[ dusanissimus @ 31.08.2006. 00:58 ] @
evo ovakva mi je idiotska ideja pala na pamet...
ako bih na primer montirao u neko kuciste poput CoolerMaster Stackera (koga smekam vec duze vremena) 2 napajanja
i stavio recimo veeeliku kolicinu optickih i hard diskova, na to preko usb portova hdd koji vuce struju preko usb porta, SLI kartice, neki srkac srtuje od procesora i memorije, neonke ventilatori, usb potrosaci itd...
(to sam ja kao stvorio hipoteticku situaciju da mi treba 1000w napajanja, ako neko pita za smisao pitanja, sto kao pojedinacno napajanje realno ne postoji, zar ne?)
e sad da li bih nekako dosao do toga (5000eur u hardovima, optici, procesoru, grafici... koja trosi previse struje) da li nekako mogu da sinhronizujem 2 napajanja??? (shvatili ste da je pitanje vise hipoteticko zar ne?)
hvala unapred za sve vase misli...
[ tdjokic @ 31.08.2006. 01:46 ] @
Bila je slicna tema, dosta davno. Kao prvo, treba ti dovoljno mesta za 2 napajanja, sto je problematicno ako se ne radi o kucistu koje je predvidjeno za nesto tako. Ne secam se vise, ali mislim da nije uopste neophodno da ih nesto uskladjujes - svako napaja svoje potrosace i to je to. Jedino da resis ukljucivanje (pokretanje) jer ih obicno pokrece maticna ploca.
[ CooLa @ 31.08.2006. 17:16 ] @
Naravno da mogu, evo ti slika...



[Ovu poruku je menjao CooLa dana 31.08.2006. u 18:35 GMT+1]
[ tdjokic @ 02.09.2006. 00:06 ] @
Mora da bude dovoljno veliko, a moze da se na kuciste doda i "potkrovlje", sto sam ja svojevremeno i radio. Doduse, ja sam u "potkrovlje" podigao postojece napajanje, jer je u originalnom kucistu bilo postavljeno vertikalno, i delimicno zaklanjalo osnovnu plocu, ali bi ipak moglo jedno na svom prvobitnom mestu a drugo gore.
[ buljko @ 02.09.2006. 00:25 ] @
Citat:
dusanissimus: evo ovakva mi je idiotska ideja pala na pamet...


dusanissimus je lepo poceo... Pored napajanja koji se danas mogu naci na trzistu, nema potrebe za dva napajanja! Tesko da cete u kucistu imati mesta za uredjaje cija ukupna snaga prevazilazi 550W a takvih i to kvalitetnih napajanja ima na trzistu. Pomenuto kuciste sa RP 550W od istog proizvodjaca nema mesta za uredjaje koji prevazilaze tu snagu prema tome, svaka diskusija na tu temu je bespredmetna. Sve pomenuto spada u domen bespotrebnog fantaziranja a i cenom nije opravdano!
Napajanja je moguce "sinhronizovati" na vise nacina ali, ponovo kazem, za tim, realno, nema potrebe.
[ dusanissimus @ 02.09.2006. 01:23 ] @
Citat:
buljko: dusanissimus je lepo poceo... Pored napajanja koji se danas mogu naci na trzistu, nema potrebe za dva napajanja! Tesko da cete u kucistu imati mesta za uredjaje cija ukupna snaga prevazilazi 550W a takvih i to kvalitetnih napajanja ima na trzistu. Pomenuto kuciste sa RP 550W od istog proizvodjaca nema mesta za uredjaje koji prevazilaze tu snagu prema tome, svaka diskusija na tu temu je bespredmetna. Sve pomenuto spada u domen bespotrebnog fantaziranja a i cenom nije opravdano!
Napajanja je moguce "sinhronizovati" na vise nacina ali, ponovo kazem, za tim, realno, nema potrebe.


delimicno se slazem, ALI 2 ili 3 (zašto da ne....) napajanja B klase koštaju 2000 dinara a vrhunska oko 100.
kad crkne bacis i ne mislis...
e sad moja druga teza
sli graficke
4 hdd
3-4 opticka uredjaja
saberi ne uklapa se u 550W
zapravo tesko se uklapa i u 700W
a dalje razvijam teyu, sve to se greje...mnogo
20 ventilatora i sta mislis da ce 1 napajanje da zavrsi posao...tesko...
...e da mogu i da overklokujem, paaaa...sve tako da srce jos struje....
hehehehehehe


poslednja misao ako je bespotrebno fantaziranje ne moras da ucestvujes....
ovo je bre cista zabava, a ti je kvaris!
[ buljko @ 02.09.2006. 01:41 ] @
Ja imam tri S-ATA diska (jedan RAPTOR pa mozes racunati kao 4), 3 opticka uredjaja, NF4 plocu, 2,66GHz (na 3,1) Prescota,
Wireles karticu, 2x512 DDR2,Capture card, Graficku 6200, USB Card reader, USB Scaner, USB CAS3, USB Intracom ISDN, USB mouse, +3 ventilatora... mislim da nista nisam zaboravio od onog sto trosi... i CoolerMaster Real Power 450W. Na njegovom panelu (doko ovo pisem) ocitavam oko 150W! Nikada nisam primetio (a proveravao sam i pod opterecenjem) da je presao 250W!
Gde su jos 450 do tih famoznih 700W (koji, pretpostavljam, svi rade istovremeno)? A ta napajanja koja si spomenuo... su stetocine koje na brzinu "pojedu" 100 Eur. tj. jednog CM!

[ dusanissimus @ 02.09.2006. 01:47 ] @
ja se slazem sa tobom ali to ne znaci da ne kvaris zabavu.
ja sve to znam ali me kopka...
tolko
kvaris zabavu...
[ buljko @ 02.09.2006. 02:22 ] @
E, bas Vam je zabava...
[ CooLa @ 02.09.2006. 20:40 ] @
Ovo sam nasao kada sam hteo sa ortakom da radim test opterecenja.

Intel D805
2 Gb DDR2 533
Asus SLi matichna (nf4)
2x 7800GT
6x Raptor 160Gb
4 Opticka uredjaja.

Antec 550W nije hteo ni da ukljuci ovo. Ali 2x Antec 550w radi kao sat.

Zasto bi ste ovo radili... Gigavatna napajanja su retka i SKUPA bre... 2 anteca od 550 ce uvek biti jeftinija nego 1 od 1Gw.

I ako se lepo uradi i namesti nema problema...
[ JOJO847 @ 02.09.2006. 22:06 ] @
hjoj...bas vam je zabavno, kako kaze buljko
S masom se moze imati problema u tom smislu da svako napajanje ima masu na svom potencijalu ukoliko napajanje nije uzemljeno.Onda bude veselo. Drugo, u onoj slici gdje se vidi kako je netko povezao dva napajanja, vidi se kako su krivo ventilatori okrenuti; oba pusu zrak van, na sredini se stvara lagani podtlak i nema cirkulacije zraka. Ako to vec netko radi na taj nacin, nek jednog (unutarnjeg) okrene da puse zrak u napajanje a vanjski neka ga baca van.
Ja osobno to nebi radio.

[ CooLa @ 03.09.2006. 00:16 ] @
Ja nisam spominjao 2 losa napajanja nego 2 odlichna... Ako su ista, to ne bi smelo da pravi problem, samo treba da se iskombinuje da se opterete priblizno jednako... A uvek nesto moze da se sj*be, Marfi nikad ne spava...

Ali ako se odradi kako treba Moze se doboti perfektna stvar za mnogo manje kinte...


P.S Mi smo koristili surge protector i UPS. Ne znam kako varijacije u naponu deluju na ta dva napajanja?
[ dusanissimus @ 03.09.2006. 01:23 ] @
taman sam hteo da zaustim da ne postoji napajanje od 1 kW
kad otvorih novi sk i digital!
http://www.enermaxusa.com/cata...cd2a73550b98e3b4287ca06a79a920
mada i dalje mislim da je suludo
a da buljko, spajanje dva napajanja je i dalje zabavno.

PS citam specs... 24 diska (maksimalno!?!?!??!!?)...znaci tebala bi nekih jos...3-4 kontrolerske kartice sata i pata...zabavno...
[ buljko @ 03.09.2006. 01:32 ] @
Citat:
dusanissimus: ...spajanje dva napajanja je i dalje zabavno.


Svako sebi nadje zabavu... kad nema drugog posla!
[ bokiss @ 03.09.2006. 11:33 ] @
Citat:
CooLa: Ja nisam spominjao 2 losa napajanja nego 2 odlichna...


1. 2 losa napajanja (ANS Napajanje ATX P4 500 W sa 20+4 Pin Konektorom ) priblizno 42E
2. 2 dobra napajanja (ANTEC NEO-HE550EC 550W Active PFC cable management) priblizno 340E
3. 1 solidno napajanje (CoolMax Green Power 1000W ATX Computer Power Supply CTG-1000) priblizno 500 dolara

I neko ce da kaze da ce na ovakvu konfiguraciju:

Citat:
CooLa
Intel D805
2 Gb DDR2 533
Asus SLi matichna (nf4)
2x 7800GT
6x Raptor 160Gb
4 Opticka uredjaja.



da poveze dva napajanja od 500 - 550W, bilo dobra ili losa, gde samo jedan Raptor kosta oko 200 dolara. Mislim da ovde nema mesta fantaziji, a sto se tice zabave pa najveca zabava bi mi bila raditi na ovakvoj masini ne razmisljajuci o napajanjima. ;-)

A na ove masine od 300e, pa ja cu prvi da zbudzim sutra 2 x 230w i da vidim kako radi.

Citat:
CooLa: 2 anteca od 550 ce uvek biti jeftinija nego 1 od 1Gw.


500W + 500W = 1GW ???
[ buljko @ 03.09.2006. 12:30 ] @
Citat:
bokiss: A na ove masine od 300e, pa ja cu prvi da zbudzim sutra 2 x 230w i da vidim kako radi.


Jel' i ti nemas sta da radis???
[ tdjokic @ 03.09.2006. 14:37 ] @
Delimicno off topic.

U vezi ove teme skoknuo sam do pcberza.co.yu. Jao, ljudi, kakva napajanja su sada kod nas u prodaji, neverovatno. Ono o cemu smo ranije mogli samo da sanjamo, sada je hladno izlistano tamo. Cene - od 8 do preko 600 eura. Jeste da tamo ima i onih redundantnih (ako se ne varam, to su ona koja su "duplirana", pa kad jedno crkne drugo automatski(?) nastavlja rad) ali ima i obicnih, preko 100 eura.

Dopalo mi se jedno - 100% tiho, nema ni jedan pokretni deo, cena - "sitnica" - 210 eura...
[ CooLa @ 03.09.2006. 21:20 ] @
E moj bokiss kad ti cale drzi deo firme za prodaju novih i polovnih komponenti i racunara, skoro nista nije fantazija...
[ lancia88 @ 04.09.2006. 08:14 ] @
Pozdrav,

tema se lagano blizi katancu, ukoliko nema ozbiljnijih diskusija od ovih sa "zbudzivanjima", zatvaracemo je lagano pa kakogod. Forum je disksiona platforma ali ima i svoja tehnicka obelezja koja nemaju dodirnih tacaka za zaludnim razmisljanjima iz Zone sumraka pa prema tome....
[ dusanissimus @ 06.09.2006. 18:53 ] @
Citat:
bokiss: 500W + 500W = 1GW ???


vidim da ti je matematika jaca strana ... ili si upravo izmislio perpetum mobile!!!!
[ buljko @ 06.09.2006. 19:19 ] @
Dusanissimus, tebi citanje bas ne ide... To sto si video je navod... skoro citat! Procitaj ti ponovo sta je CooLa napisao ali, sada polako i pazljivo!

Evo, da se ne mucis...

Citat:
Zasto bi ste ovo radili... Gigavatna napajanja su retka i SKUPA bre... 2 anteca od 550 ce uvek biti jeftinija nego 1 od 1Gw.
[ CooLa @ 06.09.2006. 22:25 ] @
AAA kakva greshka... Dobro ipak je ovo tachno, mislio sam kW...

Sad gledao nesto oko Home made redundantnih napajanja... (povezivanje 4 i vise...)