[ kuruz @ 29.08.2006. 23:23 ] @
Jasno mi je da po zakonu o zaštiti autorskih prava na internetu nije dozvoljeno korišćenje tuđih tekstova i slika ukoliko su one zaštićene Copyright-om.
Mi se na ovim prostorima ne pridržavamo mnogo ovih zakona pošto je mala verovatnoća da će neki Amerikanac otkriti da je neko preveo njegov tekst na Srpski jezik u celini i objavo na svom sajtu.
Ono što mene interesuje jeste da li je neko ipak imao negativna iskustva po ovom pitanju, a vezana kako za tekstove tako i za slike?
Da li ovi zakoni funkcionišu i na zapadu kada sve više sajtova preti sa www.copyscape.com umesto da jednostavno tuže plagijatore i uzmu im novčanu nadoknadu?
Sve ovo me interesuje zbog potrebe da sajt koji je dosad bio samo na Srpskom, treba da prebacim i na Engleski. A pogađate da su dosadašnji tekstovi preuzeti od firme koja se bavi istim poslom u USA. Što je još gore dizajner koji se radio Srpsku varijantu sajta je na sajt ubacio i neke slike sa istog Američkog, mada je dizajn potpuno drugačiji.
[ bojan_bozovic @ 30.08.2006. 08:03 ] @
Kuruz to se nikad ne radi. Ne mora copyright holder da te upozorava ili te kontaktira ili sta ja znam, moze samo da tuzi. A onda si obrao bostan.
[ broker @ 30.08.2006. 16:30 ] @
Ukrao si i sada trazis pomoc da izbegnes posledice?
Resenje ti je vrlo jednostavno: nemoj krasti!
[ kuruz @ 30.08.2006. 16:58 ] @
@cicika Hvala za promenu teme, ova mi nije pala na pamet

@broker ...a ko krade ići će u zatvor. E, pa neće već bi posledice snosila firma čiji je sajt jer se prethodni dizajner nije hteo ni da potpiše, a meni ne pada na pamet da to radim. Danas je inače problem rešen jer smo našli prevodioca sa Srpskog na Engleski po razumnoj ceni, tako da više nema ni potrebe da se krši Copyright, a što se tiče slika to ćemo još da vidimo.
Pitanje sam postavio jer nisam znao konkretan odgovor koji treba da dam naručiocu radova, tj. šta se dešava u praksi, kolike su šanse za tužbu, kolika je kazna (stotine, hiljade eura, zatvor, spaljivanje na lomači, vešanje za primer...)