteno na C++ i ostala cuda, nego za igre pravljene u GM-u.



Citat:
tosa: Takođe, "diskusije koje bi pokazale tok
stvaranja jedne igre" mogu da vode samo ljudi koji su neku igru već napravili.



Jel ja tu treba da se osetim inferiorno..
Uostalom, ako nigde nije pomenutu na forumu, ne znaci da ne postoje!!!!
[ tosa @ 22.05.2007. 02:51 ] @
Citat:
askaratazor: !!!?????? Kako bre sad to.. Ja nisam mislio uopsteno na C++ i ostala cuda, nego za igre pravljene u GM-u.

Šta ti nije jasno? GameMaker je alat i ova tema je posvećena diskusiji o istom.
Ovde možete diskutovati na primer kako uraditi određenu stvar u GM, ali
ćaskanje na par strana o Srbima u svemiru će svakako narušiti kvalitet ove
ili bilo koje druge teme.

Citat:
askaratazor: Jel ja tu treba da se osetim inferiorno..
Uostalom, ako nigde nije pomenutu na forumu, ne znaci da ne postoje!!!!

Kako ćeš se osećati je tvoja stvar. Ako želite da pričate o dizajniranju
igara to je drugačija stvar od maštanja o tome šta bi voleli da imate u igri.
Postavi sebi pitanje "šta ja zaista znam o dizajniranju igara?" i odgovori
iskreno sebi, meni ne moraš. To bi trebalo da ti bude dovoljan pokazatelj
kako bi trebalo da se ponašaš ako želiš da napreduješ po tom pitanju.

Pozdrav!

[ andy-b @ 26.05.2007. 12:37 ] @
Ljudi kako da namestim font u beloj boji u gamemakeru 7.
[ Dahaka @ 26.05.2007. 16:11 ] @
A isto mene interesuje koji jezici mogu da se koriste u Game Makeru 7?
[ vladaboy93 @ 27.05.2007. 15:06 ] @
Da li mislis PROGRAMSKI jezici ako mislis na to.

Ja mislim da moze samo GML? ispravite me ako gresim?

GML-Game Maker Language
[ pgavrilo @ 28.05.2007. 18:23 ] @
Mene zanima kako da pošaljem igricu na game maker kolekciju
[ Flitter @ 28.05.2007. 19:20 ] @
Pa moze samo gml, direktno, ali gm7 ima mogucnost prosirenja.
Gml nije nista posebno, to su c++ funkcije upakovane drugacije.
[ pgavrilo @ 31.05.2007. 13:59 ] @
Askaratazore da bi popravio grešku moraš sve jedan objekat pažljivo i detaljno pregledati najprije
je greška kod puštanja zvuka, kreiranja objekta i tako nešto slično


[ askaratazor @ 31.05.2007. 22:32 ] @
Citat:
pgavrilo: Askaratazore da bi popravio grešku moraš sve jedan objekat pažljivo i detaljno pregledati najprije
je greška kod puštanja zvuka, kreiranja objekta i tako nešto slično



Izvini prijatelju, hocu, ali samo nesto da te pitam:
- Na sta ti se odnosi ova poruka?
- Jel sigurno meni upucena?


Da ne trosim novi post, evo mali demo (vec vidjeno, ali ukomponovano u trenutnu temu)..
Nadam se da ne smeta sto je u GM7 radjeno, he he..

[Ovu poruku je menjao askaratazor dana 01.06.2007. u 01:15 GMT+1]
[ ivankul @ 01.06.2007. 14:02 ] @
Cao ljudi! Ja sam ovaj forum posetio zadnji put pre vise od godinu dana i tad je jako malo ljudi znalo za game maker. Sad vidim da je ovde to najpopularnija tema u game dev odeljku. Ja vise od godinu dana radim jednu igru koju nameravam da prodajem i zavrsena je 95%, samo sad nemam vremena da je dovedem do savrsentstva i spremim za prodaju. Igra se zove Final-Strike, zanr je 2d svemirska pucacina i radjena je u game makeru! Evo par screenshotova:




Igra ima 80 nivoa, 40 razlicitih protivnika, 5 svetova, 10 power-up za igraca i jos dosta toga....
U game makeru radim od verzije 4 tako da znam dosta, pa ako nadjem vremena rado cu vam pomoci ako bude bilo potrebe. Kad ovo zavrsim ako bude bilo volje i vremena mozemo da napravimo neki ozbiljan tim i da ostvarimo neki jos ozbiljniji projekat.

Pozdrav!




[ ivankul @ 04.06.2007. 22:12 ] @
a ja mislio ova tema aktivna...
[ askaratazor @ 04.06.2007. 23:36 ] @
Citat:
ivankul: a ja mislio ova tema aktivna...


Jeste, jeste , ne brini..


Nego jos uvek gledamo screenshotove i pokusavamo da podignemo vilicu sa tastature..
Extra covo, fina igra.
Jel moze sta da se pomogne (beta testeri i sl.), mada vise ce nama ovde trebati pomoc?

Jesi sve sam radio, mislim na grafiku i kod (verujem i muziku) ili vas je vise?
[ ivankul @ 05.06.2007. 00:55 ] @
Citat:
Nego jos uvek gledamo screenshotove i pokusavamo da podignemo vilicu sa tastature..
Extra covo, fina igra.

Hvala!Jos bolje izgleda sve kad je slika u pokretu!:)

Citat:
Jel moze sta da se pomogne (beta testeri i sl.)

Trebace svakako pomoci oko testiranja igre i trazenja bugova, jedini problem je koliko mogu verovati ljudima koje ne poznajem i dati im igru...
Citat:
mada vise ce nama ovde trebati pomoc?

Dosta znam o game makeru, tako da cu vam rado pomoci.

Citat:
Jesi sve sam radio, mislim na grafiku i kod (verujem i muziku) ili vas je vise?

Modele letelica i ostalu grafiku mi crta jedan lik, a sve ostalo radim ja (programiranje,specijalne efekte,zvuk,muziku..)

Evo jos par screenshotova:




Trenutno se crta finalni boss, a posle toga ja treba da ga programiram i onda je igra skroz zavrsena, ostaje samo potraga za bugovima i da se zavrsi GUI...
[ askaratazor @ 05.06.2007. 22:39 ] @
Citat:
Trebace svakako pomoci oko testiranja igre i trazenja bugova, jedini problem je koliko mogu verovati ljudima koje ne poznajem i dati im igru...




He, he, veruj nam... Ma ne bi mi.. Pa ni pomisliti!!

Pa sto se mene tice, imas ovde bar 15 svedoka (racunajuci Tosu moderatora) koji znaju da ja toliku igru ne bih mogao da napravim (ni vremenski, ni tehnicki).
A i ako malo prelistas prethodne postove, primetices da sam vise nastrojen nekim free verzijama igara, nego obogacivanju na njima. Nije da ne bih zeleo, ali trenutno ne verujem da JA SAM mogu tako da zaradim..

Naravno, tvoja volja.
Pozdrav!
[ ivankul @ 07.06.2007. 00:58 ] @
Ma nije u tome problem da li bi neko ukrao igru, ne moze to tek tako da se ukrade jer ta verzija koju bi ja davao na testiranje nije zavrsna i kao takva ne bi mogla da se prodaje. Jedini problem je u tome koliko ja mogu da verujem tebi na primer, ako ti dam da je testiras, da je ti neces davati ne znam ni ja kome i tako dalje. Nadam se da me razumes i da me nisi pogresno shvatio. Predugo radim na ovoj igri da bi nesto rizikovao, mozda sam previse obazriv, ali jednostavno ne bih da rizikujem. U svakom slucaju hvala ti na podrsci i zelji da pomognes!

Pozdrav!
[ andy-b @ 07.06.2007. 20:26 ] @
Askazatore ne bi li SOS biti svemirska igra?
[ ivankul @ 07.06.2007. 21:49 ] @
Simpaticna igrica :) Jel si samo ti radio igru ASKARATAZOR-e (nadimak ti je katastrofa :) )
Mogli ste eksplozije aviona i ostalih stvari da napravite pomocu particle efekata, tako da se svaki put generise drugacija,eksplozija. Ja sam napravio u ovoj igri Final Strike da se u zavisnosti od jacine ekslozije trese i ekran!
[ askaratazor @ 08.06.2007. 15:44 ] @
Citat:
andy-b: Askazatore ne bi li SOS biti svemirska igra?


Bice, ali se pocinje na zemlji.. Ma ovo je neki demo, cisto reda radi, da ne kazete da nista ne radim..

Citat:
ivankul: Simpaticna igrica :) Jel si samo ti radio igru ASKARATAZOR-e (nadimak ti je katastrofa :) )
Mogli ste eksplozije aviona i ostalih stvari da napravite pomocu particle efekata, tako da se svaki put generise drugacija,eksplozija. Ja sam napravio u ovoj igri Final Strike da se u zavisnosti od jacine ekslozije trese i ekran!



Pa da, to je mojih ruku delo (sem muzike). Nisam nesto upucen u particle efekte, tako da ako moze mala ideja...
Inace, nadimak je nastao na chatu jer jedino taj sam mogao slobodno da koristim bez registracije (ko bi ga uzeo).. Inace ako na googlu ukucas askaratazor, sve je vezano za mene....




P.S. imas neki demo tvoje igre. da vidimo te efekte
[ ivankul @ 08.06.2007. 18:35 ] @
Nemam demo imam samo ovu celu verziju, napravicu demo kad zavrsimo. A efekte ekspolzije ako hoces mogu da ti napravim i ubacim u igru pa da mozes da vidis kako se prave, to mi je 10 minuta posla.
[ 2stamlers @ 08.06.2007. 20:18 ] @
svidja mi se sta vidim na screenshotovima, svaka cast, samo reci hvale.
[ askaratazor @ 08.06.2007. 23:26 ] @
E pa to bi super bilo, mislim ako te ne mrzi..
Stavi, pa okaci (najbolje ovde, da svi vidimo kako ide)


To vazi i za ostale (posto dajem igru da se slobodno modifikuje - u edukacione svrhe ONLY), najbolje je da kad nesto promenite ispisete u samom kodu (racunam nece niko koristiti D&D, mada nema veze) hint pa da se to lepo vidi!
[ ivankul @ 09.06.2007. 01:30 ] @
Evo sad dodjoh iz grada, pa rekoh aj da se malo zabavim sa tim SOS-om. :) Dodao sam par efekata, fino izgleda!
[ askaratazor @ 10.06.2007. 20:34 ] @
Extra stvar, samo je pocelo da koci za medalju kad ima dosta neprijatelja..
Smanjio sam alarm time u gelerima na 40, a u bombi na 45, i sad leti..



Sad krecem da ubacujem dve-tri vrste oruzija i malo da izmenim neprijatelja ( da dodam mozda weapon/ammunition packove kad se uniste)...
[ ivankul @ 10.06.2007. 20:53 ] @
Ok, nisam mnogo obracao paznju na to da li ce da koci, to je lako podesiti ili tako kako si ti uradio ili smanjivanjem broja cestica koje se emituju u svakom stepu. Znas sta mi je zapalo za oko ovo kako si uradio pozadinu, Sunce ne bi trebalo da beskonacno puta prolazi iza. :) Mozes da ga napravis kao objekat sa velikim depth-om pa da stavis da se jako polako krece u pozadini ili cak i da stoji...:), ali to je sitnica.
[ askaratazor @ 11.06.2007. 00:13 ] @
Da jasno, ma to je bilo cisto da ne stoji jedna boja.
Verovatno cu staviti duzu pozadinu za bitku na zemlji, a ostale ce biti u svemiru pa ce biti lakse..


Evo malo promene pozadine i ubacen mesec...


(postavicu sutra fajl, tek kad promenim oruzije)
[ andy-b @ 14.06.2007. 07:26 ] @
Citat:
askaratazor: Da jasno, ma to je bilo cisto da ne stoji jedna boja.
Verovatno cu staviti duzu pozadinu za bitku na zemlji, a ostale ce biti u svemiru pa ce biti lakse..


Evo malo promene pozadine i ubacen mesec...


(postavicu sutra fajl, tek kad promenim oruzije)


Gde je taj file askarazatore?
[ Rilex @ 14.06.2007. 08:47 ] @
Pozdrav svima... Evo, i ja sam odlucio da podelim jedan source projekat sa vama. Posto sve manje radim sa Game Makerom verovatno ga nikada necu ni zavrsiti. Ovaj projekad sam potpuno sam radio, od grafike, preko kodova... Ima tu nekoliko vrlo mocnih skripti, pa pogledajte i sami:





Download Page:
http://hosted.filefront.com/speargear/
[ ivankul @ 14.06.2007. 21:33 ] @
Pozdrav! Bacio sam pogled na ovo, super si krenuo da pravis, samo nema niceg goreg nego kad nesto krenes, a ne dovrsis. Izdvoj malo vremena i napravi neku mini igru od toga, cisto da se nisi trudio uzalud...
[ Rilex @ 14.06.2007. 23:37 ] @
Pa stvar je u tome, sto igra kao takva zahteva jako puno vremena da se zavrsi. Verovatno, stalno cu se vracati i dodavati neke nove stvari. Ali pitanje je da li cu igru potpuno zavrsiti. Malo mi je i bezveze sama perspektiva igre. Kada sam pocinjao, nisam puno ni obracao paznju na to... NRP, gradjevine su izometrijske, dok vozila i objekti su iz top-down perspektive.
[ askaratazor @ 15.06.2007. 21:20 ] @
Evo, mala promena...
Taman se zainatim da uradim i nemam vremena ni da disem..

Sta da vam kazem, to je problem kad pocnes da radis....
[ pgavrilo @ 20.06.2007. 11:09 ] @
Evo ti jedan na srpskom, Šalim se evo ti jedna igrica iz koje ćeš dosta naučiti. Potreba je Game Maker 6.1 by Mark Overmars
[ andy-b @ 21.06.2007. 20:24 ] @
Citat:
pgavrilo: Evo ti jedan na srpskom, Šalim se evo ti jedna igrica iz koje ćeš dosta naučiti. Potreba je Game Maker 6.1 by Mark Overmars

Gde je ta igrica?
[ askaratazor @ 23.06.2007. 10:50 ] @
Pa budi strpljiv dok uploaduje fajl, znas kako je kad je protok 1 bit/min, he he!!!!!!
[ andy-b @ 24.06.2007. 19:07 ] @
Askarazatore ne zezaj!!!!!
[ andy-b @ 25.06.2007. 09:26 ] @
Pravim jednu igru u GTA 1 stilu pa mi trebaju zgrade iz top-down perspektive,ako ih imate molim vas posaljite mi.Unapred hvala.
[ pgavrilo @ 05.07.2007. 10:46 ] @
Citat:
andy-b: Gde je ta igrica?


Izvini protokol mi je bio ovih 10 dana nula jer su radili na centrali
A sad mi je brzina 37.2 kbps
Morao sam novi odgovor napisati zbog uploada;(
[ SKORPION-MILAN @ 22.07.2007. 15:42 ] @
Evo jedna od mojih prvih igrica koje sam pravio u GM -nije nesto ali pogledajte

Code:
http://www.megaupload.com/?d=1B1LBA17

[ Fantom92 @ 31.07.2007. 21:40 ] @
I ja sam radio u GM(idalje radim ali sam pravio pauzu)
Evo moje igre http://www.mediafire.com/?1cosxceo10g
Koristio sam sprite koji se dobiju uz GM,za drugi deo mislim da pravim svoje spritove :D
[ SKORPION-MILAN @ 07.08.2007. 23:22 ] @
Evo jos jedne igrice napravljene u GM. Vi ste u ulozi navijaca PARTIZANA i bakljama gadjate grb zrinjskog i uefa kupa
Code:
d.turboupload.com/d/1963345/setup_uefa_mafia.rar.html
[ progonitelj @ 08.08.2007. 10:40 ] @
cao svima!!!!
juce sam skino gm7 i procito upustva nabrzaka ali mi treba pomoc!!!
pokusao sam da napravim parallel ali ne kapiram kako da postavim pozadinu.posto vidim da ovde ima veterana u gm nadam se da cu dobiti odgovor!!!
P.S. odlicna ideja da se prevede Tutorial pomoglo bi mnogima,nemogu da garantujem ali mozda se ukljucim u akciju
pozz
[ SKORPION-MILAN @ 10.08.2007. 21:30 ] @
Mozda ovde nadjes odgovor
[ progonitelj @ 13.08.2007. 11:12 ] @
izvalio sam fazon sa tileset-evima
ali hvala u svakom sluaju!!!
Bogami ovaj gm uopste nije los,za nedelju dana sam naucio mnogo toga
ali nikako da smislim pricu za neku igricu kojoj bi mogao da se posvetim
Zasto je tema zamrela????????????
jos jednom hvala Milane!
[ progonitelj @ 14.08.2007. 12:55 ] @
Pomoc!!!!!!!
treba mi objasnjenje kako da napravim da se vrata otvore samo ako imam kljuc!!!
Unapred hvala!!!!
[ askaratazor @ 15.08.2007. 15:35 ] @
Eh, odem na more i odmah zamre tema..

Citat:
progonitelj: Pomoc!!!!!!!
treba mi objasnjenje kako da napravim da se vrata otvore samo ako imam kljuc!!!
Unapred hvala!!!!


Jel radis u GML-u ili samo drag&drop..

Probaj kad kreiras igraca (na pocetku) da mu stavis promenljivu kljuc=0, a zatim u koliziji sa kljucem neka je promeni u kljuc=1 (i unisti kljuc)..

E sad u koliziji sa vratima samo stavis proveru ako je kljuc=1 da otvori, ako je 0 da iskulira..

Napravicu fajlic pa cu postaviti...
[ pgavrilo @ 15.08.2007. 18:56 ] @
Citat:
progonitelj: Pomoc!!!!!!!
treba mi objasnjenje kako da napravim da se vrata otvore samo ako imam kljuc!!!
Unapred hvala!!!!

Napravio sam mali tutorials na brzaka s pomoć jednim liberyjem
Lib pošalji u folder game makera pa u podfolder lib Game_marker6.1/Lib
Lako i efikasno;)
hehehe
P.S
ili u game maker7 ostalo sve isto
[ progonitelj @ 17.08.2007. 11:10 ] @
pgavrilo

hvala ti za lib ali mi to nije resilo problem

askaratazor

Ja sam pokusao neku varjantu sa promenjivom ali mi ne ide bas ajde molim te ako mozes i imas vremena napravi fajl pa ga okaci.Unapred Hvala!!!!!

[ pgavrilo @ 24.08.2007. 18:54 ] @
Nema problema Progonitelju, Evo jedan na drugi način.
Zapravo na dva.
P.S
Ako ti ne pašu ova dva odma ne znam kako misliš
POOOZZZZZZ

[Ovu poruku je menjao pgavrilo dana 24.08.2007. u 20:07 GMT+1]
[ pgavrilo @ 26.08.2007. 11:09 ] @
Evo moje jedne 3D igrice u GM. Potreban je registrovan GM6 ili GM7
Igrica je u beta1 fazi. molim vas da mi kažete kakva je ta moja 3d igrica.
POOOZZZZZ svim programerima što rade u Game Makeru
[ pgavrilo @ 01.09.2007. 13:08 ] @
Šta je bre izgleda ova tema zamrla.Nema nikakve radnje ko da ste izgubili računare pa ništa ne možete da radite.
[ salext86 @ 03.09.2007. 11:51 ] @
Pozdrav svim ljubiteljima GameMaker-a. Nov sam na forumu i naleteo sam na ovu temu. Ja sam radio u GM jos pre 3 godine, ali zbog nedostatka ideja sam prestao pre 2 godine. Vidim da se od tada dosta toga od tada promenilo i da ima dosta ljudi u nasoj zemlji koji su poceli da rade u ovom programu. Zainteresovan sam za svaki vid saradnje i skupljanja ljudi u tim radi nekog veceg projekta. U 2D programiranju sam dosta izvezban i mogu da napravim gotovo sve. Moj problem je grafika i muzika. U tome sam uvek bio ocajan. U prilogu ostavljam dve moje igre pravljene pre 3 godine, koje su nekom srecom prezivele brojne formate harda :) Interesuje me vase misljenje.

http://rapidshare.com/files/52962572/SXT_Balls_1.3.exe

http://rapidshare.com/files/53072632/The_Transporter.exe
[ pgavrilo @ 04.09.2007. 12:59 ] @
Meni nije problem grafike ako ti treba grafike reci pa da napravim.
Što se tiče igrica tvojih imaš lih u gm6 fajlu.
[ salext86 @ 04.09.2007. 13:06 ] @
Na zalost nemam. Izgubljeno u vremenu i prostoru :)
Nego nisi prokomentarisao igre :)
[ pgavrilo @ 04.09.2007. 13:19 ] @
Nisasm jih još downladovo pa ću ti kasnije reći.
A, šta ti kažeš za moja 3 tutorijala i moje dve igrice što sam jih obesio ovde na forumu FPM i Meteorite

P.S
Nadam se da možeš da okačiš svoju igricu na bilo koji drugi link jer mi na ovom nešto neće da downladuje
[ salext86 @ 04.09.2007. 13:35 ] @
FPM je ustvari tutorijal koji sam ja skinuo jos kad je izasla verzija 6.0 :) Nisam video neke preterane dodatke. Mozda onaj health bar i mozda si doradjivao nivoe, ali taj engine sam vec video :) A Meteoriti su igrica koja se pravi za 10 min. Jedino sto si se potrudio malo oko eksplozija :) Za tutorijale ne znam sta da ti kazem. Mislim da su posluzili svrsi.

Ovo je moje iskreno misljenje. Bez ljutnje ;) Imas dosta potencijala, samo ti treba ideja :)
[ pgavrilo @ 04.09.2007. 13:56 ] @
Nema potrebe dase ljutim ovo su mi igrice manje od 1 MB imam ih još puno ali su velke da ih uplodujem.
[ Crazy shadow @ 04.09.2007. 15:22 ] @
Zanima me kako se prave inserti za igre.Pre igre koju radim u game makeru hocu da stavim insert.Kako to mogu da uradim.
I koim programom.
[ salext86 @ 05.09.2007. 13:10 ] @
Citat:
Crazy shadow: Zanima me kako se prave inserti za igre.Pre igre koju radim u game makeru hocu da stavim insert.Kako to mogu da uradim.
I koim programom.


Nije mi najjasnije pitanje (sta podrazumevas pod insertom), ali pokusacu da odgovorim.

Ako mislis na video napravi u prvoj sobi objekat koji ce u Eventu Create imati akciju Show Video (nalazi se u main2).

Ako mislis na ucitavanje (progress bar) njega mozes promeniti u Global Game Settings/Loading.

Pojasni mi pitanje pa cu ti odgovoriti ako nije pomoglo ovo.
[ MINI TNT @ 08.09.2007. 13:23 ] @
Gdje ste ljudi ja sam novi član na forumu.
Evo vam moja igrica Koju sam napravio
juuče.zove se comander_. Ona se igra na strelice i na A,S,D.
POZDRAV.
[ MINI TNT @ 08.09.2007. 16:15 ] @
Zanimame kako napraviti kad dođem mišom na Exsit ili Start da se stvori ispod njih linija.
[ MINI TNT @ 08.09.2007. 17:40 ] @
Treba mi grafika ali da je kostur za moju igricu ,a zove se kostur traži srca.







[Ovu poruku je menjao MINI TNT dana 08.09.2007. u 18:57 GMT+1]
[ MINI TNT @ 08.09.2007. 17:59 ] @
Može li mi reći gdje mogu naći grafike
[ Crazy shadow @ 08.09.2007. 20:19 ] @
Kako da uklonim kursor iz sobe.Tj napravio sam kursor i stavio ga u meni.Ali on mi se sada pojavljuje u svakoj sobi.
Komanda kao u game makeru 5 neradi show_cursor =false .Radim u game makeru 6.1.Ako neko moze da mi kaze kod ili neku drugu foru.
Nadam se da ste me razumeli.
Unapred hvala.
[ Crazy shadow @ 08.09.2007. 20:32 ] @
kako da uklonim kursor.Stavio sam kursor u meni ali mi se taj kursor pojavljuje u svim sobama.
A kod iz game makera 5 neradi show_cursor =false .
Sta da kucam.Ili u cemu je fora.Kursor iz options sam iskljucio...
[ Crazy shadow @ 10.09.2007. 16:21 ] @
Dali neko moze da mi pomogne da napravim skor.Kao u fudbalu..
[ salext86 @ 10.09.2007. 19:28 ] @
Citat:
Crazy shadow: Dali neko moze da mi pomogne da napravim skor.Kao u fudbalu..


Evo ovako nesto mozda (skini GM7):
http://rapidshare.com/files/54752328/Fudbalica_edit.gmk
[ Crazy shadow @ 11.09.2007. 00:18 ] @
Hvala ti puno.To je to sto mi treba.Uradio sam igru sa 2 i cetri playera samo mi je ostao skor.
stavicu link kad zavrsim..
[ salext86 @ 12.09.2007. 11:13 ] @
Posto vidim da ukupno imam 3 downloada na obe igre koje sam postavio i da nema komentara na njih, revo linkova gde mozete da igrate i online (bez downloada) Mozda dobijem veci odziv

http://www.yoyogames.com/games/show/10512#

http://www.yoyogames.com/games/show/10511
[ tosa @ 12.09.2007. 16:35 ] @
Nije loše!
Samo bih ti preporučio da dodaš nekakav uvod/tutorijal, da bi bilo
jasnije kako se igraju, koje su kontrole i slično...
[ salext86 @ 13.09.2007. 13:44 ] @
Citat:
tosa: Nije loše!
Samo bih ti preporučio da dodaš nekakav uvod/tutorijal, da bi bilo
jasnije kako se igraju, koje su kontrole i slično...


Help / F1 ?
[ tosa @ 13.09.2007. 15:15 ] @
To ti pričam, čak ni to nije baš očigledna stvar :)
[ Crazy shadow @ 14.09.2007. 21:01 ] @
Sastavili smo mali tim.I na brzinu odradeli dve manje igrice.I krenuli da radimo malo ozbiljnije point & click igru.
Grafiku radimo u 3D pravimo sobe i sve ostalo i like koje program izbacuje ubacujemo u game maker.
Nismo ni meni do kraja uradeli a igra ima 50mb i treba joj jako puno dok se startuje.
Sta da radimo.Da se prebacimo na nesto jace ili je game maker dovoljan ali jako spor???
[ bkaradzic @ 14.09.2007. 22:29 ] @
Optimizujte... ;) Svako ko je ikada radio igru je imao neki problem sa učitavanjem. Prvo nađeš šta je tačno problem učitavanja. Npr. velike teksture, gomila modela, fizička pozicija fajlova na disku, čitanje više fajlova u isto vreme, itd. Onda smisliš kako da rešiš problem.
[ Crazy shadow @ 15.09.2007. 02:03 ] @
pa slike su glavni problem.A do kraja igre ce ih biti jos mnogo.Mislim da sve smanjim da nece vredeti.
Game maker je jako slab.Napravljen za neke male igtice.Mi smo bas razradeli pricu
m
[ Marko_L @ 15.09.2007. 03:55 ] @
Rekao bih da je problem u tome što sve slike učitavate u memoriju odmah pri startovanju igre. To bi trebalo raditi dinamički u toku izvršavanja igre. Recimo, učitavati slike samo za određen nivo, ili samo za određenu sobu ili kako već. Ne znam kako to ide u game makeru, niti da li to uopšte može, ali ako ne može, bojim se da malo toga može da se uradi. Eventualno da se maksimalno optimizuju slike koje se učitavaju.
[ salext86 @ 15.09.2007. 10:57 ] @
Ne odustajte od GM-a. Moze on to da izvuce. Ja sam imao igre sa preko 100MB koje su odlicno radile.

Resenje problema:
Za velike slike, napravite u GM-u male sprites (bilo kakve, sto manje velicine). Prave slike, koje su vam potrebne, smestite u nekom direktorijumu gde se nalazi igra (npr. [lokacija do igre]\gfx). Isto ovo uradite i za muziku, pogotovo ako koristite mp3. Kada vam ta slika treba u igri, imate u main2 akciju Replace Sprite / Replace Sound. U njoj ukucajte relativnu putanju do direktorijuma (npr. gfx\sprite.gif). Kada vam ta slika vise nije potrebna opet je replacujte neko malom slikom (isto vazi i za mp3). Dok ucitavate slike mozete napraviti i neki loading bar.

Ovo je meni pomoglo. Ako vam je bilo kakva pomoc potrebna slobodno me kontaktirajte. Rado bih vam i pomogao u izradi igre ako ste zainteresovani. Moj MSN: [email protected].

GO GO GO GM
[ Crazy shadow @ 15.09.2007. 11:21 ] @
Ma sve je to ok.Ali nama je samo meni 60mb.A igru smo zamislili celu u slikama posto se radi o point&click igri.Sobe vec pravimo u milkshape 3D i eksportujemo slike u u bmp.A prica je relativno dugacka.Nema sanse da to podrzi gm.
Za uvodni insert necu ni da pomisljam sta bi se desilo.Kocilo bi ko ludo.Ja znam nesto u c++.Pa se mozda prebacimo na c++ ili na FPS kreator.Ipak je gm jako slab za ovako nesto veliko....
[ pgavrilo @ 23.09.2007. 18:55 ] @
Ako praviš igricu veliku i zahtjevnu. Pravi je u epizodama to jeste savaku zonu u jedan zasebni fajl. Koliko zona toliko fajlova u kojima se nalazi sadržaj. I nakraju jedan izvršni fajl koji će da spoji sve te fajlove u igricu. Ako hoćeš da ti pojasnim odgovari
POZDRAV SVIMA
[ StefanJer91 @ 24.09.2007. 16:24 ] @
Meni ima 60 mb! Izvini, ali to mi deluje previse cak i za neki AAA naslov. Odakle to da mu je potrebno 60 mb?
[ tosa @ 25.09.2007. 03:05 ] @
Banalno pitanje, koristite li kompresovane formate tipa jpeg i slično?
Ako koristite bitmape, ne bih se iznenadio veličinom. Valjda taj GM zna
da učita više različitih formata...
[ Crazy shadow @ 25.09.2007. 18:23 ] @
Naravno da ucitava i jpeg i bmp itd......Ali smo se prebacili i igru radimo u 3D...
Hvala u svakom slucaju.....
Kad vec pravimo modele greota je da samo izvlacimo slike....evo jedne npr.
[ tosa @ 26.09.2007. 03:06 ] @
Uzmeš lepo Fotošop i snimiš sliku sa većim stepenom kompresije,
bitne razlike nema u kvalitetu, ali u veličini... ...prosudi sam.

Skinuo sam sa kvalitet sa 12 na 7, i slika je sada 130KB, dosta manje od 500 :)
[ Rilex @ 30.09.2007. 23:18 ] @
Ma moze GM da radi sa beskonicnom velicinom fajlova, samo treba da se vodi racuna oko optimizacije.
Ima dosta arhivera koji mogu da se skinu kao dodatak. I najbitnije je da se izbacuje iz memorije sve sto je nepotrebno...
[ Crazy shadow @ 22.10.2007. 14:29 ] @
Kako?
[ pgavrilo @ 26.10.2007. 12:08 ] @
Imam ja neki tut koji je veyan ya ucitavanje. Problem je što ne znam gdje mi se nalazi u mom zatrpanom sistemu.Ako nađem okačićuga
POZDRAV
[ markozelenovic @ 06.11.2007. 19:17 ] @
Pa sta je sa prevodom onoga help-a...??

[ markozelenovic @ 06.11.2007. 19:19 ] @
Sta mislite o nekoj strategiji, ne mislim na RTS* vec na neku mapu i .... ma mislim na Middle ages










RTS* - real time strategy
[ bkaradzic @ 06.11.2007. 19:26 ] @
Citat:
Pa sta je sa prevodom onoga help-a...??

Služi kao dokaz da udruživanje preko foruma ne funkcioniše... ;)
Citat:
ne mislim na RTS* vec na neku mapu i...

Misliš:
http://en.wikipedia.org/wiki/Turn_based_strategy
[ markozelenovic @ 07.11.2007. 19:04 ] @
e da bas ovo TBS!!!

mozda nesto od toga bude ako ne budem l(ij)en
[ markozelenovic @ 09.11.2007. 14:16 ] @


[Ovu poruku je menjao markozelenovic dana 09.11.2007. u 16:09 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao markozelenovic dana 10.11.2007. u 13:11 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao markozelenovic dana 11.11.2007. u 17:22 GMT+1]
[ bkaradzic @ 12.11.2007. 18:48 ] @
Citat:
Winter is closing in... the nights are growing longer... and there's an undeniable chill in the air ... (at least for some of us). It's about time we warmed ourselves up with a bit of friendly competition. Welcome to the very first YoYo Games competition!
Your Task

To design an incredible game with a "winter" theme. You're free to take this idea wherever you like - be creative!

Anyone can enter, Lite and Pro Game Maker users alike, and all age groups - even if it's not winter where you are (we'll try not to be jealous).

The competition will be judged first and foremost through community response, although the final decision will lie with the YoYo Games Staff and the creator of Game Maker, Professor Mark Overmars.

Games will be judged on creativity, originality, aesthetics, and game play.

The deadline for submissions will be Midnight (GMT) 23th December, 2007.

http://www.yoyogames.com/gamemaker/competition01
[ markozelenovic @ 13.11.2007. 14:16 ] @
__;)
| |
| |
-----

[Ovu poruku je menjao markozelenovic dana 13.11.2007. u 16:24 GMT+1]
[ salext86 @ 06.12.2007. 18:37 ] @
Ja sa jos jednim drugom radim za gore pomenuto takmicenje. Uradjeno je vise od pola posla. Treba jos zvukovi, muzika, single player i jos neke sitne stvarcice da se odrade. Evo sta je do sada uradjeno, pa bih voleo da cujem komentare, kritike i predloge:

http://rapidshare.com/files/74498563/Snowball_frenzy.exe
[ Crazy shadow @ 06.12.2007. 21:00 ] @
Svaka cast za igru.Nadam se da ces da osvojis prvo mesto.
Srecno!!
[ bkaradzic @ 06.12.2007. 21:21 ] @
Okači slike (screenshot) iz igre.
[ salext86 @ 06.12.2007. 21:53 ] @
[ bkaradzic @ 06.12.2007. 22:04 ] @
Dopada mi se novogodišnja atmosfera. :) Ovo je nešto u fazonu Worms-a?
[ salext86 @ 06.12.2007. 22:16 ] @
Citat:
bkaradzic: Dopada mi se novogodišnja atmosfera. :) Ovo je nešto u fazonu Worms-a?

Tako nesto, samo nema poteza vec je realtime ;)
[ Nemanja Avramović @ 09.12.2007. 12:02 ] @
Odlično izgleda
[ SKORPION-MILAN @ 11.12.2007. 13:48 ] @
Svaka cast
[ StarCraft @ 11.12.2007. 19:28 ] @
Ja radim u torque game builderu. Taj program je mocniji od game makera (imamo licenciranu verziju) znaci progam je mnogo dobar!

Zadnjih pola godine trazim po celoj Srbiji (po mogucstvu u Beogradu) ljude koji su orni, i pre svega sposobni da naprave bilo kakvu 2D igru. I gusuess what? nisam nasaho nikoga :((
[ bkaradzic @ 11.12.2007. 19:37 ] @
Citat:
StarCraft: I gusuess what? nisam nasaho nikoga :((

"I gusuess notfing!" :)

Čim sam završiš prvu igru, naći će se neko ko će biti zainteresovan da sarađuje sa tobom na sledećoj igri. Moraš prvo da dokažeš ljudima da si sam sposoban da uradiš nešto. Bez igre ste svi u istoj kategoriji. Mislim zašto bi jedan n00b radio na projektu drugog n00ba? Kada i on može da traži druge n00bove da mu se pridruže. ;)
[ kupidisk @ 11.12.2007. 19:45 ] @
Napisah pre godinu dana... Ali malo da potsetim a i možda je promaklo nekome :)

Mogu da ponudim besplatnu promociju na sajtu koji uređujem u obliku vesti, newslettera, hostovanja fajla i sl. Slobodno se javite. Vest o vašem radu svakako nije na odmet naročito što ima jako zanimljivih stvari.
[ SKORPION-MILAN @ 13.12.2007. 20:30 ] @
Evo moja igrica sa kojom cu ucestvovati na takmicenju.Postavio sam i slike pa pogledajte.Inace igricu sam danas napravio jer "vazno je ucestvovati".

skini igricu




[Ovu poruku je menjao SKORPION-MILAN dana 14.12.2007. u 15:10 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao SKORPION-MILAN dana 15.12.2007. u 22:51 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao SKORPION-MILAN dana 16.12.2007. u 11:01 GMT+1]
[ markozelenovic @ 16.12.2007. 08:52 ] @
dobre su obadv(ij)e iggre,u prvoj bih vise volio da nije rts, upravo zbog worms-a
[ pgavrilo @ 21.12.2007. 13:36 ] @
Čestitam vam igrice su super!!!!
[ salext86 @ 22.12.2007. 23:48 ] @
Gotovo :) Igrica je završena.
Stranica takmičenja: YoYo Games competition
Moja igrica: Snowball frenzy
Pozivam sve kojima se dopada igrica da se registruju i ocene. Ocenite igru realno. Naravno ocenite bar još po neku igru, da ne ispadne da stancam glasove :) Hvala unapred...

Obavezno skinuti ili pustiti igricu preko instant play-a pre glasanja. Bez ovoga žiri smatra da učesnik vara otvaranjem novih naloga.

Evo i par SS:


[Ovu poruku je menjao salext86 dana 23.12.2007. u 01:05 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao salext86 dana 23.12.2007. u 01:06 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao salext86 dana 23.12.2007. u 01:23 GMT+1]
[ markozelenovic @ 23.12.2007. 08:19 ] @
jaka je konkurencija, sretno!!!
[ salext86 @ 23.12.2007. 12:46 ] @
Citat:
SKORPION-MILAN: Evo moja igrica sa kojom cu ucestvovati na takmicenju.Postavio sam i slike pa pogledajte.Inace igricu sam danas napravio jer "vazno je ucestvovati".

skini igricu




[Ovu poruku je menjao SKORPION-MILAN dana 14.12.2007. u 15:10 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao SKORPION-MILAN dana 15.12.2007. u 22:51 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao SKORPION-MILAN dana 16.12.2007. u 11:01 GMT+1]


Nisi stavo za tag competition01!!! Dodaj da bi ti igrica ucestvovala u takmicenju.
[ Crazy shadow @ 23.12.2007. 15:27 ] @
Srecno na takmcenju.
[ SKORPION-MILAN @ 23.12.2007. 16:45 ] @
Citat:
salext86Nisi stavo za tag competition01!!! Dodaj da bi ti igrica ucestvovala u takmicenju.


Hvala ti,nisam ni video

Citat:
Crazy shadow: Srecno na takmcenju.


hvala
[ pgavrilo @ 25.12.2007. 14:40 ] @
Problem kod logovanja na yooyo games!!!
Registrovao sam se na yooyo games!!!
Svaki put kada se hoću da ulogujem izbaci mi grešku "Login incorrect."
Molim vas pomagajte!!!
[ SKORPION-MILAN @ 25.12.2007. 15:13 ] @
to je i meni bilo pa sam napravio drugi nalog i sad radi
[ salext86 @ 25.12.2007. 18:02 ] @
Citat:
pgavrilo: Problem kod logovanja na yooyo games!!!
Registrovao sam se na yooyo games!!!
Svaki put kada se hoću da ulogujem izbaci mi grešku "Login incorrect."
Molim vas pomagajte!!!


Moras da aktiviras nalog. Proveri mail, imaces link u njemu.

Inace, ogromno je napucavanje glasova. Niko ne glasa po kvalitetu igre, svi gledaju da ti sto vise spuste rating. Do sada, od 18 ocena, dobio sam 10 puta po jednu zvezdicu od maksimalnih sest bez ikakvog objasnjenja. Nadam se da ce ziri promeniti nesto.
[ Nemanja Avramović @ 27.12.2007. 15:03 ] @
Evo jedne igrice što sam ja počeo da radim pre oko godinu dana i nikad nisam završio. Baš bih mogao da nastavim sad da radim. Voleo bih da čujem kritike, savete i sugestije od strane vas

http://rapidshare.com/files/79405094/igra_v_0_2.exe

Hint 1: Pritisnite F1 za uputstva/pomoć
Hint 2: Štedite municiju, imate je taman dovoljno (svakog neprijatelja morate ubiti iz prve, barem na prvih par nivoa)

[Ovu poruku je menjao Nemanja Avramović dana 27.12.2007. u 16:28 GMT+1]
[ pgavrilo @ 03.01.2008. 16:13 ] @
Što se tiče logovanja to sam rešio.
Ja sam ocjenio dve igre pošteno bar je po meni pošteno.
[ vladaboy93 @ 04.01.2008. 10:56 ] @
Treba mi pomoc oko jedne igre... radi se o tile igri znaci moj igrac se krece po gridu od 40x40, radi se o tenku znaci kada god ja pritisnem levo desno ..... promenim mu sprite, posto imam registrovanu verziju mogu koristiti transform sprite, probo sam da uradim da svaki put kada pritisnem neku strelicu ukoliko tenk nije u tom polozaju da se postepeno ali brzo okrene u tom polozaju... znaci ako tenk ide levo a ja kliknem dole da se on okrene za 90 stepeni, dok ne dodje u poziciju DOLE...

sada ja sam probo ovo resiti tako sto sam, u keyboard na pritisak dole proveravo dali je sprite u dobrom uglu ukoliko nije pomerim ga za +10 dok ne dodje do dobrog ugla, ali sam odma video u cemu je greska, posto ja lgedam na key board onda bi se moj tenk samo okretao DOK je PRISTISNUTO DUGME a to mi neodgovara, meni treba okretanje da POCNE cim pritisnem dugme i da nastavi da se okrece cak i ako otpustim!!!

Neznam gde da obradim to? i kako to da izvedem... dali bi neko mogo pomoci?
[ dobrota @ 04.01.2008. 23:13 ] @
Da li je to ova igrica http://www.elitesecurity.org/p1747477 ? Ako jeste ( a jeste ) zašto si odustao od kombinacije C++ i SDL?
[ askaratazor @ 08.01.2008. 16:09 ] @
Pa gde ste drugari, srecna vam nova...

Uh bre nije me bilo 100 godina, vidim ovde ide fino..

Sad cu da pogledam te igre, pa da glasamo..

Pozdrav!


[ markozelenovic @ 09.01.2008. 19:59 ] @
Ima li igdje na netu konvertor projekata game makera 7 u game maker 6 ?
Aha i tebi srecna -> gdje je prevod helpa :(

[Ovu poruku je menjao markozelenovic dana 10.01.2008. u 16:49 GMT+1]
[ boy4delux @ 10.01.2008. 19:54 ] @
evo dobre igre :) http://www.yoyogames.com/games/show/8725 i pogledajte ostale od ovog autora i ocjenite naravno 5 :)
[ markozelenovic @ 11.01.2008. 18:03 ] @
fishssssss
aaaaaaaaa...ribolov????
[ markozelenovic @ 11.01.2008. 18:04 ] @
E ne bi se sign-up-ovo za ribolov...
[ markozelenovic @ 11.01.2008. 18:07 ] @
sto se tice game makera
Sve se moze raditi bez D&D-a.
Npr.
Umjesto objekt->event->action
objekt->event->piece of code i ukucate odg. code
[ askaratazor @ 13.01.2008. 00:12 ] @
Citat:
markozelenovic:
Aha i tebi srecna -> gdje je prevod helpa :(



He, he.. negde u bad sectorima na hardu u trecoj fiJoci sa desne strane...
[ markozelenovic @ 13.01.2008. 10:23 ] @
pogledacu, u trecoj nema nista
[ pgavrilo @ 13.01.2008. 11:34 ] @
@Nemanja Avramović
Igrica ti je dobra nastavi i dodaj još koji specijal i budi darežljivij sa metcima.:")
[ MINI TNT @ 14.01.2008. 19:28 ] @
Zna li iko gdje ima 2D grafike za Game Maker.
[ MINI TNT @ 14.01.2008. 19:36 ] @
Može mi iko dati toturial efekata za Game Maker.
[ progonitelj @ 15.01.2008. 15:49 ] @
Je moze neko da mi da mi objasni kako da napravim da kad pridjem neprijatelju u krugu od 100,da on krene ka meni pucajuci.znam da treba nesto distance_to_object ali nemogu nikako da izvalim.Ako neko zna treba mi hitno.Hvala u napred!
[ StefanJer91 @ 16.01.2008. 10:53 ] @
Ja mogu matematicki da probam da pomognem, pa ti vidi jel sad to mozes da upotrebis:
prvo odredis kolika je razdaljina izmedju 2 objeta, primenom pitagorine teoreme:
w =obj2.x-obj1.x
h = obj2.y-obj1.y
distance_squared = (w)^2 + (h)^2
distance = koren iz distance_squared

Onda samo proveris dal je distance manje od 100. Ako jeste uradi sledece:

(Ako se secam gm je imao neku f-ju za pomeranje do tacke ali u slucaju da nema uradis ovako, u slucaju da obj1 ide ka obj2)
wn = w/distance
hn = h/distance
(wn, hn) prestavlja jedinicni vektor, zato sto mu je duzina jednaka 1. Jedinicni vektor se koristi da mozes da dobijes vektor bilo koje duzine al tako da ima isti pravac i smer kao onaj stari od koga si dobio jedinicni. Objekat jos treba samo da ima varibalu speed koja u stvari predstavlja duzinu tog novog vektora. Onda radis sledece:
speed_horisontal = wn*speed
speed_vertical = hn*speed
Dalje se samo pozicija obj1 povecava za speed_horisontal po x i speed_verical po y
P.S. Ovo sve moze da stane u jednu variblu ali sam ja napiso vie kako bi ti bilo jasnije
[ vladaboy93 @ 16.01.2008. 14:15 ] @
@progonitelj
if (point_distance(neprijatelj.x,neprijatelj.y,tvoj_lik.x,tvoj_lik.y)<200)

tolko od mene :)

@svima

imam jedan problem oko igre, igra se krece po gridu i dosad je sve extra radilo samo sam naiso na problem! kolizija u gridu sam bez problema radio do sad jel je sve bilo staticno i tacno na gridu (zidovi) a kada sam probo da uradim koliziju sa krecucim neprijateljem koji je inteligentan i koji me prati onda je nastao problem!

jel kada samo kazem da moj igrac stane pri koliziji on stane ali vise se ne moze kretaati!!! zato sto se pre svakog key pressa testira dali je moj tenk snapovan na grid (40,40) !!! ako bi neko mogo pomoci! ili ako ima negde neka igra koja koristi iste principe...

[ salext86 @ 16.01.2008. 15:07 ] @
@vladaboy93

Sta radi tvoj "inteligentan neprijatelj" kad dodje do sudara sa tobom? Najelegantnije resenje bi bilo da za
Citat:
pre svakog key pressa testira da li je moj tenk snapovan na grid (40,40)
uvedes izuzetak kada dodje do sudara sa neprijateljem. Jos treba da vodis racuna da posle sudara moze da se krece samo na pravcu na kom je vec bio (u istom ili suprotnom smeru).

npr:
Code:
Collision Event with object neprijatelj:
if abs(hspeed) is larger than 0
      set variable izuzetak to 1
if abs(vspeed) is larger than 0
      set variable izuzetak to 2
set variable speed to 0

Key Press Event for <Left> Key:
if object is aligned with grid with cells of 40 by 40 pixels
      set the horizontal speed to -4
if izuzetak is equal to 1
      set the horizontal speed to -4
      set variable izuzetak to 0

Key Press Event for <Up> Key:
if object is aligned with grid with cells of 40 by 40 pixels
      set the vertical speed to -4
if izuzetak is equal to 2
      set the horizontal speed to -4
      set variable izuzetak to 0

Key Press Event for <Right> Key:
if object is aligned with grid with cells of 40 by 40 pixels
      set the horizontal speed to 4
if izuzetak is equal to 1
      set the horizontal speed to 4
      set variable izuzetak to 0

Key Press Event for <Down> Key:
if object is aligned with grid with cells of 40 by 40 pixels
      set the vertical speed to 4
if izuzetak is equal to 2
      set the horizontal speed to 4
      set variable izuzetak to 0
[ vladaboy93 @ 18.01.2008. 17:04 ] @
Au ne valja mi ovo ponekad iskoci iz tajla i kada mu dodju sa strane on ne moze naprijed...
[ markozelenovic @ 01.02.2008. 14:06 ] @
Pricate o C++u na Game Maker temi.???
[ salext86 @ 01.02.2008. 14:15 ] @
Citat:
markozelenovic: Pricate o C++u na Game Maker temi.???


Nije ovo C++, ovo je GML
[ markozelenovic @ 04.02.2008. 20:50 ] @
So who is alive???
[ markozelenovic @ 06.02.2008. 19:23 ] @
Da li iko zna Komercijalnu, Shereware igru napravljenu u Game Maker-u???
[ SKORPION-MILAN @ 09.02.2008. 22:59 ] @
Code:
www.serbia-games.dzaba.com

okacite neku svoju igricu ako hocete,skoro sam uradio ovaj sajt sa ciljem da sve male igrice budu na jednom mestu...
[ bkaradzic @ 10.02.2008. 00:22 ] @
A što ne otvoriš temu na ES-u i onda okačiš te igre? Imaćeš veći broj posetioca...
[ SKORPION-MILAN @ 10.02.2008. 11:19 ] @
Citat:
bkaradzic: A što ne otvoriš temu na ES-u i onda okačiš te igre? Imaćeš veći broj posetioca...

nije ni to losa ideja,ali ja hocu da napravim sajt na kome ce biti sve ove "male" igrice...
a sto se tice broja poseta sajt sam tek sinoc napravio.
[ salext86 @ 10.02.2008. 12:21 ] @
Citat:
SKORPION-MILAN:
Code:
www.serbia-games.dzaba.com

okacite neku svoju igricu ako hocete,skoro sam uradio ovaj sajt sa ciljem da sve male igrice budu na jednom mestu...

Pokusao sam sinoc i jutros da uploadujem, ali nesto nece. Kada se logujem, i idem na menu nemam opciju upload vec samo list view, sort by type i logout.
[ SKORPION-MILAN @ 10.02.2008. 13:59 ] @
Citat:
salext86: Pokusao sam sinoc i jutros da uploadujem, ali nesto nece. Kada se logujem, i idem na menu nemam opciju upload vec samo list view, sort by type i logout.


stvarno ne znam u cemu je problem.
ako hoces posalji meni na e-mail to sto hoces da upload-ujes pa cu ja okaciti ([email protected])
ili stavi ovde neki link odakle mogu da skinem tu igricu.

salext86 okacio sam igrice


[Ovu poruku je menjao SKORPION-MILAN dana 10.02.2008. u 16:40 GMT+1]
[ bkaradzic @ 10.02.2008. 19:15 ] @
Citat:
SKORPION-MILAN: nije ni to losa ideja,ali ja hocu da napravim sajt na kome ce biti sve ove "male" igrice...

Ok pravi sajt, ali bilo bi dobro da napraviš i temu u ovom forumu gde ćeš kačiti sve te igre. Jer kada odustaneš od sajta, onda će bar ovde ostati tema sa kolekcijom tih igara.
[ markozelenovic @ 14.02.2008. 21:58 ] @
@Salext
Cestitam na SnowballFrenzy dobro je prosla na takmicenju.
[ markozelenovic @ 08.03.2008. 23:37 ] @
Zar je moguce da na ovoj temi nema odgovora vec 1 mesec>>>
[ salext86 @ 08.03.2008. 23:45 ] @
Svi programiraju, nemaju vremena za chat :)
[ Lord_Nenad @ 10.03.2008. 03:38 ] @
vladaboy93

Stavi da ti objekat tenk i neprijatelj imaju mask pun kvadrat 40x40 i onda nece biti toga x)

------------------------------------


Ako neko hoce da napravi nesto sa mnom nek se javi na [email protected] ili nek posalje pm ovde ( mada ne znam kad cu to videti al ajd ).
Bitno je da zna da radi sa 3D u GM i sa Cinema 4D.





Ovo su neke slikice... nije jos uvek gotovo skroz pa... Ako nekog zanima da zavrshimo zajedno nek se javi.
[ markozelenovic @ 16.03.2008. 12:39 ] @
ajde stavi nam da skinemo ovu igru...
[ Crazy shadow @ 16.03.2008. 17:02 ] @
Lepo izgleda nema sta.Kazi nesto vise o igri?
[ Lord_Nenad @ 16.03.2008. 17:24 ] @
Citat:
markozelenovic: ajde stavi nam da skinemo ovu igru...


Pa nije zavrshena... Samo bi trchkarao sa puskom ili nozem po jednoj sobici, pucao u zid i nista vise...

Citat:
Crazy shadow: Lepo izgleda nema sta.Kazi nesto vise o igri?


Glavno je to da nije zavrsena... Uradjene su osnovne funkcije ( kretanje, neprolazenje kroz zid x), skok, chuchanj, puska: pucanje, repetiranje, zumiranje, noz: zabadanje noza, i jos jedno ali ovo nije u potpunosti zavrseno jer su mi potrebni modeli neprijatelja [ cilj je da ga uhvati za kosu, privuche i zakolje uz uslov da mu dolazi sa ledja...] xD ... ).

Jel ima neko zainteresovan da radimo zajedno? x)
[ markozelenovic @ 16.03.2008. 18:48 ] @
Pa dobro dobro , lepa igra nema sta.
A odakle ti sprajtovi.
Citat:
jer su mi potrebni modeli neprijatelja

Zar GameMaker prima modele???
[ Lord_Nenad @ 16.03.2008. 21:02 ] @
Citat:
markozelenovic: Pa dobro dobro , lepa igra nema sta.

Hvala... x)

Citat:
markozelenovic: A odakle ti sprajtovi.


Pa ja ih pravim sve... Pravim preko Cinema 4D ( program za 3D modeliranje/animacije )
i onda tu animaciju pokreta pushke razlozim na sprajtove i to je to...
Jbg zelim da sve bude moje da ne bude iz nekih drugih igrica...
x)
Jedino su zidovi iz GM Backgrounds ali se to za sek zameni... x)


Citat:
markozelenovic: Zar GameMaker prima modele???


Naravno... Imas kreiranje modela, crtanje modela, snimanje modela u fajlove, loadovanje iz fajlova ( ali samo ako su napravljeni preko GM )...
Ovo je mnogo bolja opcija ako se radi o slozenijim objektima...



I po 3 put: Jel ima neko da hoce da radimo zajedno? Ako hoce neko komercijalnu igricu... [[ Nema "pozajmljivanja" iz drugih igrica, sve mora da se pravi... ]]
Ili ako ima neki predlog za radnju igrice?
Ili za izgled modela ( puske, helti, mape, neprijatelji, glavni junak,... ) ?
[ markozelenovic @ 17.03.2008. 13:51 ] @
Pa koje ekstenzije modela prima gamemaker???
[ markozelenovic @ 17.03.2008. 14:09 ] @
I ne znam bas koliko je komercijalnih igrica napravljeno u GMakeru...
[ Lord_Nenad @ 17.03.2008. 17:06 ] @
Citat:
markozelenovic: Pa koje ekstenzije modela prima gamemaker???

Ne postoji tachna extenzija ( bar koliko ja znam ), on prima modele koje napravish preko Game Maker-a. Pogledaj u Help-u imas o tome...

Citat:
markozelenovic: I ne znam bas koliko je komercijalnih igrica napravljeno u GMakeru...

Zar je bitno koliko je do sad napravljeno...
[ Crazy shadow @ 17.03.2008. 17:31 ] @
Igra izgleda lepo nema sta.Ali nemoj se mnogo nadati da ces izdati igru i uzeti neke pare od nje.
I ja sam u jednom projektu isto 3D FPS igra i vec smo izbacili demo ali sto se tice izdavanja veruj mi da ce to ici jako tesko.

U svakom slucaju srecno.
[ Lord_Nenad @ 17.03.2008. 18:03 ] @
Jbg... Sta da se radi... Bar ce biti Srpska igrica x)

Ajd posalji link za taj demo.

Hvala, srecno i tebi sa tom tvojom.
[ markozelenovic @ 17.03.2008. 19:33 ] @
@lord
je li to ovo, ako jes od mene ti nema vajde za neki 3d fps projekat u gamemakeru.
...Mislim da se moze napraviti zanimljiva 2d igrica koja moze postici veci uspjeh od fps-a. samo treba dobar dizajn i ideja, i artwork naravno.



Creating models
When you need to draw large models it is rather expensive to call all the different drawing functions again and again in every step. To avoid this you can create models. A model consists of a number of drawing primitives and shapes. Once a model is created you can draw it at different places with just one function call. Models can also be loaded from a file or saved to a file.
Before giving the different functions available there is one important point: the handling of textures. As described earlier, texture are taken from sprites and backgrounds. The indices of the textures can be different at different moments. As a result models do not contain any texture information. Only when you draw a model you provide the texture. So you can only use one texture in a model. If you need more textures you must either combine them in one (and carefully deal with the texture coordinates) or you must use multiple models. The advantage of this is that you can draw the same model easily with different textures.

For creating, loading, saving, and drawing models, the following functions exist:


d3d_model_create() Creates a new model and returns its index. This index is used in all other functions dealing with models.
d3d_model_destroy(ind) Destroys the model with the given index, freeing its memory.
d3d_model_clear(ind) Clears the model with the given index, removing all its primitives.
d3d_model_save(ind,fname) Saves the model to the indicated file name.
d3d_model_load(ind,fname) Loads the model from the indicated file name.
d3d_model_draw(ind,x,y,z,texid) Draws the model at position (x,y,z). texid is the texture that must be used. Use -1 if you do not want to use a texture. If you want to rotate or scale the model you can use the transformation routines described before.

For each primitive function there is an equivalent to add it to a model. The functions have the same arguments as before except that each has a first argument the index of the model, and no texture information is provided.


d3d_model_primitive_begin(ind,kind) Adds a 3D primitive to the model of the indicated kind: pr_pointlist, pr_linelist, pr_linestrip,pr_trianglelist,pr_trianglestrip or pr_trianglefan.
d3d_model_vertex(ind,x,y,z) Add vertex (x,y,z) to the model.
d3d_model_vertex_color(ind,x,y,z,col,alpha) Add vertex (x,y,z) to the model, with its own color and alpha value.
d3d_model_vertex_texture(ind,x,y,z,xtex,ytex) Add vertex (x,y,z) to the model with position (xtex,ytex) in the texture.
d3d_model_vertex_texture_color(ind,x,y,z,xtex,ytex,col,alpha) Add vertex (x,y,z) to the model with texture and color values.
d3d_model_vertex_normal(ind,x,y,z,nx,ny,nz) Add vertex (x,y,z) to the model, with normal vector (nx,ny,nz).
d3d_model_vertex_normal_color(ind,x,y,z,nx,ny,nz,col,alpha) Add vertex (x,y,z) to the model, with normal vector (nx,ny,nz), and with its own color and alpha value.
d3d_model_vertex_normal_texture(ind,x,y,z,nx,ny,nz,xtex,ytex) Add vertex (x,y,z) to the model, with normal vector (nx,ny,nz), with texture position.
d3d_model_vertex_normal_texture_color(ind,x,y,z,nx,ny,nz,xtex,ytex,col,alpha) Add vertex (x,y,z) to the model, with normal vector (nx,ny,nz), with texture and color values.
d3d_model_primitive_end(ind) End the description of the primitive in the model.

Besides primitives you can also add basic shapes to the models. Again the functions look almost the same but with a model index and without texture information:


d3d_model_block(ind,x1,y1,z1,x2,y2,z2,hrepeat,vrepeat) Adds a block shape to the model.
d3d_model_cylinder(ind,x1,y1,z1,x2,y2,z2,hrepeat,vrepeat,closed,steps) Adds a cylinder shape to the model.
d3d_model_cone(ind,x1,y1,z1,x2,y2,z2,hrepeat,vrepeat,closed,steps) Adds a cone shape to the model.
d3d_model_ellipsoid(ind,x1,y1,z1,x2,y2,z2,hrepeat,vrepeat,steps) Adds a ellipsoid shape to the model.
d3d_model_wall(ind,x1,y1,z1,x2,y2,z2,hrepeat,vrepeat) Adds a wall shape to the model.
d3d_model_floor(ind,x1,y1,z1,x2,y2,z2,hrepeat,vrepeat) Adds a floor shape to the model.

Using models can considerable speed up the graphics in your 3D games and you should use them whenever you can.
[ Lord_Nenad @ 18.03.2008. 10:55 ] @
Da to je to.

2D igrice su skoro proslost... Sad se i strategije prave preko 3D...
Mi mozemo napraviti neku 2D igricu koja ce biti ono... free, zezanje, ali nije to to...

Nisam ni ja radio puno sa modelima u GM ali je prosto, slicno kao i d3d_draw...

Ako mogu GLUPI amerikanci da naprave igricu zasto Srbi ne bi mogli? Jeste da bi nam bilo potrebno preko 3-4 meseca aktivnog rada ali bi napravili HIT.

Igrica napravljena od strane ljudi koji su doziveli rat, ljudi koji ne izmisljaju pricu nego pricaju svoju...

Razmisli malo... Nismo glupi nego smo lenji... x)
[ tosa @ 18.03.2008. 11:11 ] @
Nenade, koliko godina imaš?
[ Lord_Nenad @ 18.03.2008. 11:31 ] @
Citat:
tosa: Nenade, koliko godina imaš?

Kakve veze ovo ima?
Imam 18 god.
[ tosa @ 18.03.2008. 12:46 ] @
Citat:
Lord_Nenad: Kakve veze ovo ima?
Imam 18 god.

Pa ima veze, razmišljaš kao da nemaš ni blizu 18.
Evo po stavkama:
- 2D "igrice" su prošlost... ali za malo :)
- "glupi amerikanci" je glupava generalizacija
- 3-4 meseca aktivnog rada za hit - ne znam da li da se smejem ili nekako da ti pomognem da razumeš, u stvari znam :)
- Igrica napravljena od ljudi koji su doživeli rat, ovo zaslužuje smejanje i to grohotom.

Jedino što kod tebe u poruci ima dodira sa realnošću je lenjost, eto čak si i ti bio lenj da pročitaš
tuđa iskustva i da zaključiš neke stvari pa si počeo da truješ po forumu ovde...
Kažem ja da su ti mejkeri opasna stvar, umisle ljudi svašta ;)
[ Lord_Nenad @ 18.03.2008. 16:04 ] @
Hahahahahaha
Koja prozivka...
Ae da vidimo...

Citat:
tosa: Pa ima veze, razmišljaš kao da nemaš ni blizu 18.

Zato ti razmisljas kao da imas 50 godina... Jos uvek se drzis 2D... Jos reci da su crno-bele igrice extra. xD

Citat:
tosa:
Evo po stavkama:
- 2D "igrice" su prošlost... ali za malo :) ---- Kad si poslednji put odigrao Maria ( ali ne zbog svoje igrice nego ovako ) ? I da, ja sad trebam da napavim igricu "Mariola", da pokradem igricu koja se igrala pre mog rodjenja i da napravim HIT. HAHAHAHAHAHAHA xD

- "glupi amerikanci" je glupava generalizacija ---- Jbt... Koji si ti bukvalista... xS Mislio sam ako mogu amerikanci zasto ne bi mogli i mi?

- 3-4 meseca aktivnog rada za hit - ne znam da li da se smejem ili nekako da ti pomognem da razumeš, u stvari znam :) ---- Kao prvo rekao sam VISHE OD 3-4 meseca, kao drugo: Ja bih SAM zavrsio igricu za 6 meseci, da radim svaki dan po 7h... Ali nemam vremena... Ja sam "programiranje" zavrshio samo treba da uradim grafiku i da dodam neke funkcije... A svaku igricu koju TI napravis za mesec ja cu za sedam dana... ;)

- Igrica napravljena od ljudi koji su doživeli rat, ovo zaslužuje smejanje i to grohotom. Jesi li gledao nekad neku reklamu na tv ( ako imas tv... ) i pocnes da se smejes ljudima kad pocnu da pricaju o nekom proizvodu? Tebi jeste smesno a nekom nije, neko ga kupi bas zbog te "glupe priche"... [[ I da, ovo je bio primer... Lupio sam... Ali nije za "smejanje i to grohotom..." ]]


Ja tebe nisam prozvao... Nisam se zalio na to sto ti pravis 2D, mislim... Ja mislim da je vreme 2D proslo, ali nisam rekao da TI ne treba da pravis 2D igrice nego da JA necu da pravim 2D...

Ja sam ovde dosao da vidim ima li neko ko hoce da radimo zajedno, neko ko zna da radi sa GM... Ali izgleda niko GM ne shvata ozbiljno...

I da... Jos nesto... Vista je 3D ( Ta koju TI koristis )... OS su postali 3D a tek igrice... x)

[Ovu poruku je menjao Lord_Nenad dana 18.03.2008. u 17:20 GMT+1]
[ tosa @ 18.03.2008. 16:49 ] @
Izvini Lorde, samo još jedno pitanje... da li se drogiraš? :)
Mislim hej, 3D operativni sistem, još ću pomisliti da si duhovit :))

No da ti ipak odgovorim a ti samo nastavi sa razvojem svojih tehnologija:
- 2D igre su ogromni "hit" u poslednje vreme, tvoj lični propust je što za njih ne znaš.
- koristio si velika slova da bi nazvao naciju glupom, dakle jasno je šta si želeo da kažeš.
Takođe, "mi" tj. Srbi već prave igre, još jedna stvar koju si uspešno propustio.
- nemaš vremena u 18. godina? onda ga nikada nećeš imati... kako god bilo, drago mi je da si tako efikasan u razvoju :)
- ako nije za smejanje onda je svakako za plakanje, sigurno je jedno a to je da će nam se emocije razlikovati - ja ću se smejati a ti ćeš...

Sa istorijom igara koje si napravio izuzetno si merodavan da govoriš o tome šta je prošlost, hvala što to deliš sa nama.
GM niko ozbiljan ne shvata ozbiljno, tvoje shvatanje istog je određeno tvojim sklonostima i sposobnostima, ja sa tim nemam ništa.

Za kraj jedan savet: pazi da ti igra ne krešira kada pozoveš metod "realnost.apdejt()" :)

Ako ti sve ovo deluje kao prozivka... šta da se radi, ja ovo zovem poziv na razum.
Neću ti se više mešati u poslovno razvojnu politiku, imaš ovde istomišljenika pa se zabavljajte.
[ markozelenovic @ 18.03.2008. 16:58 ] @
Bez svadje...
Lorde nije sve tako, mislim da je 50% strategija zasnovano na izometriji...
Mozda gresim ali...

A gde ti zivis...?

Citat:
A svaku igricu koju TI napravis za mesec ja cu za sedam dana...



Jesi ti uredu, Covek je profesionalac i ima iza sebe projekata...da ne komentarisem
Covek se ne igra sa GM-om vec sa...ne bi da komentarisem

Ako je 2d proslost onda bi svi "beginneri" odmah morali da odradjuju 3D itd...STO JE NEMOGUCE!(osim ako imaju IQ 250 )
I kako ces odma na komercijalu ako nemas neki free projekat iza sebe...
[ bkaradzic @ 19.03.2008. 04:50 ] @
Citat:
Lord_Nenad: Ali izgleda niko GM ne shvata ozbiljno...

To je zasluženo... ;)
GM je igračka za decu (od 10 do 14 godina uzrasta) da probaju da prave igre pre nego što odluče da li će to ozbiljno raditi ili ne. :)

Komentar u vezi 2D igara. Pogledaj prodaju Nintendo DS igara jer su skoro sve 2D. Takođe obrati pažnju na prodaju casual igara. Primera radi, PopCap zarađuje više novca od prodaje igara od npr. Crytek-a, a PopCap igre su mnogo jednostavnije i jeftinije za pravljenje.
[ markozelenovic @ 19.03.2008. 16:39 ] @
Ja tamen sam hteo da pomenem PoPCaP.
Ljudi razvaljuju na nekim 2d igricama.
Imam dve njihove igre na kompu Heavy Weapon i Big Money.
Igrice su...odlicne.
Bas ono sto sam rekao dizajn ideja i artwork...

I pogledaj igru Crimsonland, igra se prodava za 20$, skini limit verziju pa reci nesto!
http://www.crimsonland.com/
screens:


[ markozelenovic @ 19.03.2008. 19:06 ] @
A da li si Nenade ikad cuo za Worms?
[ markozelenovic @ 19.03.2008. 19:59 ] @
I evo ljudi
YOYO GAMES Takmicenje >>
http://www.yoyogames.com/gamemaker/competition02
[ Lord_Nenad @ 19.03.2008. 20:12 ] @
Neko je izbrisao moju poruku... Ali nije bitno...

@markozelenovic
Crvici? Pa pogledaj to, prvo su bili 2D pa su presli na 3D...

Necu da se svadjam stvarno... Svako ima svoje misljenje...
[ Lord_Nenad @ 19.03.2008. 20:17 ] @
Eto taman da osvojite nagradu :d
Drzim vam palcheve x)
[ Crazy shadow @ 19.03.2008. 20:57 ] @
@Lord Nenad
Sto ne dovrsis igru i prijavis se za takmicenje.Imas dovoljno vremena da napravis solidnu igru koju si vec zapoceo..
[ Lord_Nenad @ 19.03.2008. 22:54 ] @
Tamo ima uslov koji moja igrica ocito ne ispunjava x)
Jbg...
Jedino ako neko zeli da napravimo tim pa da napravimo zajedno neku igricu koja se tamo trazi... ;)
[ Crazy shadow @ 19.03.2008. 23:21 ] @
Sto ne bi ispunjavala ako ispunjava ova http://www.yoyogames.com/games/show/27256 sto ne bi tvoja.?Tj i ne znam koj je uslov.:D
[ Lord_Nenad @ 19.03.2008. 23:51 ] @
Ancient Civilization! Not just the Romans, Greeks, and Egyptians, but also the Mayans, Aztecs, Vikings, and Celts (to name but a few). So many lands, empires, city states, peoples, cultures, beliefs, and symbols. So much food for your fertile imaginations.

Treba da bude strategija a ne FPS... xS Bar po ovoj prici, i podseca na American Conquest x)
E a pogledaj na dnu ove stranice sto je Marko objavio xD Kakve igrice... 1, 2 i 3 mesto vec popunjeno... xD
[ Crazy shadow @ 20.03.2008. 13:50 ] @

[ Crazy shadow @ 20.03.2008. 13:55 ] @
Ako mislis na ovaj link http://www.yoyogames.com/gamemaker/competition02 ta mesta nisu popunjena.
Mislim imas rejting igre.Koji dobijas ocenom publike.Sto neznaci da ako nisi u tih top 3-4 da neces da osvojis prvo,drugo ili trece mesto.Ja nevidim nigde da pise da mora strategija.Sto ne bi mogla FPS?Evo jedne igre koja ucestvuje na takmicenju http://www.yoyogames.com/games/show/27256 pa prolistaj igre koje su vec objavljene cak mozes i da ih probas..

[ Lord_Nenad @ 20.03.2008. 15:25 ] @
Znam da nije zavrsheno zezao sam se zbog onih igrica ( jbt ako ono osvoji 1000$... xS ).
Pa glupo ce biti ako bude FPS... ( Kao i ta igrica koju si naveo x) )
Ae nek napravi neko bilo sta pa cemo svi glasati za njega xD x)))))
[ markozelenovic @ 20.03.2008. 19:08 ] @
Sta mislite ljudi da prvo svi predlazemo ideje, mislim da je to u ovom slucaju presudno.
I onda da se po nekoj od ideja pravi igrica.

Ja sam licno razmisljao o nekom RTS-u. Znaci ovako da igrac ima svoju cetu istrazivaca koji idu unutar piramide od Maya recimo ili Asteca.
Da je piramida podjeljena na vise delova i da se redom osvaja. Piramida bi bila recimo teotihuacan itd. U piramidi od neprijatelja da su pauci, zombiji, mumije.

Mozda je laksi RPG za napravit po istoj temi(umjesto cete 1 covjek).

Nemam puno vremena za sve ovo, samo jos 36 dana .
[ Crazy shadow @ 20.03.2008. 20:09 ] @
RTS vam ne bi savetovao nikako.Samim tim sto treba dosta znanja da bi se tako nesto uradilo potrebno je i vreme.Koje ovde nemate.Ako je izbor izmedju RTS i RPG ja bi se opredelio za RPG.
[ Miroslav Ćurčić @ 20.03.2008. 20:24 ] @
[ markozelenovic @ 21.03.2008. 13:40 ] @
@CrazyyyShadow
Slazem se , recite brzo ideju.
[ markozelenovic @ 30.03.2008. 08:28 ] @
da li iko zna kako da napravim sledece.

imam variablu "broj".
na ekranu trebam ispisati

broj ima vrednost (pa vrednost od broj)?!
[ Lord_Nenad @ 06.04.2008. 15:34 ] @
Citat:
markozelenovic: da li iko zna kako da napravim sledece.

imam variablu "broj".
na ekranu trebam ispisati

broj ima vrednost (pa vrednost od broj)?!


ako sam dobro razumeo... ovako:
-dodas Event Draw
-dodas "Execute Code" iz Control
-napises kod:
Code:
draw_text(x,y,"Broj ima vrednost: " + string(broj) )


Evo "detaljno" ako si na ovo mislio... x)
[ markozelenovic @ 07.04.2008. 15:15 ] @
thank you 99*(VERY) much !!!
[ pgavrilo @ 02.06.2008. 14:41 ] @
Zdravo ljudi!
Nije me bilo 100 godina kao i vas!
Imam jedan mali problem.
Imam objekat pod imenom Brojac,
U Create Event-u sam stavio Set Var P1 vrijednost je 0 i štikiro sam Relative,
i napravio sam promjenjivu P2 istim postupkom, i nakraju mi javi grešku
da su promjenjive nepoznate!
Zna li iko u čemu je problem?
POZDRAV?
[ SKORPION-MILAN @ 02.09.2008. 15:46 ] @
kako da namestim u gm-u da se pritiskom na neko dugme otvori cd-rom?
[ Lord_Nenad @ 02.09.2008. 16:29 ] @
imas komandu cd_open_door()

samo dodas event key press pa dugme koje hoces, onda odes na control ( desno onaj tab ) i dodas Code - Execute code i u njemu napises:
---------------------------------------
cd_init()
cd_open_door()
---------------------------------------



A imas i "cd_close_door()" ;)

PozZZ
[ SKORPION-MILAN @ 02.09.2008. 16:38 ] @
hvala znam ovo za dugme samo mi je kod trebao
pozdrav
[ Lord_Nenad @ 02.09.2008. 16:54 ] @
nis', drago mi je da sam pomogao :)
Lepo je videti da ima josh neko da se zeza sa GM :)))
PoZZ
[ Game_Fan @ 21.09.2008. 00:22 ] @
ljudi meni treba game maker help koji ste preveli ako moze da mi sendate link za download,molim vas stvarno mi hitno treba posaljite na pm ili msn.pls,pls,pls.Zelim nauciti game maker da makar znam sa point click raditi,gledao sam neke tutove na youtube al sam skroz malo naucio.Da jos naspomenem ne znam engleski nikako pa mi je malo teze gledati tutove na eng pa mi treba vas gm help prevod,i recitemi mogula ja sta od tog helpa nauciti!
[ Game_Fan @ 21.09.2008. 12:28 ] @
ljudi jel vec tema izumrla,e jbg
[ pgavrilo @ 21.09.2008. 15:36 ] @
Da bi GM učio ne treba ti help i tako nesto.
Ja sam se počeo sa njime baviti u devetoj godini.
Učio sam ga tako što sam otvorio neki tut.
Otvorim neki objekat i onda brišem i dodajem akcije u
događaje npr. U Create Event stavim akciju move.
Tad nisam znao Engleski ni sad ga baš ne znam toliko dobro da mogu puno razumjeti.
Pokušaj tako da učiš pa javi kako ide.
Odustali su oni koji su prevodili help.
Tema nije umrla!!!
POZDRAV
[ Haris Game Studio @ 09.05.2011. 00:44 ] @
Zanimljiva tema. Nije umrla mogu vam reći. Mi smo napravili svoju prvu komercijalnu igru u Game Makeru 8.0. Tako da ako vam treba pomoć što se tiče 2d-a u GM-u javite. Poznate igre koje su rađene u GM-u:

- Ilji
- Imortal Defense
- Karoshi
- Caveman Craig
- Magi

P.S. Uskoro izlazi GameMaker Studio koji će svima omogućiti da svoje igre objave za iOS, Android, PSP, bez potrebe da zavise od YoYo Games-a.

[Ovu poruku je menjao Haris Game Studio dana 09.05.2011. u 01:56 GMT+1]