[ Astral Projection @ 22.09.2006. 22:04 ] @
Interesuje me postoji li jos neki nacin za sakrivanje poruka poput atbasha, cezarove kutije itd itd?
[ djalfirevic @ 23.09.2006. 06:45 ] @
Postoji naravno.

Jedan kriptografski algoritam je mnogo bolji od njih, zato sto eliminise frekvenciju pojavljivanja slova kakva postoji u bilo kom jeziku. Zasniva se na supstituciji karaktera ali u zavisnosti od pozicije slova u tekstu. Pripada grupi polialfabetskih algoritama za razliku od atbash-a i Caesar-a...

Zove se Vigenere cipher.
[ Astral Projection @ 23.09.2006. 11:06 ] @
Ali, pomocu Vigenere Ciphera je nemoguce provaliti poruku ako se ne zna key. Mnogo je dobar ovaj sistem. :) Ima li jos kakav slican?
[ djalfirevic @ 23.09.2006. 17:58 ] @
Pogledaj ovaj link:

http://library.thinkquest.org/27158/concept1_7.html

Uzivaj.
[ @zrael @ 17.10.2006. 12:06 ] @
nije istina da se ne moze probiti bez lozinke. istina je da je to bila sifra koja je najduže bila neprobijena (oko 250 godina), ali ako je to uspio charles babbage bez danasnjih racunala, onda je mogu i sad. stvar ti je u tome da se izmjene serijski ponavljaju. ako imas za kljuc od 5 slova onda ce se svako peto slovo sifrirati prema istoj abecdi.

ako nekoga zanima, ima jedan ludi engleski matematicar, porijeklom iz indije po imenu simon singh. googlajte o njem. on je radio dokumentarac ja mislim za bbc o povijesti kriptografije. nakon te emisije je radio na virtualnoj prezentaciji o kriptografiji. njen cijeli razvoj. od kama sutre do atbasha do skitala, itd itd pa preko vigenere-a na enigmu i drugi svjetski rat pa na kraju do kvantne. jako zanimljivo. velicina je oko 650 mb, i vjerujte, jako je lijepo tako sta iati. to mozete direktno skinuti s njegove stranice.

[Ovu poruku je menjao @zrael dana 18.10.2006. u 00:00 GMT+1]
[ crotempest @ 28.10.2006. 03:41 ] @
ma kakvi kompjuteri... treba ti kalkulator i malo vremena i znanja...