[ Miloje Sekulic @ 02.02.2003. 11:00 ] @
OSNIVAČKA SKUPŠTINA UDRUŽENJA KORISNIKA TELEKOMUNIKACIJA

"Srbija bez dvojnika!“


Prvo saopštenje

Beograd, 2. februar 2003.

Centar za razvoj Interneta, u okviru projekta Global Internet Policy Initiative (GIPI), je pokrenuo inicijativu za osnivanje Udruženja korisnika telekomunikacija. Cilj ove inicijative je da podstakne i ubrza proces povezivanja direktno zainteresovanih građana i pravnih lica kako bi veliki segment društva mogao da izvrši jači uticaj na sve faktore koji negativno utiču na razvoj tekomunikacija kao ključnog sektora za izgradnju informatičkog društva i razvoj „ekonomije znanja“. Verujemo da će formiranje Udruženja korisnika telekomunikacija dati pozitivan doprinos jačanju građanskog društva u Srbiji, direktno uticati na ubrzanje ekonomskog razvoja i doprineti procesu približavanja naše zemlje evropskim integracijama.

U periodu do osnivačke skupštine Udruženja korisnika telekomunikacija, Centar za razvoj Interneta će inicirati široku javnu raspravu o pitanjima u vezi sa organizacijom i delovanjem udruženja. Obaviće se razgovori sa predstavnicima svih relevantnih interesnih grupa.

Mesto i vreme održavanja skupa:
Beograd, 20. mart 2003. godine


RAZLOZI ZA UDRUŽIVANJE KORISNIKA TELEKOMUNIKACIJA

Danas u Srbiji postoji preko 500.000 dvojničkih linija. Manje od polovine telefonskih centrala zasnovano je na digitalnoj tehnologiji, što predstavlja osnovni preduslov za uvođenje ISDN, xDSL i ostalih integrisanih digitalnih telekomunikacionih usluga. Bez uvođenja digitalnih linija koje omogućavaju prenos glasa, podataka, faksova itd. nemoguća je primena savremenih multimedijalnih servisa i velikih brzina prenosa podataka.

U oblasti fiksne telefonije ne postoji konkurencija i dugoročni strateški planovi razvoja. Kako vreme prolazi tako kvalitet mreža i usluga koje su građanima na raspolaganju sve više zaostaju u odnosu na zemlje u okruženju. Ovakva situacija prerasta u sve ozbiljniji problem po razvoj srpskog društva i ometajući faktor privrednog oporavka zemlje.

Istovremeno, kapaciteti mreža mobilne telefonije rasprodati su u količinama koje prevazilaze mogućnosti opreme, tako da telefoniranje često nije moguće započeti ili obaviti bez smetnji ili prekidanja veze. Uprkos profitabilnosti mobilne mreže ulaganja u infrastruktru nisu na nivou dovoljnom da bi se održao kvalitet usluga. Uvođenje dodatnih usluga i novih korisničkih paketa, uprkos najavama, ne sprovodi se zadovoljavajućom brzinom.

Loše razvijena telekomunikaciona infrastruktura predstavlja naročitu smetnju razvoju i širem prihvatanju Interneta kod nas. Time smo onemogućeni da iskoristimo mogućnosti koje Internet pruža u procesu privrednog oporavka i pokušajima da uhvatimo korak sa okruženjem.

UDRUŽENJA KORISNIKA TELEKOMUNIKACIJA U INOSTRANSTVU

U velikom broju zemalja danas deluju udruženja korisnika telekomunikacija. Udruženja ove vrste objedinjuju dve glavne grupe članova, čime se priznaje postojanje različitih interesa i finansijskih mogućnosti korisnika. Poslovni korisnici koriste telekomunikacione usluge u velikom obimu, srazmerno svojim potrebama. Pored njih tu su i milioni građana koji su, kao korisnici telekomunikacija, takođe zainteresovani za mogućnost da svojim angažovanjem utiču na poboljšanje kvaliteta i snižavanje cena usluga. Shodno tome, postoje dva nivoa članstva. Veliki korisnici ostvaruju značajan uticaj na profil udruženja, dok veliki broj malih korisnika daje udruženju široku društvenu podlogu i politički uticaj. Ne zaboravimo da je svaki odrasli korisnik telefona ujedno i glasač!

U mnogim slučajevima udruženja korisnika telekomunikacija bila su veoma uspešna u pokretanju i sprovođenju inicijativa za poboljšanje usluga, sniženje cena, uvođenje standardnih ponuda i standardnih ugovora za sve usluge. Javno je ukazivano na manipulacije sa računima za usluge i na druge oblike nedozvoljenog ponašanja. Ovakve grupe građana igraju ulogu konstruktivnog kritičara oslanjajući se na svoja svakodnevna korisnička iskustva. One zastupaju interese građana i privrede u okviru sektora telekomunikacija koji je presudan za razvoj društva u celini.

CENTAR ZA RAZVOJ INTERNETA

Centar za razvoj Interneta je nevladina i neprofitna organizacija koja sprovodi i podržava aktivnosti čiji je cilj da se građanima pruži jednaka mogućnost pristupa Internetu, omogući korišćenje njegovih servisa bez ograničenja i garantuje neometan prijem i slanje informacija putem ovog medija.

Centar se zalaže za ostvarivanje i zaštitu prava na slobodan izbor, izražavanje mišljenja i zaštitu privatnosti, te ubrzani razvoj Interneta na bazi otvorenih standarda i slobodne konkurencije.

Organizacija je osnovana u novembru 2001. godine i okuplja programere, sistemske inženjere, lobiste, menadžere, studente i druge zainteresovane za komunikacione tehnologije i Internet.


AKTIVNOSTI CENTRA

Global Internet Policy Initiative

Od juna 2002. godine Centar u Jugoslaviji sprovodi projekat Global Internet Policy Initiative (GIPI) u saradnji sa organizacijama Internews i Center for Democracy & Technology. GIPI je prisutan u preko 20 zemalja širom sveta gde podstiče usvajanje pravnog i političkog okvira za otvoren i demokratski razvoj Interneta.

Kroz akcije u okviru GIPI projekta Centar sarađuje sa svim stranama direktno zainteresovanim za razvoj Interneta, pružajući konsultacije i objedinjujući napore u promovisanju principa decentralizovanog, lako dostupnog i tržišno orijentisanog Interneta, kontrolisanog od strane korisnika i Internet industrije. Rad na iniciranju osnivanja Udruženja korisnika telekomunikacija sprovodi se u okviru ovog projekta.

Bežična Internet mreža

Drugi značajan projekat Centra pokrenut je u cilju stvaranja uslova za kvalitetan pristup Internetu najširem krugu građana, putem bežične tehnologije na nelicencnom delu spektra. Sa tim ciljem u toku je razvoj neprofitnog Internet provajdera koji će omogućiti održavanje i razvoj projekta. Uz saradnji sa republičkim Zavodom za informatiku i Internet i Ministarstvom prosvete, Centar radi na ostvarivanju Internet pristupa za osnovne i srednje škole.

Ostale aktivnosti

Predstavnik Centra za razvoj Interneta od početka je aktivno uključen u osnivanje i aktivnosti Radne grupe za reformu jugoslovenskog registra Internet domena, tehničkog tela zaduženog za rukovođenje raspodelom .yu Internet adresa.

Tokom protekle godine aktivisti Centra organizovali su i učestvovali u manifestacijama „ES leto“ i „Technology Now!“, kojima je promovisana primena Interneta kao komunikacionog kanala u sferama poslovanja, obrazovanja, umetnosti i kulture.

Osnivači Centra pokrenuli su i vode Internodium mailing listu (www.internodium.org.yu), koja okuplja domaće korisnike Interneta zainteresovane za praćenje njegovog razvoja i Web forum EliteSecurity (www.elitesecurity.org), gde preko 7.000 korisnika svakodnevno učestvuje u diskusijama raznih aspekata primene računara i Interneta, promovišući koncept otvorenog koda i slobodnog pristupa informacijama.


STRATEŠKI PARTNERI

Internews je osnovan 1982. godine sa idejom da bude oslonac u borbi za slobodu medija u svetu. Organizacija uspešno sprovodi obuku novinara, proizvodi i emituje inovativan program i koristi medije za smanjivanje tenzija unutar i između država.

Center for Democracy & Technology (CDT) od 1994. godine radi na promociji demokratskih vrednosti i zagarantovanih sloboda u doba novih komunikacionih tehnologija. CDT nalazi praktična zakonska rešenja za promovisanje slobode govora i privatnosti u oblasti globalnih komunikacija.