[ cybertel @ 27.04.2003. 02:51 ] @
Imam zamisao kako prepraviti wirelles mreznu karticu za kucnu upotrebu(dometa do stotinak metara(100M)) za koriscenje na vecu daljinu(par kilometara i vise(5km-20km)
Dakle umesto interne(pendrek) antenice,koristiti externu antenu,izmedju kartice i antene bi trebalo vezati pojacavac,recimo oko 5w snage,mislim da bi sa ovakvim pokusajem trebalo probati,zasto bi smo bacali pare na nesto sto u realnosti ne zasluzuje cenu od par hiljada evra!
Ako neko zna frekvencije na kojima rade bezicne mrezne kartice(recimo d-link-ova),neka napise,bilo bi mi korisno,jer bih ovakav poduhvat probao.
Takodje ako je neko ovo vec probao ne bi bilo lose da kaze nesto na ovu temu!?
[ Gojko Vujovic @ 27.04.2003. 04:45 ] @
Ti si nešto gadno pomešao.

Kao prvo, wifi oprema za outdoor retko kad košta par hiljada eura. To možda samo profesionalni sistemi, ali to ti sigurno ne treba. Cene outdoor jedinica su 2-5 puta veće, često samo zbog licence za softver koja se plaća.

Dalje, nisi prvi koji se toga setio. Možda ne znaš, ali OGROMAN procenat amaterskih wireless instalacija po celom svetu je upravo takvo "budženje". Pa svi živi danas koriste indoor 802.11b opremu za udaljeno povezivanje prvenstveno zbog razlike u ceni. Ne ponaša se uvek tako dobro kao outdoor jedinice koje su za to pravljene, ima malo manji domet, ali opet može da se dobaci i preko 20km koliko si ti naveo u poruci za primer.

Da ne bude da pričam sve ovo bez veze - eto da ti kažem da sam ja trenutno baš takvom opremom i "budževinom" nakačen na mrežu (~5km). Ok radi, ima malo zastajkivanja kad je opterećeno, ali za internet je savršeno i usko grlo je uvek provajderov link ka svetu, ne tvoja veza sa njim koja je savršeno stabilna.

I molim te reci kako si to došao do "oko 5w snage" :)) !? Imaš li predstavu koliko je to zapravo?

Za normalne razdaljine dovoljna je antena adekvatnog pojačanja (8-24dB) i ono što pojačava kartica. Dodatno pojačanje je 1. retko potrebno, 2. ZABRANJENO U EU ZAKONIMA jer ćeš SIGURNO prekoračiti maksimalnu dozvoljenu jačinu signala izmereno na anteni kad je ceo sistem sklopljen, 3. i kad se stavlja ako sigurno ne prekoračuješ limite, to su 500mW pojačivači i u ređem slučaju 1W.

A sad se baci na google i pogledaj kako funkcionišu neke svetske wireless community mreže, i pročitaćeš sve ovo što sam ja sada napisao, pa i mnogo više.
[ torbica @ 29.04.2003. 17:43 ] @
NEMOJ TO DA RADIS!
ne korsisti pojacavace!
domet se povecava kosriscenjem externih usmerenih antena
2 kartice 30 mW sa po dve 24 dbi antene = 35km 11 mbita

zasto da ne kosristis pojacavac:
1. smetas drugima
2. pojacavas i signal i sum :(
[ Gojko Vujovic @ 29.04.2003. 19:37 ] @
Ma kad bi 5W stavio za 2.4ghz u Beogradu na primer, došli bi da te hapse odmah sutra..
[ jc denton @ 29.04.2003. 20:38 ] @
Samo ako to ne urade ;)
Ma 'de bre da ga 'apse, kad nisu ove sto emituju na mnogo nizim freq. i sa mnoogo vecom snagom (>1KW).
[ cybertel @ 30.04.2003. 02:26 ] @
Ok,Hvala na prilozenim informacijama,probacu bez pojacavaca pa cu vam reci rezultat,a sto se tice snage od 5W,znam o cemu pricam,konkretno mogu da koristim snagu do 600W,posto imam polozenu radio-operatorsku gategoriju ,,A",a sto se tice antena,neka mi gospodin TORBICA odgovori dali moze da se postigne razdaljina od 10KM sa omnidirekcionalnim antenama(dali je to vec neko probao),posto razmisljam o takvoj varijanti!?
[ ctpaba @ 04.06.2003. 12:23 ] @
kao radiomater mozes dobiti dozvolu za experimentisanje do snage 1wat na tri meseca sa specijalnim pozivnim znakom.
na 2.5G mozes ici tridesetak kilometara ( u dobrim vremenskim uslovima) bez problema sa dobro konstruisane dve antene.
preporucio bih ti cirkularnu polarizaciju i ako oces imao sam neke nacrte za antenu