[ JimmY_BoY @ 27.04.2003. 17:03 ] @
Treba mi mala pomoc. Imam server masinu koja ima Win 2000 Profesionall (na wireless-u) i na LAN-u imam jos 3 racunara sa win98 i 1 sa linuxom koji koriste share konekciju win 2000-ke.
Posto server win 2000 ima svoj ugradjeni firewall, pokusavao sam raznim programima da rutiram sve konekcije na port 23 (ssh) na LAN racunar sa Linux OS-om. Negdje sam procitao da se to moze srediti na win 2000, ali nije bilo objasnjeno kako...
Zna li iko kako bih to izveo, posto sa Linux masine normalno pristupam net-u, ali mi sada treba pomoc oko toga, kako da neko izvana (remote) moze pristupiti linux masini na ssh port.

Unapred zahvalan :)
[ caiser @ 27.04.2003. 17:11 ] @
Ne bih da nesto mnogo pametujem ali zar ne bilo bolje, i lakse pre svega, da ti je masina sa linuxom ruter? Sve sto ti treba imas vec na njoj, samo da podesis IPTABLES ili IPCHAINS, sta li vec ima tvoja makina.
[ acatheking @ 28.04.2003. 02:12 ] @
Tebi se wireless kartica nalazi na tom racunaru gde ti je win 2000? Moj ti je savet da na toj masini gde ti je win 2000, skines windows i podignes MikroTik router software i kupis licencu za wireless (oko 40 $). Na njihovom sajtu www.mikrotik.com mozes skinuti taj softver, ali koji u demo verziji nema licencu za neke stvari, wireless, web proxy... tako da bi ti bilo neophodno da uzmes licencu zbog wireless-a.
[ JimmY_BoY @ 28.04.2003. 09:45 ] @
Heh, znam ja da linux je najbolji router za te stvari, ali ajd da ti kazem u cemu je fazon, ja gdje radim je internet kaffe, pa imam na win 2000-ci software za mjerenje vremena koje je potroseno na internetu i tako naplacujem ljudima, a ja sam svoj racunar donjeo od kuce, skopcao ga na LAN i sve ok radi, ja Linuxu mogu prici preko LANA, ali mi treba otvoren port 22 (gore u temi sam pogresio port) tako da se ljudi mogu kaciti na nju, jer imam dosta kandidata za shell (prodaja), a imam bas brz link na wireless-u (2Mb).

acatheking, da, meni se wireless kartica nalazi na win 2000-ci. Hvala za ovaj software, moram pogledati kakav je, a da li on sigurno ima opciju za pustanje konekcije na odredjeni port na LAN-u i da li se mozda moze naci nekakav crack ili serial ???

Unapred Vam se zahvaljujem momci :)
[ JimmY_BoY @ 28.04.2003. 10:27 ] @
Evo da opet pitam, posto sam nasao winroute program (fin programcic) i nasao sam opciju port mapping, stavio sam source IP any, port 22, destination IP 192.168.0.22, port 22 i opet nece da radi, zna li mozda neko, tj. da li je koristio ikako winroute i da li zna sta se treba ukljuciti od opcija da bi on propustio konekciju na LAN preko porta 22 ??? Ja sam iskljucio sve njegove servere (proxy, mail, DHCP, DNS, itd.), a koliko znam, oni nisu potrebni za to uopste.
Posto nisam bas u vodama administracije mrezama, ima opcija NAT (ne`am pojma sta je to i za sta sluzi) koja je takodje iskljucena...

Pomagajte drugovi... ocu da se udavim....
Pozdrav...
[ acatheking @ 28.04.2003. 12:53 ] @
Posto kazes da se slabo snalazis oko administracije, mozda bi MikroTik router software bio komplikovan za tebe. Baziran je na linux-u, i sve se podesava u tekstualnom modu preko komandne linije, mada ima i neki graficki interfejs. Pored svega, ima i opciju koja treba tebi dst-nat (da neku masinu sa privatnom ip adresom u lan-u, "vidis" sa interneta kao javnu ip adresu koju ti je dao provajder)
Ako si voljan da kupis licenciranu verziju, rado cu ti pomoci da konfigurises ruter. Pogledaj dokumentaciju na sajtu i skini verziju sa demo licencom. Mislim da je cena od 40$ za takvu stvar zaista premala u odnosu za ono sto taj software pruza. Pa samo za wireless opremu si dao n puta vise?
Za ovaj software treba ti neki P1 na 166 MHz, sa 64 MB memorije i sa najmanjim mogucim HDD-om (potrebno je oko 50-ak MB prostora).
Sve one aplikacije winroute i slicne zaboravi, ovo je ipak stabilniji sistem.
[ JimmY_BoY @ 29.04.2003. 09:38 ] @
Ajd ok, poslusat cu tebe, posto kazes da ima tu podrsku, skinut cu taj program u demo verziji i malo pregledati program, a da li on nesmeta standardnoj win 2000 wireless podrsci, da nebi bilo nekih konflikta, posto sam ti vec objasnio, taj program mora da radi u tajnosti, da moj gazda neskonta o cemu se radi ! :)
Da, wireless je izasao negdje oko 1200 KM sa svom opremom i prvi mjesec rada...
Uglavnom, ja cu skinuti program i ako se izgubim, dolazim ovdje i vristim da mi pomognes, vazi ??? :) Daj Boze da rjesim ovo, treba mi Linux masina, treba se para, prodaja shell-ova, a ovo me sada pati, samo da mi je 1 port otvoren i to za ssh, uh, bio bih presretan.
Evo krece download.... pa se cujemo kasnije, ako naidjem na neke komplikacije.
A ti si vec koristio ovaj program koliko sam skontao ? Vjerovatno je dobar onda :)

Caoske !
[ acatheking @ 29.04.2003. 12:37 ] @
Mozda nisi ukapirao, ali to je ceo jedan operativni sistem baziran na linuxu i on nece moci da radi u pozadini win 2000, kako ti kazes. Znaci, ubices win 2000 na toj masini i instalirati MikroTik umesto njega. On ce imati ulogu i rutera i firewall-a. Ako si mislio samo da ga probas, ne vredi ti demo licenca, jer neces imati podrsku za wireless karticu.
Sto se zahtevnosti hardvera tice, ne zahteva mnogo. Radi i na P1 na 166 MHz, sa minimalno 64 Mb RAM-a, i za instalaciju mu je potrebno 50-ak MB. Sto se stabilnosti tice, u to ne moras da sumnjas.
[ Milan Ogrizovic @ 05.05.2003. 14:45 ] @
hmm ljudi jel vi citate...
on ne MOZE da skine win2000
treba mu da gazda ne zna za to sto radi...
znaci linux otpada...
skini program proxy+ on ima sve sto ti treba tj moze da ti uspostavi link izmedju tvoje linux masine i neta
samo stavi da sve konekcije sa porta 22 prosledjuje na XXX.XXX.XXX.XXX:22(tvoja lan adresa na mrezi)

i to ti je to...


Pozdrav

P.S
instaliraj ga kao servis...imas i opciju da bude potpuno sakriven ako zelis...
[ JimmY_BoY @ 05.05.2003. 15:33 ] @
Cova, hvala ti, napokon da je neko skontao u cemu je fazon, sigurno si i ti imao takav fazon sa gazdom :))) Ok, sada cu da probam ovaj programcic, nashao sam ga preko googla, pa cu da ga isprobam... ako bude bilo frke, javit cu se ovdje :)
[ Milan Ogrizovic @ 05.05.2003. 17:45 ] @
ne nisam imao tu situaciju da krijem ili slicno...ali sam citao sta si napisao...
a to je samo jednostavan problem kako preusmeriti konekciju na lan...
svako ko je iole malo duze radio administraciju win 2000/pro/server trebao bi to da zna da odradi(pomogne)...

ako budes imao neku frku sa njim salji poruku...