[ korto @ 17.02.2003. 22:19 ] @
U firmi sa 100 zaposlenih i 60-tak računara sam eksperimentalno prije 4 mjeseca postavio intranet prezentaciju...
Na jednom od servera lokalno je dignut IIS, a sadržaji koji su prezentavani za početak su npr. najvažnija obavještenja iz rada firme (nešto kao oglasna tabla), tekstovi zakona koji se intenzivno koriste u firmi, brojevi lokala i telefona, itd.
Reakcije su vrlo pozitivne, što me iznenadilo ako uzmemo u obzir računarsku priučenost korisnika (uglavnom Word/Excell rad, plus namjenske aplikacije IS-a) i nepovoljnu starosnu strukturu (čitaj: prosjek godina 45, onih koji kod kuće koriste internet ima otprilike 10%)...

Interesuju me vaša slična iskustva... Šta još postaviti na intranet što može pomoći u svakodnevnom radu firme?
[ korto @ 17.02.2003. 22:28 ] @
Da samo dodam:
Tema za jednu poseban topic je dizajn intranet prezentacije, koji ima dosta specifičnosti u odnosu na klasičnu web prezentaciju: protok u lokalnoj mreži je obično mnogo veći (uporedite red veličine 100 Mb/s i 56 kb/s :) ) tako da možete malo više da se igrate grafikom, ali sa druge strane nemate potrebu za privlačenjem nečije pažnje, jer su posjetioci prezentacije već tu...
Nema potrebe za klasičnim predstavljanjima firme i proizvoda/usluga, ali zato možete da natrpate hrpu zakona, tekstova, slika, tehničke dokumentacije, izvještaja, koji se koriste u svakodnevnom radu...


[ Dragi Tata @ 17.02.2003. 22:43 ] @
Citat:
korto:
Šta još postaviti na intranet što može pomoći u svakodnevnom radu firme?


Portal. Imaš gotov primer za tako nešto na http://www.asp.net/Default.aspx?tabindex=7&tabid=41

[ Goran Aničić @ 17.02.2003. 22:57 ] @
Dobar tekst o ovoj problematici na lokaciji magazina "Digital Web":

http://www.digital-web.com/tutorials/tutorial_2003-01.shtml
[ Dragan Varagic @ 20.02.2003. 07:07 ] @
Citat:
korto:
...tako da možete malo više da se igrate grafikom, ali sa druge strane nemate potrebu za privlačenjem nečije pažnje, jer su posjetioci prezentacije već tu...
Nema potrebe za klasičnim predstavljanjima firme i proizvoda/usluga, ali zato možete da natrpate hrpu zakona, tekstova, slika, tehničke dokumentacije, izvještaja, koji se koriste u svakodnevnom radu...


Najbitnija pitanje koje je vezano za uvođenje intraneta jeste njegovo korišćenje od strane zaposlenih. Na ovaj način se može dramatično poboljšati poslovni proces.

Slazem se da je za velike količine seadržaja potrebno napraviti intranet sajt portalskog tipa, s obaveznom mogućnošću personalizacije.

Ono na šta sam do sada u praksi nailazio obično su bili poluprazni ili pretrpani ručno urađeni sajtovi koji su bili dovoljno nezanimljivi za zaposlene da ih nisu koristili. Izuzetak u ovakvim slučajevima je jedna velika državna firma gde kada postoje na intranetu podaci o štrajku, 70% svih zaposlenih koji je uključen na internet tada redovno posećuje sajt :)

Smatram da je najbitnije imati potpisan dekret od strane direktora da svi poslovni procesi moraju ići preko intraneta, i da sadržaji moraju biti zanimljivi/potrebni za zaposlene.