[ zliBogojevic @ 08.09.2006. 23:12 ] @
Kako obraditi glas da zvuci ovako na radiju

http://www.sendspace.com/file/z0ok7b



[Ovu poruku je menjao ton_majstor dana 09.09.2006. u 12:51 GMT+1]
[ acaradio @ 08.09.2006. 23:57 ] @
Pre nego sto sam downloadovao tvoj snimak, ocekivao sam da ce biti ili sa nekog americkog ili sa nemackog radija
Prvo - glas....ovakav spiker ce i na pijacnom mikrofonu zvucati dobro. Mikrofon ga voli a to je najbitnije.
Tesko je pogoditi na kom je mikrofonu radjeno, ali moze biti Electrovoice RE20 ili Shure SM7. Prostorija iz koje se rade ovakve stvari mora da bude "yebe-kewu" obradjena. Izmedju mikrofona i miksete je verovatno postavljen mikrofonski procesor...i pre nego sto ode u emitovanje, ovo prolazi kroz neko besnilo kao sto je Orban-ov Optimod procesor.

Ako hoces da nesto slicno napravis u "uradi sam" varijanti ...dobro obradi gluvu sobu, nabavi neki dobar mikrofon i zezaj se sa VST pluginovima - npr. IK Multimedia TRacks...tu imas preset, zove se FM broadcast...i onda dobijes rezultat koji mozes cuti u snimku ispod ovog texta
[ ton_majstor @ 09.09.2006. 11:43 ] @
Aco, mislio si... on voli mikrofon!

Naime, ceo trip je da koristiš kondenzatorski mikrofon sa većom membranom (1 inč). Kada iskusan (ovo je presudno) spiker govori u njega i blizu je mikrofonu (5-10 cm), javlja se PROXIMITY efekat koji čini glas krupnim i sexy. Onda je naknadno farbanje glasa malo lakše.

Obavezno koristi pop-šuc, pljuvaonicu ili zaštitu od ploziva. EQ savete i sistem bojenja glasa imaš na ovom forumu, pretraži TOP teme.

Pozdrav!
[ vindic8or @ 09.09.2006. 12:04 ] @
da. large diaphragm condenser, sa izmenjivim polar patternima. prebaci ga u figure-of-8, i obavezno stavi pop shield izmedju spikera i kapsule.
[ acaradio @ 09.09.2006. 13:20 ] @
Citat:
ton_majstor: Aco, mislio si... on voli mikrofon!

Naravno, ali ljubav ce definitivno uzvratiti i najlosiji mikrofon

Inace, umesto kupovine pop-filtera moze da posluzi i stara dobra zenska carapa nategnuta na neki okrugli ram
[ zliBogojevic @ 09.09.2006. 22:09 ] @
hvala puno na savjetima

Imam veoma dobru gluvu sobu, AKG C1000s i Terratecovu muzicku.
Koristim Waves-ovu paltetu plaginova za obradu i tamo ima broadcast voice i sl al to nije to, pa reko da
niste nasli neki laksi nacin osim da koristim 10 plug inova :)

Pozdrav

PS. Evo prikacio sam file da vam priblizim stupanj iskoriscenja pomenute opreme :)
[ acaradio @ 09.09.2006. 22:22 ] @
C1000s nije bas za to, mala mu je kapsula, ali probaj.
Kada snimis glas, propusti ga kroz Waves DeEsser, zatim dodas Steinberg Magneto (HF podigni na oko +3, smanji drive na 4) i to onda provuci kroz Waves RVox...sve kuvati na tihoj vatri

edit: sada sam tek cuo ovo sto si prikacio...cim se na vokal doda neki modulacioni efekat kao sto je ovaj doubler (ili sta li je vec), izgubi se ono sto hoces da postignes....glas se rasiri po slici, ali izgubis masu.
[ zliBogojevic @ 09.09.2006. 23:10 ] @
malo sam ga razdvojio to da ali i bez toga nema dubinu kakvu zelim...

kad slusam amere ili holandjane imam osjecaj da im je mic u grlu


[Ovu poruku je menjao zliBogojevic dana 10.09.2006. u 00:50 GMT+1]
[ acaradio @ 10.09.2006. 01:00 ] @
Citat:
zliBogojevic: ....imam osjecaj da im je mic u grlu

Naravno, poslusaj interpretaciju onog Amera ciji si snimak poslao...glas je potpuno opusten, topao i pliva odozgo na dole, citavu jednu oktavu.
Ali...na tvom snimku je primetno naprezanje glasa, tj. popularno stezanje grla koje mnogi spikeri na ovim prostorima koriste kao foru u jinglovima, reklamama i spicama. Zvuk koji hoces da postignes (taj "americki") se ne dobija tim stezanjem glasa jer si mu tako oduzeo najbitnije komponente....toplinu, dubinu, sirinu.

Recimo, ja kada radim neki jingle-reklamu-whatever, kad imam dovoljno vremena, lepo sednem za mikrofon, stavim slusalice, odvrnem...i po pola sata/sat vremena se izmotavam sa svojim glasom sve dok ne postignem to sto hocu. Uglavnom namestim efekte (kompresiju i ostalo) da mogu da ih slusam uzivo, sto daje i dodatno samopouzdanje.

Ali, cesto se desava da moram da napregnem glas (kada to situacija zahteva) kao sto si i ti uradio u svom snimku, ali onda se oprostim od "zapadnjackog zvuka".

Eto, to je samo o interpretaciji...a ostalo je obrada snimka.
[ zliBogojevic @ 10.09.2006. 07:15 ] @
Bez naprezanja i izmotavanja zalud bi mi bili svi efekti sa c1000s :)
[ mika_gz @ 10.09.2006. 18:08 ] @
Pomenuli ste da se najbolji zvuk dobija na mikrofonu sa dve velike membrane u modu "figure of 8". Da li je velika prednost ovakvih mikrofona u odnosu na one sa jednom membranom? Konkretno Behringer B-1 i B-2.
[ zliBogojevic @ 12.09.2006. 17:45 ] @
E pa gospodo sto je ovo?
[ acaradio @ 12.09.2006. 19:48 ] @
Citat:
zliBogojevic: E pa gospodo sto je ovo?

"Ovo" je glas provucen kroz neki lagani chorus...a mozda i nije chorus...meni pre izgleda kao sitna modulacija koja se pojavila na visokim tonovima zbog mp3 (ili neke druge) kompresije.
[ zliBogojevic @ 12.09.2006. 19:54 ] @
Da ali je snimljen i obradjen nekakvim chudom.
[ ton_majstor @ 12.09.2006. 20:17 ] @
Waves-ov doubler može ovako da zazvuči. Dalje, glas je nabasiran i to je ono što "nosi" reklame tog tipa! Itd, itd... kompresor je isto važan, tj. da FARBA zvuk. Neki digitalna, linearna igračka neće da valja.

Kod nas se to ne traži, barem ne na TV. Pokušao sam više puta da im to prodam (agencijama, a oni klijentima) i uvek sam popio "packu". Kažu, "tutnji" ili "preveliko". Za radio to ne važi, barem ne u toj meri. I tu sam išao na "masno", ali sam pre prošao, jer im je bila bitna sadržina, a ne forma.

Usput, TV i radijski budžeti su apsolutno neuporedivi. Jedan radijski mix, sa sve spikerom i muzikom retko kad ovde može da se naplati više od, recimo (figurativno) 200 dinara. TV reklama, pod uslovom da imate gotovu sliku, kreće od 400! A posao je ili isti ili lakši.

Pozdrav!
[ zliBogojevic @ 12.09.2006. 21:37 ] @
Slazem se sa tobom Ton majstore. Tesko je prodati zaista koliko vrijedi ali to ne znaci da ne treba dati maximum.
Da li neko ima ideju koje bas frekvencije su ovdje nabudzene?
Ili mozda koji mic je u pitanju ili koji moze slicno da snimi
[ acaradio @ 12.09.2006. 21:52 ] @
Citat:
ton_majstor: Pokušao sam više puta da im to prodam (agencijama, a oni klijentima) i uvek sam popio "packu". Kažu, "tutnji" ili "preveliko" ...

Da, ovo mi je jako poznato...ponekad saljem off za reklame nekim produkcijama koji to spakuju uz neku svoju matricu i video. Pre sam imao obicaj da napumpam glas "na svoj nacin" i tako ga posaljem...i onda bude: "e, nemoj to da radis, to ide na televiziju" (!?)...pa sam odustao da se ne bih prepirao sa njima...sad imam obicaj samo da malo "osvezim" glas, da bude svetliji, ali avaj...kada oni to spakuju i kada je cujem na TV-u, hvatam se za glavu koliko mutno zvuci...ustvari, oni skresu visoke i basove i dzaba meni sto sam ja pokusavao da to zvuci svezije. I naravno na svakoj televiziji zvuci razlicito. Na RTS-u uvek najgore, valjda zato sto su im audio glave na Betama (ako koriste Bete) prljave i razdesene
[ Nocni Jahac @ 13.09.2006. 11:43 ] @
Hm evo i ja sam nesto pokusavao poslusajte, komentarisite i naravno savjetujte...

http://www.petplusband.com/Pokusaj.mp3

P.S.
Ne znam da prikacim fajl
[ ton_majstor @ 13.09.2006. 12:48 ] @
Paaaa, nekako u tom pravcu. S tim da ipak šaljete duže primere.

Upload je objašnjen ovde: http://www.elitesecurity.org/pomoc.php

Pozdrav!
[ Nocni Jahac @ 13.09.2006. 13:07 ] @
Da, nisam rekao sledece, Mic je MD425 Sennheiser, Mixer je Airmate bez ikakvog preampa dakle suv ko barut, prostorija mi je uzas tako da mi se u podlozi mnooogo cuje zujanje racunara etc.. Cak ni cudo od Noise Reductiona ne moze bas sve da izbaci... Ali i to cemo rjesavati uskoro (nadam se)....
[ acaradio @ 13.09.2006. 13:48 ] @
@Nocni Jahac

Evo bas sada slusam sa kolegom na poslu i komentarisemo....malo izdigni srednje na vokalu...ali veoma malo....definitivno treba da opustis glas (i vilicu), tj. da se ne stezes toliko...pokusaj da ti vokal dolazi "iz dubine" (ne mislim na basove kao dubinu, vec na puna pluca)...da ne stoji sve u grlu.
Obrada je dobra.
Nemoj da ti bude toliko dug intro na jinglu. Imas sekund i po introa. Skrati to na ne vise od pola sekunde. Probaj da napravis i verziju gde ce vokal da krene u istom trenutku sa podlogom, mozda ce biti efektnije.
[ Nocni Jahac @ 14.09.2006. 15:14 ] @
Mislio sam da mi fali srednjaka ali nisam bio siguran, evo pokusao sam ponovo...
[ acaradio @ 14.09.2006. 17:43 ] @
Sve se to krece u dobrom pravcu....evo ja cu da prokomentarisem samo interpretaciju - glas je ipak opusteniji nego na prethodnom snimku, a i vilicu si malo olabavio :) ....ali to treba da se jos vise "otvori". Punim plucima ! Bez obzira da li ces da se spustas u basove ili ces da podizes glas, uvek mora da bude punim plucima. Podloga koju koristis zahteva pun glas, bez grcenja grla. Jos jedna stvar...pokusaj da budes odmorniji kada snimas glas...ako radis snimanje nakon sto si "odvozao" celu voditeljsku smenu, to ce se cuti na snimku.
Ja sam gomilu reklama svojevremeno procitao "nategnuto"....kao, da mu dam po dinamici (a i zvuci mangupski)...e onda sam dobio nekoliko sugestija da je to isfolirano, a i primetio sam da ceo tim iz BK produkcije cita reklame sa tim napinjanjem glasa, a defininitivno ne zelim da zvucim tako...pa sam se odvikao.

Btw...nije valjda da ti se jingle tako zavrsava ?!
[ Nocni Jahac @ 14.09.2006. 18:47 ] @
Haha naravno da ne zavrsava tako bljak...
Tesko cu da snimam odmoran em sto radim gdje radim em tezge... Ali bitno mi je da se krece u dobrom pravcu, valjda cu nauciti da otvorim vilicu pa taman "radapcigerom" hehe.. Hvala i pozdrav...