[ radoszver @ 28.09.2006. 05:32 ] @
Pozdrav svima...imam zadatak da napisem jedan od ova dva seminara na desetak strana...koji ce sadrzati sve deteljne podatke o principu rada ova dva uredjaja.Ako neko zna najsveziju i pogodniju literaturu bilo bi lepo da me obavesti...hvala unapred....U sistemu pretrage nisam nasao ovo sto mene zanima tako da se nadam da ne smeta sto postavljam ovu temu
[ djalfirevic @ 28.09.2006. 17:04 ] @
Uzmi temu HDD. Evo ti link za NTFS particije:

http://www.digit-life.com/articles/ntfs/

Nacin na koji radi HDD:

http://computer.howstuffworks.com/hard-disk.htm

Istorijat HDD-a:

http://www.pcguide.com/ref/hdd/hist-c.html

Pozdrav!!!



[ superbaka @ 12.05.2009. 13:32 ] @
potrebna mi je (online) literatura na srpskom za prijateljicu koja ima diplomski u srednjoj na temu "Hard disk"... zna li neko neki link gde to moze da se iskopa? znam da mogu da nadjem na en.wikipedia ali nemam vremena da joj prevodim...
[ katomipr @ 13.05.2009. 08:31 ] @
imam na hrvatskom, mislim da ti je lakse prebacit pojedine rijecci na srpski nego da ga nanovo pises.
[ superbaka @ 13.05.2009. 16:16 ] @
zahvaljujem, bice od pomoci! poz...
[ kajtaz98 @ 10.05.2016. 21:17 ] @
poz radim maturski na temu Hard Disk ima li neko mozda svoj da mi posalje da vidim kako i sta treba ili neku literaturu sve o hdd-u?
[ Aleksandar Đokić @ 10.05.2016. 21:48 ] @
Pa majku mu zar nema dovoljno na netu o tome?

Secam se kad sam pisao moje seminarske najgore mi je bilo da pocnem. A o hdd-u mozes da pocnes da je jedna od osnovnih komponenata racunara, kao i uredjaja za skladistenje podataka (storage-a). Brzina kojom se dolazi do podataka najvise zavisi od brzine hard diska, jer je najsporija komponenta u lancu - usko grlo. Kazes da zbog toga ima ogroman uticaj na brzinu rada racunara. Pomenes SSD. Udaris prvo poglavlje fizicki izgled i komponente diska. Glave, kako je cilindar podeljen na trake, sektori, adresiranje (LBA, CHS...)... kontroler i interfejs (PATA, SATA). Das podelu interfejsa i brzine. Objasnis rotacionu brzinu i kasnjenje, vreme potrebno da disk pozicionira glavu (seek time), vreme internog transfera, kako se racuna kolicina i/o zahteva koju moze disk da odradi... postoji tu i nesto sto se zove native command queueing - valjda se tako zvase, i nacini na koji se moze smanjiti seek time.

Pa drugo poglavlje dalje raspalis o nacinima kako se resava to sto su diskovi spori. RAID grupe, kesiranje... potrazi sam. Dovoljno je da pomenes RAID 0,1,5 i 10. Tipovi kesiranja (Write-through/write-back... ).

...

Mozes bukvalno do sutra o tome.
[ gilopile @ 10.05.2016. 22:03 ] @
Hehhe, al ti je sasuo Aleksandar :)

U 3 recenice ti je bas lepo objasnio sta da pises...
[ kajtaz98 @ 12.05.2016. 18:17 ] @
ma ova moja profesorka khmm, inzenjer a neke stvari sam joj ja morao objasnjivati trazi sve pod konac
[ Aleksandar Đokić @ 12.05.2016. 18:29 ] @
Pa dobro, ima inzenjera i ovde, sa prilicno relevantnim iskustvom, i stvarno mislim da je ovo sto sam ti napisao za prilicno pristojan rad. Znas da je cilj seminarskog da ti naucis sto vise, a ne da profa ima materijala za knjigu :).

Ajde pokusaj, mozda te zainteresuje, a poslova kolko hoces na tu temu, i ovo ti moze koristiti za dosta toga u buducnosti.

Inace izbegavam da odgovaram na teme ovog tipa, ali vidim koje si godiste i morao sam bar da pokusam bilo sta.
[ kajtaz98 @ 15.05.2016. 20:37 ] @
hvala na savetu, odradio sam pola, nadam se da ce joj se svideti :D a kako radim tako i ucim :)