[ tOwk @ 25.02.2003. 02:35 ] @
O izboru prigodnog foruma, nepotrebno čitati
Poruka koja sledi bi najpre pripadala forumu „Izdavaštvo“ (koji, na žalost, nemamo), a možda bi tek delom mogla biti smeštena u „Grafika“ ili „Web dizajn“. Razmišljao sam i o „Čekaonica“, ali poruke se odatle još uvek ne prebacuju, i manja je šansa da bih naišao na odgovor. Za forum „Vodič za učenje“ sam se odlučio kako ne bih druge opteretio porukama koje ne žele da čitaju, time rizikujući da oni koji lako mogu znati odgovor (najverovatnije oni koji posećuju „Grafika“) ne naiđu uopšte na pitanje. Ukoliko neki supermoderator smatra da je poruka poželjnija na nekom od pomenutih foruma, neka je slobodno prebaci, i obriše ovaj pasus.


Dosad nisam uspeo da naiđem na neku knjigu koja bi se mogla smatrati autoritativnom u pogledu upotrebe srpskog jezika u štampanim i elektronskim materijalima (dovoljno je da se knjiga bavi upotrebom u štampanim materijalima).

„Standardna praksa“ je potpuno neprikladna, pošto se veoma često koriste elementi kojima nismo učeni u prvim razredima osnovne škole (od oblika pisanih slova d, g, b, p i t; sve naravno ćirilično), pa do nedosledne upotrebe navodnika i sličnih stvari.

Dalje, od interesa mi je i literatura iz opšte tipografije, kao i svih naročitih odlika slova i pisama u srpskom jeziku.

Najbolje bi bilo ako bi postojao neki „referentni“ priručnik, ali sumnjam da se takav može naći.

[ Jbyn4e @ 25.02.2003. 14:22 ] @
Hm, mozda nisi pitao za stampanu literaturu, ali mozda ti pomogne -
www.knjizara.com -> oblasti -> Književnost i filologija -> Filologija i lingvistika
pa vidi ima li tu nekih knjiga koje te zanimaju.
Isto mozes da pogledas na www.nbs.bg.ac.yu, pa sistem COBISS..

P.S. Izvinjavamo se na reklamiranju...
[ tOwk @ 25.02.2003. 18:57 ] @
Upravo na štampanu literaturu i mislim: sumnjam da imamo („mi“ kao Srbija) bilo šta korisno na našem jeziku u elektronskom obliku.

Knjizara.com ne sadrži ništa od značaja (uglavnom se sve knjige iz pomenute oblasti filologije i lingvistike bave pravopisom, i uopšte se ograničavaju na semantičku vrednost jezika, a ne na formu; mene konkretno zanima forma ili oblik, predstava, prezentacija sadržaja na srpskom jeziku).

A NBS-u sada ne mogu da pristupim, ali se sećam da sam to i pre par nedelja tražio tamo, a da nisam ništa našao. Najverovatnije je problem što ne umem da postavim pravilan upit (pošto ne poznajem oblast o kojoj želim da se informišem), pa bi i neko ko možda zna „šta treba pitati“ mogao pomoći. Pogledaću i još neka mesta, i valjda ću naići na nešto što mi treba.

Zahvaljujem u svakom slučaju!

PS. Reklama ukoliko ima smisla je čak i poželjna, pošto onda ostavlja i mogućnost za neposredne upite i rešavanja problema (odnos čovek—čovek, umesto čovek—etar ;)!