[ Blondie @ 17.02.2003. 12:59 ] @
Da li kod nas negde postoji neka zvanicno priznata skola ili fakultet gde moze da se uci web design?Koliko bi bilo isplativo da se profesionalno bavim web dizajniranjem?Ovo me jako interesuje,pa bi mi svaki savet dobro dosao.Sta vi mislite o svemu tome?
[ Conica @ 17.02.2003. 15:00 ] @
Cao Blondie

Evo koliko ja znam: za zvanicnu skolu ne znam. Pojediine elemente web dizajna (kao recimo graficka obrada) obradjuju skole kao poseban seminar, ali kompletan proces ne znam da iko radi. Ako i radi, uglavnom su to "pricam ti pricu" kursevi, preleti se preko glavnih elemenata i gotovo. Naravno, ni ne moze se ocekivati da se web dizajn nauci u nekoj skoli. Ogroman deo posla (oko 90%) je na tebi da sedis kod kuce danima i novima za mashinom i provaljujes sta i kako i zasto.

Ono sto sa sigurnoscu mogu da ti kazem, jeste da se recimo na FON-u podrzava samostalni rad studenata i omogucava im se da se razvijaju u pravcu u kojem zele, bilo to win ili net aplikacije. Postoji veliki broj predmeta koji se polazu preko konkretnih projekata, a kao opcije se nudi izbor tehnologija. Sve ostalo je na studentu. Ja sam recimo radila sajt posvecen mp4 formatu iz predmeta Multimedijalni Informacioni Sistemi, pravim alat za kreiranje sajtova iz predmeta Projektovanje Programa u C#-u, obavezan projekat je Informacioni sistem za realni poslovni sistem sa oblascu delovanja na web-u (da li na web-u ili ne, to je po izboru) ili u Javi ili u C# ili u C++-u. Bitna stvar je da ti se predstavi sto veci broj mogucnosti, prikazu mane i "vrline" i ti iz svega toga odaberes ono sto te zanima.

Inace, nemoj ocekivati da upises neki kurs i popijes svo znanje, posto se to nece desiti. Najvazniji je kontinualan samostalni rad nocima i nocima i nocima i nocima....

Puno pozdrava
Conica
[ 911 Deep Dream! @ 17.02.2003. 21:17 ] @
E pa i ti nisi nishta konkretno reko :P
[ Conica @ 17.02.2003. 22:25 ] @
Evo ti konkretno: PO MOM MISLJENJU NE POSTOJI.

Ako neko zna takvu skolicu ili kurs posle koga neko moze da kaze da zna web design (ili ti + web razvoj) neka kaze koja je.


Pozdrav
Conica
[ dreamer-type @ 19.02.2003. 23:22 ] @
Ne postoji nikakva skola, ali te ljude koji samo cuju da postoji web dizajn koji se dobro placa i odmah dobiju zelju da nacuce web dizajn (citaj: FrontPage) neki kurs od 2-3 nedelje moze kompletno da zadovolji.

Moje misljenje je da ti ljudi ne mogu mnogo da napreduju, jer kao sto rece Conica, dani i noci moraju da se provedu u istrazivanju i eksperimentisanju, ucenju HTMLa, Photoshopa (ustvari, o bojama isl.).... to njih ne zanima, oni bi samo PARE da uzmu, po moguctsvu shto pre, a tu je sve sem FP-a i osnove PS-a suvishno....

Ako hoces da se bavis web dizajnom, moras prvo to mnogo da volis, da imas veliku zelju da svaki element izucis do detalja, a ne da te u toku ucenja vodi misao da mozes pare da uzmes...

Pare dodju kasnije...

... samo moje misljenje...

pozdrav,
dreamer

[ Nemanja Dubravac @ 31.05.2003. 17:25 ] @
www.design.edu.yu
[ manca @ 31.05.2003. 21:41 ] @
Ja koliko znam ne postoji ni jedan fakultet u Srbiji koji se konkretno bavi web-designon, ali znam da u Svedskoj moj drug bas ide na takvom fakultetu....naravno to nije vladin(drustveni) fakultet, vec privatni, nesto kao BK univerzitet....
Ali na netu ima nekoliko online skola koje se bave web-designom....
Sto se tice zarade, bar po meni to je najbolji posao....

POZDRAV!
[ Nemanja Dubravac @ 31.05.2003. 23:22 ] @
hint: pogledaj gornji link
[ manca @ 05.06.2003. 19:23 ] @
Ok...nisam znao da postoji takav fakultet...
P.S
Gde se nalazi???
[ factor @ 05.06.2003. 20:02 ] @
Citat:
Ogroman deo posla (oko 90%) je na tebi da sedis kod kuce danima i novima za mashinom i provaljujes sta i kako i zasto.
I to mesecima, da ne kažem godinama. Samo radom možeš nešto da postigneš. To je istina 100%!
[ byTer @ 05.06.2003. 21:31 ] @
Interesantan ti ovaj fakultet, ali verovatno deru kožu svima koji ga studiraju...
[ manca @ 05.06.2003. 21:50 ] @

E da, koliko kosta skolarina...na tom fakultetu??
[ Ivan Stanojevic @ 07.06.2003. 08:56 ] @
mislim da ne mozes da provedes dane i noci uceci da bi mogao da zivis od tog posla, vec godine i godine...
[ Dragan Varagic @ 07.06.2003. 12:31 ] @
Činjenica je da veoma veliki broj osoba želi da ima formalno obrazovanje ako želi da se bavi nekim poslom. To važi i za Web design. Ako ste toliko dobri koliko kažete i imate toliko iskustva, završavanje neke od škola za Web design (onaj fakultet mi deluje dovoljno ozbiljno), ne bi trebalo da bude problem.

U školi www.smart.edu.yu , dok je trajao kurs za Web dizajn (a i sada, privremeno nema kursa) interesovanje je veoma veliko što pokazuje da ljudi žele da uče. Zašto neko ne bi počeo s nekim formalnim obrazovanjem, a zatim nastavio s praksom "godinama", kako kažu neki od vas?

Istima, koji se toliko "trse" s višegodišnjim iskustvom, pitanje - zašto ne položite neki od internacionalnih sertifikata za Webmastere/web dizajnere:

http://directory.google.com/To...tification/Internet_Webmaster/

CIW - verovatno najjači sertifikat iz ove oblasti
http://www.ciwcertified.com/
http://www.ciwstudy.com/

Video sam literaturu za ovaj sertifikat (može se položiti u bilo kojoj domaćoj školi kompjutera koja ima Prometric / www.prometric.com / sistem polaganja sertifikata), izuzetna je.

Ili, npr. ono što preporučuje Adobe:
http://www.adobe.com/education/educators/partners.html

[ Trunks @ 08.06.2003. 03:59 ] @
Fakultet za dizajn sa onako dizajniranim sajtom i logotipom ne može da bude ozbiljan. To jest, mogao bi, ali 1996.
[ Dragan Varagic @ 10.07.2005. 10:01 ] @
Porošlo je dosta vremena od kada je poslednji put pisano na ovoj temi, a situacija se u međuvremenu promenila.

Pojavio se prvi odsek za Web dizajn na http://www.vtsns.edu.yu/odseci/webdizajn.php (http://www.personalmag.co.yu/blog/?postid=170), gledao sam juče prilog o ovoj školi. Kažu da je na jedno mesto na grafičkim smerovima ove godine konkurisalo po tri studenta!

Inače, predmet Web dizajn se izučava u mnogim školama i na fakultetima, kao npr.
http://www.vtssa.edu.yu/program/it/netweb.htm
http://www.bccs.edu.yu/cms/pre...tranicaPodaci=87&jezik=lat
http://212.62.48.42/singidunum/FPI/osnovne_studije.html
(http://www.infostud.com/diskusije/viewtopic.php?p=896)
www.vets.edu.yu
www.ves.edu.yu
www.au-bk.edu.yu
...

Mislim da bez obzira na povećanje mesta gde se zvanično može učiti Web dizajn, procenat kvalitetnijih Web dizajnera nije veći nego ranije, na žalost.
[ Kensai @ 27.08.2005. 08:55 ] @
Pozdrav!
Imam jedno pitanje u wezi web dizajan.
Evo upisao sam tecaj web i grafickog dizajna,imam jos mjesec dana i onda zavrsni rad i trebao bih dobiti diplomu i upis u radnu knjizicu.
E mene sada muci to kada ja sve to zavrsim da necu to znati raditi.

Kada sam krenuo na tecaj prvih 2 mjeseca smo gubil na ucenju osnove racunala zbog onih koji nisu znali kako napraviti obicnu mapu.(znate onda koliko napredujemo)

I tako da sam prije par tijedana nabavio tutoriale o html, css i dreamweaveru video cd-e,te sada to proucavam svaki dan u nastojanju da ih sto bolje svladam.

Da li je netko od Vas bio u istoj takvoj situaciji.
Pozdrav.

[ marcony86 @ 28.08.2005. 17:36 ] @
Ja nisam imao takvih problema jer sam u startu zaobisao takve i slicne kurseve, a kasnije sam se vise puta uverio da je to bio pametan potez.
U svakom slucaju ocigledan je nedostatak cvrste regulative (kategorizacije/sertifikacije), prvo medju web dizajnerima i developerima, a takodje i medju privatnim racunarskim skolama.
[ morana @ 26.01.2007. 15:58 ] @
Da li je neko mozda upisao web design na visoj u Novom Sadu? Da budem iskrena ne bi da idem na kurseve etc. a zanima me da li vredi uopste ovo upisati, tacnije kako se danas gleda na vise skole jer ova bolonjska je napravila totalnu pometnju koliko se meni cini :P
ne pitam kako lako doci do novca i koliko se para moze zaraditi jer znam da web design se ne uci preko noci, da treba puno rada, truda etc.
[ joe902 @ 21.02.2009. 23:21 ] @
I mene zanima dal se neko upisao tamo,kakva su iskustva,i kakve su mogucnosti za nekog ko zasad nema veze sa web dizajnom... Zanima me web dizajn,zeleo bi time da se bavim,a uskoro ce upis,pa razmatram mogucnosti... ako neko zna jos neku skolu javite :)
[ defekt_sk @ 04.03.2009. 17:51 ] @
Bio sam ja u toj situacii ali ne na fakultet i ucio od video tutoriale i dobro se uci tako, citao knige i surfao po web da bi savladao bash to shto mi treba.
Ali kako sto i svi znamo da tehnologija brzo napreduje trebali bi smo se i update-uvali kako bio bili u tek sa stvarima.
Moji savet je: nikad se ne rasplinuj na vise oblasti shto znaci radi to shto mozes sraditi a ne od sve po neshto pa onda ostajes sa 0.
poz i pisite ako greshim !
[ achille @ 30.07.2009. 16:34 ] @
Ima informacija na infostudu, a evo jednog primera kog sam izdvojio. http://www.fit.edu.rs/
Na kraju se sve svede na licni trud i zalaganje.
[ Milos911 @ 30.07.2009. 18:13 ] @
Citat:
defekt_sk:
Moji savet je: nikad se ne rasplinuj na vise oblasti shto znaci radi to shto mozes sraditi a ne od sve po neshto pa onda ostajes sa 0.
poz i pisite ako greshim !

Apsolutno se slazem. Vidim vecina ovde kaze zelim da ucim web dizajn. Wtf is that? tj znam ja sta je to, ali ko to nauci svaka mu cast. Html, php, css, js, asp, ajax i jos 100 stvari nauciti dobro? Srecno... Ja licno mislim da je najbolje za pocetak otici na neki sajt sa tutorialima i sa njega nauciti da se napravi nesto malo. Napr jedna gb skriptica. Ili nesto slicno. Kad vidite sta od toga vam ide (ako vam ista ide) upisati skolu. Ja napr sam odlucio da ucim php. Skolu cu upisati iz samo jednog razloga. Zato da bih upoznao buduce kolege. I ni zbog cega drugo. Prvo ta diploma je sviranje khm... necemu :). Na netu se trazi znanje a ne diploma ili sta vec. Drugo kao sto neko rece tehnologija se brzo razvija, a sumnjam da nase skole prate taj razvoj.
Zakljucak: Prvo vidite da li vam "ide" web dizajn pa tek onda razmisljajte o skoli.
[ stef55 @ 31.07.2009. 14:26 ] @
Vidim da tema traje, već neku godinu.

Ako, i treba tako. Vremena se menjaju, ljudi se menjaju, tehnologija urasta u naše živote i traže se stručnjaci.
Uh, izvinite, malo sam se zaneo - tako bi trebalo da bude.
Nisam siguran da li je tako, ali sam siguran da nas preplavljuju reklame gde će vas neki samozvani stručnjaci i "timovi" naučiti da budete vrhunski stručnjak po sistemu: kod nas ćete da naučite web - dizajn za 10 časova.

Nekoliko zapažanja:
1. Web dizajn - po meni - nije isto što i web programiranje.
Na primer, za mene nikako ne mogu da kažem da sam programer. Nisam programirao ni jedan jedini web sajt, ali sam zato obradio i postavio 6 sajtova na bazi Zen - Carta.
Otprilike - mogu reći da sam dizajnirao te sajtove. Obradom njihovih templejt fajlova, izradom CSS - a, Izradom banera i slika u Photoshopu, instalacijom java skripti i uklapanjem svega toga u jednu celinu.
Znači, za dizajn sajta vam treba: poznavanje HTML-a i CSS-a, poznavanje programa za grafičku obradu slika ( najčešće se radi o PhotoShopu ). Nije vam potrebno čak ni poznavanje Jave, PHP ili nekog drugog jezika, jer su se programeri potrudili da vam sve to pripreme. ( Normalno, potrebno je znati gde to dan nadjete i kako da iskoristite - a za to je Google browsing ).

2. Kako nešto uraditi ?
Možete završiti škole, ali iz iskustva znam da su škole kod nas suvoparne i da se pretežno njihovi programi usmeravaju na neki prosek, što u prevodu znači, da vas ista neće zadovoljiti u slučaju da već imate neko znanje, jer počinju sa onim: Kompjuter se uključuje pritiskom na dugme....
( ali će mnoge naučiti da je polica za kafu ustvari ležište CD-a )
I barem 2/3 vremena provedenog na tim školovanjima - kursevima, vi se pitate, kada će preći na nešto što mi treba ?

Primer 1: Svojevremeno sam išao na kurs za DBase IV ( koji sam inače već uveliko koristio ), da bih na tim kursevima uglavnom koristio predavaču kao asistent.
Zaključak: dobio sam diplomu, koja mi negde skuplja prašinu - nikad i nigde je nisam iskoristio.

Primer 2: Silom prilika zbog prekvalifikacije, pohadjao sam kurs za IT menadžera na fakultetu.
Desilo se upravo ono što sam već napisao: 2/3 vremena sam proveo pitajući se kada će mi pokazati nešto što ne znam. Upravo zato što je veći deo polaznika bio informatički ... ( polupismen - blaže rečeno ).
Ipak, moram da se zahvalim delu profesora, koji su me uputili gde i šta mogu da nadjem na internetu, što mi je mnogo pomoglo da odradim onih 6 sajtova iz tačke 1.
Prema tome, stečene diplome, mi nisu pomogle baš mnogo, ali stečena poznanstva i prijateljstva - jesu, kao i mnogo, ali mnogo časova provedenih na internetu, u proučavanju programa, učenju HTML, CSS i upoznavanju PHP ( u dovoljnoj meri da mogu nešto da promenim u već postojećim skriptama, ali ne i da programiram od nule ), kao i učenju PhotoShopa, Adobe Illustratora.

Da zaključim:
Web dizajn je grafičko izražavanje na webu - ne zavisi samo od vaše škole već i od vaše kreativnosti. Moguće je da budete vrhunski web dizajner bez dana škole, ali isto tako i slab dizajner i sa diplomom.
Ali ako vam je diploma potrebna da biste mogli da se zaposlite, onda vidite koja vam od navedenih škola iz ove teme može najviše pružiti.

Ja mogu da vas uputim na neke sajtove koji se bave dizajnom, gde imate showcase raznih sajtova i da vidite koji je trend u svetu i dobijete neku ideju:
- www.cssdrive.com , gde možete videti veoma zanimljive dizajne sajtova i menija
- www.csscreme.com

[ petrovicj87 @ 07.01.2012. 11:44 ] @
Hristos se rodi, srecni svima praznici!

Naisla sam na ovu temu od pre 2 godine pa, rekoh, da ne zapocinjem novu: mozete li mi reci kako danas stoje stvari sa skolama/kursevima za web dizajn? Oblast sama po sebi jeste dosta siroka i naravno da je samostalni rad neophodan, ali bi mi znacio i neki osnovni kurs o, recimo, html/css/javascript. Videla sam sajtove nekoliko skola, ali bih volela da cujem vasa misljenja i preporuke. Ako postoji neki problem u smislu pravila foruma za reklamiranje, posaljite mi onda savete na PP, svakako bi mi znacilo. Hvala!
[ nensika @ 08.01.2012. 17:13 ] @
Pozdrav
Moja preporuka je skola Level3, postoji mogucnost i individualne nastave!!! To je skola koja je specijalizovana za grafiku i web. Srecno!!