[ Pali zari @ 05.09.2006. 15:13 ] @
dakle jednostavno sta sve po zakonu sme da se nosi za samoodbranu, da li sme neka mala palica, manji noz i tako slicno to me oduvek zanimalo
[ despotbg @ 05.09.2006. 16:08 ] @
Nista,nama samoodbrane tebe brani milicija :)
[ zorg @ 05.09.2006. 19:28 ] @
Pa vidi, pravno ne mozes ni noz, jer se karakterise kao 'ladno oruzje. Cak ni sa ostricom ispod stajaznam 9cm, kao treba ti da oljustis jabuku... Tako mi je rekao ranije jedan drugar pravnik. E sad, srafciger, cekic, dzinovski privezak, to mozes uvek da nosis, jer to je "alat". Ili se uclani u planinare, izvidjace, pa se posle vadi na to ako ti nadju noz. Ali ako ti nadju noz u nekoj raciji, ovi iz interventne nece bas mnogo da 'pitaju', pre ce... U principu se ne isplati nositi nista. Kad je vec zakon tako usran da nemozes ni pistolj da nosis, a svaka baraba ga nosi... U Teksasu svi javno nose neku protezu, i kriminala skoro da nema...
Life sucks.
[ ZaMpA @ 05.09.2006. 22:45 ] @
Nosi martinke sa "bruksovima"
[ bakara @ 05.09.2006. 23:20 ] @
Citat:
Pali zari: dakle jednostavno sta sve po zakonu sme da se nosi za samoodbranu, da li sme neka mala palica, manji noz i tako slicno to me oduvek zanimalo

Pa mozes da nosis cekic, srafciger, dasku sa exerom, i razni drugi alat...
[ Silenoz @ 05.09.2006. 23:38 ] @
Ja se uzdam u svoje šake
[ hecky @ 05.09.2006. 23:58 ] @
Nemoj se kupati?

Jedi belog luka svaki dan?

Ili kombinuj, ni policija te nece tada dirati.

[ Vole Domu @ 06.09.2006. 00:05 ] @
Nije vishe tachno ovo za nozh... sme oshtrica do 6 cm... ali tachno je da interventnu boli za to... recimo mnogo dobra stvar koja na sudu prolazi kao alat je onaj chekic za razbijanje stakla u busevima... to lomi kosti kao ludo... mnogo opasno...
mom treneru su oduzeli 3 nozha sa oshtricom preko 9 ali je na sudu proshao bez kazne...
[ Marko_L @ 06.09.2006. 00:07 ] @
U principu, nije mnogo bitno šta nosiš ili da li nešto nosiš, jer će sve zavisiti od onoga ko bude pravio zapisnik o rezultatima tvoje samoodbrane :) Tako da, ako nekoga povrediš braneći se, pa makar to uradio i golim rukama, najverovatnije ćeš odgovarati za prekoračenje nužne samoodbrane, s tim što je te povrede mnogo lakše naneti nekim alatom, te je možda preporučljivije ne nosikati bilo šta što može naneti ozbiljnije povrede.
[ ZaMpA @ 06.09.2006. 13:22 ] @
Dobra stvarcica za samoodbranu je Yawara ili novija verzija yaware Kubotan

to su 'shtapici' od cvrstog materijala, jako se lako koriste.

proguglaj pa nadji
[ salec @ 06.09.2006. 17:11 ] @
Citat:
Marko_L:s tim što je te povrede mnogo lakše naneti nekim alatom, te je možda preporučljivije ne nosikati bilo šta što može naneti ozbiljnije povrede.


Hmm, alat, smanjiti povrede, asocijacija: gumeni cekic? :)

Uzgred, mozda bi trebalo malo uroniti u analizu odbrane. Ako pazljivo pogledate sta je napisano, ova tema uglavnom u stvari razmatra ne samoodbranu nego urbanu borbu provizornim hladnim oruzjem uopste (pod izgovorom "samoodbrane"). Jer, samoodbrana bi mogla da znaci i pokusaj dobijanja pomoci (privuci paznju penzosa iza zavese na prozoru da pozove policiju), ili odvracanja paznje napadacima i bezanje. Medjutim, ...junastvo je car zla svakojega, al i pice najsladje dusevno...

Ako se branimo, od CEGA se tacno branimo? Da li je u pitanju napad golim rukama ili nekim oruzjem? Da li se branimo od udaraca ili od zahvata gusenja ili drzanja? Ili od uvredljivih reci mozda? Od toga sto neki lik seta zgodnu ribu, a ti ne? Od blizine nekog lika koji samo stoji tu pored i lici na pedera? Ili od oduzimanja stvari uzetih iz kuce domacina zurke, "za uspomenu"? Neka se niko ne uvredi ako se neka od ovih pitanja ne mogu odnositi na njega, ali policija razmislja u svim ovim pravcima kada vas pretresa i zato nemaju mnogo razumevanja za "majstorije".

Po meni, najvaznije je ne biti sam, imati dobro, normalno i dovoljno veliko (ali ne preveliko, jer je onda prva dva uslova nemoguce ispuniti) drustvo. Oni su ti i saveznici i svedoci. Svaki napadac ce ipak razmisliti...
[ fanfon @ 06.09.2006. 19:02 ] @
A ako si navijac nekog naseg domaceg kluba ciji fanovi stalno upadaju u tuce sa navijacima drugih timova, onda ova tema nema smisla:)
[ pctel @ 06.09.2006. 20:25 ] @
Citat:
bakara: Pa mozes da nosis cekic, srafciger, dasku sa exerom, i razni drugi alat...

Moj favorit je motorna testera... interventnoj samo kazem da sam drvoseca
[ Vole Domu @ 06.09.2006. 20:52 ] @
@salec dobro recheno...mada to je ipak offtopic covek je pitao za alat a ne za filozofiju tuche... zaboravih da naopmenem da ja ne nosim nishta od tih sranja... primetish vremenom da ako si ti dovoljno siguran u sebe, samouveren, nisi iskompleksiran, nemas nikakav problem u glavi da u principu nece niko da te dira... otkad treniram borilachke veshtine skoro uopshte nisam imao problema... naravno uvek se nailazi na svakakve budale... ali to se uvek brzo zavrsava ako ti nemas potrebu da se dokazujesh.. u mom sluchaju ili ga odvalim od batina.. ili ako je opremljen dotichnim alatima, ili druzhinom od 16oro.... sagnem glavu i ispadnem "pizda", ali stvarno ispasti pizda nije nishta strashno ako si ti (svegorenavedeno), naravno to ima svoje granice neces dopustiti da te bilo ko maltretira previshe samo zato shto si ti reshio da ti to ne smeta (mozhe i ovo da se postigne)... moj moto je da vredi zrtvovati sve zarada svoje filozofije(zdravostiuglavi) pa chak i zhivot i samu filozofiju!
Tako odo i ja u offtopic nisam bio bash ni jasan ali jbg kad probash skoro celu zhivotnu filozofiju da za pet minuta strpash u desetak redova...u principu sve se to svodi na balansiranje suprotnosti, nalazhenje sredine, sjedinjavanje nesjedinjivog a za to treba puno razmishljanja i puno iskustva.. u svakom sluchaju opzdrav
OSTANITE ZDRAVI U GLAVI!
[ Marko_L @ 06.09.2006. 21:46 ] @
Citat:
Moj favorit je motorna testera... interventnoj samo kazem da sam drvoseca

I da si kratkovid, pa si pomešao napadača sa obližnjim drvetom koje je planirano za seču... I like it :)
Citat:
mada to je ipak offtopic covek je pitao za alat a ne za filozofiju tuche...

Pa ne baš, pitao je koje sredstvo za samoodbranu je po zakonu dozvoljeno nositi... a neki su mu odgovorili da sasvim sigurno dozvoljeno nositi alat, kao alternativu sredstvima za samozaštitu. No svejedno, kako god okreneš, i da je dozvoljeno zakonom nositi nešto, to ne znači da možeš to i da upotrebiš, i ako naneseš nekome povredu, verovatno ćeš za to da odgovaraš. E sad, salec je lepo primetio da je dobro biti u društvu, ne samo zato što je manja šansa da te neko napadne, već zato što i ako te neko napadne, i odbraniš se, imaćeš svedoke da si se branio. kad sve sabereš i oduzmeš, najbolja samoodbrana je izbeći konflikt po svaku cenu.
[ salec @ 06.09.2006. 22:17 ] @
Citat:
Marko_L: Pa ne baš, pitao je koje sredstvo za samoodbranu je po zakonu dozvoljeno nositi... a neki su mu odgovorili da sasvim sigurno dozvoljeno nositi alat, kao alternativu sredstvima za samozaštitu. No svejedno, kako god okreneš, i da je dozvoljeno zakonom nositi nešto, to ne znači da možeš to i da upotrebiš, i ako naneseš nekome povredu, verovatno ćeš za to da odgovaraš.

Na primer, zakonom je sasvim dozvoljeno nositi vatreno oruzje u gradskom prevozu ali (osim sto moras da imas dozvolu i razlog ides na/sa ... trening, lov) mora da bude spakovano tako da ne mozes da ga upotrebis samo tako. Sto bi rekla vojska: "u transportnom polozaju". Verujem da isto tako ni za alat ne bi bas bila uverljiva prica (osim kasnije na sudu, ali dotada je policija vec obavila masazu...) da si se vracao od tetke gde si popravljao bojler ( "...i eto, zato imam motornu testeru sa sobom." :P ), ako taj alat nije u futroli, prenosnoj kutiji za alat ili makar u plasticnoj kesi, zajedno sa jos nekim drangulijama koje ce ti valjda trebati ako majstorises. Medjutim ako si se picnuo, zalizao, namirisao i stajaznam, nabacio kajlu, kul cvike, a imas srafciger u dzepu ili zataknut u obucu... mislim, znam i ja viceve o pandurima, ali budimo realni, danas majstori nisu bas toliko cenjeni.
[ asatuser @ 07.09.2006. 12:53 ] @
zlobnici kazu Nokia Communicator :)
[ sk300 @ 09.09.2006. 12:40 ] @
ma mozes nosit i bazuku ali ZA SAMOOBRANU! mozes sve ali ako nekoga ubijes, mora ti se dokazati da je bilo ubojstvo iz samoobrane
[ ypow @ 20.09.2006. 19:58 ] @
Citat:
ma mozes nosit i bazuku ali ZA SAMOOBRANU! mozes sve ali ako nekoga ubijes, mora ti se dokazati da je bilo ubojstvo iz samoobrane


Aj da te vidim

Evo baš sam skoro menjao nešto na bajsu, i baš to nešto se može koristiti za samoodbranu, i to više nego uspešno. Još kada bi znao i kako se to nešto zove...
Ona šipka što drži pedale (ne mogu da se setim kako se "stručno" zove), znači dužine oko 25cm, veoma teška, a ako se stavi i metalna pedala sa krampončićima (hrapava), teško onome ko nešto pokuša. A legalnost? Idem da popravim bajs. HA!

Na linku pored bajsa na zemlji http://pako.is.free.fr/v2/24-04-05/pedale_cassee.jpg

Probajte pa ostavite utiske - ali ne ostavljajte otiske

[ aleksandarpopov @ 20.09.2006. 21:16 ] @
Steta sto mobilni telefoni postaju sve manji i laganiji ;)
[ su27killeryu @ 20.09.2006. 22:37 ] @
Dobra stvar je sto stariji i cvrsci modeli postaju sve jeftiniji :)
[ broker @ 20.09.2006. 22:44 ] @
Ova prica me podsetila na istiniti dogadjaj iz davnih dana uzicke manguparije. Jedna odpoznatih uzickih legendi je prilicno cugnuo (sto mu je i inace bila navika) i nesto se posvadjao u kafani pa su pale i batine. Besan sto je dobio batine ode kuci da se noruza pa da se vrati da nastavi tucnjavu, medjutim, neko to dojavi policiji te ga ovi presretnu kada je vec krenuo ponov u kafanu. NAdju mu dva veeeliak kuhinjska noza i sekirce.

Pita njeg apolicajac: - Je li, gde si ti krenuo?

- Na pecanje, odgovara legenda

- ZAr s ovim?

- Sta tebe bole ***** sa cim cu ja da pecam...




Inace, sa samoodbranu je najvaznije sta imas u glavi.
[ Nemanja Avramović @ 20.09.2006. 23:43 ] @
Citat:
broker: Inace, sa samoodbranu je najvaznije sta imas u glavi.


Nemaš pojma koliko se slažem sa tobom
[ pikac @ 20.09.2006. 23:50 ] @

Ako ne ulazis u konflikte sa ljudima, ne nanosis nikakvo zlo drugim ljudima u svakodnevnom zivotu,
, pomazes ljudima- pri tome ne ocekujuci nista zauzvrat,druzis se sa Ok likovima koji nisu skloni nasilju, onda ni ne ocekujes da ce te neko napasti,
i mozes mirne savesti i hrabrog srca setati ulicama, a ako te neka budala bez razloga napadne,
ukoliko je samo verbalni napad, iskuliraj,
a ukoliko je napad rukama ili sa oruzjem trudi se da ga onemogucis
da ti nanese bilo kakvu povredu, roknes ga na pod,nanese bol i
masis se za mob.
u svemu tome najvaznije je da razmisljas trezne glave, da ne panicis u bilo kakvoj
incidentnoj situaciji i da se nemas straha...a sve ostalo dodje na svoje mesto.

moj ti je savet, ne razmisljaj o tome,opusti se i ne druzi se sa ljudima sumnjivog zanimanja.
pozdrav
[ Pali zari @ 21.09.2006. 08:30 ] @
e ljudi hvala za odgovorima, ovu temu sam postavio zato sto studiram i putujem vozom i prosle godine drugar i ja smo imali neprijatnu situaciju sa nekim narkomanima, srecom su nam pomogli neki momci, ali sledeci put ja cu mozda biti sam i zato me zanima sta sve ja mogu da nosim za samoodbranu.
[ vuxsa @ 21.09.2006. 08:42 ] @
Pandur skoro reče mom drugu,onako uz neobavezno ćaskanje: ako već imate kod sebe sečivo do 7cm(sve preko toga je zabranjeno,a ni tih 7cm nije preporučljivo imati),poslednje što treba reći policajcu koji te legitimiše i nađe ti sečivo, to je da ti služi za samoodbranu,garantovano ćete biti smarani,ako ne i privedeni.
[ Ave @ 21.09.2006. 11:30 ] @
Citat:
pikac: Ako ne ulazis u konflikte sa ljudima, ne nanosis nikakvo zlo drugim ljudima u svakodnevnom zivotu,
, pomazes ljudima- pri tome ne ocekujuci nista zauzvrat,druzis se sa Ok likovima koji nisu skloni nasilju, onda ni ne ocekujes da ce te neko napasti,
i mozes mirne savesti i hrabrog srca setati ulicama, a ako te neka budala bez razloga napadne,
ukoliko je samo verbalni napad, iskuliraj,
a ukoliko je napad rukama ili sa oruzjem trudi se da ga onemogucis
da ti nanese bilo kakvu povredu, roknes ga na pod,nanese bol i
masis se za mob.
u svemu tome najvaznije je da razmisljas trezne glave, da ne panicis u bilo kakvoj
incidentnoj situaciji i da se nemas straha...a sve ostalo dodje na svoje mesto.

moj ti je savet, ne razmisljaj o tome,opusti se i ne druzi se sa ljudima sumnjivog zanimanja.
pozdrav


Ti ovo sve prenosis iz licnog iskustva. Voleo bih da te vidim u takvoj situaciji.
[ Milos niks @ 21.09.2006. 15:11 ] @
Citat:
pikac:
a ukoliko je napad rukama ili sa oruzjem trudi se da ga onemogucis
da ti nanese bilo kakvu povredu, roknes ga na pod,nanese bol i


Zanimljivo . Mislim smesno ...

Dakle ljudi , ako imate oko 50kg koliko ima prosecna zenska osoba i neko vas napadne sa vodovodnom cevkom fi50 , macetom,ak47 , c99 ili slicno
vi njega "roknite" na pod , pogotova ako osoba koja vas napada ima duplo vise kila od vas i fizicki je duplo jaca .

gledao sam skoro na pro7 , nemackom kanalu , gde su jednog vodiltelja spremali za boks mec sa prvakinjom nemacke,
tip ima nekih 110-115 kila i nije u nekoj kondiciji , ova devojka za pet rundi nije uspela da ga obori na pod . Mada je i
on nju par puta teze odalamio . E sada ovome tipu dodajte neki noz i ishod je ocigledan ...

@pikac posto sa ceo post prepravio kada sam video da si zensko , evo i mog saveta pripadnicama fizicki slabije
polovine :
1. Bezanija
2. Jedan "mucan " udarac i bezanija
3. Neko hemijsko sredstvo i bezanija

[ _djevojka_ @ 21.09.2006. 16:21 ] @
@Milos niks:
Citat:
@pikac posto sa ceo post prepravio kada sam video da si zensko , evo i mog saveta pripadnicama fizicki slabije
polovine :
1. Bezanija
2. Jedan "mucan " udarac i bezanija
3. Neko hemijsko sredstvo i bezanija


1. Bjezanija? OK, ako si brzi. Sta onda kada te uhvati neko sa ledja? Hoces da kazes da imas vise kontrole nego kad se nalazis oci u oci sa napadacem?

Uostalom, jedina isplativa bjezanija u sadasnje doba tice se ne samo situacije i kondicije osobe koja trci, nego i cipela. Znaci specificniji savjet: bilo koje sandale/cipele da imate, cak i na stileto petama - da mozete da trcite u njima. Bukvalno da trcite. Znaci, i na 10cm visine da je moguce da predjete bar tri stotine metara - trceci, ne brzim hodom. Ako obuca ne moze da izdrzi, onda u kantu ili ne kupovati na prvom mjestu. Takodje, ako su neke finije cipelice, a zao vam da ih bacite, da imate petlju (i da znate kako) rijesiti se peta u situaciji, i doci kuci ako treba i u baletankama, ali zivi i u jednom komadu. Ne u sanduku.

2. A taj 'mucan' udarac? Da to nije kao kada diva ugrize komarac? :)

Cemu uopste udarac? Zasto staviti sebe u takvu situaciju na prvom mjestu?

3. Hemijsko sredstvo? Nadam se da ne. Zasto ne? Kao prvo, vecina onih koji nose hemiju ili bilo koje drugo sredstvo su zapravo preplasene osobe svakodnevno, i osjecaju da su na udaru, cak sebe stavljajuci u situacije gdje se neka glupost moze desiti. Od onih koji nose male arsenale hemijskih koktela (samo poznanici, hvala Bogu), sjecam se jedne koju je bila poznata kao 'nuklearka'. Drzala je bar po pet-sest raznih hemijskih buckurisa sa sobom, i to skoro svakodnevno (sedma ako se uracuna koka-kola?). Cak je imala privjesak i za bikini. (Za ajkule na plazi, valjda?) Dva puta su joj ispale dvije razlicite alatke - i oba puta kad ju je neko upitao koja je njihova funkcija - nije znala da pokaze odakle hemikalije 'izlaze'. 'Open' je za nju znacilo - okreni prema sebi. Znaci, imas hemikalije i nosis ih da bi nekom pomogao da te onesposobi? Prakticno, nema sta.
[ pikac @ 21.09.2006. 16:54 ] @
Milose,
stvarno, hvala puno na savetima,
ali sto se samoodbrane tice tu samo ti od mene mozes par ''lekcija da naucis'',
ali pitacu vas sledece, zbog cega nipodastavate psiho-fizicke sposobnosti devojaka,
ne znam samo sta ti je u tome smesno......ocigledno se nisi bavio nijednom borilackom vestinom
zasmetalo ti je "roknes ga o pod''-da slazem se da je malo teze baciti coveka od 110kg na pod,
ali u svakoj borbi nailazis na razlicite sparing-partnere,a u realnim situacijama imas
tone i tone neponovljivih situacija,opet se vracam na verovatnocu-koliko je zaista verovatno da ce te napasti bas osoba
od 100-110kg sa pajserom ili oruzjem-mislim nas devojke i zbog cega.Sve ovo sto pricamo je cisto hipoteticki
a realnost je uvek drugacija...
e, pa sad nemam vise vremena
pozdravljam vas i iskljucujem se iz dalje diskusije
[ bakara @ 21.09.2006. 17:17 ] @
Slazem se da je malo glupo podceniti devojku, pogotovu ovakvu kao @pikac...
Nikada ne znate koja ce se uplasiti, a koja ce vam oci iskopati
A pikac ocigledno trenira real aikido, i ima samopouzdanja, sto je isto jako bitno...
[ subhuman @ 21.09.2006. 19:14 ] @
Citat:
bakara: Slazem se da je malo glupo podceniti devojku, pogotovu ovakvu kao @pikac...

mislis zato sto gospodjica trenira realni aikido? :)

ja sam to dugo trenirao i mogu da vam kazem jedno:
- nema nikakve sanse da se devojka pomocu realnog aikidoa odbrani od nekoga ko je makar osrednje fizicki sposoban. treninzi aikidoa nemaju mnogo veze sa realnom situacijom. u realnom aikidou se ne radi parter, na primer. aikido ima smisla samo kad je onaj ko ga primenjuje fizicki snazniji ili priblizno iste snage kao oponent.

kad ste videli coveka da napada onako kao sto se napada na treninzima realnog aikidoa? protiv nekog boksera koji je 20kg tezi od tebe, udara iz lakta i sa malim zamahom, sav aikido pada u vodu. kad se sukb nastavi na podu, kao sto to cesto biva, aikido pada u vodu jer se u aikidou ne uci borba u parteru. kad se skrati distanca, aikido ne radi. jednostavno, ima previse situacija u kojima realni i tradicionalni aikido ne nudi nikakvo resenje.

te price o polugama i bacanjima funkcionisu samo na treningu gde je sve usporeno i gde ti treba aerodrom da izveces neku tehniku. budimo realni. ;)

[ bakara @ 21.09.2006. 19:31 ] @
Citat:
subhuman
kad ste videli coveka da napada onako kao sto se napada na treninzima realnog aikidoa? protiv nekog boksera koji je 20kg tezi od tebe, udara iz lakta i sa malim zamahom, sav aikido pada u vodu. kad se sukb nastavi na podu, kao sto to cesto biva, aikido pada u vodu jer se u aikidou ne uci borba u parteru. kad se skrati distanca, aikido ne radi. jednostavno, ima previse situacija u kojima realni i tradicionalni aikido ne nudi nikakvo resenje.

te price o polugama i bacanjima funkcionisu samo na treningu gde je sve usporeno i gde ti treba aerodrom da izveces neku tehniku. budimo realni.

Ajde ti budi realan, pa reci kada ce to bas boxer da napada devojku, ili neki utreniran momak, realno to rade barabe i nasilnici, koji u zivotu nisu nista trenirali.
I ne pricam ja konkretno kako ce ti dupe spasiti realni ili nerealni aikido, ili bilo koja druga vestina, vec je tu bitno sto ce ta devojka recimo imati dovoljno samopouzdanja da uzvrati, a verujte mi napadac to retko ocekuje, tu je presudan faktor iznenadjenja...Ja recimo znam slucaj moje komsinice koju je napao manijak, ona je trenirala karate (mada nije bitno) snasla se dohvatila kljuceve od stana izmedju prstiju, i izbola ga po licu....i eto kako prodje onaj koji podceni slabasnu devojku...
[ Milos niks @ 21.09.2006. 20:15 ] @
@ djevojka
1. U slucaju da procenis da je napadac u slabijoj kondiciji od tebe ( takvih je mnogo , debeli , zadrigli , alkoholisani itd. )
2. Ako te uhvati , najkvarniji udarac kojig mozes da se setis \ :)
3. Paralizator , suzavci itd. dobro za jaceg napadaca kome nemozes da pobegnes , kerove ....


Citat:
pikac: Milose,
stvarno, hvala puno na savetima,

Nema na cemu :) i drugi put ako treba .


Citat:
pikac: Milose,

ali sto se samoodbrane tice tu samo ti od mene mozes par ''lekcija da naucis'',
ali pitacu vas sledece, zbog cega nipodastavate psiho-fizicke sposobnosti devojaka,
ne znam samo sta ti je u tome smesno......ocigledno se nisi bavio nijednom borilackom vestinom
zasmetalo ti je "roknes ga o pod''-da slazem se da je malo teze baciti coveka od 110kg na pod,


Sto se lekcija iz samoodbrana mislim da ne ...

Ko je nipodistavao psihofizicke sposobnosti devojaka?

Nisam borilackim , osim u armiji , zadnjih 12 godina idem u teretanu, u prime godinama sam bio na zavidnom fizickom nivou za vecinu
sportista (da se nehvalim koliko izbacujem i sl :). Imam dosta iskustva u kafanskim tucama ,ulicnim tucama
napadima itd Pa reko wtf. da podelim to sa vama , mozda nekome bude korisno ... a sada ako neko misli
da je to pogresno neka proba alternativu ... his/her ass :)


Ti normalnog coveka od 110kg nema teorije da bacis na pod , u realnoj situaciji ne nekoj
baba-moron situaciji po unapred odredjenim pravilima mr. vracarevica i slicnih

@bakara ti pricas o hit and run taktici koju sam ja pomenuo a pikac prica o tome kako kada neko napadne
devojku ona treba da *pokusa* da obrise pod napadacem po svaku cenu
[ bakara @ 21.09.2006. 20:48 ] @
Citat:
Milos niks:

@bakara ti pricas o hit and run taktici koju sam ja pomenuo a pikac prica o tome kako kada neko napadne
devojku ona treba da *pokusa* da obrise pod napadacem po svaku cenu

Pa dobro @pikac ocigledno ima sampouzdanja, i naravno da sve zavisi i od protivnika.
Prednost kod devojaka je i u tome sto napadac obicno ne ocekuje odbranu od devojke...
A sto se tice brisanja poda, ja licno poznajem bar 3 devojke sa kojima napadac ne bih tako lagano prosao...
Ja sam ipak za to da devojka treba da pokusa da se odbrani sama, i nekaKO sam siguran da ce napadac biti zbunjen, ako i ne pobegne. To su obicno kukavice koje ne ocekuju otpor, zato i napada zenu zar ne?
[ Milos niks @ 21.09.2006. 22:56 ] @
@bakara Naravno , kukavice , pljackasi, seksualni manijaci , mentalno poremecene osobe ... Nebi bas isao na tu ruku da je svaki napad delo
neke kukavice i da po tome treba praviti psiholoski profil i zasnivati taktiku odbrane .

poz.
[ vladd @ 21.09.2006. 23:53 ] @
"Realna" samoodbrana, ili odbrana, masovno je lose definisana. Preventiva je daleko vaznija, tj mali trud da se ne "izaziva" sudbina. Takva filozofija se "slabo" provlaci po dojo dvoranama, posto umanjuje broj "musterija". Sukob je "dobijen" ako je izbegnut, to bese i aikido spominje.
Kada dodje do "zahvata", pola "bitke" je vec izgubljeno.

Sa ovakvim "pogledom" na "problem", svako treba prvo sebe, sam, da "podceni" i preduzme sve da bi izbegao sukob.

Ako je bas, bas neizbezno, najvaznija je procena (ne brza, ona se pravi od najave "sukoba"), situacije i napadaca (ili zrtve ). Od te procene , i poznavanja sebe (nisu svi majstori borilackih vestina), treba odrediti akciju. Naravno, smirenost, pa i vestacka, moze da zbuni protivnika. Strah ga "motivise".

Sto se "procene" tice, jos uvek se smejem liku, koji je, u Kanadi, posle saobracajnog koskanja, "pripalio" Bena Dzonsona i poceo da bezi. Cela planeta mu se smejala. "Udarac" je "uspeo", ali bekstvo....

Nosenje pribora (oruzje nije legalno), moze da stvori lazno samopouzdanje, koje u kriticnim trenucima moze da predje u paniku, pa se "pribor" okrece protiv nosioca.
Nosenje oruzja, jos vise "potencira" licnu bahatost, i "lakocu" ulaska u sukob, sto je velika, opasna greska.

Mada mogu licno da opravdam svakog, ko dobro proceni(sto je teze nego dobiti dozvolu za oruzje) da mu je zivot ugrozen, i ponese oruzje, makar nelegalno.

Mozda je bolje uciti "pratece" filozofije borilackih vestina, i postati "majstor" za izbegavanje sukoba, odnosno "kontrolu situacije".
Moze i u "realnom" zivotu da pomogne...

Poz.
[ pikac @ 22.09.2006. 07:09 ] @


Ja se potpuno slazem sa Vladd-om

1.Preventiva je najvaznije stvar, ne izazivati sudbinu, kao sto on rece.Preventivni programi su buducnost svih oblasti zivota

2.ORUZJE-licno ga ne volim i mislim da NE TREBA nositi bilo koji vid oruzja, jedino ukoliko se ljudi profesionalno bave takvim zanimanjima
da moraju da ga nose.A mislim da ga u svakodnevnom zivotu ne treba nositi, jer se onda stvara PREDUMISLJAJ i da se i upotrebi

3.BORILACKE VESTINE-svaka je dobra na svoj nacin i iz svake mozete ponesto nauciti-ne treba omalovazavati nijednu bor.vestinu
nijednu individuu, koja je manje vise priprodno sposobna da se odbrani u odredjenim situacijama

Mislim da ovo nije forum koji se bavi oruzjem, samoodbranom, bor,vestinama, vec IT tehnologijama
pozdrav svim ljudima dobre volje
koji u svom svakodnevnom zivotu nikada nece ni u kom obliku povrediti drugo ljudsko bice
[ Floyd @ 22.09.2006. 10:22 ] @
Sve to zavisi od situacije do situacije, danas ce te napasti svako od onih iz KP doma do gimnazijalaca.. U nekim slucajevima ti ni bazuka ne bi pomogla

Pa ti oceni sta ti je pametnije... Ako vidis da glumi, verovatno se usr*o vise od tebe i imas prednost,a ako vidis da mu jednostavno ne mozes nista jer mu je tuca ceo zivot vec 25 godina, onda smireno priznas poraz i gotovo. Takvi nece bezveze maltretirati.
[ Ave @ 22.09.2006. 14:23 ] @
Jedna stvar je ocita a to je da vi nikada niste bili u takvoj situaciji i samo lupate. Covek sasvim drukcije razmislja kada se nadje u neprijatnoj situaciji. Neko se skameni i ne zna sta da radi, neko place, neko postaje agresivan....... Tesko je reci kako da se ponasate, kada to zavisi od samog coveka i kako ce on da reaguje u takvoj situaciji.
U mladjim danima sam bio nekoliko puta u takvim situacijama da sam morao da se branim i resavao sam u soju korist. To je bilo drugo vreme, fer sorka samo s rukama. Danas mozes da ocekujes sve od klinaca: pistolj, kratez, noz, stangla, srafciger........
[ Majstor Duja @ 22.09.2006. 17:01 ] @
@Pikac:
Kad covek cita tvoje postove kao da slusa nekog sensei-a na gorom obrasloj planini, kao u bajci...
...pre neki dan sam video 20-30 mladica (klinaca) sa metalnim shipkama i kamenjem u sakama kao idu
kroz ulicu ( bio sam u automobilu) verovatno u obracun ili odmazdu , stao sam po strani i sacekao
da se rascisti guzva pa se odvezao dalje, cista defanziva - low profile varijanta, ali kako ce ovakvi
prizori biti sve cesci i cesti, dobro pitanje je sta bi covek stvarno mogao da ucini u korist samoodbrane
u tom trenutku, ludaka ce biti sve vise a i nemozes bezati i skrivati se doveka, nije dobro za samopouzdanje...
Dok policija dodje, mrtav si! Prolaznici se ne ukljucuju u tuce oni samo posmatraju cirkus, incidenata i frustracije je
sve vise i vise i stvarno bi dobro dosla neka zakonska klauzula koja ti dozvoljava da ako nosish majcu sa natpisom
"Pipni me - ubicu te" dozvoljava izvsenje navedene pretnje...Uzas!
[ _djevojka_ @ 22.09.2006. 18:56 ] @
@bakara,

Citat:
Ajde ti budi realan, pa reci kada ce to bas boxer da napada devojku, ili neki utreniran momak, realno to rade barabe i nasilnici, koji u zivotu nisu nista trenirali.

Ovaj, a da nisu trenirali nasilje pa se zato i zovu barabe i nasilnici?

Citat:
recimo znam slucaj moje komsinice koju je napao manijak, ona je trenirala karate (mada nije bitno) snasla se dohvatila kljuceve od stana izmedju prstiju, i izbola ga po licu....i eto kako prodje onaj koji podceni slabasnu devojku...

Pa super da se snasla, i sreca da je imala kljuceve. Doduse, i dobra tehnicka i hemijska olovka mogu da posluze za prvu pomoc. :)

@Milos niks,

Citat:
djevojka
2. Ako te uhvati , najkvarniji udarac kojig mozes da se setis \ :)

Pa ne mora da bude kvaran, ali moze da bude efektivan na bar dva druga mjesta. Opet, zasto sebe staviti u takvu poziciju?

Citat:
3. Paralizator , suzavci itd. dobro za jaceg napadaca kome ne mozes da pobegnes , kerove ....

Sto da ne vucemo obezbjedjenje i to svakodnevno? Citav arsenal. Ne vucem nista od tih stvari, i mogu bez njih.

Citat:
Imam dosta iskustva u kafanskim tucama ,ulicnim tucama
napadima itd Pa reko wtf. da podelim to sa vama , mozda nekome bude korisno ... a sada ako neko misli
da je to pogresno neka proba alternativu ... his/her ass :)


Kad smo kod toga, da li si razmisljao zasto si bio u tim situacijama? Jesu bile neizbjezne ili sta? Meni je korisnije da cujem ove stvari.

Citat:
@bakara Naravno , kukavice , pljackasi, seksualni manijaci , mentalno poremecene osobe ...


Zaboravio si komsije i pacijenti. :) Govorim iz licnog iskustva. Jel’ neko ima jos neki primjer?


@Ave,

Citat:
Jedna stvar je ocita a to je da vi nikada niste bili u takvoj situaciji i samo lupate.

A da ne trcis pred rudu sa ovakvim komentarom? Umjesto da pitas – a ti pljuc po ucesnicima. Ave, Cezare! :) Hajde da i ja izlupam situacije do sada u kojim sam se nasla:

a) Oruzana pljacka (1) – tip sa semi-automatic rifle (ne znam prevod jel’ vjerujes?), zrtava nula, svi zivi i zdravi; da ne iznosim detalje jer nije nimalo prijatno bilo.

b) Pljacka (1) kuce u kojoj zivim, prisustvovala – odgovorno govance: komsija: gos’n dzunki – zivio dvije kuce od mene. Romantika. Godinu dana kasnije se preselio.

c) Verbalni obracuni (5+) – cesto pacijenti shizofrenicari koji se ne sjete sta se sve desilo tokom njihovog napada, pa stvari idu k’o normalne sljedeci dan – doduse, mozda ljudi koji rade budu potreseni, ali njima sve glatko i normalno.

d) Verbalni obracuni koji predju u fizicke (5+) - laksi projektili (racunam ih do pola kila); od ostrih stvari, do teskih, a najvise – sta im prvo padne pod ruku. U nastavku, lijepo je sto do sada nisu presli na tezu artiljeriju (kilo plus). Uvijek ima pozitivnih stvari, sta god se desava.

Ovdje ne racunam sljedece stvari:
- invazija privatnosti – kradja torbe ispred ociju – vise mi zao torbice nego stvari u njoj, a i cimanje je bilo sredjivati papirologiju
- prasac koji je dopustio sebi da mu se ruka nadje na mojoj guzi – sanirano hladnim osmijehom, i njegovim krikom kada se moja stileto peta nasla na njegovoj cipeli, i jednim ‘izvini’.
- skoro svakodnevne rasprave sa pacijentima koji su (bili/jos uvijek) ufiksani, pa su sad na lijecenju, i traze sve moguce nacine da zaobidju pravila ili se bave diverzijom odredjenih supstanci; toliko se cesto desava da je k’o dobar dan.

E sad, sva sreca da bistro razmisljam i radim kad adrenalin pocne da pumpa, i – pocnem da se smijem. Sta cu, to je neka moja reakcija. :)

Jedno je sigurno – nijedna situacija nije vrijedna ni mog niti bilo cijeg zivota. Nek’ nose sta god hoce, ali gledajuci da su mjere preduzete da gubitak bude sto manji – nemaju ni mnogo cim da se pohvale kasnije. Mozda budu razocarani? Njihova stvar.

Nakon svog ovog lupetanja, i gledajuci statistike u svojoj struci; pokrila sam dovoljno za bar troje ljudi u profesiji; a nisam sigurna kako se poredim sta ostatkom populacije u vezi ostalih stvari. Nesto nisam ni zainteresovana da gledam statistike, jer ne kazu mnogo sta – sem da je moguce da se desi u zavisnosti od posla kojim se bavite.

Kao slag:
- profesor na faksu - prezivjela je pet oruzanih pljacki, a ostale stvari da ne racunamo (ovo sve do 35. godine);
- drugarica je imala pljacku prvi dan na poslu, a jos je radila sa jednom trudnicom – tip dosao sa spricom koji je bio pun krvi;
- druga drugarica – visegodisnji pacijent dosao sa nozem od 10cm+ jednog dana, rekao joj da je zna od ranije, da ne zeli da je povrijedi, i fino ju je zamolio da se skloni da on uzme ono sto zeli.

Sve one su jos uvijek zive i zdrave, i nije bilo zrtava, jer su bile pribrane; a nisu imale dugotrajnih psihickih posljedica jer su bile spremne za ovakve mogucnosti.

Citat:
U mladjim danima sam bio nekoliko puta u takvim situacijama da sam morao da se branim i resavao sam u soju korist. To je bilo drugo vreme, fer sorka samo s rukama. Danas mozes da ocekujes sve od klinaca: pistolj, kratez, noz, stangla, srafciger........

Danas mozes da ocekujes svasta od bilo koga. Svi ljudi u pitanju koje sam navela su bili 18+, znaci hm... valjda sebe smatraju odraslim ljudima? Ono sto su radili nije bilo nimalo zrelo, ali sta ces kad su neki bolesni pa jednostavno moras preci preko toga. Zivot ide dalje.
[ Ave @ 22.09.2006. 19:35 ] @
Dogodovstvine s posla se ne ubrajaju, jer to je posao i shodno tome znas sta te ceka i mozes da se pripremis, a ako ti je frka mozes da das i otkaz pa da se resis bede. Za ovo drugo nema pripreme. mada su danas oruzane pljacke kao dobar dan. Zato uvek gledam kada ulazim u menjacnicu, manju postu, zlataru itd. Nikad se ne zna kada ce te neko zaskociti.
Mada bih se ja malo zabrinuo na tvome mestu, ti si izgleda lepak za frku.
[ Milos niks @ 22.09.2006. 22:59 ] @
@ Majstor Duja ... prilicno si realno opisao stanje kakvo zaista jeste , evolucija sve veceg nasilja kod klinaca je evidentna


@ djevojka


Citat:
_djevojka_:Pa ne mora da bude kvaran, ali moze da bude efektivan na bar dva druga mjesta. Opet, zasto sebe staviti u takvu poziciju?


Ne kontrolises uvek ti razvoj dogadjaja i situaciju , nekada se jednostavno zateknes u takovoj situaciji i pokusas da odreagujes najbolje sto mozes .


3. Neko vuce obezbedjenje , neko nosi gvozdje ... neko misli da moze bez toga :)


Citat:
_djevojka_: Kad smo kod toga, da li si razmisljao zasto si bio u tim situacijama? Jesu bile neizbjezne ili sta? Meni je korisnije da cujem ove stvari..


Vise razloga , neka su bile neizbezne , neke niz situacija koje su jedna za drugom dovele to toga , u nekim slucajevima neko pocne da demonstrira silu i trazi neku vrstu postovanja
koju nicime nije zasluzio pa dodje do incidenta . Da li znas da jednostavno imas ljude koji kada izadju na ulicu imaju samo u glavi ideju da se sa nekime "pokace"
, zasto ? , wtf. zar je bitno zbog: utakmice , partizana , devojke/zene koju mu se hefta sa drugom, boss-a sa posla, roditelja itd tome kada se doda sveukupna teska
materijalan situacija i nizak nivo kucnog vaspitanja dobijas eksplozivnu situaciju .


Jednostavno i ti likovi smatraju da je tuca nesto normalno , nekoga polomiti je nesto normalno
a zasto nije to su im radili roditelji njima ili nekima bliskim njima , policija isto tako ili njima ili nekome koga znaju
privedi i polomi bio kriv ili ne a i kada se neko osudi zbog toga kazna se krece ... koliko bese maksimum 30 dana
isto kao za kradju kilograma cokolade u samoposluzi :)

Evo par primera , nekoga uspes da eskiviras , nekoga nemozes ........

1 23 autobus , negde na vidikovcu , pre xx godina nocu sam se vozio sa isteklom povlasticom (za koju tada nisam ni znao da je istekla )
nocu oko 02. zaustavljaju me trojica "kontolora" , .... zda bu povlastica , karta , .. doplatna kazna , ja kazem O.K koliko ?
on Koliko imas kod sebe ?!?!??! ja opet Koliko ? on Koliko imas kod sebe ?!?! i onako me iz zajebancije odvali preko uveta ,
ja krenem prema izalzu drugi lik za vrat , kragnu .. njega nekao laktom odvalim ali me zato jedan od one dvoji fino potkacio
, izbacili me napolje i izgazili extra posteno ... secam se neke zene pored koja se jedina nesto drala za dobrih 20 minuta
koliko su me gazili , nakon toga se vise i nesecam bas nesto.. bio sam nacisto sje#ban.. probudio se pola sata kasnije
na istom mestu bez policije ili hitne ... posle sam bezuspesno trazio te likove da im se oduzim za zabavu ...

2 2002 godine pasa mi je otisao za DE , ostavio mi je njegov auto passat , tada 6 meseci star .... e sada pasa mi se bavio
malo zeznutim poslom pa je nosio gun u airbag-u , tada sam imao tri incidenta sa tim ili zbog tog auta
Otisao po devojku i stali malo da se "odmorimo" kod filmskog grada , pored stoji neki bmw/kocka sa klincima koji nesto locu, drogiraju se ili
sta ja znam wtf. mene to neinteresuje u tom trenutku , tako nekih 15 minuta staje iza nas neki auto .... zagradjuje nas tako da nemozemo nazad
likovi sa bmw-om izlaze napolje , pocne standrdna prozivka : Odakle ti pare ? Daj malo da pokazemo ribi ... itd pocnu da lupaju po kolima
i pokusavaju da otvore auto , moja devojka za to vreme zove pandure , ovi klinci besne i jedan od njih uzima dal kljuc za tocak (ili nesto slicno )
iz gepeka , vadim iz airbega cz i stavljam metak u cev . .... Likovi za par sekundi beze do auta , ja izlazim napolje ispaljujem metak u vazduh
Likovi ulaze u auto, gas , ja ulazim u auto, gas i svako svojim putem . Pandure nisam sacekao :)
E sad jbg. posle nedelju dana dolaze panduri do pase , kao neko zapisao tablice i prijavio pucanjavu ?!??

3. nadam se da netrebam da objasnjavam kako dolazi do kafanskih tuca :) To sam eliminisao tako sto ni za svadbu ne idem u kafanu




Citat:
_djevojka_: b) Pljacka (1) kuce u kojoj zivim, prisustvovala – odgovorno govance: komsija: gos’n dzunki – zivio dvije kuce od mene. Romantika. Godinu dana kasnije se preselio.
.

Izuzetno slican slucaj sam imao . Samo sto mi je odgovorna osoba za tipovanje bila drugar


Citat:
_djevojka_: .
.tip sa semi-automatic rifle (ne znam prevod jel’ vjerujes?),

Polu-automatska puska :) Zanimljiva si ti osoba , jesi li udata ? :)



poz.
[ NENAD_85 @ 23.09.2006. 00:58 ] @
Pozdrav ljudi!!!
Slazem se sa vecinom vas na ovom forumu.Ali evo par saveta ako ipak dodje do sukoba:
NIKAD NE KORISTI ORUZJE OD KOJEG NEZNAS DA SE ODBRANIS! Da li ste se nekad zapitali sta ce se desiti u slucaju da vam napadac oduzme oruzje?Verujte mi i to je moguce! I tada molite Boga da ne upotrebi to protiv vas!
Efikasnost, brzog i preciznog udarca nastaje kad se udari >>vitalna tacka<< na protivnikovom telu, tj. jedno od pedesetak mesta na kojima se nalaze nezasticeni nervi, veliki krvni sudovi i unutrasnji organi koji imaju veliku fiziolosku funkciju.
Ako ne znate ove tacke na telu, udarajte u vrat i u najslabiju musku tacku!
Cao Cao!




[ vladd @ 23.09.2006. 01:17 ] @
Pa ovde se "igramo gluvih telefona". A Ave "prednjaci", sa glupavim konstatacijama. Preporuka mu je da sedi kod kuce, napolju je preopasno.

Zar ne mozete bar da budete "generali posle bitke" a ne da razvijate hipoteticne situacije sa "opasnim" tipovima, zaljnim kavge koji su u enormnim kolicinama izmleli na ulice. Pa je to "realnost".

Zar ne mozete da "preispitate" situacije u kojima ste se nasli, i sta bi mogli "bolje" da uradite.

Neki su se "zatekli" na mracnim nezgodnim mestima, sa specificnim ponasanjem, i gle cuda, "problemi". Neozbiljna komunikacija sa okolinom, i gle cuda, problemi.

Zatekne se neko na mestu oruzane pljacke, i "saradjuje", i "problemi" minimizirani. Steta ostaje "materijalna", bez sakacenja ili drugih povreda. To je uspeh, "izvucen" je maksimum iz situacije.

Najveca glupost je iz "prosecne" nerijatne situacije, napraviti veliki problem.

Posebna "prica" su rulje, navijacke ili "razredne", kada se mlate klinci iz "protivnickih" skola. Klinci su mnogo "kontrolabilniji", i mladji, zavise od drugih, pa nisu previse agresivni ako im se starija osoba obrati, a ionako imaju "tematsku" tucu. Navijaci su smak sveta, najbolje nestati iz "okruzenja" (kao pravi nindza )

Posebni su agresivni pojedinci, ma koliko "ludi" i agresivni, nece "napasti" osobu gipkog hoda, uzdignute glave sa nadmocnim osmehom, gotovo podsmesljivim. Imaju "previse" ostalih "pacijenata". Zgurene, "izbecene" osobe, hoda "sa strepnjom", felerom, trzanjem, cudnog "posmatranja" okoline, prosto "zovu" na agresiju i "nadmoc". Ni "ludi" nisu bas toliko ludi, da "nagaze na minu".

A ti Milose, da si rekao kontroloru da nemas povlasticu, da ti je ispala na treningu, umesto tupavog "pitanja na pitanje", a da ne spominjem da si "opusteno" sebe doveo u poziciju krivca koji razgovor "prenosi u civilizovanu" stranu. Nisi "pratio" desavanja od ulaska skotova u bus(ili da si izasao, ili da si stao u cosak, pa da ne mogu da ti pridju sa tri strane). Necu a spominjem da si nocni prevoz koristio kao "licni", to je veliki preduslov za "istresanje" "ovlascenih" lica, bio si "mali mis" u "sitnoj steti" kao porucen da ti "sude".

Da li treba da zamisljamo da su napolju "zmajevi", svako vece kada promolimo nos napolje.

Poz.
[ vladd @ 23.09.2006. 01:57 ] @
Malo bih "ispravio" Nenada. Ne koristiti oruzje koje ne znas da koristis.

Udarce u vitalne tacke, znaju da izvedu majstori, povrsno "poznavanje" neke vestine u trenutku stresa pred sukob, moze da bude dramaticno smanjeno, do nule. U slucaju promasaja, moze da razljuti napadaca, a da napadnutog dodatno preplasi "neuspeh"..
U slucaju (malo verovatnom), da se pogodi vitalna tacka, moze doci do ubistva, robije zbog prekoracenja nuzne odbrane... u svakom slucaju neuspeh.

Cesto je dovoljno odgurnuti napadaca, ako je preblizu, "sprovesti" ga na podlogu, bez veceg povredjivanja, i udaljiti se, malo uzurbanije, nikako trcanjem, sa mesta sukoba. Ako ste hrabriji, mozete stajati par metara od napadaca, oborenog, i cekati da se on udalji, sto ce i uraditi. Mora da postoji "gradacija" odbrane. Ne uzvracati maksimalno, odjednom, to je taktika "ocajnika". A postepenim "pobedjivanjem" ce te kontrolisati sopstveni adrenalin, a protivnik dobija vreme da mu prorade strahovi od "netipicne" situacije. Bitno je da vi preuzmete "organizaciju" situacije, koju je drugi zapoceo, a "ne ide mu po planu", pa ce napadac brzo da "shvati" ko je macka, a ko..
U svakom slucaju, pokusati da se ne "prihvati igra" koju je planirao napadac, inace ste "gori" i "ludji" od istog, i "pod njegovom kontrolom".

Poz.
[ don_klerekusio @ 23.09.2006. 03:30 ] @
Slazem se sa tobom vladd. Ali nekada je jako tesko izbeci neprijatne situacije sa ludacima. Kao sto ste svi konstatovali ima ih svakakvih i svi oni imaju "razloge" za tako nesto. Bili oni materijalni ili ,... to je vec neka druga stvar. Samo je najveci problem sto se jako malo pozabavljaju tim problemom oni koji bi trebali. Npr moj slucaj, imao sam 13 godina i na povratku kuci sa treninga (fudbal) oko 18h 15 novembra. xx godine, zaustavi me tip sa ledja i kaze da podjem sa njim... drzao me za kragnu... i osetio sam nesto na vratu.. naravno uplaseni klinac krene ... gledajuci oko sebe hocu li videti nekog da mi pomogne.. spazim coveka na semaforu 10 metara dalje.... i taman da zavristim.... tip me posece po vratu... inace to sto sam osetio na vratu je bio noz.... nije morao nista da mi kaze smirio sam se.... odvukao me je iza neke prodavnice u neko dvoriste..... tamo sedi 6 momaka i izigravaju neku mafiju.... odakle si mali?, jel imas love?, gde zivis ? jel imas kljuc od stana, kuce? pricaj ili ce biti haos!!!.... nisam mogao da progovorim... smrzao sam se u trenutku... srusi me jedan lik dole i tu krene izivljavanje.... sutiranje....gazenje po glavi.... medjutim krenuli su da se otimaju izmedju sebe za moj ranac.... i za trenutak ja ih vidim sve na par metara od sebe.... u sekundi sam ustao i istrcao odatle na ulicu... oni su krenuli za mnom.... izleteo sam ispred jednog auta... auto me je bacio dosta daleko... i vise se niceg ne secam... probudio sam se u bolnici prikacen na neke aparate... slomljenja leva noga potkolenica (tibia) , leva saka, fraktura lobanje, cetiri rebra.... to je deo povreda.... probudio sam se inace 22 novembra! Sta ti to govori? Ne moze dete da se brani, to je bio jedan obican dan, kao i svaki drugi idem kuci sa treninga kao i svaki put, ne pomisljajuci na tako nesto. Policija nije nasla odgovorne za to, jednostavno oni su isparili, sa cim moja porodica (koja je inace dovoljno jaka u svakom smislu) nije mogla da se pomiri! I preuzme stvar u svoje ruke, nadje jednog momka koji je uzeo moj kljuc od stana koji je bio u mom rancu.... a u mom rancu je bila cedulja sa adresom moga stana za slucaj da ja to negde zaboravim ili izgubim (inace to je tada bila kevina ideja, kako ona kaze uvek ima dobrih ljudi i postenih pronalazaca) neko nadje i vrati. Naravno ti momci su polako jedan po jedan zavrsavali na urgetnom i ja sam to saznao pre par godina. jedan od njih je skoro pao zbog nadjene droge u autu, ako citate novine povezacete. Policija i dan danas nije "nasla" krivce, niti su oni odgovarali zbog toga pravnim putem. Uvek ima boga, ali zasto do toga mora da dodje u opste i zasto onda mora da se isteruje pravda?! To je nazalost normalno na ovom svetu.
Danas se takve vrste problema resavaju na razne nacine, najbitnije je ostati pri sebi, i okrenuti situaciju u svoju korist. Tu se slazem sa tobom. Ali kako ce dete da se odbrani, i kako ono moze da odreaguje?!
Posto si Beogradjanin mozda si cuo za sledecu pricu. Pre 12 godina u Beogradu kod doma omladine nailazi dedica oko 23h koji je imao oko 60 godina.... u susret mu naidje grupica od oko 20 momaka... huligana.... navijaca....poceli su da maltretiraju dekicu... gurajuci ga.... preko puta ulice (kod muzicke skole) naidju dva momka oko 25 godina tu im je bio parkiran auto...inace (Borcanci) ... kaze jedan drugome... sacekaj me tu, necu dugo.... predje preko ulice i vikne "Momci imali nekakvih problema" na to mu prilazi jedan koji je pao pre nego sto je prisao.... i drugi je bio hrabar .... taj je dobio nogu u glavu... treci saku u glavu ... a cetvrti pistoj u usta.... u cela dva sekunda ostalo ih je od 20 samo petoro.... to su inace hrabri momci, huligani, najaci na svetu.... poenta je da je nekad dovoljan samo jedan covek koji je pri sebi i koji ce odreagovati na pravi nacin u pravom trenutku i nece biti problema.... jako je tesko ljudima da budu pri sebi u takvim situacijama, samim tim su mnogo ranjivi i odmazu sebi. Zato, trudite se da iskoristite u takvim situacijama prvo sto vam dodje pod ruku ili svoju ruku ili nogu i prvim udarcom samoodbrane izgubice te deo straha koji vas je prethodno oblio. Sto kaze vladd "ne prihvatite igru koja vam se namce u takvim trenutcima"...
[ Pali zari @ 23.09.2006. 10:50 ] @
ljudi molim vas nemojte zapocinjati bespotreban flame. Mene je samo zanimalo sta smem da nosim za samoodbranu zbog neprijatne situacije sto sam doziveo i zato sto sam vidjao svakakve likove dok sam putovao vozom.
[ Ave @ 23.09.2006. 11:54 ] @
Citat:
vladd: Pa ovde se "igramo gluvih telefona". A Ave "prednjaci", sa glupavim konstatacijama. Preporuka mu je da sedi kod kuce, napolju je preopasno.

Zar ne mozete bar da budete "generali posle bitke" a ne da razvijate hipoteticne situacije sa "opasnim" tipovima, zaljnim kavge koji su u enormnim kolicinama izmleli na ulice. Pa je to "realnost".

Zar ne mozete da "preispitate" situacije u kojima ste se nasli, i sta bi mogli "bolje" da uradite.

Neki su se "zatekli" na mracnim nezgodnim mestima, sa specificnim ponasanjem, i gle cuda, "problemi". Neozbiljna komunikacija sa okolinom, i gle cuda, problemi.

Zatekne se neko na mestu oruzane pljacke, i "saradjuje", i "problemi" minimizirani. Steta ostaje "materijalna", bez sakacenja ili drugih povreda. To je uspeh, "izvucen" je maksimum iz situacije.

Najveca glupost je iz "prosecne" nerijatne situacije, napraviti veliki problem.

Posebna "prica" su rulje, navijacke ili "razredne", kada se mlate klinci iz "protivnickih" skola. Klinci su mnogo "kontrolabilniji", i mladji, zavise od drugih, pa nisu previse agresivni ako im se starija osoba obrati, a ionako imaju "tematsku" tucu. Navijaci su smak sveta, najbolje nestati iz "okruzenja" (kao pravi nindza :))

Posebni su agresivni pojedinci, ma koliko "ludi" i agresivni, nece "napasti" osobu gipkog hoda, uzdignute glave sa nadmocnim osmehom, gotovo podsmesljivim. Imaju "previse" ostalih "pacijenata". Zgurene, "izbecene" osobe, hoda "sa strepnjom", felerom, trzanjem, cudnog "posmatranja" okoline, prosto "zovu" na agresiju i "nadmoc". Ni "ludi" nisu bas toliko ludi, da "nagaze na minu".

A ti Milose, da si rekao kontroloru da nemas povlasticu, da ti je ispala na treningu, umesto tupavog "pitanja na pitanje", a da ne spominjem da si "opusteno" sebe doveo u poziciju krivca koji razgovor "prenosi u civilizovanu" stranu. Nisi "pratio" desavanja od ulaska skotova u bus(ili da si izasao, ili da si stao u cosak, pa da ne mogu da ti pridju sa tri strane). Necu a spominjem da si nocni prevoz koristio kao "licni", to je veliki preduslov za "istresanje" "ovlascenih" lica, bio si "mali mis" u "sitnoj steti" kao porucen da ti "sude".

Da li treba da zamisljamo da su napolju "zmajevi", svako vece kada promolimo nos napolje.

Poz.



Po cemu to prednjacim sa glupavim konstatacijama, daj malo prosvetli me.
Ja nisam preporucio da je bolje sedeti kod kuce jer je napolju opasno, navedi gde sam to rekao kada za to optuzujes?



Citat:
vladd:

Posebni su agresivni pojedinci, ma koliko "ludi" i agresivni, nece "napasti" osobu gipkog hoda, uzdignute glave sa nadmocnim osmehom, gotovo podsmesljivim. Imaju "previse" ostalih "pacijenata". Zgurene, "izbecene" osobe, hoda "sa strepnjom", felerom, trzanjem, cudnog "posmatranja" okoline, prosto "zovu" na agresiju i "nadmoc". Ni "ludi" nisu bas toliko ludi, da "nagaze na minu".

Poz.


E ovo je vrh, umro sam od smeha, pa da li si bre ti normalan kada ovako razmisljas.


[ Floyd @ 23.09.2006. 12:03 ] @
Citat:
vladd:
Posebni su agresivni pojedinci, ma koliko "ludi" i agresivni, nece "napasti" osobu gipkog hoda, uzdignute glave sa nadmocnim osmehom, gotovo podsmesljivim. Imaju "previse" ostalih "pacijenata". Zgurene, "izbecene" osobe, hoda "sa strepnjom", felerom, trzanjem, cudnog "posmatranja" okoline, prosto "zovu" na agresiju i "nadmoc". Ni "ludi" nisu bas toliko ludi, da "nagaze na minu".


Zavisi ko...ako je u pitanju domac koji malopre duvao lepka u 11 uvece, da naletis s osmehom Monalize ne bi ti pomoglo :).
[ Milos niks @ 23.09.2006. 14:05 ] @
Citat:
vladd:

A ti Milose, da si rekao kontroloru da nemas povlasticu, da ti je ispala na treningu, umesto tupavog "pitanja na pitanje", a da ne spominjem da si "opusteno" sebe doveo u poziciju krivca koji razgovor "prenosi u civilizovanu" stranu. Nisi "pratio" desavanja od ulaska skotova u bus(ili da si izasao, ili da si stao u cosak, pa da ne mogu da ti pridju sa tri strane). Necu a spominjem da si nocni prevoz koristio kao "licni", to je veliki preduslov za "istresanje" "ovlascenih" lica, bio si "mali mis" u "sitnoj steti" kao porucen da ti "sude".

Da li treba da zamisljamo da su napolju "zmajevi", svako vece kada promolimo nos napolje.

Poz.


Posle tolikog prosipanje tolike "mudrosti " i uvida u realnu sitaciju necu da kometrisem tvoje stavove
1. Povlastica mi je bila nevazeca , kartu sam imao ..... a to sam opazio tek kada sam je pokazo , nesto su je tada menjali zbog falsifikata itd.

Citat:
vladd:

a da ne spominjem da si "opusteno" sebe doveo u poziciju krivca koji razgovor "prenosi u civilizovanu" stranu. Nisi "pratio" desavanja od ulaska skotova u bus(ili da si izasao, ili da si stao u cosak, pa da ne mogu da ti pridju sa tri strane). Necu a spominjem da si nocni prevoz koristio kao "licni", to je veliki preduslov za "istresanje" "ovlascenih" lica, bio si "mali mis" u "sitnoj steti" kao porucen da ti "sude".



.


Da li si ovo napisao dok si bio na nekoj drogi ili alkoholu , slusaj samo sebe napravio sam preduslov da se neko izivljava nad meni -
jos ovlasceno lice kako si napisao , da li je ovlacen da vrsi pljacku putnika i fizcki napad, jer to bas ono sta su i uradli .
I da "skotovi" su zaustavili bus , usli na prednja vrata dok su ostala bila zatvorena , nisam imao pojma sta ce desiti
dalje niti je bilo nekih indicija za to .

Da , sto se tice nocnog prevoza , sa 9 godina sam u dizeldorfu isao nocnim prevozom , stotinjak puta i nikada nisam imao
nijedan incident ..jeste da sam znao vozaca ali to bi mozda pomoglo da je doslo do nekog problema ali nikada nije .......

Inace ceo tvoj nacin razmisljanja na ovu temu je pogresan , zrtva je kriva ??? ili barem delimicno kriva ???
treba uvek ustuknuti pred napadacem ili uraditi sta zahteva ??? to su tvoji jasni stavovi . Takvih ljudi
kao ti su vrlo opasni i doprinose celokupnoj situaciji ... inace ima vas mnogo dok sam bio na praksi
u urgentnom , secam se likova koju su cerkama govorili da su drolje i da je njihovo oblacenje
izazvalo napadaca mada mi je ostala urezana u secanju jedna zena koju je suprug pretuko
polomio joj dva rebra , nakon prijema zeni je dosla sestra i ova joj je stalno govorila
Trebala sam da podgrejem veceru ... Trebala sam da pogrejem veceru ....Ja sam kriva za ovo,...

Tada nisam skapiravao sta je bilo i posle pitam njenu sestru posto je celo vreme bila
sa nama sta je mislila sa time .. Kombinacija je bila da joj se suprug dosao kuci
dosta kasnije , nije nasao toplu veceru i ubio je od batina . wtf.

I nadam se da neces prosipati ovakve savete svojoj deci...

Srecno filozofiranje...

Poz.
[ Andreja Dulovic @ 23.09.2006. 14:38 ] @
Citat:
vladd: Posebni su agresivni pojedinci, ma koliko "ludi" i agresivni, nece "napasti" osobu gipkog hoda, uzdignute glave sa nadmocnim osmehom, gotovo podsmesljivim.

nije tacno. zapravo, takve najvise "vole", specijalno ove sa "podsmesljivim" osmehom. ;)

Citat:
A ti Milose, da si rekao kontroloru da nemas povlasticu, da ti je ispala na treningu, umesto tupavog "pitanja na pitanje", a da ne spominjem da si "opusteno" sebe doveo u poziciju krivca koji razgovor "prenosi u civilizovanu" stranu. Nisi "pratio" desavanja od ulaska skotova u bus(ili da si izasao, ili da si stao u cosak, pa da ne mogu da ti pridju sa tri strane). Necu a spominjem da si nocni prevoz koristio kao "licni", to je veliki preduslov za "istresanje" "ovlascenih" lica, bio si "mali mis" u "sitnoj steti" kao porucen da ti "sude".

ovo sto si ti napisao je poznato i zove se "okriviti zrtvu".

zapravo, ti "krivis zrtvu" da bi se sam osecao sigurnije zato sto tako ubdjujes sebe da se tebi nista slicno nece desiti jer ti svojim postupcima neces zasluziti batine ili neku slicnu neprijatnost. to je nacin da podrzis sliku sveta u kome neprijatnosti dozivljavaju samo oni koji su "krivi" ili "ne znaju da se ponasaju", ili nesto slicno, i pri tome sebe iskljucujes iz te kategorije. to sto si ti napisao nije savet niti analiza situacijekoju je covek proziveo, vec je nacin da se ti licno osetis sigurnije i neranjivo.

interesantno je da je ovaj fenomen najocitiji kad posmatramo "trend" (negde je cak i podrzan zakonom) da su zrtve silovanja krive za ono sto im se desilo, pa se tako cesto moze cuti nesto tipa: "ko joj je kriv, sama je trazila jer se obukla kao prostitutka". to je, naravno, i sa logicke i sa moralne strane totalno nakazan i nerealan stav, ali ljudi koji to usvoje i podrzavaju cine to da bi se licno osecali sigurnije u svetu u kome znaju da ni krivi ni duzni mogu da nastradaju.


mislim da bi trebalo da procitas ove clanke.
ne samo ti, vec mislim da bi to trebalo da se uci u skolama, od malih nogu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Victim_blaming
http://en.wikipedia.org/wiki/Just-world_phenomenon

[ _djevojka_ @ 23.09.2006. 14:54 ] @
@Majstor Duja,

Citat:
Dok policija dodje, mrtav si!


Pa tako nekako i dodje, vjerovali ili ne.

Evo mojih primjera:

a) Oruzana pljacka. Bilo nas je troje + nekoliko pacijenata. Ove dvije sa kojim sam radila otkacile od straha, a nakon aktiviranja svih mogucih senzora i vidjevsi da se nista ne desava: na telefon. Gledala sam da sto jasnije govorim da mogu da razumiju sta se desava. Gospoda (njih cetvoro) dosla PETNAEST MINUTA KASNIJE, a kasnije sam izracunala da je pol. stanica udaljena PET MINUTA autom, i to kad ides normalnom dozvoljenom brzinom (ukljucujuci i semafore). Pa dosli su na uvidjaj i da se slikaju. Koji gubitak vremena. Mogli su ostati kod kuce, slobodno, a ne da chvakaju – a sta je bilo, a gdje je osoba otisla? Bla, bla, bla, bla. Meni trebaju tu kad je nekom zivot u opasnosti, a ne za scenski nastup. Valjda sam trebala vristati na telefon, sta li? Znali su da je tip naoruzan, ama sve u detalje.

b) Pljacka kuce. Dok je to bilo u toku, odmah sam bila na telefonu na drugoj strani kuce i tiho sam govorila sve detalje. A oni? AMA NISTA. Nakon pet minuta, ponovo zovem drugi broj, jer niko ne dolazi, adrenalin pumpa, a oni – pa sacekacemo ove da vidimo sta se desava. SACEKACEMO? Na kafici su jel’? Sto bi da ih ometamo? Pa ne zovem da narucim pizza, nego policiju! Na kraju sam vrisnula iz sve snage, i tip pobjegao. Nije mislio da je bilo ko bio u kuci, jer je vidio da nema kola. Opet, desetak minuta kasnije, dolazi mlad, zelen tip. Na celu mu pise – upravo zavrsio akademiju. A akademija ovdje traje tri mjeseca obuke, btw + ostatak obuka na poslu. I to dosao nakon TRECEG poziva.

‘Dobar dan.’, ‘Dobar dan.’, vodim ga kroz kucu da pokazem sta se desilo i pitam da li on moze da uzme otiske prstiju sa zadnjih vrata. A on ce: pa ne mogu da se uzmu otisci. ‘Molim? Jel’ to vi inace radite ili se ne bavite time? Ovo je MASNA PODLOGA, a upravo se desilo to sto se desilo, i zanima me da li planirate da ogradite mjesto koje treba da ostane netaknuto dok neko ne dodje i uzme te otiske.’ A tip ce: ‘pa nema potrebe.’ OK. Nema nista ni od soka ni od kafe mislim se. Fino sam mu rekla da moram da idem, zahvalila sam mu se sto je dosao i rekla dovidjenja. Rekla sam za koga znam da je odgovoran, a on pita – da li zelim da napravim prijavu? Ne hvala, kad niste uzeli otiske (a i nisam blesava da nekog saljem u zatvor za takvu stvar, pogotovo sto ko god ode, opet izadje).

Minut kasnije sam bila na telefonu, prvo sa njegovim komandirom, a kasnije i komandirom tog komandira. Rekla sam im da nije OK da mi salju nekog ko nema iskustva u ovim situacijama, da nema razloga zasto da mi salju nekog na lijepe oci, i posto je bio radni dan – trazila sam da neko dodje tog dana – znaci bukvalno trazila sam nekog iz forenzickog centra da dodje na uvidjaj. Nista. Ni dan kasnije nista. Sljedece sedmice (sest dana nakon desavanja), zove tip i kaze da je on zaduzen za te stvari, i da je on iz forenzickog centra i pita kada moze doci. ‘Pa nema potrebe da dolazite. Vidite, bila je masna podloga, i (bla, bla, bla ispricam mu sta se desilo). E onda je vas kolega rekao da ne zeli da ogradi mjesto gdje se to desilo, niti da postavi traku. Nije ni predlozio da ce nazvati vas dok ja nisam trazila da dodjete. Posto niko nije reagovao, zivot ide dalje, vrata su cista, nova brava, a vama zelim lijep dan i hvala sto ste se javili. Zao mi je sto ste i vi gubili svoje vrijeme.’

Poenta price: ako zovete policiju, fino kazite da planirate da koristite pistolj za samoodbranu. Ima vise sanse da ce doci. Ranije ih je jedan prijatelj zvao kad se neko s....e desilo, i niko se nije pojavljivao. Sljedeci put je rekao to sto je rekao, i dosla su cetiri komada policijskih kola i svi naoruzani do zuba. Uhvatili su odgovornu osobu za cas posla, a njihov komandir je bio ljut – a gdje je vas pistolj? Ovaj se pravio lud – a da nije bilo pistolja, da li bi vi odmah dosli? Komandir ce – pa ne bi. Pa eto, uhvatili ste onog koga ste trebali, potpisacu prijavu i – dovidjenja. Tuzno je da je doslo do toga da moras da lazes da bi ti neko povjerovao u kakvom si sosu, i da mrdnu guzom i da se dogegaju do scene.

A da – onaj tip iz oruzane pljacke izgleda nikad nije uhvacen, a komsiju sam vidjela sljedeci dan kad sam isla u setnju, i rekla – ‘Dobar dan, komsija!’ sa velikim osmijehom, a on se iznenadio i rekao – ‘D..d..dobar dan’. Oboje smo znali sta se desilo, a mislim da je bilo sasvim dovoljno da je znao da je izuzetno dobro prosao i da se ne igra sa takvim stvarima ponovo.

@Ave,

Citat:
Dogodovstvine s posla se ne ubrajaju, jer to je posao i shodno tome znas sta te ceka i mozes da se pripremis, a ako ti je frka mozes da das i otkaz pa da se resis bede.

Ahahahahhahahahahah. :) Hajde procitaj jos jedanput sta si napisao. A onda ovo:

Citat:
Jedna stvar je ocita a to je da vi nikada niste bili u takvoj situaciji i samo lupate.


Sta se onda ubraja? Prvo svi lupetaju, a onda mozete da se pripremite? Mozes ti teoretski da se pripremis na te mogucnosti, ali ne znas kako ces da reagujes dok se to ne desi u stvarnosti niti mozes da znas kakve osoba ima namjere, niti tok dogadjanja unaprijed. Ne mozes ti znati koje godine ni kojeg dana ni u koji sat ce doci neki loodak i raditi ono sto naumi. Meni nije frka, nego sam ti odgovorila na tvoje pitanje i izlupetala dogadjanja, jer si sam trazio lupetanje takve vrste. Dati otkaz je posljednja varijanta i pomalo smijesna (sem ako ne ostanes ostecen u dogadjaju, pa cak i onda ljudi se cesto vrate na posao), jer ima toliko drugih opasnijih poslova i ljudi i dalje rade svoje poslove. Gledajuci da si sam konstatovao da je opasno ici u mjenjacnice, poste, zlatare – tebi je znaci opasnije hodati ulicom. Kako dati otkaz normalnom zivotu, pa da ti se to vise ne desava?

Citat:
Nikad se ne zna kada ce te neko zaskociti.
Mada bih se ja malo zabrinuo na tvome mestu, ti si izgleda lepak za frku.

Pretrgao si se sa komplimentima. Mora da si magnet za cure. :) Nego junace, jesi ti bio u ovakvim situacijama ili si samo tu da kazes kako svi lupaju?

Ova prva pljacka, covjeku trebala shushka, ovom drugom takodje (sta ces kad potrosni materijal za fiksanje kosta), prasac (nedovoljno kucno vaspitanje ili problem sa verbalnom komunikacijom ili sta?), pacijenti koji su koliko-toliko zdravi – bijesni na sebe jer nisu donijeli odgovarajucu papirologiju jer bez nje nista ne moze (i kad im objasnis i pokazes tacku u zakonu koja se odnosi na to, krenu da se dernjaju, a to je u stvari njihova odgovornost – nisi im ti maaaaaaajka, a ni dadilja), a za ove pacijente koji imaju neku bolest, to je najcesce bolest na prikazu, a ne oni, jer se ne sjecaju tih stvari minut kasnije i ponasaju se sasvim normalno kad se epizoda zavrsi. Blesavo je reci za njih kriv si sto si ziv i sto si takav kakav si.

E za torbicu preuzimam punu odgovornost jer sam je ostavila na stolu ispred, iako to inace nikad ne radim; opet, drugarice skoro to uvijek rade i nikad im nista nije otislo. Znaci, to je moja greska i to sasvim. Za ovo drugo ne mogu da preuzmem potpunu odgovornost, jer sam samo ucesnik. Cak i kad pacijenti krenu da se dernjaju, fino im kazem da ne mogu da ih razumijem dok se deru i sacekacu dok se smire pa da vidimo u cemu je problem. Kad se isprazne i istresu, i krenu sa normalnom pricom, onda vidis da je cesto do njihovog nerazumijevanja situacije. Pozoves ih da sjednu ako zele, razgovarate i stvari se rijese. Najcesce ljudi zele samo da ih neko saslusa, da cuje sta oni imaju da kazu, i to je sasvim ok.

Znaci, nema razloga za frku.

@Milos niks,
Citat:
Evo par primera , nekoga uspes da eskiviras , nekoga ne mozes ........

1 23 autobus , negde na vidikovcu , pre xx godina nocu sam se vozio sa isteklom povlasticom (za koju tada nisam ni znao da je istekla )...

Ne kontam sto si se bavio njima, kad znas da je standard sh&t i da nema sanse da odgovaraju za neprimjerno ponasanje.

Citat:
2 2002 godine pasa mi je otisao za DE , ostavio mi je njegov auto passat , tada 6 meseci star ....
E sad jbg. posle nedelju dana dolaze panduri do pase , kao neko zapisao tablice i prijavio pucanjavu ?!??

A mogao si takodje reci ne hvala ili prodati autic ako si bio svjestan toga. Sto se tice pucnjave, sve sto ode gore, vrati se dole. Tako je prije koju godinu, tip dosao iz inostranstva da proslavi n.g. sa svojom porodicom, otisao na trg (ne sjecam se tacno koji grad, mozda BL), i metak mu dovoljno okrznuo vrat da je iskrvario, i umjesto slavlja - sahrana.

@vladd,
Citat:
Posebni su agresivni pojedinci, ma koliko "ludi" i agresivni, nece "napasti" osobu gipkog hoda, uzdignute glave sa nadmocnim osmehom, gotovo podsmesljivim. Imaju "previse" ostalih "pacijenata". Zgurene, "izbecene" osobe, hoda "sa strepnjom", felerom, trzanjem, cudnog "posmatranja" okoline, prosto "zovu" na agresiju i "nadmoc". Ni "ludi" nisu bas toliko ludi, da "nagaze na minu".

Ne bih se slozila. Prije koju godinu, izasla sam s’ drustvom u klub koji je bio upmarket, pa ne bi ni pomislio da pustaju loodake, ali izgled zna da zavara, jel’te; i kontas da nece biti manijaka pa mozes da se obuces bez opterecenja. Nekoliko nivoa, pa stepenice, i tako setajuci, na stepenicama, drugarica odjedanput krene da pada, i pocne mene da vuce za njom. Sva sreca da je bila guzva, pa nije mogla daleko da odleti i da se nasla sipka pored stepenica; ali kontaj – neki loodak je stajao ispod stepenica, i svojom je shapom uhvatio za nogu, za petu, i kad je izvukla nogu – nema cipelice. :) Automatska pepeljuga. Neke badze mafioze, poveca grupa, pa bolje ih zaobici. Mozda su imali shoe fetish, sta li? Opet sva sreca da su mi ostale baletanke sa treninga tog dana u torbi, pa nije otisla kuci bosonoga. Znaci, nije hodala sa nekim nadmenim osmijehom, nego joj je osmijeh na licu prirodan (vesela osoba po prirodi), a normalno je hodala, bez neke zgurenosti, trzanja i ostalih propratnih reakcija.

Poenta: Nikad ne znas gdje ces da zateknes pacijente, a ne moras da im das povod da rade to sto rade.
[ vladd @ 23.09.2006. 15:32 ] @
Ne zelim da me pogresno shvatite. Svaka situacija je situacija za sebe, sa svojim detaljima. ne "okrivljujem" zrtve, niti opravdavam ludake.

Samo vam kazem, da umesto "opustenog" osmeha monalize, ili ciste radosti, obratite paznju na situaciju u kojoj ste. Nabrojane situacije su vec bile "krcate" ludacima(ridzovani, dripci, siledzije, narkomani). E sad ako neko moze, sam(mislim sa "lakim" drustvom, jedna- dve osobe), da se "opusti" i "veseli" u tom okruzenju, svaka cast.
Govorim vam kao sto govorim i cerci od 17 god, a redovno je "docekujem" na stanici nocnog prevoza. Danju je verovatnoca napada jako mala, mada je ima, i to u ekstremnom intenzitetu(potezanja oruzja, oruzane pljacke), ali to su "materijalne", fokusirane akcije prema novcu, a ne prema zivotu, ili integritetu zrtve.

Sta covek da nosi, sa sobom. Pa nesto sto ce da mu pomogne, pouzdano. A pouzdanost moze da se odredi posmatrajuci situacije koje se mogu ocekivati. Najbolje varijanta je drustvo, i eventualno neki pribor (yubotan stik,stun gun ili suzavac). Noz i pistolj ne mogu da preporucim, sto zbog zakona, a jos vise zbog potrebne obuke, i psihicke i fizicke vezbe. To su "the end" akcije, sa velikom verovatnocom smrtnog ishoda (koga, i to je tesko odgovoriti, napadaca ili zrtve), znaci kockanje sa zivotom. Pistolj se ne "poteze" da bi se pokazalo da je neko "besniji nego obicno", ako je izvadjen, mora da bude i upotrebljen, dva metka "u kompletu", po mogucstvu prvi sa sacmom, inace moze napadacu da da razlog za upotrebu svog pistolja "u samoodbrani", odlucnije, a tada necete biti "svedok" na saslusanju, njegova verzija je merodavna.

Pa razmislite sta je bolje, malo "filozofije", moje ili aikido, ili da vas "razvlace" po asfaltu..

Poz.

Ulazak u sukob je neshvatljiv rizik. Skoro ste citali o pogibiji karate sampiona u prilicno "obicnoj" (noz i stangla) kafanskoj tuci, ubijen je Jorga, Sijan, majstori borilackih vestina. Pa razmislite.

[Ovu poruku je menjao vladd dana 23.09.2006. u 16:45 GMT+1]
[ Milos niks @ 23.09.2006. 15:42 ] @
Citat:
_djevojka_: Ne kontam sto si se bavio njima, kad znas da je standard sh&t i da nema sanse da odgovaraju za neprimjerno ponasanje.


Neznam , bio sam klinac , nisam ima dozvolu i nisam imao ranih ozbiljnih problema u bus-u . Posle toga sam mozda tri puta seo u gsp .


Citat:
_djevojka_: A mogao si takodje reci ne hvala ili prodati autic ako si bio svjestan toga. Sto se tice pucnjave, sve sto ode gore, vrati se dole. Tako je prije koju godinu, tip dosao iz inostranstva da proslavi n.g. sa svojom porodicom, otisao na trg (ne sjecam se tacno koji grad, mozda BL), i metak mu dovoljno okrznuo vrat da je iskrvario, i umjesto slavlja - sahrana.


Pa nisam , auto nije bio moj . A sto se tice voznje.... volim da se provozam solidnim auticem , time nikoga ne ugorozav a ako neko ima zbog toga neki kompleks nize vrednosti to je zaista njegov problem. Sto se tice zrna meta iz vazduha , koje pada
nocu u sumi , u filmskom gradu , u jesen na +par stepeni , sansa da pogodi nekoga u glavu (ovo sumnjam da moze da ubije ) ili arteriju na vratu je mozda 400.000/1 ili manje . Mada slagacu ako kazem da sam tada razmisljao o ovome .
A i ako cemo posteno mislim da su ti likovi suvise dobro prosli , da je bio neko sa manjim stepenom samokontrole bio bi naslov u novinama
"Mafijas sa automatskim oruzijem u crnom luksuznom autu izresetao jadne-naivne dobrocudne odlikase u tatinom autu koji su pijuckali sokic i gledali svoja posla "

poz

PS vladd opet kazem da nisi nesto pio ... Zoran Sijan, krimanlac i prvak u kik-boksu , je ubijen u svom mercedesu s600, skorpionom, i nakon toga overen u glavu.
Dakle ........
[ Andreja Dulovic @ 23.09.2006. 16:02 ] @
Citat:
vladd: Pa razmislite sta je bolje, malo "filozofije", moje ili aikido, ili da vas "razvlace" po asfaltu..

lazna dilema + argumentum ad baculum


[ vladd @ 23.09.2006. 17:30 ] @
Da , dobra ti je analiza, ali to je korisceno kao "ukras" na tekst, a ne kao poenta teksta.
Poenta je razmisljanje o sebi, otekolini....situacijama...prevenciji

"Vestina" izvlacenja recenica iz koteksta, je prvo nastala u politici, da bi se "neutralisao" sagovornik koji slabije pazi sta prica, i da bi mu se smanjio "rejting' a kao vrlo "zgodna", razvila se po forumima, istina sa mnogo manje jasnim ciljem, zbunjivanje, skretanje paznje, davanje znacaja nevaznim stvarima. Zahteva povecu analizu, nedovoljna je samo "klasifikacija".

Hvala ti na specificnom "doprinosu" temi, spam se zove...

Poz.

P.S. Kleveta je reci da ke Sijan kriminalac, s obzirom na "pravni" status. To sto se, "videlo", "culo", nije i pravno "verifikovano. "Imali" smo i odbornika u skupstini...kontraverzne biznismene... Olako "lepite" etikete, nekorisno. A da li je ubijen skorpionom, ili kasikom, rezultat je isti. Samo je "napadac" koristio ekstremno efikasno sredstvo. A i S600 si valjda sa divljenjem spomenuo, ili je to oprema za odbranu, zasto si spominjao auto, uopste.
[ vladd @ 23.09.2006. 17:42 ] @
Ja ne pijem, a sta vas asocira na tu "poznatu" stvar, ne znam. Mozda sto nisam u "flejmu"...

Elem, spomenuste neke "ludake", domce, kriminogene, naduvane lepkom, koji ne prezaju ni od cega. Pa da nisu takvi mozda pucali na Sijana (izvinjenje porodici za ova spominjanja, malo nepotrebna).

Odlucite se, da li napolju setaju zmajevi, kojima ne mozemo nista.....ili nisu bas toliko "ludi".
[ vladd @ 23.09.2006. 17:50 ] @
A ti Milose, mogao si da izvadis oruzje i pred "lokalnom" ekipom krimosa, pa da budes u citulji. Mozda ti se malo svidelo da im "pridjes", izazovnije, pa da im "pokazes".

Mislim da ti je los primer, rizican. Da je naisla interventna, ili neka "komsijska ekipa", ne bi sa nama diskutovao. Kraj ti je bas "odabran", u blizini zive JSO (neki Ulemek :)), vise njih u komsiluku, trista metara dalje "ostaci" "Skoletove" ekipe...
Sledeci put vadi pistolj pred americkom ambasadom, bice vecih problema.
[ _djevojka_ @ 23.09.2006. 17:58 ] @
Btw, u vezi off topic-a: jel' moze da i ovu temu ne pokopa flame?


@vladd,

Citat:
Ne zelim da me pogresno shvatite. Svaka situacija je situacija za sebe, sa svojim detaljima. ne "okrivljujem" zrtve, niti opravdavam ludake...
...
Govorim vam kao sto govorim i cerci od 17 god, a redovno je "docekujem" na stanici nocnog prevoza.
...
Sta covek da nosi, sa sobom. Pa nesto sto ce da mu pomogne, pouzdano. A pouzdanost moze da se odredi posmatrajuci situacije koje se mogu ocekivati. Najbolje varijanta je drustvo, i eventualno neki pribor (yubotan stik,stun gun ili suzavac)...


Razumijem da docekujes kcerku kad je kasno, razumijem da je bolje da se vraca kuci (ili izlazi) sa drustvom (a ne nekim nepoznatim), ali ne razumijem savjet da nosi nesto sa sobom. Sta ce ona da uradi sa stun gun-om? Da obezbjedi oruzje napadacu? Ista stvar i sa suzavcem i drugim stvarima. Pa ne daj Boze da se nadje u nekoj groznoj situaciji, to samo ima sanse da pogorsa stvari.

@Milos niks,
Citat:
Citat:
_djevojka_: A mogao si takodje reci ne hvala ili prodati autic ako si bio svjestan toga.

Citat:
Pa nisam , auto nije bio moj . A sto se tice voznje.... volim da se provozam solidnim auticem , time nikoga ne ugorozav a ako neko ima zbog toga neki kompleks nize vrednosti to je zaista njegov problem.

Nije kompleks, nego ako se tip bavio odredjenim poslovima, logicno da je bio vidjen u tom autu sa tim istim registarskim tablicama. Ti znas da on nije u zemlji, ali ne znaci da su svi tako dobro obavjesteni. Znas da je drzao pistolj, i gdje. Meni je to vruc krompir od pocetka, jer ne znas sa kojom boodalom mozda nije rascistio racune, a jos vozas pistolj bespotrebno. Pa samo da te policija cima, nije vrijedno.
[ Milos niks @ 23.09.2006. 18:08 ] @
Prvo vladd ... da nebi ulazili oko toga sta su ko su bili Sijan i Jorga ... mozda su bili normalni gradjani-sportisti koji su imali afinteta prema oruziju ,
mozda se ja divim sto je vozio s600, i to je nebitno za temu i totalni off topic

Ali sta je bitno ...............
Citat:
vladd:Skoro ste citali o pogibiji karate sampiona u prilicno "obicnoj" (noz i stangla) kafanskoj tuci, ubijen je Jorga, Sijan, majstori borilackih vestina. Pa razmislite.

[Ovu poruku je menjao vladd dana 23.09.2006. u 16:45 GMT+1]


Oba dvojica su ubijeni , u atentatu automatskim oruzijem ... metkom .... Dakle debela dezinformacija .. namerna dovodjenje u zabludu.
A auto je pomenut s ciljem da nije bio u kafani kada je ubijen nego u kolima ( s600 sam slucajno zapamtio jer je najaci auto u klasi )
kao demant na jos jednu tvoju dezinformaciju (kafanska tuca ) .


poz.
[ Milos niks @ 23.09.2006. 18:25 ] @
Citat:
vladd: A ti Milose, mogao si da izvadis oruzje i pred "lokalnom" ekipom krimosa, pa da budes u citulji. Mozda ti se malo svidelo da im "pridjes", izazovnije, pa da im "pokazes".

.



Jel se mi to malo nerviramo ...iskooliraj malo...
heheh Ovime pokazujes svoje pravo lice , vidi se koliko si pribran , mogu da zamsilim tebe u neko stresnoj situaciji gde imas nadmoc :).


Inace primere sam naveo kao one u kojima sam mogao ili izvukao deblji kraj , i time se ne ponosim ili hvalim .

Iskuliraj malo pa se javi . pozdrav.

@djevojka
Razmisljao sam i sam o tome . U svakom slucaju imao sam tri incidenta sa tim kolima za nedelju dana , tako da mozda nije slucajnost .



poz.
[ Andreja Dulovic @ 23.09.2006. 19:44 ] @
Citat:
Da , dobra ti je analiza, ali to je korisceno kao "ukras" na tekst, a ne kao poenta teksta.

malo je neukusno (po mojim kriterijumima) eskivirati odgovornost tako sto ces banalizovati nesto sto si rekao. meni bi tako nesto urusilo samopostovanje, a i bio bih svestan da me nakon toga niko ne bi shvatio ozbiljno. no, nismo svi isti...

to ne menja cinjencicu da tvoja recenica, koju sam komentarisao sadrzi obe logicke zablude/nepravilnosti koje sam naveo. to je jednostavno cinjenicno stanje, ma kakvi bili moji motivi.

Citat:
Poenta je razmisljanje o sebi, otekolini....situacijama...prevenciji

iako je zen budizam jako lep i interesantan mislim da je njegova njegova prakticna primena, kad je ova tema u pitanju, skoro nikakva. ;)

Citat:
"Vestina" izvlacenja recenica iz koteksta, je prvo nastala u politici, da bi se "neutralisao" sagovornik koji slabije pazi sta prica, i da bi mu se smanjio "rejting' a kao vrlo "zgodna", razvila se po forumima, istina sa mnogo manje jasnim ciljem, zbunjivanje, skretanje paznje, davanje znacaja nevaznim stvarima. Zahteva povecu analizu, nedovoljna je samo "klasifikacija".

to sto si opisao (a ja podvukao) se zove argunetum ad hominem, za koji si me potpuno apsurdno optuzio, jer moja kratka analiza jedne tvoje recenice ne sadrzi nikakav pomen tvoje licnosti, lika ili dela, vec predstavlja najjednostavniju mogucu kritiku jedne pogresne argumentacije, na koju niko nije imun. ako si ti, kao autor, to shvatio kao napad na svoju licnost i moralni integritet onda mozda ne bi bila losa ideja da razmislis zasto ti si prvo pomislio da je moja kritika usmerena ka tvojoj licnosti i "rejtingu" a ne ka sadrzaju tvoje poruke.

nadam se da ces mi poverovati kad ti kazem da moji komentari nisu bili usmereni na tebe kao licnost, na tvoj "rejting" ili nesto slicno, vec iskljucivo na sadrzaj tvojih tekstova. takodje, nisi nam dao povoda ni da posumnjamo u tvoje najbolje motive i dobre namere, pa nema nikakvih razloga za kritiku tvojih motiva. ali, ja se ne salzem sa onim sto si rekao, niti sa nacinom na koji zelis da uveris auditorijum u ispravnost svog misljenja. sve to nije nikakava prepreka da nastavimo konstruktivnu raspravu pod uslovom da se manemo analiza licnosti svojih neistomisljenika i posvetimo iskljucivo sadrzaju poruka.



da predjem na ontopic:
svaki pokusaj da se da opsti odgovor i savet na to kako se ponasati u kriticnoj situaciji je unapred osudjen na propast. to je, statisticki gledano, cinjenica, ako se uzmu u obzir okolnosti i dogadjaji u kojima su ljudi pripremnjeni na mnoge opasnosti izvukli deblji kraj. zanemariti psihofizicke predispozicije ucesnika konflikta, okolnosti, vreme i mesto dogadjaja i tako stvoriti laznu sliku sigurnosti moze da bude krajnje kontraproduktivno ma koliko namere savetodavca bile dobre, kao sto mislim da jesu u tvom slucaju (neki ucesnici daju savete da bi uzivali u slici "though guy-ja" koju stvaraju o sebi). savetovati nekoga da hoda gipko i sa "nadmocnim osmehom" moze da bude veoma opasno. u kraju u kome sam ja odrastao to predstavlja skoro siguran nacin da se udje u konflikt, te me je to motivisalo da ti i odgovorim.


[ Floyd @ 24.09.2006. 13:21 ] @
Citat:
vladd:
Elem, spomenuste neke "ludake", domce, kriminogene, naduvane lepkom, koji ne prezaju ni od cega. Pa da nisu takvi mozda pucali na Sijana (izvinjenje porodici za ova spominjanja, malo nepotrebna).

Odlucite se, da li napolju setaju zmajevi, kojima ne mozemo nista.....ili nisu bas toliko "ludi".


Znas kako... takav neki koji je prvu polovinu zivota proveo u domu, a drugu u zatvoru bas i ne razmislja puno o tome kolko je legalno koristiti srafciger u samoodbrani, a narocito ne diskutuje o tome u toploj sobi za svojim kompjuterom s ljudima iz drugih gradova. Znaci on ce ti oteti sta mu treba jer NEMA, i tu nema puno filozofije. I sta ja da radim kad udjem u takvu situaciju s covekom koji je fizicki spreman (u kondiciji, razvijen) za tuchu i to mu je zivotni cilj otkad zna za sebe (jos plus se verovatno tuche svaki dan ili svaki drugi dan)? Da mu se superiorno osmehnem? Da mu uzmem broj telefona i izvedem ga u subotu? To su ljudi koji su u 99% slucajeva na ozbiljnim drogama i ne razmisljaju o posledicama jer ne mogu.
Ja se licno samo takvih bojim. To jest, ne bojim se ni njih ali s njima ne bi ulazio u konflikte ako ne moram. Kriminalaca se ne bojim. Oni se ne bave presretanjem slucajnih prolaznika i bezrazloznim maltretiranjem (kao na primer taj Sijan kojeg ste spomenuli, kolko sam iz price shvatio). Barem ne u mom gradu (Subotici). Tu oni rade svoje, medjusobno se obracunavaju i ne maltretiraju nepoznate. To rade ili domci (ljudi koji su od starta u kur*u) ili dechurlija... Samo dechurliju mozes da "izbegnes" superiornim stavom zato sto su oni otprilike u istom strahu kao i onaj kog napadaju.
Samoodbrana u slucaju oruzane pljacke...tu stvarno nisam pametan. Na svu srecu nisam imao takva iskustva a i ne verujem da bi se snasao u takvoj situaciji iskreno receno.
[ vladd @ 24.09.2006. 13:31 ] @
Posto je nekoga "indirektno " ili direktno ne moguce "ubediti" da pocne da misli, o temi, o situacijama u zivotu, reci cu ukratko, pocnite da razmisljate.
Nemoguce je predvideti situaciju ("kada bih znao gde bih pao, ja bih na tom mestu seo").

Takodje, statistika nije "primenjljiva" u ovakvim situacijama, osim ako niste sluzbeno lice, pa....mozda i ministar .

Pojedinac, kao zrtva, je 100% napadnut, i slabo ce ga zanimati da li je vrsta "napada" kojom je izlozen, trenutno "u porastu", ili "padu", procentualnom.

Mislim da vise "nema" sta da se doda, sa moje strane.

Poz.

P.S.@Milose, nisi me razumeo, mada bih voleo da me vidis u "stresnoj" situaciji, moze da bude ili zabavno ili poucno, uglavno, zadnjih petnaestak godina se nijedna "situacija" nije "zavrsila" kako je "organizator"(da ne budem pogresno shvacen, "napadac" sa "namerom") zeleo, ili "planirao".
[ Floyd @ 24.09.2006. 13:46 ] @
Ja tebe prijatelju nista ne razumem...kakva statistika, ministri...
Ja samo govorim o mom iskustvu iz mog grada, ko ce te ovde napasti posto sam imao takva iskustva i nazalost poznajem takvih ljudi..
Jednom su dvojca (dechurlija, ulicari glume kriminalce) zaustavili kola i krenuli prema meni da me kao napadnu. Ja ih pozdravio, ponudio cigarom, pitao jednog sta mu je s nogom (malo je shantao), mi se raspricali i na kraju mi se predstavili i rekli ako mi ista treba u tom i tom naselju da im spomenem ime i neko ce mi pomoci.
Dok kad su me jednom napali neki ogromni (ocigledno domci, 3 lika) koji su smrdeli na lepak, lepo su mi objasnili da ce glavu da mi polome ako im ne dam 50 dinara (bukvalno 50 dinara), ja im lepo dao 50 dinara i svako svojim putem.
Samo sam to hteo da objasnim, da s nekim ljudima mozes lako izaci na kraj, a s nekima jednostavno ne mozes jer su u situaciji da mogu da ti urade sta oce (veci su, brzi, iskusniji itd) i da je pametnije dati im 50 dinara.
Al mi se ocigledno uopste ne razumemo
[ vladd @ 25.09.2006. 00:48 ] @
Pa Flojde, procitaj jos poneki post, mozda se ja nekome obracam, i "repliciram" na spominjanje statistike. Da li ti je jasno, da zrtvu ne zanima statistika, ako jeste, onda OK.
[ vladd @ 25.09.2006. 00:56 ] @
@_djevojka_

Ne treba "miksovati" moje izjave sa situacijom. Ja cerci ne bih preporucio gun, iz prostog razloga sto bi se desilo kao sto si rekla, ali to ne znaci da nikome ne treba preporuciti. Nije nekoristan (kao i suzavac) i za odbranu od pasa lutalica.
Pa posto smatram da cera nije u stanju da nosi "pribor" (da ne kazem oruzje) koji ce efikasno da upotrebi, onda je ja sacekujem i drezdim po noci.
Ni ja ne nosim nista, pretpostavka da manijaci imaju "lakse" mete od stokilasa .

Poz.
[ _djevojka_ @ 25.09.2006. 05:25 ] @
@vladd,

Pa ako pogledas dole, napisao si da govoris kao sto govoris i kcerki od 17 godina, a onda odmah poslije toga nastavljas sa priborom. Onda je moja greska sto sam protumacila da ne bi nekom drugom savjetovao pribor koji ne bi preporucio svojoj kcerki. Ona ne mora da nosi oruzje, ali pistaljka nikad nije od viska.

A za ovo drugo se ne izjasnjavam posto je to tvoje misljenje.

Citat:
Samo vam kazem, da umesto "opustenog" osmeha monalize, ili ciste radosti, obratite paznju na situaciju u kojoj ste. Nabrojane situacije su vec bile "krcate" ludacima(ridzovani, dripci, siledzije, narkomani). E sad ako neko moze, sam(mislim sa "lakim" drustvom, jedna- dve osobe), da se "opusti" i "veseli" u tom okruzenju, svaka cast.
Govorim vam kao sto govorim i cerci od 17 god, a redovno je "docekujem" na stanici nocnog prevoza. Danju je verovatnoca napada jako mala, mada je ima, i to u ekstremnom intenzitetu(potezanja oruzja, oruzane pljacke), ali to su "materijalne", fokusirane akcije prema novcu, a ne prema zivotu, ili integritetu zrtve.

Sta covek da nosi, sa sobom. Pa nesto sto ce da mu pomogne, pouzdano. A pouzdanost moze da se odredi posmatrajuci situacije koje se mogu ocekivati. Najbolje varijanta je drustvo, i eventualno neki pribor (yubotan stik,stun gun ili suzavac).


[ salec @ 25.09.2006. 10:28 ] @
Citam ove postove i jedna stvar je strasno deprimirajuca: to da nam samoodbrana treba i to da onima kojima samoodbrana najvise treba, ona obicno ne vredi. Toliki zakoni - uzalud, tolika policija - uzalud, sudovi - uzalud... i uz sve to, koliko od vas saznajem, tako je svuda po belom svetu.
[ vladd @ 25.09.2006. 11:24 ] @
@_djevojka_

Ne vidim sta ne razumes. Govorim cerci da se ne sunja mracnim ulicama, da izbegava masovne tuce, da gleda gde se nalazi, da ne daje ridzovanima povod da je sikaniraju (a bogami i miliciji, taksistima "svalerima"), da procenjuje nezgodne situacije, da se krece sa drustvom u grupi, bla, bla, znam da sam je smorio.
I znam da nije dobar "nosilac" "pribora". Sprej je zagubila...

Pocetna prica ionako vazi za sve one "nesigurne", slabasnije, i za one koji ne zele probleme, cene svoj integritet.
Prevencija "nezgodne" situacije pre svega.

Ako je neko situacijom prisilno doveden u "rizicne" pozicije (mestom stanovanja, ili sl), a ima kurazi da ovlada, lagano, nekom "vestinom, moze da ponese "pojacavac" utiska. Bar da dobije pocetnu prednost, i priliku da "preuzme" situaciju, pa makar pobegao(povlacenje je "legitimna" takticka borbena akcija).

Pri tome, suzavac (ili slicni sprejcici), su se pokazali ekstremno efikasni, tako da ih nose i neki "zesci" momci iz kraja. Jednim pokretom ruke onesposobi se 3-4 "protivnika" (u nekim slucajevima i zrtvi). Slican, mada dramaticniji efekat ima katana ili uzi . Pri tome je sprej standardna oprema antiteroristickih jedinica, uz ostala cuda tehnike.. Jako "zanimljiva" stvarcica.

Stun gun, yawara su pribori za "bliski kontakt"(hvatanje ruke ili "zagrljaj", sto se kao prvo moze dogoditi napadnutim devojkama ..) i zahtevaju dozu vestine (i malo prisebnosti stecene vestinom), nisu bas "plug and play".

Poz.
[ Majstor Duja @ 19.10.2006. 11:45 ] @
Slika vredi hiljadu reci pa makar bio i .gif.....

[ anon142305 @ 26.08.2008. 00:13 ] @
Sto se tice zastite od pasa, a koliko sam citao po forumu... Po imbecilnom srpskom zakonu, zabranjeno je braniti se sprejom za zastitu od pasa.

Medjutim, dozvoljeno je koriscenje ultrazvucnog rasterivaca pasa. Problem je sto to u Srbiji/Beogradu ne moze da se nadje. Pomoc, na pp?

[Ovu poruku je menjao IUOP_1 dana 26.08.2008. u 01:59 GMT+1]
[ daksonvil @ 03.10.2010. 23:08 ] @
Nosim nož (ispod onih 7 cm), bokser i pendrek (na razvlačenje).
Prvi razlog: Nisam baš fizučki jak pa su ova sredstva kompezacija;
Drugi razlog: Ako te napadnu i opljačkaju za iznose ispod 15.000 din se ne podnosi krivična prijava (za rubriku verovali ili ne)
Treći raylog: Ne volim vatreno oružje.
P.S. Mnogo me ....le sto je zabranjeno.

[ 3way @ 03.10.2010. 23:21 ] @
15 000 din je u Srbiji i vise nego mnogo...
Ja nosim svajcarac, ali cisto kao alat...ponekad nosim svoju malu cakiju, al to je bas ponekad kad mi zaluta u ranac...
[ marko37 @ 04.10.2010. 01:17 ] @
Citat:
daksonvil: Drugi razlog: Ako te napadnu i opljačkaju za iznose ispod 15.000 din se ne podnosi krivična prijava (za rubriku verovali ili ne)

Možda za džeparenje. Drugi vidovi pljačke povlače podnošenje krivične prijave za odgovarajuće krivično delo, nezavisno od toga koliko je para u pitanju. Što će reći, ako neko uperi pištolj u tebe i ukrade ti 1000 dinara, sledi mu krivična prijava za oružanu pljačku/razbojništvo. Ako ti pare otme fizičkom silom, prijava za lakše/teže povrede.
[ Alexxandar @ 04.10.2010. 01:28 ] @
Ako već neki moraju da nose oružje kao nož na primer, švajcarski perorez je dosta dobar izbor.
1. Ne moraš da ga koristiš kao nož, već samo unutar pesnice radi jačeg udarca, puput Yawane.
2. Sečivo je kraće od 7cm, ja imam Victorinox Swiss Champ i baš malo pre sam izmerio, od vrha do drške 6,7cm dok od vrha do početka oštrice je tačno 6. Doduše postoje i veće varijante noževa ali vi kupite standardnu :)
3. Sasvim su legalni što se tiče policije, čak i u avion možete da ih unesete. Doduše ne u US & UK ali osim toga ste ok, neke kompanije ne dozvoljavaju ali znam primer da je nož tokom leta bio u zapečaćenoj koverti kod pilota u kokpitu !?

Mada ja se ne bih pouzdavao u oružje... šta ako zaboravite?
Npr. ja švajcarca uglavnom nosim sa sobom(ali ne za samoodbranu nego mi često zatrebaju makazice ili tako nešto), ali jednom prilikom dok sam sa devojkom šetao psa. Neki pijan lik nas je napao... a jedan od njegovih drugara je izvadio nož i krenuo da maše ka nama. Te večeri naravno nisam poneo nož :) Pa sam smirio lika nekako, u fazonu moram da se branim itd. U principu možda je i bolje što nisam i ja imao nož ko zna dokle bi to otišlo?

Sve se to dešava na ulazu u Kalemegdan iz Uzun Mirkove kod one rampe, moja devojka vrišti zove bilo koga u pomoć a lik koji radi na rampi kao da se ništa ne dešava. Mislim ne očekujem ja da se on žrtvuje za nas ali mogao je barem da javi kolegama iz obezbedjenja!
[ flighter_022 @ 04.10.2010. 01:33 ] @
Katanac je zakon. Legne lepo u ruku, pa preko srednjeg prsta. Puca vilica ili arkada samo tako.

E, jos nesto, doneo sam prosle godine par komada licnog alarma. Radi na foru izvlacenja igle (slicno protiv-pozarnom aparatu), posle cega minimum sat vremena daje svetlosni signal (kao blic) i zvucni signal preko 120 decibela, a iglu je vrlo tesko vratiti nazad (mada mislim da napadac/silovatelj/lopov i nema vremena za to). Podelio sam bratovoj devojci i sestri.
[ Miroslav Cvejić @ 04.10.2010. 01:34 ] @
Nositi nož je skroz pogrešno, moraš da priđeš da bi ga upotrebio. S druge strane, neki Colt 1911A ili tako nešto s neopradavno velikim kalibrom...
[ Wi-Fi @ 04.10.2010. 02:46 ] @
Ok sve, ali odakle vam (@ daksonvil, Alexxandar) tih 7cm?

Za Colt - no comment, 1.5kg gvozdja je malo mnogo za svaki dan (a da ni ne pominjemo dozvolu za nosenje)
[ Horvat I @ 04.10.2010. 06:53 ] @
Sečivo od 2cm čuda stvara.
Konkretan događaj iz naše okoline:
"Pera" 50godišnji napao na njivi i davio "Stevu"65ogodišnjaka. "Steva" u očajanju otvori bricu i poče bockati skoro duplo krupnijeg protivnika koji je ležo na njemu daveći ga. Kad je pritisak na vratu prestao "Steva" se izvukao doteturao do sela i poslao ljude.
Na sudu je oslobođen krivice za ubistvo sa preko 300 uboda u predelu stomaka zbog nužne odbrane i starosti.
[ marko37 @ 04.10.2010. 07:46 ] @
"...kod vas u selu je blato do kolena, a seljaci se bodu noževima..."
[ Branko Santo @ 04.10.2010. 07:47 ] @
Wi-Fi ako se dobro secam 7cm je dozvoljeno za nosenje, za nosioce clanske karte izvidjaca i do 12cm mislim.
[ Wajda.W @ 04.10.2010. 09:12 ] @
Pa to je za samonapad sve :), nosi pancir, stit, kacigu, to ti je za samoodbranu. :)
[ Alexxandar @ 04.10.2010. 21:36 ] @
A daska sa ekserom ako je ekser kraci od 7cm... jedan vasharski primer? :)
[ Srđan Pavlović @ 05.10.2010. 09:56 ] @
Nunchake, i onda kada te neko napadne, samo izvedes ovu "katu":

[ Shadowed @ 05.10.2010. 22:11 ] @
Definitivno bi te ostavili na miru posle toga :)
[ 3way @ 05.10.2010. 22:14 ] @
Tu katu bi trebalo da izvede napadac.
[ Penzioner invalidski @ 09.03.2024. 22:06 ] @
Malo sam izmenuo naslov

Problem je ozbiljan.
Ime kaže da sam invalid, koristim samo jednu ruku... a nisam ni mlad, pa se pitam šta smeo ili mogao
koristiti u slučaju provale u kuću ili stan ?
Cilj je da se provalnik uplaši i natera u bekstvo, a ne da se opasno povredi
Vidim da ima masa "SOFT AIR" pištolja , biber sprej tu treba iz blizine, pa me provalnik može dohvatiti...
Šta mi savetujete.
Pozdrav
[ MajorFatal @ 09.03.2024. 22:38 ] @
Ispali biber sprej iz soft air pištolja ..
[ Java Beograd @ 10.03.2024. 08:44 ] @
Provala u kuću / stan, dok si ti prisutan je pravnim terminom: razbojništvo.
Za razbojništvo se ne odlučuje fukara, jajare, secikese i slični.
U razbojništvo najčešće kreću grupno, naoružani, opasni.

U razbojništvo se kreće samo ako je stan "tipovan", tj. neko je nekom rekao da u stanu imaš veću sumu novca, zlata, dragocenosti i slično.

Savet:
1. Ne drži u stanu nikakvu veću sumu novca.
2. Pošto te ne poznajemo: Ako u svom kraju važiš za imućnog čoveka, u neobaveznim razgovorima sa komšilukom i meštanima neretko naglasi da je sav tvoj novac u banci i da u kući ništa nemaš.
3. Oružje za samoodbranu ćeš teško i skupo da nabaviš, a možda i nikako, budući da si invalid.
4. Ako ti nešto treba, eto da bi bio miran: kupi nekoliko biber sprejeva pa ih stavi u razne fijoke: u sobi, predsoblju i slično, da ti budu uvek u dohvat ruke.
[ Ivan Dimkovic @ 10.03.2024. 09:14 ] @
Citat:
Penzioner invalidski:
Malo sam izmenuo naslov :)

Problem je ozbiljan.
Ime kaže da sam invalid, koristim samo jednu ruku... a nisam ni mlad, pa se pitam šta smeo ili mogao
koristiti u slučaju provale u kuću ili stan ?
Cilj je da se provalnik uplaši i natera u bekstvo, a ne da se opasno povredi
Vidim da ima masa "SOFT AIR" pištolja , biber sprej tu treba iz blizine, pa me provalnik može dohvatiti...
Šta mi savetujete.
Pozdrav


Kao sto Java rece, razbojnistva rade profesionalci - sto znaci da je najbolje da se obezbedis na nacin koji profesionalce tera od tvojeg stana.

Dakle, kvalitetna vrata - dodatno obezbedjena unutra, obezbedjeni prozori (ako si u kuci / na nizim spratovima), zvucni alarm (eventualno kamere, mada te stvari onda hoce da dodatno privlace ljude koji misle da ima nesto unutra - mozda bolje samo zvucni alarm koji ce ih ubaciti u paniku i, mozda, odvratiti od nastavka 'akcije'), dobro osvetljenje oko kuce / stana.

Razmisljaj kao kriminalac - sve sto uzima vreme (vrata teska za provalu, osigurani prozori, alarm koji se aktivirao) njima predstavlja problem i "minus" za tvoju kucu/stan kao potencijalnu metu. Ne garantuje da nece da pokusaju, ali u izboru izmedju takve lokacije i neke lakse za upad ce verovatno odabrati drugu.

Takodje, kao sto Java rece, gledaj da ne dajes nikakav razlog da neko uopste krene da planira upad kod tebe - to su ozbiljne stvari, sa ozbiljnim kaznama ako ih na'vataju, sto znaci da mora postojati jaka motivacija... znaci, "pare u banci" prica za svakog (ili "nemam pare", jos bolje), nikakve stvari od vrednosti na mestu gde neko moze da vidi i "dojavi" krimosima i sl.

Za samu akciju, ako se desi, ne bih isao dalje od biber spreja, ako su ti vec upali u kucu i imas ogranicenu pokretnost, jedino drugo resenje bi bilo nesto sto je a) strogo kontrolisano i b) vrlo verovatno moze da se zavrsi lose i po tebe, pogotovu ako lisis zivota nekog od provalnika (ili mu naneses teske povrede koje menjaju zivot).
[ scoolptor @ 10.03.2024. 09:34 ] @
Sto rece Ivan, sigurnosna vrata su broj 1. Nece zaustavitli, ali ce usporiti provalnika.
Narocito ako sa unutrasnje strane instaliras dodatne zastite - sigurnosne stopere, reze itd.
Dok provale, vec moze doci policija.
Ozbiljna vrata. Ne kineska ili turska, koja se obijaju otvaracem za konzerve.
Investicija oko 1500eur.
I alarm koji ce se izmedju ostalog oglasiti i kada detektuje nenormalne dogadjaje na ulaznim vratima.
I da je sa spoljnje strane kuce/stana lako vidljivo da postoji alarm.
[ mjanjic @ 13.03.2024. 10:24 ] @
Za početak, naći dobrog učitelja borilačkih veština, odgledati video malo dalje od prvih 10-ak sekundi :)

[ component @ 13.03.2024. 11:36 ] @
Kad smo već krenuli u tu stranu, obavezno proveriti i master Kena:
https://www.youtube.com/@EnterTheDojoShow
[ Penzioner invalidski @ 13.03.2024. 11:52 ] @
Ivan Dimkovic i ostali ,
hvala na odgovorima.

Od komšija se ne plašim oni znaju koliko para ima penzos
Dok se plate komunalije lekovi, hrana .. srećan sam ako izvućem jednom godišnje 10 dana neke banje na vaučer to je dogadjaj

Živim na severu Vojvodine, selo gde se većina poznaje i gde ima migranata , a šta zna migrant ko sam i kolko para imam
(ono kao kad čovek ukrade šinu iz pruge pa policiji kaže "deca dovukla.. šta zna dete šta je 300 kila")

Znači ovo nije protiv pofesionalaca , već od onih koji idu nasumice, pa šta "ubodu" Ali i od par amatera se mogu dobiti lepe batine , da ne kažem nešto gore..

Alarm se lako može nabaviti , a i sijalica/kamere , na KP je to podnošljiva suma.

Sa biber-sprejom nisam imao posla , moram malo goglati... zlu ne trebalo

Šta se može sa tim airsot pištoljima sa plastičnim kuglicama , na pr. noću upadne neko u kuću i ja ga gadjam ?

Možda će vam se činiti da ovom pridajem previše značaja, ali baš sam na ES u nečijem potpisu pročitao : "Ja sam možda paranoičan, ali to ne znači da neko ne namerava da mi smrsi konce"
[ Penzioner invalidski @ 13.03.2024. 11:58 ] @
Prijatelji koji me savetuju da treniram karate:
Ne mogu da zamislim... sve bi dao onome ko me osposobi za tu veštinu!
[ djoka_l @ 13.03.2024. 12:28 ] @
Ono što možeš da nabaviš bez dozvole je biber sprej i tejzer.
Obe stvari deluju na "blizinu".

Za oružje moraš da dobiješ dozvolu.
[ Penzioner invalidski @ 13.03.2024. 12:40 ] @
Citat:
djoka_l: Ono što možeš da nabaviš bez dozvole je biber sprej i tejzer.
Obe stvari deluju na "blizinu".

Za oružje moraš da dobiješ dozvolu.


Ovo bi odgovaralo , hvala na savetu.
https://oruzjeonline.com/2021/12/11/tejzer-taser/
[ 2020 @ 13.03.2024. 13:22 ] @
To ne moze, dozvoljeni su samo shockeri. Kupi biber-sprej ali da bude JET https://www.ddacanona.com/artikal/biber-sprej-pepper-ko-jet-40-ml ili STREAM, ne FOG https://www.ddacanona.com/arti...-ballistol-pepper-ko-fog-40-ml



Ionako su vece sanse da te opljacka i napadne neki clan familije ili komsija nego migrant
[ Java Beograd @ 13.03.2024. 13:49 ] @
Citat:
Penzioner invalidski:Živim na severu Vojvodine, selo gde se većina poznaje i gde ima migranata , a šta zna migrant ko sam i kolko para imam :(


E, pa da si tako rek'o odma' bilo bi nam lakše da te posavetujemo. Dakle, suprotstavljaš se šljamu, secikesama i jajarama, nasumičnim lopovima koji će u 99% slučajeva da pobegnu čim primete reakciju domaćina.

1. Osvetljeno dvorište.
1.1. Stalno osvetljeno, što danas nije neki trošak, jer LED sijalica od 3W vrši posao.
1.2. Osvetljenje na senzor, što ima bolji efekat: uljez kapira da ga je neko/nešto primetilo i očekuje dalju reakciju na njega.
1.3. I jedno i drugo!

Osvetljenje na senzor je inače neverovatno dobra stvar: ukućane koji dolaze, kao i pozvane goste - obraduje, a nezvane goste uplaši.
Osvetljenje na senzor je efektnije ako je reflektorsko!

2. Biber sprej, neko je već opisao, nema se šta dodati. Što veći, što jači, što direktniji

3. Lažna puška u ruci, prizor koji će imigranta sigurno da uplaši
Airsoft je sasvim ok, možeš da nađeš neispravne za male pare.


[ Penzioner invalidski @ 13.03.2024. 17:35 ] @
Citat:
Java Beograd
1. Osvetljeno dvorište.
1.1. Stalno osvetljeno, što danas nije neki trošak, jer LED sijalica od 3W vrši posao.

I danju ? to nemam..
Citat:

1.2. Osvetljenje na senzor, što ima bolji efekat: uljez kapira da ga je neko/nešto primetilo i očekuje dalju reakciju na njega.

Osvetljeno na IC senzor ✔️ POSTOJI upravo sa ledovkom od 9w ali se uključuje u sumrak , radi do jutra , senzor reaguje na 15-ak metara.
Planiram da dodam jednu od onih kamera - sijalica sa KP, što mogu da komandujem preko mobilnog cca 2do 3 k din.
Koji model bi mi preporučili ?
Citat:
1.3. I jedno i drugo!

Zašto ? Ne pitam zbog troška .. ledovka zaista malo troši .
Citat:
2. Biber sprej, neko je već opisao, nema se šta dodati. Što veći, što jači, što direktniji

Opet sam googlao, nisam znao da jeftini biber sprej može dobaciti do 6 metra ??
Citat:
3. Lažna puška u ruci, prizor koji će imigranta sigurno da uplaši
Airsoft je sasvim ok, možeš da nađeš neispravne za male pare.

Od prazne (lažne) se dvojica boje, a od prave samo jedan , al smislićemo neko strašilo

Jadino što nemam sirenu , da li možda ima u kamera/sijalici integrisana sirena?
Čitam da ima i glasovna komunikacija , nešto kao interfon?
[ Java Beograd @ 13.03.2024. 20:40 ] @
Ja mislim da ti kamera baš ničemu neće poslužiti. Da nećeš možda da nađeš Sirijca/Avganistanca kojeg je kamera usnimila, dok je ovaj krenuo u pljačku?

Što se oružja tiče, za namenu zaplašivanja imigranta provalnika najbolje je imati pravi AK-47 sa punim okvirom. Mislim da oko ovoga nema dileme.
E sad, ako nemamo AK-47, onda može PAP, ako nemamo PAP, može pištolj, ako nemamo pištolj ... daj šta daš.
[ Ulfsaar @ 13.03.2024. 21:04 ] @
Vatreno oružje na crni barut koje ne koristi sjedinjeni metak:

Video je od pre tri godine, da li je nešto menjano od propisa do sada, ne znam.
[ dusanboss @ 13.03.2024. 23:19 ] @
Citat:
Penzioner invalidski:
Malo sam izmenuo naslov :)

Problem je ozbiljan.
Ime kaže da sam invalid, koristim samo jednu ruku... a nisam ni mlad, pa se pitam šta smeo ili mogao
koristiti u slučaju provale u kuću ili stan ?
Cilj je da se provalnik uplaši i natera u bekstvo, a ne da se opasno povredi
Vidim da ima masa "SOFT AIR" pištolja , biber sprej tu treba iz blizine, pa me provalnik može dohvatiti...
Šta mi savetujete.
Pozdrav


Biber sprejevi, ovi što se prodaju legalno, su čista glupost i pre će nekog uvaliti u veći problem nego što će mu pomoći da se iz problema izvuče.

Ako samo želiš nekog da uplašiš onda je startni pištolj (takozvani plašljivac, ispaljuje ćorke) koji izgledom podseća na pravi bolja opcija od ovog vazdušnog jer ćeš sa njim pored vizualnog efekta imati i zvučni. Jedino što je on mislim u C kategoriji (moraš da prijaviš u stanici da si ga kupio) dok je ovaj vazdušni D kategorija. (ne prjavljuješ nikome ništa)

Ako misliš da nešto može da krene po zlu onda je ovaj revolver na crni barut o kome se priča u videu gore dobar izbor. Kad ga napuniš imaš 6 hiaca koji nisu daleko od hica modernih pištolja. Takva oružija su i dalje u C kategoriji.
[ component @ 14.03.2024. 08:20 ] @
Obavezno uzeti u obzir da postoje smrtonosna i "manje smrtonosna" oružja.
Dobro razmisliti da li sa tim sredstvom za samoodbranu možeš nekoga da povrediš ili ubiješ. Po našem zakonu zaglavićeš debelo u zatvoru čak i ako to uradiš u samoodbrani.

Posle će da bude koji me đavo terao.

Zamisli situaciju gde ti upadne neko u kuću, pokuša da ti ukrade pare, a ti ga upucaš ovim "revolverom koji može bez dozvole" i taj umre. Šta misliš da radiš posle? Da li zoveš policiju? Hitnu pomoć? Kriješ? Pobegneš negde?
Da li vredi robijati godinama za tako nešto?

Biber sprej i tajzer su neka prelazna rešenja. Najmanje loše je da imaš mesto u kući gde možeš da se zabarakadiraš i zoveš policiju. Ida imaš kamere da sve snime kako bi uljeza lakše uhvatili.

Ako zaista očekuješ da će neko pokušati da provali, možeš se obezbediti i nekim nesmrtonosnim zamkama. Ali to ne bih preporučio nikome ko ne živi sam i ne zna šta tačno radi. Imao sam jednog ludog poznanika koji je napravio mrežu od neke žice, sajle ili tako nečeg. I mreža mu je stojala kod ulaznih vrata u pakovana da kad pitisne dugme, padne sa plafona (upakovao u neki ormarić iznad vrata). Da još stvar bude gora, povezao sa strujom. Onaj uređaj za električne ograde što teraju životinje. Pokazao nam kako radi (bez struje) i treba ti jako puno puno vremna da se otpetljaš, a hodnik mu uzak pa i kad očekuješ nema šanse da te ne poklopi :) Ludak! Jedino je muka da ponovo sve upakuješ za sledeću upotrebu.
[ B3R1 @ 14.03.2024. 12:05 ] @
Citat:
component: Biber sprej i tajzer su neka prelazna rešenja. Najmanje loše je da imaš mesto u kući gde možeš da se zabarakadiraš i zoveš policiju. Ida imaš kamere da sve snime kako bi uljeza lakše uhvatili.

Ako zaista očekuješ da će neko pokušati da provali, možeš se obezbediti i nekim nesmrtonosnim zamkama. Ali to ne bih preporučio nikome ko ne živi sam i ne zna šta tačno radi. Imao sam jednog ludog poznanika koji je napravio mrežu od neke žice, sajle ili tako nečeg. I mreža mu je stojala kod ulaznih vrata u pakovana da kad pitisne dugme, padne sa plafona (upakovao u neki ormarić iznad vrata). Da još stvar bude gora, povezao sa strujom. Onaj uređaj za električne ograde što teraju životinje. Pokazao nam kako radi (bez struje) i treba ti jako puno puno vremna da se otpetljaš, a hodnik mu uzak pa i kad očekuješ nema šanse da te ne poklopi :) Ludak! Jedino je muka da ponovo sve upakuješ za sledeću upotrebu.

Pa evo ovako - ta mreza sa strujom, kao i biber-sprej i tejzer mogu itekako da budu smrtonosne naprave za ljude osetljivijeg zdravlja. Nekoga ubije i kada dodirne kleme na akumulatoru u autu, dok neko drugi moze da drzi i golu zicu pod naponom (bio je neki takav lik u Uzicu, zvali su ga valjda Zika-Struja ili tako nesto, fenomen). E sad, sta biva kada to nesto sto koristis zaista ubije coveka? Ko onda tu odgovara?

To je veoma slicna situacija kao ona klasicna fora sa dobermanom (ili pitbulom) u zakljucanom autu - ako lopov obije auto, u zelji da ti ga ukrade, da li vlasnik tog psa odgovara ili ne. Bilo je tu rasprava na tu temu i koliko se secam odgovor je - DA (?!). Meni je oduvek taj odgovor bio totalno nejasan, jer taj sta ima taj koji obija da trazi u tudjem autu? Ali ubedjen sam da ce mi sada neko od moderatora ovde reci kako postoji takava tema na ES/MZ od pre 200 godina, gde smo sve to vec apsolvirali ... :-)

Ova "panic room" ideja je verovatno najbolja, secate se istoimenog filma sa Dzodi Foster? :-) Mada, to je vise resenje za porodicne kuce, ne vidim kako bi to moglo da se napravi u onim socijalistickim stanovima u kojima zivi vecina, pogotovo u Beogradu.

A moze i neka od onih urnebesnih fora i fazona iz serijala Home Alone - kofa s terpentinom i perjem, farba, ulje za klizanje i ekseri :-))) ... ALI ... mislim ono ALI koje devojci srecu kvari:

Sitan problem je sto su razbojnici koji su svesni necijeg prisustva u kuci najcesce fizicki mnogo spremniji od domacina, a u glavi vec imaju scenario za skoro sve moguce situacije! Plus, sto je njihova meta po pravilu neko fizicki slab. Pazite - oni stanove i kuce prate danima, znaju ko tu zivi i ako mogu da biraju sigurno se nece upustiti u razbojnistvo ako tu zivi neki rmpalija teske kategorije ili petoclana porodica, vec ce uvek birati neke usamljene bakice ili dekice koji zive sami i ne mogu bas tako lako da se odbrane.

Druga stvar - razbojnici izuzetno retko obijaju stan u kome ima ljudi. Najcesce koriste trenutnu nepaznju vlasnika, a ponekad racunaju i na njegovu empatiju. Znaci - uazlud vam metalna vrata, napredne brave, kamere, ograda pod naponom, zastitne mreze itd. ako vi sami ne pazite. Da vama programermima to docaram - to vam je "phishing", ali rea-life. :-))) Socijalni inzenjering, kako se to strucno zove. "Inznejer" zazvoni, predstavi se kao postar, monter Elektrodistribucije koji proverava instalacije, ponekad kaze ja sam iz Mupa i podigne obicnu licnu kartu kao sluzbenu legitimaciju ... a ima i ona fora: komsija, otvori, dete mi krvari na stepenistu, a nemam telefon ... I sad, svako ko cuje rec DETE, a ima svoju decu, raznezi se cim cuje tu bajku i otvara bez razmisljanja. A kad otvori, ide noga u okvir vrata i tada je vec kasno. A tada se i daleko mladjim i snaznijim ljudima se redovno desi da im se strahu noge i ruke ukoce ... sto ti najmanje treba u toj situaciji, jer tu odluke moras da donosis brzo, a vremena za razmisljanje nemas.

Bas zbog toga - cak i da imas neku zescu prangiju u rukama - obican covek koji nije prosao obuku za specijalce kada dodje stani-pani nece se bas tako brzo snaci s tim. Ruka zadrhti, telo se ukoci, a raspolozivo vreme nemas. U pitanju je delic sekunde u kome moras da doneses odluku, precizno nanisanis, povuces obarac ... To moze onaj ko je zavrsio obuku koju ne cini samo gadjanje, vec i provlacenje ispod prepreka, preskakanje taraba, kopanje rovova itd. Da ne govorimo o kondicionom treningu i treningu snage koji prodju svi specijalci. Koliko vas ima fizicku kondiciju speicjalca, pogotovo vi stariji od 40-50? :-> O programerima koji sede ceo dan da i ne govorimo ... :-)))

I zato - pamet u glavu i ne otvarajte vrata ljudima koje ne poznajete. Ne nasedajte na socijalni inzenjering! Samo to vam je dovoljno!
[ 2020 @ 14.03.2024. 12:08 ] @
Ne moze tejzer, samo shocker a to je glupost, za razliku od biber-spreja

Citat:
dusanboss:
Biber sprejevi, ovi što se prodaju legalno, su čista glupost i pre će nekog uvaliti u veći problem nego što će mu pomoći da se iz problema izvuče.

Ako samo želiš nekog da uplašiš onda je startni pištolj (takozvani plašljivac, ispaljuje ćorke) koji izgledom podseća na pravi bolja opcija od ovog vazdušnog jer ćeš sa njim pored vizualnog efekta imati i zvučni. Jedino što je on mislim u C kategoriji (moraš da prijaviš u stanici da si ga kupio) dok je ovaj vazdušni D kategorija. (ne prjavljuješ nikome ništa)

Ako misliš da nešto može da krene po zlu onda je ovaj revolver na crni barut o kome se priča u videu gore dobar izbor. Kad ga napuniš imaš 6 hiaca koji nisu daleko od hica modernih pištolja. Takva oružija su i dalje u C kategoriji.

Kupi biber-sprej, spricni malo po faci pa podeli utiske kad dodjes sebi
[ Penzioner invalidski @ 14.03.2024. 12:55 ] @
Citat:
B3R1: Pa evo ovako - ta mreza sa strujom, kao i biber-sprej i tejzer mogu itekako da budu smrtonosne naprave za ljude osetljivijeg zdravlja. Nekoga ubije i kada dodirne kleme na akumulatoru u autu, dok neko drugi moze da drzi i golu zicu pod naponom (bio je neki takav lik u Uzicu, zvali su ga valjda Zika-Struja ili tako nesto, fenomen). E sad, sta biva kada to nesto sto koristis zaista ubije coveka? Ko onda tu odgovara?

Biba-struja, Požarevac
Ali ne očekujem da će faca sa pejsmejkerom ići u pljačku/razbojništvo.
Jednom je Toma Fila gostovao na TV na temu samoodbrane i rekao da je ženi kupio pištolj. Na njeno negodovanje , rekao je :"Iz zatvora te mogu izvući, a sa groblja te ne mogu vratiti"

Tako da mi je je naprihvatljivije rešenje koje predlaže
Citat:
Java Beograd: E, pa da si tako rek'o odma' bilo bi nam lakše da te posavetujemo. Dakle, suprotstavljaš se šljamu, secikesama i jajarama, nasumičnim lopovima koji će u 99% slučajeva da pobegnu čim primete reakciju domaćina.

1. Osvetljeno dvorište.
1.1. Stalno osvetljeno, što danas nije neki trošak, jer LED sijalica od 3W vrši posao.
1.2. Osvetljenje na senzor, što ima bolji efekat: uljez kapira da ga je neko/nešto primetilo i očekuje dalju reakciju na njega.
1.3. I jedno i drugo!

Osvetljenje na senzor je inače neverovatno dobra stvar: ukućane koji dolaze, kao i pozvane goste - obraduje, a nezvane goste uplaši.
Osvetljenje na senzor je efektnije ako je reflektorsko!

2. Biber sprej, neko je već opisao, nema se šta dodati. Što veći, što jači, što direktniji

3. Lažna puška u ruci, prizor koji će imigranta sigurno da uplaši
Airsoft je sasvim ok, možeš da nađeš neispravne za male pare.


Uz neku snažnu sirenu mislim da je to optimum za penzosa sa ispodprosečnom penzijom.
Drugari svima se zahvaljujem, pratiću temu još neko vreme , možda ispadne neka pametnija ideja , a onda prelazim u nabavku
Veliki pozdrav!
[ B3R1 @ 14.03.2024. 13:29 ] @
Slazem se, Java je dao najbolje resenje za Vas konkretan slucaj. Da, sirena je dobra stvar i to veoma bucna, mislim da ce buka svakako odvratiti migrante, jer oni i idu na brzi upad i sitne kradje.

Ja bih samo dodao jos jednu, veoma korisnu stavku:

4. Dobre komsije - zlata vrede! Ljudi koji ce na tu buku makar pogledati sta se desava, a neki ce i izaci ... i tu ce se velika vecina lopurda dati u momentalan beg, jer tu onda ima previse svedoka.
[ Nebojsa Milanovic @ 14.03.2024. 18:09 ] @
Citat:
B3R1:bio je neki takav lik u Uzicu, zvali su ga valjda Zika-Struja ili tako nesto, fenomen

Biba-struja :), napravio je fine pare od toga, a da je imao dobrog menadžera mogao je daleeeko više.
[ dusanboss @ 15.03.2024. 00:51 ] @
Citat:
2020:

Kupi biber-sprej, spricni malo po faci pa podeli utiske kad dodjes sebi


Radio sam to sa par komada! Ka i što sam oseto te tejzere.

Tejzeri čak i da mogu da ubiju su ekstremno neefikasni za samoodbranu osim ako nisu oni sto ih američka murija koristi. Za ove biber sprejeve ne želim mnogo ni da pričam. Nije to ono što vam naša i vaša stara (i nova) dobra milicija ispali u facu kad protestujete (možda baš zbog divlje imigracije) pa pola sata ne možete oči da otvorite i to uz ispiranje vodom.
Ovo što se prodaje je čista smejuriaja. Nikog ne savetujem da ga prska dorektno u oči, ali ako kupite neki probajte da prsnete malo pa onda unesete facu u tu izmaglicu... Ništa što bi nekog onesposbilo na duže od nekoliko sekundi. (ako i to) Svi oni moraju biti apsolutno sigurni da niko neće imati nikakve posledice čak i ako im se uprskaju direktno u oči. EEE pa nisu to oni stari dobri suzavci korišćeni u WWI (kako naivno ime s obzirom šta je sve taj gas moga da uradi )

Dakle, većina njih su veoma neefikasni ako neko zna neki koji je dobar neka mi napiše pošto ovih par komada što sam probao nijedan nije ništa što bi me sprečilo da fizički nasrnem na osobu koja me je isprskala. (Što je najgore prodaju te gluposti i protiv medveda i daju ljudima lažni osećaj sigurnosti.)

Da ne pominjem to koliko je problematično isprskati nekog u lice prilikom izuzetno stresne situacije. Takodje imamo veoma veliku verovatnoću da će čoveka, ako ga ne daj bože napadnu napasti grupa razbojnika, a on pri tom stariji čovek i invalid. Pokušam da zamislim situaciju u kojoj se on izvlači sa peper sprejem ....i nešto mi baš ne ide.

Ne savetujte gluposti ljudima oko ne znate skoro ništa. Ako grupa migranata upadne u moju kuću u sred noći najmanja briga će me biti šta će zakon reću sutradan ako nekog od njih nadje na mom podu.
[ component @ 15.03.2024. 03:07 ] @
Citat:
Ako grupa migranata upadne u moju kuću u sred noći najmanja briga će me biti šta će zakon reću sutradan ako nekog od njih nadje na mom podu.


Da zateknu? Imam lopatu i dvorište
[ Java Beograd @ 15.03.2024. 07:47 ] @
Citat:
dusanboss:
Citat:
2020:Za ove biber sprejeve ne želim mnogo ni da pričam. Nije to ono što vam naša i vaša stara (i nova) dobra milicija ispali u facu kad protestujete (možda baš zbog divlje imigracije) pa pola sata ne možete oči da otvorite i to uz ispiranje vodom.


Murija ti u facu ispali suzavac, bojni otrov.
Biber sprej je zapravo Capsaicin, to je "ljutina" iz paprike, sintetički napravljen.

Dakle, dve različite stvari, jedva da mogu da se upoređuju.

U obliku spreja ponekad, negde, "ispod tezge" može da se nađe suzavac, ali to nije legalno u Srbiji.

[ mjanjic @ 15.03.2024. 09:09 ] @
Ništa onda, izgleda da je najbolje da postavljač teme odgleda ceo serijal filmova "Sam u kući", pa da razmisli šta od onih fazona iz filma sme da primeni kod nas :)
[ 2020 @ 15.03.2024. 11:36 ] @
Citat:
dusanboss:
Citat:
2020:

Kupi biber-sprej, spricni malo po faci pa podeli utiske kad dodjes sebi


Radio sam to sa par komada! Ka i što sam oseto te tejzere.

Tejzeri čak i da mogu da ubiju su ekstremno neefikasni za samoodbranu osim ako nisu oni sto ih američka murija koristi. Za ove biber sprejeve ne želim mnogo ni da pričam. Nije to ono što vam naša i vaša stara (i nova) dobra milicija ispali u facu kad protestujete (možda baš zbog divlje imigracije) pa pola sata ne možete oči da otvorite i to uz ispiranje vodom.
Ovo što se prodaje je čista smejuriaja. Nikog ne savetujem da ga prska dorektno u oči, ali ako kupite neki probajte da prsnete malo pa onda unesete facu u tu izmaglicu... Ništa što bi nekog onesposbilo na duže od nekoliko sekundi. (ako i to) Svi oni moraju biti apsolutno sigurni da niko neće imati nikakve posledice čak i ako im se uprskaju direktno u oči. EEE pa nisu to oni stari dobri suzavci korišćeni u WWI (kako naivno ime s obzirom šta je sve taj gas moga da uradi :))

Dakle, većina njih su veoma neefikasni ako neko zna neki koji je dobar neka mi napiše pošto ovih par komada što sam probao nijedan nije ništa što bi me sprečilo da fizički nasrnem na osobu koja me je isprskala. (Što je najgore prodaju te gluposti i protiv medveda i daju ljudima lažni osećaj sigurnosti.)

Da ne pominjem to koliko je problematično isprskati nekog u lice prilikom izuzetno stresne situacije. Takodje imamo veoma veliku verovatnoću da će čoveka, ako ga ne daj bože napadnu napasti grupa razbojnika, a on pri tom stariji čovek i invalid. Pokušam da zamislim situaciju u kojoj se on izvlači sa peper sprejem ....i nešto mi baš ne ide.

Ne savetujte gluposti ljudima oko ne znate skoro ništa. Ako grupa migranata upadne u moju kuću u sred noći najmanja briga će me biti šta će zakon reću sutradan ako nekog od njih nadje na mom podu.


Da izvines ali ti ne znas skoro nista. Tejzere nisi osetio jer ih ni nema kod nas. Mozda si probao pijacne kineske shockere i suzavce sa isteklim rokom trajanja ali to je druga prica. Nasa milicija ne koristi biber-sprej vec suzavac, jaci od pijacnog ali opet slabiji (mada kazu stetniji po zdravlje) od biber-spreja.

Biber-sprej se ne prska u oci vec usta i nos jer izaziva gusenje (nekad i povracanje) i radi i protiv medveda


A ako ne mozes nekog da isprskas po licu kako bi ga tek pogodio iz vatrenog oruzja? Onda je najbolje da napadacu das to sto trazi i da se razidjete ko ljudi.
Ako te napadne grupa razbojnika nece ti pomoci ni hekler.
[ whitie2004 @ 15.03.2024. 14:58 ] @
E, sad ... Grupa razbojnika ili porodicni ljudi sto kradu mleko i sargarepu da nahrane decu?

Meni lice da dobro obucene komandose sa dugim ratnim iskustvom. Traze posao kod mafije ili drzavnim agencijama. A ima i onih 'spavaca' sa ciglicama u rancu. Takve ni nasa policija i zandarmerija ne dira. Prvo se najave da dolaze, sacekaju da ovi stignu do Pariza i tek onda polako na teren ...

U vezi medveda - Umesto da se dere i mase rukama (projektuje snagu i agresivnost) ovaj se 3 minuta povlaci i tepa medvedu "It's OK" .... :-)
[ dusanboss @ 15.03.2024. 23:04 ] @
Citat:
2020:
Citat:
dusanboss:
Citat:
2020:

Kupi biber-sprej, spricni malo po faci pa podeli utiske kad dodjes sebi


Radio sam to sa par komada! Ka i što sam oseto te tejzere.

Tejzeri čak i da mogu da ubiju su ekstremno neefikasni za samoodbranu osim ako nisu oni sto ih američka murija koristi. Za ove biber sprejeve ne želim mnogo ni da pričam. Nije to ono što vam naša i vaša stara (i nova) dobra milicija ispali u facu kad protestujete (možda baš zbog divlje imigracije) pa pola sata ne možete oči da otvorite i to uz ispiranje vodom.
Ovo što se prodaje je čista smejuriaja. Nikog ne savetujem da ga prska dorektno u oči, ali ako kupite neki probajte da prsnete malo pa onda unesete facu u tu izmaglicu... Ništa što bi nekog onesposbilo na duže od nekoliko sekundi. (ako i to) Svi oni moraju biti apsolutno sigurni da niko neće imati nikakve posledice čak i ako im se uprskaju direktno u oči. EEE pa nisu to oni stari dobri suzavci korišćeni u WWI (kako naivno ime s obzirom šta je sve taj gas moga da uradi )

Dakle, većina njih su veoma neefikasni ako neko zna neki koji je dobar neka mi napiše pošto ovih par komada što sam probao nijedan nije ništa što bi me sprečilo da fizički nasrnem na osobu koja me je isprskala. (Što je najgore prodaju te gluposti i protiv medveda i daju ljudima lažni osećaj sigurnosti.)

Da ne pominjem to koliko je problematično isprskati nekog u lice prilikom izuzetno stresne situacije. Takodje imamo veoma veliku verovatnoću da će čoveka, ako ga ne daj bože napadnu napasti grupa razbojnika, a on pri tom stariji čovek i invalid. Pokušam da zamislim situaciju u kojoj se on izvlači sa peper sprejem ....i nešto mi baš ne ide.

Ne savetujte gluposti ljudima oko ne znate skoro ništa. Ako grupa migranata upadne u moju kuću u sred noći najmanja briga će me biti šta će zakon reću sutradan ako nekog od njih nadje na mom podu.


Da izvines ali ti ne znas skoro nista. Tejzere nisi osetio jer ih ni nema kod nas. Mozda si probao pijacne kineske shockere i suzavce sa isteklim rokom trajanja ali to je druga prica. Nasa milicija ne koristi biber-sprej vec suzavac, jaci od pijacnog ali opet slabiji (mada kazu stetniji po zdravlje) od biber-spreja.

Biber-sprej se ne prska u oci vec usta i nos jer izaziva gusenje (nekad i povracanje) i radi i protiv medveda


A ako ne mozes nekog da isprskas po licu kako bi ga tek pogodio iz vatrenog oruzja? Onda je najbolje da napadacu das to sto trazi i da se razidjete ko ljudi.
Ako te napadne grupa razbojnika nece ti pomoci ni hekler.


A sta je to što "ne znam ništa"? To što si malo izvrnuo moje reči kako bi odgovarale tvom narativu i onda manje više ponovio sve što sam i ja rekao? Ali nije slatko ako se ne podžapaš sa nekim?

Inače tog razigranog medu bi oteralo i da je jače viknuo ili pljesnuo rukama. Da je to bila mečka sa mladuncima koja ga je shvatila kao opasnost ne bi smo gledali taj video. Taman da je imao po dva spreja u svakoj ruci. Čuo sam za gomilu priča gde su pored nešto malo ljudskih ostataka pronadjene prazne boce bear spray-a. Ako se neko pita kako su uspeli celu da je izprazne ... Bojim se da je odgovor u tome što medved krene da te jede pre nego što te ubije.