[ Zoran Rodic @ 14.09.2006. 22:26 ] @
Inicijalna kapisla za ovo pitanje je serija replika i prepucavanju na Advocacy forumu.
Naime, vireci preko plota iz windows dvorista, neki su uspeli da vide muljave fontove na linuxu.
Naravno, to smo se svi slozili, da linux zaista dolazi sa losim resenjem tog problema ali ne mogu da verujem da neko koristi linux a da nije nesto preduzeo po tom pitanju i resio taj problem.
Zato me zanima, jeste li nesto poduzeli po tom pitanju ili su i dalje po default-u
[ niceness @ 14.09.2006. 22:41 ] @
Sta se podrazumeva pod "muljavi" fontovi?
Jel neko moze dati screenshot-ove za poredjenje?
[ Not now, John! @ 14.09.2006. 22:57 ] @
Citat:
niceness: Sta se podrazumeva pod "muljavi" fontovi?
Jel neko moze dati screenshot-ove za poredjenje?

Ne znam ni ja, ali će valjda degojs postaviti screenshot, pošto se on žalio da su mu na Linuxu muljavi fontovi.
Do tad, evo moj screenshot u prilogu. Font je Helvetica. Dolazi uz X.org.

[Ovu poruku je menjao Not now, John! dana 15.09.2006. u 00:22 GMT+1]
[ Zoran Rodic @ 14.09.2006. 23:12 ] @
Ne bih sad imao zivaca da vracam u predjasnje stanje
ako ukucas u google : linux fonts dobices sijaset inkova koji govore kako taj problem resi
http://jeremy.zawodny.com/blog/archives/000773.html
Ovaj link najbolje oslikava probleme sa kojima se ljudi srecu

elem Linux distribucije dolaze sa unix fontovima a naknadnim dodavanjem true type fontova slova postaju jasnija.
Ja sam taj problem nekada davno resavao tako sto sam sumnjao u graficku, monitor, osvezavanje ...
Tada nije bilo nikog ni da pitas, dok se nije pojavio moj prijatelj i rekao mrtav ladan, pa iskopiraj fontove iz windowsa.
Posle su dosla resenja sa Adobe true type fontovima ...
I evo, godinama, prva stvar koju uradim posle instalacije je upravo aktiviranje tih fontova

Zato sam i postavio ovaj post ovde jer cu nadam se ovde dobiti kvalitetnu konstruktivnu raspravu bez nepotrebnih flejmova.

http://linux.org.mt/article/ttfonts
http://pegasus.rutgers.edu/~el...OWTO/html/Font-HOWTO/x169.html
http://www.theregister.co.uk/2002/10/25/fabulous_fonts_in_linux/

google je svakako neiscrpan za ovu temu.
Voleo bi da ovo bude svojevrsno uputstvo za nove korisnike

Neki ce postaviti pitanje licenci i prava koriscenja true type fontova iz Windowsa, ali kako imam legalan XP, slobodno mogu pricati o koriscenju tih fontova kako mi se prohte.
[ del-boy @ 14.09.2006. 23:28 ] @
Fontovi su mi odlični. Čak šta više, na windowsu su mi bili "muljaviji". Do duše tamo se nisam ni trudio da ih podesim jer sam tek dobio monitor (LCD) i planirao sam da brišem windows, tako da nije bilo potrebe.

Što se Linuxa tiče nisu baš neophodni MS fontovi. Ja koristim i dejavu-ttf fontove i skroz su OK! Mada, ruku na srce, imam i MS fontove ako zatrebaju. Za sva podešavanja koristim Verdanu :D
[ Body Bag @ 14.09.2006. 23:55 ] @
MS fontovi uopste nisu potrebni....
Treba instalirati DejaVu i URW(tu je i Artwitz ko voli fancy izgled)fontove koji su odlicni i mnogo bolji,po meni,nego MS fontovi...
Plus sa vecinom popularnih distroa dolaze u paketu...
Nesto nisam primetio da je nesto "muljavo"
[ Not now, John! @ 15.09.2006. 00:10 ] @
Jesu li Dejavu unicode fontovi, tj. da li imaju sve neophodne znakove (latinica, ćirilica, grčko pismo...)?
[ niceness @ 15.09.2006. 00:22 ] @
DejaVu fonts - wikipedia
[ formeye @ 15.09.2006. 08:07 ] @
DejaVu
URW
Computer Modern (Iz TeX-a)
Linux Libertine

Pored ovih, vise nista nije potrebno...
[ Tyler Durden @ 15.09.2006. 08:25 ] @
Uf, pa ne znam za vas ali ja imam instalirane windows fontove i uglavnom njih koristim. Naravno, najviše zbog web-a. Jedino pošto pičim fluxbox onda imam instalirane i artwiz fontove i oni su mi glavni i jedini u svemu što se tiče WM-a.
E sad, ne znam šta se podrazumijeva pod muljavošću... :)
[ Zoran Rodic @ 15.09.2006. 09:18 ] @
Citat:
Body Bag: ...(tu je i Artwitz ko voli fancy izgled)fontove koji su odlicni i mnogo bolji,po meni,nego MS fontovi...


http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Xorg_and_Fonts

http://gentoo-portage.com/Search?search=media-fonts/artwiz-fonts


uf, ubacio si ono T al nadjoh
artwiz

Ovaj drugi link obiluje njima, pa ako ti nije tesko, cimni jedan ili nekoliko da vidimo kakvi su, po tvom izboru
Nisam se sretao sa njima do sada

[Ovu poruku je menjao random dana 16.09.2006. u 14:19 GMT+1]
[ Tyler Durden @ 15.09.2006. 09:26 ] @
Ovdje mozes da vidis kako izgledaju.
Lijepi bitmap fontovi, super idu uz fluxbox
http://artwizaleczapka.sourceforge.net/images/shots/
[ Body Bag @ 15.09.2006. 09:59 ] @
@alkion

Pazi,ja ih nisam toliko koristio,ali vidim mnogi ih koriste i zadovoljni su.....

[Ovu poruku je menjao random dana 16.09.2006. u 14:19 GMT+1]
[ Mitrović Srđan @ 15.09.2006. 11:51 ] @
jos nisam imao problema sa fontovima, svi default mi sasvim odgovaraju.

[Ovu poruku je menjao random dana 16.09.2006. u 14:20 GMT+1]
[ VRider @ 15.09.2006. 12:10 ] @
Kod mene su nakon instalacije najnovijih drajvera za ATI (?!) fontovi postali iritirajuce ostri.
[ Tyler Durden @ 15.09.2006. 12:47 ] @
Ne zelim da odvlacim temu u off-topic, ali to se i meni desilo na debianu, a prije neki dan sam instalirao ati drajvere na gentoo.
Isuse, koji krs... ostaju dijelovi prozora po desktopu, sporost. Ne znam da li je mozda problem do enlightenmenta koji malo testiram ili je nesto drugo, ali drajveri su dno svakako :(
[ Mitrović Srđan @ 15.09.2006. 12:54 ] @
e17?
Mozda je do njega , ali takodje imam ATI x550 i jako lose radi na linuxu.
[ niceness @ 15.09.2006. 13:07 ] @
Kad smo vec krenuli u offtopic ...
Citat:
Ne znam da li je mozda problem do enlightenmenta ...

Mozda, ali sa nvidia drajverima radi odlicno. Koristim ga vec mesec dana kao primarni wm (dobro, desktop shell ili kako ga vec zovu :) ),
a fluxbox sam poslao u zasluzenu penziju.
[ Mitrović Srđan @ 15.09.2006. 13:11 ] @
Da i meni na poslu e17 radi ODLICNo na nekoj INTEL itegrisanoj ?!
Ali kuci na ATI-ju imam probleme. Pre na nvidia mx440 nije ih bilo.
[ Tyler Durden @ 15.09.2006. 13:53 ] @
Nije e17, vec "stable" verzija 0.16.nesto.
Naravno bez ati drajvera radi bez problema.
[ slacker @ 15.09.2006. 22:59 ] @
Ne znam kako drugima, ali meni su uvijek bili "muljavi" na linuxu ... može biti i do monitora, mene na starom IBM trinitronu zaista bode u oči. Rješenja ima: recompile freetype2, nove konfiguracije fontova, ms fontovi, podešavanje X-a. Može se naći na pretrazi foruma. Trenutno na Ubuntu koristim ovo rješenje: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=208396.

[ Mister Big Time @ 04.10.2006. 03:23 ] @
Vaistinu da su na nekim distro-ima muljavi. Evo teram Gentoo i razlika je osetna u odnosu na Fedoru ili Suse koji imaju mnogo cistije fontove.. ali da se podesiti rucno kako se vec pisalo ovde.
[ Astral Projection @ 04.10.2006. 11:55 ] @
Meni nikad nijesu smetali ovi fontovi na Debianu iako sam vidio na SuSEtu mnogo ljepše. Kopao sam po ubuntu forumima, ali nijesam našao rešenje kako da ih popravim. Može li mi neko reći kako se instaliraju ovi DejaVu fontovi?
[ Nebojsa_S @ 04.10.2006. 14:27 ] @
Probaj sa :
Code:
 sudo apt-get install ttf-dejavu
[ Astral Projection @ 04.10.2006. 18:07 ] @
Evo pratio sam ovo upustvo i stvarno mi se popravio izgled :)
[ Milan Aksic @ 04.10.2006. 19:19 ] @
Citat:
alkio: Naime, vireci preko plota iz windows dvorista, neki su uspeli da vide muljave fontove na linuxu.

Verujem im, ja "muljavava" slova u Linuksu svakodnevno gledam, jer mi je Ubuntu kucni OS. Ranije sam na Slekveru, takodje svasta pokusavao, pokusao sam ponovo i s uputstvom na ovoj adresi http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=208396 i rezultat je uvek isti.

Prvo, Tahoma slova ne podrzavaju iskosena slova, ili ako ih i podrzavaju onda su neuporediva po kvalitetu izgleda sa onim u Vindouzu.
I drugo ma koja druga slova da izaberem nijedna ne izgledaju dobro iskosena kao u Vindouzu, i sve vrste slova (sans, tahoma...) imaju neka "unakazena" slova, npr. u Sans-u malo slovo 'm' je nepravilno dok Trebuchet ima nepravilno 'w' slovo, dok u jednoj vrsti dvojka (2) ne izgleda dobro jer ima neko nepravilno zadebljanje pri dnu.

Gorepomenuto uputstvo sam pokusao skoro, i prekjuce sam vratio na staro i batalio corava posla... do daljeg.

Inace alkio, kako si ti to konkretno sredio i koju si vrstu slova koristio kada si napravio snimak ekrana?
[ Zoran Rodic @ 04.10.2006. 22:32 ] @
Citat:
Milan Aksic: ... kako si ti to konkretno sredio i koju si vrstu slova koristio kada si napravio snimak ekrana?

Korisitim tahomu
Browser podesavas posebno

Na koji si screenshoot misliio?

[att_img]

[Ovu poruku je menjao alkion dana 05.10.2006. u 00:05 GMT+1]
[ Milan Aksic @ 04.10.2006. 23:10 ] @
Ups. Izvini alkion, pogresio sam. Pitanje nije tebi upuceno vec @Not now, John!, ali ipak, kako ti onda izgledaju iskosena slova tj. da li ih uopste imas tamo gde bi trebala da budu iskosena slova?

Dakle @Not now, John! koju vrstu slova si koristio kada si napravio snimak ekrana koji si prikacio za trecu poruku na prvoj stranici ove teme?
[ Milan Aksic @ 04.10.2006. 23:16 ] @
Aha alkion, vidim postavio si snimak, mada nigde na njemu nema iskosenih slova. Obrati paznju da ti broj osam (8) ne izgleda pravilno, koliko se secam ni broj sest (6) ne izgleda :)

Nisam cepidlaka, ali u svakoj vrsti slova (koju sam probao) ima po nekoliko slova koja nekom nepravilnoscu "upadaju u oko", nijedna nije cista, kojom bi makar donekle slova mogla da izgledaju kao npr. u Vindouzu.
[ Zoran Rodic @ 04.10.2006. 23:51 ] @
Nemam sad XP da uporedim text u browseru, mada ne treba biti strucnjak i videti da ovo bas nije sjajno interpretirano
Ispod je Abi word sa raznim velicinama
Na manjoj velicini recimo 12 slovo u izgleda kao da mu je neko isekao kraj
Cim se font poveca slovo postaje savrseno najbolje rezultate daje boldirano. Ovo je arial
U svakodnevnom radu neces primetiti ove "ispade" ali evo, od kada malo vise obracam paznju na to, vidim da bas nisu svi delovi sistema podesivi po pitanju fontova. Postoje neki delovi koji te jednostavno ignorisu.
To , evo sad uocavam u zadnjih sat vremena, mada , licno te delove ne koristim pa mi ne smetaju a i nisam ih zapazio
Mada, ovo vise nije do fontova, oni su u redu, ocigledno je problem u necem drugom.

Ko zna, mozda na kraju i resimo taj vecni problem

[att_img]
[ Milan Aksic @ 05.10.2006. 00:34 ] @
Ne, ne, nisam mislio da je problem u samim slovima, jer slova su ista i na Linuksu i na Vindouzu, vec u programu koji radi sa njima u ovom slucaju to je valjda FreeType biblioteka.
Naime, cak ni ovakav izgled slova nije "podrazumevan" na vecini distrubucija (jos je gori sa bilo kojom vrstom slova), vec treba omoguciti (a potom ponovo prevesti i instalirati) jednu define preprocesorsku direktivu u datoteci (relativno u odnosu na koreni direktorijum FreeType biblioteke) include/freetype/config/ftoption.h. Iz:
Code:

/* #define TT_CONFIG_OPTION_BYTECODE_INTERPRETER */
u
Code:
#define TT_CONFIG_OPTION_BYTECODE_INTERPRETER

Kako sam ja cuo, razlog zbog cega ovo nije podrazumeno ukljuceno na vecini distribucija (kao npr. u Slekveru) je sto je taj tzv. TrueType hinting system zasticen patentom.

Medjutim, ono o cemu ja pricam je da cak i sa ovom, pa i "neslobodnom", podrskom koja postoji relativno dugo vreme, izgled jos uvek nece biti _cak_ ni kao na Vindouzu 95.

[Ovu poruku je menjao Milan Aksic dana 05.10.2006. u 03:43 GMT+1]
[ Zoran Rodic @ 05.10.2006. 08:08 ] @
Evo dosao sam na posao i evo snimka iz windoze
[att_img]
hm
Pa ni ovde bas nije bajno, moras priznati, tj. potpuno je identican prikaz
Nego, mislim da neke distribucije ne moraju dodatno da se podesavaju
Suse mi je davao odlicne fontove i sliku bez nekih dodatnih skripti, ispravki true type biblioteka ...

Jednostavno nisam bas preterano pridavao paznje i sto ti kazes cepidlacio.
Citas text i to je to.
Ono sa 8-om u zivotu ne bih video

Al ipak , mislim da se to moze doterati.
[ formeye @ 05.10.2006. 10:16 ] @
Citat:
Milan Aksic:
Medjutim, ono o cemu ja pricam je da cak i sa ovom, pa i "neslobodnom", podrskom koja postoji relativno dugo vreme, izgled jos uvek nece biti _cak_ ni kao na Vindouzu 95.


I dalje ne znam o cemu ovde pricate. Biblioteka za renderovanje fontova u Win95 je imala 5 nivoa sive dok radi antialiasing. (ukljucujuci crnu i belu). Freetype2 podrzava 256 nivoa. Ako vam anti-aliasing smeta jer pravi slova "muljavim", iskljucite ga. (screenshotovi koje ste ovde postavili - tahoma font i sl - i http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=208396 - su slova bez anti-aliasinga)
[ Milan Aksic @ 05.10.2006. 15:24 ] @
Pa nije problem u prikazivanju slova sa AntiAliasing-om vec u prikazivanju manjih slova (npr. do 14) koja ne bi trebala to da koriste.
Citat:
Pa ni ovde bas nije bajno, moras priznati, tj. potpuno je identican prikaz
Da, tacno. U ovom konkretnom slucaju.
To bese Tahomaa zar ne, ali opet kako onda iskosena slova?
Citat:
Nego, mislim da neke distribucije ne moraju dodatno da se podesavaju
Pa da, neke distribucije kao npr. Debian imaju podrazumevano ukljucenu tu podrsku, pa ne mora to "rucno" da se radi.
Citat:
Jednostavno nisam bas preterano pridavao paznje i sto ti kazes cepidlacio.
Citas text i to je to.
Ono sa 8-om u zivotu ne bih video
:)
Ali video si ono sa malim slovom 'u' ;))
Citat:
Al ipak , mislim da se to moze doterati.
Znas kako, ako je za nekakvu utehu, mada nisam neposredno video Izgled Viste (najnovijeg Vindouza), po snimcima ekrana primecujem da i manja slova koriste AntiAliasing, ili je mozda na tim snimcima bila ukljucena opcija Clear Fonts (ili kako se vec zove), za bolji prikaz na prenosivim racunarima :)
[ niceness @ 05.10.2006. 16:40 ] @
Ako sam dobro shvatio, vama fontovi izgledaju ovako:


a zelite da izledaju ovako:


Jel na to mislite?
[ formeye @ 05.10.2006. 17:01 ] @
Citat:
Milan Aksic: Pa nije problem u prikazivanju slova sa AntiAliasing-om vec u prikazivanju manjih slova (npr. do 14) koja ne bi trebala to da koriste.

Meni izuzetno smeta kad slova (ma koje velicine - a najcesca na ekranu su mi ispod 14) nisu anti-alias... tako da uopste ne saosecam sa vama koji u tome vidite problem...

P.S. U KDE Control Center mozete da namestite da li zelite aa u zavisnosti od velicine slova. Nisam probao kako radi i na sta tacno utice...
[ Marko_R @ 05.10.2006. 17:19 ] @
Jel pokušao neko na ubuntu (gnome) da isključi antialiasing? Ja sam probao ono u Preferences/Fonts ali ništa se ne menja?

[Ovu poruku je menjao Marko_R dana 08.10.2006. u 17:38 GMT+1]
[ Milan Aksic @ 05.10.2006. 18:11 ] @
Citat:
formeye: Meni izuzetno smeta kad slova (ma koje velicine - a najcesca na ekranu su mi ispod 14) nisu anti-alias... tako da uopste ne saosecam sa vama koji u tome vidite problem...

Pa dobro, sta drugo da kazem :))

Meni licno, sva slova ispod velicine 10, a koje se prikazuju AntiAliasing-om izgledaju pomalo "razmazano" u odnosu na ekvivalent u Vindouzu, ali eto i to je stvar ukusa.

Marko, u Ubuntuu mozes na nekoliko mesta da izgled slova finije podesis, ali nema opciju, kao npr. u KDE-u, da odredis od koje do koje velicine slova da ne koristi AntiAliasing.
- System->Preferences->Font->Font Rendering->Monochrome
- System->Preferences->Font->Details->Smoothing->None
- System->Preferences->Font->Details->Hinting->None

Nakon ovoga restartuj X server.
[ Andreja Dulovic @ 05.10.2006. 23:28 ] @
Windows fontovi na Ubuntu-u 6.06 (instalacija u 2 koraka):

http://www.ubuntuforums.org/sh...t=208396&highlight=msfonts

[ Milan Aksic @ 06.10.2006. 00:10 ] @
Andreja, na ovo uputstvo je vec nekoliko puta ukazivano u ovoj temi :)
[ Andreja Dulovic @ 06.10.2006. 12:38 ] @
izvinjavam se, pozurio sam brze-bolje da podelim sa vama moje novo, kapitalno saznanje zvano "rupa u saksiji". :)


elem, to uputstvo kaze "prvo skini ovaj fajl sa fontovima i iskopiraj ga u taj i taj dir". ok, pretpostavljam da sistem s vremena na vreme proverava sadrzaj tog foldera i ako se pojave neki novi fontovi, on ih registruje u sistem (ili kako se to vec kaze). ono sto je zanimljivo, to je ona druga arhiva gde se nalazi nekoliko xml datoteka, tipa aliases i slicno. e sad, to ja ne kapiram, a ocigledno su u pitanju konfiguracioni fajlovi ciji se dir takodje proverava s vremena na vreme i ucitavaju se podesavanja iz tih fajlova, jel tako? pretpostavljam da se gledaju svi xml fajlovi koje tu stavim?

e sad, vidim da tu ima raznih opcija i setovanja, a posto hocu da dodam jos neke fontove iz windowsa, zanima me kako da ih "tretiram" i sta sve treba da znam da bi mogao da ih podesim kako mi treba praveci nove ili menjajuci stare xml fajlove? jel ima negde tutorial za to ili neke informacije..?


btw, u ff-u, wikipedia se ne prikazuje ni jednim od instaliranih fonova? jel to do ff-a ili do toga sto nisam instalirao sve potrebne fontove?
[ Marko_R @ 06.10.2006. 16:20 ] @
Citat:
Milan Aksic: Marko, u Ubuntuu mozes na nekoliko mesta da izgled slova finije podesis, ali nema opciju, kao npr. u KDE-u, da odredis od koje do koje velicine slova da ne koristi AntiAliasing.
- System->Preferences->Font->Font Rendering->Monochrome
- System->Preferences->Font->Details->Smoothing->None
- System->Preferences->Font->Details->Hinting->None

Nakon ovoga restartuj X server.


Ne radi, bez obzira na šta izaberem, uvek isto. A kad isključim hinting, na glavnom meniju se automatski selektuju sve 4 opcije !?



[Ovu poruku je menjao Marko_R dana 08.10.2006. u 16:54 GMT+1]
[ Milan Aksic @ 06.10.2006. 23:41 ] @
Ne znam zasto nece da reaguje.

A sta pokusavas da postignes Marko, da iskljucis AntiAliasing potpuno?
[ Milan Aksic @ 06.10.2006. 23:50 ] @
Andreja, sto se slova tice. Ja kada sam hteo da dodam neka slova (onda kada sam pokusao pomenuto uputstvo), smestio sam ih u poseban direktorijum (/usr/share/X11/fonts/local) i putanju do tog direktorijuma dodao u datoteci /etc/X11/xorg.conf.

Ovo nije bilo naznaceno u uputstvu ali sam hteo odmah da budem siguran da ce se slova pronaci.

Ako ne mozes da koristis slova koja si dodao mogao bi da pokusas isto.
[ Marko_R @ 07.10.2006. 11:24 ] @
Pokušavam da isključim antialiasing potpuno. Jedino sam u programu "Synaptic" video efekat, dok svuda ostaje aa. Planiram da pokušam neko od uputstava kako da se poboljša izgled fontova bez aa.
[ Milan Aksic @ 07.10.2006. 11:37 ] @
A zasto hoces da iskljucis AntiAliasing potpuno? :)
Mislim da su objektivno, slova velike velicine dosta prijatnija.

Dakle ako hoces da se (u Gnomu) samo slova manje velicine prikazuju bez AntiAliasing-a pokusaj uputstvo koje je poslednji put pomenuo Andreja.

A ako hoces da iskljucis AntiAliasing potpuno (za sve velicine slova) pogledaj da li ce ti pomoci ova adresa na koju sam naisao pretragom: http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-116386.html
[ Milan Aksic @ 07.10.2006. 11:47 ] @
Citat:
Marko_R: Pokušavam da isključim antialiasing potpuno. Jedino sam u programu "Synaptic" video efekat, dok svuda ostaje aa. Planiram da pokušam neko od uputstava kako da se poboljša izgled fontova bez aa.
Uh, prevideo sam da koristis Ubuntu (Synaptic) :)
Dakle ako hoces da potpuno iskljucis AntiAliasing podrsku za sve velicine slova, uradi sledece:
- u konzoli otkucaj
Code:
sudo dpkg-reconfigure fontconfig
- pri sledecem izboru izaberi "None",
- restartuj X server (ili ce se sa izmenama prikazivati samo programi startovani nakon gornjeg izbora),
- gotono. :)
[ Andreja Dulovic @ 08.10.2006. 16:40 ] @
Citat:
Milan Aksic: Ako ne mozes da koristis slova koja si dodao mogao bi da pokusas isto.


pa mogu da korisitm ta slova, jer vecina sajtova u FFoxu se prikazuje kako treba, gedt takodje ima win slova, u menijima su se pojavili takodje win fontovi,itd.. pomislio sam samo da wikipedia (kao jedan od sajtova koji na ffoxu nece da se prikaze tim novim fontovima) trazi neki poseban font koji nije medju ovima sto sam ih instalirao prateci navedeno uputstvo.
[ Milan Aksic @ 08.10.2006. 17:10 ] @
E pa u tom slucaju pogledaj sledecu opciju u FajrFoksu:
Edit->Preferences->Content->Fonts & Colors->Advanced->Allow pages to choose their own fonts, instead of my selections above
[ Andreja Dulovic @ 08.10.2006. 19:48 ] @
hvala na savetu.
uradio sam to, i to opet nece da prikaze win fontove u wikipediji.
evo u attachu screenshotova...

ne znam, pokusacu da instaliram operu, pa da vidim kako ce da izgleda...
[ pisac @ 12.12.2006. 22:22 ] @
Glavni razlog zašto i dalje koristim Windows za surfovanje (i mnogo toga drugoga) je upravo to što su na Linuxu (Slackware KDE, ali i ostale distribucije koje sam probao) fontovi zaista muljavi, i kao takvi me mnogo nerviraju.

Pošto koristim TFT monitor (Laptop) koji prikazuje svaki piksel, razlika u kvalitetu je ogromna. Pri tome problem uopšte nije u aliasingu ili stavljanju windows fontova, već u lošem algoritmu koji se koristi prilikom prikaza malih TTF fontova.

Windows:

Slackware:

Slackware-AntiAliasing:


Uvećano:

Windows:

Slackware:

Slackware-AntiAliasing:



Ima li kakvog rešenja za ovo?

p.s. Uzgred, društvo, kada snimate ekrane do 128 boja, koristite GIF, mnogo je bolja slika.


[Ovu poruku je menjao pisac dana 12.12.2006. u 23:42 GMT+1]
[ del-boy @ 13.12.2006. 01:10 ] @
I ja koristim TFT monitor i upravo Slackware koji su uzeo za primer i meni fontovi odlično izgledaju. Odnosno izgledaju baš kao što si pokazao na slikama ali mi to savršeno odgovara. Dok sam još imao Windows na računaru i kad sam dobio TFT monitor, blago rečeno, razočarao sam se kad sam ugledao fontove. Meni su windows fontovi bili nikakvi... Međutim na Slackware-u sa uključenim AntiAliasing-om sve izgleda odlučno...

U windowsu sam uključivao SmoothEdges (nisam siguran da se tako zove, ali nešto na taj fazon) da bi mi izgled fontova bio prihvatljiv...
[ Zekica @ 13.12.2006. 10:30 ] @
@pisac:
Probaj da uključiš full hinting.
U KDE-u: Control Center -> Appearance & Themes -> Fonts: Ukljuceno Use anti-aliasing for fonts pa Configure, Hinting Style: Full i po želji Use sub-pixel hinting.
U Gnome-u: pokreneš gnome-font-properties, pa Details, Hinting: Full

Sa ovim podešavanjima mi slova nisu više muljava (koristim Ubuntu Edgy), ali bi trebalo da radi i na ostalim distribucijama...
[ Mitrović Srđan @ 13.12.2006. 12:33 ] @
A koji vam je DPI settings na windozi?
[ dr_voja @ 13.12.2006. 12:57 ] @
Ja koristim Slackware 10.2 i instalirao sam windows fontove. E sad, u novijim aplikacijama koje koriste Xft izgledaju normalno, međutim u starijim koje koriste X core fontove ti isti fontovi izgledaju očajno, krzavo. Nažalost, ima dosta takvih aplikacija (Emacs, sve Gtk1 itd). Kako je to moguće, zar ne bi trebalo da oba mehanizma koriste istu freetype biblioteku?
[ pisac @ 13.12.2006. 15:18 ] @
Probao sam ja sve verzije antialiasinga na Slacku, Redhatu, Suseu, ali, kao što se vidi na slici, na Windowsu su mi slova ubedljivo najbistrija, baš zbog toga što se ne koristi antialiasing jer su pikseli savršeno rasporedjeni.

Jednostavno, mnogo mnogo lakše mi je da čitam bilo šta na Windowsu nego na bilo kom Linuxu. Mnogo manje zamara, i vidim sa veće daljine, itd...

Dok ne rešim ovaj problem, ostadoh ja na Windowsu :-(
[ dr_voja @ 13.12.2006. 20:45 ] @
U međuvremenu sam otkrio u čemu je problem:

Citat:
pisac: Pri tome problem uopšte nije u aliasingu ili stavljanju windows fontova, već u lošem algoritmu koji se koristi prilikom prikaza malih TTF fontova.


Na slackware-u, u mnogim drugim distribucijama freetype biblioteka je kompajlirana bez podrške za tzv. "hinting", zbog pravnih problema u nekim zemljama. @pisac: Sudeći po slikama, to je problem i kod tebe.

Potrebno je rekompajlirati freetype biblioteku sa uključenom podrškom, koga zanima kako može da pogleda Font-HOWTO. Posle toga se situacija kod mene koliko-toliko normalizovala, mada i dalje nije savršena.
[ Milan Aksic @ 13.12.2006. 20:53 ] @
Citat:
pisac: Pošto koristim TFT monitor (Laptop) koji prikazuje svaki piksel, razlika u kvalitetu je ogromna. Pri tome problem uopšte nije u aliasingu ili stavljanju windows fontova, već u lošem algoritmu koji se koristi prilikom prikaza malih TTF fontova.
Izgled slova, po citljivosti na Linuksu, bez omeksavanja (anti-aliasing), ne moze da se uporede ni sa izgledom slova na Vindouzu 95. Ali naravno uvek ce se naci neki Linuks "korisnik" koji ce reci da nije mogao nista da procita na Vindouzu dok nije presao na Linuks. Nista novo.

Mada, kada je Slekver u pitanju, izgled slova bez omeksavanja moze znatno bolje da se prikaze, nego na snimcima ekrana koje si poslao, da je ukljucen patentirani algoritam za prikaz slova u "freetype" biblioteci. Ona je podrazumevano ukljucena u Debian distribuciji i distribucijama koje su iz njega nastale kao npr. (K)Ubuntu.

Da bi ukljucio taj algoritam na Slekveru moras da otpakujes izvorni kod "freetype" biblioteke i onda pratis ovo uputstvo. Nakon prevodjenja deinstaliraj odgovarajuce stare pakete i instaliraj te nove (npr. sa programom "checkinstall"). Ako si izvorni kod kopirao sa Slekver diska, koliko se secam, direktorijum "X11-nesto" ima ukljucenu i skriptu koja sama prevodi i instalira te pakete, dakle na tebi ostaje jedino da izvrsis promenu tj. da dekomentujes odgovarajucu direktivu u include/freetype/config/ftoption.h datoteci.

Srecno :)

[Ovu poruku je menjao Milan Aksic dana 13.12.2006. u 22:05 GMT+1]
[ random @ 14.12.2006. 19:01 ] @
Evo jednog odličnog teksta o instalaciji i konfiguraciji fontova na Linuxu (na Gentoo-u, ali primenljivo i na bilo koji drugi distro, posebno je od značaja odeljak o konfiguraciji freetype biblioteke):

http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Xorg_and_Fonts
[ Zoran Rodic @ 14.01.2007. 14:50 ] @
Ima li iskustava sa Suse 10.2 ?
Prilicno sam se napatio dok sam ih namestio .
Tek nakon instalacije poslednjieg drivera za ATI fontovi su dobili lepe obrise

Evo i dva korisna linka
http://en.opensuse.org/Optimal_Use_of_Fonts_on_SuSE
http://rpmfind.net/linux/RPM/s....3.2.20050721-10.2.x86_64.html
[ Not now, John! @ 17.02.2007. 14:02 ] @
Nedavno sam stavljao noviju verziju FreeType, pa sam vidio u čemu je razlika između uključenih opcija (bytecode interpreter i subpixel hinting) i kad su one isključene.
Na prvi pogled razlike su male, ali mislim da se oči brže umaraju bez ovih opcija. Slova su masnija i mutnija (kao da nisu fokusirana).
Dakle, preporuka svima je da uključite te opcije (ova druga se tiče LCD i TFT monitora).

Primjeri su priloženi uz poruku.
[ pisac @ 25.09.2008. 20:53 ] @
Ovaj problem sam duže vreme zanemario, pošto sam srećno koristio Windows za surfovanje i zezanje a goli Linux shell za pametne stvari. Medjutim, danas sam rešio da sredim ovaj problem, i uspeo sam!

Mogu reći da sam najzad progledao u KDE-u.

Evo doslovnog uputstva za Slackware 12.1, koje sam napisao za sebe za buduća štelovanja:

1) Sa Slackware 12.1 DVD-a, prebaciti na kompjuter sadrzaj foldera 'source/l/freetype/'
2) Izmeniti fajl 'freetype.SlackBuild', i to tako sto treba ukljuciti patchovanje sa:
freetype.bytecode.interpreter.diff.gz (linija 50)
freetype.subpixel.rendering.diff.gz (linija 57)
3) startovati ./freetype.SlackBuild

Da bi efekti bili uočljivi, treba imati i Microsoft fontove. Oni se mogu 'uvesti' u Slackware (KDE) ovako:
Kontrolni Centar -> Administracija Sistema -> Instalater fontova

Takodje, treba iskljuciti aliasing (omekšavanje), ili u potpunosti ili samo za mala slova:
Kontrolni Centar -> Izgled i teme -> Fontovi

Na kraju bi trebalo bi restartovati KDE. Medjutim, meni nije proradilo odmah, vec nakon par minuta od restarta (?!) Posle toga, surfovanje je postalo uzivanje isto kao iz Windowsa, a i fontovi u meniju prozora su postali lepsi. Medjutim, na nekim mestima fontovi su postali ruzniji (u naslovu prozora, u naslovima taskova, u start meniju, na satu, itd...), ali to mi je manje bitno. A verovatno će se naći neko rešenje i za taj problem.


[ pisac @ 27.09.2008. 18:29 ] @
Problem koji sam pomenuo na kraju prethodnog posta, se potpuno sam rešio posle desetak minuta (i možda još jednog restarta KDE-a, mada sam i pre toga nekoliko puta restartovao KDE bez efekta). Čudno.

Drugom prilikom, nakon podizanja KDE-a mi se desilo da su svi fontovi bili za otpilike dve veličine manji nego što sam podesio. Znači, koristio sam Tahomu 10 koja je savršeno izgledala u svim prozorima, a onda je odjednom bila previše mala za moj ukus. Postavio sam na 12, i sve se sredilo. Morao sam i font za časovnik (Microsoft Sans Serif 15) da povecam (na 18). Naravno, kada sam restartovao sistem, sve je postalo "normalno" pa su mi sada fontovi bili preveliki, i morao sam da ih smanjujem!

Ja sam do sada Linux koristio uglavnom bez X-a, ali rekoh da probam da ga koristim za iste stvari za koje upotrebljavam i Windows, pa sam zato i fontove sredio da budu kvalitetni kao na Windowsu. Medjutim, izgleda da ovakav Linux previše liči na Windows!
[ Srđan Pavlović @ 27.09.2008. 22:48 ] @
^^ Hehe, aj sad napisi i jedan tutorijal za Ubuntu za isto to :)
[ nemysis @ 28.09.2008. 01:27 ] @
Pa to je zajedničko svim Linux-ima. Gentoo Wiki ima dosta dobra objašnjenja za dosta stvari pa i za ovo. Ja često tamo nađem ono što mi treba.

Ovaj link je već random dao.

@Kernel-1 Ali pošto ti tražiš za Ubuntu uputstvo nauči nešto iz Gentoo uputstva.

http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Xorg_and_Fonts

Pozdrav nemysis
[ Body Bag @ 28.10.2008. 15:25 ] @
Ko koristi Slackware a ima problema sa fontovima neka pogleda sledece uputstvo koje sam ja pisao-ala smo skromni :D

http://slackware-srbija.org/forum/index.php?topic=58.0

Posle ovoga fontovi ce imati rendering o kojima Windoze mogu samo da mastaju ;)

Moze da se desi i da Open Office i pored svega ovoga ima problema sa zamucenim fontovima a resenje se nalazi ovde

http://www.oooforum.org/forum/...673e6d328601798623c52cb23823b9

Inace primetio sam da nije potrebno ovoliko cimanje kod svih distroa-kod nekih je samo dovoljno dodati /etc/fonts/local.conf sa parametrima koje sam dao u uputstvu

[ saigon_from_europe @ 14.03.2009. 19:07 ] @
Da dodam par objasnjenja na ovu temu, iako sam ja poslednji put imao problema zapravo na Windowsu.

Problem vektorskih fontova je kada treba nacrtati vektorski crtez u malom broju piksela. Resenje je da se na mestima gde nije 100% sigurno da li treba da bude ili ne treba da bude crn piksel stavi siva boja. Time se ublazuju iskrzane ivice i to, najcesce, izgleda lepse. Na uredjajima sa visokim DPI, npr. laserskom stampacu to nije problem, jer piksel gore-dole ne moze da se primeti.

Ima ljudi, medju kojima sam i ja, kome takvi fontovi ne izgledaju ostro i ja npr. stalno ocima pokusavam da "izostrim sliku". Vecini to ne smeta, pa je i na Windowsu to stavljeno kao default, iako Windows fontovi i bez toga izgledaju sasvim lepo.

Drugi problem je takodje vezan za crtanje fontova u malom broju piksela. Pokazalo se da iako matematika kaze da bi font trebalo nacrtati na jedan nacin, nama izgleda mnogo bolje kada se nacrta drugacije. Zato rucno radjeni fontovi u malim velicinama izgledaju za klasu bolje nego vektorski.

Resenje je napravljeno u dodavanju "hintova", tj. dodatnih uputstava kako crtati na niskim rezolucijama. To je ta patentirana tehnologija koja pravi problem.

Ono zasto sve ovo pisem je da napomenem da mnogi fontovi koji se koriste na Linux-u nemaju hinting. Jednostavno, pravljeni su da se koriste sa antialiasingom. Ja sam tako pokusao da koristim neke lepe fontove u Windowsu i kako drzim iskljucene efekte za "smooth edges" kako to MS zove, verujte mi da to izgleda odvratno.

Dakle, rezime je: ko zeli "ostra" slova, osudjen je na MS fontove. Linux fontovi bez antialiasinga ce izgledati odvratno, a hinting im nece pomoci. Za konzolu i editore, posto se tamo fontovu koriste u jednoj jedinoj rezoluciji, mogu se koristiti i bitmap fontovi. Oni ce uvek izgledati ostro i bas onako kako ih je zamislio dizajner.


[ Sudomaster @ 14.03.2009. 19:26 ] @
Fontovi mi nisu muljavi.

Forumi koji su u glavnom, *nix-olike tematike, su veoma lepo i dobro čitljivi jer se stavljaju open source fontovi koji su i na sistemu, problem dolazi kada se prikazuje stranica koja u svojoj (uglavnom) php.confg nema postavljenje kao sekundarne fontove Sans i ostale deafult sa Linux sistema, tada dolazi do "muljavosti" tj nečitkosto malih slova.

Jedina distribucija koja pravi neki balans između Microsoft i Linux default fontova jeste Mandriva, sa njom nije potrebno uključivati AA ili instalirati naknadno MStrytupe fontove. Ako može Mandriva da napravi takve opensource fontove koji mogu sasvim pristojno da prikažu sajtove gde dominiraju MS fontovi, onda je na drugim distribucijama da poprave Xserver koji opslužuje fontove i time doprinesu zajednici bolje fontove i ne instaliranje MS fontova.