[ GRocky @ 28.08.2006. 15:54 ] @
OK citao sam ostale teme, ali mi jos uvek nije sve jasno.

Dakle, ako je moguce naravno, imam pocket pc, a zeleo bih da imam kartu Srbije, Novog Sada i Beograda i da ih koristim za GPS i sve to besplatno. Nemam nista od tih karata Plan Plus, Magic Map i njima slicnih, pa ako neko moze da mi pomogne bio bih zahvalan
[ broker @ 29.08.2006. 07:00 ] @
Koliko znam, ne postoji besplatno a da je legalno.
[ Baluban_S @ 30.08.2006. 22:00 ] @
Ne slazem se da ne postoje besplatne mape. Ima ih dosta na raznim mestima i besplatne su ali moderator brise poruke o tome jer ne veruje da je to moguce. Predlazem da prvo klikne na link i proveri pre brisanja. Za pocetak na sajtu University of Texas Libraries (zvuci legalno) na linku http://www.lib.utexas.edu/maps/europe.html ima na stotine raznih mapa u PDF i JPG formatu. Nisu ni nas zaboravili a ni nase komsije. Ako moderator dozvoli postavicu jos neki link.
[ nmilosev @ 31.08.2006. 09:26 ] @
Posto ti je Baluban_S naveo sajt na kom imas mape u jpg formatu :

Idi na ovaj sajt i skini besplatan (shareware) GPS program GPS Dash.
www.gpsdash.com - Imas verziju 2 (16$) i verziju 1.x (besplatna*)
Gps dash podrzava jpg mape ali ih moras kalibrisati, ako hoces objasnicu ti kako!
Takodje ima i Virtuelni dashboard koji po meni izgleda bolje od onog u TomTom Navigatoru.

Pozdrav.

*Na sajtu pise da je shareware ali nema ogranicenja osim toga sto dozvoljava protok od samo 100kb. To u stvari znaci da ti ne moze npr. reci na kojoj si nadmorskoj visini bio pre 3 sata. Po meni je ova funkcija bespotrebna!
[ broker @ 31.08.2006. 11:22 ] @
Obrisane su poruke koje nisu bile po pravilima (po vise osnova), a ne zato sto su sadrzavale linkove na besplatne mape.

Bilo bi sjajno kada bi mape pogodne za upotrebu sa GPS-om bile dostupne besplatn ali nisu. One su predmet komercijalne eksploatacije proizvodjaca mapa i za njihovo koriscenje mora da se plati.

Mape koje ste ovde linkovali su zanimljive ali nisu bas pogodne za GPS, pre svega zato sto su neprecizne i nepoznat im je datum, tako da se ne mogu dobro geografski orjentisati a i zastarele su.

Najjednosavniji nacin da imate pouzdanu mapu to ej da skenirate nase topografske karte. Za njih se znaju svi potrebni parametri za geografsku orjentaciju. Problem je sto je njihovo kopiranje krivicno delo - nazalost.
[ GRocky @ 31.08.2006. 11:43 ] @
Nemanja molim te objasni mi kako se kalibrisu mape. I hvala ti puno na dosadasnjim informacijama
[ nmilosev @ 31.08.2006. 13:42 ] @
Kalibracija mapa :

Ne znam sad bas tacno posto mi GPSDASH nije pri ruci ali u svakom slucaju kada povezes GPS sa programom on zna tvoju geografsku sirinu i duzinu ali ne moze da ti kaze gde si na mapi. Ti onda pre nego sto povezes GPS kliknes (tapujes) na mesto gde si i onda palis GPS.

Ovo je potrebno uraditi svaki put pre navigacije ( to je cena besplatnog softvera !)
GPSDASH iako ima ovu manu sasvim je upotrebljiv!

Sto se tice mapa broker je u pravu tesko ces te mape upotrebiti.

Naravno najbolje bi bilo kad bi kupio TomTom i nase mape ili GARMIN ali sta je tu je! :(
[ broker @ 31.08.2006. 15:23 ] @
Kalibracija, odnosno geografska orjentacije mape se vrsi tako sto na nekinacin programu naznacis odredjene tacke na mapi i saopstis mu koje su to tacno koordinate. Na osnovu njih, program moze da izracuna koordinate drugih tacaka na karti. Ovaj metod je, sam po sebi, neprecizan jer se vrsi izracunavanje ali je za vecinu primena sasvim dovoljan.

Problem kalibracije su neprecizne mape, na kojima je teren prikazan transformisan (recimo papir prilikom skeniranja nije bio savim ravan ili slicno) tako da je preporucljivo uneti sto vise kalibracionih tacaka ravnomerno rasutih po celoj povrsini karte.

Drugi problem prilikom kalibracije je nacin unosenja koordinata, preciznije, datuma mape. Svaka mapa koristi neki georeferentni sistem za prikaz koordinata. Da bi programprikazao tacne koordinate na mapi, on mora da zna koji je georeferentni sistem koriscen. Za mnoge, javno dostupne mape, nije poznato koji je georeferentni sistem upotrebljen.

U nekim situacijama georeferentni sistem moze da se zanemari,recimo ako se mapa koristi interno za ocitavanje i prenosenje koordinata ali to funkcionise samo ako se u svakoj situaciji koristi ista mapa i isti nacin kalibracije. Na primer, akoimas neku mapu i das kopiju nekome, uvek mozes da mu das podatkeo nekoj koordinati u kom god hoces sistemu, pa i u santimetrima (ako recimo meris poziciju u odnosu na gornji levi ugao karte) jer ce on tu koordinatu naisti nacin daunese nakartu i dobice istu poziciju. Ako pak zelis da poziciju sa svoje karte prosledis nekome ko korsiti neku drugu kartu, onda moras da mu das tacnu geografski orjentisanu koordinatu u nekom datumu koji on on moze da iskoristi.

E sad, GPSDash nema opciju da mu podesis datum sto znaci da koordinate ocitane u njemu ne mozes da posaljes nekom drugom ko koristi drugaciju kartu, jer verovatno te koordinate na njegovoj karti pokazuju neku drugu poziciju (greska obicno bude u krugu od 400 m).

Kako da kalbrises kartu? Pre svega na karti nadji dve ili vise karakteristicnih tacaka za koje mozes precisno daodredis koordinate (bilo citanjem sa karte bilo merenjem GPS-om). U programu oznaci te tacke i unesi tacne koordinate za njih.

U GPSDAsh-u, klikni na mapu na tacku koju zelis da uneses kao kalibracionu i malo drzi olovku pritisutu. Pojavice ti se popup meni, izaberi opciju References... i u dijalogu unesi tacne koordinate te tacke. Podesavanje se svodi na to da za tacke bitmape cije koordinate su izrazene u pikselima, navedes koje su to tacno geografske koordinate. potrebn je da uneses najmanje dve takve tacke apozeljno je da ih bude vise. Unesi tacke koje su sto dalje jedna od druge i to po dijagonali karte, ili ako unosis vise tacaka, ravnomerno ih rasporedi po celoj karti a narocito gledaj da stavis tacke sto blize uglovima karte.
[ nmilosev @ 01.09.2006. 12:00 ] @
Izvinjavam se sto u proslom post-u nisam naveo tacne instrukcije ali zato je to uradio moderator Broker.
[ Grapher @ 14.10.2006. 22:59 ] @
mislim da je malo bezveze traziti sad neke karte preko interneta i pitanje kakva lepo kupis u garmin prestavnistvo kosta mislim oko 100 i neto evra imas update radi perfektno
[ miksi @ 15.10.2006. 07:16 ] @
Posto ste u toku sa mapama, a ja sam tek odskora vlasnik PocketPc-ja HP 6515, da li neko moze da mi kaze gde kupiti mapu Evrope za TomTom koji je u ovom pocketu? Kuzim da da su ove mape koje prodaje nas Infotim samo za Garmin uredjaje, ili se varam?
[ zecaso @ 20.10.2006. 08:01 ] @
Cuo sam da uskoro izlaze mape vojvodine sa beogradom koje ce se koristiti na svim GPS uredjajima a koliko cujem nece biti nesto skupe
[ zecaso @ 25.10.2006. 07:18 ] @
Mape za koje sam rekao da uskoro izlaze bice za vecinu uredjaja znaci za garmin, tom tom, i ostale na njima ce biti kompletno Srbija sa svim putevima, gradovi sa svim ulicama. A mape radi neka nova firma na ovim prostorima koja je iz Sombora.
[ arakic @ 29.10.2006. 10:34 ] @
Mapa Novog Sada za PC. Vektorska+Interaktivna+Screen Saver. (Besplatna)
http://www.internetzarada.co.yu/mapa-ns.htm
[ Dexxy @ 16.11.2006. 22:18 ] @
Ne radi link???
[ arakic @ 28.11.2006. 17:23 ] @
Mapa ZRENJANINA za PC. Vektorska+Interaktivna. (Besplatna)
http://www.internetzarada.co.yu/mapa-zr.htm
[ Goran Aničić @ 29.11.2006. 20:27 ] @
U sledećem broju PC PRessa biće izdata i besplatna rutabilna mapa Srbije sa mapiranim ulicama 39 gradova u Srbiji, namenjena Garmin GPS uređajima.
[ petarta @ 29.11.2006. 21:55 ] @
Citat:
Goran Aničić: U sledećem broju PC PRessa biće izdata i besplatna rutabilna mapa Srbije sa mapiranim ulicama 39 gradova u Srbiji, namenjena Garmin GPS uređajima.

Cija karta? Ko je proizvodjac?
[ ddz @ 30.12.2006. 10:43 ] @
Biće objavljena, ali će moći samo da se "razgleda" na PC-u, ne i da se ubacuje u GPS uređaj.
[ broker @ 30.12.2006. 18:51 ] @
Bice u januarskom broju.
[ Ivan G @ 30.12.2006. 20:40 ] @
Besplatne karte mozete skinuti sa www.gpsserbia.com .Karte su kalibrisane i u OGF2 formatu.Ako ih zelite prebaciti u neki drugi format (jpg,bmp,gif...) mozete to uraditi pomocu programa ogf2tool.Sve sto trebate da uradite je da nadjete kartu i zasencite je i kliknete Export images i izaberete format.
[ ddz @ 31.12.2006. 11:34 ] @
@Ivan G: Hvala na linku, deluje zanimljivo

@all Ako kupujete novi PC Press samo zbog mape, nemojte. Niti je izašla mapa, niti su pomenuli zašto nije izašla.
[ vranic @ 31.12.2006. 13:50 ] @
Besplatna mapa se moze naci samo za licenciranu verziju programa TomTom (manju od 5.2) koji dolazi uz HTC PDA aparate i to u beta verziji,
Mislim da se zove Eastern Europe Beta.
Testirao sam je ovde u Beogradu, veoma retko pogresi najkraci put, obicno zbog jednosmernih ulica.
Nasao sam i neke male ulice trazeci rodjake po Novom Sadu, Nisu, Kragujevcu, Uzicu...

Stvarno sve radi kako treba, samo kada se koristi GPS baterija ne moze da izdrzi jedan ceo dan.
Ono sto mi se svidelo je postojanje softvera QuickGPS koji downloaduje preko GPRS-a polozaj satelita, a onda mnogo brze nadje polozaj korisnika.
Sve ovo ostalo sto sam probao (radi se o Pocket PC platformi, HTC P3300) ne radi ili je nepouzdano.

Pozdrav.
[ broker @ 31.12.2006. 16:51 ] @
Vec je izasao januarski broj PC-a?
[ Ivan G @ 31.12.2006. 19:09 ] @
Kartu Tomtom Eastern Europe mozete skinuti sa http://******* EDIT: SUPROTNO PRAVILNIKU ,ali da bi ste skinuli treba vam program BitLord kojeg pronadjite na googlu.

[Ovu poruku je menjao DigitNBG dana 18.04.2007. u 11:03 GMT+1]
[ ddz @ 01.01.2007. 22:40 ] @
Citat:
broker: Vec je izasao januarski broj PC-a?

Aha, obično malo porane sa januarskim brojem.
[ petarta @ 02.01.2007. 14:58 ] @
Citat:
Ivan G: Kartu Tomtom Eastern Europe mozete skinuti sa http://******* EDIT: SUPROTNO PRAVILNIKU ,ali da bi ste skinuli treba vam program BitLord kojeg pronadjite na googlu.


Ma to je stara verzija istocne evrope koja ne radi sa TT 6.

[Ovu poruku je menjao DigitNBG dana 18.04.2007. u 11:04 GMT+1]
[ Mobtel @ 03.01.2007. 12:41 ] @
Da li ima mapa koja radi sa palmom acer i Igo programom
[ petarta @ 03.01.2007. 22:55 ] @
Pa Igo jeprogram sa mapama i tu nema dalje. Mape za iGO su mape samo za njega. A za sada postji skoro kompletna Evropa (ukljucujuci i glavne saobracajnice kod nas) i Izrael.
[ freefall @ 17.04.2007. 11:15 ] @
PC Pres i Infoteam su krseci prava proizvodjaca mapa (Geokrata i MapSoft) obecali nesto sto nije njihvo. Naime, Infoteam je kupio od Geokarte prava da mape prikazuje samo u GPS uredjaju. Ono sto su pokusali da urade sa "novogodisnjim poklonom" je ne samo krsenje copyright-a, vec jedna vrsta poslovnog i moralnog bezobrazluka. Kako drugacije objasniti cinjenicu da delite ono sto nije vase (mape koje je neko godinama prikupljao) tako sto obecavate "besplatnu" verziju, a trazite oko 200evra za pravo da te iste mape upisete u GPS uredjaj.

Ipak kao sto ste mogli da se uverite (poklon CD nije objavljen) citava ujdurma je sprecana. Ostaje neprijatan osecaj o tome kako je moguce da neko ko se godinama bavi promocijom racunarske kulture (redakcija i vlasnici PC Presa) moze sebi da dozvoli ovaku stvar.

Preduzeca MapSoft (www.mapsoft.co.yu) i Geokarta (www.geokarta.co.yu) se dugo bave kartografijom, fotogrametrijom i geografsikim informacionim sistemima. Geokarta se prozvodnjom mapa bavi vec 40 godina. u ovom trenutku, MapSoft i Geokrata raspolazu ortofoto planovima za oko 40% fizicke teritorije Srbije na kojoj zivi preko 70% stanovnistva. Radi se orotofoto planovima rezolucije od 0.10m do 0.50m visoke tacnosi (rmse = od 0.2m do 2m) koji su uradjeni u perodu od 2002 do 2007 godine. To nam je omogucilo da pored ortofoto planova napravimo i mape i hibridne mape koje odrazavaju pravo stanje na terenu.

Na zalost, u Srbiji se jos uvek krse autorska prava pa i neke druge kuce koje se 'bave' kartografijom koriste za pravljenje svojih mapa. MapSoft i Geokarta sve vise paznje posvecuje ovom problemu, a sve veci broj ozbiljnijih klijenata (Telekom Srbija, 30 tak opstinskih uprava u Srbiji, B92,...) ume da prepozna ozbiljan servis koji im se nudi.

Servis Mape Srbije predstavlja krunu visegodisnjeg rada u ovoj oblasti. ono sto ovaj servis odvaja od drugih je kolicina i kvalitiet informacija koje stoje iza servisa, kao copyright za te podatke. Nakon Beograda uskoro ce biti dostupno jos 30 gradova Srbije.

Servis Mape Srbije mozete da pogledate na adresi www.mapeserbije.com i http://mape.b92.net

[Ovu poruku je menjao freefall dana 18.04.2007. u 14:34 GMT+1]
[ DigitNBG @ 18.04.2007. 11:41 ] @
Obzirom da prethodni post lici na klasicno podizanje teme na vrh liste sa ciljem reklame i iznosenje nekih poluistina mislim da sam duzan da iznesem i stav "druge strane" (sa kojom nisam vezan ni na kakav poslovni nacin)
Vezano za objavljivanje karte u PC Press-u

Citat iz maila iz Infoteam-a:

Citat:
Hteli smo da distribuiramo update za SCG Route na DVD-u uz PC Press, a PC Press je od toga napravio reklamu da "poklanjaju kartu Srbije" što je bio njihov marketinški trik. Veruj mi da sam se šokirao kad sam video tu najavu u PC Pressu. Nisu mi je slali na odobrenje, niti su se konsultovali sa nama oko sadržaja najave. Mi smo pristali na distribuciju update-a za korisnike naše karte, a oni su od toga pokušali da naprave "bum", trka za tiražom je čudo... Dosta naših kupaca je zvalo da proveri da li smo mi to odlučili da ono što su oni platili 160€ mi sad delimo džabe uz PC Press... I meni su napravili problem sa time.
Na tu najavu je reagovala Geokarta, i cela stvar je zaustavljena. Da je PC Press najavio da distribuira update mape za korisnike Garmin uređaja, to bi bilo OK, ovako je ispao problem zbog najave, pa do objave update nije ni došlo. Posle toga je novinar PC Pressa sastavio tekst za najavljeni broj u kome obavešta čitaoce da je problem sa takvom objavom baš u kršenju autorskih prava i da je zbog toga u tom obliku neće ni biti, ali taj tekst nije objavljen u PC Pressu. Ne znam, a i ne interesuje me zašto.

U svakom slučaju, pogrešan marketinški potez redakcije PC Pressa je defintivno ostao zapisan kao greška.


Mislim da ovo stavlja tacku na diskusiju o ovom slucaju.

Iako ostatak posta podseca na reklamu i da je kao takav na granici da bude editovan - nece biti nista menjano (za sada) - obzirom da se navedene mape nude za free online koriscenje i mogu biti korisne.

[ freefall @ 18.04.2007. 13:25 ] @
@DigitNBG

slucajno sam, pretrazujuci net, naleteo na ovu temu. promociju sam vec uradio na par mesta na [es] (zanimljivi linkovi, kritike, gps,...). nije mi motiv bio promocija, vec sam hteo da dam objasnjenje.

za mail infoteama nisam znao i drago mi je da sam ga sada procitao. nisam bas cesto nailazio na slucajeve gde neka firma update softvera radi poklanjajuci dvd preko nekog pc caspoisa, ali dobro... na kraju smo se slozili da je pc press napravio gresku.

jos jednom, mislim da poslednja dva-tri posta razjasnjavaju o cemu se radi u vezi najavljenog dvd-a, a da informacija koju sam dao u vezi toga daje potpuniju sliku o tome. sa druge strane, ne vidim u cemu je problem sto, argumentujici o cemu se radi, ukazujem na to cime se firme koje u ovoj prici ostecene bave i sta imaju da ponude.

zaista mi nisu jasna razmisljanja mnogih ljudi koji se 'muvaju' ok it-a, foruma,... nije problem da se razmenjuju, linkuju, reklamiraju razni piratski alati, podaci, softveri... da se daju saveti koji si krajnje nelegalni ili na granici dopustenog, a problem je kada neko ko je ulozio svoj rad, novac, znanje pokusa da ukaze na to sto je napravio.
[ DigitNBG @ 18.04.2007. 14:56 ] @
Citat:
freefall:... nije problem da se razmenjuju, linkuju, reklamiraju razni piratski alati, podaci, softveri... da se daju saveti koji si krajnje nelegalni ili na granici dopustenog, a problem je kada neko ko je ulozio svoj rad, novac, znanje pokusa da ukaze na to sto je napravio.


Pravila foruma su dosta jasna, i dok god uredjujem ovaj forum bicu rukovodjen njima - nece biti nikakvih linkova ka copyright software-u ili crackovima (to neka nadju na drugim mestima).
Forum jeste zamisljen kao razmena znanja i misljenja - znati nesto i razmenjivati misljenja o necemu sto je "nelegalno" nije nelegalno - samo zloupotreba je nelegalna

Sto se tice Vaseg truda ja ga izuzetno cenim, kao i svaki domaci napor i pokusaj da konacno dodjemo, bar sto se kartografije tice, tamo gde treba da budemo.
[ Adeii @ 14.03.2008. 18:46 ] @
Da li postoji novija verzija MagicMap-a za PC od v.1.0.0.0 ??