[ Fica82 @ 20.08.2006. 17:17 ] @
U vise navrata neleteo sam na podatke da umesto ultrabrzih dioda kod SMPS mogu da se koriste tranzistori. E sad zanima me koja vrsta tranzistora (FET, MosFET itd) i na koji nacin se izvodi ovako nesto u praksi. Takodje napominje se da ovakav nacin ispravljanja je mnogo efikasniji i pouzdaniji.

unapred hvala

[Ovu poruku je menjao Fica82 dana 20.08.2006. u 18:55 GMT+1]
[ Firkragg @ 20.08.2006. 22:25 ] @
Koriste se mosfeti za tzv. 'aktivno ispravljanje' gdje se mosfet pali i gasi simulirajuci diodu, sinhrono s poluperiodom koju zelimo ispraviti (pravokutni gate drive se moze uzet npr. s glavnog oscilatora).

Mosfeti za razliku od dioda nemaju konstantan pad napona nego otpor (za niskonaponske mosfete vrlo mali, npr. par miliohma) tako da pad naopna i gubici budu puno manji nego kod neke schottky diode stavljene na isto mjesto.

[ Fica82 @ 22.08.2006. 01:15 ] @
hvala za info firkragg pretpostavljao sam da je tako nesto, nego ajde ako si u mogucnosti daj neku topologiju kako izvesti ovako nesto
zaista me zanima jer pravim smps i rezultati su vise nego zadovoljavajuci i stvarno bih voleo da odradim ispravljanje sa mosfetovima.
unapred hvala svima koji hoce da izadju u susret.
[ Firkragg @ 23.08.2006. 01:58 ] @
Sinhrono/aktivno ispravljanje s mosfetima ima prednost glede efikasnosti na manjim strujama (disipacija kod mosfeta raste s kvadratom, a kod diode linearno struji).

Ovisno o snazi, primjeni i struji tvog SMPS-a mozes odrediti isplati li se sinhrono ispravljanje, tako da usporedis disipaciju na omiljenom mosfetu (niskonaponskom, s sto manjim DS-ON otporom) koja je I*I*R, uz transistentne gubitke koji su ovdje uglavnom mali, jer je napon relativno sinusoidalan.

Kod schottky je disipacija I*pad napona (0,3V s malim varijacaijama).

Nisi naveo nista o svom napajanju pa ti nemogu nista vise odrediti..

Sto se tice implementacije sinhronog ispravljanja postoje kupovni kontroleri koji obavljaju posao, npr IR1176

http://www.ortodoxism.ro/datasheets/irf/ir1176.pdf koje mozes samplati od nekud, ili jednostavno improviziras s npr operacionim opjacalima i 'obicnim' low side driverima kao IR2112 ili ICL7667, tako da otvoris mosfet naglo s pocetkom pozitivne poluperiode.

Kod flyback, buck, boost i forward convertera dovojlan je samo jedan mosfet , pogledaj npr. kako je rijesen regulator na maticnoj ploci s LM2637

http://www.ortodoxism.ro/datas...tionalsemiconductor/LM2637.pdf


[ Fica82 @ 23.08.2006. 11:21 ] @
Firkragg ovaj post i linkovi mi resavaju 90 % pitanja koja sam imao u vezi sa aktivnim ispravljanjima. Izvinjavam se ako sam oduzeo deo tvog vremena i Veliko hvala na objasnjenju. Nije mi bilo jasno kako voziti mosfete, postojanje PWM integrala objasnjava sve. Jedno VEEELLLIIIKKKOOO HVALA za pomoc.
[ mdj300B @ 23.08.2006. 15:24 ] @
Evo možda će ti ovo isto pomoć
[ Firkragg @ 23.08.2006. 15:55 ] @
Evo MDJ je stavio ono sto sam rekao za komparatore, jedino sto za visokun frekvenciju mosfeti moraju imati brzi gate driver, ICL7667, TL4420/22 ili slicno. Za H-most bi nam trebao bootstrapirani driver poput IR2112 a za SMPS se to moze izvesti puno jednostavnije s 'srednjim' izvodom na sekundaru, taok da se koriste samo 2 mopsfeta ala push-pull i tad nam netreba bootstrap!


Citat:

Nije mi bilo jasno kako voziti mosfete, postojanje PWM integrala objasnjava sve. Jedno VEEELLLIIIKKKOOO HVALA za pomoc.


Pogon ispravljackog mosfeta samim PWM IC-om je dobar za neizolirane tipove konvertera (buck, boost i sl.) kao u application noteu koji sam dao, ali je pomalo problematican kad imamo transformator kao izolaciju.

Problem je u tome sto sam transformator nije ni blizu idealan i ima velik leakage induktivitet na primaru i sekundaru, i struji na sekundaru treba vremena da padne na nulu nakon sto je pogonski bridge bacio primar na 0V.
Ako su ispravljacki mosfeti sinhronizirani s PWM IC-om vjerovatno ce se zatvoriti prije nego sto je napon na jnima pao na 0V, i raditi puno vece gubitke pri tome.

Zbog toga se sinhronizacija vrsi s naponom sekundara, i mosfet se tada ponasa jednostavno kao dioda tj. vodi dok god mu je napon na pozitivnoj 'strani'.
[ _str_ @ 23.08.2006. 16:18 ] @
Citat:
mdj300B: Evo možda će ti ovo isto pomoć

Elektor 7/8-06 i ja sam isto hteo postaviti.

Kod ovog drugog primera (SMPS), problem može predstavljati dioda koja se nalazi u većini mosfet tranzistora i nalazi se između S i D postavljena u kontra smeru.
[ Firkragg @ 23.08.2006. 16:51 ] @
Na starim maticnim plocama ima mosfeta koji su original radili kao sinhroni ispravljaci, ratani su obicno za niski napon (20..30V) ali imaju vrlo mali Rds ON, rijetko preko 10miliohma i izdrze struje 50akA (i vise kod novijih ploca). Katkad imaju diode, katkad su eksterne schottki tako da treba pogledati datasheet..

[ Fica82 @ 23.08.2006. 20:30 ] @
to je to krecem sa gradnjom.Nasao sam i ja dosta materijala. Napravicu probni primerak cisto da vidim kako funkcionise, konkretno pravim smps za kucno pojacalo (2X TDA7294) jer zelim da vidim rezultate bez konvecionalnog trafo-a. Gubitak napona na diodama nije bitna stavka u ovom slucaju ali me zanima kako ce se ponasati smps kao PSU za pojacalo. Pokusacu prvo da uradim aktivno ispravljanje a zatim sa MUR1620 i uporedicu rezultate.
Hvala svima koji su se odazvali u pomoc jos jednom, cim budem imao konkretne rezultate postovacu ih.
[ Firkragg @ 23.08.2006. 21:05 ] @
Napon jest dosta visok pa ti se svakako isplati sinhrono ispravljanje, i obicne brze diode poput MUR1620 su losije usporedbi s schottky (iako ces tesko naci obicne schottky za takav napon, mozda se mozes izvuc s doublerom napona..)

Ipak kako je snaga samo 200W max diode bi isto radile super pa ne znam dali ti se bas sve to isplati (ako oces probat nesto novo i zabavit se onda kuzim)

Raznih Synchronous rectifier kontrolera imas u intersila http://www.intersilsemi.com/cda/home/ , kao i naravno ICL7667driver (ako mislis radit svoj kontroler)





[ Fica82 @ 24.08.2006. 18:31 ] @
Radi cu obe varijante jer zelim videti rezultate u oba slucaja