[ wlatko @ 15.02.2003. 21:51 ] @
Za Linksys opremu mozete da se obratite na [email protected]
Trenutno je pokriven ceo 802.11b program
Takodje mozete na istoj adresi nabaviti kablove, konektore i antene
802.11a program se ne prodaje zasad u evropi pa ni kod nas
802.11g uredjaje mozete ocekivati za jedno 2 meseca, cene ce biti oko 25% vise od 802.11b uredjaja
G uredjaji su kompatibilni sa B ali zajedno rade na B brzinama a ne na G (al sam ovo srocio :)))
Slobodno se javite oko svake konsultacije
[ B o j a n @ 16.02.2003. 09:55 ] @
Da li se znaju neke preliminarne cene ?
I zbog cega tolika razlika u cenama izmedju .11b i .11g, kada su cene u svetu skoro iste.
[ wlatko @ 16.02.2003. 17:36 ] @
Sto se tice odnosa cena to je trenutna situacija kod Linksysa (25%), za druge proizvodjace ne garantujem. Mislim da ostali nisu obarali cene po pojavi G sistema vec im je politika da jednostavno predju na njih i batale B.
G sistemi nisu bas toliko savrseni kako izgleda na papiru.
Uredjaji (oni koji su se zasad pojavili) standardno imaju izlaznu snagu izmedju 10-15dBm sto je prilicno manje nego kod B.
Takodje receiving sensitivity (po meni jedan od najbitnijih faktora) im je na 54Mbps -65dB sto je za 20dB losije od uredjaja B klase na 11Mbps.
Sto se tice onog prvog nije definisano da li je to prosecna snaga na svim brzinama ili na najvecoj ali je svakako malo.
Sto se tice ovog drugog i G sistemi imaju na 11Mbps slican receiving sensitivity kao i B tj oko -85dB.
Sve u svemu veoma su slicni sa razlikom da na G imate "mogucnost" da nekako pogurate preko 11Mbps.
Za indoor okruzenje su svakako savrseniji iako im je domet generalno manji (na 54)
Za outdoor je sledeca situacija: Za pouzdan PtP link od 11Mbps na novim wap11 sa 2 antene od 24dBi sa 15dB Fade margin pod OK uslovima mozete postici daljinu od 35km (max), a sa Linksys G uredjajem na brzini od 54Mbps samo 2km (naravno na 11Mbps moze isto 35km).
Nije bas sjajno a?
[ 155FreeSpaceOptics @ 23.04.2003. 12:01 ] @
Citat:
B o j a n:
Da li se znaju neke preliminarne cene ?
I zbog cega tolika razlika u cenama izmedju .11b i .11g, kada su cene u svetu skoro iste.


Linksys Wirless kostaju od $ 80 - 180 zavisno od modela.
Konkretno LinkSys WRT54G kosta $128 i ima ugradjen 4-portni switch sto omgucava da se Vas cetvoro uvezu na jedan link.

Iz Amerike prevoz kosta oko $40 i carina za privatna lica je 25% plus porez. Carinu mozes izbeci ako uvezes preko neke firme.

Glavni problem je sto ti ni jedan internet provajder nece omoguciti prikljucenje LinkSys oprema na njihovu mrezu i tu je glavni problem. Cemu LinkSys sa max dometom od 300 metara kad se ne mozes ukaciti na internet? Ali zato mozete da ga upotrebite za gaming pa ko prezivi!

pozdrav
[ PDJ @ 23.04.2003. 21:33 ] @
FreeSpaceOptics(xxx KB,MB,GB ili sta li vec?) je napisao:

"...carina za privatna lica je 25% plus porez. Carinu mozes izbeci ako uvezes preko neke firme."

Stvarno bih voleo da cujem objasnjenje kako se to izbegava placanje carine, sa firmom ili bez nje?

I ne, ne zelim da zapocnem flame o svercovanju... ;)

Sto se tice Linksysa, iako je najpopularniji home i SOHO proizvodjac akt. mrezne opreme u USA, ili bas zato :), u nasim uslovima (citaj BG pre svega) nema ni govora o outdoor koriscenju istih za iole vece razdaljine - nedovoljno su snazni i nemaju dovoljno dobar receive sensitivity za "rat u 2.4GHz etru koji se vodi iznad ulica grada ;) "

Ali, zasluzuju svu preporuku za indoor umrezavanje upravo u home i SOHO uslovima.
Uostalom, nisu ih za dzaba kupili Cisco pre par nedelja...
[ reinkjet @ 24.04.2003. 00:48 ] @
Stan'te ljudi polako.
prvo Linksys opremu (cak i G) mozete kupiti kod nas na [email protected] i to B uvek na lageru a odnedavno i G mada u manjim kolicinama. mozete kupiti i antene, konektore i kablove, vrsi se isporuka i u beograd.
sto se tice outdoor i beogradskih provajdera situacija je sledeca.
u beogradu jeste problematicna instalacija sa bilo kojom opremom na prvom mestu.
zato je u beogradu i najskuplja instalacija.
jedino breeze oprema koja je neuporedivo skuplja ima pravo outdoor pakovanje (postoje jos neke varijante takodje mnogostruko skuplje)
svi oni (prilikom setupa) uglavnom koriste opremu koja nije zapakovana u originalno outdoor kutiju vec se improvizuje u zavisnosti sta se koristi.
vecina provajdera zbog cene i jednostavnosti instalacije sa njihove strane gura opremu na koju su oni navikli i sa kojom smatraju da nece imati problema.
NIJE ISTINA DA LINKSYS NIJE POGODAN ZA TAKVE VRSTE INSTALACIJA, POGODAN JE KAO I SVAKA DRUGA OPREMA.
svakako je pogodniji od d-linka i slicnih soho proizvodjaca jer po pravilu ima vecu izlaznu snagu i konektor za povezivanje eksterne antene.
takodje ima pogodnija resenja od ciskove pci kartice koja se obicno koristi a ciskov brdge uredjaj je 4 puta skuplji, isto vazi i za lucenta.
sto se tice svega goreg navedenog situacija je sledeca.
na breeze opremi ecomax iz vrnjacke banje koristi bez problema linksys opremu i to wap11, wusb11 i wet11 uredjaje.
takodje na breeze AP neobee net korisnici se povezuju sa wap11 uredjajima u novom sadu
sto se tice ciska najbolje su se pokazali wet11 uredjaji , referenca blic.net banja luka
na lucent opremi se koristi u pancevu
bez problema smo licno i to sa nasim antenama postavili nekoliko linkova na rastojanjima od 12 do 20km sa linksys opremom, cena hardwera za takve instalacije je trenutno oko 500evra ukupno (nisu uracunate ruke :)))).
svakako je najlakse pozvati provajdera i na kraju platiti ceo setup al to kosta i to poprilicno.
jedna je stvar uzeti modem za 12 evra, al ako hocete da vam neko dodje kuci namesti ga zeza se sa starom centralom, i jos vam pokaze kako se koristi internet to ume nekad da kosta i 5 puta vise.
razmislite malo o svemu ovome :)))))))))))))))))

[ xtraya @ 25.04.2003. 04:54 ] @
vlatko je u pravu skroz...da je linksys los pa i nije...doduse nisam mnogo testirao linksys chuda ali po gomili testova sa neta to je sasvim prihvatljivo resenje koje RADI posao.

e sad druga je stvar sto provajder trazi da ti on montira opremu (navodno svoju) koji placa 200 evra a prodaje ti je za 500. neki od beogradskih provajdera traze i CISCO specijalno (pa ko je lud da u MDS-u plati onaj workgrup cisko uredjaj za 1000 evra bez antene) da bi ga SNMP-ovski nadgledao u MRTG i tako vam papreno NAPLACIVAO CIR PO 100 DM!!!!!

sve u svemu u ovom momentu je faza shirenja pipaka za wireless po beogradu od strane SVIH provajdera jer nekako bi svi da se ubudze...a opet svi traze samo specijalnu posebnu KO ZNA KAKVU opremu jer je bagatelno nabavljaju a uvaljuju skupo tacnije papreno...doduse sta papani po firmama (koje bi da imaju link non stop) znaju koliko sta kosta

primer....

jedan bg provajder trazi 31000 din za setup wirelesa i onda uredjaje dobijes u vlasnistvo.....iste te uredjaje....(SPARKLAN WX-1590 Wireless Access Point w/bridge 11Mbps ) prodaje pinsoft iz novog sada za 160!!!! da da 160 evra...

zakljucak... Nemojte mi reci samo da je preveliko znanje namestiti link za wireless ako imate gotove proizvode koje okacite,upalite i posle 10 min namestite setup.
i jos uvek mi NIJE jasno zasto setup kosta 300 evra vise od cene uredjaja?
kako bi naivni poverovali, za svaki client uredjaj treba vam po 1 AP....a to je slozicete se NETACNO!!!!!!!!
mora da se placa taj vazduh izmedju AP i clienta valjda??????

sramota....i posle recite da je telekom jedini bezobrazan ?!
ovo je LOV u mutnom...... 2.4 Ghz SERBIA!
[ 155FreeSpaceOptics @ 25.04.2003. 09:10 ] @
Citat:
reinkjet:
Stan'te ljudi polako.
prvo Linksys opremu (cak i G) mozete kupiti kod nas na [email protected] i to B uvek na lageru a odnedavno i G mada u manjim kolicinama. mozete kupiti i antene, konektore i kablove, vrsi se isporuka i u beograd.
sto se tice outdoor i beogradskih provajdera situacija je sledeca.
u beogradu jeste problematicna instalacija sa bilo kojom opremom na prvom mestu.
zato je u beogradu i najskuplja instalacija.
jedino breeze oprema koja je neuporedivo skuplja ima pravo outdoor pakovanje (postoje jos neke varijante takodje mnogostruko skuplje)
svi oni (prilikom setupa) uglavnom koriste opremu koja nije zapakovana u originalno outdoor kutiju vec se improvizuje u zavisnosti sta se koristi.
vecina provajdera zbog cene i jednostavnosti instalacije sa njihove strane gura opremu na koju su oni navikli i sa kojom smatraju da nece imati problema.
NIJE ISTINA DA LINKSYS NIJE POGODAN ZA TAKVE VRSTE INSTALACIJA, POGODAN JE KAO I SVAKA DRUGA OPREMA.
svakako je pogodniji od d-linka i slicnih soho proizvodjaca jer po pravilu ima vecu izlaznu snagu i konektor za povezivanje eksterne antene.
takodje ima pogodnija resenja od ciskove pci kartice koja se obicno koristi a ciskov brdge uredjaj je 4 puta skuplji, isto vazi i za lucenta.
sto se tice svega goreg navedenog situacija je sledeca.
na breeze opremi ecomax iz vrnjacke banje koristi bez problema linksys opremu i to wap11, wusb11 i wet11 uredjaje.
takodje na breeze AP neobee net korisnici se povezuju sa wap11 uredjajima u novom sadu
sto se tice ciska najbolje su se pokazali wet11 uredjaji , referenca blic.net banja luka
na lucent opremi se koristi u pancevu
bez problema smo licno i to sa nasim antenama postavili nekoliko linkova na rastojanjima od 12 do 20km sa linksys opremom, cena hardwera za takve instalacije je trenutno oko 500evra ukupno (nisu uracunate ruke ))).
svakako je najlakse pozvati provajdera i na kraju platiti ceo setup al to kosta i to poprilicno.
jedna je stvar uzeti modem za 12 evra, al ako hocete da vam neko dodje kuci namesti ga zeza se sa starom centralom, i jos vam pokaze kako se koristi internet to ume nekad da kosta i 5 puta vise.
razmislite malo o svemu ovome ))))))))))))))))



Bojan tebi postavi pitanje vezano za cenu, a ti diplomatski izbegnu da odgovoris, jel se ti to stidis sto ti je cena nekoliko puta veca od nabavne?

Postoji mnogo bolje resenje upravo bazirano na modemu od E12. Dodatna oprema kosta E200 sve sa montazom i sada imam "real time" pristupnu brzinu od 1Mbit/s i zove se SATELIT. 1GByte protoka na mesecnom nivou kosta samo E36, isti ovaj 1GByte kod provajdera se placa minimum E100.

No Hard Feelings
[ 155FreeSpaceOptics @ 25.04.2003. 09:23 ] @
Citat:
xtraya:
vlatko je u pravu skroz...da je linksys los pa i nije...doduse nisam mnogo testirao linksys chuda ali po gomili testova sa neta to je sasvim prihvatljivo resenje koje RADI posao.

e sad druga je stvar sto provajder trazi da ti on montira opremu (navodno svoju) koji placa 200 evra a prodaje ti je za 500. neki od beogradskih provajdera traze i CISCO specijalno (pa ko je lud da u MDS-u plati onaj workgrup cisko uredjaj za 1000 evra bez antene) da bi ga SNMP-ovski nadgledao u MRTG i tako vam papreno NAPLACIVAO CIR PO 100 DM!!!!!

sve u svemu u ovom momentu je faza shirenja pipaka za wireless po beogradu od strane SVIH provajdera jer nekako bi svi da se ubudze...a opet svi traze samo specijalnu posebnu KO ZNA KAKVU opremu jer je bagatelno nabavljaju a uvaljuju skupo tacnije papreno...doduse sta papani po firmama (koje bi da imaju link non stop) znaju koliko sta kosta

primer....

jedan bg provajder trazi 31000 din za setup wirelesa i onda uredjaje dobijes u vlasnistvo.....iste te uredjaje....(SPARKLAN WX-1590 Wireless Access Point w/bridge 11Mbps ) prodaje pinsoft iz novog sada za 160!!!! da da 160 evra...

zakljucak... Nemojte mi reci samo da je preveliko znanje namestiti link za wireless ako imate gotove proizvode koje okacite,upalite i posle 10 min namestite setup.
i jos uvek mi NIJE jasno zasto setup kosta 300 evra vise od cene uredjaja?
kako bi naivni poverovali, za svaki client uredjaj treba vam po 1 AP....a to je slozicete se NETACNO!!!!!!!!
mora da se placa taj vazduh izmedju AP i clienta valjda??????

sramota....i posle recite da je telekom jedini bezobrazan ?!
ovo je LOV u mutnom...... 2.4 Ghz SERBIA!

Cestitam! Potpuno si u pravu, i zato je potrebna zdrava konkurencija koja ce ih sve veoma brzo dovesti u red.

Hardware treba da bude po slobodnom izboru u datom standardu sa uradjenim atestom. Citam "knjigu" kojim "reinkjet" opisuje Linksys ali nigde ne videh da je spomenuo da imaju atest i ciji. Ako nemaju domaci onda sve sto su postavili je nezakonito i ti kupci ce to veoma brzo osetiti na svojoj kozi kad im stignu prijave.

S obzirom da je Zakon o Telekomunikacijama napokon izglasan sad je napokon vreme stiglo vreme kada se nelojalna konkurencija moze obuzdati.
[ reinkjet @ 25.04.2003. 17:47 ] @
stante' ljudi polako drugi put
evo vam izvod iz cenovnika od zadnjih 15 dana
wap11 149
wet11 149
wusb11 89
wpc11 89
wmp11 99
to su vam maloprodajne cene (najvise), ako uzmete 5 kompleta sa antenama poprilicno su i nize
kao prvo kao sto vidite i nije tako skupo
STO SE TICE CENA KOJE NALAZITE NA INTERNETU NA RASPRODAJAMA NJIMA NI ODGOVARAJUCI PROIZVODJAC SA FABRICKOM CENOM NE BI MOGAO KONKURISATI, TAKAV VAM JE TRULI ZAPAD ;(
inace moja nabavna cena je poput amazonove + plus transport + carina + papirologija oko uvoza + pa racunajte bogami i troskove firme ako cemo da sitnicarimo PA KO IZRACUNA VIDECE DA I NE OSTANE BAS PUNO ZA NELOJALNU KONKURENCIJU
APSOLUTNO SE SLAZEM DA SU CENE JOS UVEK VISOKE I VERUJTE NI MENI NIJE DRAGO
cinjenica je da je kod nas promet ove robe VEOMA mali u odnosu na ostalo i da stoga verujte i nije moguce ici sa boljim cenama niti postici bolje rabate kod proizvodjaca
sto se atesta tice zakon je donet pre dva dana a nasa srpska zloba je izgleda neunistiva, dajte prvo razmislite pre nego sto napadnete.
da se nasa lepa pitala ne bi u srbiji ni bilo wirelessa
inace procedura je bila beskonacna (3-9 meseci) i kostala je da samo onaj kome je svejedno da li od toga ima bilo kakve vajde vec oce da bude u trendu i ima previse para i zivaca moze da si je priusti
STO SE NOVOG ZAKONA TICE NAZNAKA JE DA CE SE ICI NA KOMPATIBILNOST SA ETSI-em I AUTOMATSKIM PRIZNAVANJEM TE REGULATIVE. TO JOS NARAVNO NIJE SIGURNO VEC SE KAO I UVEK KOD NAS CEKA TUMACENJE ALI JE SVAKAKO NAJLOGICNIJE
nadam se da je ovo malo razjasnilo situaciju
P.S. MOLIM DA IMATE U VIDU DA U AMERICI GDE VAS OPREMA KOJA OVDE KOSTA 1000 EVRA A TAMO SAMO 500 ZA NAPRIMER JEDAN POINT TO POINT LINK TAMO TAKODJE KOSTA JEDNO 1000 DO 2000 DOLARA ZA RUKE A O MESECNIM TARIFAMA U SLUCAJU KORISCENJA TUDJIH PRIVATNIH OBJEKATA ZA ANTENE DA I NE GOVORIMO
NADAM SE DA CE OVO UCINITI DA SE MALO REALNIJE GLEDA NA SVE PROBLEME OKO WIRELESS LINKOVA.
[ xtraya @ 25.04.2003. 19:50 ] @
kakav atest????
o cemu vi pricate????

pa da li je vama jasno da pola etra u srbiji emituje na uredjajima polu-kucne izrade

koliko radio stanica znam da su krpili excitere i stereo kodere lemilicama kad crknu jer eto "pravljeni su u fabrici" pa ne crkavaju!

osim toga kad prave antene i to se radi na ruke pa se opet krpi kako se stigne i kaci na zgrade bez uzemljenja i sa vswr-om od 5-10% snage...STRASNO!
licno sam gledao kako se baje penju na krov jedne zgrade i BONSEKOM SEKU krake
SIRA antene da bi po proracunu (ko zna kakvom) dobili bolje pojacanje.

a da vam ne pricam kada namestaju predajnike kako ih lose steluju pa predajnik RADIO PERE ili RADIO ZIKE emituje u nekoliko frekvencija i ometa pola etra

mislim ovo vam pricam iz domena radio stanica ali situacija je manje vise za sve takva.
a atest za linksys ces tesko da dobijes, no nemoj mi reci da neko ima za CISCO atest u srbiji???? ma to su glupe price i to je to. osim ako uvoznik plati DEBELO ispitivanje i dobije papir sa nekim sumljivim pecatom kako se to obicno ovde radi.

a sto se tice postavljanja po zgradama i objektima to JESTE tacno i to se preko DEBELO naplacuje . osim toga pitajte mobtel i telekom sto ljudima iznad glava montira bazne stanice i nemaju pojma sta znaci 20-30 W snage na 5 metara od vas na 900 mhz NON STOP.....uostalom ne bi se ljudi sa svemirskim odelima peli na nekadasnji avalski toranj kada treba da se popravlja nesto od opreme. licno mi je lik iz radio beograda pricao da se peo u specijalnim odelima gore kad su menjali neke panele na tornju. ja radim u firmi gde su sprat iznad mene predajnici 2 radija, jedan wireless i jos 5-6 predajnika specijalne namene...sve u svemu....oko 1500-2000 W ukupno...i kada vas posle 20 min boravka u firmi zaboli glava ili vam nije dobro pitajte me sto je tako????
[ 155FreeSpaceOptics @ 25.04.2003. 23:59 ] @
Citat:

a da vam ne pricam kada namestaju predajnike kako ih lose steluju pa predajnik RADIO PERE ili RADIO ZIKE emituje u nekoliko frekvencija i ometa pola etra


U pravu si donekle, medjutim rec je o izbacivanju filtra u cilju povecanja emisione snage.
[ xtraya @ 26.04.2003. 01:42 ] @
pazi, mislio sam na to da je los predajnik pa zraci u 3-4 slicne bliske frekvencije ali manjom snagom i jos kad nema filter onda je bedak skroz...tako poklopi ostale koji su blizu
primer: upalite radio zabac koji je na 101,6 (ne znam odakle emituje) i pokusajte da nadjete Radio 101 koji ide sa AVALE......u centru grada NEMA SANSE da cujete Radio 101 jer je Radio zabac negde blizu pa poklapa drugi radio sa tim bocnim frekvencijama...kad se pomerite ka Vozdovcu (ka avali odakle emituje 101) radio 101 se naravno cuje odlicno....usput radio zabac se pojavio niotkuda pre mozda 2 meseca...ko mu je dao dozvolu ???? agencija???? hahahahaha mozda je i ovima na B92 neko dao neku dozvolu za ovaj drugi predajnik sto imaju za vojvodinu???? AHAHAHAHAHHAHA

osim toga masa excitera ima na sebi onaj delta potenciometar kojim shirish frekvenciju emitovanja (od recimo 100,00-100,05 mhz) i tako mozes da je rasiris valjda do 0,1 mhz....znaci od 100-100,1 je frekvencija a ne samo 100 i tako poklapas sa krajevima ovog iznad na 100,3 i ovog ispod na 99,8 mhz...

gledao sam kad baja dodje sa nekim HelwettPacard uredjajem koji je kao veliki kofer i ladno izmeri da je kod jedne stanice shirina bila 0.35 mhz????? zamisli to????
a uredjaj je lik platio 20 000 $ i jedva je uspeo da ga uveze kod nas jer mu nisu dali.

i jos nesto...za gradsku sredinu 300W je MAX MAX! ne sme vise nikako...
medjutim bar 3-4 radija znam koji su radili ili rade sa 500-1500W

e to je vec previse....

uh ala smo otisli sa linksysa na radiodifuziju...ko da wireless nije radiodifuzija?
hahahahahaha
[ pomidora @ 06.05.2003. 15:28 ] @
Citat:
reinkjet:
wap11 149
wet11 149
wusb11 89
wpc11 89
wmp11 99


Mislim da je cena izuzetno povoljna, imao sam ponudu za WAP 11 + spoljnu antenu za 450 $ :) bruka :) Ko zna mozda je covek mislio i na instalaciju mada neverujem :)
Samo pitanje da li je WAP11 verzija 2.2 ili 2.6 mada ja ni nevidim neku razliku izmedju ta dva uredjaja.



[ pomidora @ 06.05.2003. 15:55 ] @
Citat:
xtraya:
vlatko je u pravu skroz...da je linksys los pa i nije...doduse nisam mnogo testirao linksys chuda ali po gomili testova sa neta to je sasvim prihvatljivo resenje koje RADI posao.
e sad druga je stvar sto provajder trazi da ti on montira opremu (navodno svoju) koji placa 200 evra a prodaje ti je za 500. neki od beogradskih provajdera traze i CISCO specijalno (pa ko je lud da u MDS-u plati onaj workgrup cisko uredjaj za 1000 evra bez antene) da bi ga SNMP-ovski nadgledao u MRTG i tako vam papreno NAPLACIVAO CIR PO 100 DM!!!!!
sve u svemu u ovom momentu je faza shirenja pipaka za wireless po beogradu od strane SVIH provajdera jer nekako bi svi da se ubudze...a opet svi traze samo specijalnu posebnu KO ZNA KAKVU opremu jer je bagatelno nabavljaju a uvaljuju skupo tacnije papreno...doduse sta papani po firmama (koje bi da imaju link non stop) znaju koliko sta kosta
primer....
jedan bg provajder trazi 31000 din za setup wirelesa i onda uredjaje dobijes u vlasnistvo.....iste te uredjaje....(SPARKLAN WX-1590 Wireless Access Point w/bridge 11Mbps ) prodaje pinsoft iz novog sada za 160!!!! da da 160 evra...
zakljucak... Nemojte mi reci samo da je preveliko znanje namestiti link za wireless ako imate gotove proizvode koje okacite,upalite i posle 10 min namestite setup.
i jos uvek mi NIJE jasno zasto setup kosta 300 evra vise od cene uredjaja?
kako bi naivni poverovali, za svaki client uredjaj treba vam po 1 AP....a to je slozicete se NETACNO!!!!!!!!
mora da se placa taj vazduh izmedju AP i clienta valjda??????
sramota....i posle recite da je telekom jedini bezobrazan ?!
ovo je LOV u mutnom...... 2.4 Ghz SERBIA!


Extraja chill out bwe :) Sto sam ne instaliras opremu pa da vidis sa kakvim ces se svim problemima susresti. Da li takodje znas koliko kosta jedna Endru antena? Ocigledno NE kosta cirka 120 $ :). Znaci nije samo 160 $. Jedan dodatni uredjaj koji ide uz tu opremu udvostrucuje cenu instlacije. A ostali nazovi provajderi koliko tek naplacuju instalaciju a posle i protok ne smem ni da kazem.
Instaliraj sam wireless ako ti je skupo 31000 i dolazi kod najboljeg provajdera u BG-u :)
Imas li nesto novo od hausa ili ambienta ? :)
Ako si za piwo znas me javi se :)
[ pomidora @ 06.05.2003. 15:59 ] @
Citat:
xtraya:
i jos nesto...za gradsku sredinu 300W je MAX MAX! ne sme vise nikako...
medjutim bar 3-4 radija znam koji su radili ili rade sa 500-1500W

e to je vec previse....

uh ala smo otisli sa linksysa na radiodifuziju...ko da wireless nije radiodifuzija?
hahahahahaha


Na kosutnjaku postoji uredjaj koji radi na 300 kW i na 450 kW a kad se uredjaj ukljuci niko ne sme da izlazi na terasu :) a ispod je citavo gradsko naselje :) "Ozraci me " :)
[ xtraya @ 06.05.2003. 17:12 ] @
za Po-MUDO-ra:

pazi, ne kazem da je tek tako okaciti, mada ako je sve ok sto se tice uredjaja i prohodnosti kanala + vidljivost to onda sljaka. e a sto se tice onoh
300kw-400kw....e to nema sanse iz 2 razloga.

1 razlog je visina antene na kosutnjaku....i njena velicina...pa dal bi bilo moguce da sa malenog vodotornja opalis sa 300kw i da to ima nekog dobrog efekta?
i ta antena koju bi koristio u svakom slucaju ne bi bila 10 metara visoka nego n puta visa.za tako nesto ti treba PLANINA i slicno...pa na njoj jedan AVALSKI toranj i tek tada ima smisla

2 razlog su uredjaji. gde ti mozes da stavis 300 kila snage kod vodotronja, u koju prostoriju?
mislim nema trika nikako, a gde je hladjenje , napajanje, specijani kablovi i ostalo.

primer: radijski predajnik od 10kw izgleda kao jedan ogroman orman koji ima TACNU proceduru namestanja , odrzavanja i ekspoaltacije. o anteni za takav uredjaj da ne govorim. takav jedan je imala radio kosava kada je nekada emitovala sa fruske gore (mislim da je bio iriski venac) i ladno se cula sa te frekvencije JACE nego sa ove beogradske.u atachmentu imate sliku jednog ULTRA MEGA dobrog TEM (italy) 10kw uredjaja, cisto da vidite koliki je to rack unit.
rts avalski toranj je imao oko 200 kw valjda , a najjaci objekat za snagu i emisiju je bio onaj u obrenovcu pa su ga NATO U BLATO polupali celog...imao je oko 1 MW
WOW! MW!
ako neko hoce da izgubi kosu neka malo iskulira pored 1 MW!

e a za house ima na kilo kao i obicno, samo mi baci mail i dobijes 10 gigz hdd full.
e sad ne znam u kojoj si filijali preduzeca pa bi morao da mi javis
[ pomidora @ 06.05.2003. 17:53 ] @
Odma provokacije :)
Ja nisam rekao da se nalazi na vodotornju, rekao sam kosutnjak :p takodje nisam spomenuo antenu nego samo uredjaj e sad da li on koristi antenu to je druga stvar :) Misli o tome :)
Uzecu ti disk cim sredim novokupljeni komp koji nikad nije proradio zbog kratkog spoja maticne ploce i kucista :) ja ga sastavljo ko sto se da primetiti :)
I vodim te na piwo da ti objasnim peripetije oko wirelessa :)
[ xtraya @ 06.05.2003. 18:59 ] @
uredjaji kada se upale zrace oko njih samih , doduse ne kao sa izlaza naravno ali zrace. nezdravo je boraviti u takvim prostorijama jer stvarno boli glava ubrzo.

kako je prsla plotcha na kompu? za muziq nema frke a za piwozu kad god otjeshshsh
[ xtraya @ 09.05.2003. 01:17 ] @
Danas smo Spiki Nikola i ja probali malo wirelesss po krovovima zgrada beogradzkih....

e chudaaaaa

Bogami...linksys je kul ali Sparclan DERE! 3-4 X brze radi!


da ne verujes!
[ jc denton @ 09.05.2003. 01:46 ] @
Je li Vladanko, gde mogu da se nabave ti Sparclan uredjaji. Aj' moze i na PP ako je reklamiranje u pitanju.
[ xtraya @ 09.05.2003. 03:08 ] @
pazi...gde sam ja video...ima u PINSOFT-u u novom sadu

www.pinsoft.com valjda ili co.yu

160 evra...moras kabl da kupis dobar obavezno i obavezno konektore da budu dobri da ne bude los link zbog konektora od 50 dindzi....

ovaj uredjaj sto sam ja video je malen onako , skoro da u dlan moze da stane

podrzava SNMP, nema web setup ali ima svoj program.
iskreno danas smo probali da vidimo kako radi linksys i sparclan, ovaj drugi se bolje pokazao...

oko 250-300k brzina...ja sam jos antenu pomerao po 5-10 stepeni levo i desno i radilo je opusteno....

razdaljina oko 1,5-2 km u samom centru begrada (slavija)
moglo se uhvatiti 5-6 razlicitih mreza, ima 3-4 anonimne, veratova, mobtelova i neka b mreza....uglavnom to radi posao...
[ xenox @ 09.05.2003. 10:17 ] @
Da ne bude samo da je dranje na wireles uredjajima...
Aj pogledajte kolko kostaju fuckin antene za 2.4...
uredjaj je jeftiniji od antene, i jos ako treba da dodje neko da
napravi antenski stub - eto dranja od 400-500E...
[ radovic @ 09.05.2003. 10:19 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Citat:
xtraya:

primer....

jedan bg provajder trazi 31000 din za setup wirelesa i onda uredjaje dobijes u vlasnistvo.....iste te uredjaje....(SPARKLAN WX-1590 Wireless Access Point w/bridge 11Mbps ) prodaje pinsoft iz novog sada za 160!!!! da da 160 evra...

zakljucak... Nemojte mi reci samo da je preveliko znanje namestiti link za wireless ako imate gotove proizvode koje okacite,upalite i posle 10 min namestite setup.
i jos uvek mi NIJE jasno zasto setup kosta 300 evra vise od cene uredjaja?
kako bi naivni poverovali, za svaki client uredjaj treba vam po 1 AP....a to je slozicete se NETACNO!!!!!!!!
mora da se placa taj vazduh izmedju AP i clienta valjda??????

sramota....i posle recite da je telekom jedini bezobrazan ?!
ovo je LOV u mutnom...... 2.4 Ghz SERBIA!



Evo ja cu ti odgovoriti, zato sto taj jedan bg provider stavlja

- SPARKLAN WX-1590 Wireless Access Point w/bridge 11Mbps (160 eura)
- Zastitnu kutiju (sta search arestorom, hladnjakom i grejacem) prozivodnja takve kutije je oko 290 eura.
- Installacija (dvoje ljudi na terenu).
- kablovi, itd..itd..


dakle kada sracunate dodje nesto vise od 31.000 dinara (verujte mi ..ima dosta jos sitnih stavki) ... (svaki korisnik npr trosi i deo bazne stanice ??) znaci treba i baznu stanicu podeliti na recimo 30 usera..) itd..itdf..

eto toliko.


pozdrav

[Ovu poruku je menjao jc denton dana 09.05.2003. u 17:48 GMT]
[ pomidora @ 09.05.2003. 10:56 ] @
Citat:
xtraya:

oko 250-300k brzina...ja sam jos antenu pomerao po 5-10 stepeni levo i desno i radilo je opusteno....



Opet siris dezinformacije radilo je 200-250 ali na kraju veliko K a ne malo :)
[ pomidora @ 09.05.2003. 11:14 ] @
Citat:
xtraya:
Danas smo Spiki Nikola i ja probali malo wirelesss po krovovima zgrada beogradzkih....

e chudaaaaa

Bogami...linksys je kul ali Sparclan DERE! 3-4 X brze radi!


da ne verujes!


Dobro koji uredjaj bolje radi videcemo kad se zaista ucvrsti antena :) Posto sam za linksys ja drzao antenu a ja bash ne vidim dobro na daljinu :)
[ xtraya @ 09.05.2003. 15:42 ] @
nismo se razumeli...mozda se verat nasao prozvanim zbog 31000 din ali prosto mora da se primeti da je to najniiza cena (uredjaj,kablovi,konektori antena,ups) koja je potrebna za setup (odprilike)

uostalom pitajte ostale za koje pare valjaju wireless...ako se ne varam meni je torbica trazio nekih 2000 evra za setup (2 uredjaja) za jednu firmu..ne znam koliko ostali naplacuju....
[ jc denton @ 09.05.2003. 17:50 ] @
Aman Torbice?
[ 155FreeSpaceOptics @ 11.05.2003. 11:51 ] @
Citat:
xtraya:
nismo se razumeli...mozda se verat nasao prozvanim zbog 31000 din ali prosto mora da se primeti da je to najniiza cena (uredjaj,kablovi,konektori antena,ups) koja je potrebna za setup (odprilike)

uostalom pitajte ostale za koje pare valjaju wireless...ako se ne varam meni je torbica trazio nekih 2000 evra za setup (2 uredjaja) za jednu firmu..ne znam koliko ostali naplacuju....


Pa mora covek nesto da zaradi.

Nego, jel Torbica jedan od ekipe iz SWCN? Cudi me da im nije ponudio prikljucak na tu mrezu ali mozda i jeste....

sad mi je jasno zasto se zali mojim pajtosima na mene....
[ xtraya @ 12.05.2003. 03:11 ] @
he he....

sta kaze torbica? opet neko neosnovano naduvavanje cjena (inflatorni wireless udar)?

aj 155 FSO malo detaljnije...nije da se tracari ali me interesuje....
[ 155FreeSpaceOptics @ 14.05.2003. 05:08 ] @
Citat:
xtraya:
he he....

sta kaze torbica? opet neko neosnovano naduvavanje cjena (inflatorni wireless udar)?

aj 155 FSO malo detaljnije...nije da se tracari ali me interesuje....


Sta sam ja rekao? Ima da me obrisu velikom brzinom i da ostave ono sto im odgovara. Mora da im mnogo smetaju moje konstatacije. Umesto da na njih odgovore ili da se barem potrude da deluju uverljivo...lakse im je da obrisu "smetalo".

Vidi dole obrazlozenje koje su mi poslali.

Dodatni razlog brisanja koji je moderator naveo:
swcn prave es-ovci a ne cri. cri je tu za konsultacije i eventualnu pomoc oko tehnikalija, kontakata sa sponzorima itd.. u pravu si da ces biti izbrisan kad god pricas o necemu u sta nisi upucen. :) chill

Hvala na razumevanju.

Moderator elitesecurity.org-a, Gojko Vujovic
[ spajder @ 14.05.2003. 10:11 ] @
to sto je gojko rekao, stoji... (sem onog za brisanje)... treba to argumentovano objasniti drugima a ne ostaviti ih u neznanju...

jedan od dokaza da swcn nema veze sa cri je nasa mala mreza na novom beogradu.
(do sada je kupljeno 5 access pointa i oko 15 usb kartica, ali nije jos sve postavljeno).

torbica se ponudio da pomogne u bilo kom smislu, i ako mi bude trebala ikakva pomoc, znam na koja vrata cu da zakucam.
[ xtraya @ 14.05.2003. 19:07 ] @
glupo je brisati postove koji su razliciti od klasicnih hvalospeva, uostalom
zna se na forumu ko koga gotivi i ne gotivi.

meni lagano sve to lici na pricu " STA OVI PAPANI HOCE, KAO DA ONI NESTO ZNAJU"

uostalom detaljno objasnjenje brisanja posta bi bilo skroz OK.

a post sam video i 155FSO je prilicno u pravu a ako se nekome to ne svidja moze lepo da kaze da se vise negativno ne komentarise SWCN niti CRI jer ce biti obrisan kao korisnik na ES-u

prosto!
[ torbica @ 15.05.2003. 15:18 ] @
@xtraya
Vidi, Gojko ti je lepo odgovorio za moju ulogu u SWCN-u i CRI-jevu.
Sto se tice komercijalnog provajdinga, setup nije puka prodaja opreme i tu svako vodi svoju politiku cena.
Sto se mene tice, ja ne krijem svoje "znanje i iskustovo" u radu sa Wi-FI -jem na ovom forumu i u licnom kontaktu, ko god me je sta pitao dobio je iskren odgovor.
@155FreeSpaceOptics
Ti si zezce isfrustriran? Napravi sistem koji radi, i koji je jeftiniji i radi svoj posao. Sve vreme kritikujes i pljujes nesto. U krajnoj liniji ako ti smeta sto ti brisu postove napravi forum koji ce biti bolji lepsi od ovog ...
[ xtraya @ 15.05.2003. 16:14 ] @
za torbicu

Naravno da nije sve u prodaji opreme, ali kada vec prodajes znanje (a to 90% ljudi koji valjaju hardver i soft. rade) prodajes ga skupo onome koji ama bas nista ne zna jel?

osim toga, wireles je tema koju masa ljudi uopste ne poznaje a bavi se i hardverom i softverom.... e sad , tu na scenu nastupas ti koji trebas svoje znanje da prodas kako? skupo naravno....medjutim , cemu onda ovakav dobar forum?
uopste mi nije jasno. iskustvo mi govori da se pravo znanje ne deli na forumima, tacnije znanje i veze koje donose PARE...sigurno se i ti i gojko smarate sa svim tim da nemate neki opipljivi dokaz svog rada (deblji novcanik najcesce)

uostalom, hajde torbice pa mi daj ulaz u firmu gde kupujes po discount ceni orinoko uredjaje. hteo bih i ja da ih kupim, onako po low level ceni... cisto da ekipa koja bi mozda kupila nesto novo da proba, to kupi po najnizoj ceni....

ili recimo postavi na net onaj orinoco softwer za managment WIFI mrezom (video sam to ali zaboravih kako se zove) pa da svi koji imaju W od wireles mogu da se malo zezaju....

znas kako, najlepse je drzati ljude u neznanju ili poluznanju....tu se bogatis samo tako...
[ torbica @ 15.05.2003. 16:27 ] @
evo ovako:
www.karlnet.com je SF
a ako ti se taj ne svidja imas latvijce
www.mikrotik.com mislim
a HW moze
www.madnet.co.yu pancevo
www.hyperlinktech.com USA
www.boa.hr zagreb
www.demarktech.com USA

a vec sam ovo postavljao...
i nemoj da podcenjujes klijente... preko googla dodjes i do cena i do svega...
[ torbica @ 15.05.2003. 16:32 ] @
Citat:
xtraya:
znas kako, najlepse je drzati ljude u neznanju ili poluznanju....tu se bogatis samo tako...

kafa, picke... sta ces :)
[ xtraya @ 15.05.2003. 20:23 ] @
ne ne ne...to se ne zove ULAZ u firmu....

da pojasnim.....ja mogu da odem na taj sajt i da smaram te likove i da dobijem uredjaje po nekoj solidnoj ceni....

a u hardveru ULAZ je kada mi ti das broj telefona lika koji drzi firmu (ili nekog od managera firme) gde ja mogu na tebe da se pozovem da mogu da pazarim po diler1 ceni.... jer kada si pazario 20-30 uredjaja od jedne firme onda dobijes neki discount...to je valjda normalno....e sad na tom discountu zaradjuje ko?
pa ti naravno....

i sad sto da ekipa sa ES-a (koja nema para na bacanje) placa extra kesh (neki navodni KNOW HOW...iako to nije)...onda brate lepo podelis sa nama svoja iskustva i svoje veze......


preko googla dodjes do svega ali da li razumes sta se zove sigurna realizacija?
to sto ja mogu da narucim od nekog baje tamo sa kajmakcalanskih ostrva neke antene za sitne pare to ne znaci da cu ih brzo i lako dobiti....uostalom znas veoma dobro o cemu pricam

[ torbica @ 15.05.2003. 20:37 ] @
Citat:
xtraya:

a u hardveru ULAZ je kada mi ti das broj telefona lika koji drzi firmu (ili nekog od managera firme) gde ja mogu na tebe da se pozovem da mogu da pazarim po diler1 ceni.... jer kada si pazario 20-30 uredjaja od jedne firme onda dobijes neki discount...to je valjda normalno....e sad na tom discountu zaradjuje ko?
pa ti naravno....


e sad me bas vuces za jezik...
madnet je 013/301000
i trazis Nenada Orlica (koji posecuje ovaj forum)
u Boa Zagrebu trazis Aninu Ostric
u Karlnetu Soan Monahan
u demachtechu Tony Morela...

i setio sam se jos jedne firme antene mozes u rutelu da uzmes
tu trazis Ivana...

a razlika izmedju vp i mp cene je oko 5%
[ xtraya @ 16.05.2003. 00:03 ] @
Da da...i sigurno cu dobiti cene kao sto ih ti dobijas jel?

ma daj...e smesno je previse, pa toliko godina radim hardver, ej covece pa ne ide to tako... a ta prica MP , VP...nebitno... postoji vise vrsta cena jel?

i sad cu sigurno okrenuti zagreb recimo, i reci "HEJ ANINA TORBICA ME POSLAO DA MI DATE UREDJAJE PO CENI ZA NJEGA" a ona ce mi poverovati i poslati prvim autobusom za bg uredjaje s tim da pare dam torbici a ne njima...

kad bi to bilo takooooooo.....
[ torbica @ 17.05.2003. 21:31 ] @
Citat:
xtraya:
i sad cu sigurno okrenuti zagreb recimo, i reci "HEJ ANINA TORBICA ME POSLAO DA MI DATE UREDJAJE PO CENI ZA NJEGA" a ona ce mi poverovati i poslati prvim autobusom za bg uredjaje s tim da pare dam torbici a ne njima...

kad bi to bilo takooooooo.....


Ne nego ce ti poslati profakturu a ti ces da uplatis SWIFT. Ja licno sam otisao po robu, jel je bilo jeftinije nego da mi salju.
I iskuliraj malo jer zaista ne vidim povod za takav tvoj stav prema meni!
[ xtraya @ 17.05.2003. 21:37 ] @
ma ne radi se o stavu vec o nacinu kako se kupuje hardver. uostalom bilo ko , ko ima imalo iskustva sa kupovinom hardvera ce ti reci isto sto i ja.
sustina je da ne moze sve brzo,jeftino i lako...eto to...nista drugo.

[ 155FreeSpaceOptics @ 18.05.2003. 05:19 ] @
Citat:
torbica:
@xtraya
Vidi, Gojko ti je lepo odgovorio za moju ulogu u SWCN-u i CRI-jevu.
Sto se tice komercijalnog provajdinga, setup nije puka prodaja opreme i tu svako vodi svoju politiku cena.
Sto se mene tice, ja ne krijem svoje "znanje i iskustovo" u radu sa Wi-FI -jem na ovom forumu i u licnom kontaktu, ko god me je sta pitao dobio je iskren odgovor.
@155FreeSpaceOptics
Ti si zezce isfrustriran? Napravi sistem koji radi, i koji je jeftiniji i radi svoj posao. Sve vreme kritikujes i pljujes nesto. U krajnoj liniji ako ti smeta sto ti brisu postove napravi forum koji ce biti bolji lepsi od ovog ...


ha ha ha ha
Vidi se ko ima probleme?
Meni uopste ne smeta sto mi brises postove, to dokazuje samo da sam u pravu, jer se plasis da moje komentare ostali ne vide. Ja sam sve kritike na moj projekat izdrzao a tebe su procitali ko lisica uhvacena u kokosinjcu.

ha ha ha ha

no bad feelings....




[ torbica @ 20.05.2003. 05:26 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Meni uopste ne smeta sto mi brises postove

ja nisam moderator na ovom forumu te i ne mogu da ti brisem postove!
[ radovic @ 20.05.2003. 10:59 ] @
u al ste ga preterali :)))

Pa pazi xtraya, svako ima pravo (valjda je to normalno) da prodaje po nekoj (x) ceni jabuke, a svako takodje ima pravo da prodaje po (y) ceni te iste jabuke.

Hocu reci to sto se covek potrudio i dobio to po nizoj ceni je super za njega, evo i ostali koji se potrude mozda ce moci da iskukaju jos povoljnije uslove, na rate, veca isporuka, itd..itd...

Najveci problem u CRI-u i SWcN-u sta god to bilo (zajedno ili odvojeno) je nedostatak interneta, veruj mi bio sam u toku kada je (valjda ekipa CRI-a) postavljala jedan klijent i uopste nije neprofesionalno, cak sta vise bio sam iznenadjen (prijatno naravno).

Sto se tice Instalacione cene slazem se sa xtrayom da je mozda stvarno malo previse, ali ni orinoco nije bas za bacanje (hocu reci nije za dzabe) pa ostale stvari power over ethernet itd..itd..

Sto se tice mesecne cene mislim da je to ono sto sam ja vec i savetovao Torbici da razmisli da promeni politiku cena.

Eto toliko onako realno.

Evo jednog zanimljivog linka www.neobee.net ima tamo jedan deo sajta za wireless videcete koje su kod njih cene (u Novom Sadu??) imaju bas dosta korisnika i 7 baznih stanica (ima sve na sajtu). (Mislim da imaju korisnika ko svi wireless provideri zajedno iz Beograda)


Pozdrav
[ 155FreeSpaceOptics @ 20.05.2003. 17:55 ] @
Citat:
xtraya:
Da da...i sigurno cu dobiti cene kao sto ih ti dobijas jel?

ma daj...e smesno je previse, pa toliko godina radim hardver, ej covece pa ne ide to tako... a ta prica MP , VP...nebitno... postoji vise vrsta cena jel?

i sad cu sigurno okrenuti zagreb recimo, i reci "HEJ ANINA TORBICA ME POSLAO DA MI DATE UREDJAJE PO CENI ZA NJEGA" a ona ce mi poverovati i poslati prvim autobusom za bg uredjaje s tim da pare dam torbici a ne njima...

kad bi to bilo takooooooo.....


A bre, ako se malo potrudis...provedes na netu jednu 4-8 casova trazenja onda mozes dobiti komplet Orinoco AP sa antenom montirano za ispod Euro 520. Ako treba dobices i garanciju na izvedene radove. Jedini je problem sta ces raditi kad ti na vrata zakuca republicki inspektor i sta ces reci onima kojima si tu spravicu montirao kad te budu pitali za zdravlje.

Prema poslednjoj informaciji iz radne grupe Ministarstva za telekomunikacije (citaj "buduca Agencija") svako ce morati da prijavi koriscenje wireless-a i da dobije dozvolu za to. A to znaci, projektna dokumentacija, dobijanje dozvole za frekvenciju i dozvola za postavljanje. Ako zelis da budes provajder onda ti sleduje ucesce na aukciji za region delovanja, lokacijske naknade (trenutno na Zgradi Genexa je cena nesto ispod Euro 1000 godisnje za 4 kvadratna metra).

A sto se tice Torbice i njegovog pajtosa Vujovica, sada procitaj ponovo sta je u prvom postu na temu SWCN napisao Vujovic (evo ti link http://www.elitesecurity.org/tema/17802/0)
Sada bi trebalo da svima bude jasno zasto mi postove brisu. Medjutim to ce biti suvisno za koji mesec kada ce javnosti biti prikazana legalna wireless mreza koji finansira Telekom i jedan strani investitor.

Naravno, slatko cu se smejati ko sada....ha ha ha ha
[ xtraya @ 21.05.2003. 03:45 ] @
da li to znaci da ce da gospodi na 2,4 ghz da bude kao u prici sa grafitima na tek okrecenom belom zidu? (DZABA STE KRECILI!)

a onda ce cjene uredjaja (ako telekom upadne sa svojim planovima) da drasticno padnu.... ima ljudi da ginu od nepaznje sa nosenjem tolikih antena pored izvora struje (voz,dalekovodi ovo ono)....zato gospodo pripazite kada budete nosili tolike antene(koje nece imati svrhu) u blizini elektro energetskih vodova

sumorno nema sta...
[ jc denton @ 21.05.2003. 04:47 ] @
Eh, ja sam resio da se oprobam u tom poslu, nadam se da nece biti kako 155... prica.
Dakle, sve legalno radimo. Firma ima registrovane delatnosti koje su potrebne, dozvole itd., pa ne vidim zasto bi to bilo nezakonito.

Ako kojim slucajem drzava ne bude imala jednak arsin za sve sto se ovoga tice, ja znam koje cu antenske stubove da "posetim" sa pajserom. Ako ne moze svako da radi - nece brate niko, to je bar prosto u mom gradu, jer nema mnogo "predajnih" pozicija.
[ jc denton @ 21.05.2003. 05:19 ] @
Hm, posto se ovde vidim prica o nekom brisanju postova, evo ja cu da dam neke konkretne predloge za korisnike, da ne ispadne kako moderatori brisu postove koji im nisu u interesu.

Probao sam licno antene koje reinkjet radi, a i kopije istih i porucujem ljudima, da ne bacaju pare na skupe "kupovne" antene kada mogu da naprave sasvim zadovoljavajucu antenu (oko 7-8 dBi) pomocu stapa i kanapa maltene.

Ovakva ili slicna (sto se reflektora tice) antena (hvala radojku na linku):
http://martybugs.net/wireless/biquad/
radi bez problema i do 6-7 km ako AP ima bar 15-20 mW na izlazu i antenu od bar 8dB, a klijent barem 10 mW. Znaci, ovu su informacije sa terena, ne neki tamo proracuni i sl.
Dakle, ko hoce da pravi, nek' pravi slobodno, nema brige. Jedino skupo u celom spisku materijala je konektor. Zaobidjite slobodno onaj nastavak (kablic), radi antena korektno i bez toga.

A, ovo je jos interesantije. Ona mala smesna biquad antenica montirana na ofseticu od 1.20m, "bije" 36 km sa linksys AP-om u klijent modu. S druge strane je bio Alvarion uredjaj malo vece snage i antena od oko 12 dB. Da ne pricam da je sve to radilo "iz ruke" - antenu sam drzao na betonu, nije bila cak ni usrafljena na stub. Ovo smo probali pre neki dan, i kroz "to" treba da ide poprecna veza od 2mb/s.

"Korisnici" :), ne dajte da vas pljackaju tamo neki Wi-Fi "naucnici" po BGD-u, posto mozete da uzmete recimo :
Planet WL-U350 - USB Wireless Adapter - 11Mbps IEEE 802.11b --- 59.94 EUR
Antena kosta koliko onaj konektor (5 eur neka bude) i jos 1-2 EUR, ako bar malo umete prostim alatkama - makaze za lim, busilica, lemilica i cekic naravno :)
Kablovi su oko 15 e, konektori oko 10, ukup. 25
-----------------
Sve zajedno sa nekoliko hlanih piva zbog rada na krovu oko 100 EUR. Jeftinije ne moze, na zalost.

Da se ogradim - nemojte meni da se obracate za ovo, posto ja ne prodajem navedenu opremu.

P.S.
Korisna adresa za ovaj usb WLAN adapter:
http://www.geneko.co.yu/
[ jc denton @ 21.05.2003. 05:32 ] @
Citat:
radovic:
- Zastitnu kutiju (sta search arestorom, hladnjakom i grejacem) prozivodnja takve kutije je oko 290 eura.

Ne bih da vam kvarim posao, ali neki AP uredjaji rade korektno i na velikim temperaturama. Obore malo protok i to je to. "Kada im je hladno" verovatno rade jos bolje.
Elektricno sanduche kosta oko 70e max, i ako ga oblozite debelim stiroporom iznutra, oscilacije u teperaturi nisu toliko strasne. Jos bolje je da odnesete u neki frigo servis pa da vam oni urade termo izolaciju. Vrsi posao, bar za Linksys uredjaje.
[ salec @ 21.05.2003. 12:49 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Prema poslednjoj informaciji iz radne grupe Ministarstva za telekomunikacije (citaj "buduca Agencija") svako ce morati da prijavi koriscenje wireless-a i da dobije dozvolu za to. A to znaci, projektna dokumentacija, dobijanje dozvole za frekvenciju i dozvola za postavljanje.


Cek, bre, pa 2,4GHz je "junk", ISM (Industrial, Scientific, Medical) opseg koji je namerno ostavljen nelicenciran, zato sto niko ne moze da garantuje da u njemu nece biti zesce interferencije sa vrlo snaznim mikrotalasnim izvorima.

Njusim smrad gramzivosti...

"...da postrizem dje je predugacko, da odlijem dje je prepunano..."

Sve je slobodno, dok ne postane korisno... zasto uopste pokusavati... treba sedeti u svojoj sobi i gledati u jednu tacku... dok drzava ne pocne da prodaje pravo na tacke, a onda zatvoriti oci i zmuriti.
[ xtraya @ 21.05.2003. 15:13 ] @
UUUU JEEEE
ako ova antena sljaka ok pa 5 komada cu sutra da napravim...e nemoz da verujes...

jc denton: sta kazes, ovo radi na 10-15 km udaljenosti lagano?

e ne mogu da verujem
[ jc denton @ 21.05.2003. 21:30 ] @
Radi. Vodi samo racuna da lepo podesis fokus kod ofsetice, mada bi parabola bila prava stvar (i to planiram da probam uskoro). Moraces malo da eksperimentises.
[ jc denton @ 21.05.2003. 21:35 ] @
Sad rasmisljam ovako, sto ti i tvoji ortaci ne bi napravili jednu antenicu, pa opet po krovovima k'o sto ste vec probali.
Zapisi signal (dB) koji dobijes na nekoj originalnoj anteni (znas i pojacanje po specifikaciji za tu "firmiranu" antenu), posle stavi ovu biquad budzevinu, izmeri opet signal, pa oduzmi-saberi i videces razlike. To bi bilo pravo.
[ 155FreeSpaceOptics @ 22.05.2003. 01:02 ] @
Citat:
jc denton:
Eh, ja sam resio da se oprobam u tom poslu, nadam se da nece biti kako 155... prica.
Dakle, sve legalno radimo. Firma ima registrovane delatnosti koje su potrebne, dozvole itd., pa ne vidim zasto bi to bilo nezakonito.

Ako kojim slucajem drzava ne bude imala jednak arsin za sve sto se ovoga tice, ja znam koje cu antenske stubove da "posetim" sa pajserom. Ako ne moze svako da radi - nece brate niko, to je bar prosto u mom gradu, jer nema mnogo "predajnih" pozicija.


Ako si registrovan za delatnost, to ne znaci da radis legalno. Imas li dozvolu za frekvenciju? Po starom zakonu tu dozvolu moras imati i ona se izdavala od strane Saveznog ministarstva za telekomunikacije. Po novom zakonu nikom ne daju dokle se ne oformi Savet.
[ torbica @ 22.05.2003. 01:55 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Sada bi trebalo da svima bude jasno zasto mi postove brisu. Medjutim to ce biti suvisno za koji mesec kada ce javnosti biti prikazana legalna wireless mreza koji finansira Telekom i jedan strani investitor.

Naravno, slatko cu se smejati ko sada....ha ha ha ha


Hoce li ta mreza biti konkurencija kablovskom internetu od iste firme?
[ jc denton @ 22.05.2003. 02:26 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Ako si registrovan za delatnost, to ne znaci da radis legalno. Imas li dozvolu za frekvenciju? Po starom zakonu tu dozvolu moras imati i ona se izdavala od strane Saveznog ministarstva za telekomunikacije. Po novom zakonu nikom ne daju dokle se ne oformi Savet.

Moj odgovor je : imam istu onu dozvolu kao sto vecina wireless provajdera iz BGD ima. Nadam se da se razumemo.
[ mordor @ 23.05.2003. 13:16 ] @
bilo bi lepo kada bi negde na net okacio cenovnik ... :)
[ pomidora @ 26.05.2003. 11:56 ] @
Citat:
torbica:
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Sada bi trebalo da svima bude jasno zasto mi postove brisu. Medjutim to ce biti suvisno za koji mesec kada ce javnosti biti prikazana legalna wireless mreza koji finansira Telekom i jedan strani investitor.

Naravno, slatko cu se smejati ko sada....ha ha ha ha


Hoce li ta mreza biti konkurencija kablovskom internetu od iste firme?


Veoma interesantno. Gde moze da se nadje vise informacija o tom projektu ako uopste moze (:
[ 155FreeSpaceOptics @ 27.05.2003. 20:18 ] @
poruka moderatora : obrisan nepotreban citat

Ti bi projekat koji se jos vodi kao "strogo poverljivo" da se negde vidi javno? Da si bio prisutan 21 Maja u Hyatt-u na Telekomunikacijonom forumu EBRD cuo bi nesto o tome. Tako ti preostaje jedino da sacekas RTS 2 program da to objave da bi saznao nesto vise o tome ili direktno da pitas Telekom.


[Ovu poruku je menjao jc denton dana 29.05.2003. u 00:57 GMT]
[ reinkjet @ 28.05.2003. 23:35 ] @
nadam se da nisam polupo loncice
ljudi pa nije valjda da neko priziva telekom u 2.4GHz
ako se oni tu upetljaju nema nista od free 2.4 opsega kao svuda u svetu
a ko misli da bi njihove cene bile povoljne taj je nesto gadno pomeso
telekom ce mozda da udje u neku vrstu enterprajz sistema na licenciranom opsegu npr. 3.5GHz i slicno sa verovatno surovim cenama u pocetku
problem ce biti ako oni utripuju da im je 2.4 smetnja pa jednim koktelom zakona pokusaju da onemoguce rad na istom
sta je tu je
[ 155FreeSpaceOptics @ 29.05.2003. 04:37 ] @
Citat:
torbica:
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Sada bi trebalo da svima bude jasno zasto mi postove brisu. Medjutim to ce biti suvisno za koji mesec kada ce javnosti biti prikazana legalna wireless mreza koji finansira Telekom i jedan strani investitor.

Naravno, slatko cu se smejati ko sada....ha ha ha ha


Hoce li ta mreza biti konkurencija kablovskom internetu od iste firme?


Kakve veze ima Kablovska sa wireless-om? Jel ti to aludiras na www.sbb.co.yu?
Jes da mu braca to radi, ali velike ajkule jedu male, zar ne?

[ 155FreeSpaceOptics @ 29.05.2003. 04:58 ] @
Citat:
reinkjet:
nadam se da nisam polupo loncice
ljudi pa nije valjda da neko priziva telekom u 2.4GHz
ako se oni tu upetljaju nema nista od free 2.4 opsega kao svuda u svetu
a ko misli da bi njihove cene bile povoljne taj je nesto gadno pomeso
telekom ce mozda da udje u neku vrstu enterprajz sistema na licenciranom opsegu npr. 3.5GHz i slicno sa verovatno surovim cenama u pocetku
problem ce biti ako oni utripuju da im je 2.4 smetnja pa jednim koktelom zakona pokusaju da onemoguce rad na istom
sta je tu je


Ja sve vreme pokusavam da shvatim zasto vi imate otpor prema Telekomu...

Po meni, da bi neko mogao da koristi wireless za svoje potrebe (privatne ili poslovne) trebalo bi da se drzi nekog reda:
1. da pogleda malo zakon i kako je to regulisano u njemu
2. da se odluci koje uredjaje ce koristiti
3. da se odluci koje tacke zeli da spoji i gde ce to koristiti
4. da naruci glavni projekat kod neke od licenciranih kompanija za projektovanje
5. da podnese opstini zahtev za izdavanje gradjevinske dozvole
6. kada dobije sve saglasnosti da izvrsi montazu
7. da sa tako uredjenom dokumentacijom preda Obavestenje Ministarstvu za Telekomunikacije da ti njegovi uredjaji postoje i gde rade.

U Evropi, 2.4Ghz wireless jeste slobodna frekvencija ali samo dokle ne koristis antenu. Cim nju hoces da postavis sve gore nabrojano ti je potrebno.

Smem se kladiti da niko ukljucujuci i ovog gore koji se hvali da ima sve potrebne dozvole "kao i svi ostali", nije obezbedio ni jednu od tacaka koje sam nabrojao.
Novi zakon o Telekomunikacijama nema nista novo osim Saveta, a taj savet ce raditi u korist Telekoma dokle god mu traje monopol i na slican nacin je to i gospodja ministarka izjavila na Forumu odrzanom u Hyatt-u prosle sedmice, bas sam je pazljivo slusao.

Svi vi koje ste krenuli "legalno" morate da se uskladite sa zakonom, a to sto treba da uskladite sam vam napisao u 7 tacaka. Ako to ne uskladite, kada Vas "chika inspektor telekomunikacija" bude posetio, bice kazna, pa posle konfiskacija. To ce se poceti dogadjati kada Telekom bude prezentovao svoj wireless sistem a to veoma skoro.

Hajde sad da Vas cujem...pod uslovom da mi post opet ne izbrise (zna se ko brise moje postove). Dentone kako ti je sestra?



[ salec @ 30.05.2003. 14:45 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
U Evropi, 2.4Ghz wireless jeste slobodna frekvencija ali samo dokle ne koristis antenu.


Da li će tako biti i kod nas?
[ Ivan Dimkovic @ 30.05.2003. 15:09 ] @
Koliko znam, zemlja koja tezi da udje u EU mora postovati i ITU preporuke - cak mislim, a neka me neki pravnik ispravi ako gresim, po nasem zakonu o TK se u slucajevima "nedefinisanim" zakonom uvek koriste ITU preporuke.

Tako da za 2.4 GHz ne bi smelo da bude problema. Jedina stvar koju je neophodno resiti je gradjevinska dozvola za antenu, ukoliko se radi o pravnom licu koje zeli da posluje u skladu sa zakonom.
[ broker @ 30.05.2003. 15:53 ] @
Mislim d anijednim propisom nije uslovljeno koriscenje antena. Propisi regulisu maksimalnu emitovanu snagu na anteni bez obzira da li se uredjaj (i antena) nalaze napolju ili unutar prostorije. Jednostavno je receno - toliko je ogranicenje emitovne energije. Sve preko toga nije dozvoljeno.
[ reinkjet @ 30.05.2003. 21:55 ] @
idi bre sad me iznervira
poenta normalne diskusije je da se valjda nesto argumentovano ispaljuje bez parola sakrivenih pod niz "ozbiljnih" stavki lepo oznacenih i nabrojanih
to pre svega podrazumeva i debelo proucavanje kao se to i tamo a i ovde radi

napominjem da se ovde sve vreme prica o 2.4GHz.

1. zakon kaze sledece : ovo ono a ako nije ovo i ono onda se vi prijavite, uplatite sacekajte, od 3 do 9 meseci pa cemo mozda i da vam izadjemo u susret ako smislimo kako od toga mozemo da imamo koristi, plus nekoliko "ostava" usput zbog "nekompletne dokumentacije" a koja treba neznamo ni mi al cemo vam javiti kad ukapiramo da nesto fali. sta mislis pametni da su tako radili u americi ne za wireless mreze nego za bilo sta dal bi od svega toga nesto bilo. da treba nekog reda da bude treba al ako malo kontas i pratis na 2.4 red i jeste problem jerbo je 2.4 opseg bez reda :))))).
2. dal ti znas da po nasem pametnom zakonu svaki procesor (mislim npr. 1.7GHz, 1.8GHz pa od u beskon.) treba da se atestira jerbo je to novi proizvod a gore pomenuti atest treje izmedju 3 i 9 meseci i znas li da bi mi po tom jos bili na 486 i to SX. a sto se tice uredjaja oni bi prosto trebali da podlezu ETSI-ju.
3. dal ti kontas da je smisao bezicnih mreza da u stvari nema tacke (there is no spoon).
4. projekat, we are dont need fucking projekat. aman covece nijedna mobilna nema bre pravi projekat a kamoli nelicencirani opseg. znas kakav je projekat mobilne. odu u neki jadni podrum u nekoj zoni i baja odvrce snagu na ripiteru dok faca ne uvati u podrumu, eto ti projekta mobilne.
5. ovo za opstinu mi je ispod casti da komentarisem. seks u republickom ili saveznom je manje vise kulturno silovanje iza zatvorenih vrata. silovanje u opstini je javna redaljka.
6. kad se spustimo na alfa centauri (al ne i cicilizations)
7. jeste jeste i da uredno dobiju poziv za glasanje

I ONDA CEMO SVI DA SE IZVINEMO DRUGU DJURI STO NAS JE TUKAO :))))))
[ 155FreeSpaceOptics @ 02.06.2003. 09:05 ] @
Citat:
reinkjet:
idi bre sad me iznervira
poenta normalne diskusije je da se valjda nesto argumentovano ispaljuje bez parola sakrivenih pod niz "ozbiljnih" stavki lepo oznacenih i nabrojanih
to pre svega podrazumeva i debelo proucavanje kao se to i tamo a i ovde radi

napominjem da se ovde sve vreme prica o 2.4GHz.

1. zakon kaze sledece : ovo ono a ako nije ovo i ono onda se vi prijavite, uplatite sacekajte, od 3 do 9 meseci pa cemo mozda i da vam izadjemo u susret ako smislimo kako od toga mozemo da imamo koristi, plus nekoliko "ostava" usput zbog "nekompletne dokumentacije" a koja treba neznamo ni mi al cemo vam javiti kad ukapiramo da nesto fali. sta mislis pametni da su tako radili u americi ne za wireless mreze nego za bilo sta dal bi od svega toga nesto bilo. da treba nekog reda da bude treba al ako malo kontas i pratis na 2.4 red i jeste problem jerbo je 2.4 opseg bez reda )))).
2. dal ti znas da po nasem pametnom zakonu svaki procesor (mislim npr. 1.7GHz, 1.8GHz pa od u beskon.) treba da se atestira jerbo je to novi proizvod a gore pomenuti atest treje izmedju 3 i 9 meseci i znas li da bi mi po tom jos bili na 486 i to SX. a sto se tice uredjaja oni bi prosto trebali da podlezu ETSI-ju.
3. dal ti kontas da je smisao bezicnih mreza da u stvari nema tacke (there is no spoon).
4. projekat, we are dont need fucking projekat. aman covece nijedna mobilna nema bre pravi projekat a kamoli nelicencirani opseg. znas kakav je projekat mobilne. odu u neki jadni podrum u nekoj zoni i baja odvrce snagu na ripiteru dok faca ne uvati u podrumu, eto ti projekta mobilne.
5. ovo za opstinu mi je ispod casti da komentarisem. seks u republickom ili saveznom je manje vise kulturno silovanje iza zatvorenih vrata. silovanje u opstini je javna redaljka.
6. kad se spustimo na alfa centauri (al ne i cicilizations)
7. jeste jeste i da uredno dobiju poziv za glasanje

I ONDA CEMO SVI DA SE IZVINEMO DRUGU DJURI STO NAS JE TUKAO )))))


ha ha ha

Ivan ti je lepo rekao, hoces li da radis u sklopu zakona ili ne?
Ako radis van zakona onda moras racunati da si pirat a zna se sta se dogdja sa piratima. Ako zelis legalno onda kad zavrsis sve dozvole koje podrazumevaju "prave" naknade onda ces imati cene ko Telekom!
Zasto se onda ljutis na Telekom?
Pa ni kod babe nema dzabe....
[ jc denton @ 02.06.2003. 13:08 ] @
155FreeSpaceOptics, pogledaj privatne poruke, link je na vrhu strane.
[ radojko @ 09.06.2003. 03:47 ] @
Citat:
projekat, we are dont need fucking projekat. aman covece nijedna mobilna nema bre pravi projekat a kamoli nelicencirani opseg. znas kakav je projekat mobilne. odu u neki jadni podrum u nekoj zoni i baja odvrce snagu na ripiteru dok faca ne uvati u podrumu, eto ti projekta mobilne.


Ocigledno da nisi upucen o izradi projekta za mobilnu. Ovo znam iz licnog iskustva jer sam radio na istome. To ti je takav projekat da ti se zavrti u glavi jer se krece od najosnovnijih stvari kao sto je potpisivanje ugovora sa vlasnikom zemljista, do proveravanja instalacije, ispitivanja terena, odradjivanja karakteristike potencijalne tacke na kojoj ce biti antena pri cemu se analizator frenelovih zona podize na odredjenu visinu dizalicom do potpunog projekta ukljucujuci stubove-nosace, nosace za antenu, temelje, ogradu a da nepricam o izradi projekta unutar kontejnera. Sve se radi tako sto se zamisli, ispita, odrade projekti u AutoCad-u, i tek onda se nosi na reviziju i ceka na odgovor dali moze ista da se radi. Malo kompilovano zar ne? A kada dodje trenutak celijskog planiranja e to je tek duga prica.

Nemojmo zameriti 155FSO-u jer zeli prodati svoj proizvod, ali donekle je upravu. Nije problem za manje sredine da se postavi 10 acess pointa, ali u Beogradu se stvari menjaju zbog same urbane sredine jer se ne moze postavljati bas gde ko hoce i na kojem kanalu hoce, zato mora postojati bar neki dogovor ili neka regulativa da bi se ometanje svelo na najmanju mogucu meru. Sta je tek sa udarom groma, tu vas ni arestori nemogu spasiti, a svi hoce omni antene na vrhu zgrade.

Nije problem kada imate uredjaj u sumi, ali u nekoj zgradi moze da bude kobno ako praznjenje ode u nezeljenom pravcu.
Jel zna neko uopste kako se ispituje uzemljenje i koje se sve predostroznosti moraju uvesti da bih bili sigurni od eventualnog udara groma.

Sto se tice Telekoma i 2.4 Ghz samo kada bi dosli na ovaj opseg-Telecom Free!!!
Pa nisu ludi da postavljaju opremu na ovom opsegu kada imaju ostali deo spektra plus potencijalni upadi i neovlasteno koristanje postaju daleko realniji problem nego sa nekonvencijalom opremom.
[ reinkjet @ 09.06.2003. 11:30 ] @
Priznajem, naravno da nemam pojma pogotovo ne o svim detaljima.
onaj tekst je pre svega pokusaj da na malo saljiv nacin a kroz dreku i parole malo istresem frustraciju nasim prethodnim, sadasnjim a bogami verujem i buducim zakonima o telekomunikacijama i njihovim tumacenjima.
inace svakako smatram da su projekti bar na papiru bili potpuno kompletni u svakom detalju.
medjutim cini mi se da (bar u vezi frenelovih zona) pre svega se odnosi na linkove sa repetitora mobilne telefonije.
inace (ne vazi za beograd) u sapcu se nisu pretrgli sa merenjima.
za arestore si u pravu, mada je glavni razlog za neodgovarajuce uzemljenje sto ljude koji to amaterski rade mrzi da odrade svaki detalj pogotovo ako to dodatno komplikuje i poskupljuje operaciju ........
od ove vrucine nemam nikakvu inspiraciju za dalje kucanje :)))))))
[ pomidora @ 10.06.2003. 20:06 ] @
Citat:


Sto se tice Telekoma i 2.4 Ghz samo kada bi dosli na ovaj opseg-Telecom Free!!!
Pa nisu ludi da postavljaju opremu na ovom opsegu kada imaju ostali deo spektra plus potencijalni upadi i neovlasteno koristanje postaju daleko realniji problem nego sa nekonvencijalom opremom.




Telekom je dobio licencu za 3.5 i bio je tender za nabavku wirleess opreme koliko sam cuo (:
Samo da dodam ma koliko projekat bio dobro uradjen u nasoj zemlji to nije dovoljno. Dosta stvari se vrti oko politike i naravno para :-) Svi oce pareeeeeee :-)