[ Stefano @ 23.09.2006. 00:41 ] @
Dok sam bio u Italiji imao sam priliku da vidim snimke sa najbolje Canonove HDV kamere XL H1. Sledeci put cu je i licno testirati, ali dobro za sada je i ovo dovoljno.
Cena kamere je astronomska, i ona iznosi nesto ispod 9000 eur.

Snimak sam posmatrao na 15" LCD TFT monitoru rezolucije 1024X768 pixela koji je u 4:3 formatu. Sto znaci da nikako nisam mogao da dozivim pun efekat HDV snimka (za sta treba full HDTV monitor u 16:9 formatu).
Snimak je na oko ipak prilicno jaci od onog sa DV kamere, jednostavno vide se svi detalji, ali samo ako ga gledas sa metar udaljenosti. Sa jace udaljenosti razliku na toj rezoluciji tesko da ces primetiti razliku, naravno mislim ako kao uporedni snimak uzmemo snimak sa kvalitetne DV kamere sa 3 chipa a ne sa onih kamera od 300 eur.
Zao mi je sto nisam imao priliku da snimak pogledam na nekoj full HDTV plasmi ili LCD televizoru, ali valjda ce do godine i za to biti prilike.
Narocito sam obracao paznju na kompresiju, s'obzirom da je to mpeg 2 snimak, kompresija se vidi, to moram da kazem, ali na toj rezoluciji je zanemarljiva, i vidi se samo kod jednolicnih scena, naprimer neba.
Koliko se kompresija vidi na full HDTV monitoru treba videti i tek tada doneti definitivnu odluku o kupovini.

Drzao sam u ruci i Sony HC3 kameru i ponovo se zapitao za koga prave HDV kamere sa 1 chipom i elektronskom stabilizacijom slike, koje pritom kostaju 50% jace od consumer DV kamra sa 3 chipa i optickom stabilizacijom.
Toplo se nadam da ce Panasonic kao i uvek do sada biti najinovativniji i da ce prvi izbacitii HD kameru, kompaktne velicine a da je sa 3 chipa i optickom stabilizacijom (neki GS700H recimo).
HC3 je svakako dobra kamera, ali meni nikakva jaca rezolucija ne moze da nadoknadi to sto ona nema 3 chipa i opticki stabilizator.




[ Fuzz @ 23.09.2006. 08:30 ] @
Citat:
Stefano: Toplo se nadam da ce Panasonic kao i uvek do sada biti najinovativniji i da ce prvi izbacitii HD kameru, kompaktne velicine a da je sa 3 chipa i optickom stabilizacijom (neki GS700H recimo).


Iz dosadasnjeg iskustava, ja sam siguran da hoce.
[ TriK @ 23.09.2006. 15:41 ] @
Citat:
Toplo se nadam da ce Panasonic kao i uvek do sada biti najinovativniji i da ce prvi izbacitii HD kameru, kompaktne velicine a da je sa 3 chipa i optickom stabilizacijom (neki GS700H recimo).


Jedina inovacija koju oni omogucavaju je cena,koja uvek bude niza od Sony-ja.
Izgleda da Sony-ju i nije cilj da pravi jeftin kamkorder sa 3CCD cipa koji bi bio pristupacan sirokim narodnim masama.Vise su okrenuti profesionalcima koji ne stede pare za kvalitet.

Po svim ostalim inovacijama Sony je bez premca.


[Ovu poruku je menjao TriK dana 23.09.2006. u 17:13 GMT+1]
[ Cileinteractiv @ 23.09.2006. 17:19 ] @
Imam priliku da radim sa snimcima sa Sony FX1 i sama kamera mi je dostupna, svi ljudi koji su videli sliku na HD ready LCD monitoru su blago rečeno zaprepašćeni.
Prosto je za ne poverovati koliko se jasno vide detalji. Izrađivali smo fotofgrafije sa frejma HD slike i takođe fantastično izgledaju. Ne znam šta reći više, DivX u HD 1/2 rezoluciji je sjajnog kaviltea...
[ lord x @ 23.09.2006. 20:02 ] @

Kako stoje stvari kada se uporedi kvalitet snimka SD i HD kamere na SD televizoru, naprevljenog u istim uslovima?

Godinama radim sa Betama SP, SX, DVCPRO kamerama, (informativa, dokumentarci) imam miniDV kameru i kad pomislim da je definitivno HD sljedeći korak u razvoju, desi se danaiđem na komentar sličan Stefanovom - da se, što je po meni i logično, vidi kompresija na većim površinama, i sl...
Na kraju, i logično je, ipak je to četiri puta veća kompresija od dv-ja, ili možda griješim...

Interesuje me i koja je po vama najbolja HD kamera u cjenovnom rangu do 6000€ ?

Hvala!
[ Cileinteractiv @ 23.09.2006. 20:17 ] @
Citat:
lord x: Kako stoje stvari kada se uporedi kvalitet snimka SD i HD kamere na SD televizoru, naprevljenog u istim uslovima?

Nema velike razlike između SD-a i HD-a kada se gledaju na 720p monitoru, za upotrebljiv HD potrebni su monitori od bar 1380/768 ili slična rezolucija, ne sećam se sad tačno.
[ Stefano @ 23.09.2006. 23:07 ] @
Na SD televizoru nema nikakve razlike izmedju SD i HD snimka.
Onaj ko kupuje HD kamkorder, po meni pravi veliku gresku ukoliko nema HDTV plasmu ili LCD. Mada dobro, ajde ok, ne pravi veliku gresku, investira u buducnost.
[ DRAGON No1 @ 24.09.2006. 13:20 ] @
Citat:
Stefano: Na SD televizoru nema nikakve razlike izmedju SD i HD snimka.
Onaj ko kupuje HD kamkorder, po meni pravi veliku gresku ukoliko nema HDTV plasmu ili LCD. Mada dobro, ajde ok, ne pravi veliku gresku, investira u buducnost.



Tu si potpuno u pravu. Ljudi, ja sam imao priliku u Japanu da vidim HD na HDTV i to je apsolutno velicanstveno! Mislim, uopste ne moze da se uporedi sa SD. Oni tamo postave plasticni boks, fiksiraju dve kamere HC3 i, recimo, 96-icu. Na razdaljini od otprilke jednog metra rotiraju se neke igracke. Kadrovi sa jedne i druge kamere smenjuju se na svakih desetak sekundi. Kad sam video sliku sa HD, odlepio sam, koliko je to dobro. Ali, onda sam se otreznio, posto pored kamere (koja tamo kosta 1.000 evra) moras da investiras i u televizor...

Samo, nije mi jasan taj potez, jer Sony tako pljuje po svojim kamerama koje nisu HD. Ne znam ko bi pametan, a da zivi u normalnoj zemlji, posle takve preyentacije, odlucio da ne kupi HDV.

[ Cileinteractiv @ 24.09.2006. 14:18 ] @
"Pljuje" jer kao kompanija zele po svaku cenu sto pre da pobegnu glavom bez obzira od SD tehnologije i nateraju korisnike da kupuju HD kamere.
[ kontradisk @ 25.09.2006. 01:10 ] @
Sta mislite o modelu Panasonic DVC PRO HD P2 Handheld AG-HVX200. Vidim da se u Evropi moze nabaviti cca 5000 EUR. Inace je 3 CCD, ima LEICA objektiv, mehanicku stabilizaciju slike...Inace interesuje me kolika kolicina HD materijala moze da se snimi npr. na standardnoj mini dv traci od 60 minuta, odnosno da li isto sat vremena, i ako moze kako su uspeli da rezoluciju npr. 1080i (standarda) zapisu
[ Stefano @ 25.09.2006. 12:11 ] @
Moze da se snimi 1h na mini DV traku (uz vecu kompresiju u odnosu na klasican DV) a na P2 medije cini mi se da staje oko pola sata (oni su kapaciteta 8gb).

Voleo bih da testiram HVX200 posto mi se cini da je kamera trenutni best buy.
[ zorg @ 25.09.2006. 17:15 ] @
Sad sam malo citao o hvx200, i nisam odusevljen, ipak. Prvo, na traku snima SAMO standard SD video. HD, DVCPRO50 i DVCPRO 25 snima SAMO na P2 flash kartice od po 8GB (kostaju oko 1500$komad - staje dve). Na te P2 kartice stane svega par minuta HD signala. HD materijal sa P2 kartice mozes na kameri komprimovati (dubing) na traku. Ima gomilu pozitivnih i korisnih karakteristika, ali ovo je hibrid, tranzicija sa trake na flash. Sta ce ti HD kamera koja snima samo par minuta HD materijala na preskupe P2 kartice. A ima traku da bi snimala SD video ??? Drugo sta raditi sa HD materijalom koji prebacis na komp? 1sec=160MB. Gde to skladistiti trenutno? Ok, za pro upotrebu, reklame, spotovi, film... ima i opcija da se prikaci harddisk na kameru i da snima nekomprimovani materijal direktno na HD. Varijabilni frame rate, odlican zvuk, boje... Bolji je izbor trenutno DVX100b od nje.
Samo moje skromno misljenje...
Poz.
[ Stefano @ 25.09.2006. 22:16 ] @
Zorg da li si ti siguran da on ne snima HD standard na traku? Vidis to nisam znao. Znao sam da to nije HDV kamera vec prava HD kamera, ali nisam znao za taj podatak.
[ zorg @ 26.09.2006. 10:48 ] @
Ma siguran sam, to me je najvise iznenadilo. Zato ona i jeste HD kamera a ne HDV kao ostale. Zaista jako cudan hibrid. Canon XL H1 ima SDI izlaz kroz koji pusta SIROV HD, ali ne moze da ga snima na traku.
[ Stefano @ 26.09.2006. 15:37 ] @
Posle ovoga samo cu reci, definitivno su poranili sa implementacijom HD standarda i uvodjenjem na masovno trziste.
Po meni su trebali prvo da smisle odgovarajuci novi kasteni medijum.
Al nije bitno, nadam se skoroj trocipnoj "jeftinoj" HDV kameri, bilo Sony, bilo Panasonic, bilo Canon.
[ hir100 @ 26.09.2006. 19:19 ] @
Samo komentar-odlicna diskusija koja je pocela od Stefana i moze da se mnogo nauci ili sazna. Sa dr. strane opet, naterala me je da razmislim o kupovini LCD , mozda plazma TV (zavisno od cene). A to me opet vuce na razmisljanje i diskusiju o tome koji TV a to je vec dr. pitanje.
[ TriK @ 26.09.2006. 19:31 ] @
HVX200 je ocenjena kao najbolja inovacija u 2006.godini na polju video produkcije.
[ Stefano @ 27.09.2006. 00:14 ] @
Citat:
hir100: Samo komentar-odlicna diskusija koja je pocela od Stefana i moze da se mnogo nauci ili sazna. Sa dr. strane opet, naterala me je da razmislim o kupovini LCD , mozda plazma TV (zavisno od cene). A to me opet vuce na razmisljanje i diskusiju o tome koji TV a to je vec dr. pitanje.


OFF TOPIC: za sada se vise isplati uzeti plasma tv od LCD-a, sto zbog cene, sto zbog sveukupnog kvaliteta slike. I plasma i LCD imaju mana, i to dosta u odnosu na sliku sa CRT televozira, ali te mane nisu ne prebrodive.
Ali nazalost kod nas samo na par mesta prodaju HD ready plasme sa 1024X768 rezolucijom u 90% slucajeva se jos uvek prodaju prevazidjene plasme sa 840X480. Kod LCD-ova je situacija malo bolja, oni veci 32" pa navise su uglavnom u 1360X768, ali kod nas jos uvek nisam video full HDTV LCD televizore sa 1920X1080-a voleo bih.
Voleo bih da kod nas postoji prodavnica sa velikim izborom LCD i plasmi kao sto je recimo Media world lanac prodavnica tehnicke robe, ja sam posetio jedan u Milanu, u njemu postoji jedan ogroman zid na kome su samo plasme i LCD-ovi, to izgleda fantasticno, na svima je slika sa istog izvora tako da se lako uoci koji je bolji a koji losiji tv.
Meni je za oko zapao jedan Sony bravia 46" LCD sa FULL HDTV rezolucijom model 46VX2000 sa cenom od 5000 eur, ali izgleda fenomenalno, a tek sto je slika dobra...samo cu reci wow.

Ako neko hoce da diskutuje o LCD ili plasma televizorima dajte da otvorimo novu temu u sobi "tv uredjaji".
[ kontradisk @ 27.09.2006. 00:20 ] @
Ocekujem da ce naredne godine doci do jos brzeg razvitka HD tehnologije, odnosno masovnije proizvodnje plazma tv-a,HDV kamkordera itd. Samim tim ocekujem i bolju ponudu, i nize cene. Mislim da je jos prerano ulagati u ove pionir modele. A naravno Trziste HD-DVD i BluRay diskova je jos u povoju.
[ Srkela55 @ 11.10.2006. 16:17 ] @
Ljudi, nismo u Japanu! U svakom slucaju koriscenje HDV kamere kad su nasi televiziski sistemi u pitanju i nema neke koristi od iste. Npr. kada uradite snimak sa HDV kamerom, montirate, zavrsite postprodukciju iskoristite sve sto mogucnosti takve kamere nude (pod uslovom da imate adekvatnu video kartu koja je kompaktibilna sa tim sistemom i kontrolni monitor da bi znali sta radite) i isti taj snimak odnesete u neku od "nasih" televizijija, svejedno ce biti exportovano u DV format da bi ga mogli emitovati. Time biste izgubili sve prednosti koje HDV nudi. Mislim da se treba jos drzati starog dobrog DVcam eventualno sa 3CCD-a. Za par godina ce se mozda i promijeniti nesto u tom pravcu pa cemo imati full koristi od HDV-a, pod uslovom da sve televizije pocnu da koriste taj sistem broadcast-a.
[ Stefano @ 11.10.2006. 18:19 ] @
Nema sanse da kod nas za par godina zazivi HD standard bilo kakav. Upravu si HD i HDV snimke u svakom slucaju TV stanice kod nas downconvertuju u DV PAL i tako emituju. HD standardi mogu da posluze za snimanje filmova naprimer, recimo nekad si morao da kupujes preskupe HD kamere(koje su i danas preskupe) i da snimas u nativnom HD standardu, dok sada za neku nisko budzetnu produkciju pa cak i srednje budzetnu produkciju mozes da koristis HDV kamere koje su mnogo jeftinije od HD kamera koje snimaju u nativnom HD standardu, bez kompresije.
Kod nas recimo emotion neke svoje emisije snima sa HDV kamerama cisto iz prestiza, posto ionako to posle pustaju u PAL rezoluciji i to jos analognim signalom.

Ja znam za sebe, ako budem imao finansijskih sredstava uzecu HDV. Pre svega treba mi model koji jos uvek ne postoji, a to je relativno kompaktan model (do 22 cm duzine) ali obavezno sa 3 chipa i optickom stabilizacijom a ne kao sto su sadasnji kompaktni modeli Sony HC1 i HC3 sa 1 chipom i elektronskom stabilizacijom.
Za sada sam zadovoljan sa mojim Sony i Canon mini DV kamerama.


[Ovu poruku je menjao Stefano dana 14.10.2006. u 14:57 GMT+1]
[ Srkela55 @ 14.10.2006. 08:21 ] @
Slazem se, ali ja se takodjer drzim mog sony DSR-PD170, ima 3 CCD-a slika je sjajna, a postprodukciju je milina raditi zahvaljujuci canopus video karti i EDIUS-a. Drugim rijecima-sve je kompaktibilno. Sto se tice HDV, nacekacemo se dok ne budemo imali full koristi (mada moram se ispraviti, ne bih imao nista protiv da koristim HD standarde, ipak se primjeti razlika). Pozzz..
[ Audio @ 17.10.2006. 12:57 ] @
Sony HC1 snima u HDV formatu i postoji mogucnost da sama konvertuje u SD prilikom prebacivanja u racunar. E sad, postoji vrlo logicno pitanje a to je "zasto snimati u HDV formatu a posle ga konvertovati u SD" ? Moj bi odgovor bio na to pitanje "a zasto da ne?" Za sada SD radi kod nas ali kada bude HD ja cu i dalje sve snimke imati u izvornom HDV formatu koje cu prebacivati na neki naredni medij i uzivati u njegovom kvalitetu. Za mene je to ulaganje u buducnost koja je neminovna. Kada dodje vreme da sve bude u HD svi snimci ce morati da se konvertuju i samim tim bice i vise posla oko toga a slika ce tada biti vise nego smesna. Ljudi osudjuju sve sto je novo zato sto nove stvari kostaju !!! Sada, kada imamo priliku da kupujemo kamkordere sjajnog kvaliteta i veoma pristupacnih cena odjednom se nalazi zamerka oko stabilizacije slike, broja cipova itd. I te fore kako mora da se kupuju posebne kasete koje su skupe zato sto HDV format "hoce" na losim kasetama da izgubi frejm pa se to kao drasticno vise primacuje nego kod SD-a je cista glupost. Ja koristim najobicnije Sony kasete od 300 dinara i ni jedan frejm nije izgubljen. Ni jedan jedini a slika je da se smrznes !!! Bas me briga koliko ima cipova i kako mu je odradjena stabilizacija. Ja nisam serviser nego korisnik. Na kraju krajeva, ja sam je kupio da bi snimao jeftine spotove i u tu svrhu odradjuje posao daleko bolje nego sto sam ocekivao. A da ne pricamo sto moje "musterije" mogu da dodju za 2-3 godine i traze taj isti spot u HD. I ja im to, naravno naplatim. I sta je tu za osudu? Zasto je losa ta HDV kompresija? Zasto je bolje kupovati SD kamere ? Verujte mi, kada sam kupovao HC1 prodavci su me pitali "Brate, jesi li siguran da ti bas ta kamera treba? Kupi bolje MD 10000?" Sto se mene tice, MD 10000 moze da ima 17 cipova ja je nikada ne bih kupio. Obicna glomazna, suplja plastika.Kada sam uzeo Sony-ja u ruku shvatio sam sta je kvalitet.Ej, sami prodavci me ubedjivali da je ne kupim i spustili mi cenu. Bilo im zao da me zajebu. Pa kada prodavci ne znaju sta prodaju onda nije ni cudno sto su kupci u nedoumici.
[ zorg @ 18.10.2006. 13:56 ] @
Iskreno snimak sa HDV kamere nisam video, i bas sam prijatno iznenadjen tvojim zadovoljstvom u koriscenju Sony HC1 modela.

E sad, HDV nije isto sto i HD.
HDV je konzumer verzija HD standarda sa brzinom upisa signala od 19MBps (720p) odnosno 25Mbps (1080i), dok brzina upisa npr. kod HDCAM iznosi 144Mbps, kod HDCAM SR iznosi 440Mbps pa do 880Mbps. Naravno, sto veca brojka - kvalitetniji je zapis.
Za poredjenje, standardni (mini)DV (DV25) signal se upisuje sa 25Mbps - znaci isto kao i HDV.

Dalje, rezolucija native HD snimka je 1920x1080 (1080i) odnosno 1280x720 (720p) dok je u HDV, HDCAM i ostalim varijantama formata, ta rezolucija downsemplovana na 960x720 odnosno 1440x1080.
Logicno se postavlja pitanje - kako je moguce da na istu kasetu od 60min staje 1 sat SD materijala i 1 sat HDV materijala, koji ima 3.7x vise pixela - 3.7 puta vecu povrsinu slike (HDV1080i/SD=(1440x1080)/(720x576)=1.55MPix/0.415MPix=3.7) ?
Odgovor - veca kompresija. SD signal je takodje komprimovan, ali to je tesko primetiti. Ako su algoritmi kompresije razvijeni tako da HDV signal odgovara po kvalitetu kompresije SD signalu - onda fino. Zanimljivo je i to da vec postoje softverski paketi koji standardni SD signal uspesno konvertuju u HDV signal !

Dalje, format HDV signala je mpeg2, slicno kompresiji na SD DVD kamericama (9Mbps), dok je kod SD DV sigal u AVI formatu - laksi za editing i montazu.

Moje skromno misljenje je da ce se uskoro pojaviti novi HD format koji ce koristiti medije veceg kapaciteta od (mini)DV trake koji ce dozvoliti upis vecim brzinama (~100Mbps) tako da ce kompresija biti na nivou sadasnje koju znamo na SD formatu. Bili to BlueRay diskovi, Flash memorija ili Hard Drive, nije toliko vazno. Trenutno je najdalje otisao Panasonic sa svojim HVX200 (cudnim hibridom SD, HD, trake i flash memorije) koja za smestanje DVCPRO HD (100Mbps!) signala koristi P2 Flash memoriju, na koju doduse jedva staje 8min za 8GB karticu.

http://www.hdv-info.org/HDVSpecifications.pdf
http://en.wikipedia.org/wiki/DV
[ Audio @ 18.10.2006. 16:47 ] @
Naravno da se HDV razlikuje drasticno od HD-a ali daleko je bolji od SD-a. Sva ta prica oko HDV kompresije me neodoljivo podseca na pricu oko Mp3 formata koji je toliko napredovao da se sad stvarno malo cuje razlika. Mislim, ja je cujem kao nekadasnji muzicar ali 100 % ljudi oko mene cak tvrdi da je Mp3 bolji nego pravi audio zapis. Nadam se da ce HDV napredovati u istom stilu. Ne ocekujem neke nove formate. Pa sve i da ih bude nama ce biti cenovno nepristupacne takve kamere. I koja je onda poenta ? Svaki iole ozbiljan program za editovanje podrzava HDV. Ja editujem u Vegasu bez ikakvih problema.
[ Stefano @ 20.10.2006. 11:30 ] @
Audio, ako HDV snimak gledas na CRT televizoru nije ni cudo sto ne primecujes kompresiju. Ali pogledaj snimak na plasmi ili LCD-u koji su HD ready i videces kompresiju. Ja sam gledao HDV snimak sa Canona XL H1 i kompresiju sam primetio.

Na CRT televizoru jednostavno ne moze da se uoci razlika izmedju DV-a i HDV-a.
[ Audio @ 20.10.2006. 12:27 ] @
Gledao sam vise puta i svaki put se odusevio. Nemojte pogresno da me shvatite, ne branim ja HDV.Znam ja da je to kompresija i da je daleko od savrsenstva, ali nije ni toliko losa kako je vi predstavljate . Cak suprotno. Jednostavno,slika je daleko kvalitetnija, bilo na plazmi bilo na obicnom TV-u. Ne znam kako radi Canon ali Sony je sjajan. Ja tu kameru prosto obozavam.Meni nije bio problem da je platim tako da nisam od onih koji jedva skupe pare da kupe nesto pa onda tu spravu hvale na sav glas i samim tim sebe ubedjuju kako nisu pogresili prilikom kupovine.Volim da kad nesto platim to i radi kao sto pise u specifikaciji. Sony HC1 vredi svaki evro. Naravno, ukusi su razliciti kao i misljenja tako da nema potrebe za ubedjivanjem.Vi tvrdite da to jos nije kako treba, da su bolje trocipne kamere dok ja tvrdim da to radi sjajno.Zato i sluzi forum, da svako iznese svoje misljenje i da neko,eventualno nauci nesto. Pozdrav.
[ Stefano @ 21.10.2006. 13:23 ] @
Sony je predstavio i svoje AVCHD consumer kamere
http://www.sony.co.yu/view/Sho...50907438992&site=odw_sr_YU

Po meni je AVCHD logican nastavak implementiranja HD standarda za consumer kamere.
S'obzirom da Sony koristi MPEG4 kompresiju bas me zanima kakav je kvalitet snimka. Za sada su tu 2 modela jedan koji snima na DVD a drugi koristi HDD. Na modelu sa 30 gb HDD staje 4h materijala u maksimalnom kvalitetu pri 15 mb/s.

Sledeci logican korak u razvijanju ovih standarda je blueray AVCHD kamera ili neki drugi novi kasetni medijum.
[ Cileinteractiv @ 21.10.2006. 22:00 ] @
Zanimljive kamere, vrlo zanimljive. Ne znam da li mi je promaklo ili tamo ne piše ali predpostavljam da je u pitanju HD u mpeg4 kompresiji ali H264 varijanti? Pre više godina najavljivana je velika "rastegljivost" tog fomrata pa me ne čudi da se radi o tome?
[ zorg @ 23.10.2006. 10:39 ] @
Ne snimamo svi materijal 'za televiziju' :) Ima nas koji volimo nase najmilije da vidimo u visokoj rezoluciji :)
Gledao sam juce neki materijal sa Canon HV10 HDV kamere, namanje na trzistu, i sta da kazem, svidja mi se ono sto sam video. Kompresija se vidi, ako je trazis... Ako nekog zanima, stavicu link.
[ vodjaaa @ 25.10.2006. 16:01 ] @
Narode!

Imao sam priliku da isprobam Sony HDR HC3 i da snimak vidim na Braviji od 40`` koristeci HDMI vezu te dve ljute sprave. Ova kombinacija je da covek padne s nogu. Pitam se samo kako to izgleda na nekim jos zescim spravama. Da li ovde ima neke kompresije ili ne na znam ali izgleda do bola. Koliko sam saznao od prodavacice (Nemice su uvek ljubazne) iako je zapis na kaseti on je u stvari u digitalnom formatu (zapisuju se samo 0 i 1), a izlazna rezolucija je u HD 1080i. Svi HDTV prijemnici koji imaju rezoluciju 1080i ili losiju ne bi trebalo da umanje potpuni ugodjaj. Kada sam saznao da za ovu spravu postoji i dodatak (200 e) za snimanje pod vodom i kasnije video na sajtovima da je to najjeftinija takva komora (za neke digitalne Fotoaparate je skuplje kuciste) jos jednom sam se odusevio. Odlucio sam da kupim prvo kameru pa kad skupim lovu i pomenuti Sony LCD TV.

Ako ima nekoga ko mi nesto vise moze reci o ovoj kombinaciji, voleo bi da se javi na forum. Unapred hvala.

PS. Znam da gledanje TV programa na ovom LCD-u razocaravajuce ali to me manje interesuje (i tako na nasoj televiziji i nema sta da se vidi, a na satelitu se vec emituje HDTV program)
[ Aleksandar_A @ 05.01.2007. 13:19 ] @
Zorg. Mozes da stavis link bas me interesuje.
Hvala ti unapred!
[ guru @ 24.04.2007. 18:41 ] @
Nisam se interesovao za HDV kamere, ali u poslednjih mesec dana sam ischitao sve shto sam mogao o njima i akcenat bacio na matoru HC1, skinuo gomile primera, i ja ne mogu da verujem kakav je kvalitet u odnosu na DV. Radim sa VX2000 koji je duplo skuplji, i ta slika se ni po chemu ne moze porediti sa sub 1000$ HC1. Namerno pricham o HC1 jer to je najbolji model iz HC klase, danas ga je teshko naci, a u usa je skuplji od novijih HC3, HC5 i HC7 modela, koji su redom sve loshiji od HC1, osim u lowlight uslovima (HC3). Ali HC1 je opet bolji od slichnih 3CCD kamera, i njegove mogucnosti prevazilaze tu razliku u shumu. Sony se po ko zna koji put zeznuo i izbacio "parche hardvera" ispred vremena, ranije nego shto je to uopshte bilo potrebno trzishtu, pa kada su to shvatili, ojadili su naredne modele.

Sada, posle ovih primera (gledao na 19" LCDu i 40" Bravia TVu), vishe mi VX2000 nije uopshte interesantan, iako sam imao kombinaciju da ga uzmem za slichne pare kao HC1, na kraju cu uzeti njega iz USA.
[ Aleksandar_A @ 25.04.2007. 08:48 ] @
Guru, pogledaj novi Canon HV20. Ako HC1 te voodusevljava, bas me interesuje sta mislis za HV 20 kad je pogledas.
[ Aleksandar_A @ 25.04.2007. 09:10 ] @
Lord ja mislim da je najbolja kamera za cenu koju si pomenuo Canon XH G1 (sa SDI) ili jos jeftinije XH A1.
[ guru @ 25.04.2007. 17:19 ] @
Citat:
Aleksandar_A: Guru, pogledaj novi Canon HV20. Ako HC1 te voodusevljava, bas me interesuje sta mislis za HV 20 kad je pogledas.


Izgleda da je HV20 kao i ostala Canonova prosumer elektronika, napravljen za domacice sa vecim ochekivanjima :) Budzenje oko kontrole blende i uopshte manuelnih kontrola, loshije low-light performanse od HC1 me u startu odvracaju od nje, shteta za 24p :). Iz aviona se vidi da je kamera napravljena za shiroke mase, i to mi se uopshte ne svidja. HC1 mi je mnogo ozbiljnija kamera napravljena sa namerom da ih koriste napredniji..

[Ovu poruku je menjao guru dana 25.04.2007. u 19:17 GMT+1]
[ zorg @ 28.04.2007. 00:44 ] @
Citat:
Zorg. Mozes da stavis link bas me interesuje.
Hvala ti unapred!

Proslo je dosta vremena, stari link nemam, ali ako ti je jos aktuelno evo nesto slicno, svezije - HV20:
http://zaps21.com/HV20/video_clips/
Poz.
[ Aleksandar_A @ 30.04.2007. 11:59 ] @
Hvala ti!
Evo jedan link koji sam pronasao. Tu ima i ostalih Canon kamera.
http://usa.canon.com/app/html/See_The_Difference/index.shtml
[ guru @ 30.04.2007. 15:19 ] @
zorg, hvala za link...

HV20 24p snimci sa canonovog sajta su neverovatni, vredi uzeti HV20 samo zbog toga, i kvaliteta slike koji je trenutno ispred svih..

Poskidao sam 5GB materijala sa HC1/3/7 i HV20, i dalje ne mogu da verujem kakav rezultat se dobija sa HV20, pogotovo u 24p modu.

Evo nekih:

lowlight - http://www.archive.org/download/hc7_hv20/hv20_09.m2t.mpg
brevis 35mm adapter - http://www.cinevate.com/images/hv20_brevis.mov
nepoznat 35mm adapter, reziran materijal - http://www.redrockmicro.com/fo...HVX200/seth_ilif_demo_reel.mov
brevis 35mm + Canon FD 50mm objektiv - http://www.cinevate.com/images/brevisonice.wmv


[ Aleksandar_A @ 30.04.2007. 15:34 ] @
Guru HV 20 je odlicna ali u svojoj klasi dok sa XH A1, XH G1, XL H1 i Sony FX7 ne moze da se uporedjuje.
Profesionalni modeli Canona su mnogo bolju u slabim svetlosnim uslovima i u prikazivanju boja.
[ guru @ 30.04.2007. 19:10 ] @
Nisam je uporedjivao sa tim kamerama, vec sa konkurentima iz consumer klase. Te kamere su ipak mnogo skuplje..
[ Aleksandar_A @ 02.05.2007. 11:05 ] @
OK!




[Ovu poruku je menjao Aleksandar_A dana 02.05.2007. u 12:31 GMT+1]
[ Vole Domu @ 14.05.2007. 21:50 ] @
neko je skoro pomenuo da mi necemo uvoditi HDTV do ko zna kad...
ali zbog evrovizije RTS je dao izjavu za javnos' da ce morati do sledece godine da spreme HDTV upravo zbog Evrovizije...
verujem da ce to i uraditi,
a druge televizije ce sigurno ispratiti trend...
[ Stefano @ 18.05.2007. 23:19 ] @
Ne mora da znaci, ne bi me cudilo da za potrebe evrovizije RTS samo iznajmi HDTV opremu.
[ lancia88 @ 19.05.2007. 08:19 ] @
Pozdrav,

ne, dosta televizija manjih cak radi vec sa H1/G1, ukljuciv i Politiku recimo, i to kao vlastitom opremom, ne iznajmljenom.
[ zorg @ 21.05.2007. 19:20 ] @
Snimace se svakako HDTV, ali nekako sam ubedjen da ce to trajati samo jedno vece, da se 'pokazemo pred svetom'. Mi cemo naravno gledati SD signal na RTS-u ili HDTV na stranim kanalima preko satelita. Inace, najjeftinije u celoj prici su kamere, radiodifuzna oprema i repetitori kostaju ko rat. Kladim se da ce na osnovu cele price, poskupeti i TV pretplata, a ljudi ce opijeni ukusom skorasnje pobede bez razmisljanja placati...
[ ntojzan @ 04.07.2007. 16:31 ] @
Tek sam sad primetio ovaj topic... Imam Panasonic HDC-DX1 jos od aprila, i imao sam dosta vremena da ga testiram. Ja sa kompresijom nisam zadovoljan, ali nisam uopsteno zadovoljan sa broadcast kompresijom HDTV materijala uopsteno. Ok je slika kada se malo udaljis, ali kada se priblizis ekranu vide se artifakti. Inace postoji razlika izmedju HD i SD snimka i na obicnim televizorima, testirao i u srbiji, snimio isti kadar sa SD i HD kamerom i pustio na televizoru. HD snimak izgleda puno ostrije i noise je takodje bio dosta manji u uslovima snimanja daleko od idealnog. To je u neku ruku i logicno posto se snimak downsampluje da bi se prikazao na SD televizoru, pa se sum automatski smanjuje 4 puta. Jako sam zadovoljan sa kamerom mada mislim da je glupo sto je Panasonic ovako brzo izdao verziju sa 1920x1080 rezolucijom i to po jeftinijoj ceni u odnosu na onu sto sam ja platio za DX1 (koji snima u 1440x1080).

Malo je problem prebacivati materijal na PC pod windowsom XP posto ne podrzava file system koju kamera koristi, mada se to moze resiti, a pod vistom takvih problema nema. Druga stvar je sto je video editing malo problematican zbog zahtevnosti samog formata, kao i nedostatka podrske za isti. VirtualDub je u mogucnosti da ucitava m2ts format uz pomoc avisynth-a i cyberlink powerDVD codeca.
[ ntojzan @ 10.07.2007. 14:29 ] @
Ja nisam nasao nijedan program za kvalitetnu konverziju izmedju formata PAL, NTSC, HDV, pa sam upravo poceo da pravim program za konverziju. Za sada radi sa HDV (1440x1080i/29.97fps) na PAL i NTSC. Negde cu ga okaciti kada bude bio pristojan za koriscenje.
[ lancia88 @ 10.07.2007. 16:41 ] @
Pozdrav,

Citat:
ntojzan: Ja nisam nasao nijedan program za kvalitetnu konverziju izmedju formata PAL, NTSC, HDV, pa sam upravo poceo da pravim program za konverziju. Za sada radi sa HDV (1440x1080i/29.97fps) na PAL i NTSC. Negde cu ga okaciti kada bude bio pristojan za koriscenje.


da, ovo je vec stvar vredna postovanja i pozdravljanja, sa zadovoljstvom cu ga isprobati kada bude finisiran.
[ dragan1965 @ 03.08.2007. 20:16 ] @
Guru,a kako da namestim na HV20 taj"24p"mod?
thx
[ dragan1965 @ 19.08.2007. 19:41 ] @
Skinuo sam ovaj video"hv20_09.m2t" i pitam se da li je zaista to snimila Hv20 cam.Jer ja u ovako nocnom snimanju imam zrnastu sliku,ako se ne varam to se kaze sum
[ lazar2001 @ 26.08.2007. 23:49 ] @
„Snimace se svakako HDTV, ali nekako sam ubedjen da ce to trajati samo jedno vece, da se 'pokazemo pred svetom'. Mi cemo naravno gledati SD signal na RTS-u ili HDTV na stranim kanalima preko satelita. Inace, najjeftinije u celoj prici su kamere, radiodifuzna oprema i repetitori kostaju ko rat. Kladim se da ce na osnovu cele price, poskupeti i TV pretplata, a ljudi ce opijeni ukusom skorasnje pobede bez razmisljanja placati...”

Kamere koje koristi televizija bilo da su ENG ili studijske nisu nimalo jeftine pogotovu HD. Naravno da je celi produkciono-prenosni lanac jos skuplji ali trenutno jedini pravac razvoja moderne TV ide na HD stranu. Takodje dosta ljudi u Srbiji vec ima HD ready televizore a dok RTS pocne emitovati svoj HD program bice ih jos vise. Pretplata ce verovatno biti neovisna o trenutnoj zbog kupovine kodiranih Set Top box risivera. Naravno uvek postoji mogucnost da redovne platishe imaju popust... Neke optimisticne prognoze govore da RTS pocinje svoj HD program krajem 2008 ali je dosta realnije ocekivati pocetkom 2010.
[ Zarko Silic @ 11.03.2008. 12:45 ] @
Malo da ozivim temu.

Citat:
dragan1965: Skinuo sam ovaj video"hv20_09.m2t" i pitam se da li je zaista to snimila Hv20 cam.Jer ja u ovako nocnom snimanju imam zrnastu sliku,ako se ne varam to se kaze sum


Link koji je postavio Guru
"lowlight - http://ia340934.us.archive.org/1/items/hc7_hv20/hv20_09.m2t.mpg"

i koji se odnosi na snimak benzinske pumpe, po pitanju suma ama bas nista ne pokazuje. Mislim da se i sa kamerom od 200 E moze postici ovakva sumnost.
Nije mi jasan komentar dragan1965.
Osvetljenje na benzinskoj pumpi je sasvim dobro da ne kazem odlicno. Kamerman je udaljen a podesavanje je manualno. Shuter je prilagodjen osvetljenju pumpe, a ne okolnom mraku. Vrlo prosto.

Kada se spominje lowlight misli se na mnogo teze uslove gde nema jakog izvora svetlosti. Najcesce je rec o zatvorenim prostorijama sa veoma niskim nivoom difuzione rasvete.
[ dragan1965 @ 27.04.2008. 21:44 ] @
Pa iskreno nisam dalje eksperimentisao sa cam,i snimao u losim svetlosnim uslovima.Ako nekog bas interesuje otici cu na benzinsku pumpu i snimiti prilog,:-).Ja sto sam snimao po sobnoj svetlosti(u medju vremenu sam nabavio dodatno svetlo za njega)je sa sumom,no njega sam posle delimicno peglao u programu.
Ono sto ja iz svog iskustva sa ovom cam i hdv mogu reci je da nije samo rec o cam.Ako se vec ulazi u to onda treba imati i hdtv sa punom hdv rezolucijom.
Cam je u medju vremenu pala sa cenom pa toplo preporucujem.
[ bytefx192 @ 28.04.2008. 22:01 ] @
A kako si ga peglao" "
?
PozZ
[ guru @ 05.05.2008. 01:40 ] @
Citat:
zarsilic: Malo da ozivim temu.



Link koji je postavio Guru
"lowlight - http://ia340934.us.archive.org/1/items/hc7_hv20/hv20_09.m2t.mpg"

i koji se odnosi na snimak benzinske pumpe, po pitanju suma ama bas nista ne pokazuje. Mislim da se i sa kamerom od 200 E moze postici ovakva sumnost.
Nije mi jasan komentar dragan1965.
Osvetljenje na benzinskoj pumpi je sasvim dobro da ne kazem odlicno. Kamerman je udaljen a podesavanje je manualno. Shuter je prilagodjen osvetljenju pumpe, a ne okolnom mraku. Vrlo prosto.

Kada se spominje lowlight misli se na mnogo teze uslove gde nema jakog izvora svetlosti. Najcesce je rec o zatvorenim prostorijama sa veoma niskim nivoom difuzione rasvete.


Cek bre, kako to nije lowlight, snimano u sred noci, pa ne moze gori lowlight da bude od ovoga :), odnosno nema smisla uopshte paliti kameru ako nema bar ovoliko svetla kao na primeru :) I to je u obichnom 50i modu, u 24p HV20 ima duplo bolje lowlight mogucnosti, odnosno razbija sve.
[ Zarko Silic @ 21.05.2008. 11:03 ] @
Citat:
guru: Cek bre, kako to nije lowlight, snimano u sred noci, pa ne moze gori lowlight da bude od ovoga :), odnosno nema smisla uopshte paliti kameru ako nema bar ovoliko svetla kao na primeru :) I to je u obichnom 50i modu, u 24p HV20 ima duplo bolje lowlight mogucnosti, odnosno razbija sve.


Jeste snimano usred nici ali su parametri vezani za relativno snazan izvor svetlosti. U takvim uslovima senzor ne sumi ili drugim recima senzor nije u klipingu.

Slazem se sa konstataciom da je za dobar snimak potrebno dobro svetlo.Bez svetla nema fotografije, a i sama rec to govori odnosno njeno izvorno znacenje.

HV20 vs HC7 je ista prica kao F30 vs Ixus samo ja ovog puta nisam na strani Canona. Prednost dajem Sonyu bez obzira na lowlight prformanse. Mnogo vise mi se dopada snimak koji isporucuje Sony, a i sama kamera je bolje, preciznije i robustnije uradjena: metal vs plastika.
[ Nebojsa Milanovic @ 21.05.2008. 11:07 ] @
Citat:
zarsilic:Mnogo vise mi se dopada snimak koji isporucuje Sony, a i sama kamera je bolje, preciznije i robustnije uradjena: metal vs plastika.


Ajde malo pojasni tu razliku u slici, jer upravo mislim da naručujem HV 30.

A za ovo metal vs. plastika se slažem.
[ Zarko Silic @ 21.05.2008. 11:31 ] @
Pa,
Ne zelim da te odgovorim. Ne znam kakav je HV30.
HV20 sam probao i ne dopada mi se. Ne dopada mi se uopste, ne u odnosu samo na HC7.
Nisam pronasao sta mi se na njoj dopada. Pocev od WBa pa sve do same izrade i komandi. Mozda trazi vreme prilagodjavanja, ne znam.
Sony mnogo stabolnije radi. Npr: snimas nesto na suncu pa predjes u senku pa malo zakacis oblake u polukontra svetlu. Kod Sonia stoji fotka (frame) stabilno kao da si u manual WBu. Canon sara "goro dole" i ulazi u neke plavkaste modove (kao stari Panasonici). Nekome to mozda ne smeta kao sto recimo meni ne smeta sum u lowlightu jer u takvim uslovima ni ne koristim kameru.
Tesko je to sve opisati. Trebajo bi gledati snimak i onda pokazivati o cemu je rec.
Obasko to sto je za Sony bolja podrska pa ce mozda nekom zatrebati da nesto snimi i u teskim uslovima.




I jos da dodam: koliko mi se kod Sonyevih fotoaparata ne dopada kolorit toliko mi se kod Sonyevih kamkordera upravo to dopada.
[ Nebojsa Milanovic @ 21.05.2008. 11:34 ] @
Na svakom ozbiljnom mestu na netu HV20/HV30 su proglašene za kamere sa najboljom slikom, mada su ih dosta kritikovali za plastiku.

Pokaži mi negde ako imaš neke suprotne rezultate.

[ Zarko Silic @ 21.05.2008. 12:13 ] @
Nisam gledao NET.
Ja govorim iz mog ugla i vezano za moje potrebe.
Trenutno da kojim slucajem ponovo kupujem, opet bi to bio HC7 (9).

Najbolje je uzeti od nekog i probati. Net neki put ne mora da se "slozi" sa sopstvenim stavom.

Pogledaj ovde Testnote pa potrazi sta te zanima.
Testovi su uglavnom podjednaki. Neki dalu malu prednost jednoj a neki drugoj kameri.


http://www.preissuchmaschine.d...ontend/main.asp?produkt=422417

http://www.preissuchmaschine.d...ontend/main.asp?produkt=417931
[ Zarko Silic @ 21.05.2008. 12:51 ] @
@Nebojsa Milanovic

Ti pod hitno trebas da uzmes kameru pa ma kakva onabila. Vreme prolazi, a dogadjaje ne mozes vratiti. I sa najgorom kamerom snimak vise vredi nego da ga uopste nema.

Klinci do sedme, osme godine su zanimljivi za kameru. Posle toga primat preuzima foto aparat.
[ Nebojsa Milanovic @ 21.05.2008. 13:43 ] @
Žare, imam ja kameru, naravno, sasvim solidnu

Želim samo up-grade ;)
[ guru @ 28.05.2008. 22:45 ] @
Ne morash da slushash net uopshte, mozesh da skinesh primere jedne i druge kamere i pogledash sam, i kada to uradish, videcesh da HV20 razbija sve shto postoji i to se "sluchajno" podudara sa svim utiscima i profesionalaca i amatera po netu, i za to postoji jedno jednostavno objashnjenje, progressive CMOS senzor.

Jedine prednosti HC sonija su izrada i Lanc prikljuchak, u svemu ostalom je HV20 bolji od tih sonija, a inache najbolji HC sony nije ni 7 ni 9, vec HC1, ima i najbolje komande i izradu, i najmanje mpx = najbolji u lowlightu, ali se odavno ne proizvodi pa cene idu i preko 1300$ u USA, u Evropi to verovatno nema ni da se kupi :)

Samo 24/25p mod na HV20 je chini najboljom u klasi, a dinamika, lowlight, reprodukcija boja, manja unutrashnja obrada nego kod ostalih (i Sonija), Instant AF (i nije nikakav marketing), manuelne kontrole, univerzalna cold shoe, i josh gomila opcija su ispred HC, ali glavna stvar je rezultat koji se dobija, jer realno za sve kamere se moraju koristiti neki fazoni da bi imao kontrolu nad njima, i opet tu je HV20 najbolji. Da ne pricham o ubedljivo najvece community-ju, mod sceni itd. Pogledaj najpopularniji sajt za upload HD snimaka, vimeo.com, vishe od pola snimaka je sa HV20 :) I opet kazem, samo uporedi snimke, ja se svaki put iznenadim kvalitetom kada dodjem sa snimanja.
[ miticmiroslav @ 26.06.2008. 13:14 ] @
Vec godinu dana radim sa Sony kamerom HVR-V1. Koristim Sony Digital Master kasete za snimanje materijala, i mogu da kazem da je razlika neverovatno velika izmedju snimaka u SD i HDV 1080i ili 1080p. Imao sam prilike da radim u sistemu tj da montiram materijal gde su druge uglove pokrivale Sony dp170 i mogu da kazem da postoji vidljiva razlika izmedju snimaka (pre svega u kvalitetu boja CMOS I CCD). Naravno sve je snimano u 16:9, s tom razlikom sto je moja kamera snimala u HDV 1080i. Iako se radi o mpg2 formatu kud i kamo je kvalitetniji i detaljniji od SD snimka, a to se primecuje i kada se downconvertuje snimak.

HVR-V1 ima 3 CMOS chip za hvatanje slike i nisam video ni jednu novu Sony HD kameru sa 3CCD chipom. Njihova nova kamera iz klase kompaktnih HVR-Z7 ima 1/3 inch 3CMOS chip (za razliku od predhodnog modela HVR-Z1), imao sam prilike da je testiram i mogu da kazem da je fenomenalna. Po ceni spada u klasu do 6000E, osetljivija je na svetlo od HVR-V1 i HVR-Z7, i njen najveci adut jeste promenljiv objektiv....

Ne zelim da kazem da Canon i Panasonic nisu dobri u pravljenju ovakvih kamera ali ono sa cime sam i ja morao da se pomirim pre godinu dana, kada sam gledao za koju kameru cu da dam pare, jeste da Sony malo prednjaci u HD-u. Naravno ima onih koji ne misle tako ali ako krenemo da kopamo po istoriji HD standarda videcemo da Sony ima veliki udeo u njegovom razvoju.

Ja sam ovde pricao o kamerama u klasi do 6000e, tako da bilo kakvo poredjenje ovih kamera sa skupljim kamerama drugih proizvodjaca nema smisla.

Poredio sam snimak DP-170 i HVR-V1 zbog toga sto je HVR-V1 HD kamera razvijena na osnovi DP-170, tj to je unapredjena DP-170. Stavljen 3CMOS cip, bolji objektiv, malo ojacano telo, i naravno softver prilagodjen mogucnostima HD-a. Sto se spoljasnjeg izgleda tice, razlike nisu tako velike.

Ako ste voljni mogu da postavim neki fraim snimljen V1 kamerom u SD i HD.
[ ERR @ 15.08.2008. 12:01 ] @
Jel imao neko bliske kontakte sa Sony PMW-EX1 ili EX3om i ako jeste kakva su mu isustva uodnosu na gore pomenute npr. HVR-Z7 ili nekom drugom kamerom slicnog cjenovnog ranga?

hvala
poz
[ ERR @ 04.12.2008. 23:11 ] @
...nekoliko mjeseci poslije.

Evo imao sam ja kontakt sa Sony EX1 (kupio sam je :)) i mogu reci da je najbolja od gore pomenutih u istom cjenovnom rangu (testirao sam nekoliko modela). Jedina dilema mi je bila EX1 ili EX3. razlika izmedju ove dvije fakticki ne postoji sem u tome sto se za EX3 mogu dokupiti jos dva objektiva (i sto je skuplja ;)). Kako sam ja kupio adapter za 35mm objektive nisu mi zanimljivi ovi koje nudi sony uz EX3.

Sony EX1 + Letus Extreme + redrockmicro matebox + redrockmicro follow focus = KILLER!!!
A to sve izgleda ovako...


Hvala meni na odgovoru ;)

[Ovu poruku je menjao ERR dana 05.12.2008. u 12:57 GMT+1]
[ Petar Surla @ 11.12.2008. 11:47 ] @
Pozdrav!!

moj fah je fotografija, uz klinačku želju snimanja dokumentaraca o železnici sa steadicamom...
skoro sam povoljno pazario hvr-a1e i glidecam 2000 pro za relativno male pare + par širokougaonih i tele konvertera za kameru...
zanima me da li je neko imao iskustava sa ovom kamerom do sada??

po onome što sam stigao da uporedim, razlika se da primetiti, naročito kada se materijal pusti na nekoj bravii!!

pozdrav,

Petar
[ Misa_exclusive @ 11.12.2008. 17:38 ] @
^Ovaj filmski adapter bas daje filmski shmek digitalnom snimku. Gledao sam snimke napravljene ovim malim HDV kamerama sa pomenutim adapterom i izgleda "skuplje" sto se tice vizuelnog aspekta :)
[ peca26000 @ 11.08.2009. 20:10 ] @
Ova slika kamere sa ovim velikim adapterom za svetlost me je podstakla da napisem zasto je to bitno .
Nije samo efekat smeha i skupoce samog proizvoda , ocni zivac kamere je CCD chip , tako se taj napon dalje sprovodi , a da se nebi zaglupio taj CCD on bas ima ove branike crne boje i to bas nije ni malo naivno , da bi se postigao sto bolji kvalitet kontrasta u slici , pogotovo gde nesto sa strane isijava a snima se tamniji predmet ili objekat .
Pozz
[ ERR @ 12.08.2009. 11:56 ] @
OK, razumijem sto ste obrisali moj post al' kad ste vec tako azurni mogli ste procitati i post doticnog gospodina (^ovog iznad).
Pokusajte jos jednom da ga procitate (sa razumijevanjem ovaj put) pa mi ,molim Vas, javite sta je htio reci posto i mene zanima.

pozz
[ peca26000 @ 12.08.2009. 13:03 ] @
Evo gospodin sad ispod , ovo sam komentarisao http://i145.photobucket.com/albums/r216/berekin/ex1letus.jpg mislim da sad razumes sta sam hteo .
Pozz
[ ERR @ 12.08.2009. 16:27 ] @
^ aaa tooo, sad mi je jasno!

Sorry, my mistake.
[ vagrant0086 @ 18.11.2009. 03:02 ] @
Ja sutra radim sa Sony EX3... Kamera je extra! Snimacu 1080i 50fp
[ deks007 @ 31.10.2010. 08:47 ] @
Ajde malo da se ozivi ova tema . Na nekim forumima sam naleteo na problem da ljudi sto snimaju HDV ( ili AVCHD ) imaju problem ako kompresuju mna standardnu rezoluciju PAL 720x576 a na snimku naprimer imaju prugaste kosulje ili venecijanere iza objekta gde se posle pojavljuje treperenje prugana kosulji ili traka od venecijanera . Pozdrav !